تحصیل در ترکیه

جالب، خیره کننده و کاملا متفاوت، فقط این کلمات می تواند تحصیل در دانشگاه های ترکیه را توصیف کند. ترکیه چهارراهی بین شرق و غرب به عنوان یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی برای متقاضیان بین المللی و از جمله ایرانی ها محسوب می شود. در مقاله پیش رو ما مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد به ارائه توضیحات لازم در مورد تحصیل در ترکیه + مهاجرت تحصیلی به ترکیه می پردازیم. با ما همراه باشید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  نگاه کلی به تحصیل در ترکیه

  پایتختآنکارا
  جمعیت84.34 میلیون نفر
  زبان تحصیل در دانشگاه هاترکی و انگلیسی
  واحد پوللیر ترکیه
  سال تحصیلیشروع ترم ماه سپتامبر، پایان ترم ماه ژوئن
  زمان ارائه درخواست پذیرش برای مقطع کارشناسیاواسط آگوست هر سال
  زمان ارائه درخواست پذیرش برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترااواسط سپتامبر هر سال
  هزینه های تحصیلبر اساس مقطع تحصیلی از 240 تا 600 دلار آمریکا در دانشگاه های دولتی
  هزینه های زندگی دانشجوییماهانه در حدود 350 تا 500 دلار آمریکا

  مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه و سیستم آموزش ترکیه

  در حدود 208 دانشگاه در سراسر ترکیه وجود دارد که بیش از 45 هزار برنامه تحصیلی ارائه می دهند. حدود نیمی از این برنامه ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند، بنابراین جای تعجب نیست که این کشور میزبان بیش از نیم میلیون دانشجوی بین المللی از 8 میلیون دانشجوی خود است. دولت ترکیه هر سال ظرفیت ثابتی را برای پذیرش و ثبت نام دانشجویان بین المللی برای هر برنامه تحصیلی اختصاص می دهد. در سیستم آموزشی ترکیه تسلط به زبان انگلیسی برای تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی الزامی است. به همین دلیل زبان انگلیسی در دوره ها و مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد ترکیه کاربرد زیادی دارد. این دوره ها شامل همه رشته های مهندسی، بازرگانی، علوم، هنر و طراحی و علوم انسانی می باشد. سیستم تحصیلات عالی در ترکیه تفاوت چندانی با سیستم بولونیای اتحادیه اروپا (EU) ندارد. این سیستم در 3 سطح لیسانس یا کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا سازماندهی شده است. بر اساس قانون جدید آموزشی در سال 2012 در ترکیه سیستم آموزشی مدارس این کشور شامل 4 سال دبستان + 4 سال دبیرستان و به دنبال آن 4 سال آموزش اجباری دبیرستان و در مجموع 12 سال آموزش اجباری است. تحصیلات ابتدایی برای همه پسران و دختران از سن 7 سالگی اجباری و در مدارس دولتی رایگان است.

  مقاطع تحصیلی در ترکیه

  مقاطع تحصیلی در ترکیه همانند دیگر کشورهای اروپایی بر اساس 3 سطح کارشناسی یا لیسانس، کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس و دکترا ارائه می شود. زبان تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه زبان ترکی و در دانشگاه های خصوصی زبان انگلیسی است. برخی از دانشگاه ها نیز دارای برنامه ترکیبی به زبان های انگلیسی و ترکی هستند.

  تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه

  مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه تا حدود 4 سال است. از شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی این است که دانشجوی بین المللی باید از دبیرستان فارغ التحصیل شده باشد یا در آستانه فارغ التحصیلی باشد. از مهم ترین مدارک لازم برای مهاجرت به ترکیه تحصیلی در مقطع کارشناسی موارد زیر را می توان نام برد:

  • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش تحصیلی
  • دیپلم دبیرستان یا گواهی فارغ التحصیلی از دبیرستان
  • مدارک و ریزنمره های تحصیلی مقطع دیپلم
  • مدرک مهارت زبان آیلتس یا تافل یا آزمون های زبان انگلیسی مورد تایید دانشگاه
  • انگیزه نامه تحصیلی و توصیه نامه
  • نمره لازم در آزمون yos ترکیه و یا آزمون SAT
  • نمره لازم در آزمون TOMER برای تحصیل در دانشگاه های زبان ترکی
  • مدرک دیپلم دبیرستان یا گواهی اشتغال به تحصیل در سال آخر دبیرستان
  • مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 5 تا 6.5
  • معدل دیپلم دبیرستان در سطح خوب و ریزنمره های تحصیلی
  • رسید پرداخت هزینه درخواست از حدود 35 تا 100 دلار
  • نتیجه و گواهی های آزمون های ورودی بین المللی مانند  SAT 1، گواهی نامه های بین المللی و ملی
  • گواهی تمکن مالی کافی برای اثبات توانایی تامین هزینه های تحصیل در مدت تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

  دریافت مجوز اقامت تحصیلي ترکیه از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس دانشگاه های این کشور برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. در واقع مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از محبوب ترین و پرتقاضاترین مقاطع تحصیلی ترکیه است. مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه 2 سال است و دانشجو باید 120 ساعت واحد درسی بگذراند. در پایان دوره، دانشجویان کارشناسی ارشد بر اساس رشته تحصیلی خود باید پایان نامه ارائه دهند. تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد محدودیت سنی ندارد، اما اگر متقاضی قصد دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه را داشته باشد، باید کمتر از 30 سال سن داشته باشد. از مهم ترین مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلي به ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد موارد زیر را می توان نام برد:

  • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش تحصیلی
  • مدرک کارشناسی یا لیسانس از دانشگاه های مورد تایید ترکیه و یا معادل سازی شده
  • انگیزه نامه تحصیلی با ارائه پروژه و انگیزه از تحصیل ترکیه
  • توصیه نامه از اساتید مقطع قبل و کارفرمایان (در صورت اشتغال)
  • مدارک و سوابق تحصیلی
  • نمره های آزمون های بین المللی GRE یا GMAT  
  • نمره مهارت زبان TOEFL یا آزمون های زبان مورد تایید دانشگاه
  • پروژه تحصیلی و انگیزه نامه تحصیلی قوی
  • رزومه علمی تحصیلی به روز شده
  • سوابق و ریزنمره های تحصیلی مقطع کارشناسی
  • مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6 تا 6.5
  • نمره لازم از آزمون های ورودی یا مصاحبه های علمی
  • گواهی تمکن مالی کافی برای اثبات توانایی تامین هزینه های تحصیل در مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه
  برای تحصیل دکترا در ترکیه محدودیت سنی وجود ندارد.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه

  مقطع دکترای ترکیه یک دوره علمی تحقیقاتی یا دانشگاهی است که 2 تا 5 سال طول می کشد و دانشجویان دکترا پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد می توانند برای پذیرش دکترا اقدام کنند. دکترا بالاترین سطح تحصیلات تکمیلی است و افرادی که دارای مدرک دکترا هستند، معمولا اجازه تدریس در دانشگاه ها را دارند. برای تحصیل دکترا در ترکیه شرط سنی خاصی وجود ندارد، اما برای دریافت بورسیه دکترا در ترکیه دانشجو باید کمتر از 35 سال داشته باشد. علاوه بر این دانشجویانی که مایل به دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا هستند، باید دارای معدل بالای 15 در مقطع کارشناسی ارشد باشند. مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی ترکیه در مقطع دکترا تقریبا همانند مقطع کارشناسی ارشد است. دانشجویان برای تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا Ph.D.  بر اساس یکی از آزمون های زیر ارزیابی می شوند، این آزمون ها به صورت کتبی و شفاهی در دانشگاه های ترکیه برگزار می شوند:

  • آزمون ALES : حداقل نمره لازم برای پذیرش این آزمون 50 تا 70 است. این آزمون 3 بار در سال برگزار می شود و حداکثر تا 2 سال اعتبار دارد.
  • آزمون GMAT : این آزمون برای پذیرش در رشته های تجارت و بازرگانی الزامی است. حداقل نمره لازم برای پذیرش 500 می باشد که برای مدت 5 سال اعتبار دارد.
  • آزمون GRE  : این آزمون شامل سوالات زبان و ریاضی می باشد. حداقل نمره لازم برای پذیرش 685 می باشد که برای مدت 5 سال اعتبار دارد.

