تحصیل در مدارس آلمان

این روزها پدر و مادرهای ایرانی ترجیح می دهند فرزندان خود را در مدارس و دبیرستان های آلمان ثبت نام کنند تا برای تحصیل در دانشگاه های این کشور آمادگی های لازم را کسب کنند و مشکلی برای دریافت ویزای دانشجویی نداشته باشند. اگر به دنبال اخذ ویزای تحصیلی آلمان برای فرزندان خود هستید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. کارشناسان ما صفر تا صد امور ویزای تحصیلی آلمان را انجام خواهند داد. بر این اساس ما مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد در این مقاله به ارائه چگونگی تحصیل در مدارس آلمان و شرایط و الزامات آن می پردازیم.

معرفی مدارس آلمان

سیستم تحصیلی مدارس آلمان بر اساس آموزش اجباری و رایگان از 6 سالگی تا 18 و در برخی موارد 19 سالگی است. دانش آموزان پس از تمام شدن پایه 12 یا 13 دبیرستان باید در آزمون Abitur شرکت کنند و گواهی آموزش متوسطه را دریافت کنند. با در دست داشتن این گواهی دانش آموزان می توانند در دانشگاه ها و یا کالج های فنی تحصیل کنند. انواع مدارس آلمان و همچنین سن و پایه های تحصیلی آن ها در جدول زیر ارائه شده است:

مقطع تحصیلیپایه تحصیلی/ سنتوضیحات
مهد کودک (آموزش قبل از مدرسه) Early Childhood Educationاز 3 ماهگی (حدود 8 هفته ای) تا قبل از 6 سالگیKinderkrippe(آموزش قبل از 3 سالگی) Vorschule(آموزش 2 تا 3 سالگی)  Kindergarten(مهد کودک)
دبستان Grundschule Primary Educationپایه اول تا چهارم دبستان( از 6 تا 9 سالگی)در برخی مناطق آلمان از پایه اول تا ششم
دبیرستان سطح I و II Weiterfuhrende Schulenپایه پنجم تا 13 (از 10 تا 18 و 19 سالگی)مدارس آکادمیک  GYMNASIUM مدارس کار و دانش REALSCHULE مدارس فنی و حرفه ای HAUPTSCHUL مدارس جامع GESAMTSCHUL

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  شرایط پذیرش در مدارس آلمان

  دانش آموزان برای تحصیل در دبیرستان های آلمان و یا مدارس ابتدایی این کشور باید دارای شرایط لازم باشند و بتوانند پذیرش تحصیلی را از مدرسه مورد نظر دریافت کنند. از مهم ترین شرایط اخذ پذیرش تحصیلی دبیرستان ها و مدارس کشور آلمان موارد زیر را می توان نام برد:

  • دارا بودن پاسپورت با اعتبار کافی
  • دارا بودن مدرک مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی
  • دارا بودن گواهی پزشکی مبنی بر سلامت دانش آموز
  • دارا بودن عملکرد تحصیلی خوب در سال های تحصیلی قبل
  • دارا بودن مهارت های تحصیلی دانش آموز
  • دارا بودن گزارش پایه های قبل در مدارس قبلی
  • دارا بودن مدارک هویتی و 2 قطعه عکس در اندازه پاسپورت

  اخذ پذیرش از مدارس آلمان چه مراحلی دارد؟

  دانش آموزان برای تحصیل در آلمان و دبیرستان این کشور باید در ابتدا مراحل اخذ پذیرش را به درستی طی کنند و سپس ویزای دانش آموزی دریافت کنند. مراحل اخذ پذیرش از مدارس آلمان عبارت است از:

  مرحله اول: تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی

  به عنوان اولین مرحله برای اخذ پذیرش تحصیلی دانش آموز باید به وب سایت مدرسه مورد نظر در آلمان مراجعه کند و فرم درخواست را به صورت آنلاین تکمیل و ارسال کند. علاوه بر فرم درخواست مدارک لازم نیز باید ارسال شوند. پس از ارسال فرم و مدارک لازم دانش آموز یک فرم تاییدیه شامل توصیه نامه تحصیلی دریافت می کند که این فرم را مدرسه قبلی دانش آموز باید تکمیل کند و سپس برای مدرسه آلمانی ارسال شود.

