بازنشستگی در کانادا

بازنشستگی نقطه عطف مهمی در زندگی فرد است که باید مترادف با گذار از سبک زندگی متمرکز بر شغل به مرحله آرامش، فراغت و رضایت شخصی باشد. بازنشستگی در کانادا با مجموعه‌ای از قوانین، مزایا و ملاحظات منحصر به فرد همراه است. این قوانین بازنشستگی موضوعاتی مانند دولتی و خصوصی، پس‌اندازها و سرمایه‌گذاری‌ها، مزایا و حمایت، مراقبت‌های بهداشتی و بیمه را پوشش می‌دهند.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  سن بازنشستگی در کانادا

  سن بازنشستگی در کانادا به صورت استاندارد 65 سال است. با این حال، سن اجباری برای بازنشستگی وجود ندارد. بنابراین اگر کسی پس‌انداز کافی داشته باشد، همیشه می‌تواند برای بازنشستگی پیش از موعد درخواست دهد.

  در صورتی که شخص قصد دریافت مزایای برنامه بازنشستگی کانادا (CPP) را داشته باشد، فقط پس از رسیدن به 60 سالگی می‌تواند دریافت آن را آغاز کند. مزایای طرح بازنشستگی کانادا به سن شروع بازنشستگی بستگی دارند.

  هر چقدر فرد برای دریافت بازنشستگی CPP بیشتر منتظر بماند، پرداختی CPP او بیشتر خواهد بود. CPP به شهروندان این امکان را می‌دهد تا در هر زمان بین سنین 60 تا 70 سال مستمری بگیرند. در مورد امنیت سالمندی، حداقل سن برای شروع این مزایا 65 سال است.

  طبق آمار کانادا، میانگین سن بازنشستگی برای زنان در کانادا 63.6 سال بوده است. در مورد مردان، میانگین سن بازنشستگی به 65.5 سال می‌رسد. بنابراین میانگین سن بازنشستگی مردان و زنان 64.6 سال است.

  جنسیتزنانمردان
  سالسال 2020سال 2021سال 2022سال 2020سال 2021سال 2022
  مجموع همه بازنشستگان64.364.364.664.564.564.8
  بخش عمومی62.162.462.761.361.861.8
  بخش خصوصی64.664.764.764.664.864.9
  خویش‌فرما67.867.668.466.865.967.8

  برنامه های بازنشستگی در کانادا

  برنامه های بازنشستگی در کانادا نقش مهمی در تضمین امنیت مالی شهروندان در طول سال‌های پس از کار دارند. این طرح‌ها ابزاری را برای افراد فراهم می‌کنند تا برای دوران بازنشستگی خود پس‌انداز کنند و از یک زندگی مالی باثبات و راحت برخوردار شوند.

  دولت کانادا برنامه‌های بازنشستگی مختلفی مانند برنامه بازنشستگی کانادا (CPP) و برنامه امنیت سالمندی (OAS) را اجرا می‌کند. ضمنا بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها برنامه‌های بازنشستگی خصوصی دارند که معمولا به عنوان طرح‌های پس‌انداز بازنشستگی ثبت‌شده (RRSP) شناخته می‌شوند. این برنامه‌های بازنشستگی دولتی و خصوصی به صورت مکمل هم کار می‌کنند تا شغل های مورد نیاز کانادا را پوشش دهند.

  1. برنامه بازنشستگی کانادا (CPP)

  برنامه بازنشستگی کانادا (CPP) توسط دولت اداره می‌شود و منبع درآمد ثابتی را برای کانادایی‌های بازنشسته و معلول فراهم می‌کند. این مستمری از طریق کمک‌های افراد و کارفرمایان آن‌ها در طول سال‌های کاری تامین می‌شود. این کمک‌ها بر اساس درآمد افراد هستند و به عنوان درصدی از درآمد آن‌ها تا حداکثر آستانه محاسبه خواهند شد.

  مستمری بازنشستگی در برنامه CPP به صورت ماهانه پرداخت می‌شود که میزان آن بر اساس میزان و تعداد سال‌های مشارکت فرد در برنامه خواهد بود. کانادایی‌های شرکت‌کننده در طرح CPP بدون توجه به وضعیت شغلی‌شان، در دوران بازنشستگی از حداقل حقوق در کانادا برخوردار می‌شوند.

