بورسیه تحصیلی آلمان

آلمان یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین کشورهای اروپا برای دانشجویان بین‌المللی است. دریافت بورسیه تحصیلی آلمان به‌دلیل وجود دانشگاه‌های عالی، زیرساخت‌های برتر آموزشی و سیاست‌های جذب مهاجر، بسیار محتمل‌تر از سایر کشورهای همسایه است. شما با شناخت انواع بورسیه تحصیلی در این کشور و داشتن اطلاعات و مدارک لازم، به کمک موسسه مهاجرتی میرداماد می‌توانید رویای تحصیل رایگان در آلمان و اروپا را تحقق ببخشید. این امکان را دارید تا برای تحصیل در مدارس آلمان یا دانشگاه‌های برتر این کشور، بورسیه دریافت کنید.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  شرایط بورسیه تحصیلی آلمان در سال ۲۰۲۴

  شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان ممکن است بسته به نوع بورسیه و منبع تامین‌کننده آن متغیر باشد. هر بورسیه معمولا شرایط خاص خود را دارد که به‌طور دقیق در فرم اطلاع‌رسانی آن‌ها به‌صورت سالانه اعلام می‌شود. جدای از شرایط دریافت خود بورسیه، شما باید شرایط اخذ ویزای آلمان را نیز داشته باشید. برخی از شرایط بورسیه آلمان به‌صورت عمومی، عبارتند از:

  تحصیلات پیشین

  این شرط معمولا به میزان و کیفیت تحصیلات قبلی شما توجه دارد. داشتن نمرات بالا در دوره‌های قبلی تحصیلی (مثل کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد) می‌تواند برای دریافت بورسیه مفید باشد. برای برخی بورسیه‌ها، تجربه کاری یا تحقیقاتی در حوزه مرتبط با موضوع بورسیه نیز اهمیت دارد.

  زبان مورد نیاز

  بیشتر بورسیه‌های بین‌المللی نیاز به مدرک توانمندی زبانی دارند. برای زبان انگلیسی، مدرک‌هایی مثل IELTS یا TOEFL و برای زبان آلمانی آزمون‌های مشخصی از جمله TestDaF مورد نیاز است. این مدارک نشان‌دهنده توانایی شما در زبان مورد نظر برای تحصیل در آلمان خواهد بود.

  نامه تحصیلی و توصیه‌نامه

  این نامه می‌تواند شامل انگیزه‌ها، تجربیات قبلی، اهداف شخصی و حرفه‌ای و ارتباط آن با بورسیه موردنظر شما باشد. توصیه‌نامه‌هایی از اساتید یا افرادی که می‌توانند توانایی‌ها و تعهدات شما را تایید کنند، موردنیاز است. این توصیه‌نامه‌ها حتی برای تحصیل در مدارس آلمان نیز پیشنهاد خوبی هستند.

  مطابقت با موضوع یا رشته تحصیلی

  برخی بورسیه‌ها شرط می‌کنند که موضوع یا رشته تحصیلی شما با موضوع یا زمینه‌ای که بورسیه برای آن ارائه شده، همخوانی داشته باشد. به‌عنوان مثال، اگر یک بورسیه در حوزه علوم‌انسانی ارائه شده باشد، دانشجو باید رشته تحصیلی یا تحقیقاتش نیز در این زمینه باشد.

  شرایط ویزایی

  داشتن ویزای معتبر و مطابق با قوانین مربوطه برای اقامت در آلمان از جمله شرایط موردنیاز برای دریافت بورسیه است. برای مثال، ممکن است شما شرایط دریافت بورسیه را داشته باشید اما ویزای معتبری دریافت نکنید. در این صورت، بورسیه به شما تعلق نمی‌گیرد.

  اطلاعات و مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی المان

  می توان گفت آلمان بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی می باشد. اطلاعات و مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی آلمان احتمال دارد بسته به نوع بورسیه، دانشگاه یا برنامه موردنظر متغیر باشد. پیش از اقدام برای ارسال مدارک حتما از طریق کارشناسان آموزشی مطمئن شوید که حداقل‌های آموزشی و اداری لازم را دارید. مهم‌ترین مدارک و اطلاعاتی که نیاز است، عبارتند از:

  • فرم درخواست بورسیه (قابل دانلود از پرتال بورسیه)
  • توصیه‌نامه تحصیلی
  • رزومه تحصیلی
  • ریزنمرات تحصیلی در مقاطع قبلی
  • مدرک توانمندی در زبان انگلیسی یا آلمان (بسته به رشته و دانشگاه)
  • شواهد توانمندی مالی

  البته لازم به ذکر است در صورت دریافت بورسیه، هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی معمولا پوشش داده می‌شود. به‌همین دلیل، توانمندی مالی گاهی تنها در مرحله گزینش سفارت و برای اخذ ویزای معتبر آلمان که پیش‌شرط دریافت بورسیه‌های کشور است، لازم می‌شود.

