تحصیل در دانمارک

کشور دانمارک یک کشور کوچک با جمعیت 5.5 میلیون نفری است که در شمال اروپا و در حوزه اسکاندیناوی واقع شده است. آوازه این کشور به دلیل سطح بالای کیفیت زندگی و استانداردهای آموزشی در سراسر جهان پیچیده است به همین دلیل است که افراد زیادی علاقمند به مهاجرت به این کشور زیبا هستند. تحصیل در دانمارک یکی از رایج‌ترین روش‌های مهاجرت به این سرزمین می‌باشد که مزایای بسیاری را برای دانشجویان رقم می‌زند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با اطلاعات مفیدی که کارشناسان خبره موسسه میرداماد درباره مهاجرت به دانمارک از طریق تحصیل برای شما فراهم کرده‌اند آشنا شویم.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  دلایل تحصیل در دانمارک

  سیستم آموزشی در کشور دانمارک از استاندارد بالایی برخوردار است و دولت این کشور توجه ویژه‌ای به تعلیم و تربیت دانش آموزان و دانشجویان دارد. دانشگاه‌های دانمارک از نظر سطح دانش، پیشرفته بودن امکانات آموزشی، وجود اساتید علمی برتر و … در سطح جهانی زبانزد هستند و رتبه‌های خوبی دارند. از دیگر دلایل تحصیل در این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نژادپرستی در این کشور در کمترین میزان دیده می‌شود و مهاجران زندگی در یک فضای امن را تجربه می‌کنند.
  • مراقبت‌های بهداشتی و درمانی در این کشور باکیفیت و ارزان هستند.
  • مردم دانمارک به عنوان شادترین مردم جهان شناخته شده‌اند و در هر مراسمی به جشن و پایکوبی می‌پردازند.
  • امکانات زندگی و سطح رفاه اجتماعی در این کشور در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد.
  • دانشجویان پس از فارغ التحصیلی به راحتی می‌توانند جذب بازار کار دانمارک شوند و در موقعیت شغلی مناسب با حقوقی خوب استخدام شوند.

  نظام آموزشی در دانمارک

  تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور به 2 زبان دانمارکی و انگلیسی انجام می‌شود و به طور معمول سال تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان از ماه آگوست آغاز شده و در ماه ژوئن به پایان می‌رسد. مدت زمان تحصیل در مقطع مدرسه برای دانش آموزان 10 سال است و پس از آن دوره کارشناسی 3 الی 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکتری 3 سال به طول می‌انجامد.

  تحصیل کارشناسی در دانمارک

  دانشجویانی که برای مقطع کارشناسی و مهاجرت تحصیلی دانمارک را انتخاب می‌کنند، لازم است تا در ابتدا درباره رشته تحصیلی مورد نظر و دانشگاه مقصد خود تصمیم بگیرند و سپس برای گرفتن پذیرش از آن دانشگاه اپلای کنند. هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در این کشور چیزی در حدود 6 تا 18 هزار دلار در هر سال است که این رقم با توجه به رشته و نوع دانشگاه متفاوت است اما نکته قابل توجه این است که هزینه تحصیل در دانمارک در مقایسه با کشورهایی مانند انگلستان و کانادا ارزان‌تر است. مدرک دانشگاهی در دوره کارشناسی به 2 صورت مدرک کارشناسی دانشگاهی و مدرک کارشناسی فنی ارائه می‌شود. مدرک کارشناسی دانشگاهی به دانشجویانی ارائه می‌شود که تمام دروس تئوری و عملی خود را در عرض مدت زمان 3 الی 4 ساله به پایان برسانند و آمادگی ورود به کارشناسی ارشد و یا بازار کار را داشته باشند. اما مدرک کارشناسی فنی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در یک حرفه و یا رشته فنی خاص آموزش‌های عملی را به صورت حرفه‌ای آموزش می‌بینند و بعد از فارغ التحصیلی به طور مستقیم وارد بازار کار می‌شوند.

