تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا

در میان تمام کشورهای انگلیسی زبان، استرالیا یکی از مقاصد مورد علاقه دانشجویان بین المللی برای تحصیل رشته های علوم پزشکی است. استرالیا به عنوان کشوری که مدارک معتبر بین المللی را ارائه می دهد، دارای اساتیدی از بهترین های جهان است و بهترین شرایط تحصیل را برای هر دانشجو فراهم می کند. توجه به آینده شغلی و میزان حقوق و درآمد فارغ التحصیلان پزشکی در استرالیا، این کشور بهترین مکان برای تحصیل پزشکی است. در این مقاله ما کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد به ارائه اطلاعات لازم در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا می پردازیم.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  شرایط تحصیل پزشکی در استرالیا

  برای تحصیل در استرالیا در رشته پزشکی دانشجویان باید دوره دبیرستان و سال 12 را تمام کنند و برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس پزشکی درخواست دهند. سپس باید در برنامه پزشکی 4 ساله فوق لیسانس ثبت نام کنند. برای ثبت نام کامل، باید یک سال کارآموزی را نیز بگذرانند. در استرالیا دانشجویان به 2 روش می توانند در رشته پزشکی تحصیل کنند که دارای شرایط مجزایی است:

  نوع دوره های پزشکی در استرالیاشرایط و الزامات تحصیل پزشکی در دانشکده های استرالیا
  تحصیل پزشکی در استرالیا با مدرک دیپلم: از طریق درخواست پذیرش برای تحصیل در دانشکده پزشکی بلافاصله پس از اتمام دبیرستان و دریافت مدرک کارشناسی یا لیسانس پزشکی 4 ساله (Graduate entry medicine) تحصیل در دوره های لیسانس پزشکی: Bachelor of Arts and Doctor of Medicine Bachelor of Science and Doctor of Medicineمسیر اول فقط برای تعداد بسیار محدودی از دانشجویان (30 دانشجوی بومی و 10 دانشجوی بین ‌المللی) در دسترس است و دانشجویان باید دارای نمره عالی در ریاضیات پیشرفته و اخذ ATAR 99.95 در گواهی مدرسه عالی یا معادل آن باشند. دارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان دارا بودن نتیجه آزمون GAMSAT یا MCAT دارا بودن درک عالی دانشجو از موضوعات علمی دارا بودن نمره و معدل عالی در سال آخر مدرک لیسانس شرکت در آزمون ورودی دارا بودن گواهی تمکن مالی کافی دارا بودن شرایط سنی مناسب بالاتر از 18 سال
  تحصیل پزشکی در استرالیا با مدرک کارشناسی یا لیسانس : درخواست پذیرش برای تحصیل پزشکی پس از اتمام دوره کارشناسی و دریافت مدرک کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس پزشکی پس از تحصیل  دارا بودن مدرک لیسانس علوم دارا بودن نتیجه آزمون GAMSAT یا MCAT (دانشجویان بین المللی ممکن است واجد شرایط تکمیل آزمون پذیرش کالج پزشکی MCAT  به جای GAMSAT باشند و باید شرایط و مدرک زبان انگلیسی و همچنین معیارهای تعیین شده را داشته باشند.) دارا بودن درک عالی دانشجو از موضوعات علمی دارا بودن نمره و معدل عالی در سال آخر مدرک لیسانس از حداقل 65 یا بالاتر و محاسبه معدل از طریق مرکز پذیرش دانشگاه ها QAS شرکت در آزمون ورودی

  شرایط تحصیل دندانپزشکی در استرالیا

  برخلاف کشور کانادا تحصیل پزشکی در استرالیا با مدرک دیپلم و تحصیل دندانپزشکی نیز با مدرک دیپلم امکان پذیر است. برای تحصیل دندانپزشکی در استرالیا باید دوره دندانپزشکی مناسب را پیدا کنید. با تحصیل در رشته دندانپزشکی یک شغل با پرستیژ اجتماعی عالی و حقوق بالا دریافت می کنید. همانطور که شغل دندانپزشکان در استرالیا درخشان است، درآمد آن ها نیز بسیار بالا است. میانگین حقوق یک دندانپزشک 150.000 دلار استرالیا در سال است که بر اساس سطح صلاحیت و تجربه دندانپزشکان در این زمینه می تواند متغیر و تا 200000 دلار استرالیا در سال نیز برسد. شرایط تحصیل دندانپزشکی در استرالیا در سال 2023-2024 عبارت است از:

  دوره دندانپزشکی در استرالیاشرایط و الزامات تحصیل دندانپزشکی در دانشکده های استرالیا
  تحصیل دوره دندانپزشکی استرالیا با دیپلم: تحصیل در مقطع کارشناسی دندانپزشکی degree Bachelor of Science/Doctor of Dental Medicineکسب حداقل امتیاز ATAR معادل 99.6 دستیابی به عملکرد رضایت بخش در فرآیند ارزیابی، از جمله ارزیابی کتبی دارا بودن حداقل الزامات زبان انگلیسی پس از ثبت نام و تحصیل کسب میانگین نمره حداقل 65.0 برای تحصیل دکتری دندانپزشکی دارا بودن انگیزه نامه تحصیلی (SOP) تایید ثبت نام  (COE) دارا بودن مدرک مهارت در زبان انگلیسی ورودی موقت  (GTE) دارا بودن گواهی سلامتی شرکت در آزمون ورودی دارا بودن گواهی تمکن مالی کافی دارا بودن شرایط سنی مناسب بالاتر از 18 سال
  تحصیل دندانپزشکی استرالیا با مدرک کارشناسی: تحصیل در مقطع 4 ساله کارشناسی ارشد دکترای دندانپزشکی the Doctor of Dental Medicineکسب نمره لازم در آزمون پذیرش فارغ التحصیلان دانشکده پزشکی استرالیا (GAMSAT) یا معادل آن دستیابی به عملکرد رضایت بخش در مصاحبه کوتاه چندگانه (MMI) کسب الزامات پیش نیاز زیست شناسی DMD دارا بودن عملکرد رضایت بخش در راهنمای پذیرش داخلی مربوطه
  مدت زمان تحصیل کارشناسی ارشد دندانپزشکی استرالیا 4 سال است.

  ساختار تحصیل پزشکی در استرالیا

  پس از تکمیل دوره پزشکی که می تواند از 4 تا 6 سال طول بکشد، دانشجویان باید 47 هفته یا یک سال به عنوان کارآموز در بیمارستان کارآموزی کنند. مسئولیت هماهنگی این دوره کارآموزی کاملا بر عهده دانشجویان است. معمولاً برای همه ایالت های استرالیا، آخرین مهلت درخواست در ژوئن، یک سال قبل از شروع دوره کارآموزی است.

  فارغ التحصیلی از یک دانشکده پزشکی در استرالیا به دانشجویان امکان دسترسی به فرصت های متعدد کاری را در سطح محلی و بین المللی می دهد. پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان با تحصیل تخصص پزشکی در استرالیا می توانند در حوزه های مدیریت بالینی، مدیریت بیمارستان، مدیریت مدارک پزشکی، بینایی سنجی یا به عنوان شنوایی شناس، متخصص ارتوپدی، آسیب شناس، گفتار درمانی، دامپزشک، دندانپزشک، دستیار دندانپزشکی، پیراپزشکی، جراح مغز و اعصاب، روانپزشک، روانشناس، پرستار، متخصص تغذیه، متخصص تغذیه، داروساز، متخصص کایروپراکتیک، متخصص بیهوشی، دانشمند تحقیقات پزشکی، جراح پیوند و غیره کار و طبابت کنند.

  ساختار تحصیل دندانپزشکی در استرالیا

  متقاضیان مهاجرت به استرالیا برای تحصیل پزشکی باید بدانند که مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در این کشور معمولاً 4 سال است که به عنوان دندانپزشک عمومی از دانشگاه فارغ التحصیل می شوید. پس از یک دوره کارشناسی که حداقل 3 سال است، این مسیر حداقل 7 سال طول می کشد. اگر قصد دارید یک برنامه تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی را در نظر بگیرید، حتماً از قبل برنامه ریزی کنید! بورسیه های تحصیلی مختلفی برای دانشجویان بین المللی نیز وجود دارد. طول دوره دندانپزشکی در بین دانشگاه ها متفاوت است و از 3 تا 7 سال متغیر است. دکترای جراحی دندانپزشکی دارای پیش نیازهای خاص و شرایط ورود است، از جمله تکمیل مطالعات مربوطه در آناتومی، بیوشیمی و فیزیولوژی در سطح سال دوم دندانپزشکی. دانشجویانی که قصد تحصیل دکترای جراحی دندانپزشکی را دارند، باید در آزمون پذیرش تحصیلی دانشکده پزشکی استرالیاGAMSAT  شرکت کنند.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  آزمون های ورودی برای تحصیل پزشکی در استرالیا

  آزمون GAMSAT آزمون پذیرش تحصیلات تکمیلی دانشکده پزشکی یک آزمون استاندارد است که توسط شورای تحقیقات آموزش و پرورش استرالیاACER  اجرا می شود.

