کار در سوئیس

اگر قصد کار در کشور سوئیس را دارید، می توانید با شماره 07191009294 تماس بگیرید. کارشناسان ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای کار سوئیس، آماده ارائه خدمات ویزای کار این کشور از صفر تا صد به شما عزیزان می باشند.دریافت مجوز کار در سوئیس یکی از مسیرهای مهاجرتی به این کشور است که با توجه به شرایط بسیار خوب اقتصادی و رفاهی در سوئیس، متقاضیان بسیاری دارد. سوئیس کشوری در قلب اروپای غربی است و از نظر سطح استانداردهای زندگی در جایگاه بسیار خوبی در جهان قرار دارد. از همین رو، افراد بسیاری به دنبال راه‌اندازی یک کسب و کار در سوئیس و یا پیدا کردن یک کارفرما برای استخدام هستند. اما دریافت ویزای کار سوئیس شرایطی دارد که قبل از هر چیز باید در مورد آن اطلاعات لازم را کسب نمایید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  این مقاله در خصوص کار در کشور سوئیس توسط موسسه مهاجرتی میرداماد آماده و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته شده است. در صورتی که تمایل دارید پاسخ سوالات مهاجرتی خود را در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت کرده و شرایط خود را ارزیابی کنید، می‌توانید با کارشناسان کارآزموده و مجرب ما در موسسه تماس حاصل فرمایید.

   شرایط کار در سوئیس

  سوئیس یکی از بهترین مقصدهای مهاجرت کاری در جهان است. میزان درآمد در این کشور بالا است و در پایان هر ماه حقوق شاغلین پس از کسر مالیات و حق بیمه به صورت مرتب پرداخت می‌شود. یکی از اصلی‌ترین شرایط کار در سوئیس، دریافت مجوز کار در این کشور از طریق اخذ ویزای کاری است. طبق قوانین سوئیس، شهروندان خارج از اتحادیه اروپا باید ابتدا یک کارفرما در سوئیس پیدا کرده و دعوتنامه کاری دریافت کنند و سپس با ارائه دعوتنامه به اداره مهاجرت این کشور، برای دریافت ویزای کاری کشور سوئیس درخواست دهند. اما شهروندان عضو اتحادیه اروپا برای کار در سوئیس نیازی به ویزا ندارند. شرایط کاری در سوئیس با توجه به قانون و قراردادهای جمعی بین کارفرمایان مشخص می‌شود که به طور کلی عبارتند از:

  • میزان حداقل دستمزد
  • گروه‌بندی مشاغل
  • شرح وظایف شغل مربوطه
  • میزان حقوق در زمان غیبت از کار به دلیل بیماری
  • میزان افزایش حقوق بر اساس سابقه کاری
  • قوانین فسخ قرارداد کاری
  • قوانین استعفا
  • معیارهای محاسبه حقوق بازنشستگی
  • مرخصی زایمان
  • تعطیلات
  • میزان حقوق کار شبانه و…

  انواع ویزای کاری سوئیس

  همانطور که اشاره شد با اینکه شهروندان اتحادیه اروپا می‌توانند آزادانه در سوئیس کار کنند اما متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا برای کار در سوئیس نیاز به دریافت ویزای کاری دارند. سوئیس در حال حاضر شرایط سختی برای پذیرش نیروی کار خارجی دارد و از سال 2015 سهمیه کار نیروی خارجی در این کشور تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است. به طوریکه کاهش پذیرش نیروی خارجی برای ویزای نوع L (ویزای کار کوتاه‌مدت) و ویزای نوع B (ویزای کار بلندمدت) به میزان 1000 عدد گزارش شده است. بنابراین با توجه به این موضوع، اخذ ویزای کار در سوئیس برای ایرانیان با سختی‌هایی همراه است.

  ویزای کار سوئیس انواع گوناگونی دارد که شرایط اخذ ویزا نیز بر اساس هر نوع متفاوت است. انواع ویزای کاری سوئیس شامل موارد زیر است:

  اجازه اقامت نوع L

  این ویزا برای اقامت کار در سوئیس به صورت کوتاه‌مدت صادر می‌شود و مدت زمان آن یک ساله است. شرایط کاری در این ویزا سخت است و شما در مدتی که در سوئیس اقامت دارید می‌توانید فقط برای کارفرما و شرکتی که از آن دعوتنامه دریافت کرده‌اید، کار کنید. در بعضی موارد ویزای L برای یک سال دیگر نیز قابل تمدید است اما بیشتر از 2 سال یا 24 ماه امکان اقامت در سوئیس با ویزای نوع L وجود ندارد.

