ویزای تحصیلی روسیه

در سال های اخیر تحصیل در دانشگاه های روسیه در میان متقاضیان ایرانی بسیار رواج یافته است. اولین مرحله پس از اخذ پذیرش تحصیلی دریافت ویزای دانشجویی این کشور است. در مقاله پیش رو ما مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد به ارائه اطلاعات لازم در مورد ویزای تحصیلی روسیه می پردازیم. با ما همراه باشید.

انواع ویزای تحصیلی روسیه

ویزاي تحصیلي روسیه برای متقاضیانی صادر می شود که می خواهند برای مقاصد تحصیلی وارد کشور روسیه شوند. روسیه بر اساس دعوت نامه های وزارت کشور ویزای تحصیلی صادر می کند. انواع ویزای دانشجویی روسیه عبارت است از:

 • ویزای یکبار ورود Single entry: ویزای یکبار ورود برای اقامت 90 روزه در روسیه کاربرد دارد.
 • ویزای دوبار ورود Double entry : ویزای دوبار ورود به تعداد دفعاتی اطلاق می شود که یک فرد در طول مدت اعتبار ویزا وارد روسیه شده است. ویزای دوبار ورود به مدت یک ماه (اعتبار) به متقاضی اجازه می دهد تا دو بار در مدت یک ماه وارد روسیه شود.
 • ویزای چندبار ورودMultiple entry : این ویزاي تحصیلي روسیه 90 روز اعتبار دارد. وزارت کشور روسیه در پایان اعتبار آن می تواند آن را برای مدت قرارداد تحصیلی تا یک سال تمدید کند.

در ابتدا، ویزای دانشجویی با اعتبار 3 ماه صادر می شود. پس از این مدت متقاضی باید به بخش محلی اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه برای تمدید ویزا مراجعه کند. FMS یک ویزای مولتی یک ساله صادر می کند که به شما امکان می دهد در مدت اعتبار ویزا به روسیه و از روسیه سفر کنید. زمانی که ویزای شما به پایان می رسد، باید برای یک سال دیگر درخواست دهید و در طول دوره تحصیلی خود به این روش ادامه دهید.

چه کسانی به ویزای تحصیلی کشور روسیه نیاز دارند؟

بیشتر متقاضیان از کشورهای غیر روسی جهان و ایرانی ها که مایل به تحصیل در روسیه هستند، باید ویزا دریافت کنند. فقط متقاضیان از بلاروس و اوستیای جنوبی می توانند برای مدت نامحدود و بدون ویزا در روسیه بمانند. با این حال، برخی از متقاضیان از تعدادی از کشورهای جهان می توانند وارد روسیه شده و برای مدت محدودی در این کشور اقامت کنند. متقاضیان بر اساس ملیت خود، می توانند برای اهداف تحصیلی وارد روسیه شوند و تا 14، 30، 60 یا 90 روز در این کشور بمانند. متقاضیان اکثر کشورهای خارجی برای تحصیل در روسیه به ویزای دانشجویی این کشور نیاز دارند. روسیه عضو اتحادیه اروپا و EFT نیست و امکان ورود بدون ویزا به روسیه برای شهروندان این کشورها وجود ندارد. متقاضیان از کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) برای تحصیل در روسیه نیاز به اخذ ویزا ندارند که عبارت اند از:

 • آبخازیا
 • ارمنستان
 • آذربایجان
 • بلاروس
 • قزاقستان
 • قرقیزستان
 • مولداوی
 • اوستیای جنوبی
 • تاجیکستان
 • اوکراین
 • ازبکستان

روند درخواست ویزای تحصیلی کشور روسیه

اگر قصد تحصیل پزشکی در روسیه را دارید، قصد تحصیل در رشته های مهندسی را دارید و یا به طور کلی می خواهید در دانشگاه های این کشور تحصیل کنید، نیاز به اخذ ویزا دارید. فرآیند درخواست ویزاي تحصیلي روسیه شامل مراحلی است که باید آنها را تکمیل و طی کنید. روند درخواست ویزای دانشجویی کشور روسیه عبارت است از:

دریافت دعوتنامه برای ویزای دانشجویی کشور روسیه (پشتیبانی ویزا)

از وزارت کشور روسیه می توانید دعوتنامه ویزای تحصیلی دریافت کنید. همچنین می توانید آن را از وزارت امور خارجه روسیه یا از دانشگاه خود در روسیه دریافت کنید.

تکمیل فرم درخواست ویزا

فرم درخواست آنلاین ویزای دانشجویی کشور روسیه را تکمیل کنید. درخواست ویزای آنلاین  در kdmid.ru وب سایت رسمی وزارت امور خارجه روسیه در دسترس است. به سوالات اجباری با علامت * پاسخ دهید.

