مهاجرت کاری به سوئیس

اگر قصد مهاجرت کاری به سوئیس را دارید، می توانید با شماره 07191009294 تماس بگیرید. کارشناسان ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای کار سوئیس، آماده ارائه خدمات ویزای کار این کشور از صفر تا صد به شما عزیزان می باشند.سوئیس یکی از قوی ترین اقتصادهای جهان را دارد و دارای نیروی کار بسیار ماهر است. با این حال، دولت سوئیس به شدت تعداد نیروی کاری را که وارد این کشور می شوند کنترل می کند. مقامات مهاجرتی سوئیس همچنین شیوه ‌های درخواست را سخت‌ تر کرده‌اند، مانند بررسی دقیق‌ تر درخواست ‌ها، افزایش الزامات حقوق و قوانین سخت‌گیرانه ‌تر تمدید اقامت کاری. فقط متقاضیان واجد شرایط و یا متخصصان حرفه ای معمولاً ویزای کار این کشور را دریافت می کنند. در مقاله پیش رو ما مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد به ارائه اطلاعات لازم در مورد مهاجرت کاری به سوئیس و اخذ ویزای کار این کشور پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  شرایط اخذ ویزای کار سوئیس برای ایرانی ها

  سوئیس یک سیستم دوگانه برای صدور مجوز کار به متقاضیان خارجی در این کشور دارد. اولین سیستم در مورد متقاضیان از کشورهای اتحادیه اروپا و/یا انجمن تجارت آزاد اروپا  (EFTA)  است. سیستم بعدی برای متقاضیان از همه کشورهای دیگر است که به تعداد محدودی پذیرفته می شوند. مقررات مربوط به نحوه مهاجرت کاری به کشور سوئیس برای این متقاضیان به طور قابل توجهی سخت تر از بیشتر اروپایی ها و اغلب مستقیماً با اشتغال مرتبط است. از شرایط ویزای کار سوئیس برای ایرانی ها موارد زیر را می توان نام برد:

  • متقاضیان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا و به خصوص ایرانی ها برای اخذ ویزای کار در سوئیس می توانند از سفارت سوئیس، کنسولگری یا VFS Global در کشور خود درخواست دهند.
  • متقاضیان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا و ایران برای مهاجرت کاری به کشور سوئیس باید دارای مشاغلی مانند مدیر، متخصص یا فارغ التحصیل دانشگاهی با چندین سال تجربه حرفه ای باشند.
  • متقاضیان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا و ایران حتی برای استخدام کوتاه مدت در کشور سوئیس نیز نیاز به مجوز کار دارند. ویزای کار ممکن است برای خوداشتغالی نیز صادر شود.
  • متقاضیان ایرانی باید دارای مهارت های کاری تخصصی و واجد شرایط (مدیر، متخصص، تحصیل کرده) باشند.
  • متقاضیان ایرانی باید دارای مدرک دانشگاهی، چندین سال سابقه کار و تخصص خاص در یک حوزه کاری باشند.
  • متقاضیان ایرانی باید قبل از درخواست ویزا و اقامت کاری سوئیس دارای شغل باشند.
  • پیشنهاد شغلی باید دارای همان حقوق و شرایط کاری باشد که برای یک مقیم سوئیس اعمال می شود.
  • برای بسیاری از مشاغل، مقامات معیارهای اضافی مانند مهارت های زبانی، توانایی ادغام در جامعه سوئیس، سابقه کیفری، و توانایی حمایت از خود و اعضای خانواده را نیز در نظر می گیرند.

  انواع اقامت های کاری در سوئیس

  شرایط مهاجرت به سوئیس از طریق کار و اخذ ویزای کار این کشور ساده است. اگر می خواهید اجازه کار در سوئیس را داشته باشید، به ویزای کار کشور سوئیس نیاز دارید. سوئیس دارای 3 نوع مجوز کار و اقامت کاری بر اساس نوع کار است. اگر می خواهید بیش از 90 روز در سوئیس بمانید، باید برای دریافت مجوز اقامت سوئیس از طریق کار نیز اقدام کنید. قبل از درخواست برای مجوز اقامت، باید برای ویزای طولانی مدت سوئیس درخواست دهید. مجوز های اقامت کاری و ویزاهای کار سوئیس عبارت اند از:

  مجوز اقامت کاری LPERMITS

  مجوز اقامت کاری LPERMITS یا مجوز L مجوز کاری کوتاه مدت است که در ابتدا برای یک سال صادر می شود. متقاضی برای مهاجرت به سوئیس از طریق کار و اخذ این نوع ویزای کاری باید دارای نامه و پیشنهاد کاری از کارفرمای خود در سوئیس باشد و نمی توانید شغل/کارفرما را در این مجوز تغییر دهد. متقاضی می تواند این ویزا را برای یک سال دیگر تمدید کند، اما با مجوز اقامت کاری L نمی تواند بیش از 24 ماه در کشور سوئیس اقامت کند. مجوز L با شرایط قرارداد کار مرتبط است و ممکن است در موارد استثنایی برای یک سال دیگر تمدید شود، در صورتی که متقاضی برای همان کارفرما به کار ادامه دهد.

  مجوز اقامت کاری BPERMITS

  مجوز اقامت کاری BPERMITS یا مجوز B نیز برای یک سال صادر می شود اما تفاوت آن با مجوز اقامت L این است که متقاضی می تواند هر سال آن را تمدید کند. این ویزای کاری مجوز اقامت اولیه نامیده می شود، زیرا اگر متقاضی با دارا بودن مجوز B برای 10 سال مداوم در سوئیس زندگی و کار و اقامت کند، واجد شرایط دریافت مجوز اقامت دائم یا مجوز C می باشد. این مجوز کاری بر اساس سهمیه صادر می شود و به همان کارفرما گره خورده است. مجوزها اغلب در کانتون محل زندگی متقاضی صادر می شود و نمی تواند از آن کانتون خارج شود.

  مجوز اقامت کاری CPERMITS

  مجوز اقامت کاری CPERMITS یا مجوز C به عنوان مجوز اقامت طولانی مدت کاری سوئیس شناخته می شود. اگر متقاضی به مدت 10 سال مداوم در سوئیس زندگی کرده باشد، می تواند برای اقامت دائم سوئیس اقدام کند. متقاضی با دارا بودن مجوز C می تواند برای هر کارفرمایی کار کند، شغل خود را به دلخواه تغییر دهد و در هر نقطه از سوئیس که می خواهد زندگی کند. اگر متقاضی 10 سال مستمر در سوئیس زندگی کرده باشد (یا 5 سال اگر شهروند ایالات متحده یا کانادا است) می تواند برای مجوز C که یک مجوز اقامت است، درخواست دهد. متقاضیانی که به مدت طولانی با مجوز B در کشور سوئیس کار می کنند، اغلب پس از دارا بودن شرایط لازم مجوز C را دریافت می کنند.

   امکان اخذ مجوز کاری C فقط با اقامت 5 تا 10 ساله در سوئیس وجود دارد.

  روش های اخذ ویزای کار سوئیس

  روش ها و روند درخواست ویزای کار در سوئیس به نوع ملیت متقاضی بستگی دارد. متقاضیان از کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین شهروندان EFTA نیازی به ویزای کاری سوئیس ندارند. دیگر متقاضیان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا قبل از ورود به سوئیس به مجوز کار و ویزای کار نیاز دارند. از روش های اخذ ویزای اقامت سوئیس از طریق کار موارد زیر را می توان نام برد:

  • اخذ ویزای کاری سوئیس از طریق کارفرما
  • اخذ ویزای کاری سوئیس از طریق تحصیل
  • اخذ ویزای کاری سوئیس از طریق سایت های کاریابی

  ویزای کاری سوئیس از طریق کارفرما

  متقاضی خارجی با دارا بودن پیشنهاد کاری Job Offer از طرف کارفرمای سوئیسی می تواند برای مهاجرت به سوئیس از طریق کار اقدام کند. کارفرمای سوئیسی در ابتدا فرصت شغلی مورد نظر را به مدت 6 ماه آگهی می کند، اگر در طی این مدت نیروی کاری مناسب برای این فرصت شغلی پیدا نشد، با متقاضی خارجی قرارداد کاری امضا می کند. کارفرما پس از تایید مدارک متقاضی باید شرایط را برای ورود متقاضی به کشور سوئیس فراهم کند. اداره مهاجرت فدرال سوئیس FOM مسئول صدور مجوز کار برای متقاضیان خارجی است. با صدور مجوز کار و اعلام آن به اداره مهاجرت سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور متقاضی باید ویزای کاری را به متقاضی ارائه دهد. متقاضی با دریافت ویزای کاری و ورود به کشور سوئیس باید تا 14 روز اقامت کاری خود را ثبت کنند.

