کار دانشجویی در آلمان

کار دانشجویی در آلمان موضوعی است که ممکن است برای بسیاری از دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل و کار در یکی از پیشرفته­ترین و مرفه­ترین کشورهای اروپا هستند، مورد توجه قرار گیرد. آلمان فرصت­های مختلفی را برای دانشجویان فراهم می­کند تا مشاغل پاره وقت یا تمام وقت پیدا کنند که می­تواند به آن­ها در تامین هزینه­های تحصیلی، کسب تجربه عملی و افزایش مهارت­های فنی کمک کند. با این حال، کار دانشجویی در آلمان شرایط و محدودیت‌هایی دارد که دانشجویان باید از آن‌ها آگاه باشند. در این مطلب مروری بر جنبه­های اصلی شرایط کار دانشجویی از قبیل قوانین و مقررات، انواع و منابع شغلی، حقوق و مالیات خواهیم داشت.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  شرایط کار دانشجویی در آلمان

  یکی از مهمترین نکاتی که دانشجویان قبل از شروع به کار در آلمان باید بدانند، چارچوب قانونی است که بر وضعیت شغلی و حقوق آن­ها حاکم است. بسته به ملیت، دانشجویان ممکن است محدودیت­های متفاوتی در مورد اینکه چند ساعت می­توانند در هفته یا در سال کار کنند و اینکه آیا به مجوز کار نیاز دارند یا خیر، داشته باشند.

  دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا در طول ترم حداکثر 20 ساعت در هفته و در تعطیلات ترم هر مقدار که بخواهند مجاز به کار هستند. با این حال، اگر از این محدودیت­ها تجاوز کنند، مجبور به پرداخت مالیات و سهم تامین اجتماعی هستند و مزایای بیمه درمانی دانشجویی خود را از دست می­دهند.

  شرایط کار دانشجویی در آلمان برای دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا محدودیت­های بیشتری در ساعات و شرایط کاری دارد. آن­ها با مهاجرت به آلمان مجاز به 120 روز کامل یا 240 نیم روز کار در سال هستند. اگر بخواهند بیش از این کار کنند، باید مجوز کار از آژانس کار فدرال و اداره اتباع خارجی دریافت کنند، که ممکن است به راحتی به دست نیاید. آن­ها همچنین باید به اداره اتباع خارجی در مورد شغل خود، حتی اگر در محدوده مجاز باشد، اطلاع دهند. برای دانشجویانی، به ویژه دانشجویان در حال تحصیل دکتری در آلمان، که به عنوان دستیار پژوهشی یا دستیار آموزشی در دانشگاه خود کار می­کنند، استثناهایی از این قوانین وجود دارد. این مشاغل جزو قانون 120 روز حساب نمی­شوند و نیازی به مجوز کار ندارند. با این حال، آن­ها همچنان باید به اداره اتباع خارجی در مورد استخدام خود اطلاع دهند.

  دانشجویانی که کمتر از 450 یورو در ماه درآمد دارند، نیازی به پرداخت مالیات یا حق بیمه تامین اجتماعی ندارند و می­توانند مزایای بیمه درمانی دانشجویی خود را حفظ کنند. اما اگر بیش از این درآمد داشته باشند، باید مالیات و حق بیمه تامین اجتماعی را بپردازند.

  انواع کار دانشجویی در المان

  آلمان دارای یک اقتصاد قوی و پویا است که فرصت­های زیادی را برای دانشجویان فراهم می­کند تا در بخش­ها و زمینه­های مختلف مانند پذیرایی، خرده فروشی، گردشگری، انبارداری، تحویل، یا پست­های دانشگاهی کار کنند. برخی از رایج­ترین انواع مشاغل و حقوق کار دانشجویی در آلمان عبارتند از:

  نوع شغل دانشجوییویژگی­ها
  دانشجویان شاغلکار در شرکت مرتبط با رشته تحصیلی.15 الی 20 ساعت در هفته.ساعتی بین 10 الی 15 یورو.
  مینی جابمشاغلی مثل خرده فروشی، پیش خدمت رستوران و کافه­ها و هتل.ساعتی 8 تا 10 یورو.تا سقف 450 یورو در ماه، معاف از مالیات و بیمه.
  مشاغل کوتاه مدتگردشگری، انبارداری، کار در فروشگاه و مشاغل مشابه.حداقل 9.6 یورو در ساعت.سقف درامد ماهانه برای حفظ بیمه درمانی دانشجویی: 850 یورو.
  دستیار پژوهشی یا آموزشیکار در دانشگاه و رشته تحصیلی مرتبط.عدم نیاز به مجوز کار.10 تا 15 ساعت کار در هفته.ساعتی 10 تا 15 یورو.

