تحصیل در ارمنستان

ارمنستان کشوری جالب و غنی با میراث گذشته، مناظر زیبا، قله‌های بلند و منحصربه‌فردی است که در هیچ جای دنیا نمی ‌توانید ببینید. در حالی که فرصت ‌های آموزش عالی آن در مقایسه با دیگر کشورها تا حدودی محدود است، اما تمرکز شدید بر رشته پزشکی، حقوق یا تجارت آن را به مکانی عالی برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است. بر این اساس در این مقاله به قلم مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد به ارائه اطلاعات لازم در مورد تحصیل در ارمنستان می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  تحصیل در کشور ارمنستان در یک نگاه

  تعداد دانشگاه ها26 دانشگاه دولتی، 4 دانشگاه بین المللی و 42 دانشگاه خصوصی
  تعداد دانشجویان بومی و بین المللیبالغ بر 7.000 دانشجو
  دانشگاه های دارای رتبه جهانیندارد
  سال تحصیلیاز ماه اکتبر تا ماه می

  شرایط تحصیل در ارمنستان

  از شرایط مهاجرت تحصیلی به ارمنستان ارائه مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی است. متقاضیان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی و یا خصوصی ارمنستان بر اساس مقاطع تحصیلی و رشته تحصیلی باید دارای شرایط خاصی باشند. مهم ترین مدارک و شرایط لازم برای مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل عبارت است از:

  دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسیبرای تحصیل در یک برنامه آموزش زبان انگلیسی در ارمنستان، باید مهارت های زبان خود را نشان دهید. برخی از محبوب ترین آزمون های زبان انگلیسی به رسمیت شناخته شده در سطح بین المللی عبارت است از:   آیلتس آکادمیک تافل iBT کمبریج: C1 Advanced یا C2 Proficiency
  دارا بودن گواهی تمکن مالی کافی با ارائه اسناد مالی نشان دهید که بودجه کافی برای پوشش شهریه و هزینه های زندگی خود در ارمنستان دارید که معمولاً مستلزم ارائه صورت‌حساب بانکی یا سایر اسناد مالی برای اثبات ثبات مالی است.
  دریافت نامه پذیرش تحصیلیبرای پذیرش در دانشگاه انتخابی درخواست دهید و نامه پذیرش را دریافت کنید. شرایط پذیرش ممکن است بر اساس دانشگاه و برنامه تحصیلی متفاوت باشد.
  دریافت ویزای تحصیلیپس از دریافت نامه پذیرش و جمع آوری مدارک مالی لازم، می توانید درخواست ویزا را به سفارت یا کنسولگری ارمنستان در کشور خود یا نزدیکترین سفارت اگر در کشور شما وجود ندارد، ارائه دهید.

  سیستم آموزش عالی ارمنستان

  دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی دولتی ارمنستان در درجه اول تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش و علوم هستند. 26 موسسه آموزش عالی دولتی در ارمنستان وجود دارد. از این تعداد 16 مورد مربوط به سامانه وزارت آموزش و پرورش است و 4 مورد توسط موافقت نامه های بین ایالتی تأسیس و توسط MES تأمین مالی می شوند. سیستم آموزش عالی ارمنستان متشکل از 3 سطح و مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است.

  تحصیل در مقطع کارشناسی در ارمنستان

  برنامه آموزشی اصلی که متقاضیان را برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس آماده می کند شامل دوره های علوم انسانی عمومی و اجتماعی-اقتصاد، ریاضیات، علوم طبیعی و رشته های حرفه ای خاص است که بسیاری از آن ها شامل دروس انتخابی و اختیاری هستند. برای کسب مدرک کارشناسی در یکی از دانشگاه های ارمنستان، متقاضیان باید در حدود 3 تا 4 سال تمام وقت تحصیل کنند. مطالعات دیپلم تخصصی به فارغ التحصیلان انواع مختلفی از مهارت های حرفه ای و دوره های تخصصی نظری و عملی علاوه بر تحصیلات عمومی ارائه می دهد. برای تحصیل در رشته های هنر و تربیت بدنی دانشجویان باید 4 سال تحصیل را بگذرانند. مدت زمان کلاس ها برای مقطع کارشناسی 28-32 ساعت در هفته است. شرط لازم برای پذیرش در دوره های کارشناسی، گواهی آموزش متوسطه یا دیپلم آموزش حرفه ای است.