  اخذ ویزای کاری سوئیس از طریق تحصیل

  متقاضیان خارجی از طریق اخذ ویزای تحصیلی می توانند در دانشگاه های سوئیس تحصیل کنند. پس از تمام شدن دوره تحصیلی فارغ التحصیلان می توانند با یافتن کار مناسب در این کشور ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. فارغ التحصیلان از دانشگاه های سوئیس با کار و اشتغال مداوم و دارا بودن دیگر شرایط لازم می توانند پس از 5 سال برای دریافت مجوز اقامت دائم سوئیس اقدام کنند. اگر با ویزای دانشجویی سوئیس تحصیل می کنید، برای شروع به کار دانشجویی پاره وقت نیازی به اخذ ویزای کاری جداگانه ندارید. با این حال، پس از 6 ماه اقامت در سوئیس می توانید روی ویزای دانشجویی خود کار کنید. علاوه بر این، در طول ترم فقط می توانید حداکثر 15 ساعت در هفته کار کنید. دانشجویانی که در سطح کارشناسی ارشد یا بالاتر تحصیل کرده اند می توانند بلافاصله پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه محل تحصیل در سوئیس کار کنند. قبل از شروع کار در کشور سوئیس به عنوان دانشجو، کارفرما باید برای دانشجو مجوز کار بگیرد و دانشجو باید اداره مهاجرت کانتونی خود را از اشتغال خود مطلع کند.

  اخذ ویزای کاری سوئیس از طریق سایت های کاریابی

  اگر در حال حاضر کارفرمایی در سوئیس ندارید، یکی از ساده ‌ترین راه‌ ها برای یافتن شغل مناسب از طریق مراجعه به سایت های کاریابی و آژانس های استخدام است. آژانس های استخدام بین المللی می توانند به متقاضیان خارجی در یافتن شغلی در سوئیس کمک کنند که متناسب با مهارت ها و تجربه آن ها باشد. آژانس ها بازار کار محلی را می شناسند و می توانند در مورد درخواست شغلی، رزومه، مصاحبه و نکاتی در مورد چگونگی ایمن سازی شغل کمک کنند. علاوه بر این، آن ها معمولاً از مجوزهای کار و اقامت و هرگونه تشریفات دیگری که شامل استخدام متقاضیان خارجی است مطلع می شوند. از سایت ‌های شغلی خاص که کمک می ‌کنند کارمندان سوئیسی خاص تا هیئت‌ های شغلی عمومی سوئیس را با حداکثر نمایش آگهی شغلی‌ پیدا کنید، موارد زیر را می توان نام برد:

  • JobUp.ch
  • SwissDevJobs
  • Jobs.ch
  • Praxisstellen
  • EU Remote jobs
  دارا بودن یکی از مدارک زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی یا انگلیسی برای کار در سوئیس الزامی است.

  مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در سوئیس

  متقاضیان برای مهاجرت به سوئیس باید واجد شرایط باشند و مدارک لازم را ارائه دهند. کپی مدارک به زبان اصلی و همچنین ترجمه های تایید شده در صورتی که مدارک به یکی از زبان های رسمی سوئیس (آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی یا انگلیسی) نباشد، الزامی است. مدارک مورد نیاز ممکن است بر اساس ملیت هر متقاضی تغییر کند. مقامات سوئیس این حق را برای خود محفوظ می دارند که مدارک اضافی را که لازم بدانند درخواست کنند. از مهم ترین مدارک و اسناد مورد نیاز برای اخذ اقامت کاری سوئیس موارد زیر را می توان نام برد:

  • فرم درخواست که بیشتر سفارت ها این فرم ها را در وب سایت های خود در دسترس قرار می دهند تا از طریق برنامه های آنلاین متقاضیان درخواست دهند.
  • چهار عکس بیومتریک و در اندازه پاسپورت اخیراً گرفته شده
  • اثبات فعالیت کاری حرفه ای
  • جزئیات مربوط به تحصیلات مانند نمرات، رشته تحصیلی و تاریخ حضور در دانشگاه/کالج
  • کپی پاسپورت با اعتبار کافی (باید در 10 سال گذشته صادر شده باشد و حداقل 3 ماه پس از اینکه قصد خروج از سوئیس را دارید معتبر باشد.)
  • تأییدیه ای مبنی بر اینکه موقعیت شغلی توسط اداره کار منطقه ای (RAV) و در سیستمEURES  آگهی شده است.
  • کپی آگهی های استخدامی منتشر شده در مجلات حرفه ای، روزنامه های ملی هفتگی یا روزانه در سوئیس، پورتال های تخصصی آنلاین و رسانه های اجتماعی مانند لینکدین
  • اطلاعات مربوط به درخواست های دریافتی از دفاتر RAV
  • رزومه و سوابق کاری به صورت جدول
  • گواهی مدارک و گواهینامه های تحصیلی
  • شرح شغل یا وظایف شغلی و اطلاعات مربوط به شرکت
  • قرارداد کار امضا شده توسط کارفرما یا تاییدیه انتقال کارمند از کارفرمای خارجی با ذکر حقوق، کمک هزینه مهاجرت و دیگر هزینه ها
  • گواهی تمکن مالی کافی و اسنادی که ثابت می کند خوداشتغال هستید یا خواهید بود و می توانید از خود و خانواده خود حمایت کنید، مانند سوابق حسابداری و یا صورت حساب های مالی

