تحصیل در پرتغال

پرتغال به‌عنوان قدیمی ‌ترین کشور اروپا، یک مقصد جذاب و قابل دسترس برای دانشجویان بین المللی است. غربی ترین کشور از سرزمین اصلی اروپا این روزها در فهرست متقاضیان بین المللی برای تحصیلات عالیه قرار دارد. در مقاله پیش رو ما مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد به ارائه اطلاعات لازم در مورد تحصیل در پرتغال و مهاجرت تحصیلی به این کشور پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  تحصیل در کشور پرتغال در یک نگاه

  تعداد دانشگاه ها47 دانشگاه، 74 پلی تکنیک و 6 آکادمی پلیس
  بهترین دانشگاه هادانشگاه
  تعداد برنامه های مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی200 برنامه
  دانشگاه های دارای رتبه جهانی16 دانشگاه
  سال تحصیلیاز  سپتامبر تا جولای

  شرایط تحصیل در دانشگاه های پرتغال

  از شرایط مهاجرت تحصیلی به پرتغال ارائه مدارک لازم برای اخذ پذیرش و اپلای تحصیلی است. متقاضیان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های پرتغال بر اساس مقاطع تحصیلی و رشته تحصیلی باید دارای شرایط خاصی باشند. مهم ترین مدارک و شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه های پرتغال عبارت است از:

  دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی یا پرتغالیدارا بودن یکی از مدارک زبان انگلیسی: تافل  iBT آیلتس آکادمیک IELTS Academic کمبریج: C1 Advanced یا  C2 Proficiency آکادمیک  PTE
  دارا بودن گواهی تمکن مالی کافیارائه مدرکی که نشان دهد بودجه کافی برای حمایت از هزینه های تحصیل و زندگی در پرتغال را دارد.
  شرکت در آزمون های ورودی و دوره های زبانبیشتر برای تحصیل در مقطع کارشناسی
  مدارک و سوابق تحصیلیمتقاضی تحصیل کارشناسی، باید دارای مدرک 12 سال تحصیلات متوسطه و پیش دانشگاهی باشد.
  مدارک لازم برای ویزای تحصیلی پرتغالانگیزه نامه یا SOP نمونه کار عملی برای برخی از رشته ها رسید پرداخت هزینه درخواست 50 یورو توصیه نامه های تحصیلی بیان هدف از تحصیل در دانشگاه

  سیستم آموزشی دانشگاه های پرتغال

  سیستم آموزش عالی پرتغال در فهرست قوی ترین سیستم های آموزش عالی QS در جایگاه 35 رتبه بندی شده است. در کنار دانشگاه‌ های برتر، پرتغال دارای چندین موسسه پلی ‌تکنیک معتبر است که بر آماده ‌سازی دانشجویان در یک مسیر شغلی خاص تمرکز دارند و دوره‌ های فنی و حرفه ‌ای را ارائه می‌ دهند. برخی از رشته ها فقط در دانشگاه ها یا پلی تکنیک ها ارائه می شوند؛ مانند رشته های مهندسی، مدیریت و علوم انسانی. بیشتر مقاطع تحصیلی به خصوص مقطع کارشناسی، به زبان پرتغالی تدریس می شوند. با این حال، چندین رشته و برنامه به زبان انگلیسی در سطح تحصیلات تکمیلی (مقطع کارشناسی ارشد و دکترا) وجود دارد. دانشگاه های پرتغال طیف وسیعی از گزینه های تحصیلی مانند حقوق و پزشکی، انرژی های تجدیدپذیر و بیوتکنولوژی را ارائه می دهند. بسیاری از دانشگاه ها و کالج ها در پرتغال به شرطی که دانشجو در مقطع تحصیلی قبل به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشد، شرایط تحصیل در پرتغال بدون مدرک زبان آیلتس را فراهم می کنند.

