مهاجرت کاری به سوئد

سوئد به‌دلیل برخورداری از قدرت در صنایع سنگین و فناوری مدرن مشهور است و فرصت‌های شغلی زیادی در این زمینه‌ها برای افراد خارجی دارد. بنابراین، مهاجرت کاری به سوئد یکی از بهترین روش‌ها برای اخذ اقامت در این کشور به‌حساب می‌آید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  مهاجرت کاری به سوئد یکی از بهترین روش‌ها برای اخذ اقامت در این کشور به‌حساب می‌آید.

  شرایط مهاجرت به سوئد از طریق کار

  اگر قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارید، ابتدا باید موفق به دریافت پیشنهاد شغلی در این کشور شوید. کارفرما ملزم به موافقت با مجموعه‌ای از شرایط خواهد بود تا قرارداد کار مطابق با قوانین و مقررات باشد و شما را واجد شرایط استفاده از این پیشنهاد کند.

  متقاضیان پس از اخذ دعوت‌نامه کاری باید به وب‌سایت اداره مهاجرت این کشور مراجعه و درخواست خود را به‌صورت الکترونیکی ارسال کنند. در صورت موافقت با درخواست کارجو، کارت اقامت موقت به سفارت سوئد در کشور متقاضی یا نماینده آن ارسال می‌شود. به‌صورت کلی شرایط مهاجرت به این کشور از طریق کار عبارت‌اند از:

  شرایط اقامت کاری در سوئدتوضیحات
  داشتن پاسپورت معتبروجود دو صفحه خالی در پاسپورت الزامی است.
  پیشنهاد کاریمتقاضی باید پیشنهاد کاری مطابق با استانداردهای قرارداد جمعی در این کشور داشته باشد.
  دریافت حداقل 1480 دلار در ماهحقوق متقاضی در شغل مورد نظر باید حداقل به 1480 دلار در ماه قبل از کسر مالیات برسد.
  داشتن محل اقامت در سوئدارائه مدرکی مبنی‌بر اقامت در سوئد و همچنین مدرکی دال بر قصد فرد برای خروج از کشور پس از خاتمه قرارداد کاری الزامی خواهد بود.
  عدم وجود هیچ متقاضی اروپایی برای کار در موقعیت شغلی مورد نظرکارفرما حتما باید فرصت شغلی را برای مدت حداقل 10 روز در اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا تبلیغ کرده باشد.

  نرخ بیکاری در سوئد

  نرخ بیکاری این کشور در ماه می 2023 از 8.5 درصد در ماه مشابه سال قبل به 7.9 درصد کاهش یافت. زیرا تعداد بیکاران این کشور از 456 هزار نفر به 26 هزار نفر رسید. با توجه ‌به این ارقام در‌حال حاضر نرخ بیکاری این کشور 7.22 درصد است و پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال 2024 نیز ثابت بماند.

  موسسه حقوقی میرداماد با چندین سال سابقه در زمینه مهاجرت به سوئد از طریق کار مهاجرت یاری می‌کند.

  مشاغل موردنیاز کشور سوئد

  سوئد برای تقویت کمبود مهارت‌های شغلی به نیروی کار خارجی متکی است. این کشور مانند اکثر کشورهایی که کیفیت زندگی و حقوق بالا دارند، بازار کار بسیار رقابتی دارد.

  مشاغل زیادی برای کار در سوئد به‌عنوان یک خارجی وجود دارد. این حرفه‌ها عبارت‌اند از:

  مهندسیمهندسین و تکنسین‌های برق، مهندسان مکانیک به‌ویژه مکانیک خودرو، مهندسین ارتباطات و مهندسین شیمی
  پزشکیپرستاران و پزشکان در تخصص‌های مختلف، دندان‌پزشک و داروساز
  فناوری و اطلاعاتمتخصصان برنامه‌نویسی فناوری و اطلاعات
  حسابداریحسابرسان مالی
  ساخت‌وسازتمامی حرفه‌های فنی در این حوزه

  شما عزیزان می‌توانید برای دریافت لیست به‌روز و کامل مشاغل برای مهاجرت به سوئد از طریق کار با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی میرداماد در ارتباط باشید.

  حقوق و درآمد در کشور سوئد

  افرادی که در این کشور کار می‌کنند معمولا تا 45100 کرون در ماه درآمد دارند. حقوق کار در کشور سوئد از 11400 کرون (با کمترین نرخ) تا 201 هزار کرون (بالاترین نرخ حقوق) متغیر است.

