مهاجرت به پرتغال

کشور پرتغال دارای جذابیت های طبیعی و منحصربه فرد بسیاری است، از سواحل زیبا گرفته تا شهرهای پر جنب و جوش و مناظر خیره کننده. همچنین یکی از کمترین هزینه های زندگی در اروپا را دارد که آن را به مقصدی محبوب برای مهاجران تبدیل کرده است. علاوه بر این می ‌توانید از مراقبت ‌های بهداشتی رایگان و آموزش با کیفیت دانشگاه های آن برخوردار شوید. اگر اقامت طولانی تری در این کشور داشته باشید می توانید از حقوق شهروندی مانند دیگر شهروندان اتحادیه اروپا بهره مند شوید. در مقاله پیش رو ما مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد به بررسی روش های مهاجرت به پرتغال می پردازیم. با ما همراه باشید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  اطلاعات کلیدی درباره کشور پرتغال

  نام رسمیجمهوری پرتغال
  پایتختلیسبون Lisbon
  جمعیت کلدر حدود 10.000.000 نفر
  مساحت کل91.985 کیلومتر مربع
  زبان رسمیپرتغالی و Mirandese
  واحد پولیورو Euro

  روش های مهاجرت به کشور پرتغال

  متقاضیان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای مهاجرت و اخذ اقامت پرتغال باید برای ویزای ملی (بلند مدت) درخواست دهند. این ویزاها معمولا بیش از یک سال اعتبار دارند و در نهایت متقاضی می تواند مجوز اقامت پرتغال را دریافت کند. علاوه بر این، متقاضیان برای اقامت قانونی بیش از 3 ماه در این کشور، باید برای اجازه اقامت در اداره مهاجرت و مرزهای پرتغالServiço de Estrangeiros e Fronteiras – SEF  درخواست دهند و شماره تامین اجتماعی خود را در یک اداره ثبت نام ثبت کنند. متقاضیان از روش های مهاجرتی مختلف می توانند برای اخذ اقامت پرتغال اقدام کنند. روش های مهاجرت و اخذ اقامت پرتغال بسیار فراوان است، اما رایج ترین آن ها برای متقاضیان ایرانی عبارت است از:

  • مهاجرت تحصیلی به پرتغال
  • مهاجرت کاری به پرتغال
  • مهاجرت سرمایه گذاری به پرتغال
  • مهاجرت تمکن مالی به پرتغال
  • مهاجرت به پرتغال از طریق ازدواج
  • مهاجرت به پرتغال از طریق تولد
  • مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی

  انواع روش های مهاجرتی

  مهاجرت تحصیلی به پرتغال

  از بهترین روش های مهاجرت و اخذ اقامت پرتغال اخذ ویزای تحصیلی را می توان نام برد. هنگامی که متقاضی بین المللی در یک موسسه آموزش عالی پرتغال پذیرفته شد، باید برای اخذ ویزای دانشجویی به منظور تحصیل در پرتغال اقدام کند. پس از صدور ویزای تحصیلی توسط سفارت پرتغال و پس از ورود به پرتغال متقاضی باید برای مجوز اقامت از مقامات کار پرتغال یا اداره مهاجرت و مرزهای پرتغال Serviço de Estrangeiros e Fronteiras – SEF  درخواست دهد. مدت زمان دریافت مجوز اقامت دانشجویی یک سال طول می کشد و متقاضی می تواند مجوز تحصیلی خود را سالانه در طول تحصیل خود تمدید کند. مدت زمان تحصیل در طول دوران دانشجویی در پرتغال جزء اقامت دائم محسوب نمی شود و متقاضی برای واجد شرایط بودن دریافت مجوز اقامت دائم، باید ویزای کاری پرتغال را دریافت کند که یک سال اعتبار دارد و می تواند برای 5 سال تمدید شود.

  مهاجرت کاری به پرتغال

  متقاضی بین المللی برای مهاجرت کاری به پرتغال باید ویزای کار را در نزدیکترین سفارت یا کنسولگری پرتغال دریافت کند. در همان زمان، کارفرمای متقاضی در پرتغال باید از طرف متقاضی برای دریافت مجوز کار (Autorização de Trabalho) از مقامات کار پرتغال یا خدمات مهاجرت و مرز پرتغال (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras – SEF) درخواست دهد. پس از ورود به پرتغال، متقاضی باید برای مجوز اقامت در  SEF، ثبت نام در تامین اجتماعی و دریافت شماره مالیات در دفتر تامین اجتماعی اقدام کند. مجوز اقامت کاری به متقاضی اجازه می دهد از یک تا 2 سال با امکان تمدید در پرتغال زندگی و کار کند. پس از 5 سال، متقاضی می تواند برای اقامت دائم پرتغال اقدام کند. علاوه بر این متقاضیان می توانند با اخذ مجوز کاری از راه دور در پرتغال کار کنند. بدین منظور متقاضیان باید ویزای D7 پرتغال دریافت کنند.

   مدت اعتبار ویزای کاری پرتغال تا 2 سال است.

