تحصیل در یونان

یونان مدرن ریشه در تمدن یونان باستان دارد که مهد تمدن غرب محسوب می شود. به این کشور زادگاه دموکراسی، فلسفه غرب، بازی های المپیک، ادبیات و تاریخ نگاری غربی، علوم سیاسی، اصول عمده علمی و ریاضی و نمایشنامه غربی، از جمله تراژدی و کمدی است. تحصیل در کشور یونان این فرصت را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند تا در محیطی خلاقانه با هزاران سال سابقه آموزش با کیفیت بالا از اولین فیلسوفان غربی تحصیل کنند. دانشگاه ها و کالج های یونان برای برنامه ها و رشته های تحصیلی هنرهای زیبا، تئاتر، عکاسی، فلسفه، باستان شناسی، تاریخ و تجارت شناخته شده اند. در مقاله پیش رو ما کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد با بررسی تحصیل در یونان به ارائه اطلاعات ضروری برای آگاهی بخشی دانشجویانی می پردازیم که قصد تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارند.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  شرایط تحصیل در یونان

  از شرایط مهاجرت تحصیلی به یونان ارائه مدارک لازم برای اخذ پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی است. متقاضیان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های یونان بر اساس مقاطع تحصیلی و رشته تحصیلی باید دارای شرایط ویژه ای باشند. مهم ترین مدارک و شرایط لازم برای تحصیل در کشور یونان عبارت است از:

  دارا بودن مدرک مهارت زبانبرای تحصیل در مقطع کارشناسی دارا بودن مدرک زبان یونانی و یا گواهی تحصیل در دوره های زبان یونانی الزامی است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دارا بودن یکی از مدارک زیر الزامی است: مدرک زبان انگلیسی TOEFL، IELTS، PTE Academic، C1 Advanced  با حداقل نمره B یا 7 در مقیاس 1.0 تا 9.0
  دارا بودن گواهی تمکن مالی کافیارائه مدرکی که نشان دهد بودجه کافی برای حمایت از هزینه های تحصیل و زندگی در یونان را دارید.
  دارا بودن نتیجه آزمون های بین المللی و معدل تحصیلی بالانمرات GMAT حداقل 500 (بیشتر برای رشته MBA ) دارا بودن معدل حداقل 7.5 در مقیاس 1 تا 10
  دریافت ویزای تحصیلی یونانبه عنوان دانشجوی بین المللی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای ورود به یونان ابتدا باید ویزای تحصیلی از نوع ویزای ملی D یا ویزای شینگن دریافت کنید.

  تحصیل کارشناسی در یونان

  دانشجویان بین المللی برای مهاجرت تحصیلی به یونان و تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های این کشور باید دارای مدرک دیپلم دبیرستان باشند. علاوه بر این گواهی معتبر دبیرستان، حداقل معدل دوران دبیرستان، مدرک زبان انگلیسی برای رشته های مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی  IELTS، PTE Academic، TOEFL، C1 Advanced و مدرک زبان یونانی مورد نیاز است. از شرایط تحصیل در دانشگاه های یونان برای مقطع کارشناسی آشنایی نسبی به زبان یونانی است. در واقع همه دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید کمی زبان یونانی بدانند. اگر در مقطع کارشناسی یا لیسانس یونان پذیرفته شده اید و زبان یونانی نمی دانید، باید یک دوره مقدماتی یک ساله زبان یونانی بگذرانید. تحصیل در یونان بدون مدرک زبان یونانی و انگلیسی با تحصیل در دوره های آمادگی زبان یونانی و انگلیسی امکان پذیر است.