  تحصیل در مقطع کارشناسی پرتغال

  متقاضیان بین المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های پرتغال باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و همچنین گواهی تمکن مالی باشند.  مدت زمان تحصیل کارشناسی در پرتغال در حدود ۴ سال و با گذراندن ۱۸۰ تا ۲۴۰ واحد درسی است. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی پرتغال زبان پرتغالی و انگلیسی است. در واقع متقاضیان برای تحصیل در این مقطع باید به یکی از این دو زبان مسلط باشند. دوره تحصیلی Licenciatura یا کارشناسی در پرتغال دارای ساختار واحدهای درسی متناسب با بازار کار است که در آن دانشجو می تواند در جلسات آموزشی جمعی، جلسات آموزشی شخصی، مراحل و پروژه ها و تکالیف میدانی شرکت کند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در پرتغال، دانشجویان بین ‌المللی نیاز به ارائه کارنامه تحصیلات متوسطه دیپلم دارند و همچنین باید یک آزمون ورودی را نیز بگذرانند.

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال در یک نگاه

  تعداد دانشگاه های ارائه دهنده مقطع کارشناسی ارشد140 دانشگاه
  قدیمی ترین دانشگاهدانشگاه کویمبرا Universidade de Coimbra (1290)
  تعداد دانشجویان بین المللی دانشگاه کویمبرا44.000 نفر
  مدت زمان تحصیل کارشناسی ارشدیک تا 2 سال
  هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللیبه طور متوسط از حدود 3.500 تا 7.000 یورو
  سال تحصیلیاز ماه سپتامبر تا ماه جولای

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال

  دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کشور پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد باید دارای مدرک کارشناسی باشند و از دانشگاه مورد نظر خود نامه پذیرش تحصیلی دریافت کنند. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال با گذراندن ۹۰ تا ۱۲۰ واحد درسی است. زبان تدریس مقطع کارشناسی ارشد پرتغال انگلیسی و پرتغالی است. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان، باید دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس با نمره ۶ یا ۶.۵ باشند. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه هایی را دارند که به زبان پرتغالی تدریس می کنند، می توانند قبل از شروع ترم تحصیلی در دوره های آمادگی زبان پرتغالی شرکت کنند و پس از کسب نمره و مهارت لازم در این دانشگاه ها مشغول تدریس شوند. دانشجویان مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پرتغال می توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود ویزای همراه دریافت کنند.

  مدرک زبان ایلتس 6تا 6/5 یرای تحصیل ارشد در پرتغال الزامی است .

  تحصیل در مقطع دکترا در پرتغال در یک نگاه

  تعداد دانشگاه های ارائه دهنده مقطع دکترا108 دانشگاه
  جوایز نوبل2 جایزه در مقطع دکترا
  قدیمی ترین دانشگاهدانشگاه کویمبرا Universidade de Coimbra (1290)
  تعداد دانشجویان بین المللی دانشگاه کویمبرا44.000 نفر
  مدت زمان تحصیل دکترا3 تا 4 سال
  هزینه های تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویان بین المللیبه طور متوسط از حدود 1.500 تا 3.000 یورو
  سال تحصیلیاز ماه سپتامبر تا ماه جولای

  تحصیل در مقطع دکترا در پرتغال

  متقاضیان تحصیل در پرتغال در مقطع دکترا باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند. مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا بین ۳ تا ۵ سال و زبان تدریس انگلیسی و پرتغالی است. دانشجویان در این مقطع نیاز به داشتن یک سوپروایزر علمی و استاد راهنما دارند. دانشجویان در ترم های اول دکترا به فراگیری دروس و در ترم های بعد به تحقیق و پژوهش علمی می پردازند. پس از تمام شدن دوره تحصیلی دانشجو باید کار دفاع از تز و پایان نامه دکترا را انجام دهد تا بتواند مدرک دکترا را دریافت کند. مهم ترین مدارک لازم برای پذیرش در مقطع دکترا پرتغال مقاله های تحقیقی چاپ شده در ژورنال های علمی جهان و معدل بالای ۱۷ دوره کارشناسی ارشد می باشد. دانشجویان دکترا می توانند با اخذ مجوز کار دانشجویی در حدود ۳۰ ساعت در هفته کار کنند و بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در پرتغال را تامین کنند.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  دانشگاه های برتر پرتغال

