تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای اروپایی از اهمیت زیادی برخوردار است. سوئیس از جمله کشورهایی است که تحصیل این 2 رشته در دانشگاه‌های معتبر آن رقابت زیادی در میان دانشجویان ایجاد کرده است. علاوه بر به روز بودن دانشگاه‌ها و برخورداری آنها از مدرن‌ترین امکانات آموزشی و اساتید برجسته، بازار کار پزشکی و دندانپزشکی در این کشور رونق زیادی دارد و افراد شاغل در این حوزه درآمد بسیار بالایی دارند. موفقیت در تحصیل پزشکی در سوئیس حتی برای شهروندان سوئیسی نیز کار راحتی نیست بنابراین توصیه می‌کنیم اگر قصد انجام چنین کار دشواری را دارید، حتما با وکلایی که به خوبی با روند گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های سوئیس آشنایی دارند مشورت کنید. در این مقاله اطلاعاتی را که وکلای برجسته موسسه مهاجرتی میرداماد درباره تحصیل پزشکی در سویئس برای شما عزیزان فراهم کرده‌اند را مرور می‌کنیم.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس

  تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در اکثر کشورهای جهان راهی پر فراز و نشیب است و دانشجویان علاوه بر استعداد یادگیری فراوان، باید مهارت‌هایی مانند مهارت ارتباط گرفتن با بیمار، مهارت تصمیم گیری در شرایط بحرانی، مدیریت استرس، همدلی و همدردی با بیماران و … را نیز بیاموزند. به همین دلیل در برخی از کشورها علاوه بر آزمون‌های ورودی که سطح علمی دانشجویان را می‌سنجد، مهارت‌های دیگر دانشجویان را نیز محک می‌زنند.

  برای قبولی در تحصیل پزشکی در سوئیس و تحصیل دندانپزشکی در سوئیس نیاز است تا دانشجویان مدرک دیپلم رسمی داشته باشند و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند. همچنین تسلط عالی به سطح زبان انگلیسی و یا آلمانی از جمله مهم‌ترین شرایط تحصیل پزشکی در سوئیس است. شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه مورد نظر و کسب نمره مورد نیاز آنها نیز شرط تحصیل در این دانشگاه‌های معتبر می‌باشد.

  مدت زمان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس

  کنفدراسیون سوئیس مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی را 6 سال تعیین کرده است که 3 سال اول آن به دوره کارشناسی و 3 سال دوم به دوره کارشناسی ارشد تقسیم شده است. در این مدت دروس بسیاری در زمینه‌های مختلفی همچون علوم زیستی، کالبدشناسی، آناتومی و فیزیولوژی، دروس بالینی و … به دانشجویان تدریس می‌شود و مهارت‌های دیگری همچون حل مسئله و دیگر دروس عملی به طور تخصصی به آنها آموزش داده می‌شود. همچنین دانشجویان ساعات زیادی را بر بالین بیماران می‌گذرانند و واحدهای درسی خود را بصورت تجربی می‌آموزند. پس از پایان دوران تحصیل پزشکی، فارغ التحصیلان برای دریافت مجوز فدرال سوئیس برای طبابت لازم است تا در آزمون مخصوصی شرکت کنند و حدنصاب نمره را بدست آورند. سپس علاقمندان به تحصیل تخصص پزشکی در سوئیس می‌توانند در آزمون‌های تخصص شرکت کرده و در فیلد مورد نظر خود ادامه تحصیل بدهند.

  آزمون مقدماتی جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس

  همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم دانشگاه‌های پزشکی کشور سوئیس برای پذیرش دانشجویان محدودیت‌های زیادی دارند و همین امر باعث ایجاد رقابت در میان آنها شده است. هر یک از دانشگاه‌های مختلف، سیاست‌های جداگانه‌ای برای جذب دانشجو دارند. برای مثال دانشگاه‌های ژنو، لوزان و نوشاتل آزمون‌های سختی را اجرا می‌کنند. دانشجویانی که علاقمند به تحصیل پزشکی در سوئیس به زبان انگلیسی نیستند و می‌خواهند این رشته را به زبان آلمانی بیاموزند باید در آزمون‌های ارائه شده در دانشگاه‌های بازل، برن، چور، لوسرن، سنت گالن، سوهر و زوریخ شرکت کنند. این آزمون‌های ورودی در ماه جولای برگزار می‌شوند.

  بهترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس از آن جهت اهمیت دارد که دانشگاه‌های این کشور در شاخه‌های مختلف پزشکی و پیراپزشکی همچون بیهوشی، قلب و عروق، پزشکی عمومی و داخلی، رادیولوژی، چشم پزشکی و … پیشرو هستند. از جمله بهترین دانشگاه‌های پزشکی این کشور که دارای رتبه جهانی هستند عبارتند از:

  نام دانشگاهرتبه جهانی در میان دانشگاه‌های پزشکی جهان
  دانشگاه برن74
  دانشگاه زوریخ78
  دانشگاه بازل107
  دانشگاه ژنو124
  دانشگاه لوزان132
  موسسه فدرال فناوری سوئیس زوریخ350
  مدرسه فدرال پلی تکنیک لوزان488
  دانشگاه ایتالیایی سوئیس531
   دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی سوئیس دارای رتبه‌های برتر جهانی هستند.

  بورسیه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس

  دانشجویان خارجی که ویزای تحصیلی کشور سوئیس را دریافت می‌کنند و در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی مشغول به تحصیل می‌شوند، علاوه بر شهریه دانشگاه، ملزم به پرداخت هزینه‌های زندگی‌شان نیز هستند. برخی از دانشجویان قادر به پرداخت شهریه‌های سنگین دانشگاه نیستند که در این صورت می‌توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی درخواست بدهند. در دانشگاه‌های سوئیس بورسیه‌های مختلفی به دانشجویانی که شرایط خاصی دارند اعطا می‌شود. برخی از این بورسیه‌ها تنها قسمتی از هزینه‌های تحصیلی دانشجویان را پوشش می‌دهند و برخی دیگر علاوه بر پوشش کامل هزینه‌های تحصیلی، هزینه‌های زندگی دانشجویان را نیز تامین می‌کنند. برای اطلاع دقیق‌تر از روند درخواست و دریافت بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های سوئیس با کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد در تماس باشید.

  مهم‌ترین این بورسیه‌های تحصیلی عبارتند از:

  انواع بورسیه پزشکی سوئیستوضیحات
  کمک هزینه تحصیلی  EPFL Excellenceاین نوع بورسیه به دانشجویان برتر سال اول لیسانس در تمامی رشته‌های پزشکی تعلق می‌گیرد. کمک هزینه بورسیه: 10000 فرانک
  مسابقه بین المللی حمایت از دانشجویان در سال 2022/2023این بورسیه تحت حمایت مالی و علمی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که بدون ابزار لازم، همسویی خود با دانشگاه را نشان می‌دهند و قصد دارند در سال 2022/2023 در این دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دهند. کمک هزینه بورسیه: 20000 فرانک
  بورسیه تحصیلی  Doc 24 Legacy این بورسیه به عنوان کمک هزینه به دانشجویانی اعطا می‌شود قصد شرکت در دوره‌های آموزشی مبتنی بر سلامت را دارند. کمک هزینه بورسیه: 15000 فرانک
  بورس های تحصیلی  ETH Excellenceاین نوع بورسیه به 2 صورت به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد. این بورسیه برخی از دانشجویان را تحت حمایت کامل مالی برای هزینه‌های تحصیل و زندگی قرار می‌دهد و به برخی دیگر کمک هزینه تحصیلی اعطا می‌کند.
  بورسیه‌های ژنودانشگاه ژنو بورسیه‌های خود را بر اساس شایستگی دانشجویان در عملکرد تحصیلیشان به آنها اعطا می‌کند. کمک هزینه بورسیه: 10000 تا 20000 فرانک در ماه
  بورسیه تحصیلی دانشگاه برندانشگاه برن بورسیه‌های تحصیلی خود را به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های پزشکی ارائه می‌کند. کمک هزینه بورسیه: 1600 فرانک در ماه

  هزینه های تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی سوئیس

  هزینه تحصیل پزشکی در سوئیس به عوامل بسیاری بستگی دارد. اینکه دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل باشند و یا در دانشگاه‌های خصوصی، در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت داشته باشند و یا در آپارتمان شخصی، در شهرهای بزرگ زندگی کنند و یا در شهرهای کوچک و … همگی عواملی هستند که در میزان هزینه‌های زندگی دانشجویان این رشته تاثیرگذار هستند. البته ذکر این نکته ضروری است که چشم انداز رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور بسیار خوب است و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می‌توانند درآمد خوبی داشته باشند به همین دلیل است که بسیاری ترجیح می‌دهند تا دشواری‌ها و هزینه‌های بالای شهریه را تحمل کنند تا در آینده شغل و درآمد مناسبی در این رشته‌ها داشته باشند. برخی از هزینه‌های تحصیل در سوئیس در رشته های پزشکی و دندانپزشکی عبارتند از:

  انواع هزینه‌های تحصیل در سوئیسمیانگین هزینه‌ها
  شهریه دانشگاه زوریخهر ترم 1274 فرانک
  شهریه دانشگاه برنهر ترم 984 فرانک
  شهریه دانشگاه ژنوهر ترم 720 فرانک
  هزینه آزمون زبان170 فرانک
  هزینه درخواست50 فرانک

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  هزینه زندگی دانشجوی پزشکی در سوئیس

  برای مهاجرت به سوئیس باید بدانید که علاوه بر هزینه‌های مربوط به درس و دانشگاه، هزینه‌های روزمره زندگی نیز بر عهده دانشجویان است که بهتر است تمکن مالی کافی برای مدیریت این هزینه‌ها را داشته باشند. هزینه‌های زندگی افراد بسته به نوع سبک زندگی آنها می‌تواند متفاوت باشد. در جدول زیر نگاهی به برخی از ضروری‌ترین هزینه‌های روزانه زندگی دانشجویی در این کشور می‌اندازیم:

  انواع هزینه‌های زندگی دانشجوییمیانگین هزینه‌ها
  هزینه زندگی در شهر زوریخماهیانه 1650 الی 2200 یورو
  هزینه زندگی در شهر برنماهیانه 1600 یورو
  هزینه زندگی در شهر ژنوماهیانه 1650 الی 2500 یورو
  اجاره ماهیانه یک واحد آپارتمان700 الی 1200 یورو
  اجاره ماهیانه سالن‌های اقامت دانشجویی450 الی 800 یورو
  هزینه هر وعده غذا در غذاخوری دانشگاه8 الی 10 یورو
  هزینه هر وعده غذا در رستوران‌های ارزان قیمت16 الی 27 یورو
  هزینه ماهیانه حمل و نقل عمومی55 یورو
  هزینه ماهیانه بیمه درمانی250 الی 330 یورو
  هزینه ماهیانه لوازم التحریر و کتاب100 یورو
   فارغ التحصیلان پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس بازار کار خوب و درآمد مناسبی دارند.

  مدارک لازم برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس

  همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم از مهم‌ترین شرایط تحصیل دندانپزشکی در سوئیس و همچنین تحصیل پزشکی در این کشور این است که دانشجویان بتوانند در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها قبول شوند و پذیرش دانشگاه مورد نظر خود را دریافت کنند. برای این کار نیاز است تا متقاضیان به سایت دانشگاه مقصد مراجعه کنند و مدارک لازم به همراه مدارک مربوط به زبان را به مسئولین دانشگاه ارسال کنند. در صورت قبولی در دانشگاه و رشته مورد نظر، متقاضیان باید برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس اقدام نمایند. برای این کار لازم است تا مدارک لازم برای اخذ ویزا را با دقت کامل تهیه کنند و به سفارت این کشور تحویل دهند. توجه داشته باشید که مدارک باید به صورت کامل و بی نقص تهیه شوند چرا که با توجه به سختگیری‌های مامورین مهاجرتی سوئیس در روند اعطای ویزا، ممکن است کوچکترین نقص و کمبود در پرونده مهاجرتی باعث ریجکت شدن و یا رد شدن ویزا شود و هزینه‌های مالی و زمانی زیادی را به متقاضیان تحمیل کند.

  مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس عبارتند از:

  • تکمیل فرم‌های درخواست ویزای نوع D و ارسال آن به سفارت
  • ارائه 4 قطعه عکس پاسپورتی
  • ارائه گذرنامه دارای اعتبار حداقل 3 ماهه
  • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
  • ارائه رسید پرداخت شهریه دانشگاه و مدارک مربوط به ثبت نام
  • ارائه رزومه تحصیلی
  • نوشتن انگیزه نامه
  • داشتن تمکن مالی کافی برای مدیریت هزینه‌های تحصیل و زندگی در سوئیس به مبلغ 19200 یورو در سال
  • دادن تعهد مبنی بر ترک کشور سوئیس پس از فارغ التحصیلی

  دریافت ویزای تحصیلی سوئیس

  برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس متقاضیان باید با مراجعه به سایت سفارت این کشور نسبت به ثبت درخواست و ارسال مدارک لازم اقدام نمایند. سپس یک زمان مشخصی را برای مصاحبه حضوری تعیین کنند. دانشجویان باید توجه داشته باشند که حضور به موقع آنها برای حضور در سفارت الزامی است و نباید دیرتر از زمان مشخص شده در جلسه حاضر شوند. پس از ارسال مدارک و انجام مصاحبه معمولا چند هفته طول می‌کشد تا نتیجه ویزا اعلام شود.

  کار در حین تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس

  دانشجویان خارجی تحصیل پزشکی در سوئیس پس از 6 ماه اقامت در این کشور می‌توانند برای پیدا کردن کار دانشجویی اقدام کنند. این دانشجویان اجازه دارند تا 15 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. دانشجویان خارجی عضو اتحادیه اروپا از همان بدو ورود به سوئیس می‌توانند به دنبال کار دانشجویی و کسب درآمد باشند. دانشجویان خارجی پس از فارغ التحصیلی می‌توانند نوع ویزای خود را تغییر دهند و در این کشور به دنبال کسب مجوز طبابت خود باشند. متقاضیان می‌توانند پس از 5 سال کار و زندگی در سوئیس برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنند. اگر میخواهید در مورد مزایا و معایب زندگی در سوئیس اطلاعات کسب کنید می توانید به مقاله آن در سایت میرداماد مراجعه کنید.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  سخن پایانی

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس رویای بسیاری از دانشجویان است. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپایی است و سطح کیفیت زندگی و آموزش در این کشور بالاست. تقاضای زیاد دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های مدرن و پیشرفته این کشور باعث شده تا رقابت برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های این کشور و دریافت ویزای تحصیلی افزایش یابد به همین دلیل مشورت گرفتن از کسانی که تجربه خوبی در این مسیر دارند می‌تواند شانس موفقیت متقاضیان را بالا ببرد. کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد با داشتن تخصص در زمینه مهاجرت تحصیلی متقاضیان عزیز را در تمام مراحل اخذ پذیرش و ویزا همراهی می‌کنند.

  سوالات متداول

  آیا تمام دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی در کشور سوئیس برای پذیرش دانشجو آزمون ورودی دارند؟

  بله. برای تحصیل پزشکی در سوئیس نیاز به قبول شدن در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی این کشور است.

  تدریس واحدهای درسی در دانشگاه‌های سوئیس به چه زبانی انجام می‌شود؟

  رایج ترین زبان‌ها در دانشگاه‌های این کشور انگلیسی و آلمانی است. در برخی از دانشگاه‌ها نیز واحدهای درسی به زبان فرانسوی ارائه می‌شوند.

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور سوئیس چند سال طول می‌کشد؟

  بسته به مهارت دانشجویان و توانایی آنها در پاس کردن واحدهای درسی، دوره پزشکی می‌تواند بین 5 تا 7 سال طول بکشد.

  مقالات مرتبط

  دانشگاه های سوئیس

  دانشگاه های سوئیس

  سوئیس، کشور اروپایی کوچکی است که پذیرای دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان است. این کشور، به‌ دانشگاه‌های عالی و مراکز تحقیقاتی پیشگام خود، مشهور است. دانشجویان، در شهرهایی مانند زوریخ و ژنو به مجموعه عظیمی از گالری‌های هنری، موزه‌ها و...

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای اروپایی از اهمیت زیادی برخوردار است. سوئیس از جمله کشورهایی است که تحصیل این 2 رشته در دانشگاه‌های معتبر آن رقابت زیادی در میان دانشجویان ایجاد کرده است. علاوه بر به روز بودن دانشگاه‌ها...

  ویزای تحصیلی سوئیس

  ویزای تحصیلی سوئیس

  سوئیس کشوری که در همه چیز سرآمد است: از روانشناسان بزرگی مانند یونگ و پیاژه گرفته تا ورزشکاران و زنان مانند فدرر و هینگیس، در قلب اروپا واقع شده است و جای تعجب نیست که بتوانید تنها در یک بعد...

  نظرات کاربران