تحصیل دکتری در ایتالیا

کشور ایتالیا دارای بیشترین تعداد میراث جهانی یونسکو در مقایسه با دیگر کشورهای جهان است. زیبایی معماری، آثار باستانی، غذاهای عالی، میراث فرهنگی، مد و سرگرمی این کشور شناخته شده است، اما تنها تعداد کمی از مردم از آموزش با کیفیت دانشگاه های ایتالیا خبر دارند. ایتالیا نقش مهمی در شکل گیری آموزش عالی اروپا دارد. با تحصیل در ایتالیا لازم نیست نگران هزینه های زندگی باشید، زیرا هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا از هر کشور اروپایی مقرون به صرفه تر است. بر این اساس ما کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد در این مقاله به ارائه شرایط تحصیل دکتری در ایتالیا و هزینه ها و دیگر موارد مهم می پردازیم.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا در یک نگاه

  تعداد دانشگاه های ارائه دهنده مقطع دکترا96 دانشگاه
  تعداد برندگان جوایز نوبل20 نفر
  قدیمی ترین دانشگاهدانشگاه بولونیا (تاسیس در سال 1088)
  مدت زمان تحصیل دکتری3 تا 4 سال
  هزینه های تحصیل دکتراسالانه از حدود 900 تا 4.000 یورو
  سال تحصیلیاز ماه اکتبر تا سپتامبر

  چرا تحصیل در مقطع دکترا در کشور ایتالیا؟

  دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکترا دلایل خاصی دارند. از مهم ترین دلایل مهاجرت به ایتالیا در مقطع دکترا موارد زیر را می توان نام برد:

  • ایتالیا خانه برخی از مهم ترین دانشگاه های جهان از جمله دانشگاه بولونیا، قدیمی ‌ترین دانشگاه در قاره اروپا است.
  • دانشگاه‌ های ایتالیا با ارائه بورسیه های تحصیلی شرایط تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند.
  • دانشگاه ‌های ایتالیا نه تنها برای ارائه دوره‌ های کارشناسی و کارشناسی ارشد خود محبوب هستند، بلکه دوره‌ های جامع دکترای فلسفه (PhD) ایتالیا در میان دانشگاه های جهان شناخته شده است.
  • دانشگاه های ایتالیا بسیار معتبر هستند و با دیگر دانشگاه های سراسر اروپا و جهان همکاری های علمی دارند.
  •  کیفیت آموزشی و حوزه های تحقیقی دانشگاه های ایتالیا و حتی شرایط تحصیل در مدارس ایتالیا در سال های اخیر تعداد زیادی از دانشجویان دکترا و دانش آموزان در سراسر جهان را به خود جذب کرده است.

  محبوب ترین برنامه های دکترا در دانشگاه های ایتالیا

  دانشجویان بین المللی می توانند در رشته ها و برنامه های تحصیلی مختلف در مقطع دکترا دانشگاه های ایتالیا و با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا تحصیل کنند. در این دانشگاه ها طیف وسیعی از رشته های مد تا آموزش در مقطع دکترا ارائه می شود. برخی از محبوب ترین برنامه های تحصیل در مقطع دکترا در کشور ایتالیا عبارت است از:

  • هنر و طراحی
  • علوم و تکنولوژی
  • مطالعات اجتماعی
  • علوم انسانی
  • آموزش
  • پزشکی
  • توریسم
  • مدیریت
  • مد

  شرایط اپلای دکتری در ایتالیا

  دانشگاه های ایتالیا از چارچوب فرآیند بولونیا پیروی می کنند و برای تحصیل در مقطع دکترا به مدرک کارشناسی ارشد مرتبط نیاز دارند. اگر دانشجو دوره کارشناسی ارشد خود را در خارج از ایتالیا گذرانده باشد، باید ارزیابی های علمی برای معادل سازی مدرک تحصیلی از طرف دانشگاه ایتالیا انجام شود. از دیگر شرایط تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا دارا بودن مدرک زبان بر اساس زبان تدریس دوره تحصیلی در دانشگاه است.

  زبان تحصیل دکترا در دانشگاه های ایتالیا

  از مزایا و شرایط تحصیل دکترا در ایتالیا تحصیل به 2 زبان ایتالیایی و انگلیسی است. دانشگاه های برتر این کشور بیش از 500 برنامه انگلیسی را برای تحصیل کارشناسی، تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا و دوره دکترا ارائه می دهند. دانشجویان بر اساس زبان دوره تحصیلی و نوع دانشگاه در کشور ایتالیا به مدارک زبان متفاوتی نیاز دارند:

  • اگر دوره تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس شود: برخی از دانشگاه های ایتالیا دوره ها و برنامه های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. اگر زبان دوره تحصیلی قبلی دانشجو به زبان انگلیسی نباشد، دانشجو می تواند مدرک یک آزمون زبان انگلیسی (مانند آیلتس یا تافل) را برای اثبات مهارت زبانی خود ارائه دهد.
  • اگر دوره تحصیلی به زبان ایتالیایی تدریس شود: اگر دانشجوی بین المللی قصد تحصیل در دوره ای را دارد که به زبان ایتالیایی تدریس می شود، باید تسلط خود به این زبان را اثبات کند. دانشگاه نیز از دانشجو گواهی مهارت زبان ایتالیایی درخواست می کند که برای آن باید در آزمون زبان ایتالیایی شرکت کند. دو نوع آزمون زبان ایتالیایی مورد تایید دانشگاه های ایتالیا آزمون های CILS و CELI هستند که دانشجویان برای تحصیل به زبان ایتالیایی باید مدارک آن را ارائه دهند.
  مدرک زبان ایتالیایی CILS و CELI برای تحصیل به زبان ایتالیایی الزامی است.

  مدارک لازم برای تحصیل دکترا در کشور ایتالیا

  درخواست برای تحصیل برنامه های دکترا در ایتالیا معمولا به صورت آنلاین انجام می شود. برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در مقطع دکترا به عنوان یک دانشجوی بین المللی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا /EEA  باید همه این مدارک را از طریق سفارت / کنسولگری ایتالیا در کشور خود ارسال کنند:

  • مدارک تحصیلی: شامل گواهینامه های تحصیلی رسمی، رونوشت تحصیلی و / یا CV
  • توصیه نامه ها: نامه های مرجع و دانشگاهی از یک یا دو نفر از اساتید
  • انگیزه نامه تحصیلی: شامل درخواست، اهداف تحصیلی و اینکه چرا دانشجو فکر می کند برای این برنامه تحصیلی مناسب است
  • مقاله ها و تحقیقات علمی: ارائه یک پروپوزال تحقیقاتی
  • مدرک زبان: بر اساس زبان تدریس در دانشگاه مورد نظر
  • نمونه کارهای عملی: برای رشته های خاص

  برنامه های دکترا در ایتالیا

  دانشگاه های ایتالیا از طریق فرآیند بولونیا سطوح مختلف تحصیلی را در یک سیستم 3 دوره سازماندهی می کنند که دوره سوم معادل مدرک دکتری بریتانیا British PhD است. برخی از دانشگاه ‌ها نیز دوره دکترای مشترک را با دانشگاه ‌های خارجی (برنامه های دکترای بین ‌المللی) یا صنایع (برنامه های دکترای صنعتی) ارائه می‌ دهند. دو نوع برنامه دکترا در دانشگاه های ایتالیا ارائه می شود:

  • The Dottorato (PhD) دوره دکترا ارائه شده در دانشگاه های ایتالیا
  • Diploma Accademico di Formazione Alla Ricerca  دوره دیپلم علمی پژوهشی ارائه شده در یکی از موسسه های آموزش عالی هنر و موسیقی

  مدت زمان تحصیل دکترا در دانشگاه های ایتالیا

  هر سال تحصیلی در ایتالیا شامل 2 ترم تحصیلی با دوره تدریس و دوره امتحان است:

  ترم تحصیلیدوره تدریسدوره امتحان
  ترم اولاز اکتبر تا دسامبراز ژانویه تا فوریه
  ترم دوماز مارچ تا میاز ژوئن تا جولای

  ساختار دوره تحصیلی دکتری

  برنامه های تحصیل دکترا در ایتالیا در هر دانشگاه و دوره متفاوت است. به طور کلی ساختار و شرایط تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا شامل روش تحقیق است که در برخی از دوره‌ ها در سال اول تدریس می ‌شود. ممکن است از دانشجویان خواسته شود که در دوره دکتری خود در جلسه های آموزشی و حتی تدریس شرکت کنند. این فعالیت ها حدود 40 ساعت در هفته از روند تحصیل دکتری در دانشگاه های ایتالیا را شامل می شود. در پایان دوره دکترا نیز دانشجویان باید یک پایان نامه دکترا مطابق با الزامات دپارتمان خود بنویسند.

  هزینه تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا

  هزینه تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی پایین است. به طور کلی تفاوتی بین دانشجویان ملیت های مختلف از نظر شهریه تحصیلی دانشگاه های ایتالیا وجود ندارد. هزینه تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا عبارت است از:

  نوع دانشگاههزینه تحصیلی
  دانشگاه های دولتیسالانه از حدود 900 تا 4.000 یورو
  دانشگاه های خصوصیسالانه از حدود 6.000 تا 20.000 یورو
  موسسه های آموزشی دولتیسالانه در حدود 150 یورو

  دانشگاه های برتر برای تحصیل دکترا در ایتالیا

  در جدول زیر رتبه بندی دانشگاه های برتر ایتالیا در سال 2023-2024 ارائه شده است:

  دانشگاه های برتر ایتالیارتبه جهانی  World University Ranking 2023-2024
  دانشگاه بولونیا University of Bologna161
  مدرسه مطالعات پیشرفته سنت آنا Sant’Anna School of Advanced Studies – Pisa201-250
  مدرسه نرمال سوپرینو دی پیزا Scuola Normale Superiore di Pisa183
  دانشگاه ساپینزا رم Sapienza University of Rome201-250
  دانشگاه پادوآ University of Padua201-250
  دانشگاه ویتا-سالوت سان رافائل Vita-Salute San Raffaele University201-250
  دانشگاه ترنتو University of Trento401-500
  دانشگاه میلان  University of Milan301-350
  دانشگاه میلان-بیکوکا University of Milan – Bicocca301-350

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  بورسیه های تحصیلی مقطع دکترا دانشگاه های ایتالیا

  بورسیه های تحصیلی ایتالیا را وزارت امور خارجه و شرکت های بین المللی به دانشجویان اعطا می کنند. دانشجویان بین المللی می توانند از بورسیه تحصیلی ایتالیا در سطوح ملی و منطقه ای استفاده کنند:

  • بورسیه های دولتی ایتالیا برای دانشجویان خارجی Italian Government Scholarships for Foreign Students: این بورسیه های تحصیلی به دانشجویان بین المللی و ایتالیایی در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا و دانشجویان مقطع دکترا در آموزش هنر، موسیقی، رقص، پژوهش و دوره های فرهنگی زبان و ایتالیایی ارائه می شود. میزان این بورسیه ماهانه 900 یورو برای مدت زمان تحصیلی می باشد.
  • بورسیه هایEDISU Piemonte : این بورسیه به دانشجویان با شایستگی های تحصیلی مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در یکی از دانشگاه های Piedmont ارائه می شود.
  • بورسیه های بین المللی  Università Cattolica International Scholarships: این بورسیه از طرف UCSC با 30% تخفیف در هزینه های تحصیلی و شهریه به دانشجویان بین المللی اعطا می شود.
  • بورسیه های دکتری Scuola Normale Superiore PhD Scholarships: این بورسیه های دکتری برای ۷۸ دانشجوی بین المللی در دانشگاه های ایتالیا صادر می شود.
  • بورسیه های تحصیلی از دانشگاه ها Scholarships from universities: بسیاری از دانشگاه های ایتالیا بر اساس شایستگی های علمی بورسیه هایی با مبلغ 12.000 تا 20.000 یورو در سال به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.
  دکترای مهندسی فناوری اطلاعات دارای بالاترین نرخ اشتغال در ایتالیا هستند.

  کار پس از تحصیل دکترا در دانشگاه های ایتالیا

  فارغ التحصیلان مقطع دکترا از دانشگاه های ایتالیا تنها در اروپا بلکه در سراسر جهان می توانند شغل مطلوب خود را پیدا کنند. 16 دانشگاه ایتالیا در فهرست 300 دانشگاه برتر رتبه بندی QS برای اشتغال رتبه بندی شده است. فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی دارای بالاترین نرخ استخدام هستند و پس از آن رشته های مهندسی از جمله مهندسی فناوری اطلاعات بیشترین نرخ اشتغال را دارند.

  دانشجویان بین المللی با تحصیل کارشناسی در ایتالیا و همچنین مقطع ارشد و دکترا در رشته های اقتصاد، زیست شناسی، شیمی دارویی و علوم بلافاصله پس از فارغ التحصیلی در فرصت های شغلی ایتالیا مشغول کار می شوند.

  امکان اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل دکتری

  دانشجویان بین المللی پس از تمام شدن دوره دکتری ایتالیا می توانند برای مجوز اقامت موقت (با اعتبار 6 تا 12 ماه) اقدام کنند. در واقع این دوره زمانی به عنوان مهلت جستجوی کار در حوزه های مرتبط با رشته تحصیلی نیز محسوب می شود. دانشجویان بین المللی پس از تمام شدن تحصیل در کالج های ایتالیا و یا دانشگاه های این کشور و با دریافت پیشنهاد شغلی تضمین شده می توانند برای کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهند. دارا بودن حقوق سالانه کافی از شرایط دریافت کارت آبی است. امکان کار و اقامت طولانی مدت با دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا در کشور ایتالیا وجود دارد.  

  آیا دانشجویان دکترا در ایتالیا حقوق می گیرند؟

  دانشجویان بین المللی مشغول تحصیل در مقطع دکترا به طور متوسط تا 2.800 یورو حقوق دریافت می کنند. میزان حقوق دانشجویان دکتری از حدود 1.100 تا 8.400 یورو در ماه متغیر است، زیرا ایتالیا فرصت های شغلی پاره وقت زیادی را به دانشجویان ارائه می دهد.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه های ایتالیا اطلاعات لازم را ارائه دادیم. دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد، تسلط به زبان ایتالیایی یا انگلیسی و دارا بودن مدارک لازم از مهم ترین شرایط تحصیل دکترا در کشور ایتالیا است. مشاوره با مشاوران و وکلای مهاجرت موسسه های مهاجرتی معتبر کمک زیادی به شما در جهت تحصیل در ایتالیا می کند. مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد با دارا بودن سوابق کاری درخشان در حوزه های اخذ ویزای تحصیلی، اخذ پذیرش، اخذ بورسیه تحصیلی و آماده سازی شرایط برای تحصیل در کشورهای اروپایی راهنمایی های مفیدی در این مورد به شما ارائه می دهند.

  سوالات متداول

  آیا دانشجویان بین المللی برای تحصیل دکترا در ایتالیا نیاز به ویزا دارند؟

  بله، دانشجویان بین المللی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا (EU) یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA)  برای تحصیل در ایتالیا نیاز به ویزا از نوع D دارند

  آیا تحصیل دکتری در ایتالیا ارزش آن را دارد؟

  بله. دانشگاه های ایتالیا برای ارائه برنامه های انگلیسی زبان با کیفیت بالا و هزینه های مقرون به صرفه شناخته شده است. علاوه بر این دانشجویان بین المللی می توانند در حین تحصیل کار کنند و از بورسیه های تحصیلی نیز برخوردار شوند.

  هزینه های تحصیل در ایتالیا چقدر است؟

  هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی سالانه بین 0 تا 5000 یورو و در دانشگاه های خصوصی سالانه بین 3.000 تا 35.000 یورو و هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا ماهانه بین 700 تا 1.500 یورو در ماه است.

  آیا امکان تحصیل در ایتالیا بدون آیلتس وجود دارد؟

  اگر انگلیسی زبان مادری شما نیست، باید مدرکی دال بر مهارت های زبان انگلیسی نشان دهید. علاوه بر مدرک آیلتس، مدارک تافل، PTE  آکادمیک و کمبریج انگلیسی پیشرفته نیز پذیرفته می شود.

  آیا می توان در حین تحصیل دکترا در ایتالیا اقامت دائم گرفت؟

  از شرایط اقامت دائم کشورهای اروپایی و از جمله ایتالیا اقامت 5 سال متوالی در این کشور، دارا بودن تمکن مالی کافی و بیمه درمانی معتبر می باشد.

  مقالات مرتبط

  تحصیل داروسازی در ایتالیا

  تحصیل داروسازی در ایتالیا

  شرایط مناسب تحصیل داروسازی در ایتالیا باعث افزایش تقاضای مهاجرت دانشجویان بین‌المللی به این کشور شده است. شهریه پایین دانشگاه‌ها در ایجاد بستر مناسب برای اعطای بورسیه دانشجویی به رشته‌های علوم پزشکی به‌ویژه در مقاطع پایین مزیت‌های اصلی تحصیل در...

  بورسیه تحصیلی ایتالیا

  بورسیه تحصیلی ایتالیا

  ایتالیا، کشوری با ریشه‌های غنی تاریخی، هر سال هزاران دانشجوی بین‌المللی را به دانشگاه‌های خود جذب می‌کند. این کشور که دارای قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا با سنت آموزشی عمیق است، بسیاری از دانشجویان ایرانی را امروزه در خود جای می‌دهد. یکی...

  دانشگاه های ایتالیا

  دانشگاه های ایتالیا

  ایتالیا، یکی از کشورهایی است که به‌دلیل تاریخ و فرهنگ بی‌نظیرش، از مقاصد برجسته جهان برای تحصیلات عالی محسوب می‌شود. دانشگاه‌ های ایتالیا با امکانات فرهنگی و علمی گسترده، به دانشجویان فرصتی بی‌نظیر برای توسعه دانش، مهارت‌ها و تجربیات فرهنگی...

  تحصیل دکتری در ایتالیا

  تحصیل دکتری در ایتالیا

  کشور ایتالیا دارای بیشترین تعداد میراث جهانی یونسکو در مقایسه با دیگر کشورهای جهان است. زیبایی معماری، آثار باستانی، غذاهای عالی، میراث فرهنگی، مد و سرگرمی این کشور شناخته شده است، اما تنها تعداد کمی از مردم از آموزش با...

  تحصیل در مدارس ایتالیا

  تحصیل در مدارس ایتالیا

  تحصیل در مدارس ایتالیا، به خصوص در سال‌های اخیر، برای دانش‌آموزان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور به گزینه ایده‌آلی تبدیل شده است. امکانات فراوان، کیفیت خوب آموزش، امکان تحصیل رایگان، هزینه ارزان زندگی و غیره از جمله دلایل...

  کار دانشجویی در ایتالیا

  کار دانشجویی در ایتالیا

  کار دانشجویی در ایتالیا یک راه عالی برای کسب درآمد، یادگیری زبان ایتالیایی و آشنایی با فرهنگ ایتالیایی است. ایتالیا کشوری با اقتصاد پویا و بازار کار متنوع است که فرصت های زیادی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می...

  بورسیه استانی ایتالیا (DSU)

  بورسیه استانی ایتالیا (DSU)

  ایتالیا یکی از کشور های فوق العاده زیبا با امکانات عالی در اروپا می باشد که همیشه مقصد بسیاری از گردشگران و مهاجران بوده است. در ایتالیا دانشگاه های زیادی با سطوح مختلف آموزشی و بالا وجود دارد. سیستم آموزشی...

  بورسیه تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

  بورسیه تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

  ایتالیا یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در سراسر جهان است. این کشور به دلیل کیفیت آموزش، هزینه های مقرون به صرفه و سبک زندگی جذاب خود شناخته شده است. رشته های پزشکی و دندانپزشکی نیز...

  تحصیل در کالج‌ های ایتالیا

  تحصیل در کالج‌ های ایتالیا

  ایتالیا زادگاه رنسانس، خانه غذاهای معروف و موزه‌های بی‌شمار و مرکز بهترین برندهای لوکس است. به لطف آموزش مقرون‌به‌صرفه و باکیفیت آن، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی خود را برای تحصیل در کالج های ایتالیا آماده می‌کنند. چرا تحصیل در کالج...

  تحصیل کارشناسی در ایتالیا

  تحصیل کارشناسی در ایتالیا

  کشور ایتالیا به عنوان سومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا و ششمین کشور پرجمعیت قاره اروپا از پرتقاضاترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است. تحصیل در در دانشگاه های ایتالیا می تواند زندگی دانشجویان را با طبیعت بی نظیر و...

  بهترین دانشگاه های ایتالیا

  بهترین دانشگاه های ایتالیا

  ایتالیا کشوری زیبا و تاریخی با فرهنگ غنی است که می تواند مقصد مناسبی برای تحصیل باشد. دانشگاه های ایتالیا نیز با ارائه آموزش با کیفیت و هزینه های نسبتاً پایین، گزینه مناسبی برای دانشجویان بین المللی هستند. برترین دانشگاه...

  تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

  تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

  ایتالیا در سال‌ های اخیر به دلیل برتری علمی خود به شهرت قابل توجهی دست یافته است. محیط چند فرهنگی به همراه روش تدریس منحصر به فرد آن را به مقصدی عالی برای تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان...

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

  اگر قصد تحصیل پزشکی در ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی این کشور را دارید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام...

  ویزای تحصیلی ایتالیا

  ویزای تحصیلی ایتالیا

  ایتالیا با تاریخ و فرهنگ غنی خود همواره یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان جویای دانش از سراسر جهان بوده است. درحال‌حاضر، دانشجویان می‌توانند با درخواست و دریافت ویزای تحصیلی و سفر به این کشور در موسسات آموزش عالی آن...

  نظرات کاربران