  چگونه بورسیه تحصیلی آلمان را بگیریم؟

  دریافت بورسیه تحصیلی ممکن است مراحل مختلفی داشته باشد. این مراحل بسته به نوع بورسیه، دانشگاه مورد نظر و شرایط خاص شما متغیر هستند. برای مثال، مهلت زمانی ارسال درخواست برای یک بورسیه، حداقل نمرات تحصیلی، نمره زبان مورد نیاز، تعداد توصیه‌نامه‌ها و غیره از جمله موارد متفاوت هستند. هرچند، مراحل کلی دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان عبارتند از:

  انتخاب بورسیه و دانشگاه

  این مرحله، یک روند بسیار مهم است. بورسیه‌های مختلف با شرایط و اهداف متفاوت ارائه می‌شوند. در این مرحله باید:

  • بورسیه‌های مختلف موجود را بررسی کنید و با شرایط و معیارهای هر کدام آشنا شوید.
  • دانشگاه‌های مختلفی که بورسیه‌ها را ارائه می‌دهند شناسایی کنید و از رتبه‌بندی‌ها، برنامه‌های تحصیلی و شرایط ویژه آن‌ها مطلع شوید.
  • بسته به تمایلات شخصی، تحقیقات خود و اهداف تحصیلی، بورسیه و دانشگاه مناسب را برگزینید.

  بررسی شرایط و معیارها

  بعد از انتخاب دانشگاه و بورسیه تحصیلی آلمان، باید شرایط و معیارهای آن بورسیه را به‌دقت بررسی کنید:

  • مدارک مورد نیاز مانند رزومه، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه‌ها، نمرات تحصیلی و مدارک زبان.
  • تاریخ ارسال مدارک و مهلت بررسی درخواست‌ها.
  • اگر بورسیه‌ای شرایطی مانند موضوع یا رشته تحصیلی خاصی را نیاز دارد، مطمئن شوید که شما این شرایط را دارید. برای مثال، برخی بورسیه‌ها تنها به افراد داخل اتحادیه اروپا داده می‌شوند، برخی دیگر برای رشته‌های مهندسی هستند یا حتی برای مقطع تحصیلی مشخصی مانند دکترا در دسترس هستند.
  مدارک لازم برای اپلای دانشگاهی

  آماده‌سازی مدارک

  پس از انتخاب بورسیه و دانشگاه موردنظر، باید مدارک موردنیاز برای بورسیه را آماده کنید:

  • رزومه (CV) شامل تجربیات تحصیلی، تجارب کاری، مهارت‌ها و دانش تخصصی شما خواهد شد.
  • انگیزه‌نامه که دلایل و اهداف شما برای درخواست بورسیه و انتخاب دانشگاه خاص را توضیح دهد.
  • تاییدیه‌ای از دانشگاه یا موسسه مبدا که نشان دهد نمرات تحصیلی شما چه بوده است.
  • برای زبان انگلیسی، احتمالا نیاز به مدارکی مثل IELTS یا TOEFL و برای زبان آلمانی به مدارکی مثل TestDaF داشته باشید.
  • توصیه‌نامه‌هایی از اساتید یا افراد معتبر که توانایی‌ها و تعهدات شما را تایید کنند.

  ارسال درخواست

  بعد از آماده‌سازی مدارک، آن‌ها را در بازه رسمی مشخص‌شده به دانشگاه یا سازمان ارائه‌دهنده بورسیه ارسال کنید. رعایت مهلت‌های ارسال مدارک برای ثمربخش بودن مهاجرت به آلمان بسیار حیاتی است. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که مدارک شما در مهلت مقرر ارسال شوند.

  پیگیری و آگاهی از نتیجه

  برخی از بورسیه‌ها زمان مشخصی برای اعلام نتیجه دارند. پس از مهلت مقرر، می‌توانید نتیجه را پیگیری کنید. درصورتی‌که مهلت مشخصی برای اعلام نتیجه وجود نداشته باشد، می‌توانید با دانشگاه یا سازمان مربوطه تماس بگیرید و در مورد وضعیت درخواست خود بپرسید. اگر درخواست شما پذیرفته شده باشد، باید دستورالعمل‌ها و مقررات مربوط به بورسیه را رعایت کنید:

  • باید فرایند دریافت ویزای تحصیلی آلمان را آغاز کنید.
  • بعد از قبولی، باید به مراحل ثبت‌نام در دانشگاه موردنظرتان بپردازید و تمام مراحل را به‌دقت انجام دهید.
  • برخی از بورسیه‌ها شرایط خاصی مثل حفظ میانگین نمرات یا شرکت در فعالیت‌های دانشگاهی خاص در حین تحصیل را می‌طلبند که باید رعایت شوند.

