مهاجرت کاری به ترکی

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  همسایگی ایران و ترکیه و شباهت‌های فرهنگی این دو کشور باعث شده است تا مهاجرت کاری به ترکیه طی سال‌های اخیر در بین ایرانیان افزایش پیدا کند. علاوه بر این هزینه‌های مقرون به صرفه زندگی در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی، کانادا، آمریکا و … و اخبار پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا نیز موجب محبوبیت بیشتر این کشور شده و نظر بسیاری از شهروندان ایرانی را به خود جلب کرده است. اما مهاجرت به ترکیه از طریق کار شرایطی دارد که در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم.

  شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط و نحوه دریافت ویزای کاری ترکیه با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی میرداماد تماس حاصل فرمایید. وکلا و کارشناسان مجرب ما با بررسی دقیق شرایط شما بهترین روش برای مهاجرت کاری ترکیه را خدمت شما ارائه خواهند کرد.

  شرایط کار در ترکیه

  ترکیه طی سال‌های اخیر از نظر گردشگری و توریستی پیشرفت زیادی داشته است و هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از این کشور به ترکیه سفر می‌کنند. از همین رو، صنعت توریسم یکی از دلایل رشد اقتصادی ترکیه در سال‌های گذشته بوده و فرصت‌های شغلی زیادی در این کشور ایجاد کرده است. یکی دیگر از مواردی که باعث به حرکت درآمدن چرخ اقتصاد کشور ترکیه بوده، حوزه کشاورزی است. با این وجود نرخ بیکاری ترکیه در سال 2023 حدود 10,2 درصد اعلام شده است که رقم بالایی است. میانگین حقوق ماهانه در این کشور 23 هزار لیر برابر با 1,160 دلار آمریکا است و میانگین هزینه‌های زندگی در ترکیه برای یک فرد حدود 10 هزار لیر برابر با 405 دلار در ماه است.

  برای کار کردن در ترکیه نیاز به دریافت مجوز و جاب آفر از یک کارفرما در ترکیه دارید. پس از دریافت جاب آفر می‌توانید با دعوتنامه و قرارداد کاری خود ویزای کار ترکیه را دریافت کنید و اقامت موقت ترکیه را به دست بیاورید. برای پیدا کردن کار و دریافت جاب آفر در ترکیه می‌توانید از سایت‌ها و موسسات کاریابی استفاده کنید و یا مستقیماً به ترکیه سفر کرده و به دنبال کارفرما باشید. شرایط مهاجرت به ترکیه برای کار در جدول زیر اعلام شده است:

  شرایط مهاجرت کاری به ترکیه
  میانگین درآمد در ترکیه1,160 دلار آمریکا
  نوع مجوز لازم برای کارویزای کار
  شرط لازم برای دریافت مجوز کارداشتن جاب آفر و دعوتنامه کاری
  ساعت کاری45 ساعت در هفته
  تعداد روزهای مرخصی با حقوق14 روز در سال
  نرخ بیکاری10.2درصد
  واحد پول ملیلیر ترکیه (TRY)

  مهاجرت کاری به ترکیه و انواع مجوز کار

  همانطور که اشاره شد برای مهاجرت شغلی به ترکیه باید ابتدا مجوز کار دریافت کنید. مجوز یا اجازه کار به صورت موقت یا دائم به متقاضیان داده خواهد شد و متقاضی باید در این مدت در ترکیه زندگی کرده و در محل کار خود حضور داشته باشد. یکی از شروط دریافت اقامت کاری، داشتن قرارداد با یک کارفرما در ترکیه است. این قرارداد معمولا 1 ساله است و پس از پایان مدت قرارداد در صورتی که شرایط شما مثبت باشد، امکان تمدید آن وجود خواهد داشت. برای تمدید قرارداد باید حداکثر 2 ماه قبل از مهلت پایان قرارداد یا حداکثر 15 روز بعد از اتمام آن اقدام کنید. انواع مجوز کار در کشور ترکیه عبارتند از:

  • مجوز کار موقت
  • مجوز کار دائم
  • مجوز کار مستقل
  • مجوز کار ویژه با کارت فیروزه‌ای

  کار موقت در کشور ترکیه

  دریافت اقامت کاری موقت در ترکیه تنها با داشتن مجوز کار موقت از طریق داشتن جاب آفر از یک کارفرما و یا یک شرکت در ترکیه ممکن است. با اخذ مجوز کار موقت می‌توانید به مدت 1 سال در ترکیه کار کنید و پس از آن باید برای تمدید قرارداد کاری خود درخواست دهید. در صورتی که واجد شرایط تمدید قرارداد باشید، اقامت شما در ترکیه به مدت 2 سال تمدید می‌شود و بعد از سپری کردن 2 سال این امکان را دارید تا مجدداً قرارداد و اقامت خود را به مدت 3 سال دیگر نیز تمدید کنید. بنابراین به طور کلی به مدت 6 سال امکان زندگی در ترکیه با مجوز کار موقت را خواهید داشت.