  درآمد کار دانشجویی در آلمان

  حداقل درآمد کار دانشجویی در آلمان از سال 2021 معادل 9.60 یورو در ساعت است. با این حال، برخی از مشاغل بسته به صنعت، موقعیت مکانی و مدارک مورد نیاز ممکن است بیشتر یا کمتر پرداخت کنند. دانشجویان بسته به نوع و سطح شغل خود می­توانند به طور متوسط بین 8 تا 15 یورو در ساعت درآمد داشته باشند.

  حداقل درآمد کار دانشجویی در آلمان برابر 9.6 یورو در ساعت است

  سطح زبان مورد نیاز کار دانشجویی آلمان

  اگر فرصت­های شغلی مورد نظر شما به زبان انگلیسی باشد باید بر این زبان حداقل در سطح پیشرفته مسلط باشید و این با توجه به تحصیل شما در دوره­های انگلیسی زبان دانشگاه­های آلمان امری بدیهی است. از طرفی با توجه به شرایط شغلی، تسلط خوب شما به زبان آلمانی، حداقل B1، می­تواند انتخاب­های شغلی شما را افزایش دهد، زیرا تعداد موقعیت­های شغلی به زبان آلمانی بسیار بیشتر بوده و مزایای آن­ها نیز در اکثر مواقع نسبت به مشاغل با زبان انگلیسی بیشتر است. برای اشتغال در مشاغل دانشگاهی نیز دانشجویان در حال تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان یا مقطع دکتری شانس بالاتری خواهند داشت.

  نحوه یافتن شغل دانشجویی

  برای یافتن شغل دانشجویی، دانشگاه­ها اغلب دارای هیئت­های شغلی یا مراکز شغلی هستند که فرصت­های موجود را فهرست می­کنند. پلتفرم­های آنلاین و وب‌سایت‌هایی مانند «Studentenwerk»، «Jobmensa» و «Stellenwerk» پورتال‌های شغلی آنلاین محبوبی برای دانشجویان هستند. رویدادها و نمایشگاه­های شغلی کشور آلمان نیز بسترهای مفیدی را برای دانشجویان جویای کار فراهم می­کنند.

  شرایط کار پس از تحصیل در المان

  اگر هنگام فارغ التحصیلی پیشنهاد شغلی ندارید، برای یافتن شغل باید مجوز اقامت آلمان خود را تمدید کنید. این مدت حداکثر تا 18 ماه از تاریخ آخرین امتحان خود قابل تمدید است. در طول این 18 ماه، شما می­توانید در هر شغل دیگری که می­خواهید کار کنید تا بتوانید شغل دائمی در زمینه تحصیل خود پیدا کنید.

  برای درخواست تمدید مجوز اقامت خود، به مدارک زیر نیاز دارید:

  • فرم تمدید ویزای تحصیلی آلمان
  • شناسنامه و پاسپورت
  • عکس پاسپورت
  • مدرک فارغ التحصیلی از دانشگاه آلمان
  • مدرک تمکن مالی
  • گواهی بیمه سلامت

  زمانی که پیشنهاد کاری در زمینه مرتبط با رشته تحصیلی خود دریافت می­کنید و مایل به پذیرش آن هستید، باید برای اجازه اقامت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا (مشابه گرین کارت آمریکا) درخواست دهید.

  در صورتی که هنگام فارغ التحصیلی به شما پیشنهاد کاری با حداقل قرارداد 1 ساله داده شد، می­توانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا یا اجازه اقامت آلمان درخواست دهید.

  به طور معمول مشاغلی مانند تجارت، بازاریابی، مراقبت­های بهداشتی، مهندسان و متخصصان فناوری اطلاعات بیشتر مورد تقاضا هستند، بنابراین اگر برای این شغل­ها درخواست کنید، می­توانید سریعتر شغل پیدا کنید.

