تحصیل در دومینیکا

رشد اقتصادی و سبک زندگی مدرن در کشور دومینیکا باعث پیشرفت زیادی در زمینه آموزش عالی و دانشگاه‌های این کشور شده است به طوری که 123 دانشگاه این کشور دارای رتبه QS جهانی هستند. تحصیل در دومینیکا توجه بسیاری از دانشجویان را از سراسر دنیا به خود جلب کرده است. قبل از اقدام برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های این کشور لازم است تا در ابتدا با شرایط و هزینه تحصیل در کشور دومینیکا آشنا شوید. اگر علاقمند به گرفتن ویزای تحصیلی این کشور زیبا هستید با کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد در تماس باشید تا از تجربیات بی نظیر آنها بهره مند شوید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  نظام آموزش و پرورش در کشور دومینیکا

   برنامه‌های آموزشی برای دانش آموزان در این کشور از 3 سالگی آغاز می‌شود و تا 17 سالگی ادامه می‌یابد. پس از پایان دوران ابتدایی دانش آموزان وارد یک مقطع 2 ساله می‌شوند و پس از گذراندن این دو سال، دوره دبیرستان را شروع می‌کنند که 4 سال به طول می‌انجامد و در صورت قبولی در این دوره مدرک دیپلم به آنها تعلق می‌گیرد. از آنجایی که مردم این کشور اکثرا مذهبی هستند، مدارس خصوصی و پیشرفته در مناطق مختلف این سرزمین بیشتر توسط نهادهای مذهبی اداره می‌شوند.

  تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور دومینیکا

   در کشور دومینیکا نیز مانند سایر کشورهای حوزه کارائیب زبان رایج در میان مردم زبان اسپانیایی است به همین دلیل بسیاری از واحدهای درسی در دانشگاه‌های دولتی این کشور به زبان اسپانیایی تدریس می‌شوند. تعدادی از رشته‌های تحصیلی نیز در این مقطع به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند اما تعداد آنها بسیار محدود است بنابراین دانشجویانی که علاقمند به گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های دومینیکا در مقطع لیسانس هستند لازم است تا در ابتدا مدرک زبان اسپانیایی خود را ارائه دهند چرا که دانشگاه‌های دولتی این کشور دوره‌های کم هزینه آموزش زبان را برای دانشجویان اجرا نمی‌کنند. در این مرحله داشتن مدرک B2 اسپانیایی مورد قبول است. دانشجویانی هم که خواستار تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور به زبان انگلیسی هستند موظفند تا مدرک آیلتس 6 را داشته باشند. در این مقطع اجازه کار دانشجویی به متقاضیان داده می‌شود و دانشجویان اجازه 10 ساعت کار در هفته را دارند تا از این طریق بتوانند هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را جبران کنند.

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور دومینیکا

  تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد در دومینیکا نیز به هر 2 زبان انگلیسی و اسپانیایی امکان پذیر است اما نکته قابل توجه در این مورد آن است که برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های دومینیکا در این مقطع ارائه مدرک آیلتس 6.5 الزامی است. در این مرحله از تحصیل دانشجویان باید رشته‌هایی را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند که مرتبط با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی آنها باشد. تغییر رشته تنها برای رشته‌هایی ممکن است که شغل محور باشند مانند مدیریت و یا MBA.  در کارشناسی ارشد دانشجویان اجازه 20 ساعت کار دانشجویی در هفته را دارند و با این میزان کار کردن قسمت زیادی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را می‌توانند تامین کنند.