  کارفرمایان در این کشور به‌طور متوسط حقوق ناخالص 28.65 دلار در ساعت یا 4965 دلار در ماه یا 595 هزار و 83 دلار در سال پرداخت می‌کنند. به‌این‌ترتیب میانگین حقوق خالص پس از کسر مالیات و سایر کسورات مانند تامین اجتماعی و بیمه اجباری به حدود 2538 دلار در ماه می‌رسد.

  به‌ خاطر داشته باشید که حقوق‌ افراد بر‌اساس شغل، شهر و کارفرمایان متفاوت است. بالاترین حقوق مربوط به شهرهای استکهلم، گوتنبرگ و مالمو با میانگین مجموع 64993، 59738 و 53880 دلار در سال است.

  موقعیتمیزان حقوق به کرونمیزان حقوق به یورو
  مهندس ساختمان3890003700
  وکیل530004800
  مهندس437004155
  معلم32900-417003130-3905
  آشپز265002520
  دکتر8320007500
  مکانیک220001980

  کاریابی در کشور سوئد

  خدمات اشتغال عمومی سوئد (Arbetsförmedlingen) از افراد متقاضی مهاجرت به سوئد از طریق کار در این کشور حمایت می‌کند. بسیاری از سایت‌های شغلی خصوصی نیز وجود دارند که معمولا برای یافتن شغل استفاده می‌شوند. این وب‌سایت‌ها دارای لیستی از مشاغل به زبان سوئدی هستند که امکان درج رزومه کارجو در آن‌ها نیز وجود دارد.

  اگر هم به کار در یک شرکت خاص علاقه‌مند هستید، مستقیما برای کار با شرکت موردنظرتان در ارتباط باشید. بسیاری از شرکت‌ها مشاغل مورد نیازشان را در وب‌سایت خود درج می‌کنند. حتی اگر آگهی شغلی را در وب‌سایت شرکت مشاهده نکردید، به‌طور مستقیم با آن‌ها تماس بگیرید و از آن‌ها بپرسید که آیا می‌توانند یک درخواست باز را بپذیرند یا خیر.

  کاریابی در کشور سوئد

  کارآموزی برای مهاجرت به سوئد برای کار

  راه دیگر برای کاریابی و سوئد مهاجرت کاری، انجام کارآموزی در این کشور است. انجام کارآموزی به شما تجربه حرفه‌ای در زندگی کاری می‌دهد که می‌تواند در زمان درخواست برای یک شغل مناسب در آینده، یک شروع عالی باشد.

  Korta vägen (یکی از انجمن‌های آموزشی) یک برنامه سراسری است که به دانشگاهیان خارجی مسیر سریعی را برای ورود به بازار کار و مهاجرت ارائه می‌دهد. این برنامه توسط سرویس استخدام دولتی مدیریت می‌شود.

  ویزای کاریابی سوئد

  سوئد با راه‌اندازی یک برنامه ویزای کاریابی برای خارجی‌های غیر‌اتحادیه اروپا سروصدای زیادی به پا کرد. این ویزا از اواسط سال 2022 اجرا شده است. ویزای کاریابی، تسهیلات بسیار خوبی را برای افرادی فراهم می‌کند که واجد شرایط مهاجرت کاری به سوئد هستند.

  ویزای کاریابی به دارنده خود این اختیار را می‌دهد که برای جست‌وجوی شغلی که مطابق با مدارک تحصیلی یا حرفه‌ای او باشد به این کشور سفر کند. متقاضیان با پیداکردن شغل مناسب می‌توانند برای کار، زندگی و اقامت در این کشور بمانند.

  ویزای کاریابی برای یک دوره 3 تا 9 ماه صادر می‌شود. اگر در این کشور شغلی پیدا کنید یا موفق به راه‌اندازی کسب‌وکار خود شوید، واجد شرایط تمدید اجازه اقامت خود خواهید بود.

  اگر در طول مدت اعتبار ویزای کاریابی خود شغل مناسبی پیدا نکردید، پس از اتمام اعتبار ویزا باید به کشور خود بازگردید.