  اگر مدت زمان ویزا برای بیش از 4 ماه باشد صدور آن با توجه به سهمیه در نظر گرفته شده برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا محدود خواهد شد. اما در صورتی که  اقامت کمتر از 4 ماه باشد محدودیتی ندارد. برای دریافت این ویزا باید به سفارت سوئیس با ارائه مدارک اثبات کنید که سابقه شغلی، تحصیلی و تمکن مالی مناسب داشته و در شغل درخواستی خود مهارت بالایی دارید؛ به طوریکه هیچ فرد دیگری در اتحادیه اروپا و کشور سوئیس مهارت کافی به اندازه شما ندارد.

  محل تصویر: ویزای کاری سوئیس به 3 نوع کوتاه مدت یا نوع L، بلندمدت نوع Bیا دائم نوع C تقسیم می‌شود.

  اجازه اقامت نوع B

  ویزای نوع B ویزای بلندمدت کاری سوئیس است که ابتدا به مدت 1 سال صادر می‌شود و قابل تمدید خواهد بود. با این ویزا نیز اجازه کار برای کارفرمای دیگری به جز شخص حقیقی یا حقوقی که برای شما دعوتنامه ارسال کرده را نخواهید داشت. اگر به مدت 10 سال با ویزای نوع B در سوئیس کار کنید می‌توانید برای دریافت اقامت دائم سوئیس درخواست دهید.

  برای دریافت این ویزا باید شغل مورد نظر خود را از طریق کاریابی در سوئیس پیدا کرده و به کارفرما درخواست دهید. کارفرما پس از مذاکره با شما، باید از اداره کار سوئیس مجوز دریافت کند و برای شما دعوتنامه بفرستد. همچنین باید درخواست اجازه کار کارفرما توسط اداره فدرال مهاجرت سوئیس تأیید شود.

  اجازه اقامت نوع C

  این ویزا در واقع ویزای اقامت کار در سوئیس به صورت دائم است که پس از 10 سال زندگی و کار مداوم در این کشور می‌توانید برای اخذ آن اقدام کنید. این مجوز به شما این امکان را می‌دهد تا برای هر کارفرمایی که مایل باشید کار کنید و در صورت تمایل استان محل کار خود را تغییر دهید و در هر نقطه از سوئیس که علاقه دارید کار و زندگی کنید. همچنین ویزای نوع C تنها ویزایی است که به شما امکان خوداشتغالی می‌دهد. اخذ این ویزا در هر کانتون یا استان سوئیس دارای شرایط متفاوت است و قبل از اقدام برای درخواست ویزا باید اسناد و مدارک درخواستی را آماده کنید.

  مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کاری کشور سوئیس

  یکی از موارد مهم قبل از اقدام برای دریافت ویزا کاری سوئیس آماده‌سازی مدارک لازم به صورت دقیق است. این مدارک ممکن است با توجه به شرایط و پرونده شما متغیر باشد، اما مهمترین مدارک که همیشه وجود آنها ضرورت دارد، شامل موارد زیر است:

  • پاسپورت معتبر با حداقل 3 ماه اعتبار و دو صفحه خالی
  • چند قطعه عکس پاسپورتی جدید
  • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
  • رسید پرداخت هزینه ویزا
  • ارائه رزومه شغلی و تحصیلی
  • ارائه دعوتنامه کاری دریافت شده از یک کارفرما در سوئیس
  • ارائه گواهی سلامت پزشکی
  • ارائه مدرک عدم سوء پیشینه
  • ارائه گواهی تمکن مالی با گردش حساب بانکی

  لازم به ذکر است که تمامی این مدارک باید کاملاً معتبر بوده و به یکی از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی ترجمه شوند. همچنین باید از تمامی مدارک یک کپی و از صفحات پاسپورت، هر صفحه 3 کپی تهیه کنید. تمامی مدارک باید به صورت آنلاین در سایت سفارت سوئیس بارگزاری شوند و در روز مراجعه به سفارت برای انگشت‌نگاری نیز همراه شما باشند. پس از دریافت ویزا با این مدارک و ورود به سوئیس، 14 روز فرصت خواهید داشت تا به اداره مهاجرت سوئیس مراجعه کرده و نامه اجازه کار دریافت کنید.

