مقاطع تحصیلی در آلمان

کشور آلمان، یکی از بهترین کشور‌های جهان برای تحصیل به شمار می‌آید و سالانه افراد زیادی از سراسر جهان، از جمله ایرانیان، متقاضی ورود به سیستم آموزشی این کشور هستند. آلمان با برخورداری از تعداد زیادی دانشگاه‌، آزمایشگاه‌ و موسسات تحقیقاتی، برای دانشجویانی که قصد توسعه دانش ‌و مهارت‌ خود را دارند کشوری کاملاً مناسب برای مهاجرت و تحصیل به حساب می‌آید. اگر شما هم جزء کسانی هستید که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان و ادامه تحصیل در این کشور را دارید، بهتر است در وهله اول، با سیستم آموزشی و از همه مهم‌تر مقاطع تحصیلی در آلمان آشنا شوید. پیشنهاد می‌کنیم در این مقاله از شرکت مهاجرتی میرداماد که به مقاطع تحصیلی در آلمان پرداخته می‌شود، همراه ما باشید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  مقاطع تحصیلی در آلمان (مدرسه)

  در کشور آلمان نیز مانند دیگر کشور‌های جهان، مقاطع تحصیلی از دوران مدرسه آغاز می‌شود. تحصیل در مدارس آلمان از دوران پیش دبستانی شروع شده و کودکان از سنین سه تا شش سال می‌توانند در این مقطع که به نام کیتا شناخته می‌شود، حاضر شوند. پس از گذراندن این دوران، کودکان از شش تا ده سالگی وارد دوران دبستان که در آلمان Grundschule نام دارد، می‌شوند. پس از تکمیل این مقطع نیز، دانش آموزان وارد آخرین مقطع تحصیلی در دوران مدرسه، یعنی مقطع دبیرستان می‌شوند. در آلمان نیز دبیرستان‌ها به سه دسته مدارس نظری یا همان Gymnasium (شامل رشته‌های علوم تجربی و ریاضی و فیزیک)، مدارس فنی و حرفه‌ای (شامل رشته‌های فنی) و مدارس جامع که هر دو این رشته‌ها را شامل می‌شوند، تقسیم می‌شود.

  در ادامه این مقاله از شرکت مهاجرتی میرداماد، شرکت فعال در زمینه مهاجرت و اعزام دانشجو به خارج از کشور و ارائه‌دهنده خدمات مهاجرتی مختلف از جمله اخذ ویزا، پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های جهان، اخذ جاب آفر، خرید ملک و سرمایه‌گذاری، به توضیح جامع و کامل مقاطع تحصیلی در آلمان در دانشگاه می‌پردازیم.

  تحصیل دانش‌آموزان در مدارس آلمان

  مقاطع تحصیلی در آلمان (دانشگاه)

  مقاطع تحصیلی در آلمان مشابه اغلب کشور‌ها، به سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دسته‌بندی می‌شود. هر ساله، دانشگاه‌های مختلف آلمان، بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را با شرایط مختلف ارائه کرده و دانشجویان زیادی از سراسر جهان به مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌پردازند. افرادی که علاقه‌‌مند به تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف آلمان و حضور در دانشگاه‌های این کشور هستند، در وهله اول باید شرایط و قوانین دانشگاه‌های مختلف را بررسی کنند، از بورسیه‌ها و ددلاین دانشگاه‌های آلمان مطلع شوند و سپس برای دستیابی به این شرایط تلاش کنند تا بتوانند از سوی دانشگاه پذیرفته شوند. در ادامه به جزئیات تحصیل در سه مقطع تحصیلی در المان بیشتر می‌پردازیم.

  مقطع کارشناسی:

  مقطع کارشناسی یا همان لیسانس، اولین مقطع دانشگاهی در آلمان است که معمولا بین 6 تا 8 ترم به طول می‌انجامد. پس از اتمام موفقیت‌آمیز این مقطع، دانشجویان می‌توانند انتخاب کنند که شغلی را شروع کنند یا در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند.

  اغلب دانشجویان خارجی مقطع لیسانس در آلمان، از طریق بورسیه‌های تحصیلی جذب این دانشگاه‌ها شده‌اند. دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس کشور آلمان را دارند، به صورت مستقیم نمی‌توانند پذیرش دانشگاه‌ها در این مقطع را دریافت کنند. چرا که مدرک معتبر دوران متوسطه المان برخلاف ایران که ۱۲ سال است، ۱۳ ساله می‌باشد. با توجه به این موضوع، دانشجویان متقاضی می‌بایست پیش از پذیرش در مقطع کارشناسی آلمان، برای یک سال به تحصیل در کالج‌های آلمان بپردازند. در واقع، تمامی این دانشجویان از طریق یونی اسیست آلمان پذیرفته شده و وارد دانشگاه شده‌اند. یونی اسیست، مجموعه‌ای تحت نظر وزارت علوم در کشور آلمان است که در اصل واسطه‌ای میان دانشگاه‌های آلمان و متقاضیان ورود به این دانشگاه‌ها می‌باشد. این مجموعه مدارک متقاضیان را بررسی کرده و با توجه به شرایط، پذیرش آن‌ها برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را تایید می‌کند.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  مقطع کارشناسی ارشد:

  مقطع کارشناسی ارشد، دومین مقطع از مقاطع تحصیلی آلمان است که بر اساس پایه و اساس مقطع کارشناسی می‌باشد. معمولاً دوران کارشناسی ارشد 4 تا 6 ترم طول می‌کشد. اگر می‌خواهید برای مدرک کارشناسی ارشد در آلمان درخواست دهید، دوره تحصیلی که می خواهید برای آن درخواست دهید باید شرایط مشابهی با رشته لیسانس مربوطه شما داشته باشد.

  افرادی که وارد مقطع کارشناسی ارشد می‌شوند، تمایل بیشتری به پیشرفت شغلی دارند و علاقه دارند تا در طول تحصیل نیز به کار دانشجویی در آلمان بپردازند و به عنوان نیروی کار وارد بازار کار مرتبط با رشته تحصیلی خود شوند. مانند دوره لیسانس، دانشجویان بورسیه‌ای این مقطع نیز عمدتاً در دانشگاه‌های دولتی به صورت رایگان یا نیمه رایگان تحصیل می‌کنند. ورود به دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد به عنوان یک فرد خارجی، نیازمند برخورداری از تمکن مالی، دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای کارشناسی ارشد، مدرک زبان، ویزای تحصیلی آلمان و رزومه پژوهشی قوی است.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  مقطع دکتری:

  مقطع دکتری آخرین مقطع از مقاطع تحصیلی در آلمان است که به نسبت دو مقطع قبلی، متقاضیان داخلی و خارجی کم‌تری دارد. این مقطع بیشتر بر پژوهش متمرکز است، توانایی دانشجو را برای انجام تحقیقات آکادمیک گسترده و علمی ثابت می‌کند و شامل ارائه پایان نامه کتبی و امتحان شفاهی می‌باشد. معمولاً هیچ چارچوب زمانی مشخصی برای مدرک دکترا وجود ندارد. با این حال، اکثر دانشجویان باید پایان نامه‌ یا رساله دکتری خود را در عرض دو الی پنج سال تکمیل کنند. در واقع علاوه بر شرکت در سمینارها، کار بر روی پایان‌نامه، یکی از مهمترین وظایف دانشجو در طول دوره دکتری است. پس از اتمام موفقیت‌آمیز تحصیل در مقطع دکتری در آلمان، دانشجویان یک عنوان دکتری که بالا‌ترین مدرک است، دریافت می‌کنند. 

  دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

  سخن پایانی

  همان طور که گفته شد، تحصیل در آلمان می‌تواند فرصت‌های شغلی متعددی را هم در آلمان و هم در سراسر جهان برای شما فراهم کند. چرا که آلمان به عنوان یک کشور قدرتمند در اروپا، از جنبه علمی بسیار پیشرفته است و دانشگاه‌های بسیار معتبری برای تحصیل دارد. دانشگاه‌های آلمان همچنین با کارفرمایان آلمانی نیز همکاری نزدیکی دارند و این برای دانشجویان بین‌المللی به این معنی است که پس از پایان دوران تحصیلی خود شانس زیادی برای کار در شرکت‌های مطرح جهانی خواهند داشت.

  مقاطع تحصیلی در آلمان مشابه دیگر کشور‌ها بوده و شما می‌توانید با دریافت بورسیه و ویزای تحصیلی و برخورداری از شرایط لازم، در هر یک از این مقاطع ادامه تحصیل دهید. در این مقاله از شرکت مهاجرتی میرداماد که شرکت معتبر فعال در حوزه مهاجرت و اعزام دانشجو به خارج از کشور است، تلاش کردیم ضمن پرداختن به مقاطع تحصیلی مختلف در آلمان، شما را با جزئیات تحصیل در این کشور نیز آشنا کنیم.

  سوالات متداول

  مقاطع تحصیلی دانشگاهی آلمان به چند مقطع دسته‌بندی می‌شود؟

  مقاطع تحصیلی در آلمان نیز به سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم می‌شود.

    آیا دانشجویان ایرانی می‌توانند پس از اخذ دیپلم در ایران از دانشگاه‌های آلمان پذیرش بگیرند؟

  خیر، با توجه به ۱۳ ساله بودن دوران دبیرستان در آلمان، دانشجویان ایرانی می‌بایست پیش از ورود به مقطع لیسانس یک سال در کالج‌های این کشور به تحصیل بپردازند.

  مقاطع تحصیلی در آلمان چند ساله هستند؟

  مقاطع تحصیلی در اغلب دانشگاه‌های آلمان برای مقطع کارشناسی ۴ سال، کارشناسی ارشد ۲ سال و دکتری بین ۲ الی ۵ سال است.

   شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان چیست؟

  اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان نیازمند برخورداری از برخی شرایط است که البته ممکن است هر دانشگاه شرایط متفا‌وتی داشته باشد. برای آگاهی از شرایط هر دانشگاه، بهتر است به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و شرایط را مطالعه کنید.

   آیا پس از پایان دوران دانشگاه در آلمان، شرایط ورود به بازار کار مهیا است؟

  بله، با توجه به شرایط مساعد موجود در آلمان، دانشجویان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در هر یک از مقاطع تحصیلی وارد بازار کار شده و مشغول به کار شوند. در دوران دانشجویی نیز دانشجویان این امکان را دارند که همزمان با تحصیل، به کار دانشجویی در آلمان بپردازند.

  آیا میتوان از طریق شرکت مهاجرتی میرداماد برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان اقدام کرد؟

  بله، شرکت میرداماد یک شرکت فعال در زمینه ارائه خدمات مهاجرتی، از جمله اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه‌‌های جهان است. برای تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف آلمان نیز می‌توانید از خدمات این شرکت بهره‌مند شوید. 

  مقالات مرتبط

  مقاطع تحصیلی در آلمان

  مقاطع تحصیلی در آلمان

  کشور آلمان، یکی از بهترین کشور‌های جهان برای تحصیل به شمار می‌آید و سالانه افراد زیادی از سراسر جهان، از جمله ایرانیان، متقاضی ورود به سیستم آموزشی این کشور هستند. آلمان با برخورداری از تعداد زیادی دانشگاه‌، آزمایشگاه‌ و موسسات...

  تحصیل در کالج های آلمان

  تحصیل در کالج های آلمان

  آلمان یکی از مقصد های مهم دانشجویان برای تحصیل کردن در کالج ها و دانشگاه های این کشور است. این کشور با داشتن دانشگاه های معتبر و سطح بالای زندگی، گزینه ای عالی برای دانشجویانی است که به دنبال تحصیل...

  تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

  تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

  برای دانشجویانی که قصد دارند مقطع دکترای خود را در دانشگاه‌های خارج از کشور بگذرانند، آلمان یکی از بهترین گزینه‌هاست. تحصیل دکتری در آلمان به ویژه در دانشگاه‌های برتر این کشور این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا از...

  دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

  دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

  دانشگاه‌ های آلمان، با ارائه برنامه‌ های تحصیلی به زبان انگلیسی، گزینه ‌ای جذاب برای دانشجویان بین ‌المللی ارائه می ‌دهند. این دانشگاه‌ ها، که در سراسر کشور پراکنده‌ اند، از دانشگاه‌ های فنی معتبر مانند دانشگاه فنی مونیخ گرفته...

  بورسیه تحصیلی آلمان

  بورسیه تحصیلی آلمان

  آلمان یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین کشورهای اروپا برای دانشجویان بین‌المللی است. دریافت بورسیه تحصیلی آلمان به‌دلیل وجود دانشگاه‌های عالی، زیرساخت‌های برتر آموزشی و سیاست‌های جذب مهاجر، بسیار محتمل‌تر از سایر کشورهای همسایه است. شما با شناخت انواع بورسیه تحصیلی در این...

  ددلاین دانشگاه های آلمان

  ددلاین دانشگاه های آلمان

  در کشور آلمان، سال تحصیلی در دو فصل تابستان و زمستان شروع می‌شود. دانشجویان بین‌المللی برای موفقیت در فرایند پذیرش باید حدود هشت هفته قبل از ددلاین دانشگاه های آلمان برای ثبت درخواست خود اقدام کنند. ددلاین دانشگاه‌ها در هر...

  یونی اسیست چیست؟

  یونی اسیست چیست؟

  تحصیل در آلمان برای خیلی از دانشجویان تجربه‌ای هیجان‌انگیز است، زیرا دوره‌های تحصیلی باکیفیت و عالی، آن هم با حداقل هزینه قابل ارائه هستند. با این‌حال، درخواست پذیرش از دانشگاه‌های آلمان  برای برخی افراد طاقت‌فرسا است. اما، جای نگرانی نیست،...

  تحصیل داروسازی در آلمان

  تحصیل داروسازی در آلمان

  تحصیل در رشته داروسازی برای بسیاری از دانشجویان مانند یک رویای دست نیافتنی است. با تحصیل داروسازی در آلمان می‌توانید به محیط‌های مطالعاتی عالی، آزمایشگاه‌های نوآورانه، اساتید و محققان بسیار عالی با هزینه‌های پایین شهریه دسترسی داشته باشید. دانشگاه‌های بسیار...

  تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

  تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

  تحصیل در کشور آلمان ترکیبی منحصر به ‌فرد از آموزش با کیفیت و تجربه فرهنگی است. این کشور به خاطر دانشگاه‌ های درجه ‌یک جهانی ‌اش شناخته شده و به دلیل امکانات تحقیقاتی نوآورانه و دوره‌ های گسترده ‌ای که...

  کار دانشجویی در آلمان

  کار دانشجویی در آلمان

  کار دانشجویی در آلمان موضوعی است که ممکن است برای بسیاری از دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل و کار در یکی از پیشرفته­ترین و مرفه­ترین کشورهای اروپا هستند، مورد توجه قرار گیرد. آلمان فرصت­های مختلفی را برای دانشجویان...

  بهترین دانشگاه های آلمان

  بهترین دانشگاه های آلمان

  آلمان یکی از برترین کشورهای دنیا برای افرادی است که قصد مهاجرت تحصیلی دارند. در واقع وجود دانشگاه‌های با کیفیت در این کشور باعث شده تا بسیاری از افراد برای دریافت پذیرش بهترین دانشگاه های آلمان اقدام کرده و از...

  تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

  تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

  یکی از کشورهایی که بسیاری از دانشجویان برای تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور نگاه ویژه‌ای به آن دارند، آلمان است. تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان مزایا گوناگونی برای شما به همراه دارد و این موضوع باعث شده...

  بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان

  بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان

  تحصیل در کشور آلمان مزایای زیادی را برای دانشجویان خارجی در بر دارد، از جمله تحصیل در دانشگاه‌های تراز برتر دنیا، وجود امکانات و تجهیزات آموزشی پیشرفته و مدرن، پایین بودن هزینه‌های تحصیل در این کشور، تنوع زیاد در رشته‌های...

  ویزای دانش آموزی آلمان (راهنمای کامل 2024)

  ویزای دانش آموزی آلمان (راهنمای کامل 2024)

  این روزها سن مهاجرت تحصیلی به آلمان به زیر 18 سال رسیده است و پدر و مادرهای زیادی شرایط را برای تحصیل فرزندانشان در مدارس معتبر آلمان فراهم می کنند. بالا بودن کیفیت سیستم آموزشی مدارس این کشور و سهولت...

  آزمون تست داف

  آزمون تست داف

  اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی آلمان را دارید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام امور ویزای تحصیلی آلمان از...

  تحصیل کارشناسی در آلمان

  تحصیل کارشناسی در آلمان

  آلمان یک کشور بزرگ در اروپای مرکزی شامل 16 ایالت و عضو اتحادیه اروپا و دارای نفوذ سیاسی و اقتصادی زیادی در بین دیگر کشورهای اتحادیه اروپا است. آلمان توسط چندین گروه آموزشی بین المللی به عنوان یکی از کشورهای...

  تحصیل در مدارس آلمان

  تحصیل در مدارس آلمان

  این روزها پدر و مادرهای ایرانی ترجیح می دهند فرزندان خود را در مدارس و دبیرستان های آلمان ثبت نام کنند تا برای تحصیل در دانشگاه های این کشور آمادگی های لازم را کسب کنند و مشکلی برای دریافت ویزای...

  ویزای تحصیلی آلمان

  ویزای تحصیلی آلمان

  اگر به دنبال اخذ ویزای تحصیلی آلمان هستید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام امور ویزای تحصیلی آلمان از صفر...

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

  اگر قصد تحصیل پزشکی در آلمان و اخذ ویزای تحصیلی این کشور را دارید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام...

  نظرات کاربران