تحصیل در لهستان

اگر قصد تحصیل در لهستان و اخذ ویزای تحصیلی این کشور را دارید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام امور ویزای تحصیلی از صفر تا صد برای شما عزیزان می باشند. لهستان یک کشور اروپایی است که آموزش عالی مقرون به صرفه و با کیفیت بالا ارائه می دهد. این کشور دارای سوابق آکادمیک بسیار طولانی است که ریشه در قرون وسطی و هزار سال تاریخ فرهنگی دارد. برخی از قدیمی ترین و بهترین موسسه های آموزش عالی و دانشگاه های جهان در لهستان واقع شده اند. دانشجویان بین المللی به دلایل مختلف تحصیل در کشور لهستان را انتخاب می کنند. بر این اساس ما مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد در این مقاله به ارائه اطلاعات لازم در مورد تحصیل در لهستان می پردازیم. با ما همراه باشید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  شرایط تحصیل در لهستان

  فرآیندهای درخواست ویزای دانشجویی لهستان ساده و دسترسی به دیگر کشورهای اروپایی مانند آلمان، دانمارک و غیره راحت است، زیرا لهستان در زمره کشورهای شینگن و اتحادیه اروپا است. علاوه بر این فرصت های کارآموزی و انتقال به دیگر دانشگاه های اروپایی بدون هزینه اضافی از طریق برنامه  Erasmus+وجود دارد. از شرایط تحصیل و مهاجرت تحصیلی به لهستان موارد زیر را می توان نام برد:

  • گزینه های بورسیه برای دانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به منظور تحصیل در لهستان فراهم است.
  • برای پذیرش در هر مقطع تحصیلی در لهستان، نیاز به ارائه مدرک آزمون ورودی مانند GRE یا GMAT نیست.
  • پس از اتمام تحصیلات دبیرستانی، متقاضی واجد شرایط تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی است.
  • متقاضی باید گواهی پایان تحصیلات معتبر آکادمیک پایه 12 دبیرستان را دریافت کرده باشد و واجد شرایط تحصیل در آموزش عالی در کشور خود باشد.
  • متقاضیان باید در آزمون زبان انگلیسی دارای حداقل صلاحیت زبانی از طرف دانشگاه لهستانی باشند.
  • برای اثبات مهارت زبان انگلیسی، دارا بودن حداقل نمره 6.5 و 6.0 از آزمون آیلتس به ترتیب برای شرکت در دوره های کارشناسی ارشد یا کارشناسی در دانشگاه های لهستان ضروری است.
  • دارا بودن گواهی مهارت زبان کمبریج درجه C، گواهی پیشرفته کمبریج درجه B و TEEP نیز توسط دانشگاه های لهستان به رسمیت شناخته می شوند.
  • هر دانشگاهی ملزومات و شرایط خودش را دارد، بنابراین پس از انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر بررسی الزامات و مدارک مورد نیاز الزامی است.
  • شرایط سنی تحصیل در لهستان برای مقطع کارشناسی زیر 25 سال است.
  • دارا بودن معدل تحصیلی بالای 16 برای پذیرش در مقطع ارشد و بالای 17 برای پذیرش در مقطع دکترا الزامی است.

  سیستم آموزشی لهستان

  دانشگاه های لهستان همه مقاطع تحصیلی از کارشناسی و کارشناسی ارشد تا دکترا و دیپلم حرفه ای را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. همه دانشگاه های لهستان از سیستم بولونیا پیروی می کنند که مدارک دیگر کشورهای عضو را تایید و پذیرش می کند. هزینه های تحصیلی در لهستان برای دانشجویان بین المللی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر است. موسسه های آموزش عالی لهستانی که بر تضمین کیفیت در آموزش عالی نظارت می کنند، به طور دوره ای کیفیت آموزش در دانشگاه ها در لهستان را نظارت و ارزیابی می کنند. اعضای کمیته تضمین کیفیت لهستان شامل شورای عمومی علوم و آموزش عالی، کمیته اعتباربخشی لهستان و کنفرانس روسای مدارس دانشگاهی هستند. دانشگاه های لهستان همیشه از دانشجویان دیگر کشورها استقبال می کنند. این کشور همیشه به دانشجویان سابق خود افتخار می ‌کند، از جمله نیکلاوس کوپرنیک، ستاره‌شناس مشهور و ماری کوری، اولین زنی که جایزه نوبل را دریافت کرده است. لهستان تنها کشوری است که دانشگاه Jagiellonian، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا در آن واقع شده است.

