تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس به دلیل شرایط بسیار خوب این کشور و کیفیت بالای سیستم آموزشی طرفداران بسیاری دارد و استقبال زیادی از مهاجرت تحصیلی به سوئیس می‌شود. سوئیس در تمام مقاطع تحصیلی، از مدرسه تا دانشگاه امکانات بسیار خوبی برای محصلین فراهم کرده است و با اینکه این کشور از جمله گران‌ترین کشورهای جهان و اروپا به شمار می‌رود، اما ادامه تحصیل در سوئیس در واقع نوعی سرمایه‌گذاری برای آینده محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی شرایط مهاجرت تحصیلی به سوئیس بپردازیم.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  این مقاله توسط موسسه مهاجرتی میرداماد برای شما عزیزان تهیه شده است. چنانچه بعد از مطالعه این مطلب، سوالی در خصوص مهاجرت تحصیلی سوئیس داشتید، می‌توانید با کارشناسان مجرب ما در موسسه تماس حاصل فرمایید تا طی یک جلسه مشاوره ضمن ارزیابی شرایط، به تمامی پرسش‌های مهاجرتی شما به صورت دقیق و کامل پاسخ داده شود.

  نگاهی به سیستم آموزشی سوئیس

  کشور سوئیس دارای یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی است. به همین دلیل این کشور متقاضیان زیادی برای مهاجرت به خصوص مهاجرت تحصیلی دارد. نظام آموزشی سوئیس از معاهده بولونیا یا نظام آموزشی مشترک اروپا پیروی می‌کند و شامل مقاطع تحصیلی مختلف از پیش‌دبستانی تا دکتری است. سیستم آموزشی در کشور سوئیس یک سیستم آموزشی متمرکز نیست و هر استان این کشور که کانتون نام دارد، دارای سیستم و شرایط آموزشی متفاوت است. به همین دلیل، قوانین دانشگاه‌ها و مدارس نیز در هر کانتون فرق دارد.

  اما به طور کلی مقطع پیش‌دبستانی و دبیرستان در سوئیس اختیاری بوده و بعد از دوره اول دبیرستان، دانش‌آموزان می‌توانند در صورت تمایل وارد هنرستان شوند و یا اینکه بعد از دوره دوم دبیرستان وارد دانشگاه شوند. تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به زبان‌های ایتالیایی، آلمانی، انگلیسی و فرانسوی امکان‌پذیر است و دوره‌های آموزشی متنوعی برای دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. از جمله مزایای تحصیل در سوئیس می‌توان به امکان تحصیل در دانشگاه‌های بسیار خوب و معتبر، استفاده از خدمات رفاهی و آموزشی باکیفیت، وضعیت شغلی مناسب پس از تحصیل، امکان کار حین تحصیل و امکان سفر به سایر کشورهای شینگن اشاره کرد.

  مقاطع تحصیلی در نظام آموزشی سوئیس

  همانطور که اشاره شد سیستم آموزشی سوئیس از مقاطع مختلف تحصیلی تشکیل شده است که امکان پذیرش مهاجرین هم در آنها وجود دارد. اما شرایط پذیرش و تحصیل در هر مقطع متفاوت است. باید در نظر داشته باشید که تحصیل در مدارس سوئیس برای افراد زیر 18 سال ممکن است و به 3 قسمت آموزش پیش‌دبستانی و دبستان، دوره اول دبیرستان و دوره دوم دبیرستان تقسیم می‌شود. تحصیل در دانشگاه نیز در 3 دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان‌پذیراست. اطلاعات بیشتر در خصوص مقاطع تحصیلی سوئیس در جدول زیر ارائه شده است:

  نام دوره تحصیلیمدت زمان دوره تحصیلیشرایط سنی
  پیش دبستانی (Kindergarten)2 سال4 تا 6 سالگی
  دبستان(Volksschule)6 سال6 تا 12 سالگی
  دوره اول دبیرستان3 سال12 تا 15 سالگی
  دوره دوم دبیرستان3 سال15 تا 18 سالگی
  دوره کارشناسی3 سال18 تا حداکثر 25 سالگی
  کارشناسی ارشد1.5  تا 2 سالتا 32 ساگی
  دکتری3 تا 4 سالتا 40 سالگی

  تحصیل کارشناسی در سوئیس

  برای مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی، نیازمند مدرک معتبر 12 ساله دیپلم هستید. بسیاری از دانشگاه‌های سوئیس مدارک فنی و حرفه‌ای، مدارک آموزش مجازی و غیرحضوری و یا مدارس شبانه را معتبر ندانسته و از شما نمی‌پذیرند. تحصیل در این دوره، بر اساس معاهده بولونیا و طول مدت تحصیل 3 ساله است.