  تحصیل کارشناسی ارشد در دانمارک

  تحصیل در کشور پیشرفته دانمارک در مقطع کارشناسی ارشد برای تمامی دانشجویان از سراسر جهان امکان پذیر است. از جمله شرایط تحصیل در دانمارک در مقطع فوق لیسانس می‌توان به تسلط به زبان انگلیسی اشاره کرد. داوطلبان این دوره نیاز دارند تا حداقل آیلتس 6.5 داشته باشند تا بتوانند برای دانشگاه مورد نظر خود درخواست پذیرش ارسال نمایند. از دیگر موارد مربوط به این دوره که دانشجویان باید با آن آشنا باشند هزینه تحصیل در کارشناسی ارشد است. به طور میانگین هزینه هر سال تحصیلی فوق لیسانس در دانمارک بین 10 هزار تا 20 هزار دلار است و این مقطع در حالت عادی 2 سال طول می‌کشد. درس‌های ارائه شده در این دوره عموما تحقیقاتی هستند و دانشجویان در پایان این دوره تحت نظر یک استاد راهنما باید درباره موضوع خاصی مرتبط با رشته تحصیلی خود پایان نامه ارائه دهند. دانشجویانی که تمکن مالی کافی برای پرداخت شهریه دانشگاه را ندارند می‌توانند از بورسیه‌های مختلفی که توسط نهادهای گوناگون ارائه می‌شود استفاده نمایند.

  تحصیل در دانمارک در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی امکان پذیر است.

  تحصیل دکترا در دانمارک

  نکته جالب در مورد تحصیل دکترا در کشور دانمارک این است که مدرک دکترای دانشگاه‌های این کشور در بسیاری از کشورهای جهان قابل قبول است و اعتبار بالایی دارد. تنها 8 تا از دانشگاه‌های کشور دانمارک دروس مربوط به دکترا را به دانشجویان ارائه می‌دهند. بیشتر دروس این مقطع به صورت تحقیقاتی هستند و دانشجویان به کمک اساتید راهنمای خود باید بر روی یک یا چند پروژه تحقیقاتی کار کنند. مدرک زبان مورد نیاز برای گرفتن پذیرش در این مقطع آیلتس 7 می‌باشد. هزینه تحصیل در مقطع دکتری برای دانشجویان حدود 7500 دلار در سال است. برخی از بورسیه‌های تحصیلی نیز به دانشجویان این دوره تعلق می‌گیرد و با توجه به نوع بورسیه، بخشی یا تمام هزینه‌های تحصیلی دانشجویان را پوشش می‌دهند. مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا 3 سال است.

  تحصیل پزشکی در دانمارک

  دانمارک یک گزینه بسیار خوب برای داوطلبان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در خارج از کشور است. درست مانند دیگر مقاطع تحصیلی، تحصیل در دانمارک به زبان انگلیسی و زبان دانمارکی امکان پذیر است و دانشجویانی که علاقمند به گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی هستند به آیلتس 6.5 نیاز دارند. تحصیل پزشکی در این کشور 6 سال طول می‌کشد که در 3 سال اول تحصیل دانشجویان دروس پایه و تئوری مانند علوم زیستی، فیزیولوژی، بیوشیمی و .. را پاس می‌کنند و مدرکی معادل کارشناسی پزشکی را دریافت می‌کنند و پس از آن، در 3 ساله دوم، دانشجویان موظف به پاس کردن واحدهای عملی و گذراندن دوره کارورزی در بیمارستان هستند و موفق به کسب مدرک کارشناسی ارشد پزشکی می‌شوند. تحصیل در رشته دندانپزشکی نیز 6 سال طول می‌کشد و دانشجویان آن ملزم به گذراندن واحدهای ئرسی تئوری و عملی هستند.