جمع آوری مدارک لازم

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کشور روسیه را تهیه و جمع آوری کنید.

ارسال مدارک و اسناد

درخواست اخذ ویزای تحصیلی کشور روسیه را شخصا ارسال کنید. در کنسولگری روسیه یا مرکز پردازش ویزای روسیه می توانید درخواست خود را ارائه دهید.

پرداخت هزینه ویزای تحصیلی روسیه

پس از انجام این مراحل، باید منتظر پاسخ درخواست خود باشید. اگر سفارت لازم بداند، ممکن است برای مصاحبه ویزا دعوتنامه دریافت کنید. همچنین ممکن است از شما بخواهند که اسناد و مدارک اضافی را نیز ارسال کنید.

تایید ویزا و ورود به روسیه

اگر درخواست شما موفقیت آمیز باشد، ویزای روسیه را دریافت کرده و به این کشور سفر خواهید کرد. با این حال، پس از ورود به روسیه، باید دو اقدام زیر را انجام دهید:

کارت مهاجرت را دریافت کنید: در بندر ورودی روسیه، کارت مهاجرت دریافت خواهید کرد. این کارت از دو قسمت یکسان تشکیل شده است که حاوی سوالاتی در مورد شما و سفرتان است. اطلاعات مورد نیاز را پر کنید. یک قسمت کارت باید در پلیس مرزی بماند و قسمت دیگر را باید همراه داشته باشید.

ویزای تحصیلی کشور روسیه را ثبت کنید: این مسئولیت بر عهده هتل یا صاحب خانه ای است که در آن در روسیه اقامت دارید. یک کپی از صفحات اطلاعات پاسپورت، ویزای روسیه و کارت مهاجرت خود را به آن ها ارائه دهید، زیرا برای تکمیل فرآیند به این اسناد نیاز دارند.

متقاضیان ایرانی برای تحصیل در روسیه نیاز به ویزای تحصیلی دارند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه

بخش اصلی فرآیند درخواست ویزای روسیه، جمع آوری مدارک و اسناد مورد نیاز است. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور روسیه عبارت است از:

 • پشتیبانی ویزا برای دانشجویان: این سندی است که ادعاهای شما را در مورد هدف از ورود به روسیه و تحصیل در این کشور پشتیبانی می کند. 3 نوع دعوتنامه ویزای قابل قبول برای ویزای تحصیلی کشور روسیه وجود دارد که هر 3 آن ها مورد تایید و پذیرش است:
 • دعوتنامه وزارت کشور روسیه: دانشگاه مورد نظر متقاضی در روسیه مسئول ارائه این دعوتنامه به متقاضی است و متقاضی باید آن را به صورت کاغذی یا الکترونیکی به سفارت ارائه دهد.
 • دعوتنامه از وزارت امور خارجه روسیه: دانشگاه مورد نظر متقاضی در روسیه باید این نوع دعوتنامه را از وزارت امور خارجه روسیه درخواست کند. سپس وزارتخانه دعوتنامه را به سفارت روسیه در کشور متقاضی ارسال می کند. دانشگاه باید یک شماره 6 رقمی به متقاضی بدهد که باید آن را به سفارت ارائه دهد.
 • کپی دعوتنامه مستقیم دانشگاه روسیه: این نوع دعوتنامه فقط برای تحصیل کوتاه مدت  معتبر است. رئیس دانشگاه یا رئیس گروه بین الملل نامه را مهر و امضا می کند. توجه داشته باشید که نامه باید روی کاغذ رسمی دانشگاه روسیه چاپ شود.
 • گواهی آزمایش HIV ایدز: این آزمایش باید در 3 ماه گذشته قبل از ارائه درخواست انجام شود. همچنان باید از 15 تا 30 روز تا روز درخواست متقاضی معتبر باشد. گواهی وضعیت HIV منفی برای متقاضیان زیر 18 سال است.
 • گواهی بیمه سلامت: متقاضیان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ایران، ایسلند، اسرائیل، لیختن اشتاین، موناکو، نروژ و سوئیس باید گواهی بیمه سلامت معتبر را ارائه دهند. این سند باید توسط شرکت بیمه خارجی یا روسی صادر شود. شرکت بیمه، نام کامل متقاضی، تاریخ امضای قرارداد، شماره بیمه نامه و مشخصات کامل بیمه گر، تاریخ های اعتبار، لیست خدمات درمانی که بیمه تحت پوشش قرار می دهد، از جمله بازگشت به کشور در صورت فوت و محدوده جغرافیایی تحت پوشش از جمله روسیه.
 • اصل پاسپورت بین المللی و کپی صفحه اول
 • اصل دعوتنامه رسمی برای ورود به روسیه
 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست
 • عکس 3.5 x 4.5 سانتی متر (1.18 x 1.57 اینچ)
 • گواهی رضایت والدین برای سفر با تأیید دفتر اسناد رسمی