  همچنین اگر بتوانید کمی آلمانی صحبت کنید، در پیدا کردن شغل بسیار به شما کمک می­کند. با وجود اینکه مشاغل انگلیسی زبان زیادی در آلمان وجود دارد، داشتن برخی مهارت­های زبان آلمانی شما را از سایر متقاضیان متمایز می­کند و شانس شما را برای استخدام افزایش می­دهد.

  در صورتی که پس از اتمام تحصیل به کشور خود بازگشته و پس از مدتی وقفه قصد برگشتن به آلمان و کار در این کشور را داشته باشید، باید برای یک نوع ویزای کار آلمان که ویزای جستجوی شغل نام دارد و اعتبار آن 6 ماه است اقدام نمایید. با این ویزا می­توانید به مدت 6 ماه در آلمان به جستجوی شغل موردنظر خود بپردازید.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان

  هزینه زندگی و تحصیل در آلمان به فاکتورهای مختلفی مثل نوع محل سکونت که خانه شخصی باشد یا خوابگاه، شهر محل سکونت، پولی یا رایگان بودن دانشگاه محل تحصیل، داشتن بورسیه تحصیلی آلمان و میزان خرج و مخارج شما بستگی دارد.  در جدول زیر هزینه­های زندگی در آلمان بجز تحصیل آورده شده است:

  نوع هزینهحدود مبلغ (یورو)
  مواد غذاییتخم مرغ 12 تایی: 3.04 قرص نان نیم کیلویی: 1.9 شیر 1 لیتری: 1.08 1 کیلو برنج: 2.45 1 کیلو پنیر محلی: 12.21 1 کیلو فیله مرغ: 12.46 1 کیلو گوشت قرمز: 14.94 هر کیلو سیب: 2.36 هر کیلو موز: 1.48 هر کیلو پرتقال: 2.07 هر کیلو پیاز: 1.49 هر کیلو سیب زمینی: 1.51 هر کیلو گوجه فرنگی: 1.69 آب معدنی 1.5 لیتری: 0.61
  حمل و نقلبلیط تک سفره اتوبوس و قطار: 3 کارت بلیط یک ماهه: 60 تعرفه ثابت تاکسی: 3.6 تعرفه تاکسی برای هر متر: 2
  اوقات فراغتباشگاه بدنسازی: ماهانه 33.89 اجاره 1 ساعت زمین تنیس: 20.74 بلیط سینما: 12 یک وعده غذایی در رستوران معمولی: 13 کاپوچینو: 3.7 مک دونالد: 10

  میانگین هزینه اجاره ماهانه آپارتمان تک خوابه در مرکز و اطراف چند شهر مهم آلمان در جدول زیر آمده است:

  شهراطراف شهر (یورو)مرکز شهر (یورو)
  برلین9201295
  مونیخ11301351
  هامبورگ760996
  دوسلدورف744981
  فرانکفورت8221117
  اشتوتگارت7871023
  برمن475657
  لایپزیگ451635
  کلن668928
  دورتموند366624

  میانگین هزینه قبوض نیز برای یک آپاتمان 85 متری شهرهای مختلف به شرح زیر است:

  شهرمیانگین ماهانه (یورو)
  برلین302
  کلن280
  دوسلدورف242
  فرانکفورت325
  هامبورگ260
  مونیخ302

  تحصیل در دانشگاه¬های دولتی آلمان تقریبا رایگان است!

  شما می­توانید با اخذ بورسیه تحصیلی تا حد زیادی در هزینه­های خود صرفه جویی نمایید. البته توجه داشته باشید که امکان گرفتن بورسیه برای تحصیل کارشناسی در آلمان وجود ندارد. هزینه دانشگاه بسته به نوع آن برابر است با:

  نوع دانشگاهکارشناسیتحصیلات تکمیلی
  دولتیرایگانرایگان
  خصوصی (سالانه)25000 یورو35000 یورو