  بهترین دانشگاه‌های دانمارک برای تحصیل

  نظام آموزش عالی کشور دانمارک در میان کشورهای جهان رتبه پنجم را دارد و این نشان دهنده‌ی کیفیت بالای آموزش در این کشور است. 7 تا از دانشگاه‌های این کشور دارای رتبه QS جهانی می‌باشند و در این دانشگاه‌ها بیش از 600 رشته تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. در جدول زیر با برترین مراکز آموزش عالی دانمارک آشنا می‌شویم:

  نام دانشگاه های دانمارکرتبه QS جهانیمورد تایید وزارت علوم ایرانمورد تایید وزارت بهداشت ایران
  دانشگاه کپنهاگ96بلهبله
  دانشگاه آرهوس104بلهبله
  دانشگاه فنی دانمارک DTU185بلهبله
  دانشگاه آلبورگ201بلهبله
  مدرسه بازرگانی کپنهاگ CBS201بله
  دانشگاه جنوب دانمارک251بلهبله
  دانشگاه روسکیلد601بلهبله


  بورسیه های تحصیلی دانمارک

  دانشجویان بین المللی که موفق به دریافت ویزای تحصیلی دانمارک شده‌اند اما توانایی پرداخت شهریه و هزینه‌های تحصیل در این کشور را ندارند، می‌توانند از بورسیه‌های مختلف تحصیلی که توسط دانشگاه‌ها و نهادهای مختلف به دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌شود استفاده نمایند. این بورسیه‌ها با توجه به شرایط دانشجویان و وضعیت مالی آنها قسمتی و یا تمام هزینه‌های آنها را تامین می‌کند. مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی کشور دانمارک عبارتند از:

  نام بورسیهمبلغ (کرون دانمارک)مبلغ (دلار آمریکا)
  بورسیه دولتی دانمارک6090 کرون844 دلار
  بورسیه نورد پلاس7000 کرون971 دلار
  بورسیه آراسموس8203 الی 11186 کرون در هر ماه1138 الی 1552 دلار در ماه

  برای دریافت این بورسیه‌ها دانشجویان باید مدارک خواسته شده را تهیه کنند و به سازمان‌های مربوطه ارائه دهند تا تیم بازرسی آنها وضعیت دانشجویان را مورد بررسی قرار دهند و برای اعطای بورسیه تصمیم گیری کنند. مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور دانمارک عبارتند از:

  • مدارک مربوط به زبان انگلیسی دانشجویان
  • ریزنمرات مقاطع تحصیلی قبلی دانشجویان
  • توصیه نامه از اساتید قبلی
  • ارائه پروپوزال پایان نامه (برای دانشجویان کارشناسی ارشد)

  انتخاب رشته تحصیلی مناسب، دانشگاه مقصد، امکان برخورداری از بورسیه‌های تحصیلی و … تصمیماتی هستند که آینده دانشجویان را تحت تاثیر قرار می‌دهند بنابراین توصیه می‌کنیم که قبل از هرگونه اقدام جدی برای مهاجرت تحصیلی به دانمارک با کارشناسان تحصیلی موسسه مهاجرتی میرداماد در تماس باشید تا از مشاوره‌های مفید آنها در رابطه با این موضوع بسیار مهم کمک بگیرید.

  برای دریافت بورسیه های تحصیلی دانمارک، وضعیت تحصیلی و مالی دانشجویان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  مهاجرت تحصیلی به دانمارک و هزینه های تحصیل

  هزینه‌های مربوط به تحصیل در دانمارک شامل مواردی همچون شهریه دانشگاه، هزینه اسکان، هزینه کتاب‌ها و جزوات درسی، مخارج روزانه و … می‌شود که در این قسمت به برخی از هزینه‌های مربوط به شهریه و اسکان اشاره می‌کنیم. اطلاع از جزییات این هزینه‌ها به دانشجویان کمک می‌کند تا در آینده برای مدیریت مالی زندگی خود بهتر برنامه ریزی کنند. شهریه دانشگاه‌ها با توجه به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد اما در جدول زیر میانگینی از این هزینه‌ها را در چندتا از بهترین دانشگاه‌های دانمارک برای شما عزیزان جمع آوری کرده‌ایم:

  نام دانشگاهمیانگین شهریه کارشناسیمیانگین شهریه کارشناسی ارشد
  دانشگاه آلبورگ15000 دلار6500 تا 13000 دلار
  دانشگاه آرهوس17000 دلار15000 دلار
  دانشگاه فنی دانمارک15000 دلار15000 دلار
  دانشگاه کپنهاگ1000 تا 17000 دلار10500 دلار
  دانشگاه جنوب دانمارک13000 دلار9000 دلار

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه اسکان و اجاره محل اقامت دانشجویان نیز از دیگر هزینه‌های مهم تحصیل در این کشور است. اجاره محل اقامت دانشجویان بستگی به عوامل مختلفی مانند محل زندگی، بزرگی و یا کوچکی محل اقامت، نوع ملک و … دارد. نکته قابل توجه در مورد اجاره بها در دانمارک این است که به طور کلی هزینه مسکن در این کشور گران است و اجاره آپارتمان‌های مبله در این کشور 25 الی 30 درصد بیشتر از خانه‌های خالی هزینه در بر دارد. به علاوه، هزینه‌های شارژ ساختمان و پرداخت قبوض آب و برق و گاز نیست جزئی از هزینه‌های ماهانه دانشجویان محسوب می‌شود. برخی از دانشجویان برای کاهش هزینه اسکان ترجیح می‌دهند تا به صورت شریکی با سایر دانشجویان آپارتمانی را اجاره کنند و یا در اقامتگاه‌های دانشجویی زندگی کنند. در جدول زیر به میانگینی از هزینه‌های اجاره خانه در دانمارک اشاره می‌کنیم:

  هزینه های مربوط به اجاره آپارتمان در دانمارک
  آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر6345 یورو
  آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر4802 یورو
  آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر12059 یورو
  آپارتمان 3 خوابه در اطراف شهر9125 یورو
  اجاره خوابگاه دانشجوییماهیانه 270 الی 600 یورو

  هزینه های زندگی در دانمارک

  هزینه‌های معمول زندگی در کشور دانمارک به طور مستقیم تحت تاثیر سبک زندگی افراد قرار دارد. هر چه میزان تفریحات و سرگرمی‌های دانشجویان بیشتر باشد به همان میزان نیز هزینه‌های زندگی آنها بیشتر می‌شود. البته لازم به ذکر است که کسانی که در کنار تحصیل به کار دانشجویی نیز مشغولند راحت‌تر می‌توانند از عهده هزینه‌های زندگی در این کشور برآیند و مدیریت مالی خود را در دست گیرند. به طور کلی قیمت مواد غذایی مختلف در این کشور بالاست و در جدول زیر قیمت برخی از اقلام ضروری برای زندگی در این کشور را مشاهده می‌کنیم.

  کالاهای مصرفیمیانگین قیمت
  یک وعده غذا برای هر نفر در رستوران های ارزان قیمت120 کرون
  یک وعده غذا برای 2 نفر در رستوران متوسط520 کرون
  کاپوچینو36 کرون
  نوشابه کوچک22 کرون
  آب معدنی بطری کوچک17 کرون
  آب معدنی بطری بزرگ9.33 کرون
  شیر یک لیتری8.5 کرون
  نان 500 گرمی16.75 کرون
  یک کیلوگرم برنج13.77 کرون
  یک کیلوگرم پنیر78 کرون
  یک کیلوگرم سینه مرغ62 کرون
  یک کیلوگرم گوشت قرمز89 کرون
  یک کیلوگرم سیب قرمز19 کرون
  یک کیلوگرم موز18 کرون
  یک کیلوگرم پرتقال19.5 کرون
  یک کیلوگرم گوجه فرنگی21 کرون
  یک کیلوگرم سیب زمینی12 کرون
  یک کیلوگرم پیاز10 کرون

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانمارک

  افرادی که رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده‌اند و قصد مهاجرت تحصیلی به دانمارک را دارند لازم است بدانند که برای طی کردن روند اپلای و دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور لازم است تا مدارک خواسته شده از سوی این دانشگاه‌ها را برایشان ارسال کنند و منتظر نتیجه بمانند. مدارک خواسته شده از سوی هر دانشگاه می‌تواند نسبت به دانشگاه دیگر متفاوت باشد که توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به جمع آوری مدارک، دانشجویان به سایت دانشگاه مقصد مراجعه کنند و تمامی مستندات خواسته شده را به طور کامل تهیه و ارسال نمایند. به طور کلی مدارک عمومی برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های دانمارک شامل موارد زیر می‌شود:

  • ارائه آخرین مدارک تحصیلی و ریزنمرات کسب شده در مقطع تحصیلی قبلی
  • تکمیل فرم درخواست پذیرش
  • نوشتن انگیزه نامه
  • ارائه مدرک زبان با نمره خواسته شده برای هر مقطع تحصیلی

  پس از اینکه دانشجویان موافقت دانشگاه مبنی بر تحصیل در دانمارک را کسب کردند، تا 2 ماه فرصت دارند تا برای اخذ ویزای دانشجویی این کشور اقدام کرده و به سفارت دانمارک در ایران مراجعه نمایند.