  تحصیل در مقاطع تحصیلی دانشگاه های لهستان

  بر طبق سیستم آموزشی لهستان بیشتر دانشگاه های لهستان برنامه های تحصیلی را در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهند. گرچه تحصیل در مقطع دکترا و همچنین دوره های دیپلم حرفه ای نیز در لهستان بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی است. در جدول زیر مقاطع تحصیلی دانشگاه های لهستان، هزینه تحصیل در لهستان برای هر مقطع و مدت زمان تحصیل در هر برنامه و مقطع تحصیلی ارائه شده است:

  مقاطع تحصیلیمدت زمان تحصیلهزینه تحصیل
  مقطع کارشناسی3 سالسالانه در حدود 2.000 تا 4.000 یورو
  مقطع کارشناسی ارشد2 سالسالانه در حدود 2.000 تا 4.000 یورو
  مقطع دکترا3 سالسالانه در حدود 3.000 یورو
  دوره های دیپلم حرفه ای2 تا 3 سالسالانه در حدود 3.000 یورو
  دوره های زبان سالانه در حدود 2.000 یورو
  دوره های پزشکی و مدیریت MBA سالانه در حدود 8.000 تا 12.000 یورو
   هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در لهستان سالانه تا حدود 4.000 یورو است.

  تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان در یک نگاه

  تعداد دانشگاه های ارائه دهنده مقطع کارشناسیدر حدود 375 دانشگاه
  قدیمی ترین دانشگاه لهستاندانشگاه Jagiellonian (1364)
  تعداد برنامه های مقطع کارشناسیدر حدود 3.050 برنامه و رشته تحصیلی
  مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسیحدود 3 تا 4 سال
  هزینه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی1.732 دلار
  سال تحصیلیاز ماه اکتبر تا ژوئن

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان

  بالا بودن سطح کیفیت آموزشی و پایین بودن هزینه های تحصیل در دانشگاه های لهستان مهم ترین دلیل دانشجویان بین المللی برای انتخاب کشور لهستان برای تحصیل در مقطع کارشناسی است. دانشجویان بین المللی با دریافت پذیرش تحصیلی و همچنین اثبات گواهی تمکن مالی کافی می تواند در دانشگاه های لهستان تحصیل کنند و پس از تحصیل شرایط کار و اشتغال و یا ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را فراهم کنند. برنامه های مقطع کارشناسی و لیسانس دانشگاه های لهستان الزامات آموزش عمومی را در کمتر از 4 سال ارائه می دهند. دانشجویان بین المللی ممکن است در همه طول سال در کلاس ها شرکت کنند و بنابراین یک ترم سوم در تابستان اضافه می شود. امکان تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان و شرکت در دوره های زبان انگلیسی و لهستانی وجود دارد.

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لهستان در یک نگاه

  تعداد دانشگاه های ارائه دهنده مقطع کارشناسی ارشددر حدود 434 دانشگاه
  قدیمی ترین دانشگاه لهستاندانشگاه Jagiellonian (1364)
  تعداد دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد62.091 دانشجو
  مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشدحدود 1.5 تا 2 سال
  هزینه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللیتا 4.000 یورو در هر سال
  سال تحصیلیاز ماه اکتبر تا ژوئن

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لهستان

  مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی لهستان در حدود ۳ تا ۴ سال و زبان تحصیل انگلیسی یا لهستانی است. متقاضیان برای تحصیل در این مقطع نیازمند مدرک دیپلم متوسطه دبیرستان می باشند. در بیشتر موارد، سال تحصیلی در دانشگاه های لهستان شامل 2 ترم 15 هفته ای است. حداقل الزامات برای ورود به برنامه کارشناسی ارشد دانشگاه های لهستان عبارت است از:

  • مدرک تحصیلی یا مدرک معادل آن
  • مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی یا دیپلم حرفه ای
  • آزمون مهارت زبان انگلیسی

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های لهستان به دو روش می باشد:

  تحصیل در موسسه های آموزش عالی (uczelnia akademicka)

  این موسسه ها به عنوان دانشگاه های تحقیقاتی کامل عمل می کنند و بسیاری از آن ها در زمینه های خاص تخصص دارند. این دانشگاه ها معمولا مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و همچنین برنامه های دکترا را ارائه می دهند. در مجموع، این مؤسسه های آموزشی حدود 70 درصد از ارائه دهندگان آموزش عالی لهستان را تشکیل می دهند.

  تحصیل در کالج ها و مدارس آموزش عالی حرفه ایuczelnia zawodowa) )

  این مدارس در آموزش حرفه ای تخصص دارند و برخی از آن ها دوره های طولانی کارشناسی ارشد را ارائه می دهند، اما تمرکز کلی آن ها بر تحصیل در مقطع کارشناسی و نه کارشناسی ارشد است. این مدارس حدود 30 درصد از موسسه های آموزش عالی لهستان را تشکیل می دهند. فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد در لهستان ممکن است برای برنامه های دکترا و دوره های تحقیقی پذیرش شوند.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  تحصیل دکترا در لهستان در یک نگاه

  تعداد دانشگاه های ارائه دهنده مقطع دکترادر حدود 434 دانشگاه
  قدیمی ترین دانشگاه لهستاندانشگاه Jagiellonian (1364)
  تعداد دانشجویان بین المللی62.091 دانشجو
  مدت زمان تحصیل در مقطع دکتراحدود 3 تا 4 سال
  هزینه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللیتا حدود 3.000 یورو در هر سال
  سال تحصیلیاز ماه اکتبر تا سپتامبر

  تحصیل دکترا در لهستان

  دکترا در لهستان یک مقطع تحصیلی به رسمیت شناخته شده با آموزش ساختاریافته و توسعه در برنامه دانشگاهی است. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دوره دکترا لهستان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد و رزومه تحصیلی علمی قوی باشند. گرچه دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی و ارائه مقاله های علمی پژوهشی و همچنین تاییدیه پذیرش استاد راهنما برای تحصیل در مقطع دکترا الزامی است. از شرایط تحصیل در لهستان در مقطع دکترا این است که دانشجویان بین المللی با اخذ مجوز کار دانشجویی می توانند تا ۲۰ ساعت در هفته به کار و اشتغال بپردازند. علاوه بر این دانشجویان با دریافت بورسیه های دانشجویی می توانند بخش زیادی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در لهستان را تامین کنند. پس از تمام شدن دوره تحصیلی دانشجویان می توانند در مهلت 6 تا یک ساله جستجوی کار و یافتن کار مناسب ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری لهستان تبدیل کند. هزینه های تحصیل دکترا در لهستان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی پایین تر است و همه دوره های دکتری لهستان با بورس تحصیلی همراه است. تحصیل در مقطع دکترا در لهستان فرصت دستیابی به مدرک معتبر بین المللی را فراهم می کند و دانشجویان به عنوان بخشی از یک سیستم دانشگاهی در حال پیشرفت خواهند بود.

  دانشگاه های پزشکی لهستان در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند.

  تحصیل رشته های پزشکی در لهستان

  لهستان یک مقصد محبوب برای تحصیل پزشکی دانشجویان بین المللی از سراسر جهان است. دانشگاه های پزشکی لهستان 2 برنامه تحصیلی در گروه علوم پزشکی را ارائه می دهند:

  • تحصیل در برنامه پزشکی عمومی (برنامه 6 ساله با اخذ مدرک  MD / Lekarz)
  • تحصیل در برنامه پزشکی دندانپزشکی (برنامه 5 ساله با اخذ مدرک DMD / Lekarz dentysta )

  فارغ التحصیلان دوره پزشکی و دندانپزشکی در لهستان برای کار و طبابت پس از تحصیل باید به مدت 12 ماه کارآموزی DMD در بیمارستان یا کلینیک بپردازند و در آزمون  LEK/LDEK نمره لازم را کسب کنند.