  سایت‌های کاریابی سوئد

  سایت‌های کاریابی یکی از بهترین و مطمئن‌ترین روش‌ها برای یافتن کار هستند. در زیر بهترین سایت‌ها برای جست‌وجوی کار در این کشور معرفی شده‌اند:

  jobb.blocket.se

  arbetsformedlingen

  careerbuilder.se

  europelanguagejobs.com

  graduateland.com

  jobbland.se

  jobbmaskinen.se

  jobbsafari.se

  LinkedIn’s job search portal

  metrojobb.se

  monster.se

  neuvoo – global job source

  stepstone.se

  studentjob.se

  thelocal.se/jobs

  uptrail.com

  Meet a Student

  jobb.blocket

  یکی از بهترین سایت‌های کاریابی در سوئد jobb.blocket است. این سایت با هزاران بازدیدکننده در هفته و بیش از 9000 فرصت شغلی برای یافتن کاری که به دنبال آن هستید ایده‌آل خواهد بود. در سایت مذکور فرصت‌های شغلی در بسیاری از زمینه‌ها ارسال می‌شود که عمده‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از فروش، فناوری، مهندسی، تولید، ساخت‌وساز، حمل‌ونقل، تدارکات، مدیریت، خدمات به مشتریان و موارد دیگر.

  وب‌سایت arbetsformedlingen

  وب‌سایت خدمات استخدام عمومی سوئد توسط وزارت کار این کشور سازماندهی و مدیریت می‌شود. این سایت یک ابزار رایگان دارد که اتصال استارتاپ‌ها و کارفرمایان پیشرو را با افراد واجد شرایطی آسان می‌کند که به‌دنبال فرصت‌های شغلی هستند.

  قسمت جست‌وجوی کار از طریق این آژانس دولتی Platsbanken نام دارد که بسیار پیشرفته است و بیش از 120000 شغل خالی در این کشور ارائه می‌دهد.

  کاربران می‌توانند جست‌وجوها را بر‌اساس کلمات کلیدی، مکان، صنعت، نوع شغل، فرصت‌های کار از راه دور و همچنین نشان‌دادن مشاغلی فیلتر کنند که به سطح تحصیلات قبلی نیاز ندارند.

  Jobbland.com

  بدون شک Jobbland.com یکی از بهترین سایت‌های کاریابی برای یافتن کار در این کشور اروپایی است. این سایت استارت‌آپ‌های سوئدی، شرکت‌های پیشرو و مشاغل واجد شرایط را به هم متصل می‌کند.

  سایت فوق برای سهولت در یافتن شغل برای کاربران به دسته‌هایی تقسیم می‌شود که شامل مدیریت، ساخت‌وساز، اقتصاد، بهداشت، تجارت حرفه‌ای، هتل، رستوران، سوپرمارکت، رسانه، طراحی، خدمات مشتری، بازاریابی، کشاورزی، حمل‌ونقل و کار دانشجویی هستند.

  metrojobb

  این سایت متعلق به مجله معروف سوئدی مترو است و حدود 12000 شغل خالی را در زمینه‌های مختلف در این کشور ارائه می‌دهد.

  در صفحه اصلی آن کاربران از یک موتور جست‌وجوی کار ساده بهره می‌برند که از قابلیت فیلتر کردن فرصت‌های شغلی بر‌اساس ابزارهای متعدد پشتیبانی می‌کند.

  هر شغلی که در این وب‌سایت ارسال می‌شود با شرح شغل، الزامات، شرکت استخدام، وظایف محول‌شده به کارمند و بسیاری از اطلاعات مهم دیگر برای جویندگان کار همراه است.

  jobb.nyteknik

  این وب‌سایت منحصربه‌فرد به مهندسان یا نیروهای متخصص کمک می‌کند تا فرصت‌های شغلی مناسب را در سوئد پیدا کنند. این سایت با بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری قرارداد دارد. زیرا به هر شرکت صفحه‌ای اختصاص داده می‌شود که می‌تواند مشاغل خود را مستقیما در آن منتشر کند.

  offentligajobb

  offentligajobb مکانی عالی برای یافتن فرصت‌های شغلی به شمار می‌رود. این سایت یکی از بزرگ‌ترین موتورهای جست‌وجوی کار را در بخش دولتی دارد و بخشی از Visma، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری اطلاعات در کشورهای شمال اروپا است.

  این سایت به کاربران کمک می‌کند تا شغل مناسب را در 20 دسته شغلی مختلف مانند مدیریت، امور مالی، حقوق، فروش، خرید، بازاریابی و غیره پیدا کنند. ابزار جست‌وجوی جامع تعبیه‌شده در آن به شما امکان می‌دهد فرصت‌های شغلی موجود را بر‌اساس طبقه‌بندی شغلی، استان مورد نظر، نوع قرارداد کاری و حقوق شغلی فیلتر کنید.

