مهاجرت به روسیه

اخذ مجوز اقامت در روسیه در چارچوب دریافت ویزای روسیه صورت می‌گیرد. اخذ اقامت و مهاجرت به روسیه برای ایرانیان از‌طریق تحصیل، کار و سرمایه‌گذاری، ایجاد کسب‌وکار و ازدواج امکان‌پذیر است. برای کسب اطلاعات تکمیلی با ما در موسسه حقوقی میرداماد در ارتباط باشید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  نگاهی کلی به کشور روسیه

  روسیه کشوری حدود 1.8 برابر ایالات متحده وسعت دارد و منطقه وسیعی بین اروپا و اقیانوس آرام شمالی را اشغال می‌کند. پهناورترین نقطه جهان دارای طیف گسترده‌ای از منابع طبیعی از جمله ذخایر عمده نفت، زغال‌سنگ، گاز طبیعی، بسیاری از مواد معدنی استراتژیک، الماس و الوار است. پایتخت این کشور مسکو با جمعیت 10 میلیونی خود بزرگ‌ترین شهر کشور، مرکز اقتصادی و سیاسی اصلی آن، مقر رئیس‌جمهور، دولت و دومای ایالتی (پارلمان) است.

  نظام سیاسیجمهوری فدرال
  ریاست حکومترئیس‌جمهور
  رئیس دولتنخست‌وزیر
  قوه مقننهپارلمان دو‌مجلسی  
  پایتختمسکو
  مساحت17 میلیون و 75 هزار و 200 کیلومترمربع
  جمعیتحدود 143.800 میلیون نفر
  زبان رسمیروسی
  دینمسیحیت (ارتدوکس)
  واحد پولیروبل

  انواع راه های مهاجرت به روسیه

  راه‌های زیادی برای خارجی‌ها وجود دارد تا بتوانند اقامت و مهاجرت روسیه را دریافت کنند. در ادامه این راه‌ها را به شرح زیر معرفی می‌کنیم:

  1- اخذ ویزای کار که به دارنده آن به مدت یک سال حق زندگی و کار را می‌دهد.

  2- اخذ اقامت برای ازدواج با تبعه روسی.

  3- سرمایه‌گذاری یا کار در شرکت روسی جهت اخذ اقامت.

  4- تحصیل در دانشگاه‌های روسی و اخذ مجوز کار پس از اتمام تحصیلات.

  با توجه ‌به تفاوت‌های موجود در روش‌های ذکر‌شده در بالا شما قطعا به مشاوره تخصصی در هر مورد نیاز خواهید داشت. کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی میرداماد اطلاعات دقیقی را بسته به وضعیت شما در اختیارتان قرار خواهند داد.

  مهاجرت به روسیه بدون ویزا

  اکثر شهروندان خارجی برای بازدید از قلمرو این کشور به درخواست ویزا نیاز دارند. اما کشورهایی هستند که دولت روسیه برای ورود شهروندان آن‌ها بدون ویزا به روسیه با این کشورها توافق‌نامه بین‌المللی امضا کرده است. به‌عنوان یک قاعده، بازدیدهای بدون ویزا از‌نظر زمانی محدود و از 30 تا 90 روز متغیر خواهد بود.

  بر‌اساس توافق‌های دوجانبه بین ایران و روسیه امکان سفر شهروندان کشورمان بدون ویزا باهدف بازدید از این کشور به مدت 8 روز وجود دارد.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

  اگر قصد مهاجرت تحصیلی به روسیه را دارید، بد نیست بدانید که این کشور دارای بهترین مراکز آموزشی در سطح جهانی است و نسبت به جمعیت خود بیشترین مراکز آموزشی را در جهان دارد که 54 درصد از جمعیت آن می‌توانند به‌صورت رایگان تحصیل کنند.

  هنگام مهاجرت از‌طریق ویزای دانشجویی، همیشه اولین وجه و گام پذیرش در دانشگاه خواهد بود. این روند ممکن است حتی پیچیده‌تر از مهاجرت با کمک سرمایه‌گذاری یا ویزای کار به نظر برسد.

  شما پس از دریافت دعوت‌نامه از دانشگاه می‌توانید برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنید که این روش اجازه بیشترین، مطمئن‌ترین و طولانی‌ترین مدت اقامت در این کشور را برای شما فراهم خواهد ساخت.

  دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی این فرصت را خواهند داشت تا با پیداکردن کار مناسب همچنان در این کشور بمانند و اقامت کاری دریافت کنند.

