ویزای تحصیلی فرانسه

فرانسه سابقه طولانی در ارائه آموزش عالی به دانشجویان بومی و بین المللی دارد و چندین دانشگاه و کالج آن در بین بهترین های جهان قرار دارند. دولت فرانسه به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا به طور کامل در فرهنگ این کشور ادغام شوند که ممکن است یک تجربه بزرگ در زندگی آن ها باشد. در مقاله پیش رو ما مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد به ارائه جزئیات مهم و ضروری ویزای تحصیل فرانسه می پردازیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  آموزش عالی در فرانسه

  فرانسه در حال حاضر چهارمین مقصد تحصیلی پرطرفدار در جهان است و با فرهنگ عالی، سیستم دانشگاهی با رتبه بالا و دریافت شهریه نسبتاً پایین قرار گرفتن در این جایگاه جای تعجب ندارد.

  هر ساله نزدیک به 300.000 دانشجوی بین المللی تنها با هدف تحصیل در دانشگاه های این کشور به فرانسه سفر می کنند. دانشگاه های فرانسه دارای بودجه دولتی هستند، بنابراین شهریه آن ها بالا نیست. هزینه های تحصیلی با توجه به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه در حدود 200 تا 400 یورو در سال است. استثنا در این مورد، مدارس تجاری فرانسه است. بیشتر مدارس کسب و کار خصوصی هستند و بیش از 15.000 یورو در سال شهریه دارند. سال تحصیلی در فرانسه در اواخر سپتامبر و ترم بهار از اوایل فوریه شروع می شود. تعطیلات دانشگاه ها در طول کریسمس و سال نو و همچنین روز همه مقدسین و عید پاک می باشد. بیشتر دانشگاه ها و کالج های فرانسه دارای تعطیلات بهاری و 3 ماه تعطیلات تابستانی هستند.

  شرایط اخذ ویزای تحصیلي فرانسه

  دانشجویان از یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای تحصیل در کشور فرانسه نیازی به درخواست ویزای دانشجویی ندارد. دانشجویان از کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا باید قبل از سفر به این کشور برای دریافت ویزای دانشجویی به کنسولگری فرانسه مراجعه کنند. ویزای دانشجویان به عنوان مدرکی از وضعیت اقامت آن ها در طول سال اول تحصیل خواهد بود. پس از یک سال، دانشجویان باید برای اخذ Carte de Sejour درخواست دهند. همچنین، باید ظرف 30 روز پس از ورود خود به کشور فرانسه در اداره مهاجرت محلی ثبت نام کنند. از دیگر شرایط گرفتن ویزای تحصیلی فرانسه برای دانشجویان بین المللی موارد زیر را می توان نام برد:

  • دارا بودن حداقل سن 18 سال به بالا
  • دریافت نامه پذیرش تحصیلی از یکی از موسسه های آموزش عالی یا دانشگاه های فرانسه
  • دارا بودن معدل تحصیلی و ریزنمره های تحصیلی در سطح بالا در مقطع تحصیلی قبل
  • دارا بودن تمکن مالی کافی
  • دارا بودن گواهی عدم سوء پیشینه و سوابق جرم و جنایت
  • دارا بودن مدرک مهارت زبان فرانسه یا انگلیسی (بر اساس تحصیل در دانشگاه های فرانسه یا انگلیسی زبان)

  انواع ویزای تحصیلی فرانسه

  کشور فرانسه ویزاهای اقامت را بر اساس مدت زمان اقامت در فرانسه و هدف از اقامت در این کشور به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. برای مشاهده اینکه آیا به ویزای دانشجویی فرانسه نیاز دارید، به وب سایت France-Visas مراجعه کنید. انواع ویزای تحصیلی فرانسه برای دانشجویان بین المللی عبارت است از:

  ویزای دانشجویی کوتاه مدت شینگن Visa de court séjour pour etudes

   ویزای دانشجویی کوتاه مدت یا ویزای شینگن برای تحصیل در دوره های کمتر از 3 ماه در فرانسه می باشد. این نوع ویزا عمدتاً برای برنامه های تحصیلی کوتاه مدت یا دوره های زبان صادر می شود. این ویزا رایگان است و دانشجو نیازی به اخذ مجوز اقامت ندارد و پس از انقضا می تواند برای یک مجوز جدید درخواست دهد. دانشجویان بین المللی از 41 کشور جهان برای اقامت کمتر از 3 ماه در فرانسه به ویزای دانشجویی کوتاه مدت نیاز ندارند.