  سایت‌های کاریابی یکی از بهترین و مطمئن‌ترین روش‌ها برای یافتن کار در کشور سوئد هستند.

  careerjet

  این سایت بیش از 73 هزار شغل در این کشور ارائه می‌دهد و همین امر آن را به ایده‌آل‌ترین سایتی تبدیل می‌کند که می‌توانید در انتخاب شغل مناسب خود به آن تکیه کنید. در واقع، careerjet یک موتور جست‌وجوی پیشرفته دارد که هر روز بیش از 1600 وب‌سایت را در اینترنت به‌طور جامع اسکن می‌کند.

  هزینه مهاجرت کاری به سوئد

  تمام افراد علاقه‌مند به مهاجرت کاری سوئد باید به سفارت این کشور ثابت کنند که در طول اقامت خود پول کافی برای حمایت از خود دارند. سفارت این کشور از شما می‌خواهد که برای هر ماه اقامت حداقل 13000 کرون (حدود 1250 یورو) داشته باشید.

  جدا از این مبلغ باید هزینه پرواز و اجاره‌خانه را نیز در نظر بگیرید. برای کار در کشور سوئد هزینه‌های خاصی با فرآیند درخواست مرتبط است. این هزینه‌ها عبارت‌اند از:

  • مجوز کار: 2000 کرون
  • تمدید مجوز کار در همان شغل یا با همان کارفرما: 2000 کرون
  • تمدید مجوز کار در یک شغل دیگر یا با کارفرمای دیگر: 2000 کرون

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  مهاجرت به سوئد از طریق کار و ویزای همراه

  افراد خانواده شخصی که مجوز اقامت برای کار در این کشور دارد، برای همان مدت حق اجازه اقامت در سوئد دارند. به عبارتی خانواده شما هم‌زمان با شما واجد شرایط برای اجازه اقامت هستند. درصورتی‌که مجوز اقامت بیش از شش ماه تمدید شود، اعضای خانواده نیز حق درخواست اجازه کار خواهند داشت.

  همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال به‌عنوان اعضای خانواده در نظر گرفته می‌شوند. فرد دارنده اقامت کاری برای دریافت ویزای همراه باید اسنادی را نشان دهد که ثابت کند وی از تمکن مالی کافی برخوردار است.

  مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزا کاری سوئد

  مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزا و اخذ اقامت سوئد از طریق کار عبارت‌اند از:

  1- اظهارنامه کیفری مبنی‌بر مبرا بودن شخص از جرم.

  2- دو قطعه عکس پرسنلی با زمینه سفید مشابه عکس داخل پاسپورت. عکس‌ها باید جدید باشند.

  3- بررسی پزشکی مبنی‌بر عاری بودن فرد از بیماری‌های واگیر و عفونی.

  4- پاسپورت معتبر با صفحات خالی جهت درج مهر اجازه کار در پاسپورت.

  5- پیشنهاد شغلی که از سوئد ارسال شده است.

  6- پرداخت هزینه اجازه کار به مبلغ 2000 کرون معادل حدود 250 دلار آمریکا

  فرآیند اخذ ویزا و مهاجرت سوئد کار

  درحالی‌که مراحل دریافت ویزای کار در کشور سوئد بسته به نوع ویزا می‌تواند تغییر کند، روند کلی درخواست شامل موارد زیر است:

  پیشنهاد شغلی: پس از اخذ تاییدیه از اتحادیه صنفی در مورد شغل و حقوق، یک پیشنهاد شغلی کتبی به کارمند ارائه می‌شود. این پیشنهاد باید شامل مدت‌زمان مشخصی از کار باشد. زیرا مدت‌زمان صدور ویزا را مشخص می‌کند.

  شروع درخواست: کارفرمایان باید درخواست ویزای آنلاین را با آژانس مهاجرت شروع کنند. در این مرحله کارفرما به تاریخ تولد کارمند، اطلاعات شهروندی، تحصیلات و ایمیل وی نیاز دارند.

  دریافت ایمیل: پس از شروع درخواست با اداره مهاجرت، متقاضی ایمیلی برای شروع مراحل خود دریافت می‌کند. متقاضی باید مشخص کند که آیا به‌تنهایی یا با خانواده قصد سفر به این کشور را دارد.

  ارائه تمامی مدارک مربوطه: کارمند باید یک کپی از پاسپورت خود، پیشنهاد استخدام و اظهارنامه اتحادیه صنفی را ارائه دهد.