  مهاجرت به روسیه از طریق کار

  برای مهاجرت کاری به روسیه و اخذ ویزای کار باید از یک کارفرمای روسی پیشنهاد شغلی داشته باشید. در واقع کارفرما باید ثابت کند که کار شما توسط یک فرد روسی قابل انجام نیست تا فرصت گرفتن ویزا و صدور مجوز کار توسط اداره مهاجرت فدرال به او داده شود. بنابراین، متقاضی کار باید ابتدا کارفرما پیدا کند و در مورد شرایط کاری با وی به توافق برسد. نام شرکت در ویزا درج خواهد شد و شهروند خارجی فقط اجازه خواهند یافت در همان شرکت خاص یه کار مشغول شوند.

  تمامی مراحل استخدامی تا زمان صدور دعوت‌نامه به عهده دعوت‌کننده خواهد بود. فرد خارجی باید صبر کند تا کارفرما تمام مراحل لازم را انجام دهد. این روش بسته به نوع ثبت‌نام از جمله متخصصان بسیار ماهر، تحت سهمیه و خارج از سهمیه از یک تا چند ماه طول خواهد کشید.

  انوع ویزای کار روسیه

  اگر یک خارجی، شغلی تحت سهمیه یا خارج از سهمیه به دست آورد، ابتدا باید برای ویزای کار یک‌بار ورود به مدت 3 ماه با امکان تمدید درخواست دهد. پس از ورود به روسیه، بسته به مدت قرارداد و مجوز کار، ویزا باید چندین بار تا یک سال تمدید شود.

  متخصصان بسیار ماهر (HQS) می‌توانند برای یک دوره ۳ ساله برای ویزای کار درخواست دهند. تخصص این دسته از افراد باید در لیست مشاغل مورد نیاز روسیه آمده باشد.

  درصورتی‌که فرد شغل خود را تغییر دهد باید مجددا برای دریافت ویزای جدید درخواست دهد یا به کشوری بازگردد که شهروند آن است و دوباره تمامی مراحل ثبت‌نام را طی کند.

  برای مهاجرت کاری به روسیه و اخذ ویزای کار باید از یک کارفرمای روسی پیشنهاد شغلی داشته باشید.

  مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه‌گذاری

  سرمایه‌گذاری یکی از محبوب‌ترین راه ‌های مهاجرت به روسیه در بین افرادی است که قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی و اخذ اقامت را دارند. سرمایه‌گذاری در کشور روس‌ها نیز با ثبت شرکت، خرید ملک، خرید سهام و… امکان‌پذیر خواهد بود.

  اگر هدف سرمایه‌گذار اخذ تابعیت است باید حداقل 18 سال سن داشته باشد. متقاضی برای این منظور به تسلط بر زبان روسی نیاز خواهد داشت و باید به مدت حداقل 5 سال کامل در داخل خاک این کشور اقامت کند.

  هزینه سرمایه‌گذاری و حقوق نیروی کار در این کشور بسیار کمتر از کشورهای اروپای غربی است. هزینه گزینه‌های مهاجرت سرمایه‌گذار نیز تفاوت زیادی دارند. در این روش متقاضی حداقل به مبلغ 10 میلیون روبل (تقریبا 122 هزار دلار) تا حداکثر 30 میلیون روبل (370 هزار دلار) برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های اجتماعی یا خرید املاک و مستغلات نیاز خواهد داشت.

  متقاضیان برای احراز شرایط دریافت ویزا ازطریق این روش باید در یک پروژه تجاری یا املاک سرمایه‌گذاری کنند که در آژانس فدرال برای مدیریت املاک دولتی ثبت شده است. سرمایه‌گذاری باید به‌صورت نقدی انجام شود و متقاضی باید حداقل به مدت سه سال به سرمایه‌گذاری خود ادامه بدهد. اگر متقاضی سرمایه‌گذاری خود را به مدت 5 سال حفظ کند در نهایت موفق به اخذ شهروندی خواهد شد.

  شرایط مهاجرت به روسیه از طریق کارآفرینی

  افراد کارآفرین به‌منظور واجد شرایط شدن برای ویزای اقامت از‌طریق این مسیر باید سرمایه یک شرکت روسی را 15 میلیون روبل افزایش دهند. درصورتی‌که شرکت خارجی باشد این رقم به 50 میلیون روبل می‌رسد. در این روش کسب‌وکار مورد نظر باید حداقل به مدت 3 سال حفظ شود.

  سرمایه‌گذاری از‌طریق ثبت شرکت در روسیه

  گزینه بعدی برای متقاضیانی که به‌دنبال ویزای اقامت هستند، سرمایه‌گذاری و ثبت یک شرکت جدید است. متقاضیان برای واجد شرایط بودن این گزینه باید حداقل 10 میلیون روبل در شرکت خود سرمایه‌گذاری کنند و استخدام حداقل ده نفر از ساکنان این کشور را به‌عنوان کارمند در برنامه خود بگنجانند.

  سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتی

  متقاضی می‌تواند با سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتی به ارزش 30 میلیون روبل، ویزای اقامت را به دست بیاورد. تمام افراد علاقه‌مند به این روش باید این اوراق قرضه دولتی را حداقل به مدت سه سال قبل از درخواست ویزای اقامت در این کشور نگه دارند.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات

  گزینه نهایی متقاضی برای دریافت مجوز اقامت در این کشور تحت برنامه ویزای طلایی، سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است.

  شرایط اقامت در روسیه از‌طریق گزینه فوق به این صورت است که متقاضی باید حداقل 30 میلیون روبل داشته باشد. علاوه‌بر این، مانند اوراق قرضه دولتی، فرد قبل از درخواست ویزای اقامت باید ملک را حداقل به مدت سه سال حفظ کند.

  مزایای سرمایه‌گذاری در روسیه

  افرادی که می خواهند به روسیه مهاجرت کرده و در این کشور سرمایه گذاری کنند، مزایای زیادی را تجربه خواهند کرد. از مرایای سرمایه گذاری در روسیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اخذ تابعیت پس از 3 سال با حفظ سرمایه و دریافت سود.
  • صدور ویزا برای خانواده سرمایه‌گذار.
  • تمامی مراحل و اقدامات مربوط به اخذ اقامت و تابعیت از‌طریق سرمایه‌گذاری در همه کنسولگری‌ها و سفارت‌های خارجی در این کشور انجام می‌شود.
  • حتی اگر سرمایه‌گذار تابعیت پهناورترین سرزمین جهان را دریافت نکند، امکان زندگی و کار و بهره‌مندی از تمامی خدمات بهداشتی و آموزشی را خواهد داشت.
  • نرخ مالیات این کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار پایین است. مالیات برای شرکت‌ها 20٪ و برای افراد فقط 13٪ خواهد بود.

  مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

  هر خارجی اعم از زن یا مرد در‌صورت ازدواج با یک شهروند روسی یا مقیم دائم این کشور، اقامت موقت برای مدت 3 سال و پس از آن اقامت دائم دریافت می‌کند. متقاضی پس از این مدت می‌تواند تابعیت و پاسپورت بگیرد.

  از شرایط مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج این است که افراد برای ثبت وضعیت در این مورد به گواهی ازدواج، تاییدیه ثبت‌نام در یک محل اقامت خاص و پاسپورت همسر نیاز دارند. علاوه‌بر این، اگر ازدواج در داخل مرزهای این کشور منعقد شده باشد، گواهی معتبر خواهد بود. اگر این رویداد در خارج از کشور انجام شود، قانونی شدن این سند مطابق با قوانین روس‌ها مورد نیاز خواهد بود.

  هر خارجی اعم از زن یا مرد در‌صورت ازدواج با یک شهروند روسی یا مقیم دائم این کشور، اقامت موقت برای مدت 3 سال و پس از آن اقامت دائم دریافت می‌کند.

  مهاجرت به روسیه از طریق تولد

  دولت این کشور مانند بسیاری از کشورها برای دادن تابعیت از‌طریق تولد به سیستم خونی وابسته است. به‌ عبارت ‌دیگر هر کسی که از پدر یا مادر روس یا مقیم دائم آن متولد شود، حق دریافت تابعیت را پیدا خواهد کرد. اگر یکی از والدین شهروند روسی و دیگری خارجی باشد و فرزند در این کشور متولد شود، به فرزند تابعیت روسی اعطا خواهد شد.

  اگر پدر یا مادر شهروند روسی و دیگری تبعه خارجی باشد و فرزند در خاک این کشور متولد نشود باز هم  فرزند آن‌ها می‌تواند تابعیت روسیه را بگیرد. این وضعیت مشروط بر این خواهد بود که فرزند تابعیت کشور دیگری را کسب نکند.

  شهروندی این کشور نیز گاهی از‌طریق خاک امکان‌پذیر خواهد بود. به‌عنوان مثال، اگر یکی از والدین کودک یا هر دو اتباع خارجی باشند و کودک در خاک روسیه متولد شده باشد، تابعیت آن را دریافت خواهد کرد. در این صورت فرزند نباید تابعیت والدین خود را بگیرد.

  مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی

  طبق کنوانسیون ژنو، فردی که در کشور خود در معرض خطر فیزیکی، مذهبی یا سیاسی قرار دارد، حق پناهندگی به کشور دیگری را خواهد داشت. پناهندگی مسیری خطرناک و بدون هیچ آینده‌ مطمئن و روشنی است. بنابراین تا زمانی که امکان مهاجرت به‌صورت قانونی و ایمن وجود داشته باشدباید از این روش‌های پرخطر اجتناب کرد.

  این کشور به شهروندان خارجی که بر‌اساس عقاید سیاسی، فعالیت، نژاد، ملیت، منشا قومی یا عضویت در یک گروه اجتماعی خاص در کشور خود تحت آزار و اذیت قرار گرفته‌اند، پناهندگی ارائه می‌دهد.