  تحصیل در مقطع دکتری در دومینیکا

  تحصیل در دومینیکا در مقطع دکترا بین 3 الی 5 سال طول می‌کشد. افرادی که علاقمند به مهاجرت یه دومینیکا و ادامه تحصیل در این مقطع هستند قبل از هر چیزی باید برای داشتن یک استاد راهنما تلاش کنند. پس از موافقت استاد راهنما با دانشجویان، مراحل پذیرش از دانشگاه شروع می‌شود. به طور کلی تحصیل در مقطع دکتری در این کشور توصیه نمی‌شود زیرا تعداد دانشگاه‌هایی که در دومینیکا رشته‌های تحصیلی را در این مقطع ارائه می‌کنند بسیار کم است و محدودیت زیادی در تنوع رشته‌ها وجود دارد. همچنین بسیاری از دانشجویانی که برای تحصیل دکتری به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند، در پی گرفتن انواع بورسیه‌های تحصیلی برای تامین هزینه‌های خود هستند اما در دومینیکا از آنجایی که دانشگاه‌های این کشور ثروتمند نیستند و بودجه مالی کمی دارند، چنین امکاناتی برای دانشجویان فراهم نیست.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور دومینیکا

  نکته مهم در مورد دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی کشور دومینیکا این است که متاسفانه این دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیستند. اما هزینه‌های پایین تحصیل و زندگی در این کشور باعث شده است تا دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل در دانشگاه‌های دومینیکا شوند. همچنین دانشجویان دندانپزشکی نیز مانند دانشجویان مقطع کارشناسی لازم است تا به زبان اسپانیایی مسلط باشند و مدرک B2 را ارائه دهند. اما دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های خصوصی را دارند باید مدرک آیلتس 6 را داشته باشند.

  هزینه‌های تحصیل دندانپزشکی در دومینیکا نسبتا ارزان است.

  مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی دومینیکا

  پس از آشنایی با شرایط تحصیل در دومینیکا و گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های مورد نظر دانشجویان باید مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی را با دقت تمام آماده کرده و به سفارت دومینیکا در ایران تحویل دهند. این مدارک عبارتند از:

  • ارائه پاسپورت دارای اعتبار
  • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری از پلیس
  • 2 قطعه عکس پاسپورتی
  • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه دومینیکا
  • تاییدیه تمکن مالی کافی
  •  پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی
  • ارائه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی
  • ارائه نامه تایید سلامت پزشکی

  بورسیه های تحصیلی در کشور دومینیکا

  برخی از دانشگاه‌های کشور دومینیکا اقدام به اعطای بورسیه به دانشجویان کرده‌اند. دانشجویانی که واجد شرایط گرفتن بورسیه باشند، تا قبل از آغاز ترم تحصیلی باید درخواست بدهند.

  انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه های دومینیکاتوضیحات
  International Distinction Awardsاین بورسیه برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است و مبلغ 12000 یورو را پوشش می‌دهد.
  shifts Culinary Scholarship 7این بورسیه مختص دانشجویان لیسانس است و به اندازه 1000 دلار هزینه‌های دانشجویان را تامین می‌کند.
  Keto Scholarshipاین بورسیه برای دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس است و 3500 دلار از هزینه‌های دانشجویان را کاور می‌کند.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  تسهیلات دانشجویی کشور دومینیکا

  دانشجویانی که بورسیه دومینیکا هستند فرصت استفاده از تسهیلات بانکی این کشور از جمله گرفتن وام را دارند. دانشجویانی هم که بورسیه نیستند و به صورت آزاد در دومینیکا تحصیل می‌کنند از بسیاری از تسهیلات بانکی به راحتی می‌توانند استفاده کنند. از دیگر امکاناتی که دانشجویان خارجی در دومینیکا می‌تو.انند از آن بهره مند شوند بیمه‌های درمانی است. دانشجویان با داشتن بیمه می‌توانند از خدمات بهداشتی و درمانی در این کشور بهره مند شوند.