  مرحله دوم: بررسی درخواست پذیرش و اعلام نتیجه

  در این مرحله مدیر مدرسه مورد نظر در آلمان درخواست پذیرش دانش آموز را بررسی می کند و نتیجه بررسی خود را به صورت تایید و یا ریجکتی اعلام می کند.

  مرحله سوم: امضای قرارداد مدرسه

  در صورتی که شرایط تحصیل دبیرستان در آلمان با شرایط دانش آموز مطابقت داشته باشد، والدین دانش آموز باید قراردادی را که از طریق ایمیل ارسال می شود، امضا و برای مدرسه ارسال کند.

  مرحله چهارم: پرداخت هزینه های تحصیل

  در این مرحله و پس از امضای قرارداد والدین دانش آموز باید هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی یا مدارس خصوصی آلمان را پرداخت کنند. پرداخت هزینه ها باید قبل از شروع تحصیل در مدرسه انجام شود.

  مرحله پنجم: اخذ ویزای تحصیلی

  در مرحله آخر دانش آموزان واجد شرایط که همه مراحل بالا را به دقت طی کرده اند، موفق به دریافت ویزای تحصیلی آلمان می شوند.

  مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مدارس و دبیرستان های آلمان

  دانش آموزان برای دریافت نامه پذیرش از مدارس آلمان و همچنین دریافت ویزای دانش آموزی المان نه تنها باید واجد شرایط باشند، بلکه باید مدارک مورد نیاز را ارائه دهند. مهم ترین مدارک لازم برای تحصیل دبیرستان در آلمان عبارت اند از:

  • اوراق هویتی (شناسنامه و کپی آن)
  • پاسپورت با اعتبار کافی به همراه کپی آن
  • مدارک و سوابق تحصیلی
  • ریزنمره های تحصیلی
  • گواهی سلامت پزشکی
  • گواهی واکسیناسیون
  • عکس در اندازه پاسپورت

  تقویم آموزشی مدارس آلمان

  دانش آموزان خارجی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان و تحصیل در مدارس و دبیرستان های این کشور را دارند، باید چندین ماه قبل از شروع مدرسه برای اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای دانش آموزی اقدام کنند. تعطیلات و ساعات کلاسی مدارس در آلمان بر اساس نوع مدرسه و همچنین ایالت های خاص آلمان متفاوت است. بیشتر مدارس دارای 30 تا 35 ساعت کلاس در هفته به اضافه تکالیف هستند. سال تحصیلی معمولاً از اواسط آگوست / اوایل سپتامبر شروع می شود و تا پایان ژوئن / اوایل جولای ادامه می یابد. تعطیلات مدارس عبارتند از:

  • تعطیلات پاییزی (Herbstferien) یک تا هفته
  • تعطیلات کریسمس (Weihnachtsferien) 2 تا 3 هفته
  • تعطیلات عید پاک (Osterferien) 2 تا 3 هفته
  • تعطیلات تابستانی: حدود 6 هفته
  • همچنین تعطیلات ملی و مذهبی مختلفی وجود دارد که در ایالت ها متفاوت است. علاوه بر این، برخی از ایالت ها در ماه فوریه یک تعطیلات اضافی دارند که 1-2 هفته طول می کشد.

  بهترین مدارس آلمان

  در حدود 94 مدرسه بین المللی در 27 نقطه آلمان وجود دارد. شرایط تحصیل در دبیرستان های آلمان از نوع بین المللی و خصوصی به هزینه های شهریه، اندازه کلاس ها، امکانات حمل و نقل مدرسه، کلاس های فوق برنامه و غیره بستگی دارد. از میان 94 مدرسه بین المللی در آلمان در حدود 11 مدرسه در مونیخ، 20 مدرسه در برلین، 14 مدرسه در فرانکفورت و بقیه در دیگر نقاط این کشور قرار دارند. در جدول زیر برخی از مهم ترین و بهترین مدارس آلمان در سال 2023-2024 برای دانش آموزانی که قصد مهاجرت به آلمان دارند، ارائه شده است:

  بهترین مدارس آلمان در سال 2023-2024زبان تحصیلسن تحصیل
  مدرسه بین المللی مونیخ Munich International Schoolانگلیسی4 تا 18 سال
  مدرسه بین المللی باواریا Bavarian International Schoolانگلیسی3 تا 19 سال
  مدرسه ورزشی اوبرمنزینگر Obermenzinger Gymnasiumانگلیسی، آلمانی10 تا 18 سال
  مدرسه بین المللی بریتانیا سنت جرج مونیخ St. George’s, The British International School Munichانگلیسی2 تا 18 سال
  مدرسه بین المللی برلین براندنبورگ Berlin Brandenburg International Schoolانگلیسی3 تا 19 سال
  مدرسه بریتانیایی برلین Berlin International Schoolانگلیسی2 تا 18 سال
  مدرسه دو زبانه برلین Berlin Bilingual Schoolانگلیسی، آلمانی6 تا 18 سال

  هزینه تحصیل در مدارس و دبیرستان های آلمان

  هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی آلمان و مدارس بین المللی در آلمان مشمول قوانین مدارس دولتی در مورد شهریه نیستند. این مدارس بودجه دولتی دریافت نمی کنند و در هزینه هایی که می گیرند نسبتا رایگان هستند. هزینه دقیق بستگی به مدرسه و پایه و دوره تحصیلی دانش آموز دارد که از 2.500 تا 25.000 یورو در سال متغیر است. هزینه های تحصیل در برخی از مدارس شبانه روزی و بین المللی آلمان در سال 2023-2024 عبارت است از:

  مدارس بین المللی آلمانهزینه های تحصیلی در سال 2023-2024
  مدرسه بین المللی باواریاسالانه از حدود 16.340 تا 22.090 یورو
  مدرسه ورزشی اوبرمنزینگرسالانه از حدود 8.740 یورو
  مدرسه بین المللی برلین براندنبورگسالانه از حدود 13.500 تا 22.150 یورو
  مدرسه بریتانیایی برلینسالانه از حدود 11.040 تا 17.580 یورو
  مدرسه دو زبانه برلینسالانه از حدود 3.000 تا 5.130 یورو
  مقاله ارزانترین شهر آلمان برای زندگی می تواند به شما کمک کند تا با دید بازتری برای تحصیل فرزندان خود در آلمان اقدام نمایید.

  مزایا و معایب تحصیل در مدارس آلمان

  تحصیل در یک مدرسه متوسطه دولتی در آلمان برای دانش آموزان خارجی هم مزایا و هم معایبی دارد. مزایای اخذ ویزای دانش آموزی المان و تحصیل در مدارس این کشور عبارت اند از:

  • تحصیل رایگان است، بنابراین اگر دانش آموز به زبان آلمانی تسلط داشته باشد، گزینه مقرون به صرفه و ایده آل است.
  • فعالیت های فوق برنامه بیشتر و کیفیت تدریس بالاتر با احتمال پیشرفت فراوان و اخذ مدارک تحصیلی مانند IB یا IGCSE وجود دارد.
  • امکان راهیابی به دانشگاه های معتبر و تحصیل کارشناسی در آلمان و سایر مقاطع تحصیلی در آلمان برای دانش آموزان خارجی وجود دارد.
  • کیفیت آموزش در مدارس دولتی در آلمان بالا است و در مدارس بین المللی دانش آموزان با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف دیگر دانش آموزان از کشورهای دیگر آشنا می شود. این به ادغام دانش آموز در فرهنگ و جامعه آلمان کمک می کند.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  معایب تحصیل در مدارس آلمان

  • آموزش متوسطه دولتی در آلمان بر اساس توانایی و مهارت های شخصی است، بنابراین اگر دانش آموز به زبان آلمانی تسلط ندارد، ممکن است برای به دست آوردن جایگاهی در مدارس برتر Gymnasium دچار مشکل شود.
  • بیشتر مدارس بین ‌المللی هیچ حمایت مالی دولتی دریافت نمی ‌کنند، بنابراین هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی آلمان بالا است.
  • در مدارس دولتی فعالیت ها و فرصت های فوق برنامه کمتری در مقایسه با بیشتر مدارس متوسطه خصوصی وجود دارد.