  دانشگاه‌های بسیاری در سوئیس دوره‌ کارشناسی را در رشته‌های مختلف برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنند. به همین دلیل متقاضیان این مقطع، گزینه‌های بیشتری برای انتخاب دارند. این دوره‌ تحصیلی به زبان‌های مختلف ایتالیایی، آلمانی، فرانسوی و انگلیسی در دانشگاه‌های سوئیس ارائه می‌شود. از شرایط تحصیل در این مقطع، دریافت مدرک زبان معتبر و ارائه معدل تحصیلی مناسب است. در صورتی که زبان انتخابی شما برای تحصیل، انگلیسی است باید مدرک 6 آیلتس را ارائه کنید. همچنین دانشجویان در این مقطع امکان 10 تا 15 ساعت کار در طول هفته را دارند.

  از مزایای تحصیل در سوئیس می‌توان به امکان تحصیل در دانشگاه‌های بسیار خوب و معتبر، خدمات آموزشی باکیفیت، امکان کار حین تحصیل و امکان سفر به کشورهای شینگن اشاره کرد.

  تحصیل کارشناسی ارشد در سوئیس

  تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد با ارائه مدرک کارشناسی معتبر امکان‌پذیر است. به این معنی که مدرک تحصیلی شما نباید حاصل دوره آموزش از راه دور یا دوره شبانه بوده باشد. همچنین متقاضیان دوره ارشد، در صورت نیاز امکان معادل‌سازی مدرک کارشناسی خود را از طریق سپری کردن دوره‌هایی در سوئیس دارند. اقامت سوئیس از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حدود 2 سال طول می‌کشد و در صورتی که زبان انگلیسی را برای تحصیل انتخاب کنید، باید مدرک آیلتس با نمره 6.5 را ارائه دهید. البته در بعضی از دانشگاه‌های سوئیس در صورتی که شهریه بیشتری بپردازید امکان پذیرش با نمره 6 هم وجود خواهد داشت. در این مقطع نیز دانشجویان اجازه 20 ساعت کار در هفته برای پوشش بخشی از هزینه‌های زندگی را خواهند داشت.
  تحصیل دکتری در سوئیس

  متقاضیانی که قصد داشته باشند در مقطع دکتری از دانشگاه‌های سوئیس پذیرش دریافت کنند، باید مدرک کارشناسی ارشد معتبر و مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 به بالا ارائه دهند. دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان دکتری در سوئیس امکان‌پذیر است و در صورت دریافت بورسیه، شهریه دانشگاه تا حد مطلوبی کاهش پیدا می‌کند. دوره دکتری معمولا 3 تا 4 سال است و به صورت دوره تحقیقاتی ارائه می‌شود. در انتهای دوره به دانشجویان مدرک مورد تأیید وزارت علوم سوئیس اهدا می‌شود. دانشجویان مقطع دکتری در سوئیس می‌توانند 20 ساعت در هفته کار کنند و یا در پروژه‌های تحقیقاتی همکاری داشته باشند. ددلاین ارسال مدارک برای پذیرش دوره دکتری در سوئیس معمولا ماه فوریه است.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  آزمون‌های ورودی برای تحصیل در سوئیس

  بسیاری از متقاضیان در خصوص آزمون ورودی برای تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس دچار ابهام هستند. برای پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های کشور سوئیس نیاز است که در آزمون‌های GRE یا GMAT شرکت کنید. این آزمون‌ها معمولاً برای رشته‌های مدیریت و علوم مهندسی برگزار می‌شود و دانشجویان علوم پزشکی نیازی به مدرک این دو آزمون ندارند. همچنین باید مهارت خود را در یکی از زبان‌های ایتالیایی، آلمانی، فرانسوی یا انگلیسی با شرکت در آزمون‌های زبان و ارائه مدرک معتبر اثبات کنید. البته اگر مدرک قبلی خود را از یک دانشگاه انگلیسی‌زبان دریافت کرده باشید، نیاز به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت. آزمون‌های زبان معتبر و حداقل نمره قبولی لازم در آنها به شرح زیر است:

  نام آزمونحداقل نمره پذیرش
  TOEFL90
  IELTS6.5 تا 7
  CambridgeB2
  DALFC1
  TestDafTDN4
  Goethe CertificateC1
  CELIC1
  PLIDAC1
  GMAT634 به بالا

  دریافت بورسیه برای تحصیل در سوئیس

  دانشجویان بین‌المللی فرصت این را دارند تا از بورسیه‌های متنوع تحصیلی در کشور سوئیس استفاده کنند. دولت سوئیس بورسیه‌های تحصیلی را برای پوشش هزینه‌های درمان و به عنوان کمک هزینه زندگی و تحصیل دانشجویان در نظر گرفته است. این بورسیه‌ها حتی هزینه بلیط هواپیما و رفت و آمد دانشجویان به کشورشان را نیز در بر می‌گیرند. البته باید دقت کنید که بورسیه‌های تحصیلی، اکثرا برای دانشجویان دکتری ارائه می‌شوند و معمولا بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده در سایر مقاطع تعداد محدودی دارند و بسیار رقابتی هستند. بنابراین رزومه تحصیلی شما نقش بسیار مهمی در دریافت بورسیه دارد.

  به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای تقویت رزومه تحصیلی خود برنامه‌ریزی کنید. شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از روش‌های تقویت رزومه از کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی میرداماد راهنمایی دریافت کنید. کارشناسان مجرب موسسه با بررسی دقیق رزومه شما بهترین روش‌های بهبود رزومه تحصیلی را خدمت شما ارائه خواهند کرد.

  تعدادی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی سوئیس در جدول زیر ارائه شده‌اند. این بورسیه‌ها در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌شوند.

  نام بورسیهمقطع تحصیلیمیزان پوشش هزینه ها
  بورسیه EPFLکارشناسی ارشدتا 10 هزار یورو
  جایزه آیلتس شورای بریتانیا 2022کارشناسی و کارشناسی ارشد3 هزار تا 10 هزار یورو
  بورسیه یادبود ریچی جنینگ 2023کارشناسی و کارشناسی ارشد880 تا 9 هزار یورو
  بورسیه J.C.W. جایزه دانشجوی دکترای شپرد دانشگاه بازل سوئیسدکتری1,600 یورو
  بورسیه آملیا ارهارت برای زنان ۲۰۲۳دکتریتا 9 هزار یورو
  بورسیه تحصیلی ژنوهمه مقاطع10 هزار تا
  بورسیه کارشناسی ارشد ژنوکارشناسی ارشد10 هزار تا 15 هزار یورو
  بورسیه دانشگاه لوزانکارشناسی ارشد1,600 یورو ماهانه
  بورسیه دانشگاه زوریخدکتری42,500 یورو
  برای تحصیل در سوئیس باید مهارت خود را در یکی از زبان‌های ایتالیایی، آلمانی، فرانسوی یا انگلیسی با ارائه مدرک معتبر اثبات کنید.

  هزینه تحصیل در سوئیس

  یکی از دغدغه‌های مهم دانشجویان و متقاضیان هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس است. به طور کلی دانشگاه‌های سوئیس به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند که هر کدام میزان شهریه متفاوتی دارند. شهریه دانشگاه‌های دولتی پایین‌تر از دانشگاه‌های خصوصی است و در مقاطع مختلف متفاوت است.

  بسیاری از متقاضیان در خصوص تحصیل رایگان در سوئیس سوال دارند. باید بدانید که تحصیل در سوئیس برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع ارشد و کارشناسی رایگان نیست و حتی اگر شما در دانشگاه دولتی پذیرش دریافت کنید، باز هم باید شهریه پرداخت کنید. اما دانشجویان دکتری با توجه به اینکه می‌توانند بورسیه دریافت کنند، حین تحصیل نیز از طرف دانشگاه حقوق دریافت می‌کنند و علاوه بر این اجازه 20 ساعت کار در طول هفته را نیز دارند، عملاً از تحصیل رایگان بهره‌مند خواهند شد.

