تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه با توجه به هزینه‌های مقرون به صرفه و دانشگاه‌های معتبر و مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در این کشور یکی از گزینه‌های جذاب برای متقاضیان این رشته‌ها است. روسیه کشوری سردسیر اما زیبا و قدرتمند در شمال قاره آسیا و اروپا است و به دلیل شرایط مناسب تحصیل برای ایرانیان به یکی از مقصد های محبوب مهاجرتی تبدیل شده است. اگر به تحصیل پزشکی در روسیه و یا تحصیل دندانپزشکی در روسیه علاقه‌مند هستید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا شرایط و هزینه‌های تحصیل در این دو رشته را مورد بررسی قرار دهیم.

شما عزیزان می‌توانید برای ارزیابی شرایط خود جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کشور روسیه و اطلاع از شرایط و هزینه‌های دانشگاه مورد نظرتان در این کشور با موسسه مهاجرتی میرداماد تماس حاصل فرمایید و اطلاعات کامل را از کارشناسان ما دریافت کنید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  شرایط عمومی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

  اگر به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های روسیه علاقه دارید، باید بدانید که تحصیل در این دو رشته شرایط و قوانین خود را دارد. به طور کلی طول دوره پزشکی در دانشگاه‌های روسیه 6 سال و طول دوره دندانپزشکی 5 سال است و در پایان به دانشجویان مدرک دکترای عمومی داده خواهد شد و بعد از آن فارغ‌التحصیلان این امکان را دارند تا وارد دوره تخصص دندانپزشکی در روسیه و یا دوره تخصص پزشکی شوند. از آنجایی که تحصیل رشته پزشکی و رشته دندانپزشکی در کشور روسیه به زبان روسی انجام می‌شود از مهمترین شرایط پذیرش متقاضیان می‌توان به سپری کردن دوره پادفک اشاره کرد.

  دوره پادفک یک دوره آمادگی زبان روسی برای متقاضیان رشته پزشکی و دندانپزشکی است و داوطلبان باید به مدت 1 سال در کشور روسیه این دوره را سپری کنند که علاوه بر یادگیری زبان روسی امکان اقامت یک ساله در روسیه را نیز برای دانشجویان فراهم می‌کند. البته امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی نیز وجود دارد اما باید دقت کنید که مدرک دریافت شده مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نخواهد بود و در نهایت دانشجویان برای برقراری ارتباط با بیماران نیازمند یادگیری زبان روسی هستند.

  همچنین داشتن معدل و نمرات خوب به خصوص در درس‌هایی مانند زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضی حائز اهمیت است. علاوه بر این معمولا دانشگاه‌ها آزمون ورودی را برای متقاضیان تحصیل پزشکی در روسیه و رشته دندانپزشکی برگزار می‌کنند که کسب نمره قبولی در این آزمون‌ها نیز مهم است. اگر چه هر چه سن متقاضیان کمتر باشد پذیرش و اخذ ویزا راحت‌تر است اما دانشگاه‌های روسیه شرط سنی خاصی برای پذیرش متقاضیان رشته پزشکی و دندانپزشکی ندارند.

  دانشگاه‌های برتر روسیه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

  اگر به دنبال مهاجرت به روسیه و یا تحصیل پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در روسیه هستید اطلاع از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های این کشور امری ضروری است. به این دلیل که اخذ مدرک از یک دانشگاه معتبر در آینده تحصیلی و شغلی شما بسیار موثر است. به طور کلی دانشگاه‌های روسیه از کیفیت بالایی برخوردار هستند و امکانات بسیاری را برای دانشجویان فراهم آورده‌اند اما از این بین چند دانشگاه دارای رتبه‌های برتر جهانی هستند که عبارتند از:

  نام دانشگاهرتبه جهانی
  دانشگاه لومونوسوف (Lomonosov Moscow State University)84
  دانشگاه سچینوا روسیه (Sechenov First Moscow State Medical University)780- 771
  دانشگاه پیراگوف (Pirogov Russian National Research Medical University)350-301
  دانشگاه نوسیبیرسک (Novosibirsk State University)421
  دانشگاه سن پترزبورگ (Saint Petersburg State University)315
  دانشگاه دولتی تومسک (tomsk state university)418
  دانشگاه فدرال کازان (Kazan Federal University)396
   دوره پادفک یک دوره آمادگی زبان روسی برای متقاضیان رشته پزشکی و دندانپزشکی است و داوطلبان باید به مدت 1 سال در روسیه این دوره را سپری کنند.

  هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه به تومان

  یکی از مهمترین موارد برای متقاضیان تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در روسیه بحث هزینه است. هزینه تحصیل پزشکی در روسیه نسبت به بسیاری از کشورها برای ایرانیان مقرون به صرفه‌تر است. این هزینه بر اساس نوع دانشگاه متفاوت و به طور کلی بین 8 هزار تا 12 هزار دلار خواهد بود. همچنین با توجه به اینکه سپری کردن دوره پادفک برای داوطلبان ضروری است هزینه این دوره که حدود 2 هزار تا 5 هزار دلار است نیز باید در هزینه تحصیل محاسبه شود. علاوه بر این معمولا دانشگاه‌ها حدود 50 دلار به عنوان هزینه ثبت نام دریافت می‌کنند. به طور کلی هزینه تحصیل در روسیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی با احتساب هر دلار به مبلغ 50 هزار تومان در جدول زیر ارائه شده است:

  شرح هزینهمبلغ به تومان
  هزینه ثبت نام در دانشگاه250 هزار
  هزینه دوره پادفک100 میلیون تا 250 میلیون
  هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی400 میلیون تا 600 میلیون
  هزینه ماهانه زندگی17 تا 25 میلیون

  اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی روسیه

  تحصیل پزشکی در روسیه و تحصیل دندانپزشکی در روسیه حتما نیاز به یادگیری زبان روسی دارد به این دلیل که دانشجویان باید بتوانند با بیماران خود ارتباط برقرار کنند. بنابراین سپری کردن دوره زبان پادفک در این کشور ضروری است. همچنین دانشجویان بر حسب نیاز ممکن است در دوره‌ پریمدیکال پیش از تحصیل و یا در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت کنند. آزمون ورودی به زبان روسی است و از درس‌هایی مانند زیست، شیمی و درک مطلب به زبان روسی امتحان گرفته می‌شود.

  متقاضیان برای پذیرش باید دارای مدرک 12 ساله دیپلم تجربی یا ریاضی باشند. البته دانشگاه‌های مختلف شرایط متفاوتی برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته‌اند. به عنوان مثال در دانشگاه‌های برتر روسیه معدل بالای 17 مورد نیاز است. بنابراین دانشجویان باید شرایط لازم را از سایت دانشگاه مورد نظرشان چک نمایند. دوره پزشکی در دانشگاه‌های روسیه 6 سال و دوره دندانپزشکی در این کشور 5 ساله است و هر سال تحصیلی شامل 2 ترم می‌باشد که از اوایل ماه سپتامبر آغاز شده و تا اواخر ماه ژوئن ادامه دارد.

  شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه از کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد مشاوره دریافت نمایید. مشاوران مجرب موسسه با ارزیابی دقیق شرایط و بودجه شما بهترین گزینه‌های مهاجرت تحصیلی و دانشگاه‌ها را به شما معرفی خواهند کرد.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر روسیه

  متقاضیان تحصیل پزشکی در روسیه لازم است تا مدارکی را جهت اخذ پذیرش آماده و برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنند. لیست مدارک مورد نیاز ممکن است در هر دانشگاه متفاوت باشد. به همین جهت دانشجویان باید حتما سایت دانشگاه‌ها رو بررسی کرده و سپس اقدام به آماده‌سازی مدارک خود کنند. اما بعضی مدارک در تمامی دانشگاه‌ها مورد نیاز هستند از جمله:

  • ترجمه مدرک دیپلم 12 ساله و ریزنمرات
  • پاسپورت معتبر
  • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
  • رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک و درخواست پذیرش
  • ارائه مدرک زبان معتبر روسی یا انگلیسی

  لازم به ذکر است که تمامی این مدارک باید به زبان روسی یا انگلیسی ترجمه شوند و از ارائه مدارک جعلی باید جداً خودداری شود. همچنین نسخه اصلی مدارک در روز مراجعه به سفارت روسیه باید همراه متقاضی باشد.

   اگرچه هرچه سن متقاضی کمتر باشد پذیرش و اخذ ویزا راحت‌تر است اما دانشگاه‌های روسیه شرط سنی خاصی برای پذیرش متقاضیان رشته پزشکی و دندانپزشکی ندارند.

  بورسیه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی روسیه

  کشور روسیه همواره به دنبال حمایت از دانشجویان خارجی در این کشور است و بورسیه‌های متنوعی را برای دانشجویان بین‌المللی در مقاطع مختلف تحصیلی در نظر می‌گیرد تا باعث رشد و بالا رفتن اعتبار دانشگاه‌های خود شود و دانشجویان را از سراسر جهان ترغیب به تحصیل در این کشور کند. اما برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی بورسیه در نظر گرفته نشده است و اگر هم به دانشجویان کمک هزینه‌ای داده شود با توجه به گران‌تر بودن این دو رشته نسبت به سایر رشته‌ها، دانشجویان باید بیشتر هزینه‌های تحصیل و زندگی را شخصاً بپردازند و کمک هزینه تمام مخارج را پوشش نخواهد داد. از همین رو متقاضیان باید با در نظر گرفتن هزینه‌های موجود اقدام به اخذ پذیرش در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور روسیه کنند و یا چنانچه علاقه به تحصیل رایگان دارند می‌توانند کشورهای دیگری مانند اتریش یا آلمان را انتخاب کنند.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