  ویزای کار سوئیس و ویزای همراه

  کشور سوئیس برخلاف دیگر کشورهای اروپایی ویزای همراه خانواده را به راحتی برای همسر و فرزندان متقاضی صادر نمی کند. در واقع اگر متقاضی دارای ویزای کاری طولانی مدت و یا اقامت کاری طولانی مدت باشد، می تواند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه دریافت کند، اما با ویزاهای کاری کوتاه مدت امکان اخذ ویزای همراه خانواده به راحتی وجود ندارد. شرایط مهاجرت کاری به سوئیس و اخذ ویزای همراه عبارت است از:

  • اعضای خانواده متقاضی با اخذ ویزای خانوادگی می توانند با همان حقوق شغلی عضو خانواده ای که به آن ملحق می شوند کار کنند و باید ابتدا در اداره مهاجرت و بازار کار کانتون ثبت نام کنند.
  • فقط متقاضیان دارای مجوز اقامت کاری C می توانند برای اعضای خانواده خود ویزای همراه سوئیس را دریافت کنند.
  • متقاضیان دارای مجوز اقامت کاری C می توانند همسر /شریک زندگی و فرزندان زیر 18 سال خود را با اخذ ویزای همراه در سوئیس همراهی کنند.
  • همسر متقاضی حق کار یا خوداشتغالی در سوئیس را با ویزای همراه دارد.
  • متقاضیان دارای مجوز اقامت کاری B یا L به طور خودکار حق دریافت ویزای همراه خانواده را برای اعضای خانواده خود ندارند. با این حال، مقامات کانتونی ممکن است تحت شرایط خاصی به همسر و فرزندان تحت تکفل اجازه دهند. در این موارد، همسر متقاضی حق کار در کشور سوئیس را خواهد داشت.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  مهاجرت کاری به کشور سوئیس و میزان حقوق و درآمد

  متقاضیان بالای 20 سال در هر سال حداقل 4 هفته مرخصی و زیر 20 سال 5 هفته مرخصی دارند. هر کانتون می تواند حداکثر تعداد تعطیلات رسمی را تعیین کند. دستمزدها در سوئیس معمولاً سالانه مورد بازنگری قرار می ‌گیرند و این افزایش معمولاً از اول ژانویه سال بعد اعمال می‌شود.

  • بر اساس گزارش های آژانس های آماری سوئیس، متوسط دستمزد در سوئیس در سال 2023 در حدود 6.502 فرانک در ماه معادل 7.180 دلار آمریکا است.
  • بیشترین حقوق در سوئیس در بخش اطلاعات و ارتباطات (9286 فرانک) و کمترین آن در بخش مسکن و صنایع غذایی (4412 فرانک) ثبت شده است.
  • متقاضیانی که در سوئیس کار می کند به طور معمول سالانه در حدود 125.400 فرانک  درآمد دارند.
  • کمترین میزان حقوق در کشور سوئیس در حدود 30.200 فرانک تا بالاترین میزان حقوق 551.400 فرانک می باشد.