  شرط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی دانمارک، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور است.

  مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا جهت تحصیل در دانمارک

   همانطور که می‌دانید اولین قدم برای اخذ ویزای تحصیلی، گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کشور مقصد است. دانشجویان پس از اخذ پذیرش تحصیلی می‌توانند به سایت سفارت دانمارک مراجعه کنند و مدارک مورد نیاز را آپلود کرده و زمانی را برای مصاحبه حضوری رزرو کنند. دقت کنید که برای تهیه مدارک مورد نیاز حتما با احتیاط پیش بروید چرا که وجود نقص در این مدارک می‌تواند منجر به ریجکت شدن پرونده شما از سوی آفیسر مهاجرتی بشود.

  • ارائه گذرنامه دارای اعتبار حداقل 6 ماهه
  • ارائه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی به همراه ترجمه آنها
  • ارائه ریزنمرات مقاطع قبلی به همراه ترجمه آنها
  • نوشتن انگیزه نامه
  • ارائه مدرک زبان با نمره مورد نظر
  • پرداخت شهریه دانشگاه و ارائه رسید پرداخت
  • ارائه یک قطعه عکس که به تازگی گرفته شده باشد
  • ارائه نامه تاییدیه تمکن مالی
  • ارائه بیمه مسافرتی متقاضیان

  سخن پایانی

  مهاجرت تحصیلی به دانمارک برای دانشجویان بین المللی یک فرصت عالی برای تحصیل در یک محیط آموزشی استاندارد و مدرن است. علاوه بر تحصیل در مراکز آموزشی پیشرفته، متقاضیان این فرصت را دارند تا در یک کشور دارای امنیت و رفاه اجتماعی بالا زندگی کنند و دغدغه‌ای برای پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب پس از فارغ التحصیلی نداشته باشند. با وجود اینکه هزینه‌های زندگی در این کشور بالا است، اما دانشجویان با دریافت مجوز اجازه کار دانشجویی به مدت 20 ساعت در هفته را دارند. داشتن رزومه تحصیلی قوی، تمکن مالی کافی و مدرک زبان به دانشجویان کمک می‌کند تا روند دریافت ویزای تحصیلی دانمارک را راحت‌تر طی کنند. برای اطلاع از جزییات بیشتر درباره دانشگاه‌های مختلف دانمارک، هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور و میزان تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای دانشجویی با کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد در تماس باشید.

  سوالات متداول

  آیا اخذ ویزای تحصیلی دانمارک بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

  تحصیل در دانمارک به 2 زبان دانمارکی و انگلیسی صورت می‌گیرد بنابراین برای دریافت پذیرش تحصیلی، ارائه مدرک یکی از این 2 زبان الزامی است.

  آیا پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های دانمارک، می‌توان اقامت این کشور را دریافت کرد؟

  برای دریافت اقامت این کشور لازم است تا در ابتدا نوع ویزای متقاضیان از تحصیلی به کاری تغییر کند. متقاضیان می‌توانند پس از چند سال برای اخذ اقامت دانمارک اقدام کنند.

  بهترین دانشگاه‌ها برای دانشجویانی که برای تحصیل دانمارک را انتخاب کرده‌اند کدامند؟

  دانشگاه‌های کپنهاگ، آلبورگ و آرهوس از برترین دانشگاه‌های این کشور در سطح جهانی هستند.

  به طور میانگین هزینه های زندگی دانشجویی در کشور دانمارک چقدر است؟

  هزینه زندگی دانشجویی در این کشور چیزی بین 800 الی 1200 دلار است.

  مقالات مرتبط