  مهاجرت سرمایه گذاری به پرتغال

  معیارهای سرمایه گذاری در پرتغال وجود ثبات اقتصادی و امنیت شغلی است. می توان گفت با وجود شرایط اقتصادی مناسب و بازار کار پررونق است که متقاضیان بین المللی ترغیب به سرمایه گذاری در پرتغال می شوند. ویزای طلایی Golden Visa نوعی برنامه سرمایه گذاری است که به متقاضیانی که در این کشور سرمایه گذاری می کنند، شهروندی پرتغال را اعطا می کند. رایج ترین سرمایه گذاری، خرید ملک در پرتغال به ارزش حداقل 500.000 یورو است. مجوز اقامتی که متقاضی هنگام درخواست ویزای طلایی دریافت می کند در ابتدا یک سال اعتبار دارد. علاوه بر این متقاضی می تواند برای تمدید ویزای طلایی درخواست دهد و مجوزی دریافت خواهد کرد که 2 سال اعتبار دارد. پس از 5 سال، متقاضی می تواند برای دریافت مجوز اقامت دائم اقدام کند. از دیگر روش های مهاجرت و اخذ اقامت کشور پرتغال از طریق سرمایه گذاری موارد زیر را می توان نام برد:

  • سرمایه گذاری 500.000 یورویی در صندوق های سرمایه گذاری سهام خصوصی
  • سرمایه گذاری 1.5 میلیون یورویی در یک بانک پرتغالی
  • سرمایه گذاری 350.000 یورویی در پروژه های تحقیقاتی علمی پرتغال
  • سرمایه گذاری 250.000 یورویی در میراث ملی یا پروژه های هنری/فرهنگی پرتغال
  • ثبت و تاسیس یک شرکت در پرتغال و ایجاد حداقل 10 یا 5 شغل در مناطق کم تراکم پرتغال

  مهاجرت تمکن مالی به پرتغال

  ویزای بازنشستگی یا تمکن مالی مختص متقاضیانی است که می خواهند بدون کار در پرتغال زندگی کنند و می توانند از نظر مالی با حقوق بازنشستگی، پس انداز و غیره از خود حمایت کنند. پس از ورود به پرتغال، متقاضیان باید از مقامات کار پرتغال یا خدمات مهاجرت و مرزهای پرتغال-SEF برای دریافت مجوز اقامت درخواست دهند. مجوز اقامت برای بازنشستگی در پرتغال در ابتدا برای یک سال معتبر است. متقاضی می تواند آن را 2 بار، هر بار به مدت 2 سال تمدید کند و در مجموع این مجوز 5 سال اعتبار دارد. پس از گذشت 5 سال و رعایت دیگر شرایط، متقاضی می تواند برای اقامت دائم پرتغال اقدام کند.

  مهاجرت به پرتغال از طریق ازدواج

  از راحت ترین روش های مهاجرت و اخذ اقامت کشور پرتغال برای متقاضیان بین المللی ازدواج با شهروند این کشور است. کشور پرتغال روابط بلندمدت و ازدواج را به رسمیت می شناسد. گرچه شرایط مهاجرت به پرتغال و اخذ شهروندی این کشور از طریق شریک زندگی و همسر تضمینی نیست. متقاضی برای ازدواج با شهروند پرتغال باید دارای مدرک زبان پرتغالی سطح A2 باشد یا اقدام به خرید خانه و ملک در پرتغال کرده باشد و یا دارای مدرک اقامت در کشور پرتغال باشد. متقاضی پس از ازدواج با شهروند پرتغال باید به مدت 3 سال با وی زندگی مشترک داشته باشد. اگر متقاضی و همسرش در این 3 سال از هم جدا شوند، امکان دریافت مجوز اقامت و تابعیت پرتغال وجود ندارد.

  مهاجرت به پرتغال از طریق تولد

  همه کشورهای جهان برای اعطای تابعیت و شهروندی بر اساس دو قانون خون و خاک عمل می کنند، اما کشور پرتغال به کودکی که در این کشور متولد شود به طور اتوماتیک شهروندی و تابعیت اعطا نمی کند و این روند با شرایط دشواری همراه است. متقاضیان بین المللی که کشور پرتغال برای مهاجرت انتخاب کرده اند و بیش از یک سال در کشور پرتغال اقامت دارند و کودک آن ها در این کشور متولد می شود، می توانند با دارا بودن شرایط لازم تابعیت و شهروندی پرتغال را دریافت کنند.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی

  از دیگر روش های مهاجرت و اخذ اقامت پرتغال روش پناهندگی است که از کم هزینه ترین روش های مهاجرتی اما با ریسک بالا است. مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد این روش مهاجرتی را به هیچ وجه به متقاضیان توصیه نمی کنند و توضیح آن در این مقاله صرفاً به منظور آگاهی شما از روش های مهاجرت و اخذ اقامت و شهروندی کشور پرتغال می باشد. دولت پرتغال با درخواست پناهندگی بسیاری از پناهجویان که برای زندگی در کشور خود با خطر مرگ و تهدید مواجه می باشند، موافقت کرده و به آن ها مجوز اقامت پرتغال داده است. شرایط دشوار زندگی، نقض حقوق بشر و نابرابری های اجتماعی از جمله شرایطی است که دولت پرتغال برای درخواست پناهندگی در نظر می گیرد. روند اخذ پناهندگی پرتغال بر طبق سایت اداره مهاجرت پرتغال زمان بر و دشوار است و در صورتی که با درخواست پناهندگی موافقت شود باید روال اداری آن طی شود.

