تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان طرفداران خود را دارد و هر ساله عده زیادی از دانشجویان به دنبال کسب اطلاعات در خصوص این دو رشته در ارمنستان هستند. ارمنستان دارای 40 دانشگاه دولتی و خصوصی است که عده زیادی از دانشجویان آن از کشورهای دیگر هستند. بسیاری از متقاضیان تحصیل پزشکی در ارمنستان در خصوص مورد تأیید بودن مدرک اخذ شده از دانشگاه‌های ارمنستان در ایران سوال دارند. همچنین بسیاری در مورد شرایط تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان اطلاعات کافی نداشته و سوالاتی در این خصوص دارند. در این مقاله قصد داریم تا به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

این مقاله توسط موسسه مهاجرتی میرداماد خدمت شما ارائه شده است. شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و ارزیابی شرایط خود جهت تحصیل پزشکی ارمنستان با مشاوران ما در موسسه تماس حاصل فرمایید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  شرایط عمومی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی ارمنستان

  کشور ارمنستان یکی از کشورهای همسایه ایران است که در شمال غربی کشور قرار گرفته و با کشورهای گرجستان، ترکیه و آذربایجان نیز مرز مشترک دارد. ارمنستان تنها دارای 3 میلیون نفر جمعیت است و دین رسمی مردم آن مسیحیت و زبان رسمی این کشور ارمنی است. به دلیل نزدیکی ارمنستان به ایران بسیاری از دانشجویان علاقه دارند تا به تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان و یا تحصیل رشته پزشکی در این کشور بپردازند و این دو رشته مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار گرفته است.

  آموزش پزشکی در ارمنستان قدمت طولانی دارد و تحصیل این رشته در ارمنستان حدود 6 سال طول می‌کشد. طی 3 سال اول به دانشجویان دروس نظری تدریس می‌شود و 3 سال بعد دانشجویان به صورتی بالینی و عملی به بررسی و تشخیص بیماران می‌پردازند. تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان نیز حدود 5 سال به طور می‌انجامد و پس از پایان این دوره به دانشجویان مدرک دکترای عمومی داده خواهد شد. شرایط لازم برای تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور ارمنستان عبارت است از:

  • داشتن مدرک دیپلم 12 ساله
  • مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6
  • شرکت در دوره یک ساله زیروکورس یا همان پیش‌پزشکی

  دانشگاه های برتر پزشکی و دندانپزشکی ارمنستان

  چنانچه برای تحصیل در ارمنستان پزشکی را انتخاب کردید، اطلاع داشتن از بهترین دانشگاه‌های این کشور در این دو رشته اهمیت زیادی دارد. ارمنستان دانشگاه‌های مناسبی برای تحصیل دندانپزشکی و پزشکی دارد که از معروف‌ترین آنها می‌توان به دانشگاه ایروان اشاره کرد. این دانشگاه‌ها دارای امکانات آموزشی مناسبی هستند اما باید دقت کنید که هیچکدام مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیستند و تنها در خود ارمنستان معتبر هستند. لیست آنها در جدول زیر ارائه شده است:

  نام دانشگاهرتبه در ارمنستانرتبه جهانی
  دانشگاه ایروان (Yerevan State University)11001- 1200
  دانشگاه آمریکایی ارمنستان (American University of Armenia)23500
  دانشگاه روسی آمریکایی ارمنستان (Russian-Armenian University)35800
  دانشگاه علوم پزشکی ایروان (Yerevan State Medical University)46700
  دانشگاه بین‌المللی اوراسیا (Eurasia International University)59600

  مدارک لازم برای پذیرش پزشکی و دندانپزشکی ارمنستان

  شرایط تحصیل پزشکی در ارمنستان در هر دانشگاه متفاوت است اما با این وجود شما حتما نیاز به مدرک دیپلم خواهید داشت. علاوه بر این تحصیل پزشکی در ارمنستان و رشته دندانپزشکی به هر دو زبان ارمنی و انگلیسی ممکن است. همچنین دانشجویان باید در آزمون ورودی و مصاحبه دانشگاه‌ها شرکت کنند و این یک امر ضروری است. شرکت در دوره پیش‌پزشکی یا زیروکورس ارمنستان نیز برای متقاضیان الزامی است. این دوره یک ساله است و به آموزش زبان ارمنی و دروس مهم و کلیدی رشته پزشکی و دندانپزشکی مانند زیست، بیولوژی، ریاضی، شیمی و … می‌پردازد. مدارک لازم برای تحصیل دندانپزشکی و پزشکی ارمنستان عبارتند از:

  • مدرک دیپلم و ریزنمرات
  • ارائه نمره قبولی در آزمون ورودی
  • پاسپورت معتبر
  • مدرک زبان انگلیسی معتبر
  • رزومه تحصیلی
  • گواهی سلامت پزشکی

  آماده‌سازی دقیق و صحیح مدارک در اخذ پذیرش تحصیلی نقش بسیار مهمی دارد. از این رو توصیه می‌کنیم متقاضیان از مشاوران و کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی میرداماد جهت جمع‌آوری مدارک کمک بگیرند. کارشناسان این موسسه با سال‌ها تجربه در زمینه اخذ پذیرش در رشته پزشکی و دندانپزشکی، تمامی مراحل پذیرش و اخذ ویزا را به دقت و در زمان‌بندی تعیین شده همراه شما طی خواهند کرد.

   مدارک اخذ شده از دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی ارمنستان مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران نبوده و تنها در خود ارمنستان معتبر هستند.

  هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی ارمنستان

  هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور ارمنستان نسبت به سایر کشورها مقرون به صرفه‌تر است. به همین دلیل این کشور مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویانی است که به دنبال هزینه‌های پایین و کیفیت مناسب تحصیل هستند. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که دانشگاه‌های ارمنستان مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران نیستند و دانشگاه‌های معتبرتری در سایر کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا نسبت به دانشگاه‌های ارمنستان وجود دارد. هزینه تحصیل پزشکی در ارمنستان با توجه به دانشگاه بین 3500 دلار تا 5000 دلار در سال است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان نیز در همین حدود است. به عنوان مثال هزینه رشته دندانپزشکی در دانشگاه ایروان سالانه حدود 4500 دلار خواهد بود. هزینه تحصیل در برخی دانشگاه‌های پزشکی ارمنستان در جدول زیر ارائه شده است:

  نام دانشگاههزینه تحصیل ( دلار در سال)
  دانشگاه دولتی ایروان5 هزار دلار
  دانشگاه بین‌المللی روسی_ ارمنی3 هزار دلار
  دانشگاه طب سنتی4500 دلار
  دانشگاه پزشکی تزرا5400 دلار

  شرایط اخذ بورسیه تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی ارمنستان

  با اینکه هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور ارمنستان بسیار پایین است با این وجود برخی متقاضیان در خصوص دریافت بورسیه‌های تحصیلی در این کشور و امکان تحصیل رایگان سوال دارند. در ارمنستان امکان اخذ بورسیه تحصیلی و وام دانشجویی برای دانشجویان رشته پزشکی و رشته دندانپزشکی وجود دارد. کشور ارمنستان توجه زیادی به جوانان دارد و از همین رو بورسیه‌های متعددی را برای دانشجویان در نظر گرفته است. وام‌های دانشجویی نیز با نرخ سود پایین و در چهارچوب پروژه‌های دانشجویی به متقاضیان اهدا خواهد شد. برخی از بورسیه‌های تحصیل پزشکی در ارمنستان و تحصیل دندانپزشکی ارمنستان عبارتند از:

  نام بورسیهمبلغ بورسیه
  بورسیه تحصیلی دولتی دانشگاه ایروان هزینه‌های تحصیل را در بر می‌گیرد.
  بورسیه مسابقات جهانی دانشجویی1500 دلار در ماه
  بورسیه تحصیلی KAS1500 دلار در ماه + هزینه رفت و آمد
  بورسیه ارمنی آمریکایی جامعه پزشکی2500 دلار
  بورسیه اراسموس موندوسهزینه سفر+ هزینه زندگی

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  مدارک لازم اخذ ویزای تحصیلی رشته دندانپزشکی و پزشکی در ارمنستان

  علاقه‌مندان تحصیل در ارمنستان دندانپزشکی و پزشکی، بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظرشان در این کشور، باید برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنند. باید دقت کنید که برای اخذ ویزا مدارکی مورد نیاز است که این مدارک باید معتبر باشند و کامل ارائه شوند. چنانچه متقاضی اقدام به ارائه مدرک جعلی کند شانس اخذ ویزا را از دست خواهد داد. بنابراین توصیه می‌کنیم در آماده‌سازی مدارک نهایت دقت را داشته باشید. شما عزیزان می‌توانید در این خصوص از کارشناسان مجرب موسسه میرداماد نیز راهنمایی دریافت کنید.

  لیست مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی ارمنستان عبارتند از:

  • پاسپورت معتبر
  • چند قطعه عکس جدید پاسپورتی
  • نامه پذیرش از دانشگاه
  • گواهی تمکن مالی
  • بیمه‌نامه مسافرتی
  • ارائه اسناد محل اقامت
  • ترجمه مدرک دیپلم و ریزنمرات
  • مدرک زبان معتبر
  • فرم درخواست ویزا تکمیل شده
  • رسید پرداخت هزینه ویزا

  درآمد پزشکان و دندانپزشکان در ارمنستان

  دانشجویانی که از رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های ارمنستان فارغ التحصیل شوند، این امکان را دارند تا در کشور ارمنستان بمانند و به دنبال کار باشند. اما باید توجه کنید که نرخ بیکاری در ارمنستان بالا و حدود 15 درصد است. از این رو دانشجویان مسیر سختی در پیش دارند و ممکن است موفق به یافتن کار مناسب در این کشور نشوند. چنانچه موفق به پیدا کردن کار پس از تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان شوید، درآمد شما در این کشور به طور میانگین 1 میلیون و 190 هزار درام ارمنستان در ماه خواهد بود. همچنین پزشکان در این کشور 1 میلیون و 790 هزار درام ارمنستان در ماه است.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  سخن پایانی

  در این مقاله شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان را مورد بررسی قرار دادیم. ارمنستان کشور بسیار زیبایی است که به دلیل نزدیکی به ایران مورد توجه متقاضیان تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در خارج از کشور قرار گرفته است. اما مدارک دریافت شده از دانشگاه‌های ارمنستان مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیستند و اعتبار بالایی نیز در سطح جهانی ندارند. بنابراین توصیه می‌کنیم چنانچه تمایل به تحصیل در این دو رشته دارید با وکلا و کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد تماس حاصل فرمایید تا پس از بررسی شرایط شما گزینه‌های بهتری را خدمتتان ارائه دهند. کارشناسان ما با سال‌ها تجربه در زمینه اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی و پزشکی در اروپا و سایر کشورهای جهان همراه شما در این مسیر خواهند بود.

  سوالات متداول

  آیا تحصیل پزشکی در ارمنستان انتخاب مناسبی است؟

  خیر به این دلیل که مدارک دریافت شده از دانشگاه‌های این کشور تنها در ارمنستان دارای اعتبار هستند.

  آیا مدارک پزشکی و دندانپزشکی دریافت شده از دانشگاه‌های ارمنستان مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند؟

  خیر مدارک دریافت شده از دانشگاه‌های ارمنستان مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران نیستند.

  هزینه تحصیل در رشته پزشکی در ارمنستان چقدر است؟

  هزینه بسته به دانشگاه سالانه بین 3500 تا 5000 دلار است.

  آیا امکان تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان به زبان انگلیسی وجود دارد؟

  بله دانشجویان می‌توانند به زبان ارمنی یا انگلیسی در ارمنستان تحصیل کنند.

  آیا شرکت در آزمون ورودی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور ارمنستان ضروری است؟

  بله متقاضیان رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه‌های ارمنستان باید در آزمون ورودی شرکت کنند.

  مقالات مرتبط

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان طرفداران خود را دارد و هر ساله عده زیادی از دانشجویان به دنبال کسب اطلاعات در خصوص این دو رشته در ارمنستان هستند. ارمنستان دارای 40 دانشگاه دولتی و خصوصی است که عده زیادی...

  نظرات کاربران