  مدرک تحصیلات عالی از دانشگاه های پرتغال در سراسر جهان مورد احترام و ارزش است. در حدود 7 دانشگاه این کشور در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال2022 قرار دارند که بالاترین ورودی ها برای دانشگاه پورتو و دانشگاه لیسبون است. برترین دانشگاه های پرتغال در فهرست های رتبه بندی جهانی عبارت اند از:

  دانشگاه های برتر پرتغالTHE 2023QS 2023ARWU 2022
  Catholic University of Portugal دانشگاه کاتولیک پرتغال351-400801-1000
  University of Porto دانشگاه پورتو401-500274201-300
  University of Lisbon دانشگاه لیسبون501-600=335201-300
  University of Coimbra دانشگاه کویمبرا601-800=438501-600
  NOVA University of Lisbon دانشگاه NOVA لیسبون601-800=369501-600

  بورسیه های تحصیلی پرتغال

  دولت پرتغال برای اعطای بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان بین دانشجویان عضو کشورهای اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا تبعیض قائل نمی شود. بیشتر بورسیه های تحصیلی در کشور پرتغال مختص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می باشد.

  بورسیه های تحصیلی پرتغالمقطع تحصیلی
  بورسیه تحصیلی FCTدکترا
  بورسیه تحصیلی TEDSدکترا
  جوایز بین المللی کارشناسی ارشد دانشگاه آویرو پرتغال Portugal University of Aveiro Masters International Awardsکارشناسی ارشد
  200 جایزه شایستگی دانشگاه کویمبرا، پرتغال 200 Merit Undergraduate Awards at University of Coimbra, Portugalکارشناسی ارشد
  بورسیه تحصیلی لیسبون MBA در پرتغال Lisbon MBA Scholarship in Portugalکارشناسی ارشد
  بورسیه Erasmus Mundus SERP-Chem Master Scholarships Mastersکارشناسی ارشد
  بورسیه تحصیلی SAUSP Scholarshipکارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا
  بورسیه علمی Scientific Scholarshipکارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا

  هزینه تحصیل در پرتغال

  دانشگاه های پرتغال از جمله دانشگاه های مقرون به صرفه در سراسر اروپا هستند. دانشگاه های دولتی پرتغال در بیشتر موارد هزینه های مقرون به صرفه تری از دانشگاه های خصوصی دارند. هزینه های تحصیلی در مقاطع تحصیلی مختلف پرتغال در دانشگاه های خصوصی بر اساس دانشگاه، دوره و محل انتخابی دانشجو متفاوت است:

  • هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد سالانه حدود 1200 تا 1400 یورو است.
  • هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی پرتغال در مقطع Ph.D. سالانه حدود 3500 تا 4000 یورو است.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  هزینه های زندگی در پرتغال

  متقاضیانی که قصد مهاجرت به پرتغال را دارند باید توانایی پرداخت هزینه های زندگی در این کشور را داشته باشند. یک دانشجوی بین المللی با هزینه 2000 دلار در ماه می تواند به راحتی در کشور پرتغال زندگی کند. برخی از هزینه های زندگی دانشجویی در سال 2023-2024 عبارت است از:

  هزینه اجاره (آپارتمان مبله یک خوابه): ماهانه در حدود 750 دلار

  هزینه آب و برق (گاز، آب، برق، زباله): ماهانه در حدود 100 دلار

  هزینه مواد غذایی: ماهانه در حدود 250 دلار

  هزینه بیمه درمانی (با افزایش سن، وضعیت سلامت و برنامه افزایش می یابد): ماهانه در حدود 75 دلار