  تحصیل کارشناسی ارشد در یونان

  مدارک کارشناسی ارشد یونان به عنوان کارشناسی ارشد MSc، کارشناسی ارشد هنر MA یا کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی MBA  به دانشجویان بومی و بین المللی اعطا می شود. علاوه بر این دانشگاه های یونان مدرک فارغ التحصیلی اعطا می کنند که بین مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است. برنامه های کارشناسی ارشد به زبان یونانی تدریس می شوند، اما برای دانشجویان بین المللی که به زبان یونانی مهارت ندارند، بیش از 100 برنامه کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شود و امکان تحصیل در یونان به زبان انگلیسی در مقطع ارشد وجود دارد. دانشجویانی که به زبان یونانی مسلط نیستند این فرصت را دارند که یک سال قبل از پذیرش در یک برنامه آموزشی یونانی به فراگیری زبان یونانی بپردازند. دو کالج تخصصی در یونان برنامه های ویژه برای مقطع کارشناسی ارشد ارائه می دهند. دانشگاه آزاد هلنیک The Hellenic Open University  برنامه های آموزش از راه دور را برای مقاطع کارشناسی ارشد در رشته های مختلف ارائه می دهد. علاوه بر این، دانشگاه بین المللی یونان در تسالونیکی the International University of Greece in Thessaloniki  برنامه های اقامتی و آموزش از راه دور مختلف را با تمرکز بر دانشجویان بین المللی ارائه می دهد.

  تسلط به زبان انگلیسی یرای تحصیل در یونان

  تحصیل دکترا در یونان

  دانشگاه های یونان در حدود 190 برنامه و رشته تحصیلی در مقطع دکترا ارائه می دهند. مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا یونان از 2 تا 4 سال است. از شرایط مهاجرت تحصیلی به یونان برای دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا دارا بودن ریز نمرات رسمی و همچنین 3 توصیه نامه از اساتید مقطع کارشناسی ارشد به همراه نتایج آزمون سوابق تحصیلات تکمیلیGRE  و دیگر آزمون های درخواست شده توسط برنامه های خاص دانشگاه ها را می توان نام برد. برای تحصیل در برنامه های حقوق، تجارت و علوم اجتماعی دانشجویان قبل از ثبت نام در کلاس ها باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند. هزینه های معمول برای شهریه دکترا تقریباً 12.800 دلار در هر ترم است. این هزینه های تحصیلی را می توان با کمک هزینه های تحصیلی و همچنین کمک های مالی و کمک های مالی برای دانشجویان تمام وقت دکترا پوشش داد. محبوب ترین رشته های تحصیلی مقطع دکترای یونان شامل رشته های مهندسی، علوم کامپیوتر، مدیریت، تجارت، تکنولوژی، سلامت و پزشکی و هنرهای زیبا است.

  آزمون های ورودی برای تحصیل در یونان

  دانشجویان بین المللی برای مهاجرت تحصیلی به یونان و تحصیل در دانشگاه های این کشور باید در آزمون ورودی عمومی شرکت کنند که شامل ارزیابی علمی دانشجویان از دروس دوره دبیرستان و زبان خارجی است. این آزمون از درس های ریاضیات، زیست شناسی، فیزیک و شیمی است و دانشجویان باید یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا اسپانیایی را برای آزمون انتخاب کنند. علاوه بر این دانشجویانی که فاقد مدرک زبان انگلیسی یا یونانی هستند، باید برای تحصیل در یونان به زبان انگلیسی در دوره های زبان انگلیسی در این کشور شرکت کنند. تحصیل در یونان بدون مدرک زبان یونانی با شرکت در کورس های زبان یونانی در دانشگاه های یونان امکان پذیر است.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  دانشگاه های برتر یونان

