ویزای تحصیلی امریکا

مهاجرت به امریکا و تحصیل در مراکز آموزشی و دانشگاهی این کشور رویای بزرگی است که بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان در سر می‌پرورانند. اخذ ویزای تحصیلی امریکا بدون شک یکی از پر متقاضی‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور است چرا که دانشگاه‌های پیشرفته آمریکا همواره در صدر بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند و سیستم آموزشی مدرن این کشور  فارغ التحصیلان کارآمدی را تربیت می‌کند. در حال حاضر به دلیل شرایط سیاسی حاکم و تغییر سیاست‌های این کشور در قبال پذیرش دانشجویان خارجی، شانس گرفتن ویزای تحصیلی امریکا افزایش یافته است. کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد به متقاضیان عزیز کمک می‌کنند تا با توجه به شرایط تحصیلی خود، موفق به گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مورد نظر خود شوند. در این مقاله به بررسی جزییات مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل می‌پردازیم.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکا

  برای گرفتن ویزای تحصیلی این کشور شرایطی وجود دارد که متقاضیان باید آنها را رعایت کنند. از جمله مهم‌ترین شرایط ویزای تحصیلی آمریکا قانع کردن افسر کنسولگری برای بازگشت به ایران است. دانشجویان باید با دلایل قانع کننده مامور مهاجرتی را برای بازگشت به ایران پس از فارغ التحصیلی مجاب کنند. به طور کلی شرایط ویزای دانشجویی آمریکا از قرار زیر است:

  • دریافت پذیرش از دانشگاه و یا موسسه علمی که مورد تایید اداره مهاجرت و گمرک SEVP باشد.
  • تسلط به زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان با نمره مورد نظر دانشگاه مقصد
  • داشتن پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
  • داشتن تمکن مالی کافی برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در آمریکا

  آشنایی با انواع ویزای تحصیلی کشور آمریکا

  افرادی که قصد مهاجرت به آمریکا برای تحصیل را دارند با توجه به شرایط، اهداف تحصیلی و مدت زمان اقامتشان در این کشور ویزاهای مختلفی را دریافت می‌کنند. به طور کلی انواع ویزای تحصیلی امریکا برای ایرانیان عبارت است از:

  • ویزای تحصیلی F
  • ویزای تحصیلی M
  • ویزای تحصیلی J
  • ویزای تحصیلی B

  ویزای تحصیلی F1 کشور آمریکا

  ویزای F1 به عنوان پرمتقاضی‌ترین و بهترین ویزای آمریکا برای دانشجویان شناخته شده است. این نوع ویزا مناسب افرادی است که مدت اقامت آنها بیش از 6 ماه طول می‌کشد و برای دانش آموزان و دانشجویانی صادر می‌شود که از یک مدرسه، دانشگاه و یا موسسه آکادمیک در این کشور پذیرش دریافت کرده باشند. این ویزا اجازه داشتن یک شغل پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته را در سال اول به دانشجویان می‌دهدو از سال دوم به بعد متقاضیان می‌توانند به صورت تمام وقت کار کنند و هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تامین کنند.

  ویزای تحصیلی F2 کشور آمریکا

  ویزای F2 امریکا برای افرادی صادر می‌شود که می‌خواهند همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را به آمریکا ببرند. شرط دریافت این نوع ویزا، گرفتن ویزای F1 است بنابراین صدور این نوع ویزا بستگی به صلاحیت و شایستگی متقاضی در گرفتن ویزای F1 دارد. همراهان متقاضی اجازه کار کردن در آمریکا را ندارند و فقط می‌توانند در این کشور به تحصیل بپردازند.

  ویزای تحصیلی M1 آمریکا

  این نوع ویزا برای افرادی مناسب است که از طریق گرفتن پذیرش از مراکز فنی و حرفه‌ای و گذراندن دوره‌های علمی و عملی در این مراکز می‌خواهند به آمریکا بروند. در این نوع ویزا نیز مانند ویزای F1،  اگر متقاضی بتواند نوع اول آن را دریافت کند در مرحله بعدی برای به همراه بردن همسر و فرزندان خود به آمریکا می‌توان برای گرفتن ویزای M2 اقدام نماید.