  هزینه اینترنت/تلفن: ماهانه در حدود 65 دلار

  هزینه حمل و نقل با ماشین یا حمل و نقل عمومی: ماهانه در حدود 150 دلار

  هفته ای دو بار بیرون غذا خوردن یا یک بار فیلم در ماه: در حدود 150 دلار

  هزینه بلیط سینما: 7 یورو

  هزینه حمل و نقل (ماهانه): 40 یورو

  وعده غذایی رستوران: از 8 تا 40 یورو

  کار حین تحصیل در دانشگاه های پرتغال تا ساعت در عفته مجاز است

  کار در حین تحصیل در پرتغال

  دانشجویان بین المللی در صورت داشتن مجوز اقامت تحصیلی پرتغال، مجاز به کار تا 20 ساعت در هفته در طول ترم و تمام وقت در تعطیلات ترم و تعطیلات هستند. اگر دانشجوی بین المللی در دوره های کوتاه مدت (حداکثر 3 ماه) تحصیل می کند و فقط ویزای شینگن دارد، اجازه کار در حین تحصیل را ندارد. دانشجویان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و کشور سوئیس مجاز به کار در حین تحصیل در دانشگاه های پرتغال بدون محدودیت هستند.

  اخذ اقامت دائم پرتغال از طریق تحصیل

  دانشجویان بین المللی که اقدام به مهاجرت تحصیلی به پرتغال نموده اند، می توانند پس از تمام شدن دوره تحصیلی، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری پرتغال تبدیل کنند و با یافتن کار در این کشور اقامت پرتغال را دریافت کنند. دانشجویان بین المللی صرفا با تحصیل نمی توانند اقامت دائم پرتغال را اخذ کنند.

  دانشجوی بین المللی پس از تمام شدن دوره تحصیلی باید به مدت ۵ سال در پرتغال کار و زندگی کند. اگر دانشجو در طی این مدت ۵ سال با فرهنگ و آداب و رسوم این کشور آشنا شده باشد و به زبان پرتغالی نیز آشنایی پیدا کرده باشد، می تواند برای اخذ اقامت دائم و تابعیت پرتغال اقدام کند.

  سخن آخر

  در این مقاله اطلاعات لازم در مورد تحصیل در پرتغال و مهاجرت تحصیلی ارائه شد و به این پرسش ها پاسخ داده شد، شرایط تحصیل در دانشگاه های پرتغال چگونه است؟ و آیا شرایط سنی تحصیل در پرتغال وجود دارد؟ اگر قصد مهاجرت تحصیلی به پرتغال را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد مشاوره های رایگان به شما ارائه می دهند.

  سوالات متداول در مورد مهاجرت تحصیلی به پرتغال

  آیا امکان اخذ تابعیت پرتغال از طریق تحصیل وجود دارد؟

  بله. با 5 سال کار پس از فارغ التحصیلی و دارا بودن شرایط لازم امکان پذیر است.

  مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل انگلیسی در پرتغال کدام است؟

  مدرک آیلتس آکادمیک IELTS Academic، تافل، مدرکC1 Advanced ، مدرک C2 Proficiency و مدرک آکادمیک  PTEاست.

  آیا هزینه تحصیل در دانشگاه های پرتغال بالا است؟

  هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی پرتغال بالا است، اما در مقایسه با کشورهایی مانند ایالات متحده، بریتانیا یا استرالیا مناسب تر می باشد. 

  زبان تحصیل در دانشگاه های پرتغال چیست؟

  دانشگاه های کشور پرتغال به دو زبان انگلیسی و پرتغالی تدریس می کنند.

  آیا امکان اخذ ویزای همراه خانواده با تحصیل در پرتغال وجود دارد؟

  بله. دانشجویان بین المللی می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه دریافت کنند.

  مقالات مرتبط