  هزینه تحصیل پزشکی در آلمان نیز در دانشگاه­های دولتی رایگان است و فقط هزینه­های جزئی ثبتنام و خدمات پایه دانشگاهی از دانشجو دریافت می­شود که میانگین 250 یورو برای هر ترم است، اما شهریه دانشگاه­های خصوصی بطور میانگین 30000 یورو در سال می­باشد.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  سخن پایانی

  کار در حین تحصیل در آلمان می‌تواند تجربه‌ای ارزشمند باشد و مهارت‌های عملی، بینش فرهنگی و مزایای مالی را برای دانشجویان فراهم کند اما آگاهی به شرایط کار دانشجویی در این کشور می­تواند یافتن شغل را آسان کند. همچنین حفظ تعادل بین کار و دانشگاه ضروری است. موسسه مهاجرتی میرداماد با سابقه­ای طولانی در زمینه مهاجرت دانشجویی به آلمان و داشتن مشاوران برتر می­تواند شما را در یافتن مناسب­ترین شغل دانشجویی یاری نماید.

  سوالات متداول

  مقدار مجاز کار دانشجویی در کشور آلمان چقدر است؟

  120 روز تمام وقت (8 ساعت روزانه) یا 240 روز نیم وقت (4 ساعت روزانه) در سال.

  حقوق کار دانشجویی در آلمان چقدر است؟

  ساعتی بین 9 تا 15 یورو.

  مقالات مرتبط

  مقاطع تحصیلی در آلمان

  مقاطع تحصیلی در آلمان

  کشور آلمان، یکی از بهترین کشور‌های جهان برای تحصیل به شمار می‌آید و سالانه افراد زیادی از سراسر جهان، از جمله ایرانیان، متقاضی ورود به سیستم آموزشی این کشور هستند. آلمان با برخورداری از تعداد زیادی دانشگاه‌، آزمایشگاه‌ و موسسات...

  تحصیل در کالج های آلمان

  تحصیل در کالج های آلمان

  آلمان یکی از مقصد های مهم دانشجویان برای تحصیل کردن در کالج ها و دانشگاه های این کشور است. این کشور با داشتن دانشگاه های معتبر و سطح بالای زندگی، گزینه ای عالی برای دانشجویانی است که به دنبال تحصیل...

  تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

  تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

  برای دانشجویانی که قصد دارند مقطع دکترای خود را در دانشگاه‌های خارج از کشور بگذرانند، آلمان یکی از بهترین گزینه‌هاست. تحصیل دکتری در آلمان به ویژه در دانشگاه‌های برتر این کشور این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا از...

  دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

  دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

  دانشگاه‌ های آلمان، با ارائه برنامه‌ های تحصیلی به زبان انگلیسی، گزینه ‌ای جذاب برای دانشجویان بین ‌المللی ارائه می ‌دهند. این دانشگاه‌ ها، که در سراسر کشور پراکنده‌ اند، از دانشگاه‌ های فنی معتبر مانند دانشگاه فنی مونیخ گرفته...

  بورسیه تحصیلی آلمان

  بورسیه تحصیلی آلمان

  آلمان یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین کشورهای اروپا برای دانشجویان بین‌المللی است. دریافت بورسیه تحصیلی آلمان به‌دلیل وجود دانشگاه‌های عالی، زیرساخت‌های برتر آموزشی و سیاست‌های جذب مهاجر، بسیار محتمل‌تر از سایر کشورهای همسایه است. شما با شناخت انواع بورسیه تحصیلی در این...

  ددلاین دانشگاه های آلمان

  ددلاین دانشگاه های آلمان

  در کشور آلمان، سال تحصیلی در دو فصل تابستان و زمستان شروع می‌شود. دانشجویان بین‌المللی برای موفقیت در فرایند پذیرش باید حدود هشت هفته قبل از ددلاین دانشگاه های آلمان برای ثبت درخواست خود اقدام کنند. ددلاین دانشگاه‌ها در هر...

  یونی اسیست چیست؟

  یونی اسیست چیست؟

  تحصیل در آلمان برای خیلی از دانشجویان تجربه‌ای هیجان‌انگیز است، زیرا دوره‌های تحصیلی باکیفیت و عالی، آن هم با حداقل هزینه قابل ارائه هستند. با این‌حال، درخواست پذیرش از دانشگاه‌های آلمان  برای برخی افراد طاقت‌فرسا است. اما، جای نگرانی نیست،...