  شما عزیزان می‌توانید برای آماده‌سازی مدارک لازم و اطلاع از جزئیات دقیق مدارک لازم بر اساس شرایط پرونده خود از خدمات موسسه مهاجرتی میرداماد استفاده کنید. کارشناسان مهاجرتی ما با تجربه بسیار زیاد در خصوص مهاجرت به سوئیس شرایط شما را به صورت دقیق ارزیابی کرده و اطلاعات کامل را در اختیارتان قرار خواهند داد.

  نرخ بیکاری سوئيس

  قبل از مهاجرت کاری به هر کشور بررسی نرخ بیکاری یکی از اقدامات ضروری است که شانس شما برای دریافت جاب آفر و وضعیت کاری بعد از مهاجرت را نشان می‌دهد. اگر کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید نرخ بیکاری بالایی داشته باشد، پیدا کردن کار مناسب مشکل خواهد بود؛ مگر اینکه دارای مهارت بالایی باشید و آن را اثبات کنید.

  خوشبختانه سوئیس با نرخ بیکاری 1.9 درصد یکی از پایین‌ترین تعداد افراد بدون شغل در جهان را دارد و از این نظر کشور بسیار مناسبی برای مهاجرت کاری به شمار می‌رود. استانداردهای کار در سوئیس بسیار بالا است و شاغلین از نظر شرایط کاری در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند. بنابراین نگرانی از بابت پیدا کردن شغل در این کشور نخواهید داشت. تنها موردی که دریافت ویزای کاری را سخت کرده است محدودیت دولت سوئیس در صدور ویزا برای افراد غیراروپایی است.

  پس از دریافت ویزای کاری سوئیس، 14 روز فرصت خواهید داشت تا به اداره مهاجرت سوئیس مراجعه کرده و نامه اجازه کار دریافت کنید.

   لیست مشاغل مورد نیاز سوئیس

  سوئیس اگر چه کشوری کوچک است اما صنعت در این کشور رشد بسیار بالایی طی سال‌های گذشته داشته و نقش مهمی در اقتصاد سوئیس ایفا می‌کند. بنابراین اگر دارای مهارت در شغل خود باشید پیدا کردن یک کار مناسب در سوئیس برای شما دشوار نخواهد بود. با وجود محدودیت‌های دولت سوئیس برای به کارگیری نیروی کار خارج از اتحادیه اروپا، تقریباً نیمی از مشاغل اجرایی در این کشور توسط نیروی کار ماهر خارجی اداره می‌شود. اما با این حال، رقابت بر سر استخدام شدن در سوئیس بالا است و معمولاً استخدام شدن در مشاغلی که نیاز بیشتری به نیروی کار ماهر دارند راحت‌تر انجام می‌شود. به همین دلیل شما باید در مورد این شغل‌ها اطلاعات کافی به دست بیاورید. لیست مشاغل مورد نیاز سوئیس شامل موارد زیر هستند:

  • انواع رشته‌های مهندسی
  • مشاغل فنی
  • حوزه فناوری اطلاعات و IT
  • مدیریت پروژه
  • محقق
  • مشاغل مربوط به حوزه بهداشت و درمان
  • خدمات مالی
  • صنعت گردشگری و هتلداری

  حقوق و درآمد در سوئیس

  میزان حقوق کار در سوئیس از جمله موارد مهم برای متقاضیان دریافت اقامت کاری سوئیس است. به طور کلی سوئیس از نظر میزان درآمد در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و شاغلین در این کشور دارای درآمدهای بالایی هستند. البته میزان مالیات و هزینه‌های زندگی نیز در این کشور بالا است اما در مقایسه با درآمد، مردم سوئیس در شرایط بسیار خوبی قرار دارند و زیر فشار مالی نیستند. نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که طبق گزارشات و آمارها، میزان مالیات طی سال‌های گذشته در سوئیس حدوداً ثابت بوده است اما میزان درآمدها هر ساله افزایش پیدا کرده است.