  پرداخت هزینه: بیشتر مجوزهای کار حدود 2000 کرون یا حدود 250 دلار هزینه دارند.

  انتظار برای صدور مجوز: اکثر افراد پس از استخدام در یک شرکت سوئدی باید یک تا سه ماه منتظر صدور مجوز کار خود باشند. بااین‌حال، زمان انتظار بر‌اساس صنعتی که در آن کار می‌کند و ارسال درخواست به‌صورت آنلاین یا حضوری متفاوت است.

  اخذ اقامت از طریق مهاجرت کاری به سوئد

  برای اینکه بتوانید اقامت دائم دریافت کنید باید پنج سال متوالی در این کشور زندگی کرده باشید. شهروندان اتحادیه اروپا پس از پنج سال اقامت در این کشور به‌طور خودکار اجازه اقامت دائم دریافت می‌کنند، حتی اگر بخشی از آن زمان را بدون کار سپری کرده باشند.

  بااین‌حال، برای افراد خارج از اتحادیه اروپا این زمان متفاوت است. آن‌ها باید مدرکی ارائه دهند که نشان دهد در تمام پنج سال شاغل بوده‌اند (حتی اگر خوداشتغال باشند) و می‌توانند زندگی خود و خانواده خود را تامین کنند.

  اولین دوره اجازه کار در کشور سوئد 2 سال است، اما در برخی شرایط این مدت کوتاه‌تر خواهد بود. در پایان دوره و با تمدید مجوز کار، 2 سال دیگر فرصت کار در این کشور به متقاضی داده می‌شود و سپس می‌توان برای اقامت دائم درخواست داد.

  اخذ اقامت از طریق مهاجرت کاری به سوئد

  شرایط درخواست برای اجازه اقامت دائم

  طبق قوانین برای اقامت در سوئد از طریق کار باید الزامات زیر را برآورده ساخت:

  • باید پنج سال متوالی از زندگی متقاضی در این کشور بگذرد.
  • فرد باید دارای مجوز اقامت معتبر برای مدت پنج سال باشد.
  • متقاضی باید توانایی خود را برای حمایت از خود و خانواده‌اش ثابت کند.

  علاوه‌بر شرایط قبلی، مجوز اقامتی که قبلا (قبل از درخواست اقامت دائم) دریافت کرده‌اید باید به قصد کار و زندگی در این کشور برای مدت نسبتا طولانی یعنی ویزای تحصیلی یا ویزای کار برای یک دوره موقت باشد. این مدت به شما اجازه اقامت دائم را نمی‌دهد.

  برای دریافت اجازه اقامت دائم باید یک درخواست ویژه به زبان سوئدی به نام ansökan om ställning som varaktigt bosatt، شماره 138011را چه در وب‌سایت یا شخصا در اداره مهاجرت پر کنید.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  جمع‌بندی

  مجوز کار به فرد حق اقامت و کار در این کشور را می‌دهد. برای گرفتن اقامت کاری در سوئد ابتدا باید پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در این کشور دریافت کنید. ویزای کار یکی از انواع ویزای بلندمدت است و به دارنده و خانواده‌اش این حق را می‌دهد که بیش از 90 روز در سوئد زندگی و کار کنند. برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص مهاجرت کاری به سوئد با ما در موسسه حقوقی میرداماد در ارتباط باشید.

  سوالات متداول

  الزامات مهاجرت به سوئد از طریق کار چیست؟

  داشتن پیشنهاد شغلی و پاسپورت معتبر، مهم‌ترین شرایط برای مهاجرت به این کشور هستند.

  نرخ بیکاری سوئد چقدر است؟

  نرخ بیکاری در این کشور 7.22 درصد است.

  آیا با اخذ اقامت کاری امکان مهاجرت سایر اعضای خانواده به کشور سوئد وجود دارد؟

  بله. همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال می‌توانند هم‌زمان با متقاضی اصلی اقامت بگیرند.

  آیا سوئد به متقاضیان کار، ویزای جست‌وجوی کار یا کاریابی می‌دهد؟

  بله. متقاضیان می‌توانند با گرفتن ویزای کاریابی به‌مدت 3 تا 9 ماه در این کشور به‌دنبال کار مناسب باشند.

  مهم‌ترین بخش‌های نیازمند به نیروی کار خارجی در سوئد کدام هستند؟

  پزشکی، ساخت‌وساز، حسابداری، فناوری و اطلاعات و مهندسی بیشترین نیاز را به نیروی کار خارجی دارند.

  مقالات مرتبط