  2. برنامه امنیت سالمندی (OAS)

  برنامه امنیت سالمندی (OAS) برای ارائه حقوق بازنشستگی پایه به کانادایی‌های بالای 65 سال طراحی شده است. این برنامه به افرادی که شرایط اقامت را دارند، صرف نظر از درآمد یا سابقه شغلی آن‌ها، مستمری ماهانه ارائه می‌دهد. مستمری OAS یک منبع درآمد کلیدی برای بسیاری از سالمندان کانادا است و به کاهش فقر در میان جمعیت سالمند منجر می‌شود.

  3. برنامه‌های پس‌انداز بازنشستگی ثبت‌شده (RRSPs)

  برنامه‌های پس‌انداز بازنشستگی ثبت‌شده (RRSPs) یک گزینه محبوب در میان افرادی است که می‌خواهند برای دوران بازنشستگی خود پس‌انداز کنند. RRSP ها حساب‌های سرمایه‌گذاری خصوصی هستند که به افراد اجازه می‌دهند بخشی از درآمد خود را به اشتراک بگذارند. سپس درآمدها در دارایی‌های مختلف مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، سهام و اوراق قرضه سرمایه‌گذاری می‌شوند.

  این مشارکت‌ها قابلیت کسر مالیات دارند. به این معنی که افراد می‌توانند درآمد مشمول مالیات خود را کاهش دهند و پرداخت آن را تا زمان بازنشستگی به تعویق بیندازند. RRSP ها انعطاف‌پذیری بالایی دارند و به طور گسترده برای تکمیل برنامه‌های بازنشستگی دولتی استفاده می‌شوند.

  4. برنامه‌های پس‌انداز بازنشستگی ثبت‌شده گروهی (GRRSP)

  برنامه‌های پس‌انداز بازنشستگی ثبت‌شده گروهی (GRRSP) مشابه RRSP‌ ها هستند؛ اما توسط کارفرمایان ارائه و اداره می‌شوند. این طرح‌های حمایت‌شده توسط کارفرما از مزایای ثبت‌نام خودکار برخوردار هستند. به این معنا که در آنها، کارکنان به طور خودکار در طرح گنجانده می‌شوند؛ مگر اینکه خودشان انصراف دهند. این برنامه‌ها به افراد کمک می‌کنند تا پس‌انداز بیشتری برای بازنشستگی زودهنگام جمع کنند و درنتیجه، پس‌انداز بازنشستگی خود را افزایش دهند.

   برنامه‌های پس‌انداز بازنشستگی ثبت‌شده گروهی (GRRSP)

  5. طرح‌های تشویقی دولتی (TFSA) و (RRIF)

  برای تشویق کانادایی‌ها به پس‌انداز برای بازنشستگی، دولت معافیت‌های مالیاتی و مشوق‌هایی را برای مشارکت در برنامه‌های بازنشستگی در نظر می‌گیرد. به عنوان مثال، کمک‌های انجام شده به RRSP ها را می‌توان از درآمد مشمول مالیات کسر کرد و میزان مالیات بدهی را کاهش داد.

  دولت گزینه‌های صندوق درآمد بازنشستگی ثبت‌شده (RRIF) و حساب پس‌انداز بدون مالیات (TFSA) را نیز برای کمک به افراد ارائه می‌دهد. این طرح‌ها به بازنشستگان این امکان را می‌دهند تا وجوه خود را به شیوه‌ای بهینه از مالیات برداشت کنند. برای آشنایی بیشتر با طرح‌های بازنشستگی کانادا، با موسسه مهاجرتی میرداماد تماس حاصل فرمایید.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  حقوق بازنشستگی در کانادا

  میزان مستمری سالمندان در کانادا به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم‌ترین برنامه بازنشستگی کانادا CPP است که یک طرح مشارکتی و مرتبط با درآمد محسوب می‌شود. مستمری بازنشستگی CPP بر اساس میزان و مدت زمان مشارکت یک فرد در این طرح محاسبه می‌شود.