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد تحصیل در مدارس خصوصی، بین المللی و دولتی آلمان توضیحات لازم داده شد. اگر قصد تحصیل در دبیرستان ها و دانشگاه های آلمان را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد با آگاهی از آخرین اخبار مهاجرت، نحوه دریافت بورسیه تحصیلی آلمان و دیگر موارد راهنمایی های مفیدی به شما ارائه می دهند.

  سوالات متداول

  آیا آلمان دیپلم دبیرستان های ایران را پذیرش می کند؟

  بله، اما دانش آموزان باید یک سال دیگر در کالج های این کشور تحصیل کنند تا مدرک دیپلم 13 ساله آلمان را دریافت کنند.

  آیا مدارس دولتی آلمان برای خارجی ها رایگان است؟

  بله، به شرطی که دانش آموز دارای مدرک زبان آلمانی باشد.

  هزینه های تحصیل در مدارس بین المللی آلمان چقدر است؟

  سالانه از حدود 2.500 تا 25.000 یورو می باشد.

  مهم ترین مزیت تحصیل در دبیرستان های دولتی آلمان چیست؟

  تحصیل رایگان با تسلط به زبان آلمانی است.

  زبان تحصیل در دبیرستان های بین المللی آلمان چیست؟

  زبان انگلیسی و زبان آلمانی است.

  مقالات مرتبط

  مقاطع تحصیلی در آلمان

  مقاطع تحصیلی در آلمان

  کشور آلمان، یکی از بهترین کشور‌های جهان برای تحصیل به شمار می‌آید و سالانه افراد زیادی از سراسر جهان، از جمله ایرانیان، متقاضی ورود به سیستم آموزشی این کشور هستند. آلمان با برخورداری از تعداد زیادی دانشگاه‌، آزمایشگاه‌ و موسسات...

  تحصیل در کالج های آلمان

  تحصیل در کالج های آلمان

  آلمان یکی از مقصد های مهم دانشجویان برای تحصیل کردن در کالج ها و دانشگاه های این کشور است. این کشور با داشتن دانشگاه های معتبر و سطح بالای زندگی، گزینه ای عالی برای دانشجویانی است که به دنبال تحصیل...

  تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

  تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

  برای دانشجویانی که قصد دارند مقطع دکترای خود را در دانشگاه‌های خارج از کشور بگذرانند، آلمان یکی از بهترین گزینه‌هاست. تحصیل دکتری در آلمان به ویژه در دانشگاه‌های برتر این کشور این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا از...

  دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

  دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

  دانشگاه‌ های آلمان، با ارائه برنامه‌ های تحصیلی به زبان انگلیسی، گزینه ‌ای جذاب برای دانشجویان بین ‌المللی ارائه می ‌دهند. این دانشگاه‌ ها، که در سراسر کشور پراکنده‌ اند، از دانشگاه‌ های فنی معتبر مانند دانشگاه فنی مونیخ گرفته...

  بورسیه تحصیلی آلمان

  بورسیه تحصیلی آلمان

  آلمان یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین کشورهای اروپا برای دانشجویان بین‌المللی است. دریافت بورسیه تحصیلی آلمان به‌دلیل وجود دانشگاه‌های عالی، زیرساخت‌های برتر آموزشی و سیاست‌های جذب مهاجر، بسیار محتمل‌تر از سایر کشورهای همسایه است. شما با شناخت انواع بورسیه تحصیلی در این...

  ددلاین دانشگاه های آلمان

  ددلاین دانشگاه های آلمان

  در کشور آلمان، سال تحصیلی در دو فصل تابستان و زمستان شروع می‌شود. دانشجویان بین‌المللی برای موفقیت در فرایند پذیرش باید حدود هشت هفته قبل از ددلاین دانشگاه های آلمان برای ثبت درخواست خود اقدام کنند. ددلاین دانشگاه‌ها در هر...

  یونی اسیست چیست؟

  یونی اسیست چیست؟

  تحصیل در آلمان برای خیلی از دانشجویان تجربه‌ای هیجان‌انگیز است، زیرا دوره‌های تحصیلی باکیفیت و عالی، آن هم با حداقل هزینه قابل ارائه هستند. با این‌حال، درخواست پذیرش از دانشگاه‌های آلمان  برای برخی افراد طاقت‌فرسا است. اما، جای نگرانی نیست،...