  پناه‌جو باید به دولت کشور روسیه برای مهاجرت ثابت کند که از ترس آزار و اذیت نمی‌تواند به کشور خود بازگردد. این کشور از اوایل دهه 1990 مقصد اصلی پناه‌جویان  از مناطق مختلف جهان بوده است. دولت آن عموما از این افراد حمایت کرده و به آن‌ها کمک‌های مختلفی می‌کند. بااین‌حال، شرایط در روسیه اغلب دشوار است و بسیاری از پناه‌جویان برای یافتن مسکن، کار و مراقبت‌های پزشکی با چالش‌های مهمی رو‌به‌رو هستند.

  هزینه‌های زندگی در روسیه

  روسیه کشوری با هزینه‌های زندگی بسیار بالا شناخته می‌شود. دولت آن حداقل هزینه زندگی شامل غذا، مسکن و سایر خدمات را معادل 11653 روبل تعیین کرده است که برای زندگی کافی خواهد بود؛ اما برای پس‌انداز یا لذت‌بردن از یک سبک زندگی راحت کافی نیست. این مقدار تخمینی در مسکو به  20 هزار و 195 روبل می‌رسد.

  در جدول زیر متوسط هزینه زندگی در ماه آورده شده است تا به کمک آن، هزینه مهاجرت به روسیه و شرایط بعد از آن را بررسی کنید.

  هزینه‌های زندگیمتوسط هزینه به روبل در ماه
  غذا4209
  بیمه4000
  حمل‌ونقل2200
  تلفن و اینترنت300
  برق، آب و گاز7000
  آپارتمان یک‌خوابه در مسکو100000 – 50000
  آپارتمان یک‌خوابه در خارج از مسکو40000
  آپارتمان سه‌خوابه در مسکو145000
  آپارتمان سه‌خوابه در خارج از مسکو75000

  جمع‌بندی

  راه های مهاجرت به روسیه از تنوع بالایی برخوردارند. مهاجرت به این کشور از‌طریق تحصیل، سرمایه‌گذاری، کار و… امکان‌پذیر است. برای اخذ اقامت از‌طریق هر یک از این راه‌ها با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی میرداماد ارتباط برقرار کنید.

  سوالات متداول

  آیا برای ایرانی‌ها امکان سفر بدون ویزا به روسیه وجود دارد؟

  بله. شهروندان ایرانی امکان سفر به مدت 8 روز به این کشور را بدون ویزا خواهند داشت.

  برای سرمایه‌گذاری در کشور روس‌ها چه روش‌هایی وجود دارد؟

  خرید ملک، خرید اوراق قرضه دولتی، ازدواج با تبعه روسی، کارآفرینی و ثبت شرکت.

  حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در کشور روسیه چقدر است؟

  حداقل مبلغ لازم 10 میلیون روبل است.

  برای اخذ اقامت دائم چند سال باید در روسیه زندگی کرد؟

  متقاضی برای دریافت اقامت این کشور باید به مدت 5 سال در آن زندگی کند.

  آیا با تولد فرزند در خاک روسیه می‌توان تابعیت این کشور را به دست آورد؟

  بله. در این صورت کودک متولد‌شده نباید تابعیت والدین خود را کسب کند.

  مقالات مرتبط

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه با توجه به هزینه‌های مقرون به صرفه و دانشگاه‌های معتبر و مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در این کشور یکی از گزینه‌های جذاب برای متقاضیان این رشته‌ها است. روسیه کشوری سردسیر اما زیبا و...

  کار در روسیه

  کار در روسیه

  مسکو و سن پترزبورگ مراکز اصلی اقتصادی کشور روسیه هستند که بهترین فرصت‌های شغلی را ارائه می‌دهند. اغلب مهاجران به‌واسطه کار در روسیه به پردرآمدترین افراد تبدیل می‌شوند. به‌طور کلی نرخ بیکاری در این کشور در جولای 2020 برابر با...

  ویزای تحصیلی روسیه

  ویزای تحصیلی روسیه

  در سال های اخیر تحصیل در دانشگاه های روسیه در میان متقاضیان ایرانی بسیار رواج یافته است. اولین مرحله پس از اخذ پذیرش تحصیلی دریافت ویزای دانشجویی این کشور است. در مقاله پیش رو ما مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد به...

  اخذ تابعیت و شهروندی روسیه

  اخذ تابعیت و شهروندی روسیه

  روسیه یکی از بزرگترین کشورهای جهان و یکی از برجسته ترین مقاصد هنری و تاریخی جهان است. در سال های اخیر متقاضیان بین المللی از روش های مختلف تابعیت این کشور را دریافت کرده اند. در مقاله پیش رو ما...