  شهریه مقاطع مختلف تحصیلی در سوئیس در جدول زیر ارائه شده است:

  هزینه تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس
  مقطع تحصیلیشهریه دانشگاه خصوصی(یورو در سال)شهریه دانشگاه دولتی(یورو در سال)
  کارشناسی9,000 تا 35,000400 تا 3,700
  کارشناسی ارشد14,000 تا 60,000700 تا 2,000
  دکتری1,500 تا 16,000100 تا 900

  بد نیست تا اطلاعاتی در خصوص هزینه زندگی دانشجویی در سوئیس نیز داشته باشید. سوئیس یکی از گران‌ترین کشورهای اروپا است و شما باید با این دید برای هزینه‌های زندگی خود در این کشور برنامه‌ریزی کنید. البته میزان مخارج زندگی هر فرد می‌تواند بر اساس شهر محل زندگی و سبک زندگی متفاوت باشد. اما میانگین هزینه دانشجویی برای یک نفر عبارت است از:

  هزینه زندگی در سوئیس (فرانک سوئیس در ماه)
  هزینه مخارج روزانه در سوئیس1,500
  هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر1,600
  هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در بیرون شهر1,300

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  بهترین دانشگاه ها برای مهاجرت تحصیلی به سوئیس

  برای مهاجرت به سوئیس و تحصیل در این کشور باید بدانید که دانشگاه‌های این کشور به 2 گروه دانشگاه یا university در استان‌های فدرال سوئیس و دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای یا university of applied sciences تقسیم می‌شوند. پذیرش در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای فقط در صورتی ممکن است که در هنرستان‌های فنی سوئیس تحصیل کرده باشید یا دوره‌ Berufslehre  را گذرانده باشید. این دوره حدود 6 سال است و توسط دانشگاه‌های فدرال ارائه می‌شود. بنابراین دانشجویان بین‌المللی تنها می‌توانند برای دانشگاه‌های عادی سوئیس درخواست دهند. دانشگاه‌های سوئیس دارای سطح بالایی هستند و از امکانات آموزشی بسیار خوبی برخوردارند.

  بعضی از بهترین دانشگاه‌ها در سوئیس برای تحصیل عبارتند از:

  1. دانشگاه زوریخ (University of Zurich)
  2. دانشگاه ژنو (University of Geneva)
  3. دانشگاه ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology Zurich (ETHZ))
  4. دانشگاه برن (University of Bern)
  5. دانشگاه بازل (University of Basel)
  6. دانشگاه UNIL (University of Lausanne in Lausanne)
  7. دانشگاه فرایبورگ (University of Fribourg)
  8. دانشگاه EPFL (Swiss Federal Institute of Technology Lausanne)
  9. دانشگاه سنت گالن (University of St. Gallen)
  10. دانشگاه نوشاتل (University of Neuchâtel)

  کار حین تحصیل در سوئیس

  دانشجویان بین‌المللی در سوئیس می‌توانند بر اساس مقطع تحصیلی خود، در طول تحصیل بین 10 تا 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت و در تعطیلات و آخر هفته 40 ساعت به صورت تمام وقت کار کنند. اما باید دقت کنید که کار کردن نباید به تحصیل شما آسیب بزند و باید این موضوع را به دانشگاه اثبات کنید که کار کردن مانعی برای تحصیل شما نیست. درآمد کار دانشجویی در سوئیس در هر ساعت 18 تا 25 فرانک است و می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را پوشش دهد.

  برای پیدا کردن کار نیز می‌توانید از سایت‌های کاریابی در سوئیس استفاده کنید. بعضی از سایت‌های کاریابی مانند student، academic4bussines و SBF مشاغل پاره وقت و دانشجویی را آگهی می‌کنند و می‌توانند کمک زیادی در پیدا کردن شغل مناسب به شما کنند. همچنین می‌توانید در دانشگاه مشغول به کارهای فرهنگی یا آموزشی و پژوهشی شوید و حقوق دریافت کنید. بنابراین بهتر است هنگام ثبت‌نام از این موضوع اطمینان حاصل کنید که آیا دانشگاه فرصت شغلی برای شما دارد یا خیر؟ برخی دانشگاه‌ها حتی اگر فرصت کاری برای شما داخل محوطه دانشگاه نداشته باشند، به شما در کاریابی بیرون از دانشگاه کمک می‌کنند. پس از اتمام تحصیلات شما می توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری سوئیس تبدیل کنید و در این کشور مشغول به کار شوید.