  اجازه کار در ترکیه به صورت موقت یا دائم به متقاضیانداده خواهد شد

  کار دائم یا مستقل در ترکیه

  افرادی که قصد دریافت اقامت دائم ترکیه از طریق کار را دارند باید مجوز کار دائم یا مستقل ترکیه را به دست بیاورند. با این مجوز متقاضی می‌تواند به مدت 8 سال در ترکیه زندگی کند و از بسیاری از حقوق و مزایای شهروندی ترکیه مانند خدمات درمانی، آموزشی و رفاهی برخوردار خواهد شد. البته  اقامت دائم ترکیه با تابعیت ترکیه تفاوت دارد و تمام مزایای دریافتی این اقامت مشابه فردی که تابعیت و پاسپورت ترکیه را دریافت کرده است نخواهد بود. معمولا مجوز کار دائم پس از مجوز کار موقت صادر می‌شود اما بعضی از افراد تحت شرایط خاصی می‌توانند از ابتدای ورود به ترکیه، مجوز کار دائم دریافت کنند. مجوز کار مستقل ترکیه نیز برای افرادی صادر می‌شود که به مدت 5 سال در ترکیه کار کرده‌اند و توانسته‌اند تأثیر مثبتی در اقتصاد ترکیه ایجاد کرده و کارآفرینی کنند.

  کار با کارت فیروزه ای

  به افراد خارجی که دارای تحصیلات کافی و سابقه شغلی مناسب هستند و در رشد اقتصادی، علم و فناوری و کارآفرینی در ترکیه نقش داشته‌اند کارت ویژه یا کارت فیروزه ای ترکیه اعطا می‌شود. همچنین افرادی که اقدام به سرمایه‌گذاری در ترکیه نموده یا ملک خریداری کرده‌اند نیز واجد شرایط دریافت این کارت خواهند بود. کارت فیروزه‌‌ای برابر با مجوز کار و اقامت دائم ترکیه است و دارندگان آن از بسیاری از مزایای شهروندی ترکیه برخوردار می‌شوند. افرادی که به مدت 2 سال در ترکیه کار و زندگی کنند، می‌توانند برای دریافت کارت فیروزه ای ترکیه اقدام کنند.

  متوسط درآمد در کشور ترکیه

  متوسط درآمد در تصمیم‌گیری برای مهاجرت به ترکیه تأثیر زیادی دارد. بنابراین دور از انتظار نیست که میزان میانگین درآمد در ترکیه ذهن متقاضیان را مشغول کرده باشد. با توجه به اینکه دولت ترکیه به دلیل افزایش تورم، درآمد شاغلین را افزایش داد تا ضرر تورم جبران شود، طبق آمار و گزارشات می‌توان گفت که میزان درآمد در ترکیه نسبت به هزینه‌های زندگی در این کشور مناسب است. اما همچنان میزان دستمزد بر اساس سابقه کاری، نوع شغل، میزان تحصیلات و حتی شهر محل کار و جنسیت می‌تواند متفاوت باشد. متوسط میزان درآمد بعضی از مشاغل در کشور ترکیه در جدول زیر ارائه شده است:

  عنوان شغلمیزان درآمد (لیر در سال)
  مدیر فروش733,500
  مهندس نرم افزار525,000
  متخصص بازاریابی331,000
  مدیر پروژه317,000
  مهندس مکانیک304,000
  برنامه نویس وب270,000
  طراح گرافیک456,000
  مهندس عمران228,000
  مدیر منابع انسانی211,000

  مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت کاری به ترکیه

  از دیگر مواردی که قبل از مهاجرت به ترکیه از طریق کار باید مورد بررسی قرار گیرد، مشاغل مورد نیاز در ترکیه است. هر سال دولت ترکیه لیستی از مشاغل مورد نیاز در این کشور را منتشر می‌کند که کارفرمایان به دنبال استخدام نیروی کار ماهر در این شغل‌ها هستند. بنابراین متقاضیان می‌توانند با بررسی این لیست، فرصت‌های شغلی مناسب را شناسایی کنند. حوزه‌ها و صنایعی که در سال 2023 در ترکیه با کمبود نیروی کار ماهر مواجه هستند عبارتند از:

  مشاغل مورد نیاز ترکیه
  توریسم و گردشگریصنعت خودرو
  صنعت تولید پارچهخدمات پشتیبانی IT
  آموزشصنعت برق
  بهداشت و درمانساخت و ساز
  تولید انرژیکشاورزی