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ارمنستان

  مدرک کارشناسی ارشد ارمنستان به فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد یا دوره های تخصصی اعطا می شود. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد دارای دانش، شایستگی و مهارت های لازم برای تحقیقات علمی، فعالیت علمی-آموزشی، مدیریت و توسعه حرفه ای مستقل هستند. مدت زمان کلاس ها برای برنامه های کارشناسی ارشد 16-18 ساعت در هفته است. هدف از برنامه های مقطع کارشناسی ارشد سطح دوم و همچنین برنامه های یکپارچه و دستیاری بالینی ارائه دانش عمیق در مورد این بخش، مهارت ها و شایستگی برای کار مستقل و ادامه تحصیل در سطح دکترا است. مدارک اعطا شده پس از تکمیل موفقیت آمیز برنامه ها مطابق با سطح 7 ANQF و قابل مقایسه با EQF سطح 7 است. شرط لازم برای پذیرش در برنامه های کارشناسی ارشد، دارا بودن مدرک کارشناسی یا لیسانس است.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  تحصیل در مقطع دکترا در ارمنستان

  در بالاترین سطح آموزش عالی، برنامه های تحصیل در ارمنستان در مقطع دکترا است که هدف آن ارائه پیشرفته ترین دانش نظری و عملی به دانشجویان برای تحقیقات مستقل بیشتر و کارهای خلاقانه حرفه ای است. شرط لازم برای پذیرش در دوره های دکترا دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد یا مدارک مشابه دیگر است. مدت تحصیل 3-4 سال تحصیل تمام وقت 180 واحدی می باشد. پس از اتمام موفقیت آمیز دوره دکتری و دفاع از پایان نامه، مدرک علمی  gitutyuneri teknatsu  اعطا می شود. دانشجویان بین المللی برای تحصیل دکترا در ارمنستان باید دارای مدرک تحصیلی (کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس) باشند که برای گسترش دانش نظری خود و تهیه پایان نامه علمی به انجام تحقیقات دکترا می پردازد. پس از اتمام حداقل 3 سال تحصیلات تکمیلی و دفاع موفقیت آمیز از پایان نامه، به دانشجوی دکترا (پژوهشگر) مدرک دکترا (کاندیدای علوم) اعطا می شود. مدت زمان کلاس های مقطع دکترا 4-8 ساعت در هفته است.

  کالج های پزشکی ارمنستان دارای شهرت جهانی هستند.

  تحصیل پزشکی در ارمنستان

  تعداد متقاضیان تحصیل در ارمنستان در رشته پزشکی روز به روز در حال افزایش است. هزینه های MBBS در ارمنستان نیز برای دانشجویان پزشکی مناسب است و نیازی به پرداخت مبلغ هنگفتی به عنوان کمک ندارند. دانشگاه های ارمنستان دوره های 5 ساله دندانپزشکی، 4 ساله داروسازی و 4 ساله پرستاری را نیز به متقاضیان بین المللی ارائه می دهند. شرایط اقامت تحصیلی ارمنستان از طریق تحصیل پزشکی عبارت است از:

  شرایط سنیاز 17 تا 25 سال
  شرایط تحصیلیدانشجو باید دارای مدرک دیپلم 10 + 2 و حداقل 55% نمره را در 2 سال آخر دبیرستان باشد. دارا بودن نمره سطح متوسط در زبان انگلیسی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی با نمره 50 درصد در مجموع الزامی است.
  آزمون ورودی و زباننیاز نیست
  مدت زمان تحصیل پزشکی5 سال دوره آکادمیک و یک سال دوره کارآموزی
  هزینه های تحصیل پزشکیسالانه از حدود 3.000 تا 4.000 دلار به همراه هزینه اقامت دانشجویی ماهانه از حدود 200 تا 260 دلار

  دانشگاه های برتر ارمنستان

  یکی از محبوب ترین موسسه های آموزش عالی ارمنستان، دانشگاه ارمنستان است که دارای برنامه های تحصیلات تکمیلی در تجارت و حقوق است. دیگر دانشگاه معتبر ارمنستان کالج بین المللی QSI ایروان است که در پایتخت و دانشگاه دولتی ایروان واقع شده است. دانشگاه های مهم و معتبر برای تحصیل در ارمنستان در سال 2023 عبارت اند از:

  • دانشگاه دولتی ایروان  Yerevan State University
  • دانشگاه آمریکایی ارمنستان  American University of Armenia
  • دانشگاه روسی-ارمنی ایروان  Russian-Armenian University
  • دانشگاه ملی پلی تکنیک ارمنستان National Polytechnic University of Armenia
  • دانشگاه دولتی زبان و علوم اجتماعی ایروان بروسف Yerevan Brusov State University of Languages and Social Sciences
  • دانشگاه دولتی پزشکی ایروان  Yerevan State Medical University
  • دانشگاه دولتی ارمنستان اقتصاد  Armenian State University of Economics
  • دانشگاه دولتی آموزشی ارمنستان Armenian State Pedagogical University
  • دانشگاه ارمنی ملی ارمنستان  Armenian National Agrarian University
  • Université Française en Arménie