  برنامه های پزشکی عمومی در دانشکده های پزشکی لهستان 6 ساله است و به زبان انگلیسی ارائه می شوند. از آنجایی که لهستان بخشی از اتحادیه اروپا است، مدرک پزشکی این کشور در کشورهای اتحادیه اروپا و بیشتر کشورهای جهان به رسمیت شناخته می شود. برای اخذ مدرک پزشکی دانشجویان باید 360 واحد ECTS را بگذرانند. پذیرش در دانشکده های پزشکی لهستان معمولاً با قبولی در آزمون ورودی تضمین می شود. برنامه دندانپزشکی در لهستان برای دانشجویان بین المللی 5 سال طول می کشد و با دریافت مدرک دکترای دندانپزشکی به پایان می رسد. برای دریافت این مدرک دانشجویان باید 300 واحد ECTS را بگذرانند.

  مهاجرت تحصیلی به لهستان و دانشگاه های برتر

  دانشگاه‌ های لهستان در تمام فهرست های رتبه ‌بندی اصلی جهانی گنجانده شده ‌اند. اطلاعات جدول زیر بر اساس آخرین رتبه ‌بندی دانشگاه ‌های جهانی تایمز، رتبه ‌بندی دانشگاه‌ های جهانی QS و رتبه ‌بندی آکادمیک دانشگاه ‌های جهان ارائه شده است:

  دانشگاه های برتر لهستانرتبه در سیستم رتبه بندی Times Higher Education World University 2023رتبه در سیستم رتبه بندی QS World University Rankings 2023رتبه در سیستم رتبه بندی Academic Ranking of World Universities (ARWU) 2023
  دانشگاه Wroclaw Medical University351-400801-1000801-900
  دانشگاه Jagiellonian University601-800293401-500
  دانشگاه پزشکی لودز Medical University of Lodz601-800801-1000
  دانشگاه پزشکی گدانسک Medical University of Gdansk801-1000801-1000801-1000
  دانشگاه ورشو University of Warsaw801-1000284401-500

  بورسیه های تحصیلی لهستان

  از مزایای تحصیل در لهستان برای دانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا ارائه بورسیه های تحصیلی مختلف است. بورسیه های تحصیلی متعددی در لهستان وجود دارد که توسط دولت لهستان، بنیادهای خصوصی یا دانشگاه ها ارائه می شود. برخی از بورسیه های تحصیلی دانشگاه های لهستان برای دانشجویان بین المللی عبارت اند از:

  بورسیه تحصیلی ژنرال اندرس  The Gen. Anders Scholarship

  بورسیه تحصیلی انتخاب اول من لهستان Poland My First Choice Scholarship

  بورسیه تبادل همکاری دوجانبه The Bilateral Cooperation Exchange Scholarship

  بورسیه و کمک هزینه تحصیلی پولونیستا The POLONISTA Scholarship and Fellowship

  بورسیه تحصیلی The Stefan Banach Scholarship.

  بورسیه تحصیلی ویسگراد The Visegrad Scholarship

  بورسیه های مشارکت شرقی The Eastern Partnership Scholarships

  هزینه زندگی در کشور لهستان

  برای مهاجرت به لهستان دانستن هزینه های زندگی از مهم ترین نیازمندی ها می باشد. هزینه های زندگی در لهستان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه است. هزینه های مسکن و اقامت در لهستان مهم است، زیرا حدود 35 درصد از هزینه های ناخالص زندگی ماهانه را تشکیل می دهد. دانشجویان بین ‌المللی می ‌توانند در اقامتگاه‌ های دانشگاه یا آپارتمان ‌های اجاره ‌ای خصوصی زندگی کنند که می ‌توان آن ها را به اشتراک گذاشت. اگر در لهستان کار می کنید، باید 9٪ سهم بیمه ملی را بپردازید که به این معنی است که می توانید از امکانات بهداشتی دولتی به صورت رایگان استفاده کنید.

