تحصیل در نروژ

اگر قصد تحصیل در نروژ و اخذ ویزای تحصیلی این کشور را دارید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام امور ویزای تحصیلی از صفر تا صد برای شما عزیزان می باشند. یکی از موارد مهمی که برای تحصیل در نروژ باید به آن توجه کنید شرایط پذیرش، مدارک لازم و میزان هزینه‌ها است. نروژ یکی از بهترین کشورهای اروپای شمالی است که از نظر کیفیت سیستم آموزشی و سطح استانداردهای زندگی در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد. همچنین تسلط مردم نروژ به زبان انگلیسی و امکان تحصیل به زبان انگلیسی، وام‌های دانشجویی بسیار خوب و امکان کار حین تحصیل از دلایلی است که این کشور را مورد توجه متقاضیان در سراسر جهان قرار داده است.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  با اینکه نروژ از جمله کشورهای سردسیر اروپایی به شمار می‌رود، اما به دلیل رفاه و امکانات زیاد در این کشور و دانشگاه‌های بسیار خوب و معتبر، هر ساله عده زیادی تمایل به مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل را دارند. نروژ در شمال غربی اروپا قرار گرفته است و مردم آن به زبان نروژی صحبت می‌کنند و به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند. جمعیت نروژ حدود 5 میلیون نفر است و به دلیل وجود ذخایر نفت، گاز و مواد معدنی از نظر درآمد و ثروت در رتبه چهارم جهان قرار دارد.

   همین موضوع باعث شده تا نروژ از نظر اقتصادی در وضعیت بسیار مناسبی باشد. نرخ بیکاری در این کشور در حال حاضر 3.4  درصد است. بنابراین با توجه به شرایط مناسب زندگی و امکانات بسیار خوب تحصیلی و آموزشی بسیاری از دانشجویان علاقه دارند تا در این کشور ادامه تحصیل دهند. علاوه بر این امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان خارجی نیز وجود دارد.

  تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی

  دانشگاه‌های نروژ رشته‌های متنوعی را در مقطع کارشناسی ارائه می‌کنند و متقاضیان این مقطع تحصیلی می‌توانند بر اساس علاقه خود در یکی از این رشته‌ها مشغول به تحصیل شوند. طول دوره کارشناسی در نروژ 3 سال است. افرادی که کشور نروژ را برای تحصیل در مقطع کارشناسی انتخاب کنند، باید حدود 30 واحد درسی در مقطع کارشناسی را در کشور خود سپری کرده باشند که این میزان برابر با یک سال تحصیلی در دانشگاه‌های ایران است. همچنین متقاضیانی که مدرک فوق دیپلم داشته باشند می‌توانند بدون شرط ویزای تحصیلی نروژ را دریافت کنند.

  تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نروژ در مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارجی رایگان است اما دانشجویان ملزم به یادگیری زبان نروژی یا شرکت در دوره 1 ساله زبان نروژی پیش از تحصیل در این کشور هستند. تحصیل در مقطع کارشناسی در نروژ در بعضی رشته‌ها به صورت محدود به زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر است و متقاضی باید مدرک زبان آیلتس با نمره 5.5 تا 6 و یا مدرک تافل با حداقل نمره 80 ارائه کند.

  تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد

  کشور نروژ در مقطع کارشناسی ارشد نیز امکاناتی را فراهم آورده تا دانشجویان بتوانند به صورت رایگان تحصیل کنند. در این مقطع بیشتر رشته‌ها به زبان نروژی و بعضی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. اگر چه برای تحصیل در این مقطع نیاز به پرداخت هزینه نیست اما دانشجویان باید برای مهاجرت تحصیلی به نروژ مبلغ 10 الی 12 هزار یورو را به عنوان تمکن مالی به سفارت نروژ ارائه دهند.

  اگر علاقه به تحصیل در مقطع ارشد به زبان انگلیسی را دارید باید مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6.5 یا معادل آن نمره تافل ارائه کنید. طول دوره کارشناسی ارشد در نروژ 1 تا 2 ساله است و متقاضیانی که معدل کارشناسی آنها بالای 16 باشد شانس بیشتری برای پذیرش دارند. همچنین رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد باید مرتبط باشد.