  در حدود 36 دانشگاه در یونان بر اساس خروجی های تحقیقاتی، برجستگی غیر آکادمیک و شایستگی های تحصیلی فارغ التحصیلان رتبه بندی شده است. از این میان بیش از 20 دانشگاه در یونان در سراسر کشور و همه در بخش دولتی پراکنده شده اند. در حالی که زبان تدریس در این دانشگاه ها عمدتاً به زبان یونانی است، برنامه ‌های تحصیلی تخصصی به زبان ‌های دیگر (معمولاً انگلیسی) در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز ارائه می شود. 15 موسسه آموزشی فناوری (TEI) به این دانشگاه ها ملحق می شوند که برنامه های آموزش عالی را با تمرکز بر مهارت های عملی و حرفه ای در موضوعاتی مانند فناوری کاربردی، مراقبت های بهداشتی، کشاورزی، مدیریت و هنر و طراحی ارائه می دهند. به طور کلی سیستم آموزش عالی یونان بسیار مورد احترام است و در اولین ویرایش رتبه بندی قدرت سیستم آموزش عالی QS در رتبه 41 جهان قرار دارد. 6 دانشگاه در یونان در رتبه بندی QS World University Rankings قرار دارند. بالاترین رتبه بندی دانشگاه های این کشور به شرح زیر است:

  بهترین دانشگاه های یونانرتبه در بین دانشگاه های اروپاییرتبه در بین دانشگاه های جهاندرصد پذیرش/ تعداد دانشجویان
  دانشگاه  National and Kapodistrian University of Athens9926270.461 نفر
  دانشگاه  Aristotle University of Thessaloniki11129592.090
  دانشگاه  National Technical University of Athens18949420%
  دانشگاه  University of Patras  25563621.000 نفر
  دانشگاه University of Crete30878415%
  دانشگاه University of Ioannina36197420% 25.000 نفر
  دانشگاه Democritus University of Thrace444120782% 29.000 نفر
  دانشگاه Athens University of Economics and Business463127182%

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  بورسیه تحصیلی در یونان

  دانشگاه های یونان بورسیه های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند:

  بورسیه های تحصیلی یونانمقطع تحصیلی / پوشش
  بورسیه تحصیلی TEI اپیروس، آرتا، یونان TEI of Epirus, Arta, Greece Scholarshipمقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هزینه های تحصیلی، اقامت دانشجویی
  بورسیه دانشگاه پیرئوس The University of Piraeus Scholarshipمقطع کارشناسی ارشد و دکترا هزینه های تحصیلی، هزینه های زندگی و رفت و آمد
  بورسیه IKY بورسیه بنیاد بورسیه دولتی یونانهمه مقاطع تحصیلی همکاری با سازمان های بین المللی مانند اتحادیه اروپا، زیمنس، بانک ملی یونان و سرن برای ارائه کمک هزینه های تحصیلی و دوره های آموزش زبان یونانی
  بورسیه بنیاد Onassis Foundationهمه مقاطع تحصیلی کمک هزینه های تحصیلی و هزینه اقامت در یونان
  بورسیه دانشگاه ملی The National and Kapodistrian University of Athensکمک هزینه 10.000 یورویی به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد
  امکان اقامت 3 تا 6 ماهه بدون اخذ ویزای تحصیلی در کشور یونان وجود دارد.

  مدارک لازم برای ویزای تحصیلی یونان

  دانشجویان از کشورهای اتحادیه اروپا نیازی به ویزای دانشجویی برای یونان ندارند، اما ویزای دانشجویی برای دانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا مورد نیاز است. برای دریافت ویزای دانشجویی یونان، به نامه پذیرش رسمی از دانشگاه انتخابی خود در یونان نیاز دارید که باید مورد تایید وزارت آموزش یونان باشد. با مراجعه به سفارت یونان در کشور خود یا وب سایت وزارت امور خارجه یونان به لیست دقیق از مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی و اطلاعات در مورد نحوه ارسال درخواست خود دسترسی خواهید داشت. به طور کلی مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به یونان و تحصیل در این کشور عبارت است از:

  • دارا بودن مجوز اقامت کوتاه مدت (ویزای شینگن) یا اقامت طولانی مدت (ویزای ملی) برخی از دانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا می توانند بدون ویزا به مدت 3 تا 6 ماه برای یک دوره کوتاه وارد یونان شوند. در برخی شرایط غیرعادی، ممکن است بتوانید در بدو ورود ویزای خود را دریافت کنید.
  • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
  • گواهی پزشکی برای صدور ویزای دانشجویی یونان
  • بیمه درمانی معتبر (بیمه درمانی خصوصی از 200 تا 600 یورو در سال متغیر است)
  • یک عکس رنگی جدید به اندازه عکس پاسپورت
  • پاسپورتی که باید دارای اعتبار بیش از 3 ماه از تاریخ پایان مدت ویزا باشد، حداقل دو صفحه خالی داشته باشد و در 10 سال گذشته صادر شده باشد.
  • گواهی سوء پیشینه کیفری که اخیراً تأیید شده باشد.
  • نامه پذیرش تحصیلی و رسید پرداخت هزینه های درخواست
  • گواهی وزارت آموزش و پرورش مبنی بر اینکه دانشگاه مورد نظر دارای مجوز معتبر و در سوابق مربوطه ثبت شده است.
  • دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی
  • اثبات وجوه کافی برای پوشش هزینه های زندگی، هزینه تحصیل و بازگشت (از جمله بورسیه تحصیلی)

  ظرف 40 روز پس از ورود خود به یونان، باید برای دریافت مجوز اقامت از اداره مهاجرت درخواست دهید که مدارک زیر معمولا مورد نیاز است:

  • فرم درخواست برای مجوز اقامت
  • گواهی بیمه پزشکی، صادر شده توسط یک شرکت بیمه پزشکی یونانی
  • گواهی پزشکی، صادر شده توسط یک بیمارستان دولتی یونان CXR، تست  Mantoux
  • رسید پرداخت هزینه اجازه اقامت (پرداخت در شهرداری انجام می شود)
  • فتوکپی پاسپورت
  • نامه ثبت نام دانشجو که تأیید می کند دانشجو در کالج مدیترانه ثبت نام کرده است
  • صورت‌ حساب بانکی که تأیید می ‌کند دانشجو مقدار کافی پول در حساب بانکی برای پوشش هزینه‌ های زندگی دارد.

  سخن آخر

  در این مقاله اطلاعات لازم در مورد تحصیل در یونان ارائه شد و به این پرسش ها پاسخ داده شد، شرایط تحصیل در دانشگاه های یونان چگونه است؟ و شرایط مهاجرت تحصیلی به یونان چگونه است؟ اگر قصد تحصیل در کشور یونان را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد مشاوره های رایگان به شما ارائه می دهند.

  سوالات متداول

  چه زمانی باید برای ویزای دانشجویی یونان درخواست داد؟

  شما باید درخواست خود را 8-12 هفته قبل از ورود برنامه ریزی شده خود به یونان ارائه دهید. طول مدت ویزای تحصیلی بستگی به طول دوره تحصیلی دارد.

  هزینه های زندگی دانشجویی در یونان چقدر است؟

  یونان کشوری نسبتاً گران است و دانشجویان بین المللی می توانند انتظار داشته باشند که ماهیانه حدود 1000 یورو برای مسکن، غذا و هزینه های متفرقه بپردازند.

  برای تحصیل در یونان چه نوع ویزا نیاز دارید؟

  ویزای دانشجویی، ویزای ملی – نوع Dو هزینه ویزای دانشجویی بستگی به ملیت دانشجو دارد و می تواند حدود 150 یورو باشد.

  هزینه تحصیل در یونان چقدر است؟

  دانشجویان بین المللی شهریه ای بین 11.000 تا 16.000 یورو در سال پرداخت می کنند. برنامه های آموزش تخصصی و از راه دور نیز برای همه مستلزم پرداخت هزینه است.

  سال تحصیلی در یونان چگونه است؟

  سال تحصیلی در یونان شامل دو ترم است که هر ترم معمولاً 16 هفته است، اما برخی دانشگاه ها از سیستم 3 ماهه استفاده می کنند. سال تحصیلی از سپتامبر شروع می شود و در ژوئن به پایان می رسد.

  مقالات مرتبط