  تحصیل در مدارس ترکیه

  کشور ترکیه هر ساله بودجه زیادی را صرف توسعه سیستم آموزش و پرورش، بالابردن کیفیت آموزشی مدارس و هماهنگ کردن سیستم آموزشی با استانداردهای جهانی می کند. مدارس ترکیه در مقایسه با مدارس دیگر کشورهای اروپایی دارای سطح بالای کیفیت آموزشی و هزینه های مناسب می باشند. مدارس ترکیه با استفاده از سیستم اراسموس موندوس دانش آموزان را برای تحصیل در دانشگاه های کشورهای اروپایی آماده می کنند. دیگر مزیت تحصیل در مدارس ترکیه برخورداری از امتیازهای سیستم بولونیای اتحادیه اروپا است. دانش آموزانی که بر اساس این سیستم فارغ التحصیل می شوند؛ می توانند در دانشگاه های کشورهای اروپایی ادامه تحصیل دهند و یا در این کشورها مشغول کار و اشتغال شوند. مدارس کشور ترکیه در انواع مدارس دولتی، مدارس بین المللی و مدارس خصوصی تقسیم بندی می شوند. دانش آموزان ایرانی نیز می توانند در مدارس ایرانی ترکیه مانند مدرسه فجر در شهر استانبول و مدرسه بهمن در شهر آنکارا تحصیل کنند. یکی از مزایای تحصیل در مدارس ترکیه برای دانش آموزان ایرانی این است که پس از تمام شدن دوره تحصیلی پذیرش در دانشگاه های برتر این کشور راحت تر انجام می شود. اخذ اقامت تحصیلي ترکیه با تحصیل در مدارس خصوصی ترکیه برای دانش آموزان ایرانی امکان پذیر است.

  مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه و دانشگاه های برتر

  سیستم آموزش عالی در ترکیه یکی از بهترین سیستم های دانشگاهی در اروپا محسوب می شود. کشور ترکیه حدود 200 دانشگاه دولتی و خصوصی دارد و هر ساله تعداد بیشتری از دانشگاه های ترکیه در رنکینگ های بهترین دانشگاه های جهان رتبه بندی می شوند. این امر ترکیه را به یکی از مقاصد مورد علاقه دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است. دانشگاه های ترکیه همواره در لیست بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند. در حال حاضر بیش از 60 دانشگاه ترکیه در فهرست رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان در سال 2023 مجله بریتانیایی Times Higher Education THE قرار گرفته اند و 3 دانشگاه نیز در فهرست 500 دانشگاه برتر جای دارند. در جدول زیر 10 دانشگاه برتر ترکیه بر اساس سیستم رتبه بندی QS ارائه شده است:

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  بهترین دانشگاه های ترکیهرتبه برتر در میان دانشگاه های ترکیهرتبه برتر در میان دانشگاه های جهان بر اساس سیستم QS 2023
  دانشگاه کوچ Koc University1477
  دانشگاه فنی خاورمیانهMiddle East Technical University2501-510
  دانشگاه سابانچیSabanci University3531-540
  دانشگاه بیلکنت Sabanci University4561-570
  دانشگاه فنی استانبول Istanbul Technical University5601-650
  دانشگاه بوغازیچی Bogazici University6701-750
  دانشگاه حاجت تپه Hacettepe University7801-1000
  دانشگاه آیدین استانبول Istanbul Aydin University Turkey8801-1000
  دانشگاه آنکارا Ankara University91001-1200
  دانشگاه غازی آنکارا Gazi University Ankara  
  بهترین دانشگاه های ترکیهرتبه در سیستم رتبه بندی THE 2023رتبه در سیستم رتبه بندی ARWU 2023
  دانشگاه کانکایا Cankaya University401-500
  دانشگاه کوچ Koc University401-500
  دانشگاه سابانچی Sabanci University401-500
  دانشگاه فنی خاور میانه Middle East Technical University501-600901-1000
  دانشگاه Bahçeşehir University601-800
  دانشگاه حاجت تپه Hacettepe University601-600601-700
  دانشگاه فنی استانبول Istanbul Technical University601-800901-1000
  پرتقاضاترین رشته های تحصیلی ترکیه پزشکی و مهندسی است.

  رشته های تحصیلی در ترکیه

  دانشگاه های ترکیه رشته ها و برنامه های تحصیلی متنوعی را به دانشجویان بومی و بین المللی ارائه می دهند. تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و فیزیوتراپی و دیگر رشته های گروه علوم پزشکی، مهندسی و علوم انسانی در دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. از محبوب ترین و پرتقاضاترین رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد ترکیه رشته های فناوری اطلاعات، حقوق، مدیریت تجاری، حسابداری، مهندسی صنایع، زیست شناسی، ژنتیک، اقتصاد بین الملل، مطالعات فرهنگی و روابط بین الملل را می توان نام برد. متقاضیان برای تحصیل در مقطع دکترا ترکیه می توانند در بسیاری از رشته های علوم انسانی، علوم پزشکی، مهندسی، مدیریت، اقتصاد، تاریخ، جامعه شناسی، روانشناسی، فلسفه و …تحصیل کنند. از محبوب ترین و پرتقاضاترین رشته های تحصیلی ترکیه موارد زیر را می توان نام برد:

  • رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی
  • رشته های علوم مهندسی و معماری
  • رشته مد و طراحی لباس
  • رشته تجارت و بازرگانی
  • رشته های علوم کامپیوتر
  • رشته حقوق و علوم قضایی

  بورسیه های تحصیلی در ترکیه

  علاوه بر هزینه پایین شهریه، دانشجویان بین المللی از فرصت دریافت بورسیه تحصیلی رایگان برای تحصیل در ترکیه نیز برخوردارند. این بورسیه ها برای همه مقاطع تحصیلی از دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین دوره های زبان ترکی در دسترس هستند. بورسیه تحصیلی ترکیه برای تحصیل در کشور ترکیه علاوه بر حمایت مالی به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا در دانشگاه مورد نظر خود ثبت نام کنند. با این ویژگی، این بورسیه ها با دیگر برنامه های بورسیه در جهان متفاوت است. هدف از بورسیه تحصیلی ترکیه بهره مندی دانشجویان از فعالیت های اجتماعی و فرهنگی در طول اقامت تحصیلی در ترکیه و همچنین تحصیل در دانشگاه می باشد. این برنامه بورسیه همچنین نیازهای دانشجویان مانند مسکن و بیمه درمانی را در طول دوره آموزشی پوشش می دهد. بورسیه های ترکیه هزینه های زیر را پوشش می دهند:

  • معافیت از پرداخت شهریه تحصیلی
  • کمک هزینه های ماهانه
  • هزینه شرکت در کلاس های زبان ترکی
  • هزینه خرید بلیط رفت و برگشت
  • هزینه های اقامت در خوابگاه های دانشجویی
  • هزینه های بیمه دانشجویی
  • هزینه های تحصیلی در دانشگاه

  از بهترین بورسیه های تحصیلی ترکیه موارد زیر را می توان نام برد:

  • بورسیه بورسلاری ترکیه
  • بورسیه دولتی ترکیه Turkey Government Scholarship
  • بورسیه دانشگاه بیلکنت Bilkent University Scholarship
  • بورسیه دانشگاه کوچ Koc University Scholarship in Turkey
  • بورسیه دانشگاه سابانچی Sabanci University Scholarships Turkey 
  • بورسیه اراسموس
  • بورسیه مولانا
  • بورسیه KATIP
  • بورسیه TUBITAK
  • بورسیه موفقیت تحصیلی
  • بورسیه تحقیق و پژوهش

  هزینه تحصیل در ترکیه

  در مقایسه با دیگر کشورهای غربی در اروپا و آمریکا، به ویژه کشورهایی که سطح تحصیلات بالایی دارند، ترکیه یکی از مقرون به صرفه ترین کشورها برای تحصیل است. برای دانشجویان بین المللی، امنیت مالی بسیار مهم است، بنابراین با هزینه های پایین زندگی می توانند تمرکز بیشتری بر تحصیل داشته باشند. هزینه تحصیل در ترکیه و هزینه های زندگی برای دانشجویان بین المللی در ترکیه عبارت است از:

  مقطع تحصیلی دانشگاه های ترکیههزینه های تحصیلی
  کارشناسی به زبان انگلیسیسالانه در حدود 450 تا 1.500 دلار آمریکا
  کارشناسی به زبان ترکیسالانه در حدود 240 تا 750 دلار آمریکا
  کارشناسی ارشد به زبان انگلیسیسالانه در حدود 600 تا 900 دلار آمریکا
  کارشناسی ارشد به زبان ترکیسالانه در حدود 300 تا 600 دلار آمریکا
  پزشکی به زبان انگلیسیسالانه در حدود 2000 تا 25.000 دلار آمریکا
  پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتیسالانه در حدود 2000 تا 10.000 و در برخی دانشگاه ها تا حدود 21.000 دلار آمریکا
  پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصیسالانه در حدود 16.000 تا 25.000 دلار آمریکا
  هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیهماهانه در حدود 350 تا 500 دلار آمریکا
  هزینه های خرید کتاب، جزوه های درسی و هزینه های اداریماهانه در حدود 100 تا 150 دلار آمریکا
  هزینه بیمه درمانیسالانه در حدود 40 تا 70 دلار آمریکا
  هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه ماهانه از حدود 350 تا 500 دلار است.

  کار حین تحصیل در ترکیه

  دانشجویان بین المللی با مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل می توانند از مزایای اخذ مجوز کار پاره وقت و کار در حین تحصیل در این کشور برخوردار شوند. دانشجویان با کار ضمن تحصیل و کسب درآمد می توانند بخش زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور را تأمین کنند. همچنین کار در حین تحصیل به عنوان یک تجربه کاری ارزشمند برای کار و اشتغال پس از فارغ التحصیلی می باشد. دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی می توانند از حدود 20 تا 40 ساعت در هفته به کار و اشتغال پاره وقت بپردازند. کارهای دانشجویی در هر مقطع تحصیلی در ترکیه عبارت است از:

  کارهای دانشجویی در مقطع کارشناسیکارهای دانشجویی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا
  کار در رستوران ها و کافی شاپ ها کار در بخش های اداری و کتابخانه های دانشگاه تدریس زبان انگلیسی فروشندگی در فروشگاه های بزرگ پرستاری از کودکان و سالمنداندستیاری تحقیقی اساتید دانشگاه همکاری در بخش های تحقیق و پژوهش دانشگاه تدریس به دانشجویان تازه وارد

  ویزای همراه دانشجویی برای مهاجرت تحصیلي به ترکیه

  یکی از شرایط مهم تحصیل در دانشگاه های ترکیه اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان است. دانشجویان بین المللی با تمام کردن 2 ترم تحصیلی می تواند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه ترکیه دریافت کنند. مدت زمان اعتبار ویزای همراه تا 2 سال و البته بیشتر بر اساس سال های اقامت تحصیلی دانشجویان و قابل تمدید می باشد. فرزندان زیر 18 سال با اخذ ویزای همراه می توانند در مدارس دولتی ترکیه به رایگان تحصیل کنند.

  مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

  بیشتر دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه باید برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنند. در واقع مهم ترین شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل اخذ ویزای دانشجویی است. فرآیند دریافت ویزای دانشجویی ترکیه راحت و ساده است. دانشجویان بین المللی پس از دریافت ویزا باید یک کپی از نامه پذیرش دانشگاه و یک فرم درخواست ویزا تکمیل شده را به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود ارائه دهند. ویزای دانشجویی ترکیه در حدود 8 هفته پس از درخواست صادر می شود. مهم ترین مدارک لازم برای مهاجرت به ترکیه و اخذ ویزای دانشجویی ترکیه موارد زیر را می توان نام برد:

  • نامه پذیرش از رشته تحصیلی در دانشگاه مورد نظر در ترکیه
  • گواهی تمکن مالی کافی به همراه پرینت حساب بانکی
  • فرم تکمیل شده ویزای تحصیلی ترکیه
  • گواهی اجاره محل اقامت و یا رزرو هتل
  • آخرین مدرک و سوابق تحصیلی
  • پاسپورت با اعتبار کافی
  • بلیط برگشت به ایران رزرو شده
  • بیمه مسافرتی معتبر

  موقعیت کار پس از تحصیل در ترکیه

  دانشجویان بین المللی پس از تمام شدن دوره تحصیلی در دانشگاه های ترکیه چند گزینه برای آینده خود دارند:

  • برای کار وارد بازار ترکیه شوند.
  • برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر دانشگاه های ترکیه آماده شوند.
  • به کشور خود بازگردند و در آن جا به کار و اشتغال بپردازند.

  دانشجویانی که پس از پایان دوره تحصیلی تمایل به کار و اشتغال در ترکیه دارند، می توانند در مهلت یک ساله جستجوی کار در این کشور کار مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کنند. تنها راه تبدیل مجوز اقامت تحصیلي ترکیه به مجوز کار یافتن کار در این کشور است. وزارت کار ترکیه وظیفه صدور مجوز کار متقاضیان بین المللی را بر عهده دارد. از مهم ترین شرایط کار در ترکیه پس از فارغ التحصیلی دارا بودن زبان ترکی یا انگلیسی و همچنین مهارت های کاری مورد نیاز در آن رشته تحصیلی را می توان نام برد. بسیاری از شرکت ها و موسسه های بین المللی در ترکیه نیازمند متقاضیان مسلط به زبان انگلیسی می باشند. متقاضیان برای اقامت و زندگی در ترکیه باید به زبان ترکی مسلط و همچنین دارای مهارت های کاری و حرفه ای باشند. در صورتی که علاقمند به مهاجرت کاری به ترکیه هستید می توانید با مشاوران ما در موسسه میرداماد تماس بگیرید.

  تسلط به زبان ترکی انگلیسی ضامن موفقیت برای یافتن شغل مناسب در ترکیه است .

  اخذ اقامت و تابعیت پس از مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه

  دانشجویان بین المللی صرفاً با تحصیل در ترکیه نمی توانند اقامت و تابعیت ترکیه را دریافت کنند، اما می تواند مقدمات اخذ تابعیت ترکیه را فراهم کنند. مدت زمان اعتبار مجوز تحصیلی ترکیه تا پایان دوره تحصیلی است و دانشجو تا زمانی حق اقامت قانونی در ترکیه را دارد که در این کشور مشغول تحصیل باشد. فارغ التحصیلان دانشگاه های ترکیه اگر در مهلت یک ساله جستجوی کار موفق به یافتن کار مناسب شوند، می توانند مجوز کار ترکیه را دریافت کنند. پس از 6 تا 8 سال کار و اشتغال در ترکیه و با پرداخت حق بیمه و مالیات و همچنین تسلط به زبان ترکی متقاضیان می توانند تابعیت و شهروندی ترکیه را دریافت کنند. البته فارغ التحصیلان پس از تمام شدن دوره تحصیلی با سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت نیز می توانند تابعیت ترکیه را دریافت کنند. بهترین، راحت ترین و کم هزینه ترین روش دریافت تابعیت ترکیه برای فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور ازدواج با تبعه و شهروند ترکیه می باشد. متقاضیان با ازدواج با تبعه و شهروند ترکیه در ابتدا مجوز اقامت دائم ترکیه و در نهایت با حفظ ازدواج و دارا بودن شرایط لازم می توانند تابعیت و شهروندی ترکیه را دریافت کنند.