  تحصیل در نروژ در مقطع دکتری

  طبق قوانین جدید کشور نروژ تحصیل در مقطع دکتری در این کشور تنها با پرداخت شهریه امکان‌پذیر است. به این دلیل که در این مقطع اغلب رشته‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و قوانین به دانشگاه‌ها این اجازه را داده که بر اساس صلاحدید خود شهریه تعیین کنند. اما با این وجود دانشجویان دکتری در نروژ کارمند محسوب می‌شوند و ماهانه حقوق دریافت می‌کنند که بخش زیادی از هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور را پوشش می‌دهد.

  دوره دکتری در نروژ 3 تا 5 ساله است و متقاضیان برای پذیرش باید یک استاد راهنما پیدا کرده و سپس با تأیید استاد برای اخذ پذیرش در دانشگاه اقدام کنند. حداقل نمره زبان لازم برای تحصیل دکتری نمره 7 آیلتس یا معدل آن نمره تافل است و دانشجو باید در رزومه خود سابقه پژوهشی و مقاله‌های معتبر نیز داشته باشد. لازم به ذکر است با توجه به سختگیری‌های سفارت نروژ روی متقاضیان ایرانی در مقطع دکتری، افراد باید حتما دارای معدل بالا، نمره زبان بالا و استاد راهنما باشند تا ویزا دریافت کنند.

  امکان تحصیل رایگان در نروژ به زبان نروژی و انگلیسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشجویان خارجی وجود دارد.

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

  با تغییر قوانین نروژ، تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در این کشور تنها با پرداخت شهریه گران مانند کشورهای آمریکا و انگلستان ممکن است. مدت زمان تحصیل پزشکی در نروژ نسبت به سایر کشورها کوتاه‌تر و حدود 6 سال است. رشته دندانپزشکی در نروژ در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود و دانشجو می‌تواند بعد از آن وارد دوره دکتری یا همان تخصص در همان دانشگاه یا دانشگاه دیگری شود. بهترین دانشگاه‌های نروژ برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در جدول زیر ارائه شده‌اند:

  نام دانشگاهرتبه جهانیمورد تأیید وزارت بهداشت
  دانشگاه اسلو (University of Oslo)117بله
  دانشگاه برگن (University of Bergen)151- 200بله
  دانشگاه ترومسو351- 400بله
  دانشگاه علوم طبیعی نروژ201- 250بله
  دانشگاه استاوانگار (University of Stavanger)551-600بله

  شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در نروژ با کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد تماس حاصل فرمایید تا شرایط شما به طور دقیق ارزیابی شده و راهنمایی‌ لازم خدمتتان ارائه گردد.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  هزینه مهاجرت تحصیلی به نروژ

  یکی از موارد مهم برای متقاضیان تحصیل در کشور نروژ بحث هزینه‌های مهاجرت است. نروژ از جمله کشورهای گران در اروپا محسوب می‌شود اما شرایطی را فراهم کرده تا دانشجویان خارجی بتوانند به صورت رایگان تحصیل کنند. با این وجود طبق قانون جدید نروژ، دانشگاه‌ها می‌توانند در صورت تمایل شهریه‌ای برای دانشجویان خارجی در نظر بگیرند. به طور کلی میانگین شهریه برای مقطع کارشناسی 14 هزار دلار در سال و مقطع کارشناسی ارشد 18 هزار دلار در سال است. هزینه زندگی نیز بر اساس شهر محل زندگی و سبک زندگی متفاوت است. هزینه تحصیل در نروژ و هزینه زندگی در این کشور به صورت میانگین در جدول زیر ارائه شده است:

  شرح هزینهمبلغ
  تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نروژ7 هزار تا 19 هزار یورو در سال
  هزینه اقامت در خوابگاه300 تا 700 یورو در ماه
  هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر980 یورو در ماه
  هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه دورتر از مرکز شهر780 یورو در ماه
  هزینه زندگی برای هر فرد1100 یورو در ماه

  بهترین دانشگاه های نروژ برای تحصیل

  موسسات آموزشی در نروژ اکثراً دولتی هستند و از امکانات بسیار خوبی برخوردارند. همچنین از بین دانشگاه‌های این کشور 3 دانشگاه دارای رتبه جهانی زیر 500 بوده و تحصیل در این دانشگاه‌ها اعتبار بالایی به مدرک تحصیلی دانشجویان می‌دهد. لیست برترین دانشگاه‌های کشور نروژ برای تحصیل در جدول زیر ارائه شده است:

  نام دانشگاهرتبه جهانی QS
  دانشگاه اسلو (University of Oslo)117
  دانشگاه برگن (University of Bergen)281
  دانشگاه علوم طبیعی نروژ (Norwegian University of Science and Technology)292
  دانشگاه ترومسو- دانشگاه قطب شمال نروژ (UiT The Arctic University of Norway)600- 501
  دانشگاه استاوانگار (University of Stavanger)551-600

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی نروژ

  متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی نروژ را دارند باید پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظرشان برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ اقدام کنند. برای اخذ ویزای تحصیلی، نیاز به ارائه مدارکی است که باید تا قبل از ثبت درخواست برای ویزا تکمیل شوند. همانطور که اشاره شد کشور نروژ در صدور ویزای تحصیلی برای متقاضیان ایرانی سختگیری دارد. بنابراین دانشجویان باید در آماده‌سازی مدارک خود نهایت دقت را داشته باشند تا به علت نقص مدارک یا عدم اعتبار مدارک، درخواست ویزای آنها رد نشود. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی عبارتند از:

  • نامه دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های نروژ
  • پاسپورت معتبر
  • چند قطعه عکس پاسپورتی جدید
  • نامه تمکن مالی
  • نامه عدم سوءپیشینه
  • ارائه بیمه‌نامه در نروژ
  • انگیزه‌نامه
  • تکمیل فرم درخواست ویزا
  • پرداخت هزینه ویزا

  اخذ اقامت دائم نروژ بعد از تحصیل

  دانشجویان پس از اتمام تحصیل خود در نروژ می‌توانند به مدت 6 ماه در این کشور به دنبال کار باشند و در صورتی که موفق به پیدا کردن کار مرتبط با رشته تحصیلی خود شوند می‌توانند برای دریافت ویزای کاری نروژ اقدام کنند. افرادی که به مدت 3 سال در نروژ کار و زندگی کنند و مالیات خود را به صورت مرتب پرداخت کنند، می‌توانند اقامت دائم این کشور را به دست بیاورند. پس از دریافت اقامت دائم امکان دریافت تابعیت نیز وجود دارد. نروژ از جمله کشورهایی است که تابعیت دوگانه را می‌پذیرد و شما می‌توانید تابعیت کشور قبلی خود را نیز نگه دارید.

  سخن پایانی

  در این مقاله تحصیل در نروژ به همراه شرایط و هزینه‌های آن بررسی شد. نروژ از جمله کشورهای پیشرفته و بسیار خوب برای زندگی و ادامه تحصیل است. اما با توجه به اینکه اخذ ویزای تحصیلی نروژ برای ایرانیان دشوار است، پیشنهاد می‌کنیم در این مسیر از خدمات موسسه مهاجرتی میرداماد و دانش و تجربه کارشناسان و وکلای این مجموعه استفاده کنید تا ریسک عدم دریافت ویزا را به حداقل برسانید.کارشناسان ما در تمامی مراحل کنار شما خواهند بود و اقامت تحصیلی نروژ را برای شما به دست خواهند آورد.

  سوالات متداول

  شرایط سنی برای تحصیل در نروژ چگونه است؟

  دانشگاه‌های نروژ محدودیت سنی خاصی برای پذیرش ندارند اما برای اخذ ویزای تحصیلی باید گپ تحصیلی معقولی داشته باشید.

  آیا تحصیل در نروژ بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟

  خیر، برای تحصیل در کشور نروژ ارائه مدرک زبان الزامی است و شانس دریافت ویزا را افزایش می‌دهد.

  شرایط کار حین تحصیل در کشور نروژ چگونه است؟

  دانشجویان خارجی در نروژ می‌توانند بر اساس مقطع تحصیلی خود بین 10 تا 20 ساعت به صورت پاره‌وقت کار کنند.

  آیا امکان اخذ ویزای همراه برای ویزای تحصیلی نروژ وجود دارد؟

  بله، متقاضیانی که بیشتر از 24 سال سن داشته باشند می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه دریافت کنند.

  آیا امکان تحصیل رایگان در نروژ وجود دارد؟

  بله، امکان تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان نروژی و انگلیسی وجود دارد.

  مقالات مرتبط