مهاجرت به آمریکا

آمریکا همیشه یک سرزمین رویایی برای مهاجرت بوده است. افراد بسیاری از سراسر جهان برای ساختن یک زندگی بهتر رویای مهاجرت به آمریکا را در سر دارند. تعداد ایرانیان ساکن در این کشور بزرگ نیز بسیار زیاد است. داشتن قدرتمندترین اقتصاد جهان، کیفیت بالای زندگی، وجود دموکراسی، برخورداری از بهترین سیستم‌های آموزشی و … از ویژگی‌های این کشور است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با راه‌های مهاجرت به آمریکا، شرایط آن و نحوه گرفتن ویزای آمریکا را با هم بررسی کنیم. کارشناسان خبره موسسه مهاجرتی میرداماد آماده پاسخ دادن به جزئی‌ترین سوالات شما درباره مهاجرت به کشور امریکا هستند.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  اطلاعات کلی درباره آمریکا

  قبل از آشنایی با نحوه مهاجرت به آمریکا شاید بد نباشد تا در ابتدا با مشخصات کلی این کشور بزرگ آشنا شویم. پایتخت آمریکا شهر واشینگتن دی.سی است در حالی که بزرگترین شهر این کشور شهر نیویورک است. بر اساس آماری که در سال 2021 منتشر شد این کشور بیش از  333 میلیون نفر جمعیت داشت. زبان رایج مردم در آمریکا زبان انگلیسی است و واحد پول این کشور نیز دلار آمریکا است. این کشور دارای قدرتمندترین اقتصاد جهان است و از نظر صنعت و فعالیت‌های دانش بنیان، حرف اول را در جهان می‌زند.

  کشور آمریکا به دلیل اینکه همواره یکی از مقاصد مهاجرتی مردم بوده است، همیشه سیاست‌های بازی را برای مهاجران در نظر گرفته است به همین دلیل روش های مهاجرت به آمریکا تنوع زیادی دارد. در زمان پرزیدنت ترامپ محدودیت‌های زیادی در این زمینه اعمال شد و سختگیری‌ها برای پذیرش مهاجران به شدت زیاد شد.

  انواع راه های مهاجرت به کشور آمریکا

  اطلاع از انواع روش‌های مهاجرت به این کشور می‌تواند به متقاضیان کمک کند تا با دید بازتری دست به انتخاب روش مهاجرتی خود بزنند و با توجه به شرایط خود، هوشمندانه تصمیم بگیرند. رایج ترین روش‌های مهاجرت به کشور آمریکا عبارتند از:

  • مهاجرت از طریق کار
  • مهاجرت از طریق تحصیل
  • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
  • مهاجرت از طریق لاتاری (گرین کارت)
  • مهاجرت از طریق ازدواج
  • مهاجرت با استفاده از ویزای نخبگان
  • مهاجرت با استفاده از ویزای توریستی
  • مهاجرت از طریق تولد
  • مهاجرت از طریق پناهندگی

  در ادامه به توضیحات مختصری درباره هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.

  مهاجرت به کشور آمریکا از طریق ویزای کار

  با توجه به اینکه نرخ بیکاری در آمریکا پایین است و در حدود 3.5% می‌باشد، موقعیت‌های شغلی زیادی در زمینه‌های مختلف برای اتباع خارجی وجود دارد. انواع زیادی از ویزای کار برای افرادی که قصد مهاجرت کاری به آمریکا را دارند وجود دارد که هر کسی با توجه به موقعیت شغلی خود، مدت زمان اقامت در آمریکا و … می‌تواند ویزای مخصوص به خود را دریافت کند. اما موردی که در صدور همه انواع ویزاهای کاری مشترک است، داشتن پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای آمریکایی است. متقاضیان باید بتوانند از یک کارفرمای آمریکا جاب آفر داشته باشند و یا در یک شرکت بین المللی در آمریکا استخدام شوند تا بتوانند برای درخواست ویزای کار اقدام کنند. پس از موافقت کارفرما با استخدام شما، ایشان باید نامه استخدام شما را به اداره مهاجرت آمریکا تحویل دهد تا پروسه مهاجرت شما آغاز شود.

  هر ساله دولت آمریکا لیستی از مشاغل مورد نیاز را منتشر می‌کند و برای استخدام نیروهای کار خارجی فراخوان می‌دهد. کسانی که تحصیلات، تجربه و مهارت کافی برای استخدام شدن در این سمت‌های شغلی را داشته باشند، امکان دریافت گرین کارت اشتغال را دارند و اقامت دائمی آمریکا را اخذ می‌کنند.

  مهاجرت به کشور آمریکا برای تحصیل

  نظام آموزشی در مدارس و دانشگاه‌های آمریکا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. تعداد زیادی از دانشگاه‌های آمریکا در میان برترین دانشگاه‌های جهان دیده می‌شوند. دانش آموزان خارجی امکان تحصیل در مدارس این کشور را ندارند مگر اینکه حداقل یکی از والدین آنها دارای اقامت و یا تابعیت آمریکا باشد. همچنین این دانش آموزان می‌توانند در مدارس شبانه روزی و یا بین المللی آمریکا درس بخوانند.

  گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های امریکا برای دانشجویان خارجی کار راحتی نیست. دانشجویان مقطع کارشناسی ملزم به داشتن حداقل نمره 6 یا 6.5 آزمون آیلتس و یا 80 آزمون تافل هستند و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری باید مدرک زبان با نمره بالاتری را ارائه دهند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در آمریکا را دارند باید تمام مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات مقاطع قبلی خود را به دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنند و منتظر اعلام نتیجه درخواست خود بمانند. هرچقدر رزومه تحصیلی دانشجویان پربارتر باشد و تسلط آنها به زبان انگلیسی بیشتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت پذیرش خواهند داشت.

   تعداد زیادی از برترین دانشگاه‌های جهان در آمریکا هستند.

  مهاجرت به کشور آمریکا از طریق سرمایه گذاری

  وجود محیط مناسب برای تجارت و بازرگانی، بالا بودن سطح کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی، وجود زیرساخت‌های قوی، داشتن اقتصاد قدرتمند و … باعث شده است تا متقاضیان بسیار زیادی آمریکا را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند. بازار سرمایه در آمریکا به صورتی است که به همه کسب و کارها و سرمایه گذاران اجازه پیشرفت و تثبیت جایگاه را می‌دهد. سرمایه گذاری در آمریکا به روش‌های متنوعی انجام می‌شود و انواع ویزاهای مختلفی برای این کار در نظر گرفته شده است اما به طور کلی حداقل مبلغ لازم برای سرمایه گذاری در این کشور 500 هزار دلار است.

  مهاجرت به آمریکا از طریق گرین کارت یا لاتاری

  کشور آمریکا هر ساله در بازه زمانی بین آبان تا بهمن ماه بر اساس برنامه پذیرش مهاجر خود که به تنوع نژادی آمریکا معروف است اقدام به ثبت نام علاقمندان به مهاجرت به این کشور از اقصی نقاط دنیا می‌کند. در این طرح متقاضیان در سامانه مورد نظر ثبت نام می‌کنند و دولت آمریکا با استفاده از قرعه کشی در میان ثبت نام کنندگان، به افراد منتخب، گرین  کارت یا کارت سبز آمریکا را اعطا می‌کند. هر ساله تب و تاب شرکت در این قرعه کشی زیاد است و تعداد زیادی از ایرانیان برای لاتاری آمریکا ثبت نام می‌کنند.

  مهاجرت به کشور آمریکا از طریق ازدواج

  مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج یکی از روش‌های کم دردسر برای دریافت اقامت دائم این کشور است. البته در این روش سختگیری‌هایی هم وجود دارد تا مانع اقدام افراد به ازدواج صوری شود. فرد خارجی پس از ازدواج با یک آمریکایی الاصل و یا کسی که تابعیت آمریکا را کسب کرده است می‌تواند برای دریافت گرین کارت و اقامت دائم آمریکا اقدام کند. به فردی که با یک شهروند آمریکایی ازدواج کند ویزای CR1 تعلق می‌گیرد و به فردی که با یک دارنده گرین کارت ازدواج کند ویزای F2A اعطا می‌شود.

  مهاجرت به کشور آمریکا به کمک ویزای نخبگان

  مدت زمان زیادی است که دولت آمریکا نخبگان را از سراسر دنیا فرامی‌خواند و به آنها ویزای نخبگان اعطا می‌کند. این کشور با فراهم کردن تسهیلات و امکانات زندگی برای نخبگان این فرصت را ایجاد می‌کند تا از استعداد آنها در زمینه‌های مختلفی از جمله هنر، ورزش، علوم و … در راستای پیشرفت آمریکا استفاده کند. ویزای O آمریکا ویزایی است که برای افراد نخبه صادر می‌شود و انواع مختلفی دارد.

  مهاجرت به کشور آمریکا از طریق ویزای توریستی

  ویزای ویزیتور آمریکا یا ویزای توریستی آمریکا به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد اقامت کوتاه مدت در این کشور را دارند و به دلیل اهداف مختلفی مانند گردشگری، دیدار با اعضای خانواده، معالجه پزشکی، شرکت در سمینارهای علمی و یا … قصد اقامت در این کشور را دارند. در هنگام درخواست برای ویزای توریستی آمریکا که به ویزای B2 نیز معروف است متقاضیان باید دلیل مهاجرت خود را به افسر مهاجرتی شرح دهند و او را قانع کنند که پس از پایان اعتبار ویزای خود به ایران باز خواهند گشت.

  مهاجرت به کشور آمریکا از طریق تولد

  کشور آمریکا برای اعطای تابعیت خود به نوزادان تازه متولد شده در این کشور از سیستم خاک پیروی می‌کند؛ بدین معنی که نوزاد متولد شده در خاک آمریکا فارغ از تابعیت والدین خود می‌تواند تابعیت آمریکا را دریافت کند و شهروند این کشور شود. این موضوع هیچ مزیتی برای پدر و مادر نوزاد ندارد و آنها برای دریافت تابعیت آمریکا باید مراحل قانونی را طی کنند.

  مهاجرت به آمریکا به روش پناهندگی

  افرادی که در کشور خود دارای امنیت جانی نیستند و بخاطر مسائلی مانند مذهب، گرایشات سیاسی، گرایشات جنسی و … دچار تهدید جانی هستند، بر اساس کنوانسیون ژنو می‌توانند به کشورهای عضو این کنوانسیون بروند و در آنجا پناهنده شوند. کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد به هیچ عنوان این روش را به متقاضیان پیشنهاد نمی‌کنند و هیچ گونه خدماتی در این زمینه به آنها ارائه نمی‌دهند چرا که این روش بسیار پر ریسک است و خسارات مالی و جانی زیادی را به افراد تحمیل می‌کند.

  کارشناسان موسسه میرداماد به هیچ عنوان مهاجرت از طریق پناهندگی را توصیه نمی‌کنند.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  مدارک لازم برای مهاجرت به آمریکا

  بعد از انتخاب مناسب‌ترین روش با توجه به شرایط متقاضیان و موفقیت در گرفتن پذیرش تحصیلی، پیشنهاد کار، ارائه بیزینس پلن و … حالا نوبت ارائه مدارک لازم برای صدور ویزا به سفارت آمریکا است. بسته به نوع روش مهاجرتی، متقاضیان باید مدارک مختلفی را به سفارت تحویل دهند اما به طور کلی مدارک لازم برای دریافت ویزای آمریکا شامل موارد زیر است:

  • ارائه 2 قطعه عکس پاسپورتی
  • ارائه گواهی تایید سلامت پزشکی
  • ارائه پاسپورت دارای اعتبار
  • تکمیل فرم درخواست ویزا
  • ارائه گواهی ازدواج (در صورت متاهل بودن)
  • نامه تمکن مالی
  • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

  هزینه های زندگی در کشور آمریکا

  متقاضیان بعد از بررسی این موضوع که آیا شرایط مهاجرت به آمریکا را دارند یا خیر، بهتر است اطلاعاتی نیز درباره هزینه‌های زندگی در این کشور و هزینه مهاجرت به آمریکا بدست آورند تا بهتر بتوانند برای مدیریت هزینه‌های خود برنامه ریزی داشته باشند. به طور کلی آمریکا یکی از گران‌ترین کشورهای جهان است و هزینه‌های زندگی در این کشور بالاست. علاوه بر هزینه‌هایی که متقاضیان برای دریافت ویزا باید بپردازند، برخی از هزینه‌های معمول زندگی در این کشور به قرار زیر است:

  نوع خدمات و اقلام مصرفیهزینه ماهانه
  غذا و خوراکی370 دلار
  اجاره خانه2197 دلار
  هزینه حمل و نقل389 دلار
  شهریه باشگاه‌های ورزشی69 دلار
  هزینه خدمات رفاهی183 دلار
  هزینه پوشاک14 دلار
  هزینه‌های کافه و رستوران105 دلار
  سایر تفریحات30 دلار
  نوع ویزاهزینه
  ویزای نخبگان190 دلار
  ویزای سرمایه گذاری205 دلار
  ویزای کارگران موقت و فصلی190 دلار
  ویزای کاری250 دلار
  ویزای تحصیلی190 دلار
  ویزای لاتاری330 دلار
  ویزای ازدواج860 دلار

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  سخن پایانی

  ممکن است برخی از متقاضیان امکان مهاجرت به چند روش را داشته باشند و ندانند کدام یک را انتخاب کنند. برای این کار توصیه می‌کنیم تا از مشاوره مهاجرت به آمریکا موسسه مهاجرتی میرداماد استفاده کنید. کارشناسان ما با توجه به شرایط شما بهترین روش مهاجرت را به شما پیشنهاد می‌کنند و در تمامی مراحل اخذ ویزا در کنار شما عزیزان هستند.