  هزینه های زندگی در پرتغال به طور متوسط 61.5% بیشتر از ایران است.

  هزینه های زندگی در پرتغال

  هزینه های زندگی در پرتغال برای متقاضیان بین المللی از وب سایت معتبر https://www.numbeo.com/cost  در سال 2023 عبارت است از:

  • هزینه های زندگی یک خانواده 4 نفره در پرتغال ماهانه در حدود 2.161.2 یورو (2.331.4 دلار آمریکا) بدون احتساب اجاره خانه است.
  • هزینه های زندگی یک متقاضی بدون احتساب اجاره خانه در پرتغال ماهانه در حدود 616.2 یورو (664.7 دلار آمریکا) است.
  • هزینه های زندگی در پرتغال به طور متوسط 61.5% بیشتر از ایران است.
  • هزینه های اجاره در پرتغال به طور متوسط 117.5% بیشتر از ایران است.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  اقلامهزینه های زندگی در سال 2023 در پرتغال
  صرف غذا در یک رستوران معمولی9 یورو
  یک ساندویچ مک دونالد7 یورو
  یک بطری آب معدنی 0.33 لیتری1.05 یورو
  یک لیتر شیر0.84 یورو
  یک کیلو برنج سفید1.19 یورو
  500 گرم نان سفید تازه1.24 یورو
  12 عدد تخم مرغ2.40 یورو
  یک کیلو پنیر محلی8.45 یورو
  یک کیلو فیله مرغ6.24 یورو
  یک کیلو گوشت گوساله10.26 یورو
  یک کیلو سیب1.79 یورو
  یک کیلو موز1.19 یورو
  یک کیلو پرتغال1.38 یورو
  یک کیلو گوجه فرنگی1.88 یورو
  یک کیلو سیب زمینی1.21 یورو
  یک کیلو پیاز1.32 یورو
  بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی1.70 یورو
  مصرف انرژی (آب، برق، سرمایش، گرمایش، دفع زباله)108.95 یورو
  هزینه ماهانه باشگاه ورزشی34.79 یورو
  اجاره ماهانه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر787.63 یورو
  میانگین حقوق و درآمد ماهانه پس از کسر مالیات1.021.32 یورو

  سخن آخر

  در این مقاله کوتاه و خلاصه به ارائه اطلاعات ضروری در مورد روش های مهاجرت و اخذ اقامت پرتغال پرداختیم. علاوه بر این در مورد شرایط مهاجرت و اخذ اقامت پرتغال از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و پناهندگی نیز توضیحاتی ارائه دادیم. اگر قصد مهاجرت و اخذ تابعیت پرتغال را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید و یا از مزایا و معایب مهاجرت به پرتغال آگاهی ندارید، مشاوران و کارشناسان آگاه موسسه مهاجرتی میرداماد مشاوره های مهاجرتی سودمندی به شما ارائه می دهند.

  سوالات متداول

  هزینه سرمایه گذاری برای اخذ تابعیت پرتغال چقدر است؟

  متقاضی باید از حدود 250.000 تا 1.500.000 یورو در کشور پرتغال سرمایه گذاری کند.

  شرایط اخذ تابعیت پرتغال از طریق ازدواج چیست؟

  پس از گذشت 3 سال از ازدواج در صورت حفظ رابطه و زندگی مشترک متقاضی می تواند برای دریافت اقامت دائم پرتغال اقدام کند.

  آیا پرتغال اجازه تابعیت دوگانه را می دهد؟

  بله، پرتغال اجازه تابعیت مضاعف را می دهد. با این حال، قبل از اخذ تابعیت دوم، باید بررسی کنید که آیا کشور اصلی شما اجازه تابعیت دوگانه را می دهد یا خیر.

  چگونه مجوز اقامت دائم پرتغال را دریافت کنیم؟

  ابتدا، باید مجوز اقامت موقت داشته باشید. مجوز اقامت موقت یک سال اعتبار دارد و تا 5 سال قابل تمدید است. سپس پس از 5 سال اقامت موقت، می تواند به مجوز اقامت دائم تغییر کند. مجوز اقامت دائم فقط برای متقاضیانی است که مایل به اقامت نامحدود در پرتغال هستند.

  آیا دارا بودن مدرک زبان پرتغالی برای اخذ تابعیت الزامی است؟

  بله. متقاضی باید دارای مدرک زبان پرتغالی در سطح A2 باشد.

  مقالات مرتبط