  شرایط اخذ ویزا برای مهاجرت کاری به ترکیه

  در بین روش‌های دریافت اقامت و مهاجرت ترکیه کار کردن در این کشور یکی از مسیرهای کم‌هزینه و پرطرفدار است. برای اینکه امکان استخدام در ترکیه را داشته باشید، نیاز به یک دعوتنامه کاری دارید که با ارائه آن به اداره کار ترکیه و سفارت این کشور ویزای کاری برای شما صادر خواهد شد. برای دریافت ویزای کار شرایط دیگری از جمله مهارت در زبان ترکی استانبولی هم مورد نیاز است. اگر چه در ترکیه به خصوص در شهرهای بزرگ و مهم مانند استانبول و آنکارا شرکت‌های بین‌المللی هم وجود دارند که اقدام به استخدام نیروی خارجی با مدرک زبان انگلیسی می‌کنند، اما اگر به زبان ترکی مسلط باشید فرصت‌های شغلی بیشتر و بهتری خواهید داشت. شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق کار در جدول زیر اعلام شده است.

  شرایط اخذ ویزای کاری ترکیه
  نوع ویزاموقت و 1 ساله
  هزینه ویزا615 لیر
  قابلیت تمدیدبه مدت 6 سال
  سازمان صادرکنندهوزارت کار ترکیه (MLSS)
  صنعت کشاورز گردشگری .امووزش  از جمله شغلی در ترکیه هستند

  همچنین مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری ترکیه عبارت است از:

  • دعوتنامه و قرارداد کاری
  • پاسپورت معتبر
  • 4 قطعه عکس جدید پاسپورتی
  • گواهی سلامت پزشکی
  • گواهی تمکن مالی و پرینت حساب بانکی
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • مدارک تحصیلی
  • رزومه کاری
  • مدرک زبان
  • تهیه محل اقامت در ترکیه
  • نامه درخواست ویزا و مجوز کار

  شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط و هزینه مهاجرت کاری به ترکیه با موسسه مهاجرتی میرداماد تماس حاصل فرمایید و از مشاوره وکلای مجرب ما بهره‌مند شوید. وکلا و متخصصین مهاجرتی ما شرایط شما را به طور دقیق ارزیابی کرده و بهترین مسیر مهاجرتی را به شما معرفی خواهند کرد. چنانچه قصد تحصیل در ترکیه را نیز دارید می توانید از مشاوره های کارشناسان ما بهره مند شوید.

  مهاجرت کاری به ترکیه برای ایرانیان

  میزان مهاجرت ایرانیان به ترکیه طی سال‌های اخیر افزایش یافته است. از دلایل این موضوع می‌توان به همسایگی ایران و ترکیه و امکان رفت و آمد راحت و همچنین اختلاف قیمت پایین نرخ لیر ترکیه و ریال ایران نسبت به ارزهای یورو و دلار اشاره کرد. ایرانیان برای دریافت ویزای کاری ترکیه نیاز به یک جاب آفر از یک کارفرما در ترکیه دارند. از آنجایی که دولت ترکیه به شهروندان ایرانی اجازه اقامت به مدت 90 روز بدون ویزا در ترکیه را می‌دهد ایرانیان می‌توانند از این مزیت استفاده کنند و در این مدت به صورت حضوری دنبال یک کارفرما باشند.

  اما نکته‌ای که باید به آن آگاهی داشته باشید این است که زیرساخت‌های اقتصادی ترکیه در حال حاضر چندان مناسب نیست و افزایش نرخ تورم و بالا بودن نرخ بیکاری در این کشور اثبات‌کننده این مسأله است. همچنین معمولاً کارفرمایان ترکیه‌ای ترجیح می‌دهند تا شهروندان ترکیه را استخدام کنند و به همین دلیل فرصت‌های شغلی برای متقاضیان خارجی در این کشور چندان گسترده نیست. به همین دلیل بسته به شرایط شما، مهاجرت کاری به کشورهای اروپایی و یا سایر کشورها ممکن است برای شما بهتر از ترکیه باشد.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  اخذ ویزای همراه برای مهاجرت کاری به ترکیه

  یکی از دغدغه‌های مهم متقاضیانی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه برای کار را دارند این است که امکان همراه کردن خانواده را دارند یا خیر؟ افرادی که اجازه کار در کشور ترکیه را دریافت کرده‌اند می‌توانند بعد از 1 سال زندگی در ترکیه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود درخواست ویزای همراه دهند. اما  امکان صدور همزمان ویزای همراه با ویزای کار متقاضی وجود ندارد. بنابراین اگر همراهی همسر و فرزندانتان از ابتدای ورود شما به ترکیه اهمیت دارد، توصیه می‌کنیم به کشورهای دیگر که سخت‌گیری کمتری برای صدور همزمان ویزای همراه دارند، فکر کنید.

  اخذ اقامت دائم پس از مهاجرت کاری به ترکیه

  طبق قوانین کشور ترکیه، در صورتی که یک فرد خارجی به مدت 8 سال در این کشور زندگی کند در صورت داشتن شرایط لازم می‌تواند برای دریافت اقامت دائم خود اقدام کند. برای صدور اقامت دائم شرایط فرد توسط وزارت امور خارجه ترکیه بررسی خواهد شد و در صورت تأیید ویزای اقامت دائم صادر می‌شود. بعد از دریافت اقامت دائم و چند سال زندگی در ترکیه، فرد می‌تواند برای دریافت پاسپورت کشور ترکیه نیز اقدام کند.

  سخن پایانی

  در این مقاله توضیحاتی در خصوص مهاجرت کاری به ترکیه ارائه کردیم. کشور ترکیه از نظر نزدیکی مسافت و هزینه‌های پایین زندگی می‌تواند کشور مناسبی برای زندگی ایرانیان باشد اما با توجه به شرایط اقتصادی و نرخ بیکاری در این کشور، باید ابتدا تمام جنبه‌های مهاجرت کاری کشور ترکیه را در نظر بگیرید و سپس اقدام کنید. شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین کشور برای مهاجرت کاری با دفتر مهاجرتی میرداماد تماس حاصل فرمایید.

  سوالات متداول

  شرایط رفتن به ترکیه برای کار چیست؟

  مهمترین شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری در ترکیه داشتن یک پیشنهاد شغلی و قرارداد کاری و پاسپورت معتبر است.

  آیا امکان اخذ اقامت دائم از طریق ویزای کاری در ترکیه وجود دارد؟

  بله افرادی که موفق به اخذ مجوز کاری ترکیه شوند می‌توانند پس از 8 سال زندگی در این کشور برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند.

  میانگین دستمزد در ترکیه چقدر است؟

  شاغلین در ترکیه به طور میانگین حدود 23 هزار لیر در ماه برابر با 1160 دلار آمریکا حقوق دریافت می‌کنند.

  برای کار کردن در ترکیه نیاز به اخذ ویزا است؟

  بله برای اینکه بتوانید در ترکیه به طور قانونی مشغول به کار شوید باید از اداره کار این کشور مجوز و ویزای موقت یا دائم کاری دریافت کنید.

  از چه طریقی می‌توان در ترکیه یک کارفرما پیدا کرد؟

  ایرانیان می‌توانند برای پیدا کردن کارفرما از طریق اقامت 90 روزه بدون ویزا وارد ترکیه شوند و به صورت حضوری به دنبال کار باشند. همچنین می‌توانید از سایت‌ها و موسسات کاریابی در ترکیه استفاده کنید.

  مقالات مرتبط

  کار در رستوران ترکیه

  کار در رستوران ترکیه

  ترکیه، یکی از کشور‌هایی است که به دلایل مختلفی چون موقعیت اجتماعی، فرهنگ و موارد دیگر، افراد زیادی آن را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب می‌کنند. بدون شک، یک بخش مهمی از مهاجرت به هر نقطه از جهان، پیدا...

  حقوق کارگر در ترکیه

  حقوق کارگر در ترکیه

  در دنیای پرتحول امروز، حقوق کارگران به عنوان یکی از مولفه‌ های اساسی توسعه پایدار و عدالت اجتماعی شناخته می ‌شود. ترکیه، کشوری با اقتصادی در حال توسعه و بازار کار گسترده، در سال ‌های اخیر شاهد تغییرات قابل توجهی...

  دوره آرایشگری در ترکیه

  دوره آرایشگری در ترکیه

  در ترکیه، صنعت زیبایی و آرایشگری به عنوان یکی از حرفه‌ های پر طرفدار و در حال رشد شناخته می ‌شود. به همین دلیل، دوره ‌های آرایشگری در این کشور توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌ اند. آرایشگری یکی...

  ویزای کار ترکیه

  ویزای کار ترکیه

  ترکیه سال های سال است که مهاجرانی را از سراسر جهان جذب کرده است که به دنبال فرصت‌ های کاری در این کشور هستند. فرهنگ پر جنب و جوش، غذاهای لذیذ، مردم مهمان نواز و مناظر خیره کننده ترکیه را...

  کار در ترکیه

  کار در ترکیه

  شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه دریافت مجوز و ویزای کار ترکیه با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی میرداماد تماس حاصل فرمایید تا وکلا و کارشناسان مجرب ما با بررسی دقیق شرایطتان بهترین روش برای دریافت...