  ویزای اقامت موقت طولانی مدت Visa de long séjour temporaire pour etudes

  این نوع ویزا برای تحصیل در دوره هایی که تکمیل آن ها 3 تا 6 ماه طول می کشد، صادر می شود. اخذ این ویزای تحصیلی از سال 2013 تاکنون برای تحصیل در دوره های کوتاه مدت در فرانسه ادامه دارد. ویزاهای طولانی مدت به عنوان مجوز اقامت عمل می کنند و VLT-TS نامیده می شوند.

  ویزای اقامت طولانی مدت Visa de long séjour etudes

  این نوع ویزا برای تحصیل در دوره هایی که تکمیل آن ها بیش از 6 ماه طول می کشد، صادر می شود. همچنین برای تمدید مدت اقامت پس از انقضای این ویزای طولانی مدت (یک ساله) دانشجو باید برای اخذ مجوز اقامت فرانسه اقدام کند.

  ویزای تحصیلی تحقیقاتی اقامت طولانی مدت Extended stay research scholar visa

   اگر دارای مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر هستید و می خواهید برای شرکت در تحقیقات یا تدریس در سطح دانشگاه به فرانسه وارد شوید، می توانید ویزای تحصیلی تحقیقاتی طولانی مدت VLS-TS را دریافت کنید.

  ویزای شینگن فرانسه برای تحصیل در دوره 3 ماهه یا کمتر صادر می شود.

  ویزای شینگن دانشجویی فرانسه

  دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در فرانسه برای دوره های کوتاه مدت 3 ماهه یا کمتر را دارند، باید برای اخذ ویزای شینگن درخواست دهند. این ویزای کوتاه مدت یا ویزای شینگن دانشجویی فرانسه هزینه درخواست ندارد و مراحل راحت و ساده ای برای درخواست دارد. البته ویزای شینگن دانشجویی فرانسه قابل تمدید نمی باشد.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  ویزای شرکت در آزمون ورودی فرانسه

  مناسب ترین گزینه دانشجویان بین المللی برای ورود به فرانسه و یا شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور و یا هر دوی این موارد اخذ ویزای Court Sejour etudiant concours  است. این ویزا در اصطلاح ویزای آزمون ورودی فرانسه نام دارد. دانشجویان می توانند با اخذ ویزای Etudient Concours  آزمون ورودی برای شرکت در آزمون ورودی یک موسسه آموزش عالی یا دانشگاه وارد فرانسه شوند. دانشجویان در صورت قبولی، می ‌توانند مستقیماً به مقامات محلی یا دفاتر اداری فرانسه برای اخذ مجوز اقامت یک ساله و قابل تمدید درخواست دهند. دانشجویانی که با اخذ این ویزا و شرکت در آزمون های ورودی نمره لازم را کسب می کنند، واجد شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و درخواست برای مجوز اقامت طولانی مدت یک ساله فرانسه می باشند.

  مشاوره اخذ ویزای تحصیلی کشور فرانسه موسسه میرداماد

  مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد با آگاهی از شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور فرانسه کمک می کنند تا متقاضیان ایرانی در کمترین زمان ممکن و با پایین ترین هزینه پذیرش تحصیلی را دریافت کنند. از جمله خدمات موسسه ما می توان به ارائه اطلاعات لازم در مورد اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلي فرانسه اشاره کرد. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های فرانسه را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، همین حالا با وکلا و مشاوران موسسه مهاجرتی ما تماس بگیرید و از مشاوره های رایگان و سودمند آن ها برخوردار شوید.

  از کجا باید برای درخواست ویزای دانشجویی کشور فرانسه اقدام کرد؟

  برای مهاجرت به فرانسه و درخواست ویزای دانشجویی کشور فرانسه باید از سفارت یا کنسولگری فرانسه اقدام کرد. دانشجویان بین المللی باید در ابتدا در CampusFrance، آژانس ملی فرانسه برای آموزش عالی ثبت نام کنند تا بتوانند برای پذیرش و دریافت ویزای دانشجویی از CEF اقدام کنند. در غیر این صورت، باید ویزای خود را در سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود دریافت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و آگاهی از سوالات سفارت فرانسه برای ویزای دانشجویی کشور فرانسه دانشجویان بین المللی باید به آدرس وب سایت سفارت فرانسه مراجعه کنند: https://france-visas.gouv.fr/

  مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فرانسه

  فرم درخواست آنلاین ویزاي تحصیلي فرانسه در حال حاضر به دانشجویان بین المللی که به دنبال اخذ ویزای دانشجویی کشور فرانسه هستند اجازه می دهد تا نسخه های دیجیتال از مدارک لازم را آپلود کنند. انجام این کار به ارائه‌ دهنده خدمات خارجی (ESP) اجازه می ‌دهد تا فرآیند را به سرعت تکمیل کند. هنگام مراجعه برای مصاحبه دانشجو باید اصل و کپی تمام مدارک خود را به همراه داشته باشد. از مهم ترین مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فرانسه موارد زیر را می توان نام برد:

  • فرم درخواست اقامت طولانی مدت برای مدت بیش از 90 روز
  • دو قطعه عکس در سایز عکس پاسپورت
  • کپی پاسپورت با اعتبار کافی و کپی ویزاهای قبلی
  • کپی Campus France NOC
  • نامه ثبت نام در دانشگاه یا موسسه آموزش عالی فرانسه
  • Cover letter  با توضیح پروژه مطالعاتی
  • رزومه CV با سوابق کاری و تحصیلی
  • رسید پرداخت هزینه ویزای تحصیلی کشور فرانسه از 50 تا 100 یورو (بر اساس ملیت)
  • گواهی تمکن مالی فرانسه برای اخذ ویزای تحصیلی حداقل 615 یورو در ماه، برای دوره کامل تحصیلی
  • گواهی بیمه درمانی با پوشش معتبر در فرانسه در حدود 30.000 یورو در سال
  • کپی بلیط هواپیمای رفت و برگشت (برای دوره تحصیلی 6 ماه یا کمتر) یا بلیط یک طرفه برای دوره تحصیلی بیشتر از 6 ماه در فرانسه
  • فرم  OFII (Office Francais de Immigration et de Integration)
  • مدارک اقامت در فرانسه مانند: اجاره نامه، قبض برق و غیره برای حداقل 3 ماه یا رزرو هتل
  • کپی سوابق و مدارک تحصیلی، گواهینامه ها
  • گواهی مدرک مهارت زبان فرانسه (آزمون های پذیرفته شده DELF/DALF یا TCF) یا اگر برای تحصیل به زبان انگلیسی درخواست می دهید (آزمون های پذیرفته شده PTE Academic، IELTS Academic، TOEFL iBT، Duolingo یا C1 Advanced) یا اگر نامه پذیرش از یک دانشگاه فرانسه دارید، کنسولگری فرانسه برای ویزای تحصیلی شما نیازی به مدرک زبان نخواهد داشت.
  مصاحبه ویزای تحصیلی کشور فرانسه در Campus France انجام می شود.

  مراحل اخذ ويزاي تحصيلي فرانسه

  چندین مرحله برای درخواست و اخذ ویزاي تحصیلي فرانسه وجود دارد. ابتدا دانشجوی بین المللی باید برای مصاحبه با در Campus France حاضر شود، سپس باید مدارک خود را به VFS ارسال کند. دیگر مراحل اخذ ویزای دانشجویی فرانسه عبارت است از:

  • به وب سایت https://france-visas.gouv.fr/web/france-visas/student. مراجعه کنید و روی کادر “ثبت نام آنلاین” روی Create Your Account کلیک کنید.
  • در این فرم بخش های سوابق تحصیلی، مهارت های زبانی و CV SOP را تکمیل کنید.
  • در این مرحله اسناد و مدارک، عکس ها و سوابق تحصیلی را بارگذاری کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام فیلدهایValidation  دارای نشانگر “Complete” هستند.
  • شماره پرونده خود را به دفتر Campus France ارسال کنید تا پرونده شما بررسی شود و درخواست قرار ملاقات بدهید.
  • در این مرحله باید شخصاً برای مصاحبه دانشگاهی با مشاور Campus France حاضر شوید. همچنین باید تمام مدارک اجباری به اضافه یک مجموعه کپی از همه مدارک و اسناد به همراه رسید پرداخت هزینه های ویزای تحصیلی فرانسه را به همراه داشته باشید.
  • در پایان مصاحبه گواهی پایان مصاحبه دریافت خواهید کرد.
  • پس از مصاحبه آکادمیک برای ارسال مدارک، کپی مدارک، رسید هزینه و پاسپورت خود، یک قرار ملاقات با VFS-France تعیین کنید.

  هزینه های ویزای تحصیلی فرانسه

  هزینه های ویزای دانشجویی کشور فرانسه بر اساس نوع ویزا و کشور مبدا دانشجویان بین المللی بسیار متغیر است. برای دانشجویان از کشورهای منطقه شینگن، هزینه ها از 50 تا 99 یورو متغیر است. هزینه های ویزای کوتاه مدت دانشجویی شینگن رایگان است. علاوه بر هزینه ویزای تحصیلی فرانسه هزینه های دیگری مانند هزینه ارائه درخواست به سفارت فرانسه در حدود 99 دلار و هزینه خرید بلیط هواپیما و یا هزینه آزمون زبان فرانسه نیز وجود دارد.

  تمکن مالی ویزای تحصیلی فرانسه چقدر است؟

  از مهم ترین شرایط ويزاي تحصيلي فرانسه دارا بودن تمکن مالی کافی است. در واقع گواهی تمکن مالی فرانسه ویزای تحصیلی به منظور اثبات توانایی تامین هزینه های تحصیل و زندگی در مدت اقامت در فرانسه می باشد. بر این اساس دانشجویان باید دارای تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کشور فرانسه در حدود 615 یورو در هر ماه اقامت در این کشور باشند.

  ویزای تحصیلی فرانسه بدون مدرک زبان

  به طور کلی دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه به مدرک زبان فرانسه یا انگلیسی نیاز دارند. برای تحصیل به زبان فرانسه دارا بودن مدرک مهارت زبان فرانسه DELF/DALF یا TCF و برای تحصیل به زبان انگلیسی مدارک PTE Academic، IELTS Academic، TOEFL iBT، Duolingo یا C1 Advanced مورد نیاز است. اما اگر دانشجوی بین المللی نامه پذیرش تحصیلی را از یک دانشگاه فرانسه اخذ کرده باشد، کنسولگری فرانسه برای ویزای تحصیلی وی نیازی به مدرک زبان نخواهد داشت. در واقع شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور فرانسه بدون مدرک زبان با این روش فراهم است.

  برای آشنایی با بهترین رشته های تحصیلی در فرانسه، می توانید به مقاله مربوط به آن در سایت میرداماد مراجعه فرمایید.

  اخذ ویزای تحصیلی فرانسه چقدر طول می کشد؟

  روند اخذ ویزای دانشجویی کشور فرانسه ممکن است از 2 هفته تا یک ماه طول بکشد. در واقع در حدود 30 روز برای بررسی و پردازش درخواست ویزا و تایید آن نیاز است. بنابراین باید تمام اطلاعات لازم را در اسرع وقت قبل از برنامه ریزی برای ورود به فرانسه ارسال کنید.

  اخذ مجوز اقامت در فرانسه

  در طول سال اول تحصیل، دانشجو فقط به ویزای دانشجویی طولانی مدت به عنوان مدرک اقامت خود نیاز دارد. دانشجوی بین المللی ظرف یک ماه پس از ورود خود به فرانسه باید در اداره محلی مهاجرت فرانسه (OFII) ثبت نام کند و برای تأیید اعتبار ویزای خود، معاینه پزشکی انجام دهد. اگر دانشجو قصد دارد بیش از یک سال در فرانسه اقامت کند، از سال دوم تحصیل، باید برای اخذ Carte de Séjour (CDS) یا ‘titre de séjour’، یک مجوز اقامت رسمی در فرانسه درخواست دهد.

  اخذ ویزای همراه با ویزای دانشجویی کشور فرانسه

  دانشجویان بین المللی با اخذ ویزای دانشجویی کشور فرانسه می توانند ویزای همراه خانواده را برای همراهی همسر و فرزندان خود در فرانسه دریافت کنند. همسر و فرزندان زیر 21 سال دانشجویان بین المللی می توانند با دریافت ویزای همراه در این کشور اقامت کنند.

  امکان اخذ ویزای همراه فرانسه با ویزای دانشجویی وجود دارد.

  اخذ ویزای کار دانشجویی فرانسه

  دانشجویان بین المللی می‌توانند برایAPS  (مجوز اقامت موقت) که مجوز اقامت موقت  و غیرقابل تمدید است، درخواست دهند. البته دانشجویان باید دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن باشند. تاریخ انقضای این مجوز اقامت در حدود 24 ماه است. دانشجویان با گنجاندن درخواست تغییر وضعیت (تغییر ویزای دانشجویی به ویزای کاری) در درخواست خود می توانند ویزای کار در حین تحصیل در کشور فرانسه را دریافت کنند. دانشجویانی که پس از فارغ التحصیلی موفق به یافتن شغلی مرتبط با مدرک تحصیلی خود شوند، ممکن است این کار به شغل تمام وقت آن ها تبدیل شود. افراد می توانند پس از چند سال اقامت در این کشور و داشتن شرایط لازم، اقدام به اخذ تابعیت فرانسه نمایند.

  دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کشور فرانسه چیست؟

  اگر مقامات ویزا تشخیص دهند که دانشجوی بین المللی واجد شرایط نیست، ممکن است درخواست وی برای ویزای دانشجویی کشور فرانسه رد شود. از دلایل ریجکت شدن ويزاي تحصيلي فرانسه می توان به عوامل مختلفی از جمله کمبود بودجه و تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه، مدارک تقلبی یا ناکافی، عملکرد تحصیلی نامناسب، اطلاعات نادرست ارائه شده، عدم مهارت مصاحبه و غیره اشاره کرد.