  ویزای تحصیلی J1 آمریکا

  به این نوع ویزا، ویزای فرصت مطالعاتی و یا ویزای مبادله تحصیلی نیز گفته می‌شود. ویزای J1 برای افرادی مناسب است که از دانشگاهی در کشور دیگر به دانشگاه‌های آمریکا منتقل می‌شود. همچنین دانشجویانی هم که برای انجام فرصت‌های مطالعاتی به آمریکا می‌روند و اجازه کار در این کشور را دارند نیز از این نوع ویزا بهره مند می‌شوند. امکان اخذ ویزای تحصیلی آمریکا از نوع F1 برای ایرانیان راحت‌تر از J1 است. همانند 2 نوع ویزای قبلی، افرادی که واجد شرایط دریافت ویزای J1 باشند، در ادامه مسیر مهاجرتی خود برای به همراه بردن همسر و فرزندانشان می‌توانند ویزای J2 را نیز دریافت کنند.

  ویزای تحصیلی B2 آمریکا

  این نوع ویزا به افرادی تعلق می‌گیرد که طول مدت تحصیل آنها در امریکا کمتر از 1 سال باشد. در این نوع ویزا، بردن همراهان متقاضی به آمریکا مجاز نیست.

  همراهان متقاضیان اجازه کار در کشور آمریکا را ندارند.

  تحصیل در کشور آمریکا در مقاطع مختلف

  دانشجویان خارجی برای مقاطع مختلف تحصیلی در آمریکا می‌توانند پذیرش بگیرند. افرادی که برای مقطع لیسانس اقدام می‌کنند لازم است تا مدارک مربوط به سال‌های آخر دبیرستان را به همراه ریز نمرات به دانشگاه مربوطه ارسال کنند و همچنین مدرک زبان با نمره قابل قبول داشته باشند. کشور آمریکا فرصتی را برای این دانشجویان فراهم کرده است تا بتوانند دیپلم مجدد را در امریکا دریافت کنند که این کار به بهبود معدل دیپلم و آسان‌تر شدن روند پذیرش دانشگاه کمک می‌کند.

  متقاضیان برای گرفتن پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد باید حداقل آیلتس 6.5 داشته باشند و بهتر است رشته مورد نظر آنها در مقطع کارشناسی ارشد مرتبط با رشته تحصیلی لیسانس آنها باشد. داشتن توصیه نامه از اساتید قبلی، داشتن نمرات درخشان و عملکرد علمی خوب در مقاطع قبلی شانس موفقیت در گرفتن پذیرش را افزایش می‌دهد.

  در مقطع دکتری نیز درست مانند سایر کشورها دانشجویان باید دارای مدرک زبان با نمره بالا باشند. داشتن مقالات بین المللی وژوهش‌های علمی، داشتن سابقه کاری مرتبط، معدل بالا و … از عوامل تاثیرگذار بر موفقیت افراد در گرفتن ویزای تحصیلی امریکا برای مقطع دکتری هستند.

  مراحل دریافت ویزای تحصیلی کشور آمریکا

  پروسه دریافت ویزای تحصیلی قدرتمندترین کشور دنیا پیچیده و دشوار نیست اما لازم است تا تمامی مراحل آن به درستی طی شوند تا در نهایت ماموران سفارت دلیلی برای ریجکت کردن پرونده نداشته باشند. در این مسیر شما عزیزان می‌توانید از مشاوره‌های کارشناسان خبره موسسه مهاجرتی میرداماد بهره مند شوید و با خیالی آسوده به سوی دریافت ویزا گام بردارید. مراحل دریافت ویزای دانشجویی آمریکا عبارتند از:

  1. گرفتن پذیرش از SEVP

  برنامه SEVP که به برنامه ساماندهی کشور آمریکا برای گردشگران و دانشجویان معروف است، مسئولیت ورود دانشجویان به این کشور را بر عهده دارد. قبل از اقدام برای درخواست پذیرش از هر دانشگاه و یا موسسه آموزشی باید توجه داشته باشید که مرکز مورد نظر در لیست مراکز تایید شده SEVP قرار داشته باشد.