  حداکثر مبلغ ماهانه برای مستمری بازنشستگی CPP در سال 2023 حدود 1306 دلار است. با این حال، مقدار واقعی دریافتی یک فرد به سابقه درآمد و سنی بستگی دارد که در آن، دریافت حقوق بازنشستگی را شروع می‌کند.

  بنابراین حقوق بازنشستگی از حقوق کارگری در کانادا کمتر است. البته در کانادا برنامه‌های بازنشستگی دیگری مانند امنیت سالمندی (OAS) و طرح‌های بازنشستگی با حمایت کارفرما هم وجود دارند. بنابراین می‌تواند درآمد اضافی را در دوران بازنشستگی برای فرد فراهم کند.

  مثلا حداکثر مبلغ ماهانه پرداختی در طرح بازنشستگی OAS در سال 2023 برای افراد بین 65 تا 74 سال تا 707.68 دلار خواهد بود. در حالی که افراد 75 ساله یا بالاتر می‌توانند ماهانه تا حداکثر 778.45 دلار حقوق دریافت کنند.

  این مستمری برای افرادی در دسترس است که شرایط اقامت خاصی مانند مهاجرت به کانادا دارند و بر اساس حق بیمه محاسبه نمی‌شوند. درنهایت، طرح‌های بازنشستگی با حمایت کارفرما هم از نظر نرخ مشارکت، ساختار و مزایا با یکدیگر متفاوت هستند.

  در صورتی که می خواهید با مزایای زندگی در کانادا آشنا شوید، می توانید به مقاله مربوط به آن در سایت میرداماد مراجعه نمایید.

  شرایط بازنشستگی در کانادا

  در کانادا، بازنشستگی از نظر قانونی الزامی نیست و درواقع سن خاصی وجود ندارد که همه افراد در آن ملزم به بازنشستگی باشند. تصمیم به بازنشستگی با در نظر گرفتن وضعیت مالی، سلامتی و ترجیحات شخصی به صلاحدید افراد واگذار می‌شود. اما به طور پیش‌فرض، شرط بازنشستگی در کانادا رسیدن به سن 65 سال است. با این حال، افراد می‌توانند به فراخور حال خود انتخاب کنند که زودتر یا دیرتر بازنشسته شوند.

  علیرغم عدم وجود شرایط بازنشستگی، بسیاری از کارفرمایان در کانادا سیاست‌های بازنشستگی اجباری دارند. این سیاست‌ها سن بازنشستگی را مشخص می‌کنند که اغلب 65 سال است و در آن، کارمندان ملزم به بازنشستگی از شغل خود هستند.

  ویزای بازنشستگی کانادا

  در حال حاضر، امکان اخذ اقامت بازنشستگی کانادا وجود ندارد. درواقع ویزای بازنشستگی کانادا یک کتگوری جداگانه نیست که بتوان از طریق آن برای اخذ اقامت کانادا اقدام کرد. بنابراین برای بازنشستگی در کانادا باید از روش‌های دیگر مانند کارآفرینی، استارتاپ، جاب آفر کانادا، سوپر ویزا نیروی کار ماهر یا تحصیل به کانادا بروید. سپس می‌توانید اقامت دائم کانادا را بگیرید و بعد از مدتی در این کشور مرفه بازنشسته شوید.

  اگر در کانادا فرزند یا نوه دارید، می‌توانید برای سوپر ویزای والدین و پدربزرگ و مادربزرگ درخواست دهید. این نوع ویزا به شما امکان می‌دهد حداکثر تا دو سال در یک زمان و درمجموع 10 سال در کانادا زندگی کنید. با این حال، دسترسی به پوشش بهداشتی استانی یا سایر مزایای اقامتی را فراهم نمی‌کند. برای واجد شرایط بودن جهت سوپر ویزا، فرزند یا نوه شما باید شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد و نامه‌ای بنویسد که در طول مدت بازدید، از شما حمایت مالی می‌کند.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  بیمه بازنشستگی در کانادا

  بیمه بازنشستگی در کانادا یک برنامه تحت حمایت دولت فدرال است که امنیت مالی را برای بازنشستگان فراهم می‌کند. هدف این نوعی بیمه تامین اجتماعی، تضمین این موضوع است که کانادایی‌ها در سال‌های بازنشستگی خود درآمدی ثابت و قابل پیش‌بینی داشته باشند. برنامه بیمه بازنشستگی، به استان محل اقامت بستگی دارد و از طریق برنامه بازنشستگی کانادا (CPP) یا طرح بازنشستگی کبک (QPP) اجرا می‌شود.

  انواع بیمه در کانادا توسط مشارکت کارمندان و کارفرمایان در طول سال‌های کاری یک فرد تکمیل می‌شود. سپس این کمک‌ها توسط دولت سرمایه‌گذاری و مدیریت می‌شوند تا پس از بازنشستگی، درآمد بازنشستگی فرد را تامین کند. میزان مستمری دریافتی به عوامل مختلفی نظیر تعداد سال‌های حق بیمه، میانگین درآمد فرد در طول سال‌های کاری و سن شروع دریافت مزایا بستگی دارد.

  بیمه بازنشستگی در کانادا به منظور تکمیل سایر پس‌اندازهای بازنشستگی و منابع درآمدی مانند طرح‌های پس‌انداز بازنشستگی ثبت‌شده (RRSP) و پس‌انداز شخصی ارائه می‌شود. بنابراین تضمین می‌کند که بازنشستگان یک پایه مالی قابل اعتماد برای سال‌های پس از کار خود خواهند داشت.

  بیمه بازنشستگی در کانادا

  مهاجرت بازنشستگان به کانادا

  همانطور که گفتیم، کانادا ویزای بازنشستگی ندارد. اما مسیرهای اقامت دائم مانند اکسپرس اینتری وجود دارد. این مسیر برای کسانی راه‌اندازی شده است که مهارت‌های خاصی برای اخذ ویزای کار کانادا دارند یا می‌خواهند در کانادا فعالیت‌های تجاری داشته باشند. استان‌های کانادا نیز گزینه‌های مهاجرتی جداگانه دارند که بر اساس فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کانادا یا برای افرادی در حرفه‌های خاص، باز هستند.

  اگر قصد دارید یک شغل دوم در دوران بازنشستگی داشته باشید و به دنبال کار برای چندین سال هستید، این گزینه‌ها ممکن است جهت بازنشستگی در کانادا برای مهاجران مناسبی باشند. برای کسانی که قصد دارند بیش از 6 ماه در سال در کانادا بمانند یا واجد شرایط سوپر ویزای خانوادگی نیستند، ممکن است امکان درخواست اقامت دائم وجود داشته باشد. به عنوان مقیم دائم کانادا، به برنامه‌های دولتی مانند مراقبت‌های بهداشتی دسترسی خواهید داشت. اقامت دائم درنهایت می‌تواند منجر به اخذ شهروندی کانادا شود.

  ضمنا می‌توانید با استفاده از ویزای جاب سیکر کانادا به این کشور بروید و یک شغل پیدا کنید. این کار به عنوان مقدمه بازنشسته شدن شما در کانادا خواهد بود که در آینده به آن دست خواهید یافت. حقوق پناهندگی کانادا نیز می‌تواند شما را به بازنشستگی در این کشور برساند. اگر در انتخاب دسته ویزا مردد هستید، حتما از خدمات موسسه مهاجرتی میرداماد استفاده کنید.

  امکان مهاجرت بازنشستگان به کانادا وجود دارد؟

  جمع‌بندی

  سیستم بازنشستگی در کانادا نقش مهمی در تضمین امنیت و ثبات مالی پس از سپری کردن سال‌های فعالیت شغلی دارد. امنیت سالمندی (OAS) و برنامه بازنشستگی کانادا (CPP) جریان درآمد قابل اعتمادی را برای بازنشستگان فراهم می‌کند. بنابراین آن‌ها اجازه دارند تا در طول دوران بازنشستگی استاندارد، زندگی مناسبی داشته باشند. اگر به بازنشسته شدن در کانادا فکر می‌کنید، موسسه مهاجرتی میرداماد می‌تواند راهنمایی‌های بسیار راهگشایی را به شما ارائه کند.