  سخن آخر

  در این مقاله تحصیل در ترکیه و مهاجرت تحصیلی به ترکیه مورد بررسی قرار گرفت. علاوه بر این در مورد تحصیل در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه های ترکیه نیز توضیحات لازم ارائه شد. دانشجویان ایرانی برای تحصیل در کشور ترکیه باید در ابتدا از دانشگاه های این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کنند و در صورت اخذ پذیرش می توانند برای دریافت ویزای دانشجویی و ثبت نام در دانشگاه های ترکیه اقدام کنند. بهترین روش برای مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه مشاوره با وکلا و مشاوران مهاجرت تحصیلی موسسه مهاجرتی میرداماد است. مشاوران موسسه ما دارای آگاهی های لازم در مورد اقامت تحصيلي تركيه بدون ازمون، بدون کنکور ورودی، بدون مصاحبه و بدون مدرک زبان هستند. با مشاوره های مهاجرتی رایگان کارشناسان موسسه ما با همه شرایط تحصیل در ترکیه و هزینه های تحصیلی آشنا می شوید.

  سوالات متداول در مورد تحصیل در ترکیه + مهاجرت تحصیلی به ترکیه

  آیا امکان تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان وجود دارد؟

  بله. متقاضیان فاقد مدرک زبان انگلیسی می توانند در دوره ها و کورس های آمادگی زبان در دانشگاه های ترکیه شرکت کنند.

  بورسیه های ترکیه چه هزینه هایی را پوشش می دهند؟

  شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه دانشجویی، هزینه بیمه درمانی، هزینه تحصیل در دوره های آمادگی زبان ترکی و هزینه خرید بلیط رفت و برگشت به ترکیه را پوشش می دهند.

  آیا امکان کار حین تحصیل در کشور ترکیه وجود دارد؟

   بله. مدت زمان کار دانشجویی در ترکیه از حدود 20 ساعت در هفته برای مقطع کارشناسی تا 40 ساعت در هفته برای مقطع دکترا می باشد.

  آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه کدام اند؟

  آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه آزمون یوس YOS، آزمون ست SAT، آزمون تومر TOMER و آزمون ALES می باشند.

  مقالات مرتبط

  لیست دانشگاه های ترکیه

  لیست دانشگاه های ترکیه

  در صورتی که قصد اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های ترکیه را دارید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه، صفر تا صد امور پذیرش شما را در...

  ويزاي تحصيلي تركيه

  ويزاي تحصيلي تركيه

  یکی از کشورهایی که بسیاری از دانشجویان ایرانی برای تحصیل به سراغ آن می‌آیند، کشور ترکیه است. فاصله نزدیک ترکیه با کشور ایران، وجود دانشگاه‌های معتبر در این کشور، امکان تحصیل در رشته‌های مختلف در ترکیه و... از مهم‌ترین دلایلی...

  آزمون یوس

  آزمون یوس

  ترکیه به واسطه داشتن نظام آموزشی پیشرفته و دانشگاه­های معتبر دانشجویان زیادی را از کشورهای مختلف به خود جذب کرده است. دانش آموزان و دانشجویان ایرانی نیز به دلیل همین موارد و همچنین نزدیکی ترکیه و شباهت زیاد فرهنگ این...

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

  اگر قصد تحصیل پزشکی در ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی این کشور را دارید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام...