تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

ایتالیا در سال‌ های اخیر به دلیل برتری علمی خود به شهرت قابل توجهی دست یافته است. محیط چند فرهنگی به همراه روش تدریس منحصر به فرد آن را به مقصدی عالی برای تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است. ما کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد در این مقاله به شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا و اطلاعات مربوط به آن می پردازیم.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  چرا کارشناسی ارشد ایتالیا؟

  ایتالیا نقش مهمی در آموزش عالی اروپا ایفا کرده است. این کشور یکی از 4 کشوری است که برای اولین بار “منطقه آموزش عالی اروپایی” را ایجاد کرد و به اصلاحات آموزش عالی پرداخت. این اصلاحات به نام “فرایند بولونیا” در سراسر اروپا اجرا می شود. از دیگر دلایل تحصیل در دانشگاه های ایتالیا و یا حتی تحصیل در مدارس ایتالیا موارد زیر را می توان نام برد:

  • آشنایی با فرهنگ و زبان ایتالیایی به همراه تحصیل در یکی از بهترین سیستم های آموزشی در سطح بین المللی از مهم ترین دلایل انتخاب این کشور برای اپلای ارشد ایتالیا محسوب می شود.
  • هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور از دیگر کشورهای اروپایی پایین تر است.
  • بسیاری از دانشگاه های ایتالیا برای دانشجویان بین المللی تا 100% بورسیه ارائه می دهند که شرایط تحصیل رایگان را برای آن ها فراهم می کند.
  • دانشجویان بین المللی با فارغ التحصیلی دوره ارشد این کشور می توانند به تحصیل دکتری در ایتالیا در بهترین دانشگاه های این کشور بپردازند.

  بررسی مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد دانشگاه های ایتالیا

  از سال 2005، ایتالیا از سیستم مدرک 3 دوره ای استفاده می کند و مدارک معادل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را اعطا می کند. بیش از 100 برنامه کارشناسی ارشد یا در اصطلاح  “Laurea  Specialistica (LS)”  در دسترس دانشجویان بین المللی و بومی است. دانشگاه ‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد برنامه ‌هایی را در رشته ‌های مختلف مانند هنرهای زیبا، زبان، آموزش و رشته ‌های تخصصی هنری ارائه می‌ دهند. پذیرش در برنامه های کارشناسی ارشد نیازمند دارا بودن مدرک دوره اول یا کارشناسی و مهارت زبان ایتالیایی است. برخی تحصیل در برخی از برنامه ها مانند آموزش و هنر آزمون ورودی برگزار می شود.

  شهریه دانشگاه های دولتی پایین است و از حدود 1000 یورو در سال شروع می شود، البته شهریه دانشگاه های خصوصی بالاتر است. مدت زمان تحصیل کارشناسی ارشد معمولی 2 سال تمام وقت و گذراندن 120 واحد ECTS تحصیلی است. با این حال، بورسیه تحصیلی به طور گسترده برای دانشجویان ایتالیایی و بین المللی در دسترس است و توسط هر دانشگاه ارائه می شود.

  شرایط دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا

  دانشجویان بین المللی که مایل به مهاجرت به ایتالیا و تحصیل در ایتالیا کارشناسی ارشد هستند، باید ویزای دانشجویی دریافت کنند که به ویزای نوع D معروف است. روند اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به کشور مبدا دانشجو بستگی دارد. به طور کلی، دانشجو باید برای اپلای ارشد ایتالیا و دریافت ویزا از سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود درخواست دهد. برای درخواست ویزای دانشجویی ایتالیا دانشجویان باید مدارک زیر را ارائه دهند:

  • نامه پذیرش از دانشگاه ایتالیا در رشته و دوره مورد نظر
  • گواهی تمکن مالی کافی برای پوشش شهریه و هزینه های زندگی
  • پاسپورت با اعتبار کافی
  • گواهی سلامت پزشکی
  • مدرک مهارت زبان ایتالیایی یا انگلیسی

  علاوه بر ارائه مدارک لازم و دارا بودن شرایط ویزا، دانشجویان بین المللی باید پس از ورود به ایتالیا مجوز اقامت را نیز دریافت کنند. مجوز اقامت باید ظرف 8 روز پس از ورود به این کشور درخواست شود. امکان تمدید سالانه مجوز اقامت دانشجویی ایتالیا وجود دارد.

  شرایط لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

  دانشجویان بین المللی به منظور تحصیل در مقطع ارشد ایتالیا باید دارای شرایط و مدارک لازم باشند. از مهم ترین شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا برای تحصیل ارشد دارا بودن مدرک تحصیل کارشناسی در ایتالیا است. دیگر شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد عبارت است از:

  • دانشجویان برنامه کارشناسی ارشد باید دارای معدل تحصیلی CGPA 7.5/10 در برنامه کارشناسی مرتبط باشند.
  • دارا بودن حداقل تحصیلات 12+3 ساله (12 سال تحصیل در مدرسه و 3 سال دوره کارشناسی) برای درخواست برای همه برنامه های کارشناسی ارشد الزامی است.
  • دانشجویان باید دارای نمره آیلتس 6.0 (در هر مهارت حداقل 5.5) یا نمره تافل بالای 85 برای بیشتر برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی باشند.
  • دانشجویان باید دارای دانش و مهارت های اولیه زبان ایتالیایی باشند (سطح A1 یا A2 اما اجباری نیست)
  دانشگاه های ایتالیا برنامه های یک ساله تخصصی مقطع ارشد را ارائه می دهند.

  برنامه های یک ساله کارشناسی ارشد ایتالیا

  دانشجویان بین المللی که مدرک تحصیل کارشناسی خود را از دانشگاه های خارج از ایتالیا دریافت کرده اند، می توانند برای تحصیل در دوره کارشناسی یک ساله این کشور درخواست دهند. این دانشجویان چه در خارج از ایتالیا و چه در داخل این کشور اقامت داشته باشند، می توانند برای ثبت نام آنلاین پذیرش در یک برنامه تخصصی کوتاه Master di I livello و/یا Master di II livello درخواست خود را ارائه دهند. تحصیل در این دوره های کوتاه مدت کارشناسی ارشد منجر به دریافت گواهی تخصصی می شود. مدت زمان تحصیل در این برنامه های کارشناسی ارشد 1 یا 2 سال با گذراندن حداقل 60 ECTS واحد تحصیلی است.

  دانشگاه پیزا University of Pisa  لیست کامل برنامه های تخصصی کوتاه مدت را ارائه کرده است. این برنامه های مقطع ارشد ایتالیا به زبان ایتالیایی تدریس می شوند. البته در برخی از دانشگاه های ایتالیا این برنامه ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند.

  شرایط لازم برای تحصیل برنامه های یک ساله ارشد ایتالیا

  تحصیل در ایتالیا کارشناسی ارشد کوتاه مدت تخصصی دارای شرایط و الزاماتی است. پس از اپلای ارشد ایتالیا برای دوره های کوتاه مدت، مدرک دانشجو باید توسط تیم آکادمیک ذیصلاح بررسی ارزیابی علمی شود و در صورت نیاز با مدرک تحصیلی ایتالیایی معادل سازی شود. مدارک لازم باید قبل از پایان مهلت درخواست به دانشگاه پیزا ارسال شود. مدارک لازم برای تحصیل در دوره های کوتاه مدت تخصصی ایتالیا عبارت است از:

  • مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی
  • Dichiarazione di valore in loco  گواهی صلاحیت یا دیپلم، صادر شده توسط سفارت ایتالیا در کشوری که دانشجو مدرک تحصیلی خود را دریافت کرده
  • گواهی تحصیلی و لیست ریزنمره های تحصیلی

  برنامه های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های ایتالیا

  برنامه های تحصیلی متنوعی برای مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های ایتالیا وجود دارد که تعداد بیشتری از آن ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. چه بخواهید مد، طراحی، مدیریت، علم، اقتصاد، روانشناسی یا بازاریابی، مهندسی و پزشکی بخوانید، در ایتالیا برنامه ای را خواهید یافت که مورد علاقه شما باشد. دانشجویانی که برای اپلای ارشد ایتالیا اقدام می کنند، نه تنها از آموزش های عالی هیئت علمی و دانشگاهی، بلکه از تنوع دانشجویان بین المللی نیز بهره مند می شوند. سالانه بیش از 100.000 دانشجوی بین المللی در ایتالیا ثبت نام و تحصیل می کنند.

  تحصیل رایگان در ایتالیا

  اگرچه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا کاملا رایگان نیست، اما بورسیه ها و کمک هزینه های دانشجویی به دانشجویان کمک می کند تا بخشی از هزینه های تحصیل خود را تامین کنند. نمره های بالا در تحصیلات قبلی و معدل خوب به دانشجویان بین المللی کمک می کند تا بورسیه تحصیلی ایتالیا را دریافت کنند. دانشگاه های ایتالیا بورسیه های تحصیلی مبتنی بر شایستگی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. برخی از دانشگاه ها نیز بر اساس درآمد خانواده یا موفقیت ها و دستاوردهای فوق برنامه دانشجو بورسیه تحصیلی ارائه می دهند. تعداد کمی از دانشگاه ها مانند دانشگاه بولونیا حتی بورسیه هایی با معافیت تا 100 درصد از شهریه ارائه می دهند.

  محبوب ترین رشته های کارشناسی ارشد ایتالیا

  برخی از محبوب ترین رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد برای تحصیل در دانشگاه ها و تحصیل در کالج های ایتالیا عبارت اند از:

  دانشگاه میلان SDA Bocconi School of Management, Università Bocconi, Milano

  کارشناسی ارشد اجرایی مدیریت هنر

  کارشناسی ارشد اجرایی تجارت رویدادها

  کارشناسی ارشد امور مالی شرکت

  کارشناسی ارشد مدیریت مد، تجربه و طراحی

  MBA  کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی جهانی

  کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی بین المللی مراقبت های بهداشتی، اقتصاد و سیاست

  کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی در مدیریت لوکس

  کارشناس ارشد اجرایی در بازاریابی و فروش

  MBA  کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی تمام وقت

  کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی سازمان های بین المللی

  دانشگاه بولونیا University of Bologna

  کارشناسی ارشد بین المللی در مهندسی شیمی

  کارشناسی ارشد بین المللی در مهندسی عمران

  کارشناسی ارشد بین المللی در مهندسی محیط زیست

  کارشناسی ارشد بین المللی در بازسازی بناهای تاریخی

  کارشناسی ارشد در روابط بین الملل و امور دیپلماتیک – سیاست بین الملل و بازار

  کارشناسی ارشد بین المللی در مهندسی فراساحل

  کارشناسی ارشد در اقتصاد منابع و توسعه پایدار

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  دانشگاه بولزانو و موسسه اروپایی مدیریت دولتیUniversity of Bolzano and European Institute for Public Administration

  کارشناسی ارشد مشترک MEIR NewLine در مطالعات اروپایی

  مرکز بین المللی تشکل اروپاCentre international de formation européenne (CIFE)

  کارشناسی ارشد در مطالعات پیشرفته اروپایی و بین المللی

  دانشگاه Ca’ Foscari ونیز

  مدرک کارشناسی ارشد دوگانه در مدیریت و فعالیت های فرهنگی (MaBAC)

  دانشگاه میلان University of Milan

  کارشناسی ارشد در اقتصاد و دارایی (MEF)

  کارشناسی ارشد در اقتصاد و علوم سیاسی (EPS)

  کارشناسی ارشد در اقتصاد محیط زیست و غذا (EFE)

  کارشناسی ارشد در حقوق و توسعه پایدار

  کارشناسی ارشد مدیریت منابع انسانی و مطالعات کار

  کارشناسی ارشد در زیست شناسی مولکولی سلولی (MBC)

  دانشگاه پیزا University of Pisa

  کارشناسی ارشد در مهندسی هسته ای

  کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر و شبکه

  دانشگاه ساپینزا رم Sapienza University of Rome

  کارشناسی ارشد ویژه مهندسی هوافضا

  مدرک کارشناسی ارشد مشترک Erasmus Mundus (EMJMD) در علم مواد باستان شناسی (ARCHMAT)

  دانشگاه سینا و موسسه دیپلماسی فرهنگی آلمان University of Siena and Institute for Cultural Diplomacy, Germany

  برنامه یک ساله کارشناسی ارشد در حکومت جهانی و دیپلماسی فرهنگی

  دانشگاه ترنتو University of Trento

  برنامه کارشناسی ارشد اروپا در زبان و فن آوری های ارتباطات (LCT)

  امکان کار حین تحصیل تا 20 ساعت در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.

  کار حین تحصیل ارشد در ایتالیا

  ویزای دانشجویی ایتالیا به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا حداکثر 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند. این یک فرصت شگفت انگیز برای دانشجویان بین المللی است که در کنار تحصیلات خود کسب درآمد کنند. با کار و اشتغال پاره وقت، دانشجویان بین المللی به راحتی می توانند هزینه های زندگی در ایتالیا را تامین کنند.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  بعد از مدرک کارشناسی ارشد چه مدت می توانم در ایتالیا بمانم؟

  دانشجویان می توانند در پایان دوره تحصیلی خود و زمانی که اعتبار ویزای دانشجویی آن ها تمام می شود، برای دریافت مجوز تحصیلی اقدام کنند. به همین ترتیب، دانشجویانی که در شرف اتمام پروژه تحقیقاتی خود هستند نیز می توانند برای اخذ ویزای کار درخواست دهند. ویزای کار پس از تحصیل به فارغ التحصیلان اجازه می دهد برای جستجوی کار یا ایجاد یک استارت آپ نوآورانه به مدت 9 تا 12 ماه در ایتالیا اقامت کنند.

  کار پس از تحصیل ارشد در ایتالیا

  ایتالیا یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است. بنابراین فارغ التحصیلان دارای مدرک کارشناسی ارشد این کشور فرصت های زیادی برای اشتغال در صنایع و موسسه های تحقیقاتی پیدا خواهند کرد. صنایع عمده ایتالیا شامل خودروسازی، مواد شیمیایی، انرژی، کشاورزی، مد و گردشگری است. فارغ التحصیلان با استخدام در این صنایع کلیدی می توانند از حقوق بالا و مزایای کاری و بیمه درمانی ایتالیا برخوردار شوند.

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا اطلاعات لازم را ارائه دادیم. کشور ایتالیا برای بسیاری از شگفت انگیزترین لذت های زندگی شناخته شده است. شراب، غذای عالی، مد، معماری، هنر، فیلم، ادبیات و البته زبان ایتالیایی زیبا. تصور کنید یک سال برای تحصیل در ایتالیا کارشناسی ارشد وقت بگذرانید! و بعد با دریافت مدرک معتبر در هر جای جهان به ادامه تحصیل و یا کار مشغول شوید. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های ایتالیا را دارید، مشاوران و وکلای مهاجرت موسسه مهاجرتی میرداماد بهتر از هر مرجع دیگری می توانند به شما کمک کنند.

  سوالات متداول

  آیا دانشجویان بین المللی در ایتالیا بورسیه تحصیلی دریافت می کنند؟

  بله، تقریباً تمام دانشگاه های ایتالیا به دانشجویان بین المللی بورسیه ارائه می دهند. حتی تعداد کمی از دانشگاه ها بورسیه هایی را با معافیت 100 درصدی از شهریه ارائه می دهند.

  آیا ایتالیا برای دانشجویان بین المللی مقرون به صرفه است؟

  بستگی به سبک زندگی و موقعیت دانشجو در ایتالیا دارد. به طور کلی هزینه زندگی در ایتالیا در مقایسه با برخی از کشورها کاملا مقرون به صرفه است.

  مهم ترین مدارک مهم مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا کدام اند؟

  ریز نمره های دانشگاهی (یا گواهی نامه معتبر اگر در حال حاضر در حال تحصیل در مقطع 12 دبیرستان یا لیسانس هستید)، LORs، SOPs، نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی و رزومه علمی تحصیلی می باشد.

  بورسیه های تحصیلی ایتالیا چه هزینه هایی را پوشش می دهند؟

  دولت ایتالیا طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد که هزینه های تحصیل، اقامت و سایر هزینه ها را پوشش می دهد.

  مقالات مرتبط

  تحصیل داروسازی در ایتالیا

  تحصیل داروسازی در ایتالیا

  شرایط مناسب تحصیل داروسازی در ایتالیا باعث افزایش تقاضای مهاجرت دانشجویان بین‌المللی به این کشور شده است. شهریه پایین دانشگاه‌ها در ایجاد بستر مناسب برای اعطای بورسیه دانشجویی به رشته‌های علوم پزشکی به‌ویژه در مقاطع پایین مزیت‌های اصلی تحصیل در...

  بورسیه تحصیلی ایتالیا

  بورسیه تحصیلی ایتالیا

  ایتالیا، کشوری با ریشه‌های غنی تاریخی، هر سال هزاران دانشجوی بین‌المللی را به دانشگاه‌های خود جذب می‌کند. این کشور که دارای قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا با سنت آموزشی عمیق است، بسیاری از دانشجویان ایرانی را امروزه در خود جای می‌دهد. یکی...