  میزان متوسط حقوق کار در سوئیس بر اساس تحصیلات، نوع شغل، محل کار، سابقه کاری و حتی جنسیت متفاوت است. در جدول زیر میانگین درآمد بر اساس شهر محل سکونت ارائه شده است:

  نام شهرمیانگین درآمد (فرانک سوئیس در سال)
  بازل130,400
  برن128,200
  ژنو134,100
  لوزان130,500
  لوگانو117,100
  لوسرن123,000
  سنت گالن119,700
  وینترتور123,800
  زوریخ137,100

  پردرآمدترین مشاغل در سوئیس کدامند؟

  اگر چه به طور کلی میانگین درآمدها در سوئیس بالا است اما بعضی مشاغل دارای درآمد بیشتری هستند. اگر در فکر پیدا کردن شغل در سوئیس هستید باید بدانید که درآمد شما بین کمترین مقدار ممکن یعنی30  هزار فرانک در سال تا بیشترین مقدار یعنی551  هزار فرانک در سال خواهد بود. میانگین درآمد سالانه در این کشور نیز 125 هزار فرانک است. مشاغل پردرآمد سوئیس در جدول زیر ارائه شده‌اند:

  نام شغلمیزان درآمد فرانک در سال
  پزشک / جراح461,000
  قاضی387,000
  وکیل313,000
  مدیر بانک295,000
  مدیر ارشد اجرایی276,000
  مدیر ارشد مالی258,000
  استاد دانشگاه221,000
  خلبان184,000
  مدیر مارکتینگ166,000

  نحوه کاریابی و موسسات کاریابی

  پیدا کردن شغل در سوئیس از مواردی است که ذهن بسیاری از متقاضیان را به خود مشغول کرده است. برای پیدا کردن کار در صورتی که امکان دسترسی مستقیم به کارفرمایان در سوئیس را نداشته باشید، می‌توانید از سایت‌های کاریابی استفاده کنید. در این موارد این مراکز بهترین روش برای پیدا کردن کارفرما هستند. از طریق سایت کاریابی سوئیس می‌توانید پردرآمدترین و بهترین موقعیت‌های شغلی مرتبط با حیطه کاری خود را شناسایی کرده و برای کار مورد نظر درخواست دهید.

  باید دقت داشته باشید که برای دریافت ویزای کاری کشور سوئیس حتما نیاز به یک کارفرما و دعوتنامه کاری دارید. بنابراین استفاده از سایت‌ها و موسسات کاریابی سوئیس می‌تواند کمک زیادی به شما در این مسیر کند. مهمترین نکته در استفاده از سایت‌های کاریابی داشتن دانش و مهارت کافی در مورد زبان این کشور است؛ چرا که باید بتوانید شرایط شغل‌ها را بررسی کرده و در نهایت با کارفرما مذاکره کنید. همچنین داشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای الزامی است.

  لیست بهترین موسسات کاریابی سوئیس در ادامه معرفی شده‌اند:

  • jobup.ch
  • jobs.ch
  • jobscout24.ch
  • indeed.ch
  • monster.ch
  • swissdevjobs.ch
  • myscience.ch
  محل تصویر: برای پیدا کردن کار در سوئیس در صورتی که دسترسی مستقیم به کارفرمایان در سوئیس را نداشته باشید، می‌توانید از سایت‌های کاریابی استفاده کنید.

  بررسی ویزای همراه برای کار در سوئیس

  از دیگر دغدغه‌های مهم متقاضیان، به خصوص افراد متأهل همراه کردن خانواده خود برای زندگی در سوئیس و دریافت ویزای همراه است. کشور سوئیس از جمله کشورهایی است که امکان اخذ ویزای همراه برای همسر بالای 21 سال و فرزندان زیر 18 سال را فراهم کرده است. بنابراین افرادی که اقامت بلندمدت کاری سوئیس را دریافت کنند، می‌توانند با ارائه مدارک و گواهی تمکن مالی لازم برای دریافت ویزای همراه به اداره مهاجرت این کشور درخواست دهند. معمولا صدور ویزای همراه به صورت همزمان با متقاضی اصلی انجام می‌شود و هزینه آن برای افراد بالای 18 سال 80 یورو و برای کودکان زیر 18 سال 40 یورو است.

  برای آشنایی با مزایای زندگی در سوئیس می توانید به مقاله آن در سایت میرداماد مراجعه نمایید.