  مزایای اخذ ویزای تحصیلی کشور فرانسه

  دانشجویان بین المللی با اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و تحصیل در دانشگاه های این کشور از مزایای فراوانی برخوردار می شوند که برخی از مهم ترین آن ها عبارت اند از:

  • فرانسه به دلیل تاریخ، معماری، هنر و غذای غنی خود در سراسر جهان شناخته شده است.
  • از مزایای تحصیل در دانشگاه های فرانسه این است که هزینه کمتری نسبت به دیگر مقاصد تحصیلی شناخته شده مانند انگلستان و ایالات متحده دارد.
  • دولت فرانسه با ارائه بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های دانشجویی به دانشجویان بین المللی کمک مالی می کند.
  • طیف گسترده ای از برنامه های دانشگاهی در دسترس دانشجویان است، از جمله برنامه های علوم مهندسی، علوم بازرگانی، علوم پزشکی (تحصیل پزشکی در فرانسه)، علوم انسانی و هنر.
  • تحصیل در دانشگاه های فرانسه این فرصت را برای شما فراهم می کند تا توانایی های زبان فرانسه خود را ارتقا دهید که برای پیشرفت شخصی و حرفه ای شما مفید است.
  • زبان فرانسه یکی از رایج ترین زبان های دنیا است.
  • فرانسه اقتصاد قوی دارد و بسیاری از شرکت های چند ملیتی در این کشور در حال فعالیت هستند و فرصت های شغلی فراوانی برای فارغ التحصیلان در این کشور وجود دارد.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد جزئیات ویزای تحصیلی فرانسه راهنمایی های لازم ارائه شد. علاوه بر این در مورد شرایط و مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کشور فرانسه اطلاعات لازم ارائه شد. به منظور تسهیل روند مهاجرت تحصیلی به فرانسه، مشاوره با کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد راهگشا است.

  سوالات متداول

  آیا می توانم برای ویزای دانشجویی کشور فرانسه بدون مدرک زبان اقدام کنم؟

  بله، با دریافت نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه های فرانسه می توان بدون مدرک زبان فرانسه ویزا دریاففت کرد.

  آیا می توانم خانواده خود را در حین تحصیل به فرانسه بیاورم؟

  بله، همسر، شریک زندگی مشترک و فرزندان زیر 21 سال واجد شرایط ورود به فرانسه با مجوز کار یا تحصیل هستند.

  آیا می توانم برای دانشگاه های فرانسه بورسیه تحصیلی بگیرم؟

  برخی از دانشگاه های فرانسه بورسیه های تحصیلی عالی به متقاضیان واجد شرایط با دارا بودن شایستگی های تحصیلی اعطا می کنند.

  زمان پردازش ویزای دانشجویی کشور فرانسه چقدر است؟

  از حدود 2 هفته تا یک ماه می باشد.

  تمکن مالی ویزای تحصیلی فرانسه چقدر است؟

  تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کشور فرانسه در حدود 615 یورو در هر ماه اقامت در این کشور است.

  مقالات مرتبط

  بهترین رشته های تحصیلی در فرانسه

  بهترین رشته های تحصیلی در فرانسه

  اگر مشتاق تحصیل در فرانسه هستید، یکی از معضلاتی که با آن روبرو خواهید شد این است که از بین بهترین رشته‌ها برای تحصیل در فرانسه، یکی را انتخاب کنید. برخی از رشته‌های محبوب در فرانسه برای دانشجویان بین المللی...

  بهترین دانشگاه‌های فرانسه

  بهترین دانشگاه‌های فرانسه

  فرانسه، کشوری است که علاوه بر پیشگام بودن در فرهنگ، مد و فشن، تنوع در غذا و داشتن جاذبه‌های دیدنی‌ فراوان، از دانشگاه‌های برتر و رده بالایی نیز برخوردار است. بدون شک انتخاب دانشگاه برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی...

  ویزای تحصیلی فرانسه

  ویزای تحصیلی فرانسه

  فرانسه سابقه طولانی در ارائه آموزش عالی به دانشجویان بومی و بین المللی دارد و چندین دانشگاه و کالج آن در بین بهترین های جهان قرار دارند. دولت فرانسه به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا به طور کامل...

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

  اگر قصد تحصیل پزشکی در فرانسه و اخذ ویزای تحصیلی این کشور را دارید، کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. وکلای مهاجرتی ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و انجام...

  نظرات کاربران