  دانشگاه های ایتالیا

  دانشگاه های ایتالیا

  ایتالیا، یکی از کشورهایی است که به‌دلیل تاریخ و فرهنگ بی‌نظیرش، از مقاصد برجسته جهان برای تحصیلات عالی محسوب می‌شود. دانشگاه‌ های ایتالیا با امکانات فرهنگی و علمی گسترده، به دانشجویان فرصتی بی‌نظیر برای توسعه دانش، مهارت‌ها و تجربیات فرهنگی...

  تحصیل دکتری در ایتالیا

  تحصیل دکتری در ایتالیا

  کشور ایتالیا دارای بیشترین تعداد میراث جهانی یونسکو در مقایسه با دیگر کشورهای جهان است. زیبایی معماری، آثار باستانی، غذاهای عالی، میراث فرهنگی، مد و سرگرمی این کشور شناخته شده است، اما تنها تعداد کمی از مردم از آموزش با...

  تحصیل در مدارس ایتالیا

  تحصیل در مدارس ایتالیا

  تحصیل در مدارس ایتالیا، به خصوص در سال‌های اخیر، برای دانش‌آموزان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور به گزینه ایده‌آلی تبدیل شده است. امکانات فراوان، کیفیت خوب آموزش، امکان تحصیل رایگان، هزینه ارزان زندگی و غیره از جمله دلایل...

  کار دانشجویی در ایتالیا

  کار دانشجویی در ایتالیا

  کار دانشجویی در ایتالیا یک راه عالی برای کسب درآمد، یادگیری زبان ایتالیایی و آشنایی با فرهنگ ایتالیایی است. ایتالیا کشوری با اقتصاد پویا و بازار کار متنوع است که فرصت های زیادی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می...

  بورسیه استانی ایتالیا (DSU)

  بورسیه استانی ایتالیا (DSU)

  ایتالیا یکی از کشور های فوق العاده زیبا با امکانات عالی در اروپا می باشد که همیشه مقصد بسیاری از گردشگران و مهاجران بوده است. در ایتالیا دانشگاه های زیادی با سطوح مختلف آموزشی و بالا وجود دارد. سیستم آموزشی...

  بورسیه تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

  بورسیه تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

  ایتالیا یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در سراسر جهان است. این کشور به دلیل کیفیت آموزش، هزینه های مقرون به صرفه و سبک زندگی جذاب خود شناخته شده است. رشته های پزشکی و دندانپزشکی نیز...

  تحصیل در کالج‌ های ایتالیا

  تحصیل در کالج‌ های ایتالیا

  ایتالیا زادگاه رنسانس، خانه غذاهای معروف و موزه‌های بی‌شمار و مرکز بهترین برندهای لوکس است. به لطف آموزش مقرون‌به‌صرفه و باکیفیت آن، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی خود را برای تحصیل در کالج های ایتالیا آماده می‌کنند. چرا تحصیل در کالج...

  تحصیل کارشناسی در ایتالیا

  تحصیل کارشناسی در ایتالیا

  کشور ایتالیا به عنوان سومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا و ششمین کشور پرجمعیت قاره اروپا از پرتقاضاترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است. تحصیل در در دانشگاه های ایتالیا می تواند زندگی دانشجویان را با طبیعت بی نظیر و...

  بهترین دانشگاه های ایتالیا

  بهترین دانشگاه های ایتالیا

  ایتالیا کشوری زیبا و تاریخی با فرهنگ غنی است که می تواند مقصد مناسبی برای تحصیل باشد. دانشگاه های ایتالیا نیز با ارائه آموزش با کیفیت و هزینه های نسبتاً پایین، گزینه مناسبی برای دانشجویان بین المللی هستند. برترین دانشگاه...

  تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

  تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

  ایتالیا در سال‌ های اخیر به دلیل برتری علمی خود به شهرت قابل توجهی دست یافته است. محیط چند فرهنگی به همراه روش تدریس منحصر به فرد آن را به مقصدی عالی برای تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان...

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

  اگر قصد تحصیل پزشکی در ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی این کشور را دارید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام...

  ویزای تحصیلی ایتالیا

  ویزای تحصیلی ایتالیا

  ایتالیا با تاریخ و فرهنگ غنی خود همواره یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان جویای دانش از سراسر جهان بوده است. درحال‌حاضر، دانشجویان می‌توانند با درخواست و دریافت ویزای تحصیلی و سفر به این کشور در موسسات آموزش عالی آن...

  نظرات کاربران