  1. پرداخت هزینه درخواست ویزا در سامانه SEVIS

  سویس فی سامانه‌ای است که در آن دانشجویان باید هزینه‌‌ی مشخصی را بپردازند تا بتوانند فرم‌های مربوط به درخواست ویزا را دریافت کنند. پس از پرداخت مبلغ مربوطه، متقاضیان باید برای خود و هر یک از همراهان خود فرم I-20 را پر کرده و ارسال نمایند. شرط دریافت این فرم، تایید تمکن مالی کافی دانشجویان است.

  1. تکمیل فرم DS-160 و ارسال آن

  در این مرحله لازم است تا متقاضیان فرمی را تحت عنوان DS-160 پر کنند و زمانی را برای مصاحبه حضوری تعیین کنند.

  1. دریافت نوبت مصاحبه حضوری در سفارت آمریکا

  در این مرحله لازم است تا متقاضیان زمان حضور در سفارت آمریکا را رزرو کنند.

  1. مصاحبه حضوری در سفارت

  دانشجویان باید در نظر داشته باشند که حتما راس ساعت تعیین شده در سفارت حاضر شوند و اقداماتی شامل امور مربوط به بیومتریک، انگشت نگاری، بررسی مدارک توسط مامورین مهاجرتی و … را به انجام برسانند. نکته قابل توجه این است که مدت زمان مشخصی برای اعلام نتیجه ویزا وجود ندارد و این مرحله ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

  مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا

    پس از گذراندن مراحل دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر و گرفتن نامه تایید، متقاضیان باید به دنبال گردآوری مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی باشند. فراهم کردن این مدارک باید با دقت کامل انجام شود چرا که یکی از عمده‌ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی امریکا وجود نقص در این مدارک است.

  • داشتن پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
  • ارائه مدارک هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی و …
  • ارائه چند قطعه عکس که به تازگی گرفته شده باشد.
  • تکمیل فرم‌های درخواست ویزا
  • ارائه مدارک تحصیلی قبلی به همراه ریزنمرات
  • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر در امریکا
  • نوشتن انگیزه نامه
  • ارائه مدرک زبان انگلیسی
  • توصیه نامه از اساتید قبلی
  • پرداخت 160 دلار هزینه ویزا و ارائه رسید آن

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  هزینه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا

  با توجه به اینکه دانشجویان برای چه نوع ویزایی اقدام کرده‌اند، هزینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا می‌تواند متفاوت باشد. در جدول زیر به مهم‌ترین این هزینه‌ها اشاره کرده‌ایم:

  امور مربوط به دریافت ویزای تحصیلیهزینه
  سویس فی یا SEVIS FEE برای ویزاهای نوع F و M350 دلار
  سویس فی برای ویزای نوع J220 دلار
  هزینه تکمیل فرم DS-160 برای ویزاهای نوع F، M و J185 دلار
  هزینه رزرو وقت سفارت آمریکا35 دلار
  میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آمریکاشهریه 1 سال دانشگاه + 18000 الی 20000 دلار هزینه زندگی در این کشور