  سوالات متداول

  برای بازنشستگی در کانادا باید چند سال کار کرد؟

  هر فردی بدون توجه به اینکه چند سال کار کرده باشد، حق بازنشستگی در کانادا و دریافت CPP را دارد. البته میزان دریافتی شما به درآمد و همچنین میزان مشارکت شما در طرح بستگی دارد.

  حقوق طرح بازنشستگی در کانادا چقدر است؟

  مبلغ طرح بازنشستگی در کانادا یا CPP به سنی بستگی دارد که بازنشستگی خود را شروع کرده‌اید. ضمنا سهم و میانگین درآمد سالانه شما نیز در میزان حقوق بسیار موثر خواهد بود.

  چگونه می توانم برای حقوق سالمندان در کانادا اقدام کنم؟

  اگر واجد شرایط بازنشستگی در کانادا هستید، می‌توانید به صورت آنلاین درخواست دهید. شما همچنین می‌توانید یک فرم تکمیل شده را به یک دفتر خدمات کانادا ارسال کنید.

  آیا مستمری سالمندان در کانادا را از 60 یا 65 سالگی بگیریم؟

  تصمیم‌گیری در مورد زمان شروع دریافت حقوق بازنشستگی در کانادا باید بر اساس امور مالی، سلامت، امید به زندگی و مالیات باشد. اما دلیل اصلی تاخیر در دریافت CPP این است که سود بیشتری دریافت خواهید کرد.

  مقالات مرتبط

  سایت های کاریابی در کانادا

  سایت های کاریابی در کانادا

  سایت ‌های کاریابی در کانادا ابزاری بی‌نظیر برای افرادی هستند که قصد یافتن یک شغل عالی در این کشور دارند این سایت‌ها، از جمله منابع اصلی برای جستجوی شغل، ارسال رزومه و برقراری ارتباط با کارفرمایان نیز محسوب می‌شوند. این...

  بازنشستگی در کانادا (میزان حقوق + سن+ قوانین)

  بازنشستگی در کانادا (میزان حقوق + سن+ قوانین)

  بازنشستگی نقطه عطف مهمی در زندگی فرد است که باید مترادف با گذار از سبک زندگی متمرکز بر شغل به مرحله آرامش، فراغت و رضایت شخصی باشد. بازنشستگی در کانادا با مجموعه‌ای از قوانین، مزایا و ملاحظات منحصر به فرد...

  حقوق کارگری در کانادا

  حقوق کارگری در کانادا

  آشنایی با حقوق کارگران در کانادا برای متقاضیان ایرانی بدون مهارت کاری که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، بسیار قابل توجه است. زیرا کانادا همچنان به عنوان اولین مقصد مهاجرت کاری و تحصیلی متقاضیان ایرانی محسوب می شود....

  حقوق و مزایای کار در کانادا

  حقوق و مزایای کار در کانادا

  حقوق و مزایای کار در کانادا بر اساس عواملی مانند نوع شغل، محل کار، صنعت و سطح تجربه می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. عوامل متعددی از قبیل میزان حقوق، حداقل دستمزد، مزایای شغلی، مالیات، هزینه های زندگی...

  اسکیل ورکر کانادا

  اسکیل ورکر کانادا

  فرصت های شغلی نامحدود، کانادا را به یک مقصد امن برای دستیابی به اهداف شغلی تبدیل کرده است. کانادا از اهمیت نیروی های کار ماهر خارجی  برای ادامه رشد اقتصادی خود آگاه است، از همین رو هر ساله حدود نیم...

  مشاغل مورد نیاز کانادا

  مشاغل مورد نیاز کانادا

  ناک NOC کانادا چیست؟ ناک NOC یا طبقه بندی ملی مشاغل کانادا National Occupational Classification سیستم طبقه بندی مشاغل مورد نیاز کانادا است. این سیستم شغل های مورد نیاز کشور کانادا را بر اساس میزان کمبود در کشور، میزان نیروی...

  نظرات کاربران