  بورسیه های تحصیلی ارمنستان

  دانشگاه های ارمنستان بورسیه های جزئی و یا فول فاند را به دانشجویان بین المللی واجد شرایط اعطا می کنند. برخی از بورسیه های تحصیلی ارمنستان عبارت اند از:

  بورسیه های تحصیلی ارمنستانمقطع تحصیلی/ پوشش بورسیه
  Education Future International Scholarshipکارشناسی /کارشناسی ارشد پوشش مالی جزئی
  International Women’s Association (AIWA) Scholarship Awards 2023دوره های آموزشی کوتاه مدت پوشش مالی جزئی
  Wellcome Trust Scholarship programsپست دکترا پوشش کامل و فول فاند
  Wahlgrenska Foundation  Scholarship programsپژوهشگران و محققان پوشش مالی جزئی

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  مدارک لازم اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان

  هنگامی که دانشجو نامه پذیرش خود را از دانشگاه دریافت کرد، آن دانشگاه برای مجوز ورود به بخش کنسولی وزارت امور خارجه MFA  درخواست می دهد. پس از اخذ مجوز ورود از وزارت امور خارجه، دانشجویان باید در نزدیکترین سفارت ارمنستان برای دریافت ویزا اقدام کنند. سفارت یک ویزای تک ورود صادر می کند که دانشجو باید هزینه آن را در خود سفارت بپردازد. دانشجو با ورود به ارمنستان کارت اقامت دریافت می کند. مدارک زیر برای تحصیل در ارمنستان و برای ارسال به سفارت / بخش کنسولی ارمنستان مورد نیاز است و همه مدارک این مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه و آپستیل شده باشند:

  • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
  • یک سند مسافرتی معتبر مانند پاسپورت
  • 3 عکس در اندازه پاسپورت
  • دعوتنامه (در صورت نیاز)
  • نامه ای با بیان هدف و مدت اقامت در ارمنستان
  • نامه پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه و موسسه آموزشی ارمنستان
  • مدارک و گواهینامه های تحصیلی
  • گواهی تمکن مالی کافی
  • مدارک بیمه درمانی معتبر

  هزینه تحصیل در ارمنستان

  هزینه های تحصیل در دانشگاه های ارمنستان به طور کلی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر مقرون به صرفه تر است. هزینه دقیق تحصیل ارمنستان به دانشگاه و برنامه تحصیلی بستگی دارد:

  • هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارمنستان از حدود 1.500 تا 5.000 دلار در سال متغیر است.
  • هزینه های تحصیلات تکمیلی (مقطع کارشناسی ارشد و دکترا) در ارمنستان از حدود 2.000 تا 7.000 دلار در سال است.
  • هزینه های زندگی دانشجویی در ارمنستان برای محل اقامت در حدود 300 تا 600 دلار در ماه است.
  • دیگر هزینه های زندگی از جمله خورد و خوراک، حمل و نقل، آب و برق و سرگرمی از حدود 200 تا 400 دلار در ماه متغیر است.

  سخن آخر

  در این مقاله اطلاعات لازم در مورد تحصیل در کشور ارمنستان ارائه شد و به این پرسش ها پاسخ داده شد، شرایط تحصیل در دانشگاه های ارمنستان چگونه است؟ و آیا شرایط خاصی برای تحصیل در مقاطع تحصیلی ارمنستان وجود دارد؟ اگر قصد تحصیل در کشور ارمنستان را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد مشاوره های رایگان به شما ارائه می دهند.

  سوالات متداول در مورد تحصیل در ارمنستان

  آیا دانشجویان می توانند در حین تحصیل در ارمنستان کار کنند؟

  بله، دانشجویان بین المللی می توانند حداکثر 20 ساعت در هفته در تعطیلات ترم یا تعطیلات طولانی بیش از 7 روز کار کنند.

  مدرک زبان مورد نیاز تحصیل در کشور ارمنستان چیست؟

  مدرک زبان آیلتس، تافل یا C1 Advanced نیاز است.

  آیا امکان اخذ ویزای همراه خانواده با تحصیل در ارمنستان وجود دارد؟

  بله. دانشجویان بین المللی می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه دریافت کنند.

  هزینه های تحصیل پزشکی در ارمنستان چقدر است؟

  سالانه از حدود 3.000 تا 4.000 دلار به همراه هزینه اقامت دانشجویی ماهانه از حدود 200 تا 260 دلار است.

  مدت زمان تحصیل پزشکی در ارمنستان چقدر است؟

  5 سال تحصیل آکادمیک و یک سال دوره کارآموزی و مجموعاً 6 سال است.

  مقالات مرتبط