  تحصیل داروسازی در آلمان

  تحصیل داروسازی در آلمان

  تحصیل در رشته داروسازی برای بسیاری از دانشجویان مانند یک رویای دست نیافتنی است. با تحصیل داروسازی در آلمان می‌توانید به محیط‌های مطالعاتی عالی، آزمایشگاه‌های نوآورانه، اساتید و محققان بسیار عالی با هزینه‌های پایین شهریه دسترسی داشته باشید. دانشگاه‌های بسیار...

  تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

  تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

  تحصیل در کشور آلمان ترکیبی منحصر به ‌فرد از آموزش با کیفیت و تجربه فرهنگی است. این کشور به خاطر دانشگاه‌ های درجه ‌یک جهانی ‌اش شناخته شده و به دلیل امکانات تحقیقاتی نوآورانه و دوره‌ های گسترده ‌ای که...

  کار دانشجویی در آلمان

  کار دانشجویی در آلمان

  کار دانشجویی در آلمان موضوعی است که ممکن است برای بسیاری از دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل و کار در یکی از پیشرفته­ترین و مرفه­ترین کشورهای اروپا هستند، مورد توجه قرار گیرد. آلمان فرصت­های مختلفی را برای دانشجویان...

  بهترین دانشگاه های آلمان

  بهترین دانشگاه های آلمان

  آلمان یکی از برترین کشورهای دنیا برای افرادی است که قصد مهاجرت تحصیلی دارند. در واقع وجود دانشگاه‌های با کیفیت در این کشور باعث شده تا بسیاری از افراد برای دریافت پذیرش بهترین دانشگاه های آلمان اقدام کرده و از...

  تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

  تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

  یکی از کشورهایی که بسیاری از دانشجویان برای تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور نگاه ویژه‌ای به آن دارند، آلمان است. تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان مزایا گوناگونی برای شما به همراه دارد و این موضوع باعث شده...

  بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان

  بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان

  تحصیل در کشور آلمان مزایای زیادی را برای دانشجویان خارجی در بر دارد، از جمله تحصیل در دانشگاه‌های تراز برتر دنیا، وجود امکانات و تجهیزات آموزشی پیشرفته و مدرن، پایین بودن هزینه‌های تحصیل در این کشور، تنوع زیاد در رشته‌های...

  ویزای دانش آموزی آلمان (راهنمای کامل 2024)

  ویزای دانش آموزی آلمان (راهنمای کامل 2024)

  این روزها سن مهاجرت تحصیلی به آلمان به زیر 18 سال رسیده است و پدر و مادرهای زیادی شرایط را برای تحصیل فرزندانشان در مدارس معتبر آلمان فراهم می کنند. بالا بودن کیفیت سیستم آموزشی مدارس این کشور و سهولت...

  آزمون تست داف

  آزمون تست داف

  اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی آلمان را دارید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام امور ویزای تحصیلی آلمان از...

  تحصیل کارشناسی در آلمان

  تحصیل کارشناسی در آلمان

  آلمان یک کشور بزرگ در اروپای مرکزی شامل 16 ایالت و عضو اتحادیه اروپا و دارای نفوذ سیاسی و اقتصادی زیادی در بین دیگر کشورهای اتحادیه اروپا است. آلمان توسط چندین گروه آموزشی بین المللی به عنوان یکی از کشورهای...

  تحصیل در مدارس آلمان

  تحصیل در مدارس آلمان

  این روزها پدر و مادرهای ایرانی ترجیح می دهند فرزندان خود را در مدارس و دبیرستان های آلمان ثبت نام کنند تا برای تحصیل در دانشگاه های این کشور آمادگی های لازم را کسب کنند و مشکلی برای دریافت ویزای...

  ویزای تحصیلی آلمان

  ویزای تحصیلی آلمان

  اگر به دنبال اخذ ویزای تحصیلی آلمان هستید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام امور ویزای تحصیلی آلمان از صفر...

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

  اگر قصد تحصیل پزشکی در آلمان و اخذ ویزای تحصیلی این کشور را دارید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام...

  نظرات کاربران