   میزان حقوق و درآمد مشاغل محبوب در سوئیس در سال 2023 عبارت است از:

  مشاغل محبوب و پرتقاضا در سوئیسمیزان حقوق و درآمد سالانه
  حسابداری و امور مالی91.000 فرانک
  دستیار حسابداری71.900 فرانک
  مدیر حسابداری184.000 فرانک
  حسابدار ماهر114.000 فرانک
  خزانه دار شرکت180.000 فرانک
  تحلیلگر مالی160.000 فرانک
  مدیر مالی259.000 فرانک
  حسابرس داخلی122.000 فرانک
  دستیار اداری65.900 فرانک
  مدیر دفتر112.000 فرانک
  مدیر هنری و تبلیغات123.000 فرانک
  طراح گرافیک79.800 فرانک
  عکاس71.800 فرانک
  مهندس هوافضا158.000 فرانک
  خدمه پرواز88.300 فرانک
  خلبان210.000 فرانک
  معمار155.000 فرانک
  مکانیک49.900 فرانک
  مدیر شعبه بانک235.000 فرانک
  معلم95.600 فرانک
  مترجم114.000 فرانک
  تحلیلگر کسب و کار153.000 فرانک
  مدیر توسعه کسب و کار210.000 فرانک
  مدیر پروژه155.000 فرانک
  پرستار کودک51.100 فرانک
  مربی مهدکودک46.600 فرانک
  مهندس عمران121.000 فرانک
  مدیر پروژه ساخت و ساز220.000 فرانک
  مهندس برق130.000 فرانک
  مدیر هتل230.000 فرانک
  دندانپزشک301.000 فرانک
  داروساز160.000 فرانک
  متخصص تغذیه257.000 فرانک
  برنامه نویس کامپیوتر122.000 فرانک

  اگر می خواهید با شغل های مورد نیاز سوئیس آشنا شوید می توانید به مقاله مربوط به آن در سایت میرداماد مراجعه کنید.

   امکان اخذ تابعیت سوئیس با 12 سال کار و اشتغال در این کشور وجود دارد.

  اخذ تابعیت پس از مهاجرت کاری به سوئیس

  متقاضیان خارجی و ایرانی ها با دریافت مجوز کاری C می توانند مجوز اقامت دائم سوئیس را دریافت کنند. در واقع مهاجرت به سوئیس برای کار با 10 سال اقامت و اخذ مجوز کاری C امکان پذیر است. پس از دریافت این مجوز اقامت متقاضیانی که به مدت 12 سال در کشور سوئیس کار و زندگی کنند، می توانند برای اخذ تابعیت سوئیس اقدام کنند. اگر متقاضی در این مدت با شهروند سوئیسی ازدواج کند مدت زمان اخذ تابعیت کاهش می یابد.

  سخن آخر

  در این مقاله کوتاه و خلاصه به ارائه اطلاعات ضروری و لازم در مورد مهاجرت کاری به سوئیس و اخذ ویزای کار این کشور پرداختیم. علاوه بر این در مورد شرایط مهاجرت کاری و شرایط اقامت و تابعیت سوئیس از طریق کار نیز توضیحاتی ارائه دادیم. اگر قصد مهاجرت به سوئیس برای کار را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، مشاوران و کارشناسان آگاه موسسه مهاجرتی میرداماد مشاوره های مهاجرتی سودمندی به شما ارائه می دهند.

  سوالات متداول در مورد مهاجرت کاری به سوئیس و اخذ ویزای کار

  مدت زمان پردازش ویزای کار کشور سوئیس چقدر است؟

  زمان پردازش ویزای کاری سوئیس ممکن است بین 4 تا 6 هفته طول بکشد.

  هزینه ویزای کار کشور سوئیس چقدر است؟

  هزینه ویزای ورود برای مجوز کار در کشور سوئیس برای بزرگسالان 80 دلار است. هزینه ویزا در زمان ارسال درخواست پرداخت می شود و قابل استرداد نیست.

  آیا امکان اخذ ویزای کار در کشور سوئیس برای کارگران فصلی/موقت وجود دارد؟

  سوئیس ویزای کوتاه مدت ویژه ای برای کارگران فصلی، کوتاه مدت یا تابستانی صادر نمی کند و باید برای ویزای دسته D درخواست دهید و مجوز L را دریافت کنید که می توانید یک سال در کشور بمانید.

  آیا امکان اخذ مجوز کار سوئیس برای خوداشتغالی و فریلنسری وجود دارد؟

  سوئیس ویزای خوداشتغالی ارائه نمی دهد و متقاضی باید حداقل 5 تا 10 سال در سوئیس زندگی کرده باشد تا بتواند خوداشتغال شود.

  شرایط اخذ مجوز اقامت کاری CPERMITS سوئیس چیست؟

  مجوز اقامت کاری CPERMITS یا مجوز C به عنوان مجوز اقامت طولانی مدت کاری سوئیس شناخته می شود. اگر متقاضی به مدت 10 سال مداوم در سوئیس زندگی کرده باشد، می تواند برای اقامت دائم سوئیس اقدام

  مقالات مرتبط