  انواع بورسیه تحصیلی آلمان

  انواع مختلفی از بورسیه‌ تحصیلی المان در دسترس دانشجویان بین‌المللی است. این بورسیه‌ها می‌توانند بسیاری از نگرانی‌های مالی دانشجویان بین‌المللی را حل کند. به‌طورکلی، این کمک‌هزینه‌های مالی دو نوع هستند: بورسیه‌های تحصیلی دولتی و بورسیه‌های تحصیلی غیردولتی.

  در جدول زیر لیست کلی این بورسیه‌ها آورده شده است:

  بورسیه‌های تحصیلی کشور آلمان برای دانشجویان بین‌المللی
   بورسیه تحصیلی داد
   بورسیه تحصیلی اراسموس
   بورسیه‌ تحصیلی Heinrich Boll
   بورسیه موسسه بایر
   بورسیه ‌ Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS)
   بورسیه تحصیلی Friedrich Ebert Stiftung
   بورسیه Mawista
   بورسیه ماری کوری (IIF) برای کشورهای درحال‌توسعه
   بورسیه دانشگاه هایدلبرگ
   بورسیه دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ
   بورسیه دانشگاه   RWTH AACHEN
   بورسیه دانشگاه هومبولت
   بورسیه دانشکده تحصیلات تکمیلی مدیریت لیپزیگ
   بورسیه دانشکده دارایی و مدیریت دکتری فرانکفورت

  بورسیه‌های دولتی کشور آلمان برای دانشجویان بین‌المللی

  اما چگونه بورسیه تحصیلی آلمان بگیریم؟ این نوع بورسیه‌های تحصیلی اساسا توسط دولت آلمان تامین می‌شود. بورسیه‌های تحصیلی دولتی به‌راحتی در دسترس هستند و به‌طورکلی پس از در نظر گرفتن وضعیت مالی و تحصیلی دانشجو، به او تعلق می‌گیرند. این کمک‌هزینه‌ها از 150 یورو تا 800 یورو در ماه برای مدت 12 ماه متغیر هستند.

  بورسیه تحصیلی داد آلمان

  بورسیه DAAD توسط خدمات مبادله دانشگاهی آلمان به دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این کشور ارائه می‌شود. بورسیه‌های DAAD بسیار محبوب هستند. این سازمان 215 بورسیه تحصیل رایگان در آلمان به دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌دهد.

  این بورسیه‌ تحصیلی به بیش از 100 هزار دانشجو آلمانی و بین‌المللی و محققان درحال تحصیل کمک می‌کند. این بورسیه تقریبا بزرگ‌ترین بورسیه دولتی است که کشور آلمان ارائه می‌دهد. از جمله کمک‌هزینه‌های مالی است که هزینه تحصیل و زندگی را کامل پوشش می‌دهد.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  برنامه‌های بورسیه تحصیلی اراسموس در آلمان

  بورسیه تحصیلی آلمان اراسموس بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده بورس تحصیلی در اتحادیه اروپا است و توسط کمیسیون اروپا تامین می‌شود. تحت حمایت بورس تحصیلی اراسموس، میانگین کمک‌هزینه ماهانه به دانشجو تقریبا 350 یورو خواهد بود. بورس تحصیلی اراسموس آلمان، بودجه دانشجویان بین‌المللی را برای تحصیل در کشورهایی که تحت حمایت اتحادیه اروپا هستند، تامین می‌کند.

  بورسیه‌های غیردولتی کشور آلمان برای دانشجویان بین‌المللی

  همان‌طور که از نامش نیز پیداست، این کمک‌هزینه‌های مالی توسط سازمان‌ها و نهادهای خصوصی به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شود. معمولا بنیادهای تحصیلی و تحقیقاتی خصوصی از تامین‌کنندگان آن هستند. با دریافت این بورسیه امکان تحصیل در کالج های آلمان برای شما فراهم می‌شود. از جمله این بورسیه‌های تحصیلی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  بورسیه‌ تحصیلی Heinrich Boll برای دانشجویان بین‌المللی

  بنیاد هاینریش بول در تمام دوره‌های تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا)، به دانشجویان بین‌المللی، از جمله پناهندگان، بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌دهد. این بنیاد عمدتا بورسیه تحصیلی آلمان را به دانشجویانی که قصد دارند در زمینه‌های STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) و به‌ویژه برنامه‌هایی با تمرکز بر علوم محیط‌زیست فعالیت داشته باشند، اعطا می‌کند. بورسیه‌های تحصیلی دیگر این بنیاد، به دانشجویانی که قصد دارند در حوزه روزنامه‌نگاری، مطالعات اقتصادی یا حقوقی و میدان‌های هنری مطالعه کنند، اهدا می‌شود.

   بنیاد بایر در آلمان

  بورسیه موسسه بایر

  بنیاد بایر بورس‌های تحصیلی را به دانشجویانی که قصد انجام پروژه‌های تحقیقاتی مختلفی را دارند، ارائه می‌دهد. این بورسیه تحصیلی هم به دانشجویان آلمانی و هم به دانشجویان بین‌المللی داده می‌شود. تنها شرط دانشجویان این است که آن‌ها باید نمرات سطح بالایی در دانشگاه داشته باشند. به‌علاوه باید روی یک پروژه تحقیقاتی با رویکردی نوآورانه متمرکز شوند.

  بورسیه‌های تحصیلی Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS)

  دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد یا دکترا را دارند، واجد شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان KAS هستند. متقاضی باید زیر 30 سال سن داشته باشد و باید مقاطع دانشگاهی پیش‌نیاز را در کشور خود گذرانده باشد. متقاضیان همچنین باید نمرات دانشگاهی فوق‌العاده‌ای ارائه دهند و فعالانه در کارهای داوطلبانه‌ای که به نفع خودشان و کشور باشد، شرکت کنند.

  بورسیه Friedrich Ebert Stiftung

  این سازمان بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجویان آلمانی و بین‌المللی که تمایل به امور اجتماعی و سیاسی دارند، ارائه می‌دهد. متقاضیان برای مهاجرت تحصیلی به آلمان باید نتایجی بالاتر از نتایج تحصیلی متوسط داشته باشند و احساس مسئولیت مدنی نشان دهند. دانشجویان می‌توانند در هر ماه 1000 یورو دریافت کنند که می‌تواند هزینه‌های ثبت‌نام آن‌ها، بیمه درمانی و کتاب‌های مورد نیاز ماهانه و سایر مطالبات زندگی دانشجویی را پوشش دهد.

  بورسیه تحصیلی Mawista

  این بورسیه به متقاضیانی که قصد دارند هنگام مراقبت از کودکان در خارج از کشور تحصیل کنند، ارائه می‌شود. مبلغ اعطا شده حدود 500 یورو در هر ماه است. هدف این بورسیه، پیوند درس خواندن با مراقبت از کودکان و از بین بردن محدودیت‌های پیرامون آن است.

  بورسیه‌های دریافتی بین‌المللی ماری کوری (IIF) برای کشورهای درحال‌توسعه

  این کمک‌هزینه مالی برای محققانی که از سایر نقاط جهان به اروپا آمده‌اند، قابل دسترس است. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع پسادکترا را دارند، می‌توانند به‌راحتی از این بورسیه استفاده کنند. مبلغ اعطا شده تحت حمایت این برنامه مالی می‌تواند حدود 15 هزار یورو در سال باشد.

  بورسیه‌های دانشگاهی کشور آلمان برای دانشجویان بین‌المللی

  دانشجویان می‌توانند جدای از بورسیه‌های دولتی و کمک‌هزینه موسسات و بنیادهای خصوصی، برای دریافت بورسیه تحصیلی رایگان المان به‌صورت دانشگاهی نیز اقدام کنند. از جمله مهم‌ترین بورسیه‌های آلمان که توسط دانشگاها ارائه می‌شود، باید به موارد زیر اشاره داشت:

  بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه هایدلبرگ

  دانشگاه هایدلبرگ یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های آلمان است. این دانشگاه بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان بین‌المللی در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهد. نمونه‌ای از آن شامل بورس تحصیلی بین‌المللی برای دانشجویان مقطع کارشناسی می‌شود. این کمک‌هزینه پس از پذیرش اعطا می‌شود و بر اساس عملکرد دانشگاهی دانشجویان در مقاطع قبلی تحصیلی خواهد بود.

  بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ

  دانشگاه هامبورگ بورس‌های تحصیلی خود را با مبلغ ۴۰۰ یورو در ماه به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. این کمک‌هزینه می‌تواند در بازه‌های چهار ماهه یا ترمی نیز ارائه شود. توجه کنید که همه بورسیه‌ها به مقداری نیستند که هزینه زندگی شما را به‌طور کامل پوشش دهند. اما نگران نباشید زیرا امکان کار دانشجویی در آلمان به مدت محدودی در هفته با ویزای معتبر فراهم است.

  بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه RWTH AACHEN

  دانشگاه RWTH بورس‌های تحصیلی زیادی را به دانشجویان ارائه می‌دهد که می‌تواند مزایای مالی مختلفی را داشته باشد. این دانشگاه تا 50٪ از شهریه دانشجویان منتخب که بورس تحصیلی دریافت می‌کنند را پوشش می‌دهد.

  بورسیه تحصیلی بین‌المللی دانشگاه هومبولت

  دانشگاه هومبولت برای دانشجویان بین‌المللی که در زمینه تاریخ، انسان‌شناسی، حقوق، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی، جغرافیا، اقتصاد یا مطالعات منطقه‌ای فعالیت می‌کنند، کمک‌هزینه تحصیلی ارائه خواهد داد.

  دانشکده تحصیلات تکمیلی مدیریت لیپزیگ

  دانشکده مدیریت Leipzig بورس‌های تحصیلی یا کمک‌های مالی را برای دانشجویان ثبت‌نام‌شده در دوره‌های مختلف MSC فراهم کرده است. در صورت داشتن شرایط مورد نیاز، این بورسیه به شما تعلق می‌گیرد.

  دانشکده دارایی و مدیریت دکتری فرانکفورت

  این بورس تحصیل رایگان در آلمان در دانشکده دارایی فرانکفورت به دانشجویان دکترا که در حال مطالعه یک برنامه انگلیسی تدریس در دانشگاه هستند، ارائه می‌شود. این بورسیه برای دانشجویانی که در حال تحصیل در ریاضیات، امور مالی، حسابداری و مدیریت تجاری هستند، کاربرد دارد.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  بورسیه تحصیلی در آلمان برای مقاطع تحصیلی مختلف

  بورس‌های تحصیلی این کشور برای هر نوع مدرک اعم از کارشناسی، کارشناسی‌ارشد یا دکترا در دسترس هستند. از جمله مهم‌ترین کمک‌هزینه‌های مالی برای هر مقطع تحصیلی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی در آلمان

  دوره‌های مربوط به مقطع کارشناسی به‌صورت رایگان در آلمان ارائه داده می‌شود. عموما این دوره‌ها در این مقطع به زبان آلمانی ارائه خواهند شد. به‌طور کلی اکثر دانشگاه‌های آلمان رایگان هستند و هزینه زیادی از دانشجویان (چه داخل اتحادیه اروپا، چه خارج آن) دریافت نمی‌شود. بدین ترتیب، امکان دریافت بورسیه تحصیلی با مدرک دیپلم در آلمان فراهم است.

   دانشجویان در کلاس کارشناسی

  بااین‌حال در دانشگاه‌های غیررایگان، دانشجویان باید پس از اتمام هر ترم، هزینه آن را بپردازند. هزینه ترم، بسته به دانشگاه مورد نظر ممکن است متفاوت باشد. در اینجا، برخی از بورسیه‌های تحصیل کارشناسی در آلمان برای دانشجویان این مقطع آورده شده است:

  • دانشگاه فنی مونیخ، بورس تحصیلی اسکار کارل فاستر
  • بورسیه تحصیلی Ambedkar  
  • کمک‌های مالی داخلی و بین‌المللی در دانشکده بازرگانی مونیخ
  • بورسیه تحصیلی-دولتی داد
  • بورسیه تحصیلی بنیاد KAS
  • بورسیه بنیاد Leaky

  بورسیه‌های تحصیلی کارشناسی‌ارشد در آلمان

  دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه برای برخی دوره‌های تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان هستند. شهریه، به‌علاوه هزینه زندگی در آلمان برای برخی از دانشجویان بین‌المللی می‌تواند دشوار باشد. ازاین‌رو، بورسیه‌های مختلفی برای این مقطع وجود دارد.

  توجه کنید که دریافت کمک‌هزینه به‌معنای پوشش کامل هزینه‌های زندگی و تحصیل نیست و به مقدار آن بستگی دارد. در اینجا برخی از بورس‌های تحصیلی موجود برای این مقطع در آلمان آورده شده است:

  • بورس‌های تحصیلی DAAD برای دوره‌های کارشناسی‌ارشد مرتبط با توسعه.
  • Daad Helmut-Schmidt-Programme (بورس تحصیلی کارشناسی‌ارشد برای سیاست‌های عمومی و حاکمیت خوب).
  • بورس‌های تحصیلی Heinrich Boll در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی.
  • Goethe Gooll Global

  بورسیه‌های تحصیلی دکترا در آلمان

  مقطع دکترا به‌نسبت دو مقطع قبلی بورسیه‌های بیشتری دریافت می‌کند. همچنین احتمال دریافت کمک‌هزینه  مطالعاتی با تحصیل دکتری در آلمان به‌دلیل جدیت تحقیقات و پروژه‌های علمی و عملی بسیار بیشتر است. برخی از بورسیه‌های آن عبارتند از:

  • بورسیه تحصیلی DAAD برای مطالعات تحقیقاتی
  • بورسیه‌ تحصیلی ForeNdienlotse
  • بورسیه‌های دکترا بین‌المللی دانشگاه کلن

  آلمان چه رشته هایی را بورسیه می کند؟

  پاسخ دادن به این سوال به بررسی شرایط و عناصر مختلفی بستگی دارد، از جمله میزان رقابت، نیاز بازار کار، ارزش تخصص در آلمان و شرایط مالی دانشجویان بین‌المللی. بااین‌حال، برخی از رشته‌هایی که به‌طورکلی ممکن است بیشترین فرصت برای دریافت بورسیه را داشته باشند، عبارتند از:

  علوم مهندسی

  رشته‌هایی مانند مهندسی برق، مهندسی مکانیک، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات به‌دلیل نیاز زیاد صنعت و تخصص پیشرفته در این زمینه، معمولا فرصت‌های خوبی را برای دریافت بورسیه آلمان فراهم می‌کنند.

  علوم طبیعی و ریاضیات

  رشته‌هایی مانند فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و علوم ریاضی، به‌دلیل ارزش علمی و پژوهشی‌شان در حوزه‌های مختلف، ممکن است فرصت‌های بورسیه خوبی ارائه دهند.

   برترین دانشگاه‌های آلمان

  علوم اجتماعی و انسانی

  رشته‌های علوم اجتماعی مانند روابط بین‌الملل، علوم سیاسی و اقتصاد به‌دلیل ارتباط با موضوعات جامعه‌شناسی و به‌روز، گزینه‌های خوبی برای کمک‌هزینه پژوهشی هستند. بااین‌حال، برای به‌دست‌آوردن بورسیه در هر رشته‌ای، علاوه‌بر تخصص و ارزش علمی، نیاز به رزومه قوی، نمرات برتر و تعهد به تحقیقات و یادگیری عمیق نیز وجود دارد.

  از بورسیه پزشکی آلمان تا بورسیه‌های رشته فلسفه، همگی قابل دسترس هستند. برای اطمینان از انتخاب بهترین رشته تحصیلی در آلمان و بورسیه، مطالعه دقیق شرایط و الزامات آن پیشنهاد می‌شود. در این زمینه، بهتر است با مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد مشورت کنید.

  بهترین دانشگاه‌های آلمان برای دریافت بورسیه تحصیلی

  اگر به‌دنبال دریافت بورسیه تحصیلی آلمان هستید، حتما باید دانشگاه‌های برتر این کشور برای دریافت کمک‌هزینه تحصیلی را بشناسید. آلمان یکی از بهترین کشورهای توسعه‌یافته در اروپا با موسسات آموزشی برتر است. بهترین دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل طبق نتایج سایت QS World University Rankings 2024 از جمله موارد زیر هستند:

  رتبه دانشگاه در آلمانرتبه دانشگاه در جهاندانشگاه
  137Technical University of Munich
  254Ludwig-Maximillians-Universität München
  3۸۷Universität Heidelberg
  498Freie-Universität Berlin
  5106RWTH Aachen University
  6119KIT, Karlsruher-Institut für Technologie
  7120Humboldt-Universität zu Berlin
  8154Technische Universität Berlin (TU Berlin)
  9192Albert-Ludwigs-Universtaet Freiburg
  10205Universität Hamburg

  جمع‌بندی

  با ارائه مدارک مربوطه و برآوردن معیارهای خاص، دانشجویان می‌توانند از فرصت تحصیل در این کشور اروپایی بهره‌مند شوند. آن‌ها می‌توانند در یک محیط تحصیلی پویا و بین‌المللی، مهارت‌ها و دانش‌ خود را گسترش دهند. دریافت بورسیه تحصیلی آلمان فرصتی برای دانشجویان بین‌المللی است تا به منابع مالی واگذارشده از سوی دولت یا موسسات خصوصی دست یابند. این بورسیه‌ها شامل هزینه‌های تحصیلی و زندگی و گاهی حتی هزینه‌ پروژه‌های تحقیقاتی می‌شوند. موسسه مهاجرتی میرداماد، در رسیدن به این امر مهم به شما یاری می‌رساند.

  سوالات متداول

  چه مدارکی برای درخواست بورسیه آلمان نیاز است؟

  مدارک مورد نیاز شامل رزومه، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه‌ها، مقالات یا پروژه‌های تحقیقاتی و مدرک زبان می‌شود.

  آیا بورسیه تحصیلی در آلمان شامل هزینه‌های زندگی نیز است؟

  بیشتر بورسیه‌های آلمان شامل هزینه‌های تحصیل و زندگی مانند هزینه‌های اجاره، هزینه‌های زندگی روزمره و بیمه‌های پزشکی هستند.

  آیا بورسیه‌های تحصیلی در آلمان برای همه مقاطع تحصیلی موجود هستند؟

  انواع مختلف بورسیه‌ تحصیلی آلمان برای مقاطع مختلف تحصیلی از جمله کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا ارائه می‌شود.

  آیا دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در طول تحصیل‌شان در آلمان کار کنند؟

  دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در طول تحصیل خود در آلمان کار پاره‌وقت یا تمام‌وقت داشته باشند، اما محدودیت‌هایی برای تعداد ساعات کار در هفته وجود دارد.

  مقالات مرتبط

  بهترین رشته های تحصیلی در آلمان

  بهترین رشته های تحصیلی در آلمان

  محبوبیت کشور آلمان برای مهاجرت تحصیلی، به دلیل سیستم آموزشی معتبر و مدرنی که ارائه می‌دهد، به وجود آمده است. ضمن اینکه دانشگاه‌های معروف آن هم رشته‌های پرطرفدار را برای اتمام دوران آموزش عالی، ارائه می‌دهند. از آنجایی که این...

  مهاجرت به آلمان با مدرک دیپلم

  مهاجرت به آلمان با مدرک دیپلم

  با مدرک دیپلم خود به آلمان مهاجرت کنید و پس از شرکت در دوره‌های کالج، در بهترین دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنید. یکی از دغدغه‌های مهم و اساسی کسانی که قصد مهاجرت به کشور المان را دارند، مربوط به آخرین مدرک...

  تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

  تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

  تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم فرصتی بی ‌نظیر برای دانش ‌آموزانی است که به دنبال تجربه ‌ای آموزشی متفاوت در قلب اروپا هستند. آلمان با دانشگاه ‌های برجسته ‌ای که شهریه ‌های پایین یا حتی رایگان دارند، به عنوان...

  کار پس از تحصیل در آلمان

  کار پس از تحصیل در آلمان

  موسسه مبادلات آکادمیک آلمان(DAAD) اعلام کرده است، بیش از 40 درصد از دانشجویان بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی در آلمان باقی می‌مانند. اقتصاد غنی این کشور و فرصت‌های شغلی عالی مشوق اصلی بسیاری از دانشجویان خارجی برای اخذ اقامت آلمان و...

  شرایط سنی تحصیل در آلمان

  شرایط سنی تحصیل در آلمان

  آلمان را می‌توان یک کشور ایده‌آل، و مقصدی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی معرفی کرد. آلمان به دلیل فرصت‌های گسترده در زمینه‌های مختلف کاری و تحصیلی، به مقصدی مطلوب برای تحصیلات و آموزش عالی در اروپا تبدیل شده و در حال...

  بیمه دانشجویی آلمان

  بیمه دانشجویی آلمان

  بیمه دانشجویی در آلمان یکی از موارد اساسی و ضروری برای تضمین سلامت و امنیت دانشجویان در طول دوره تحصیلی‌ شان است. با توجه به نظام آموزشی پیشرفته و کیفیت بالای زندگی در آلمان، این کشور به یکی از مقاصد...

  تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان

  تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان

  آلمان از جمله کشورهای توسعه یافته‌ای است که زیرساخت‌ها و فرصت‌های عالی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می‌کند. آلمان دارای دانشگاه‌های معتبر در سطح جهانی و فرصت‌های مطالعاتی و علمی فراوان است که آن را به مقصدی محبوب و...

  مقاطع تحصیلی در آلمان

  مقاطع تحصیلی در آلمان

  کشور آلمان، یکی از بهترین کشور‌های جهان برای تحصیل به شمار می‌آید و سالانه افراد زیادی از سراسر جهان، از جمله ایرانیان، متقاضی ورود به سیستم آموزشی این کشور هستند. آلمان با برخورداری از تعداد زیادی دانشگاه‌، آزمایشگاه‌ و موسسات...

  تحصیل در کالج های آلمان

  تحصیل در کالج های آلمان

  آلمان یکی از مقصد های مهم دانشجویان برای تحصیل کردن در کالج ها و دانشگاه های این کشور است. این کشور با داشتن دانشگاه های معتبر و سطح بالای زندگی، گزینه ای عالی برای دانشجویانی است که به دنبال تحصیل...

  تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

  تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

  برای دانشجویانی که قصد دارند مقطع دکترای خود را در دانشگاه‌های خارج از کشور بگذرانند، آلمان یکی از بهترین گزینه‌هاست. تحصیل دکتری در آلمان به ویژه در دانشگاه‌های برتر این کشور این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا از...

  دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

  دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

  دانشگاه‌ های آلمان، با ارائه برنامه‌ های تحصیلی به زبان انگلیسی، گزینه ‌ای جذاب برای دانشجویان بین ‌المللی ارائه می ‌دهند. این دانشگاه‌ ها، که در سراسر کشور پراکنده‌ اند، از دانشگاه‌ های فنی معتبر مانند دانشگاه فنی مونیخ گرفته...

  بورسیه تحصیلی آلمان

  بورسیه تحصیلی آلمان

  آلمان یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین کشورهای اروپا برای دانشجویان بین‌المللی است. دریافت بورسیه تحصیلی آلمان به‌دلیل وجود دانشگاه‌های عالی، زیرساخت‌های برتر آموزشی و سیاست‌های جذب مهاجر، بسیار محتمل‌تر از سایر کشورهای همسایه است. شما با شناخت انواع بورسیه تحصیلی در این...

  ددلاین دانشگاه های آلمان

  ددلاین دانشگاه های آلمان

  در کشور آلمان، سال تحصیلی در دو فصل تابستان و زمستان شروع می‌شود. دانشجویان بین‌المللی برای موفقیت در فرایند پذیرش باید حدود هشت هفته قبل از ددلاین دانشگاه های آلمان برای ثبت درخواست خود اقدام کنند. ددلاین دانشگاه‌ها در هر...

  یونی اسیست چیست؟

  یونی اسیست چیست؟

  تحصیل در آلمان برای خیلی از دانشجویان تجربه‌ای هیجان‌انگیز است، زیرا دوره‌های تحصیلی باکیفیت و عالی، آن هم با حداقل هزینه قابل ارائه هستند. با این‌حال، درخواست پذیرش از دانشگاه‌های آلمان  برای برخی افراد طاقت‌فرسا است. اما، جای نگرانی نیست،...

  تحصیل داروسازی در آلمان

  تحصیل داروسازی در آلمان

  تحصیل در رشته داروسازی برای بسیاری از دانشجویان مانند یک رویای دست نیافتنی است. با تحصیل داروسازی در آلمان می‌توانید به محیط‌های مطالعاتی عالی، آزمایشگاه‌های نوآورانه، اساتید و محققان بسیار عالی با هزینه‌های پایین شهریه دسترسی داشته باشید. دانشگاه‌های بسیار...

  تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

  تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

  تحصیل در کشور آلمان ترکیبی منحصر به ‌فرد از آموزش با کیفیت و تجربه فرهنگی است. این کشور به خاطر دانشگاه‌ های درجه ‌یک جهانی ‌اش شناخته شده و به دلیل امکانات تحقیقاتی نوآورانه و دوره‌ های گسترده ‌ای که...

  کار دانشجویی در آلمان

  کار دانشجویی در آلمان

  کار دانشجویی در آلمان موضوعی است که ممکن است برای بسیاری از دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل و کار در یکی از پیشرفته­ترین و مرفه­ترین کشورهای اروپا هستند، مورد توجه قرار گیرد. آلمان فرصت­های مختلفی را برای دانشجویان...

  بهترین دانشگاه های آلمان

  بهترین دانشگاه های آلمان

  آلمان یکی از برترین کشورهای دنیا برای افرادی است که قصد مهاجرت تحصیلی دارند. در واقع وجود دانشگاه‌های با کیفیت در این کشور باعث شده تا بسیاری از افراد برای دریافت پذیرش بهترین دانشگاه های آلمان اقدام کرده و از...

  تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

  تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

  یکی از کشورهایی که بسیاری از دانشجویان برای تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور نگاه ویژه‌ای به آن دارند، آلمان است. تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان مزایا گوناگونی برای شما به همراه دارد و این موضوع باعث شده...

  بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان

  بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان

  تحصیل در کشور آلمان مزایای زیادی را برای دانشجویان خارجی در بر دارد، از جمله تحصیل در دانشگاه‌های تراز برتر دنیا، وجود امکانات و تجهیزات آموزشی پیشرفته و مدرن، پایین بودن هزینه‌های تحصیل در این کشور، تنوع زیاد در رشته‌های...

  ویزای دانش آموزی آلمان (راهنمای کامل 2024)

  ویزای دانش آموزی آلمان (راهنمای کامل 2024)

  این روزها سن مهاجرت تحصیلی به آلمان به زیر 18 سال رسیده است و پدر و مادرهای زیادی شرایط را برای تحصیل فرزندانشان در مدارس معتبر آلمان فراهم می کنند. بالا بودن کیفیت سیستم آموزشی مدارس این کشور و سهولت...

  آزمون تست داف

  آزمون تست داف

  اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی آلمان را دارید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام امور ویزای تحصیلی آلمان از...

  تحصیل کارشناسی در آلمان

  تحصیل کارشناسی در آلمان

  آلمان یک کشور بزرگ در اروپای مرکزی شامل 16 ایالت و عضو اتحادیه اروپا و دارای نفوذ سیاسی و اقتصادی زیادی در بین دیگر کشورهای اتحادیه اروپا است. آلمان توسط چندین گروه آموزشی بین المللی به عنوان یکی از کشورهای...

  تحصیل در مدارس آلمان

  تحصیل در مدارس آلمان

  این روزها پدر و مادرهای ایرانی ترجیح می دهند فرزندان خود را در مدارس و دبیرستان های آلمان ثبت نام کنند تا برای تحصیل در دانشگاه های این کشور آمادگی های لازم را کسب کنند و مشکلی برای دریافت ویزای...

  ویزای تحصیلی آلمان

  ویزای تحصیلی آلمان

  اگر به دنبال اخذ ویزای تحصیلی آلمان هستید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام امور ویزای تحصیلی آلمان از صفر...

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

  اگر قصد تحصیل پزشکی در آلمان و اخذ ویزای تحصیلی این کشور را دارید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام...

  نظرات کاربران