  هزینه های مسکن و محل اقامتاجاره بهای خوابگاه های دانشجویی ماهانه از 60 تا 150 یورو اجاره بهای یک آپارتمان مشترک ماهانه از 80 تا 150 یورو
  هزینه های خورد و خوراکغذای دانشجویی ماهانه در حدود 100 تا 150 یورو
  هزینه های صرف یک وعده غذا در رستورانبرای دو نفر در حدود 23 یورو
  خرمات انرژی (آب، برق، گاز، خدمات دفع زباله)برای یک آپارتمان 85 متری ماهانه در حدود 170 یورو
  هزینه های حمل و نقل عمومیبرای هر 6 ماه در حدود 50 یورو
  هزینه مالکیت خودروسالانه در حدود 2.000 دلار
  امکان برخورداری از خدمات بهداشتی رایگان با تحصیل در لهستان وجود دارد.

  مدارک لازم برای تحصیل در لهستان

  دانشجویان بین المللی برای تحصیل در لهستان باید اصل مدارک لازم را به کنسولگری یا سفارت لهستان در کشور خود با گرفتن وقت ملاقات تحویل دهند. پس از ارسال مدارک مورد نیاز و درخواست ویزای دانشجویی لهستان به سفارت، یک وقت برای مصاحبه به دانشجویان داده می شود. سوالات مصاحبه در مورد سفرهای قبلی، دانشگاه منتخب در لهستان، برنامه های اقامت و اشتغال و حامیان آموزشی دانشجویان خواهد بود. دانشجویان باید به همه سوالات صادقانه پاسخ دهند و اگر همه مدارک لازم را داشته باشند، روند درخواست ویزا به سرعت پیش می رود. وب سایت وزارت امور خارجه لهستان، فرم درخواست ویزای ملی لهستان را به طور رایگان ارائه می دهد. از دیگر مدارک مهم برای اخذ ویزای دانشجویی لهستان موارد زیر را می توان نام برد:

  • پاسپورت با اعتبار کافی و یک کپی از صفحه داده های پاسپورت
  • انگیزه نامه تحصیلی با بیان هدف از تحصیل در لهستان و برنامه های فارغ التحصیلی
  • نامه پذیرش از یک دانشگاه شناخته شده در لهستان
  • بلیط هواپیما رفت و برگشت به کشور مبدا و لهستان
  • آدرس محل اقامت، قرارداد یا تأیید رزرو هتل
  • پوشش بیمه درمانی تا سقف 30000 یورو
  • مدارک تحصیلی (گواهی های مدرک، ریز نمره ها و سوابق تحصیلی)
  • رسید پرداخت هزینه های درخواست ویزا (99 یورو، بر اساس کشور مبدا)
  • گواهی تمکن مالی کافی برای اثبات دارا بودن توانایی تامین هزینه های زندگی در مدت اقامت تحصیلی در لهستان

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد روند تحصیل و مهاجرت تحصیلی به لهستان اطلاعات لازم ارائه شد و به این پرسش پاسخ داده شد که چگونه در لهستان تحصیل کنیم؟ اگر قصد تحصیل در لهستان را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد می توانند مشاوره های سودمندی به شما ارائه دهند.

  سوالات متداول در مورد تحصیل و مهاجرت تحصیلی به لهستان

  آیا امکان کار دانشجویی در حین تحصیل در لهستان وجود دارد؟

  بله، دانشجویان بین المللی می توانند در حین تحصیل تا حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند.

  آیا تحصیل به زبان انگلیسی در لهستان امکان پذیر است؟

  بله. در بیشتر دانشگاه های لهستان برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند.

  مدارک لازم برای اثبات مهارت زبان انگلیسی کدام اند؟

   دارا بودن مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 و 6.0 الزامی است.  

  مدت زمان تحصیل پزشکی در لهستان چقدر است؟

  برنامه های پزشکی عمومی در دانشکده های پزشکی لهستان 6 ساله است. دارا بودن مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 و 6.0 الزامی است.  

  مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لهستان چقدر است؟

  مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی لهستان در حدود ۳ تا ۴ سال و زبان تحصیل انگلیسی یا لهستانی است.

  مقالات مرتبط