هزینه دریافت ویزای تحصیلی کشور روسیه

متقاضیان ویزای تحصیلی کشور روسیه باید هزینه ای را برای رسیدگی به درخواست خود بپردازند. هزینه و قیمت ویزای تحصیلی روسیه به عوامل مختلفی مانند ملیت متقاضی، نوع ویزا، تعداد ورودی های مورد نظر، طول مدت اقامت در نظر گرفته شده و زمان پردازش بستگی دارد. متوسط زمان پردازش ویزای تحصیلی کشور روسیه 10 روز است. با این حال، پردازش می تواند از 7 تا 20 روز کاری طول بکشد. در برخی موارد زمان پردازش تا 30 روز قابل تمدید است. متقاضیانی که عجله دارند می توانند برای رسیدگی و پردازش سریع در حدود 3 روز کاری درخواست دهند. متقاضیانی که می خواهند از پردازش سریع درخواست ویزا بهره مند شوند، باید هزینه بیشتری بپردازند:

مدت زمان پردازش ویزاهزینه ویزا تحصیلی روسیه
از 7 تا 20 روز75.2 یورو
تا 3 روز150 یورو
ویزای یک بار ورود از 7 تا 20 روز75.2 یورو
ویزای دوبار ورود از 7 تا 20 روز120.3 یورو
ویزای چندبار ورود از 7 تا 20 روز225.7 یورو

ویزای همراه تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی کشور روسیه یکی از انواع ویزاهایی است که به متقاضی اجازه می دهد تا برای همسر و فرزندان خود ویزای همراه دریافت کند. متقاضی برای اخذ ویزای همراه تحصیلی کشور روسیه باید دارای تمکن مالی کافی باشد و با ارائه گواهی های مالی و اسناد معتبر ثابت کند که توانایی تامین هزینه های زندگی خود و خانواده خود در مدت اقامت در روسیه را دارد.

سخن آخر

در این مقاله در مورد ویزای تحصیلی روسیه اطلاعات لازم و ضروری ارائه شد و به این پرسش پاسخ داده شد که چگونه ویزای دانشجویی کشور روسیه را دریافت کنیم؟ اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی روسیه را دارید، کافی است با مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد مشاوره کنید.

سوالات متداول در مورد ویزای تحصیلی روسیه

دریافت ویزای تحصیلی کشور روسیه چقدر طول می کشد؟

اگرچه رسیدگی به اکثر درخواست‌های ویزای روسیه حدود 10 روز طول می‌کشد، اما می ‌توانید 45 روز قبل برای اخذ این ویزا برنامه ریزی کنید.

آیا می توان با ویزای دانشجویی در روسیه کار کرد؟

بله، دانشجویان می توانند در حین تحصیل به صورت پاره وقت کار کنند.

هزینه ویزای تحصیلی کشور روسیه چقدر است؟

در حدود 75 یورو است.

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه چقدر است؟

هزینه اقامت دانشجویی در روسیه بسته به محل اقامت، امکانات رفاهی و نوع اقامتگاهی که انتخاب می کنید، می تواند از 15000 تا 35000 روبل در ماه متغیر باشد.

آیا اعضای خانواده مجاز به اخذ ویزای همراه روسیه هستند؟

بله. ویزای تحصیلی کشور روسیه یکی از انواع ویزاهایی است که به شما امکان می دهد اعضای خانواده را با خود به این کشور بیاورید.

مقالات مرتبط

لیست دانشگاه های روسیه

لیست دانشگاه های روسیه

کشور روسیه، یکی از کشور‌های محبوب برای تحصیل در بین دانشجویان سراسر جهان است. دانشگاه های روسیه نیز در حال حاضر جزو معتبرترین مجموعه‌های تحقیقاتی و پژوهشی در سراسر جهان هستند که با ارائه برنامه‌های تحصیلی متنوع به زبان روسی...

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه با توجه به هزینه‌های مقرون به صرفه و دانشگاه‌های معتبر و مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در این کشور یکی از گزینه‌های جذاب برای متقاضیان این رشته‌ها است. روسیه کشوری سردسیر اما زیبا و...

ویزای تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی روسیه

در سال های اخیر تحصیل در دانشگاه های روسیه در میان متقاضیان ایرانی بسیار رواج یافته است. اولین مرحله پس از اخذ پذیرش تحصیلی دریافت ویزای دانشجویی این کشور است. در مقاله پیش رو ما مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد به...

نظرات کاربران