مهاجرت کاری به اسلواکی

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  جمهوری اسلواکی در اروپای مرکزی واقع شده است. این کشور از سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و به‌سرعت به مقصدی جذاب برای مهاجران کاری تبدیل شد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ مهاجرت کاری به اسلواکی با کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد ارتباط برقرار کنید.

  برنامه مهاجرت کاری به اسلواکی

  به گفته وزارت کشور اسلواکی، در نیمه اول سال 2023، 623388 نفر به‌طور قانونی از مرزهای این کشور عبور کرده‌اند که از این تعداد تنها 37.9 درصد مقیم اسلواکی یا شهروندان اتحادیه اروپا بوده‌اند.

  در نظر بگیرید که برای کار به‌عنوان یک کارگر شاغل در اسلواکی، به‌طورکلی باید یکی از موارد زیر را کسب کنید:

  • مجوز واحد برای اقامت و کار
  • مجوز کار و اقامت موقت به‌منظور اشتغال
  • اقامت موقت جهت الحاق خانواده و در 12 ماه اول و مجوز کار

  البته لازم به ذکر است برای ورود به اسلواکی علاوه بر ویزای کار اسلواکی نیاز به دریافت ویزای ورود نیز دارید.

  بازار کار در اسلواکی

  عرضه‌وتقاضای نیروی کار به‌طور قابل‌توجهی متاثر از وضعیت فعلی اروپا خواهد بود. بنابراین، بازار کار نسبت به سال‌های گذشته تغییر کرده است. موقعیت‌هایی که نیاز به صلاحیت تخصصی دارند، مهندسان، متخصصان فناوری اطلاعات، پرستاران و پزشکان هستند.

  تقاضای بالا برای کارگران تدارکات، کارگران تولید، رانندگان اتوبوس و کامیون، پیک‌ها و فروشندگان خواهد بود. این فرصت‌های شغلی، این کشور را به مقصدی جذاب به‌منظور مهاجرت کاری به اسلواکی تبدیل می‌کند.

  انواع ویزای کار در اسلواکی

  جمهوری اسلواکی بخشی از منطقه شینگن است. بنابراین، اتباع خارجی از کشورهایی که معاف از ویزا هستند برای ورود به اسلواکی به ویزای شینگن نیاز دارند. چندین دسته از انواع ویزای شینگن در دسترس هستند، اما سه نوع رایج‌ آن‌ها عبارتند از:

  • ویزای ترانزیت فرودگاهی
  • ویزای ورودی
  • ویزای طولانی‌مدت

  اتباع خارجی که قصد کار در اسلواکی را دارند باید ویزای کار اسلواکی و اجازه اقامت دریافت کنند. اعتبار مجوز کار را می‌توان (به‌طور مکرر) تا 2 سال تمدید کرد. شما می‌توانید تمدید مجوز کار را فقط به شرطی دریافت کنید که برای همان کارفرما و در همان موقعیت کاری فعالیت نمایید.

  انواع ویزای کار کشور اسلواکی

  مجوز تک اقامت و کار

  مجوز تک اقامت و کار، نوعی اقامت موقت محسوب می‌شود. این مجوز پس از تایید امکان پر کردن یک موقعیت شغلی قابلیت صدور دارد. این تاییدیه توسط اداره کار، امور اجتماعی و خانواده بنا به درخواست پلیس خارجی ظرف مدت پنج روز کاری پس از تحویل درخواست شما صادر می‌شود.

  کارفرمای شما باید حداقل 20 روز قبل از درخواست اقامت موقت، موقعیت شغلی خالی را به اداره کار، امور اجتماعی و خانواده اداره کار گزارش دهد. بدین ترتیب، اداره کار ارزیابی می‌کند که آیا این موقعیت شغلی توسط یک متقاضی در ثبت‌نام محلی و جویندگان کار بومی قابلیت پر شدن دارد یا خیر.

  اگر موقعیت خالی ظرف 20 روز کاری پس از گزارش شغل توسط داوطلبی پر نشود، کارفرمای شما می‌تواند به شما قول استخدام کتبی بدهد یا قرارداد کار منعقد کند. تنها 20 روز کاری پس از گزارش شغل خالی، این امکان را دارید برای اقامت موقت کاری درخواست دهید.