  بیشتر برنامه های پذیرش پزشکی و برخی دیگر از برنامه های مراقبت های بهداشتی در استرالیا از متقاضیان داخلی می خواهند که در GAMSAT شرکت کنند. این آزمون برای بسیاری از دانشجویان بین المللی سخت و دشوار است، زیرا شامل 5.5 ساعت MCQ و مقاله نویسی است که موضوعات علوم انسانی و علوم را پوشش می دهد.

  دانشکده های پزشکی استرالیا به طور کلی به حداقل معدل 5.0 و نمره GAMSAT 50 نیاز دارند (اگرچه این میزان بسیار متفاوت است) و نمرات دانشجویان اغلب به طور قابل توجهی بالاتر است. برای درخواست دکترای پزشکی در دانشگاه سیدنی حداقل نمره 50 در هر 3 بخش آزمون مورد نیاز است که 2 بار در سال در ماه های مارچ و سپتامبر ارائه می شود. از دانشجویانی که دارای معدل رضایت بخش و نمره GAMSAT هستند دعوت می شود در مصاحبه ای برای ورود به دکترای پزشکی سیدنی شرکت کنند. این به عنوان یک مصاحبه کوتاه چندگانه شناخته می شود.

  دانشگاه های برتر برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا

  در میان 100 دانشگاه برتر جهان بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال 2022 در حدود 5 دانشگاه استرالیا دارای رتبه های برتر می باشند. دانشگاه سیدنی و دانشگاه ملبورن در استرالیا برترین برنامه های پزشکی جهان را ارائه می دهند. بر اساس رتبه بندی موضوع QS در سال 2023، دانشگاه سیدنی و دانشگاه ملبورن 2 کالج برتر پزشکی در استرالیا محسوب می شوند. بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی استرالیا و همچنین تحصیل دندانپزشکی در سال 2023-2024 از نظر رنکینگ های جهانی عبارت اند از:

  بهترین دانشگاه های پزشکی استرالیارتبه در بین دانشگاه های پزشکی اقیانوسیهرتبه در بین دانشگاه های پزشکی جهاندرصد پذیرش/ تعداد دانشجویان
  دانشگاه سیدنی University of Sydney13130% 63.602 نفر
  دانشگاه ملبورن University of Melbourne23570% 49.000 نفر  
  دانشگاه کوئینزلند University of Queensland35648.771 نفر
  دانشگاه موناش Monash University47340% 78.000 نفر
  دانشگاه نیوساوث ولز University of New South Wales58060%  
  دانشگاه وسترن استرالیا University of Western Australia614638% 25.000 نفر
  دانشگاه آدلاید University of Adelaide714825.000 نفر
  دانشگاه ملی استرالیا Australian National University1022335%
  دانشگاه سیدنی و ملبورن از بهترین دانشگاه های پزشکی استرالیا و جهان می باشند.

  مدارک لازم برای پذیرش تحصیل پزشکی در استرالیا

  برای دارا بودن شرایط لازم به منظور پذیرش در دانشکده های پزشکی استرالیا، دانشجویان باید شرایط تعیین شده توسط این دانشگاه ها را داشته باشند. هر دانشگاه ممکن است شرایط و مدارک خاص خود را داشته باشد. بنابراین، توصیه می شود دانشجویان برای اطلاع از شرایط دانشگاه انتخابی خود، وب سایت آن را بررسی کنند و مطمئن شوند که قبل از مهلت مقرر برای دانشگاه درخواست دهند. با توجه به رقابتی بودن رشته پزشکی، ارسال درخواست پس از مهلت مقرر به احتمال زیاد منجر به رد درخواست پذیرش خواهد شد. مهم ترین مدارک لازم برای پذیرش پزشکی در استرالیا عبارت است از:

  • مدرک کارشناسی: با توجه به اینکه دانشجویان می توانند پس از تمام شدن دوره کارشناسی برای برنامه پزشکی درخواست دهند، یکی از شرایط لازم این است که مدرک تحصیلی معادل مدرک لیسانس استرالیا را کسب کنند.
  • معدل تحصیلی: عامل دیگری است که واجد شرایط بودن دانشجو برای درخواست پذیرش در دانشکده پزشکی در استرالیا را تعیین می کند. دانشجویان باید حداقل معدل 2.7 از 4 (برای دانشجویان آمریکایی/کانادایی)، 3.3 از 5 (برای دانشجویان سنگاپور) و غیره را داشته باشند.
  • نتیجه آزمون ورودی: دانشجویان باید در آزمون های ورودی و پذیرش پزشکی استرالیا (GAMSAT/MCAT یا برای DMD، DAT/CDAT شرکت کنند.
  • مدرک زبان انگلیسی: دانشجویان برای تحصیل پزشکی در استرالیا باید انگلیسی را روان صحبت کنند. اگر از کشوری غیر انگلیسی زبان هستند، باید مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی ارائه دهند. برای این کار می توانند نمرات تافل، آیلتس، PTE را به دانشگاه ارسال کنند.
  • مدارکی که باید به عنوان اسناد پشتیبانی از درخواست تهیه و ارسال شود شامل فرم درخواست پذیرش تحصیلی تکمیل شده، مدارک و سوابق تحصیلی، مدرک مهارت زبان انگلیسی، ریز نمرات رسمی، رزومه و نامه های مرجع است.
  • پاسپورت با اعتبار کافی و اوراق هویتی
  • توصیه نامه از اساتید مقطع تحصیلی قبل
  • انگیزه نامه تحصیلی قوی
  • گواهی تمکن مالی و اثبات دارا بودن توانایی تامین مالی هزینه های اقامت تحصیلی در استرالیا

  هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا

  هزینه های تحصیل معمولاً بخش عمده ای از هزینه های زندگی را در حین تحصیل در خارج از کشور تشکیل می دهد. هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا و تحصیل دندانپزشکی در استرالیا در سال 2023-2024 عبارت است از:

  شهریه و هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا84.000 دلار استرالیا معادل 62.071 دلار آمریکا در سال
  شهریه تحصیل دندانپزشکی در استرالیااز حدود 50.000 تا 80.000 دلار استرالیا در سال
  هزینه ارسال درخواست پذیرش تحصیلی پزشکیاز حدود 100 دلار استرالیا معادل 73 دلار آمریکا تا 150 دلار استرالیا معادل 110 دلار آمریکا
  هزینه های شرکت در آزمون زبان و آزمون های ورودی پزشکیمتغیر
  هزینه های زندگی دانشجویی در استرالیادر حدود 27.000 دلار استرالیا معادل 19.857 دلار آمریکا در سال

  هزینه های زندگی در استرالیا

  استرالیا مکان فوق العاده ای برای زندگی بومیان و خارجی ها است. بر اساس گزارش Expatistan استرالیا یکی از گران ترین کشورها برای زندگی است (رتبه 12 از 71). به طور کلی، هزینه های زندگی بالاتر به معنای بالا بودن هزینه های اساسی زندگی است. هزینه های زندگی در استرالیا برای متقاضیان بین المللی در سال 2023 از سایت معتبر https://www.numbeo.com/cost-of-living/country عبارت است از:

  • هزینه های زندگی یک خانواده 4 نفره در استرالیا ماهانه در حدود 5.852.7 دلار (3.427.5 یورو) بدون احتساب اجاره خانه است.
  • هزینه های زندگی یک متقاضی بدون احتساب اجاره خانه در استرالیا ماهانه در حدود 1.661.4 دلار (972.9 یورو) است.
  • هزینه های زندگی در استرالیا به طور متوسط 153.2% بیشتر از ایران است.
  • هزینه های اجاره در استرالیا به طور متوسط 262.8% بیشتر از ایران است.
  اقلامهزینه در سال 2023 در استرالیا
  صرف غذا در یک رستوران معمولی14.64 یورو
  یک ساندویچ مک دونالد8.78 یورو
  یک بطری آب معدنی 0.33 لیتری1.97 یورو
  یک لیتر شیر1.32 یورو
  یک کیلو برنج سفید1.90 یورو
  500 گرم نان سفید تازه1.99 یورو
  12 عدد تخم مرغ3.31 یورو
  یک کیلو پنیر محلی8.10 یورو
  یک کیلو فیله مرغ7.32 یورو
  یک کیلو گوشت گوساله12.87 یورو
  یک کیلو سیب2.85 یورو
  یک کیلو موز2.85 یورو
  یک کیلو پرتغال2.56 یورو
  یک کیلو گوجه فرنگی4.14 یورو
  یک کیلو سیب زمینی1.34 یورو
  یک کیلو پیاز2.12 یورو
  بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی2.64 یورو
  مصرف انرژی (آب، برق، سرمایش، گرمایش، دفع زباله)186.53 یورو
  هزینه ماهانه باشگاه ورزشی44.75 یورو
  اجاره ماهانه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر1.357.62 یورو
  میانگین حقوق و درآمد ماهانه پس از کسر مالیات2.945.76 یورو

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد جزئیات تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور استرالیا راهنمایی های لازم ارائه شد. علاوه بر این در مورد شرایط تحصیل پزشکی در استرالیا، هزینه های تحصیلی و تحصیل تخصص پزشکی در استرالیا توضیح داده شد. به منظور تسهیل روند مهاجرت تحصیلی به استرالیا و تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، مشاوره با کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد راهگشا است.

  سوالات متداول

  آیا ورود به دانشکده پزشکی در استرالیا سخت است؟

  پذیرش پزشکی در استرالیا به طور کلی کاملا رقابتی است و پزشکی سخت ترین برنامه برای ورود به استرالیا است، اما پذیرش بسیاری از دانشجویان در دانشکده پزشکی در استرالیا امکان پذیر است.

  چگونه می توانم در رشته پزشکی در استرالیا تحصیل کنم؟

  برای ورود به دانشکده پزشکی در استرالیا به نمره GAMSAT خوب، معدل حداقل 2.7، یک نمونه کار قوی پزشکی یا برنامه GEMSAS و عملکرد بسیار خوب در مصاحبه پزشکی نیاز دارید.

  برای تحصیل پزشکی در استرالیا به چه معدلی نیاز دارم؟

  میانگین معدل پذیرفته شده در دانشکده پزشکی استرالیا 2.7 یا بالاتر است. به طور کلی، داشتن معدل 3.0 و بالاتر ایده خوبی است تا بتوانید در این رشته موفق شوید.

  شهریه تحصیل پزشکی استرالیا چقدر است؟

  مدارس پزشکی استرالیا به طور متوسط بین 255.000 تا 630.000 دلار استرالیا در طول 4 سال شهریه دارند که این میزان برای دانشجویان بین المللی به طور قابل توجهی بالاتر است.

  آیا مصاحبه جزء روند تحصیل پزشکی در استرالیا است؟

  بله. مصاحبه یکی از مهم ترین بخش های دریافت پیشنهاد پذیرش است و به شدت توسط اکثر کمیته های پذیرش مورد توجه قرار می گیرد.

  مقالات مرتبط

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا

  در میان تمام کشورهای انگلیسی زبان، استرالیا یکی از مقاصد مورد علاقه دانشجویان بین المللی برای تحصیل رشته های علوم پزشکی است. استرالیا به عنوان کشوری که مدارک معتبر بین المللی را ارائه می دهد، دارای اساتیدی از بهترین های...

  دانشگاه‌های برتر استرالیا

  دانشگاه‌های برتر استرالیا

  یکی از کشورهای محبوب در بین دانشجویان ایرانی که در سال‌های اخیر بسیاری از افراد اقدام به مهاجرت به آن کردند، استرالیا است. در صورتی که شما نیز جز افرادی هستید که علاقه مند دارید تا به کشور استرالیا مهاجرت...

  ویزای تحصیلی استرالیا

  ویزای تحصیلی استرالیا

  استرالیا کشوری است که دانشگاه‌های معتبر و سطح بالایی زیادی را در دل خود جای داده است. ویزای تحصیلی استرالیا تحت عنوان ویزای زیر کلاس 500 هم شناخته می‌شود. برای موفقیت در اخذ چنین ویزایی لازم است متقاضیان مدارک لازم...

  نظرات کاربران