مهاجرت کاری به لهستان و اخذ ویزای کار

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  لهستان یکی از کشورهای اقتصادی پردرآمد در جهان است که در بین دیگر کشورهای حوزه شینگن دارای بالاترین میزان حقوق و پایین ترین نرخ مالیات می باشد. علاوه بر این لهستان کمترین هزینه های زندگی را در میان کشورهای اروپایی دارد. از این رو متخصصان و متقاضیان ماهر و حرفه ای به طور فزاینده ای علاقه مند به مهاجرت به لهستان هستند. در مقاله پیش رو نیز ما کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد به ارائه اطلاعات لازم در مورد مهاجرت کاری به لهستان و اخذ ویزای کار می پردازیم. با ما همراه باشید.

  انواع ویزاهای کاری لهستان

  ویزای کار لهستان یک ویزای ملی بلند مدت است که به متقاضیان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا اجازه می دهد در لهستان کار کنند. متقاضیان خارجی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس برای کار در کشور لهستان نیاز به ویزا دارد. اگر شهروند کشورهای غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس نیستید و می خواهید بیش از 3 ماه در لهستان کار کنید، فقط باید اقامت خود را در یک اداره محلی ثبت کنید. ثبت نام اقامت شما فرآیند درخواست ویزا نیست و بیشتر یک روش اطلاع رسانی به مقامات لهستانی است که اطلاع دهید قصد دارید مدت بیشتری در لهستان بمانید و کار کنید. متقاضیان برای دریافت انواع ویزاهای کاری لهستان باید دارای حداقل 24 سال باشند و همچنین دارای مدرک زبان انگلیسی و لهستانی نیز باشند. گرچه دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی و سوابق کاری مرتبط با رشته تحصیلی نیز الزامی است. اما انواع ویزای کاری لهستان که می توانید برای آنها درخواست دهید کدام اند؟ قبل از درخواست برای ویزای کار، باید بدانید که برای کدام مجوز کار لهستان باید اقدام کنید. انواع ویزاهای کاری لهستان عبارت اند از:

  ویزای کار نوع A

   ویزای کار نوع A لهستان مختص متقاضیان بین المللی است که دارای پیشنهاد کاری از یک کسب و کار ثبت شده در لهستان هستند. متقاضیان برای مهاجرت به کشور لهستان از طریق کار و اخذ ویزای کار نوع A باید مجوز اقامت معتبر دریافت کنند.

  ویزای کار نوع B

  ویزای کار نوع B لهستان مختص متقاضیانی است که به عنوان عضو هیئت مدیره استخدام شده باشند و قصد اقامت برای بیش از 6 ماه در لهستان را داشته باشند.

  ویزای کار نوع C

  ویزای کار نوع C لهستان برای مهاجرت کاری به کشور لهستان مختص متقاضیانی است که از طرف یک کارفرمای خارجی به مدت بیش از 30 روز به لهستان منتقل شده اند تا در شعبه لهستانی آن شرکت کار کنند.

  ویزای کار نوع D

  متقاضیانی که از طرف یک کارفرمای خارجی به لهستان اعزام می شوند تا در خدمات صادراتی کار کنند، می توانند ویزای نوع D لهستان را دریافت کنند. متخصصان حرفه ای از کشورهای غیر اتحادیه اروپا باید نوع خاصی از مجوز کار را برای ورود به لهستان دریافت کنند که در بیشتر موارد، ویزای ملی نوعD  مورد نیاز است.

  ویزای کار نوع S

  ویزای کاری نوع S مختص متقاضیانی است که برای کارهای فصلی اقامت کاری لهستان را دریافت می کنند. از کارهای فصلی لهستان می توان شکار، ماهی گیری، کشاورزی و برداشت میوه ها و گل ها را نام برد.

  ویزای کار نوع E

  ویزای نوع E لهستان غیر معمول ترین نوع مجوز کار است که برای متقاضیان صادر می شود و شامل همه زمینه های مهاجرت کاری به کشور لهستان می شود که تحت پوشش انواع مجوزهای کاری A تا D قرار نمی گیرند. اگر متقاضی قصد مهاجرت به کشور لهستان از طریق کار را دارد، اما کار و اشتغال مورد نظر وی جزء هیچ کدام از ویزاهای کاری لهستان نمی باشد، می تواند برای ویزای کار نوع E درخواست دهد.

  مدرک زبان، مدرک کارشناسی و سوابق کاری برای اخذ ویزای کاری لهستان الزامی است.

  شرایط اخذ ویزای کار لهستان

  از آنجایی که چندین نوع ویزا به متقاضی خارجی امکان می دهد در لهستان کار کند، شرایط لازم برای هر نوع ویزای کار متفاوت است. در واقع انواع ویزای کار در کشور لهستان شرایط متفاوتی دارند. “Voivode”  (شهردار منطقه مورد نظر برای کار) برای مدت اقامت کاری و تکمیل کارهای ذکر شده در اظهارنامه کارفرما مجوزهای کاری را صادر می کند. متقاضی باید با کارفرمایی که برای ویزای کاری وی درخواست داده است قرارداد کاری ببندد تا آن را قانونی کند. علاوه بر این باید به متقاضی اطلاع داده شود که مجوزهای کاری فقط برای مدت زمان استخدام در شرکتی که برای وی درخواست کرده است معتبر است. اگر متقاضی تصمیم به تغییر شغل دارد باید برای مجوز جدید درخواست دهد. قانون کارفرما را ملزم می کند:

  • به متقاضی یک قرارداد کار امضا شده ارائه دهد.
  • ترجمه قرارداد کار را به زبان متقاضی ارائه دهد.
  • یک کپی از اجازه اقامت یا ویزای کار متقاضی تهیه کند و اعتبار آن را بررسی کند.

  متقاضی برای دسترسی به خدمات درمانی رایگان، مرخصی استعلاجی و سایر مزایای اجتماعی، باید حداکثر ظرف مدت 7 روز پس از امضای قرارداد، مراتب را به سازمان های تامین اجتماعی و بیمه سلامت اطلاع دهد. از مهم ترین شرایط اخذ ویزای کار لهستان موارد زیر را می توان نام برد:

  • متقاضی برای اخذ اقامت کاری در لهستان باید از کارفرمای لهستانی پیشنهاد کاری دریافت کند.
  • در قرارداد کاری بین متقاضی و کارفرمای لهستانی میزان درآمد و حقوق متقاضی نباید از درآمد و حقوق شهروندان لهستانی در همان موقعیت شغلی کمتر باشد.
  • در قرارداد کاری باید شرایط کار، قوانین کار، مرخصی، میزان دقیق حقوق و دستمزد و دیگر الزامات و شرایط کار ذکر شود.
  • مدت زمان اعتبار ویزای کار لهستان حداکثر تا 3 سال است و مدت زمان اعتبار مجوز کار نیز بر اساس ویزای کار تعیین می شود.
  • متقاضیانی که قصد تغییر کارفرما و شغل خود را دارند، باید حدود 15 روز قبل از این تغییر مراتب را به اطلاع اداره کار لهستان برسانند.
  • هر قرارداد کاری در لهستان مشمول کمک های تامین اجتماعی و بهداشتی همراه با تعهد به پرداخت مالیات است.
  • طبق رابطه استخدامی، تعهد محاسبه، جمع آوری و پرداخت مالیات و حق بیمه به مقامات مربوطه بر عهده کارفرما است. در نتیجه کارمند “حقوق خالص” به معنای حقوق پس از همه کسرهای لازم را دریافت می کند.
  • طبق قانون کار لهستان، زمان استاندارد کار برای کارکنان تمام وقت نباید از ۸ ساعت در روز و ۴۰ ساعت در هفته در یک هفته کاری ۵ روزه تجاوز کند. اگر یک کارمند اضافه کار کند، ساعات کار هفتگی نباید بیش از 48 ساعت در هفته باشد.

  شرایط ویزای کاری لهستان از طریق پیشنهاد کار Job Offer

  از روش های اعزام نیروی کار به لهستان روش دریافت پیشنهاد کاری یا جاب آفر از کارفرمای لهستانی می باشد. دولت لهستان به کارفرمایان لهستان اجازه داده تا متقاضیان بین‌المللی را با مجوز کار نوع A برای مشاغلی استخدام کنند که نمی ‌توانند شهروندان محلی برای این فرصت های شغلی پیدا کنند و این مشاغل در واقع به عنوان مشاغل مورد نیاز لهستان و با کمبود نیروی کاری در لهستان نامیده می‌شوند. مجوز کار نوع A ویزایی است که توسط دفتر Voivode’s  مرتبط با مقر کارفرما صادر می شود که بر اساس آن یک متقاضی خارجی می تواند برای ویزا درخواست دهد یا می تواند کار قانونی در لهستان را تمدید کند. درخواست مجوز توسط کارفرمایی ارائه می شود که قصد استخدام متقاضی خارجی را دارد. در واقع متقاضی با دریافت پیشنهاد کاری از کارفرمای لهستانی بر اساس قرارداد کار یا قرارداد قانون مدنی توسط کارفرمایی با دفتر ثبت شده در لهستان مشغول به کار می شود. مهم ترین مزایای مهاجرت به لهستان از طریق کار و پیشنهاد کاری عبارت است از:

  • محبوب ترین مجوز کار در کشور لهستان اخذ پیشنهاد کاری محسوب می شود.
  • متقاضی برای دریافت مجوز کاری لهستان از طریق پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای لهستانی از پرداخت هزینه های ویزا معاف است.
  • متقاضی می تواند تا یک سال در کشور لهستان به کار و اشتغال مشغول شود.
  • متقاضی می تواند به مدت 3 ماه در بازه زمانی 6 ماه در کشورهای منطقه شینگن اقامت کند.

  شرایط ویزای جستجوی کار لهستان Job Seeker

  از دیگر روش های کار در لهستان برای ایرانیان و یا دیگر متقاضیان بین المللی اخذ ویزای جستجوی کار را می توان نام برد. لهستان نیز مانند دیگر کشورهای اروپایی ویزای جستجوی کار را به متقاضیان کار در این کشور به مدت 6 ماه ارائه می دهد. ویزای جستجوی کار مختص متقاضیانی است که از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل شده اند و در مهلت تعیین شده 6 ماهه می توانند کار مناسب را پیدا کنند. در واقع فارغ التحصیلان دانشگاه های لهستان در مهلت جستجوی کار با یافتن کار مناسب می توانند ویزای تحصیلی لهستان را به ویزای کاری تبدیل کنند. با یافتن کار فارغ التحصیلان می توانند ویزای کار و مجوز کار قانونی در لهستان را دریافت کنند.

  مدت زمان ویزای جستجوی کار لهستان تا 6 ماه است.

  مراحل اخذ ویزای کار لهستان

  چه برای کار و چه برای تحصیل در لهستان، نیاز است تا افراد برای ورود به این کشور ویزای مخصوص را دریافت نمایند. پس از دریافت مجوز کار در کشور لهستان، متقاضی می تواند برای ویزای کار از سفارت لهستان در کشور خود درخواست دهد. ویزای کار لهستان به متقاضی این فرصت را می دهد که برای مقاصد کاری به لهستان سفر کند و سپس برای اجازه اقامت موقت یا دائم درخواست دهد. متقاضی برای درخواست ویزای کاری لهستان باید مراحل زیر را طی کند:

  • در مرحله اول اگر متقاضی قصد کار در کشور لهستان و اخذ ویزای کار لهستان را دارد، یک کارفرمای لهستانی باید از طرف وی برای مجوز کار در دفتر محلی Voivodeship (دفتر فرمانداری در لهستان) درخواست دهد.
  • کارفرما باید مدارکی از قبیل فرم درخواست، رسید هزینه های درخواست پرداخت شده، گواهی وضعیت حقوقی کارفرما، سوابق فعالیت اقتصادی کارفرما، کپی صفحات پاسپورت متقاضی و گواهی بیمه درمانی و همچنین کپی قرارداد کار را ارائه دهد.
  • در این مرحله و پس از صدور مجوز کار، کارفرما آن را به همراه قرارداد کاری و دیگر مدارک برای متقاضی ارسال می کند تا بتواند برای ویزای کار اقدام کند.
  • متقاضی در این مرحله باید نزدیکترین سفارت یا کنسولگری لهستان را پیدا کند و می تواند از طریق وب سایت e-Konsulat (وب سایت خدمات کنسولی لهستان) و همچنین تکمیل فرم درخواست، تعیین کند که برای کدام سفارت اقدام کند.
  • متقاضی سپس باید وقت ویزا بگیرد و می تواند از طریق وب سایت e-konsulat یا با تماس مستقیم با سفارت یا کنسولگری وقت ملاقات تعیین کند.
  • متقاضی باید مدارک مورد نیاز را جمع آوری کند و درخواست را ارسال کند. در تاریخ قرار ملاقات، باید به موقع حاضر شود، مدارک مورد نیاز را ارائه دهد و (در صورت نیاز) در مصاحبه ویزا شرکت کنی.
  • در این مرحله متقاضی باید قبل از ورود به لهستان مدارک خود را (چه فیزیکی و چه دیجیتال) به کنترل مرز نشان دهد. پس از ورود به لهستان، باید محل اقامت خود را ظرف 4 روز در دفتر منطقه شورای شهر محلی ثبت کند.
  • در نهایت پس از ثبت آدرس و دریافت کارت اقامت، می تواند شروع به کار کند.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  مدارک لازم برای اخذ ویزای کار لهستان

  متقاضی برای مهاجرت به لهستان درخواست ویزای کار این کشور باید دارای شرایط لازم باشد و مدارک مورد نیاز را ارائه دهد. مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای کار لهستان عبارت اند از:

  • پاسپورت معتبر با اعتبار 6 ماه
  • فرم درخواست ویزا (که باید فرم را از طریق سیستم e-Konsulat وب سایت کنسولی لهستان تکمیل و امضا کنید.)
  • عکس های رنگی بر اساس دستورالعمل ‌های عکس ویزای شینگن
  • برنامه سفر و مدرکی از خرید یا رزرو پرواز به لهستان
  • گواهی بیمه سلامت مسافرتی و مدرکی مبنی بر بیمه درمانی سفر با حداقل 30.000 یورو
  • مدرک اقامت و ارائه آدرس محل اقامت برای زندگی در لهستان
  • نسخه اصلی و کپی مجوز کار از طرف کارفرما
  • اصل نامه استخدامی با امضا و ذکر سمت، حقوق و سایر جزئیات استخدام
  • کپی پروانه کسب، صورت حساب های بانکی و اظهارنامه مالیاتی (در صورت خوداشتغالی)
  • گواهی سابقه کار یا CV. یک کپی به روز شده از رزومه
  • گواهی عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری

  هزینه ویزای کار لهستان

  متقاضی باید هزینه ویزای کار لهستان را بپردازد، مگر اینکه کارفرما اسپانسر و حامی مالی ویزای کاری متقاضی باشد. کارفرمایان موظف به پرداخت هزینه ویزا برای متقاضیان خارجی نیستند. با این حال، بیشتر کارفرمایان در اروپا هزینه های اخذ مجوز کار پرداخت می کنند. هزینه های انواع ویزاهای کار در کشور لهستان در سال 2023 عبارت است از:

  نوع ویزای کارهزینه ویزای کار
  ویزای کار با اعتبار کمتر از 3 ماهدر حدود 11.05 یورو
  ویزای کار با اعتبار بیشتر از 3 ماهدر حدود 22.10 یورو
  ویزای کار نوع Dدر حدود 44.19 یورو
  کارت اقامت کاریدر حدود 11 یورو
    

  در صورتی که قصد سرمایه گذاری در لهستان را دارید می توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را در این خصوص دریافت نمایید.

  سخن آخر

  در این مقاله کوتاه و خلاصه به ارائه اطلاعات ضروری در مورد مهاجرت کاری به لهستان و اخذ ویزای کار این کشور پرداختیم. علاوه بر این در مورد شرایط کار در لهستان و هزینه ویزای کاری لهستان نیز توضیحاتی ارائه دادیم. اگر قصد مهاجرت به لهستان برای کار را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، مشاوران و کارشناسان آگاه موسسه مهاجرتی میرداماد مشاوره های مهاجرتی سودمندی به شما ارائه می دهند.

  سوالات متداول در مورد اخذ ویزای کار لهستان

  مدت زمان دریافت ویزای کار کشور لهستان چقدر است؟

  ممکن است تا 6 هفته طول بکشد. حداقل 2 ماه قبل از سفر برای ویزای کاری لهستان اقدام کنید، به خصوص به دلیل اهمیت نوع ویزا.

  آیا امکان اخذ ویزای همراه خانواده با ویزای کار کشور لهستان وجود دارد؟

  اگر با مجوز کار موقت حداقل 2 ساله در لهستان کار می کنید، اعضای خانواده شما می توانند برای ویزای همراه درخواست دهند و می توانند برای مدت مجوز کار متقاضی در لهستان زندگی کنند.

  آیا امکان تمدید ویزای کار کشور لهستان وجود دارد؟

  بله. کارفرما می تواند با تمدید قرارداد ویزای کاری لهستان را تمدید کند که باید این کار را 30 روز قبل از انقضای ویزای کاری خود انجام دهد.

  چه مدت می توانم با ویزای کار در کشور لهستان بمانم؟

  ویزای کار کشور لهستان فقط به مدت 3 ماه اعتبار دارد و در این مدت باید برای اقامت طولانی تری درخواست اقامت دهید.

  اعتبار مجوز کار لهستان چقدر است؟

  اعتبار مجوز کار بستگی به قرارداد کاری با کارفرما دارد. اگر کارفرما بخواهد شما را به مدت 2 سال استخدام کند، مجوز اقامت و کار تا آن زمان معتبر خواهد بود.