  مدارک لازم جهت اخذ ویزا و مهاجرت تحصیلی به سوئیس

  در صورتی که موفق به پذیرش از دانشگاه‌های سوئیس شوید، باید برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس اقدام کنید تا بتوانید پیش از شروع ترم تحصیلی در کلاس‌های خود حضور داشته باشید. برای دریافت ویزا نیاز به آماده‌سازی مدارکی دارید که برخی از این مدارک با مدارک ارسالی برای دانشگاه متفاوت است و باید به صورت جداگانه برای تهیه آنها وقت صرف کرد. لازم به ذکر است که تمامی مدارک باید به زبان‌ انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شوند و معتبر باشند. برای تحصیل در سوئیس نیاز به ویزای بلندمدت یا نوع D دارید که مدارک مورد نیاز آن عبارتند از:

  • پاسپورت با حداقل ۳ ماه اعتبار
  • فرم درخواست تکمیل شده ویزا
  • انگیزه‌نامه
  • چند قطعه عکس جدید پاسپورتی
  • ترجمه کلیه مدارک تحصیلی و ریزنمرات
  • گواهی سلامت پزشکی
  • رسید پرداخت هزینه ویزای تحصیلی سوئیس (60 یورو)
  • گواهی تمکن مالی به مبلغ 21 هزار فرانک یا 21 هزار دلار
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • مدرک زبان معتبر

  سخن پایانی

  در این مقاله شرایط تحصیل در سوئیس و مهاجرت تحصیلی به سوئیس را به طور کامل بررسی کردیم که امیدواریم برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. سوئیس به عنوان کشوری بسیار پیشرفته و با سطح بالای رضایت از زندگی بدون شک یکی از بهترین کشورها برای تحصیل و زندگی است. اگر مایل هستید تا پرونده مهاجرتی شما به کشور سوئیس به بهترین نحو ممکن پیش برود و در سریعترین زمان ممکن ویزای تحصیلی خود را کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا از خدمات مهاجرتی موسسه میرداماد استفاده نمایید. کارشناسان و وکلای موسسه مهاجرتی میرداماد با دانش و سال‌ها تجربه در زمینه ارائه خدمات مهاجرت به اروپا از جمله کشور سوئیس، مسیر مهاجرتی شما به این کشور را هموار خواهند کرد.

  سوالات متداول

  آیا تحصیل در سوئیس بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟

  بعضی از دانشگاه‌های سوئیس به دانشجویان پذیرش مشروط می‌دهند اما توصیه می‌شود برای افزایش شانس اخذ ویزا حتما مدرک زبان ارائه کنید.

  شرایط سنی برای تحصیل در کشور سوئیس چگونه است؟

  اگرچه دانشگاه‌های سوئیس هیچ محدودیت سنی برای پذیرش ندارند اما متقاضیان باید برای دریافت ویزا سن مناسبی داشته باشند.

  آیا امکان تحصیل رایگان در سوئیس وجود دارد؟

  خیر، دانشجویان بین‌المللی نمی‌توانند از تحصیل رایگان در سوئیس برخوردار شوند و فقط این امکان را دارند که با دریافت بورسیه تحصیلی هزینه‌های خود را کاهش دهند.

  اخذ اقامت دائم سوئیس از طریق مهاجرت تحصیلی چگونه است؟

  دانشجویان می‌توانند بعد از اتمام تحصیل خود در سوئیس با پیدا کردن کار مناسب، ویزای کاری دریافت کرده و بعد از 5 سال کار و پرداخت مالیات برای اقامت دائم خود اقدام کنند.

  هزینه تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس چقدر است؟

  هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی سوئیس بین 400 یورو تا 3,700 یورو در سال و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بین 1,500 تا 60 هزار یورو در سال است.

  مقالات مرتبط