  اقامت دائم و اخذ تابعیت سوئیس از طریق کار

  یکی از روش‌های دریافت تابعیت سوئیس و پاسپورت این کشور دریافت ویزای کاری است. برای این منظور فرد باید حدود 10 تا 12 سال به صورت مستمر و مداوم در سوئیس کار کرده و مالیات بپردازد. در این مدت متقاضی امکان سفر و خروج از سوئیس را دارد اما نباید خروج از کشور طولانی شود و بر روی شرایط اقامت تأثیر بگذارد. همچنین شخص متقاضی نباید دارای هیچگونه سوءپیشینه و تخلف از قوانین باشد و باید مالیات خود را به طور مرتب و به موقع پرداخت کرده باشد. از دیگر شروط، تسلط به زبان کشور سوئیس و سازگاری با فرهنگ این کشور است.

  لازم به ذکر است فقط افرادی که دارای ویزای نوع C  سوئیس هستند می‌توانند برای دریافت اقامت سوئیس درخواست دهند. در صورتی که شما در مدت اقامت در سوئیس با شخصی که تابعیت این کشور را دارد ازدواج کنید می‌توانید در مدت 10 سال پاسپورت خود را اخذ کنید و شهروندان کشورهای کانادا و آمریکا می‌توانند بعد از مدت 5 سال زندگی در سوئیس برای پاسپورت خود اقدام کنند.

  سخن آخر

  در این مقاله کار در سوئیس، شرایط آن و مشاغل مورد نیاز در سوئیس را بررسی کردیم و تلاش کردیم به مهمترین سوالات در این خصوص پاسخ دهیم. سوئیس بدون شک یکی از بهترین کشورهای جهان است و شرایط بسیار خوبی برای تحصیل، کار و زندگی دارد. همچنین پاسپورت سوئیس یکی از قدرتمندترین گذرنامه‌های جهان است و امکان سفر به اکثر کشورها بدون ویزا را برای شما فراهم خواهد کرد. به همین دلیل با توجه به رقابت زیاد بر سر دریافت ویزای سوئیس از طریق کار، پیشنهاد می‌کنیم برای بالا بردن شانس خود از خدمات مشاوره موسسه مهاجرتی میرداماد استفاده نمایید. کارشناسان و وکلای مهاجرتی ما با سال‌ها تجربه در زمینه اخذ اقامت اروپا و کشور سوئیس، پرونده شما را به بهترین نحو ممکن مدیریت کرده و تا پایان مسیر اخذ ویزا همراه شما خواهند بود.

  سوالات متداول

  شرایط اخذ ویزای کار در سوئیس برای ایرانیان چگونه است؟

  ایرانیان مانند سایر شهروندان خارج از اتحادیه اروپا تنها با داشتن دعوتنامه کاری از یک کارفرما در سوئیس می‌توانند برای اخذ ویزای کاری اقدام کنند.

  میزان درآمد در سوئیس چقدر است؟

  درآمد در این کشور بر اساس فاکتورهای زیادی از جمله شغل و شهر محل کار متفاوت است، اما میانگین درآمد حدود 125 هزار فرانک است.

  امکان دریافت اقامت دائم سوئیس از طریق کار وجود دارد؟

  بله، بعد از 10 تا 12 سال کار و زندگی در سوئیس به صورت مداوم، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم و تابعیت خود اقدام کنید.

  پردرآمدترین مشاغل سوئیس کدامند؟

  شغل‌های پزشکی، وکالت، قضاوت، جراح، مدیران ارشد مالی و اجرایی دارای بیشترین درآمد کار در سوئیس هستند.

  آیا برای دریافت ویزای کاری کشور سوئیس نیاز به مدرک زبان است؟

  خیر شما برای دریافت ویزا نیاز به ارائه مدرک زبان ندارید ولی باید دارای مهارت کافی در یکی از زبان‌های رسمی سوئیس برای صحبت کردن با کارفرما و زندگی در سوئیس باشید.

  مقالات مرتبط

  مشاغل مورد نیاز سوئیس

  مشاغل مورد نیاز سوئیس

  سوئیس با ارائه 251226 فرصت شغلی در سه ماهه چهارم سال 2023 خود را به‌عنوان بازاری پر رونق برای کارجویان معرفی کرده است. بخش‌های مراقبت‌های بهداشتی، ساخت‌وساز، خرده‌فروشی و تجارت، بیشترین تقاضا را برای نیروی کار دارند. پیش‌بینی می‌شود که...

  کار در سوئیس

  کار در سوئیس

  اگر قصد کار در کشور سوئیس را دارید، می توانید با شماره 07191009294 تماس بگیرید. کارشناسان ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای کار سوئیس، آماده ارائه خدمات ویزای کار این کشور از صفر تا صد به شما...

  نظرات کاربران