  تحصیل داروسازی در آلمان

  تحصیل داروسازی در آلمان

  تحصیل در رشته داروسازی برای بسیاری از دانشجویان مانند یک رویای دست نیافتنی است. با تحصیل داروسازی در آلمان می‌توانید به محیط‌های مطالعاتی عالی، آزمایشگاه‌های نوآورانه، اساتید و محققان بسیار عالی با هزینه‌های پایین شهریه دسترسی داشته باشید. دانشگاه‌های بسیار...

  تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

  تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

  تحصیل در کشور آلمان ترکیبی منحصر به ‌فرد از آموزش با کیفیت و تجربه فرهنگی است. این کشور به خاطر دانشگاه‌ های درجه ‌یک جهانی ‌اش شناخته شده و به دلیل امکانات تحقیقاتی نوآورانه و دوره‌ های گسترده ‌ای که...

  کار دانشجویی در آلمان

  کار دانشجویی در آلمان

  کار دانشجویی در آلمان موضوعی است که ممکن است برای بسیاری از دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل و کار در یکی از پیشرفته­ترین و مرفه­ترین کشورهای اروپا هستند، مورد توجه قرار گیرد. آلمان فرصت­های مختلفی را برای دانشجویان...

  بهترین دانشگاه های آلمان

  بهترین دانشگاه های آلمان

  آلمان یکی از برترین کشورهای دنیا برای افرادی است که قصد مهاجرت تحصیلی دارند. در واقع وجود دانشگاه‌های با کیفیت در این کشور باعث شده تا بسیاری از افراد برای دریافت پذیرش بهترین دانشگاه های آلمان اقدام کرده و از...

  تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

  تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

  یکی از کشورهایی که بسیاری از دانشجویان برای تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور نگاه ویژه‌ای به آن دارند، آلمان است. تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان مزایا گوناگونی برای شما به همراه دارد و این موضوع باعث شده...

  بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان

  بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان

  تحصیل در کشور آلمان مزایای زیادی را برای دانشجویان خارجی در بر دارد، از جمله تحصیل در دانشگاه‌های تراز برتر دنیا، وجود امکانات و تجهیزات آموزشی پیشرفته و مدرن، پایین بودن هزینه‌های تحصیل در این کشور، تنوع زیاد در رشته‌های...

  ویزای دانش آموزی آلمان (راهنمای کامل 2024)

  ویزای دانش آموزی آلمان (راهنمای کامل 2024)

  این روزها سن مهاجرت تحصیلی به آلمان به زیر 18 سال رسیده است و پدر و مادرهای زیادی شرایط را برای تحصیل فرزندانشان در مدارس معتبر آلمان فراهم می کنند. بالا بودن کیفیت سیستم آموزشی مدارس این کشور و سهولت...

  آزمون تست داف

  آزمون تست داف

  اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی آلمان را دارید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام امور ویزای تحصیلی آلمان از...

  تحصیل کارشناسی در آلمان

  تحصیل کارشناسی در آلمان

  آلمان یک کشور بزرگ در اروپای مرکزی شامل 16 ایالت و عضو اتحادیه اروپا و دارای نفوذ سیاسی و اقتصادی زیادی در بین دیگر کشورهای اتحادیه اروپا است. آلمان توسط چندین گروه آموزشی بین المللی به عنوان یکی از کشورهای...

  تحصیل در مدارس آلمان

  تحصیل در مدارس آلمان

  این روزها پدر و مادرهای ایرانی ترجیح می دهند فرزندان خود را در مدارس و دبیرستان های آلمان ثبت نام کنند تا برای تحصیل در دانشگاه های این کشور آمادگی های لازم را کسب کنند و مشکلی برای دریافت ویزای...

  ویزای تحصیلی آلمان

  ویزای تحصیلی آلمان

  اگر به دنبال اخذ ویزای تحصیلی آلمان هستید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام امور ویزای تحصیلی آلمان از صفر...

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

  اگر قصد تحصیل پزشکی در آلمان و اخذ ویزای تحصیلی این کشور را دارید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام...

  نظرات کاربران