  مشاغل دانشجویی در کشور دومینیکا

  همانطور که در پاراگراف‌های قبلی نیز به آن اشاره شد، دانشجویان خارجی در دومینیکا اجازه کار و کسب درآمد در دوران تحصیل خود را دارند. این دانشجویان بهتر است تا مشاغل آسان و پرتقاضا را برای خود انتخاب کنند تا کار کردن همراه با تحصیل لطمه‌ای به وضعیت درسی آنها نزند. از جمله رایج ترین مشاغلی که دانشجویان می‌توانند به عنوان کار دانشجویی در آنها مشغول شوند عبارت است از:

  • تدریس زبان انگلیسی
  • کار در کتابخانه‌های دانشگاه و یا شهر
  • همکاری با اساتید در زمینه‌های تحقیقاتی و علمی
  • ورود به بازار بورس
  • کار در کافه‌ها و رستوران‌ها
  • برنامه نویسی

  هزینه تحصیل در دومینیکا

  دانشجویانی که در دانشگاه‌های دومینیکا بورسیه می‌شوند بخشی یا تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی آنها در این کشور توسط دانشگاه تامین می‌شود اما کسانی که به صورت آزاد در این کشور درس می‌خوانند نیاز دارند تا تمام هزینه‌هایشان را خود بپردازند. هزینه شهریه دانشگاه‌ها در این کشور پایین نیست و حتی گاهی با شهریه دانشگاه‌های کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا، فرانسه و … برابری می‌کند.

  توضیحات هزینه‌هامیانگین هزینه
  هزینه‌های معمول زندگی شامل خورد و خوراک، اجاره خانه، هزینه پوشاک، حمل و نقل، پول آب و برق و …993 دلار در ماه
  شهریه دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی14000 دلار آمریکا در سال
  شهریه دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی ارشد17500 دلار آمریکا در سال

  اقامت پس از فارغ التحصیلی در دومینیکا

  دانشجویانی که پس از پایان تحصیلات خود در دومینیکا علاقمند به ماندن و زندگی کردن در این کشور جذاب و زیبا باشند باید نوع ویزای خود را از تحصیلی به دیگر انواع ویزا از جمله ویزای کاری تغییر دهند. متقاضیانی که بتوانند پس از فارغ التحصیلی از یک کارفرمای دومینیکایی پیشنهاد کاری داشته باشند، ویزای کاری 5 ساله دریافت می‌کنند و در این کشور ماندگار می‌شوند. امکان تمدید این نوع ویزا وجود دارد. از دیگر روش‌های تغییر ویزا، ازدواج با یک تبعه دومینیکایی می‌باشد.

  سخن پایانی

  تحصیل در دومینیکا به دلیل مشترک المنافع بودن این کشور با انگلستان، هزینه‌های پایین زندگی، امکان کار در هنگام تحصیل و … رویای بسیاری از دانشجویان ایرانی است. کارشناسان خبره موسسه مهاجرتی میرداماد بر اساس شرایط شما متقاضیان عزیز روش‌های مناسب مهاجرت تحصیلی، اخذ بورسیه و اقامت پس از تحصیل را به شما عزیزان پیشنهاد می‌دهند و در تمام مراحل پروسه دریافت ویزای تحصیلی در کنارتان هستند. در صورت داشتن هرگونه سوالی در رابطه با تحصیل در دومینیکا به صورت رایگان با ما در تماس باشید.

  سوالات متداول

  محدودیت سنی دانشجویان برای تحصیل در دومینیکا چقدر است؟

  برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هیچ محدودیت سنی‌ای وجود ندارد.

  آیا با داشتن ویزای تحصیلی دومینیکا می‌توان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد؟

  خیر. برای دریافت اقامت دائم دومینیکا در ابتدا نیاز است تا ویزای تحصیلی به انواع دیگر ویزا از جمله ویزای کار، ویزای ازدواج و … تغییر کند.

  هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دومینیکا چقدر است؟

  هزینه تحصیل برای افرادی که بورسیه نیستند و به صورت آزاد در این کشور تحصیل می‌کنند از 14000 دلار در سال برای مقطع کارشناسی و حدود 17500 دلار در سال برای کارشناسی ارشد متغیر است.

  مقالات مرتبط