  هزینه درخواست برای یک مجوز اقامت و کار 165.50 یورو (در صورت ارائه درخواست در اداره پلیس خارجی) یا 170 یورو (اگر درخواست در سفارت اسلواکی ارسال شود) خواهد بود.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  اقامت موقت به‌منظور اشتغال بر اساس مجوز کار

  در موارد خاص که توسط قانون مقرر شده است، پس از صدور مجوز کار در اسلواکی، باید برای اقامت موقت کاری درخواست دهید. شما باید این کار را شخصا در سفارت اسلواکی در محل اقامت خود انجام دهید. در موارد خاصی که توسط قانون تعیین می‌گردد، این امکان را دارید درخواست خود را به اداره پلیس خارجی در اسلواکی ارسال کنید.

  مدارک موردنیاز برای مجوز کار

  برای دریافت مجوز کار به‌منظور مهاجرت کاری به اسلواکی، شما یا کارفرمایتان باید موارد زیر را ارسال کنید:

  • فرم درخواست رسمی تکمیل و امضاشده به زبان اسلواکی
  • پاسپورت معتبر
  • قرارداد کار یا قول کتبی استخدام که در فرم رسمی مشخص‌شده است.
  • یک سند رسمی ترجمه و تأییدشده نیاز خواهد بود تا مدرک تحصیلی را به رسمیت بشناسد.
  • یک کپی از سند اقامت خود
  • سایر اسناد بسته به مورد درخواست شما

  اقامت موقت به‌منظور اشتغال

  برای به‌دست‌آوردن اقامت موقت به‌منظور اشتغال یا مجوز تک برای اقامت و کار در اسلواکی، باید موارد زیر را ارائه دهید:

  • فرم درخواست رسمی تکمیل و امضاشده به زبان اسلواکی
  • یک پاسپورت معتبر و دو قطعه عکس رنگی (3*3.5 سانتی‌متر)
  • اگر پرونده شما به مجوز کار نیاز دارد، یک کپی معتبر از مجوز کار.
  • اظهارنامه سوابق شما از کشوری که تابعیت آن را دارید و سایر کشورهایی که در آن‌ها بیش از 90 روز در طی شش ماه متوالی در سه سال گذشته اقامت داشته‌اید.
  • مدرکی مبنی بر تمکن مالی برای پوشش هزینه اقامت
  • سند اقامت در اسلواکی برای حداقل شش ماه
  • هزینه اداری 165.50 یورو (در صورت ارسال درخواست در اداره پلیس خارجی) یا 170 یورو (اگر درخواست در سفارت اسلواکی ارسال شود).
  • هزینه اداری 4.50 یورو برای صدور سند اقامت
  • هزینه‌های اداری در پلیس خارجی به‌صورت تمبرهای الکترونیکی

  نکاتی در مورد کار در کشور اسلواکی

  در اینجا آنچه باید قبل از مهاجرت به اسلواکی از طریق کار بدانید آمده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با متخصصان موسسه مهاجرتی میرداماد در تماس باشید.

  بیمه درمانی اجباری

  اسلواکی دارای بیمه سلامت عمومی اجباری برای افراد شاغل در این کشور است. در این صورت، اگر می‌خواهید در مناطقی که بیمه سلامت عمومی پوشش نمی‌دهد، امکانات پوشش بیمه‌ای بیشتری داشته باشید، این امکان را دارید بیمه خصوصی را انتخاب کنید.

  با این‌حال، معمولا چند ماه پس از ورود شما به کشور زمان نیاز خواهد بود تا واجد شرایط بیمه سلامت عمومی شوید، بنابراین، در طول این مدت، باید یک بیمه‌نامه خصوصی تهیه کنید تا در صورت بروز اتفاق از شما محافظت کند.

  این را در نظر داشته باید که حداقل دستمزد  در اسلواکی به نوع شغل بستگی دارد. کارفرمایان موظف هستند هر موقعیت شغلی را بر اساس سطح دشواری مشخص‌شده توسط قانون کار اسلواکی طبقه‌بندی کنند. طبق قانون کار، حداقل دستمزد برای درجه یک سختی 480 یورو خواهد بود.

  برای به‌دست آوردن حداقل دستمزد، مبلغ 480 یورو را در ضریب حداقل دستمزد ارائه‌شده در زیر ضرب کنید:

  مرحلهضریبنوع شغل
  11.0خدمتکار، خانه‌دار، انباردار
  21.2صندوقدار، کمک‌آشپز
  31.4پرستار، سرآشپز، حسابدار
  41.6حسابدار ارشد، مربی رانندگی
  51.8دکتر، مدیر تولید
  62.0مدیرعامل، دکتر ارشد

  هزینه‌های زندگی در اسلواکی

  اسلواکی هفتمین کشور ارزان اتحادیه اروپا محسوب می‌شود، بنابراین هزینه زیاد مشکل شما نخواهد بود. این کشور بسیار مقرون‌به‌صرفه است و شما می‌توانید زندگی خوبی را بدون هزینه روزانه بالا داشته باشید. این موضوع می‌تواند در تصمیم‌گیری شما برای مهاجرت کاری به اسلواکی تاثیرگذار باشد.

  اجاره مسکنقیمت
  آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر350 -700 یورو
  آپارتمان یک خوابه خارج از شهر500-270 یورو
  آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر1200-550 یورو
  آپارتمان سه خوابه خارج از شهر900-450 یورو

  هزینه‌های حمل‌ونقل

  حمل‌ونقلقیمت
  بلیط یک‌طرفه (حمل‌ونقل محلی)0.8 یورو
  کارت ماهانه (قیمت معمولی)24 یورو
  بنزین (1 لیتر)1.38 یورو
  شروع تاکسی (تعرفه عادی)2.80 یورو
  هزینه‌ها و شرایط کار در کشور اسلواکی

  فعالیت کاری قانونی در اسلواکی

  لازم به‌یادآوری است که فعالیت کاری در اسلواکی بدون ویزای کار اسلواکی غیرقانونی در نظر گرفته می‌شود. از نظر تئوری، احتمال دارد فرد پیشنهاد‌هایی را برای کار فصلی دریافت کند که فرآیند تضمین ویزا را حذف کند. با پذیرش چنین پیشنهاد‌هایی، باید آماده‌ باشید که هیچ پولی برای کار انجام‌شده دریافت نکنید.

  جدا از خسارات مالی، امکان اخراج از کار نیز وجود دارد که ورود فرد به اکثر کشورهای اتحادیه اروپا را نسبتا پیچیده خواهد کرد. برای دریافت مشاوره در مورد نحوه اخذ ویزای کار در اسلواکی با متخصصان و مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد تماس بگیرید.

  جمع‌بندی

  در سال‌های اخیر، اسلواکی مقصدی بسیار جذاب برای شهروندان خارجی که به‌دلایل تجاری یا کاری به این کشور می‌آیند در نظر گرفته می‌شود. توسعه اقتصادی این کشور، آن را به یکی از کشورهای مرفه اتحادیه اروپا تبدیل کرده است. از همین رو در حال حاضر، افراد زیادی به مهاجرت کاری به اسلواکی فکر می‌کنند.

  سوالات متداول

  آیا یک خارجی می‌تواند در اسلواکی کار کند؟

  برای کار به‌عنوان یک کارگر شاغل در اسلواکی، به‌طورکلی باید یک مجوز برای اقامت و کار یا مجوز کار و اقامت موقت به‌منظور اشتغال دریافت کنید.

  هزینه زندگی در اسلواکی چقدر است؟

  هزینه تخمینی یک خانواده چهارنفره ماهانه 2517.5 دلار  بدون هزینه اجاره است. هزینه‌های ماهانه یک نفر بدون اجاره 744.0 دلار تخمین زده می‌شود.

  مدت‌زمان دریافت ویزای کار در اسلواکی چقدر است؟

  درخواست برای مجوز کار ظرف 20 روز کاری بررسی می‌شود.

  چگونه می‌توانم اقامت دائم اسلواکی را دریافت کنم؟

  درخواست اقامت دائم به مدت پنج سال، باید شخصاً در سفارت یا سرکنسولگری اسلواکی در خارج از کشور ارائه شود.

  حقوق خوب در کشور اسلواکی چقدر است؟

  میانگین دستمزد کارکنان بامهارت بالا در اسلواکی به 1250 یورو در ماه می‌رسد.