آزمونSAT چیست؟

آزمون اس ای تی یا SAT یک آزمون استاندارد است که برای سنجش سطح علمی دانش آموزان سال آخر دبیرستان و ورود آنها به دانشگاه در تعدادی از کشورهای جهان برگزار می‌شود. در این مقاله به طور مفصل درباره آزمون sat و شرایط و مدارک لازم برای شرکت در آن و همچنین کاربردهای این آزمون توضیح می‌دهیم. اگر علاقمند به دریافت اطلاعات بیشتر درباره این آزمون مهم بین المللی هستید حتما با کارشناسان باتجربه موسسه مهاجرتی میرداماد در تماس باشید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  آزمون SAT چیست؟

  قبل از هر توضیحی لازم است به این مورد بپردازیم که آزمون sat چیست؟ اس ای تی یکی از معروف‌ترین و معتبرترین آزمون‌های ایالات متحده می‌باشد که قدرت تحلیلی و شناختی دانشجویان را مورد بررسی قرار می‌دهد و معیاری برای ورود آنها به دانشگاه است. این آزمون بسیار مهم به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و طراحی سوال‌های آن به عهده‌ی کمپانی کالج برد آمریکا است و مهارت‌های دانش آموزان در زمینه‌ی خواندن، نوشتن و ریاضیات را محک می‌زند. این آزمون برای اولین بار در سال 1926 به عنوان یک آزمون ورودی دانشگاه پذیرفته شد. علاوه بر ست آزمون تعیین سطح دیگری نیز در آمریکا برای سنجش دانشجویان وجود دارد که با نام ACT شناخته می‌شود.

  انواع آزمون SAT

  همانطور که در قسمت قبلی به آن اشاره کردیم امتیاز آزمون ست مربوط به یک موسسه خصوصی به نام کالج برد در کشور آمریکا می‌باشد. تا سالیان طولانی منابع آزمون sat سازگار با کتاب‌های دبیرستانی نبودند و سوالات آن مبتنی بر کتب درسی نبودند اما از سال 2016 شاهد تحولات بزرگی در نحوه‌ی سوالات ایم آزمون بوده‌ایم. به طور کلی امتحان sat شامل 2 نوع است:

  1. General SAT: اس ای تی جنرال یا عمومی در بیشتر کشورهای جهان از جمله کشور ترکیه مورد تایید دانشگاه‌ها می‌باشد و مسئولین دانشگاه با توجه به نتیجه‌ی این آزمون دانشجویان را پذیرش می‌کنند.
  2. Subject SAT: اس ای تی موضوعی به طور تخصصی‌تر دانش آموزان را مورد سنجش قرار می‌دهد و بیشتر در دانشگاه‌های آمریکا مورد قبول است. در این نوع آزمون از دروسی مانند فیزیک، شیمی و زیست شناسی نیز سوالاتی مطرح می‌شود.

  چرا افراد این آزمون را می‌دهند؟

  نمونه سوالات آزمون sat نشان داده است که این امتحان یک آزمون استاندارد برای اندازه گیری مهارت‌های کلیدی متقاضیان ورود به دانشگاه همچون درک مطلب، توانایی‌های محاسباتی و … می‌باشد. متاسفانه این آزمون به دلیل تحریم‌هایی که وجود دارد در کشور ایران برگزار نمی‌شود و متقاضیان ایرانی برای شرکت در آن باید در آزمون sat ترکیه ثبت نام کنند. علاوه بر آمریکا و کانادا تحصیل در بسیاری از کشورهای اروپایی و تحصیل در ترکیه نیازمند قبولی در ای اس تی می‌باشد.

  کدام دانشگاه‌ها SAT را قبول می‌کنند؟

  خوشبختانه تمام دانشگاه‌ها و کالج‌های 4 ساله‌ی کشور آمریکا و کانادا نتایج آزمون‌های sat و یا act را قبول دارند و تفاوت زیادی بین آنها قائل نیستند. البته قبل از اقدام به ثبت نام و شرکت در این آزمون باید مطمئن شوید که دانشگاه مقصد شما دقیقا کدام آزمون را از شما قبول می‌کند. مدرک sat همچنین برای قبولی در اکثر رشته‌های تحصیلی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای رشته‌های تخصصی تر شرکت کنندگان باید در Subject SAT حد نصاب نمره را بدست آورند. گفته می‌شود که در برخی از رشته‌های فنی و مهندسی برخی از دانشگاه‌ها دانشجویان موظفند تا در آزمون‌های دیگری شرکت کنند. قبولی در دانشگاه های ترکیه نیز به همین صورت است و متقاضیان تحصیل در این کشور بسته به زبان دانشگاه مورد نظر خود، این آزمون را باید یا به زبان انگلیسی و یا به زبان ترکی شرکت کرده و نمره قبولی را بدست آورند.

  بخش های مختلف آزمون اس ای تی

  افرادی که می‌خواهند با محتوای این امتحان آشنا شوند فقط کافی است که با نگاهی به آزمون sat نمونه سوالات سال‌های گذشته را مرور کنند تا متوجه شوند که مفهوم تمامی سوالات چیزی بیشتر از درس‌های کتاب‌های دبیرستان دانش آموزان نیست و افرادی که در دبیرستان از نظر تحصیلی عملکرد خوبی داشته باشند به راحتی می‌توانند این آزمون را نیز پشت سر بگذارند.

  به طور کلی آزمون اس ای تی از 3 بخش اصلی درک مطلب، نگارش (انشا) و ریاضی تشکیل شده است که در ادامه به توضیح مفصل هر یک از این بخش‌ها می‌پردازیم.

  آزمون sat از 3 بخش نگارش، درک مطلب و ریاضی تشکیل شده است.

   درک مطلب

  این بخش از ست دارای مجموعه ای از سوالات تستی و تشریحی است که عمده‌ی سوالات به صورت تستی هستند. در این بخش از آزمون مهارت‌های داوطلبان در حوزه‌ی واژگان زبان انگلیسی سنجیده می‌شوند. در کل 52 سوال در این قسمت از داوطلبان  پرسیده می‌شود که بیشتر بر پایه‌ی موضوعاتی مانند جامعه شناسی، متون ادبی، اقتصاد، روانشناسی، شیمی، زیست شناسی و … هستند. در بخش درک مطلب برای پاسخ‌های اشتباه نمره منفی در نظر گرفته نمی‌شود. نوع سوالات و مدت زمان پاسخ دهی به آنها به صورت جدول زیر است:

  انواع سوالاتمدت زمان پاسخ دهی
  درک مطلب25 دقیقه
  تکمیل جملات25 دقیقه
  خواندن انتقادی متون20 دقیقه

  بخش ریاضی

  مهم‌ترین قسمت آزمون ست بخش ریاضی آن می‌باشد. سوالات این بخش یه صورت تستی هستند و به صورت جدی دانشجویان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. در مجموع 58 سوال در این بخش از داوطلبان پرسیده می‌شود که در 20 سوال اول آن استفاده از ماشین حساب مجاز نیست و در باقی سوالات دانش آموزان می‌توانند برای انجام محاسبات از ماشین حساب استفاده کنند. این قسمت نیز امتیاز منفی ندارد. توزیع نوع سوالات و مدت زمان پاسخ دهی به سوالات به صورت جدول زیر است:

  انواع سوالاتمدت زمان پاسخ دهی
  جبر و توابع25 دقیقه
  هندسه20 دقیقه
  احتمال و تجزیه و تحلیل داده‌ها20 دقیقه

  بخش انشاء و نگارش

  بخش نگارش دارای سه بخش است که در یکی از قسمت‌های ان از دانشجویان خواسته می‌شود تا درباره‌ی موضوع داده شده انشا بنویسند. این قسمت اختیاری است  و دانش آموزان به انتخاب خود می‌توانند چیزی بنویسند و یا ننویسند اما برای قبولی در برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها امتیاز این بخش بسیار مهم است. بخش‌های مختلف نگارش عبارتند از:

  انواع سوالاتمدت زمان پاسخ دهی
  نوشتن مقاله درباره موضوع داده شده25 دقیقه
  سوالات چند گزینه‌ای25 دقیقه
  سوالات چند گزینه‌ای10 دقیقه

  بهترین راه های مطالعه SAT

  افرادی که به فکر دریافت ویزای تحصیلی ترکیه و یا سایر کشورها هستند لازم است تا آمادگی کافی برای شرکت در این آزمون و کسب نمره‌ی قبولی در آن را داشته باشند. قبولی در این آزمون نیز مانند قبولی در کنکور سراسری ایران نیازمند تلاش و مطالعه‌ی مستمر است. در ادامه به ارائه‌ی چند راه حل مفید برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر می‌پردازیم:

  • قواعد دستوری زبان انگلیسی را بشناسید: بخش اول این آزمون مربوط به سوالات گرامر و تست‌های مفهومی می‌باشد بنابراین لازم است تا به خوبی با گرامر زبان انگلیسی آشنا شوید.
  • مسائل ریاضی زیادی را تمرین کنید: برای گرفتن نمره‌ی خوب در این بخش لازم است تا مفاهیم مختلف ریاضیات و فرمول‌های متنوعی را تمرین کنید. حل کردن نمونه سوالات آزمون sat سال‌های گذشته گزینه‌ی خوبی است.
  • با نحوه‌ی برگزاری آزمون بیشتر آشنا شوید: آشنایی با روند آزمون و نحوه‌ی چینش سوالات و مدت زمان پاسخ دهی به هر بخش به شما کمک می‌کند تا با برنامه ریزی بهتری برای آزمون آماده شوید.
  • در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید: شرکت در کلاس‌های آموزشی و آمادگی آزمون ست به داوطلبان کمک می‌کند تا مسیر مهاجرت به ترکیه یا سایر کشورها از طریق تحصیل را آسان‌تر طی کنند.

  برای اطلاع از جزییات بیشتر در مورد آمادگی و شرکت در این آزمون با کارشناسان باتجربه‌ی موسسه میرداماد در ارتباط باشید.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  هزینه های آزمون SAT

  هزینه آزمون sat به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و محل برگزاری، نوع روش ثبت نام و … در این هزینه‌ها دخیل هستند. در جدول زیر هزینه ها به طور مفصل برای شما عزیزان آورده شده است:

  انواع هزینه های مختلفمبلغ قابل پرداخت
  هزینه ثبت نام در آزمون + هزینه ثبت نام افراد غیر آمریکایی55 دلار + 49 دلار (برای sat ترکیه)
  هزینه ثبت نام همراه بخش مقاله + هزینه ثبت نام افراد غیر آمریکایی68 دلار + 49 دلار (برای sat ترکیه)
  ثبت نام از طریق تلفن15 دلار
  تغییر محل برگزاری آزمون25 دلار
  هزینه کنسل کردن ثبت نام و تغییر ددلاین25 دلار
  هزینه کنسل کردن ثبت نام در روز آزمون و تغییر ددلاین35 دلار
  هزینه ثبت نام با تاخیر30 دلار
  هزینه دریافت نمره آزمون زودتر از موعد مقرر12 دلار
  هزینه دریافت نمرات بایگانی شده31 دلار
  هزینه دریافت پاسخ های درست و نحوه‌ی نمره دهی به شما16 دلار
  هزینه بررسی آزمون شما به صورت دستی55 دلار
  هزینه قرار گرفتن در لیست انتظار53 دلار
   امکان بررسی نتایج امتحان ست پیش از موعد مقرر برای داوطلبان وجود دارد.

  نحوه ثبت نام در آزمون SAT چگونه است؟

  ثبت نام آزمون sat روند پیچیده‌ای ندارد و هر کسی به راحتی می‌تواند با پیمودن مراحل زیر در این آزمون ثبت نام کند:

  1. به وبسایت رسمی SAT مراجعه کنید.
  2. یک حساب کاربری جدید بسازید.
  3. تمام اطلاعات خواسته شده را وارد کنید.
  4. نوع آزمون و نزدیک ترین محل برگزاری آزمون را انتخاب کنید.
  5. عکس‌ و مدارک خواسته شده را بارگذاری کنید.
  6. هزینه‌ی آزمون را پرداخت کرده و رسید آن را دریافت کنید.
  7. در تاریخ تعیین شده به حساب کاربری خود در سایت SAT سر بزنید و از کارت ورود به آزمون پرینت بگیرید.

  تاریخ برگزاری آزمون SAT

  نمی‌توان زمان دقیقی را برای تعیین تاریخ آزمون sat برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفت چرا که این آزمون به طور کلی 3 الی 4 بار در سال برگزار می‌شود و بسته به اینکه ددلاین متقاضیان برای مهاجرت به ترکیه و یا سایر کشورها چه زمانی است، می‌توانند زمان مناسب را انتخاب کنند. به طور کلی این آزمون در ماه‌های مارس، می، ژوئن و اکتبر اجرا می‌شود اما برای اطلاع از زمان دقیق برگزاری می‌توانید به وبسایت ست مراجعه کنید.

  نتیجه‌ی نهایی آزمون نیز به طور میانگین 3 الی 6 هفته پس از اجرای آزمون اعلام می‌شود. داوطلبانی که تمایل به دریافت زود هنگام نمره خود دارند، در ازای پرداخت هزینه‌ی اضافی می‌توانند نتیجه‌ی امتحان خود را دریافت کنند.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  سخن پایانی

  در این مقاله بررسی کردیم که امتحان sat چیست و درباره جزییات مربوط به بخش‌های مختلف آن، زمان برگزاری و هزینه ثبت نام آن نیز صحبت کردیم. شرکت در این آزمون برای افرادی که به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه و یا سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند بسیار مهم است. توصیه می‌کنیم برای موفقیت در آزمون اس ای تی و ورود به دانشگاه مورد نظر خود از تجربیات کارشناسان خبره موسسه مهاجرتی میرداماد استفاده کنید و با خیال راحت‌تری این مسیر پر چالش را طی کنید.

  سوالات متداول

  آیا سوالات امتحان ست در کشورهای مختلف یکسان است؟

  بله. در زمان برگزاری آزمون در یک تاریخ خاص در کشورهای مختلف سوالات یکسانی برای داوطلبان مطرح می‌شود.

  مدت زمان اعتبار این آزمون چند سال است؟

  مدت اعتبار امتحان ست در همه کشورها 5 سال و در کشور ترکیه 2 سال است.

  آیا با این آزمون می‌توان در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی از دانشگاه‌های خارج از ایران پذیرش گرفت؟

  بله در صورت قبولی و کسب نمره بسیار خوب در این آزمون، بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی به دانشجویان خارجی پذیرش می‌دهند.

  مقالات مرتبط

  بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

  بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

  مهاجرت تحصیلی یکی از پدیده‌ های بارز در جوامع جهانی است که به دنبال تحقق آرزوها، بهره‌ وری افزایش یافته و در بسیاری از کشورها به‌ عنوان یک فرصت ویژه برای شناخت فرهنگ‌ ها و افزایش دانش فردی مورد توجه...

  آزمونSAT چیست؟

  آزمونSAT چیست؟

  آزمون اس ای تی یا SAT یک آزمون استاندارد است که برای سنجش سطح علمی دانش آموزان سال آخر دبیرستان و ورود آنها به دانشگاه در تعدادی از کشورهای جهان برگزار می‌شود. در این مقاله به طور مفصل درباره آزمون...

  لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

  لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

  به طور معمول هر سال، نزدیک به اواخر سال که می‌شویم، در ماه‌های بهمن یا اسفند وزارت بهداشت ایران لیست کاملی از دانشگاه‌های مورد تایید خود در خارج از ایران را منتشر می‌کند. این لیست برای افرادی که قصد مهاجرت...

  دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در جهان

  دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در جهان

  دانشجویان ایرانی که قصد دارند تا در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی تحصیل کنند، یکی از سوالات مهمی که مطرح می‌کنند این است که بهترین دانشگاه های پزشکی جهان کدام اند؟ در واقع اگر شما اقدام به تحصیل در برترین دانشگاه...

  نظرات کاربران