  سوالات متداول

  بهترین روش‌های مهاجرت به آمریکا کدامند؟

  با توجه به شرایط هر فرد ممکن است بهترین روش مهاجرت به آمریکا متفاوت باشد اما به طور کلی مهاجرت تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری بهترین روش‌ها هستند.

  اولین گام برای مهاجرت به کشور آمریکا چیست؟

  در وهله اول متقاضیان باید تشخیص دهند که کدام روش مهاجرتی با شرایط آنها همخوانی دارد.

  آیا برای مهاجرت به آمریکا، کمک گرفتن از وکیل مهاجرتی الزامی است؟

  خیر، شما می‌توانید با صرف وقت و مشورت گرفتن از کسانی که قبلا این راه را رفته‌اند از قوانین مهاجرت به آمریکا مطلع شوید اما کمک گرفتن از وکیل سرعت پیشروی و شانس موفقیت شما را بیشتر می‌کند.

  مقالات مرتبط

  ویزای همراه آمریکا

  ویزای همراه آمریکا

  ایالات متحده آمریکا هم یکی از مقصد اصلی مهاجران است و هر سال افراد زیادی از سراسر جهان برای تحصیل یا کار به این کشور می‌آیند. به همین دلیل مسئله اخذ ویزای همراه آمریکا یکی از دغدغه‌های اصلی افراد مهاجر...

  دانشگاه های آمریکا

  دانشگاه های آمریکا

  دانشگاه ‌های آمریکا به عنوان برخی از بهترین و معتبرترین موسسات آموزش عالی در سراسر جهان شناخته می ‌شوند. این دانشگاه ‌ها به دلیل برنامه‌ های تحصیلی پیشرفته، امکانات تحقیقاتی برجسته، اساتید متخصص و فرصت ‌های فراوان برای توسعه شخصی...

  مهاجرت داروسازان به آمریکا

  مهاجرت داروسازان به آمریکا

  مهاجرت داروسازان به آمریکا موضوعی است که ممکن است بسیاری از داروسازان تحصیل کرده خارجی را که می­خواهند شغل خود را در یکی از توسعه یافته­ترین و متنوع­ترین کشورهای جهان دنبال کنند، مورد توجه قرار دهد. آمریکا فرصت­های مختلفی را...

  ویزای تحصیلی آمریکا

  ویزای تحصیلی آمریکا

  مهاجرت به امریکا و تحصیل در مراکز آموزشی و دانشگاهی این کشور رویای بزرگی است که بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان در سر می‌پرورانند. اخذ ویزای تحصیلی امریکا بدون شک یکی از پر متقاضی‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور...

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی  در آمریکا

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی  در آمریکا

  تحصیل در کشور آمریکا برای بسیاری از دانشجویان از هر نظری ایده‌آل است. تحصیل رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در قدرتمندترین کشور جهان از آن دسته از آرزوهایی است که محقق شدن آن کار غیر ممکنی نیست فقط لازم است تا...

  مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا

  مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا

  یکی از مشاغلی که تقریبا در همه کشورهای دنیا جزء شغل‌های پردرآمد محسوب می‌شود، دندانپزشکی است. این شغل بخصوص در کشورهای توسعه یافته جایگاه اجتماعی خوبی دارد و مزایای اقتصادی زیادی را به افراد شاغل در این حوزه اعطا می‌کند...

  آزمون ACT

  آزمون ACT

  آزمون ACT یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا است. بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا این آزمون را به عنوان یک معیار مهم در فرآیند پذیرش دانشجویان خود در نظر می‌گیرند. نمره این آزمون به دانشگاه‌ها کمک...

  اخذ تابعیت و شهروندی آمریکا

  اخذ تابعیت و شهروندی آمریکا

  اخذ تابعیت و شهروندی آمریکا آرزوی بسیاری از افرادی است که هر ساله به این کشور مهاجرت می‌کنند. آمریکا به دلیل شرایط بسیار خوب اقتصادی و سطح رفاه اجتماعی به یکی از محبوب‌ترین کشورهای جهان برای زندگی تبدیل شده است...

  ویزای سرمایه گذاری آمریکا

  ویزای سرمایه گذاری آمریکا

  ویزای سرمایه گذاری آمریکا که به‌عنوان برنامه سرمایه‌گذار مهاجر EB-5 نیز شناخته می‌شود، یک مسیر منحصربه‌فرد برای سرمایه‌گذاران خارجی و خانواده‌های آن‌ها برای اخذ اقامت دائم قانونی در این کشور ارائه می‌دهد. این برنامه ویزا، کارآفرینان خارجی را تشویق می‌کند...