  همانطور که اشاره شد امکان تحصیل رایگان در روسیه برای دانشجویان دندانپزشکی و پزشکی وجود ندارد. به همین دلیل دانشجویان باید میزان هزینه‌های تحصیل را در نظر بگیرند. همانطور که اشاره شد میزان شهریه تحصیل در هر دانشگاه متفاوت است. اما به طور کلی یکی از مزایای مهم تحصیل دندانپزشکی در روسیه و تحصیل پزشکی در روسیه هزینه‌های ارزان به نسبت کشورهای اروپایی است. به دلیل اهمیت زیاد اطلاع از هزینه و شهریه دانشگاه‌ها در ادامه شهریه دانشگاه‌های برتر و معتبر روسیه را به طور جداگانه در جدول زیر ارائه کرده‌ایم:

  نام دانشگاهمبلغ شهریه رشته پزشکیمبلغ شهریه رشته دندانپزشکیهزینه دوره پادفک
  دانشگاه لومونسوف مسکو511 هزار روبل روسیه325 هزار روبل6 هزار تا 8 هزار دلار
  دانشگاه سن پترزبورگ357 هزار روبل348 هزار روبل272 هزار روبل
  دانشگاه پیراگوف380 هزار روبل470 هزار روبل180 هزار روبل
  دانشگاه کازان475 هزار روبل698 هزار تا 850 هزار روبل60 هزار تا 130 هزار روبل
  دانشگاه پاولو300 هزار تا 383 هزار روبل366 هزار روبل180 هزار روبل

  سخن پایانی

  در این مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه را مورد بررسی قرار دادیم و هزینه‌های لازم را اعلام کردیم که امیدواریم مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد. روسیه یکی از بهترین کشورها برای تحصیل و یادگیری پزشکی و دندانپزشکی با هزینه‌های مقرون به صرفه است. دانشگاه‌های این کشور از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و استانداردهای جهانی را رعایت کرده‌اند.

  بنابراین چنانچه شما نیز علاقه دارید تا اطلاعات بیشتری در خصوص شرایط تحصیل پزشکی در روسیه و یا شرایط و مدارک لازم برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه کسب کنید می‌توانید با موسسه مهاجرتی میرداماد تماس حاصل فرمایید. کارشناسان مجرب موسسه میرداماد با سال‌ها تجربه در خصوص اخذ پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های روسیه و اخذ ویزای تحصیلی روسیه در تمامی مراحل همراه شما خواهند بود و در سریعترین زمان ممکن ویزا و پذیرش شما را دریافت خواهند کرد.

  سوالات متداول

  تحصیل تخصص پزشکی در روسیه چند سال طول می‌کشد؟

  طول دوره تخصص پزشکی در کشور روسیه 3 الی 4 سال است و این دوره تنها به زبان روسی ارائه می‌شود.

  آیا امکان کار پس از تحصیل در روسیه برای فارغ التحصیلان رشته پزشکی و دندانپزشکی وجود دارد؟

  بله، دانشجویان می‌توانند تا 1 سال پس از تحصیل در روسیه به دنبال کار باشند و چنانچه کار پیدا کنند می‌توانند در روسیه اقامت خود را تمدید کنند.

  متوسط درآمد پزشکان و دندانپزشکان در روسیه چقدر است؟

  متوسط درآمد دندانپزشکان در ماه 248 هزار روبل و متوسط درآمد پزشکان 240 هزار روبل در ماه است.

  آیا امکان کار در ایران با مدرک دریافت شده از دانشگاه‌های روسیه وجود دارد؟

  بله، چنانچه در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران تحصیل کنید امکان کار در ایران با مدرک دریافت شده از دانشگاه‌های روسیه را خواهید داشت.

  آیا امکان تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در کشور روسیه برای دانشجویان خارجی وجود دارد؟

  خیر، روسیه امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین‌المللی را فراهم نکرده است اما تحصیل در روسیه کم هزینه است و امکان دریافت کمک هزینه به صورت محدود نیز وجود دارد.

  مقالات مرتبط

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه با توجه به هزینه‌های مقرون به صرفه و دانشگاه‌های معتبر و مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در این کشور یکی از گزینه‌های جذاب برای متقاضیان این رشته‌ها است. روسیه کشوری سردسیر اما زیبا و...

  ویزای تحصیلی روسیه

  ویزای تحصیلی روسیه

  در سال های اخیر تحصیل در دانشگاه های روسیه در میان متقاضیان ایرانی بسیار رواج یافته است. اولین مرحله پس از اخذ پذیرش تحصیلی دریافت ویزای دانشجویی این کشور است. در مقاله پیش رو ما مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد به...

  نظرات کاربران