  تبدیل ویزای تحصیلی کشور آمریکا به اقامت کاری

  اولین گام برای تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم امریکا این است که دانشجویان بلافاصله پس از فارغ التحصیلی بتوانند نوع ویزای خود را از تحصیلی به کاری تغییر دهند. عموما دانشجویان تا 60 روز پس از فارغ اتحصیلی فرصت دارند تا به نبال یک کار تخصصی بگردند و در این کشور مشغول به کار شوند. در این صورت نیازی به تمدید ویزا نیست و تبدیل ویزا انجام می‌شود. اگر متقاضیان در دانشگاه عملکرد خوبی داشته باشند و نمرات خوبی را دریافت کرده باشند شانس بیشتری برای پیدا کردن شغل مناسب دارند. با توجه به نرخ پایین بیکاری در این کشور، متقاضیان می‌توانند در موقعیت‌های شغلی مورد نظر خود استخدام شوند و پس از گذشت چند سال از کار و زندگی در این کشور برای گرفتن اقامت دائم اقدام نمایند.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  سخن پایانی

  درس خواندن در برترین دانشگاه‌های جهان، بالا بودن سطح کیفیت زندگی و امنیت اجتماعی، نرخ پایین بیکاری و … عواملی هستند که باعث شده است تا متقاضیان بسیار زیادی از سراسر جهان برای دریافت ویزای تحصیلی امریکا اقدام کنند. به لیل وجود سخت‌گیری‌های زیاد در این مسیر، توصیه می‌کنیم تا در تمامی مراحل اخذ ویزا از افرادی که در این راه با تجربه هستند کمک بگیرید. کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد با داشتن سابقه‌ای درخشان در دریافت ویزای دانشجویی آمریکا به افراد زیادی کمک کرده‌اند تا پرونده مهاجرت تحصیلی خود را با موفقیت به سرانجام برسانند.

  سوالات متداول

  آیا امکان دریافت ویزای تحصیلی امریکا بدون مدرک زبان وجود دارد؟

  خیر. برای موفقیت در دریافت ویزای تحصیلی این کشور نیاز است تا متقاضیان مدرک زبان با نمره خوب ارائه دهند. تنها در صورتی مدرک زبان لازم نیست که یا دانشجو اهل یک کشور انگلیسی زبان باشد و یا تحصیلات تکمیلی خود را به زبان انگلیسی گذرانده باشد.

  مدت زمان صدور ویزای تحصیلی امریکا چقدر است؟

  مدت زمان صدور انواع ویزای تحصیلی این کشور تا 3 ماه به طول می‌انجامد.

  آیا می‌توان در کشور آمریکا همزمان با تحصیل، کار کرد؟

  بله. دانشجویان در سال اول تحصیل خود می‌توانند 20 ساعت در هفته کار کنند. از سال دوم به بعد نیز با داشتن مجوز می‌توانند برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود ساعات بیشتری کار کنند.

  مقالات مرتبط

  دانشگاه های آمریکا

  دانشگاه های آمریکا

  دانشگاه ‌های آمریکا به عنوان برخی از بهترین و معتبرترین موسسات آموزش عالی در سراسر جهان شناخته می ‌شوند. این دانشگاه ‌ها به دلیل برنامه‌ های تحصیلی پیشرفته، امکانات تحقیقاتی برجسته، اساتید متخصص و فرصت ‌های فراوان برای توسعه شخصی...

  ویزای تحصیلی آمریکا

  ویزای تحصیلی آمریکا

  مهاجرت به امریکا و تحصیل در مراکز آموزشی و دانشگاهی این کشور رویای بزرگی است که بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان در سر می‌پرورانند. اخذ ویزای تحصیلی امریکا بدون شک یکی از پر متقاضی‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور...

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی  در آمریکا

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی  در آمریکا

  تحصیل در کشور آمریکا برای بسیاری از دانشجویان از هر نظری ایده‌آل است. تحصیل رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در قدرتمندترین کشور جهان از آن دسته از آرزوهایی است که محقق شدن آن کار غیر ممکنی نیست فقط لازم است تا...

  آزمون ACT

  آزمون ACT

  آزمون ACT یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا است. بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا این آزمون را به عنوان یک معیار مهم در فرآیند پذیرش دانشجویان خود در نظر می‌گیرند. نمره این آزمون به دانشگاه‌ها کمک...

  نظرات کاربران