اخذ تابعیت و شهروندی روسیه

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  روسیه یکی از بزرگترین کشورهای جهان و یکی از برجسته ترین مقاصد هنری و تاریخی جهان است. در سال های اخیر متقاضیان بین المللی از روش های مختلف تابعیت این کشور را دریافت کرده اند. در مقاله پیش رو ما مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد به ارائه روش های اخذ تابعیت و شهروندی روسیه پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

  روش های گرفتن تابعیت روسیه

  برای مهاجرت به روسیه باید برای اخذ ویزای معمولی اقدام کنید. بر اساس هدف مهاجرت به روسیه می توانید انواع مختلف ویزاهای معمولی این کشور را انتخاب کنید. ویزای معمولی معمولاً سه ماه (90 روز) اعتبار دارد. بنابراین، برای اقامت طولانی مدت در روسیه، باید پس از ورود به کشور، برای دریافت مجوز اقامت موقت razreshenie na  vremennoe prozhivanie  درخواست دهید. برای مهاجرت طولانی مدت به روسیه روش های مختلفی وجود دارد. در این مقاله به توضیح چند روش رایج زیر برای دریافت تابعیت و شهروندی کشور روسیه می پردازیم:

  • تابعیت کشور روسیه از طریق کار
  • تابعیت کشور روسیه از طریق ازدواج
  • تابعیت کشور روسیه از طریق تولد
  • تابعیت کشور روسیه از طریق فرآیند معمول یا ساده

  تابعیت کشور روسیه از طریق کار

  برای دریافت ویزای کار روسیه و کار و اشتغال در این کشور باید در ابتدا از کارفرمای روسی پیشنهاد کار Job Offer دریافت کنید. در واقع اولین قدم برای اخذ ویزای کار روسیه یافتن کار مناسب در این کشور است. پس از دریافت دعوتنامه کاری و پس از تضمین شغل، کارفرمای روسی باید از وزارت کشور روسیه دعوتنامه دریافت کند. در مرحله بعد باید برای اخذ ویزای کار اقدام کنید. با دریافت ویزای کار و پس از ورود به روسیه، در بندر ورودی، یک کارت مهاجرت دریافت خواهید کرد که نشان می دهد به طور قانونی وارد این کشور شده اید. سپس در عرض 7 روز پس از ورود به روسیه، باید ویزای خود را ثبت کنید. اگر در هتل اقامت دارید، ثبت ویزا را در همان مکان انجام می دهند. اگر در یک خانه شخصی اقامت دارید، مالک خانه باید این کار را انجام دهد. در نهایت، باید برای مجوز اقامت موقت  (TRP)  درخواست دهید. برای دریافت TRP باید به نزدیکترین وزارت امور داخلی مراجعه کنید. مجوز TRP تا 3 سال اعتبار دارد. پس از 2 سال زندگی در روسیه، متقاضی واجد شرایط درخواست مجوز اقامت دائم (PRP)  است. در نهایت پس از 5 سال می توانید برای دریافت شهروندی کشور روسیه اقدام کنید. ذکر این نکته ضروری است که پس از دریافت مجوز اقامت موقت، فقط در همان منطقه و شهر محل اقامت در روسیه مجاز به کار هستید.

  تابعیت کشور روسیه از طریق ازدواج

  تابعیت روسیه از طریق ازدواج سریع ترین و مطمئن ترین روش برای اخذ تابعیت این کشور است. متقاضی می تواند اقامت خود را در روسیه از طریق ازدواج با شهروند این کشور قانونی کند. ویژگی اصلی اخذ تابعیت کشور روسیه از طریق ازدواج، مدت زمان کوتاه مجوز اقامت است. متقاضی با ازدواج با یک شهروند روسیه می تواند تابعیت روسیه را دریافت کند، در صورتی که حداقل 3 سال از ازدواج رسمی و قانونی وی گذشته باشد. برخلاف دیگر روش های مهاجرت، اخذ شهروندی کشور روسیه از طریق ازدواج شامل 3 مرحله است:

  • در مرحله اول پس از ازدواج، متقاضی خارجی مدارکی را برای دریافت مجوز اقامت موقت (RVP) ارائه می دهد. این اولین مرحله از اخذ شهروندی کشور روسیه است که RVP از طریق ازدواج نامیده می شود.
  • در مرحله دوم پس از دریافت RVP و اقامت و زندگی به مدت 6 ماه در این کشور، متقاضی خارجی می تواند برای اخذ مجوز اقامت روسیه درخواست دهد.
  • در مرحله سوم نهایی اخذ شهروندی کشور روسیه، متقاضی باید مدارک را برای شهروندی کشور روسیه از طریق ازدواج ارسال کند. بلافاصله پس از دریافت مجوز اقامت و پس از گذشت 3 سال از ازدواج متقاضی می تواند برای اخذ تابعیت و شهروندی کشور روسیه اقدام کند.

  مدرک اصلی برای اخذ تابعیت کشور روسیه از طریق ازدواج، گواهی ازدواج با یک شهروند روسیه صادر شده از سازمان قانونی است، فرقی نمی کند کدام کشور این سند را صادر کرده باشد. بر اساس کشور صادر کننده، سند ازدواج باید توسط یک دفتر اسناد رسمی ترجمه و تأیید شود.

  تابعیت کشور روسیه از طریق تولد

  کودکان متولد شده در کشور روسیه بر اساس ملیت پدر و مادر خود می توانند تابعیت و شهروندی این کشور را با شرایطی دریافت کنند. شرایط گرفتن تابعیت روسیه از طریق تولد عبارت است از:

  • تابعیت روسیه را می ‌توان برای کودکانی که والدینی با تابعیت و شهروندی کشور روسیه دارند، دریافت کرد.
  • کودکانی که خارج از مرزهای روسیه به دنیا آمده اند، اما والدین آن ها در این کشور به دنیا آمده اند، می توانند برای تابعیت کودک خود درخواست دهند.
  • حتی اگر یکی از والدین شهروند روسیه باشد، در این صورت کودک می تواند تابعیت این کشور را دریافت کند.
  • هر کودکی که در روسیه متولد شود به طور خودکار تابعیت روسیه را از طریق تولد دریافت می کند، اگر حداقل یکی از والدین وی شهروند روسیه باشند.
  • کودکانی که در کشور روسیه از دو والدین خارجی متولد می شوند، تنها در صورتی تابعیت روسیه را دریافت می کنند که نتوانند تابعیت یکی از والدین را دریافت کنند.
  اقامت 5 ساله قانونی در روسیه منتهی به اخذ تابعیت این کشور می شود

  تابعیت روسیه از طریق فرآیند معمول یا ساده

  متقاضیان خارجی که با دارا بودن مجوز اقامت قانونی در کشور روسیه زندگی و اقامت کرده باشند، می تواند از روش معمول تابعیت برای دریافت شهروندی این کشور اقدام کنند. مهم ترین شرایط تابعیت روسیه از طریق فرآیند معمول عبارت است از:

  • دارا بودن مجوز اقامت قانونی روسیه
  • اقامت به مدت 5 سال در روسیه و عدم ترک روسیه بیشتر از 3 ماه در بازه زمانی یک سال
  • دارا بودن گواهی تمکن مالی و اثبات توانایی تامین هزینه های زندگی در روسیه
  • دارا بودن مدرک مهارت زبان روسی و تسلط به این زبان
  • آشنایی با قانون اساسی روسیه و آداب و رسوم و فرهنگ این کشور

  مراحل اخذ تابعیت روسیه

  GUVM درخواست های شهروندی کشور روسیه را پردازش می کند. متقاضی باید درخواست شهروندی کشور روسیه را از طریق GUVM و همچنین ارائه مدارک زیر انجام دهد:

  • مدرک مهارت زبان روسی
  • گواهی تمکن مالی کافی و اثبات درآمد
  • گواهی درخواست ترک تابعیت فعلی

  اگر درخواست شهروندی کشور روسیه موفقیت آمیز باشد، یک کارت شناسایی داخلی روسیه برای متقاضی صادر می شود (که در سال 2018 با کارت شناسایی شهروندی جایگزین شد). متقاضی همچنین واجد شرایط درخواست پاسپورت روسی برای سفرهای بین المللی خواهد بود. پاسپورت روسی 10 سال اعتبار دارد. اعلام نتیجه درخواست شهروندی کشور روسیه تا یک سال طول می کشد و توسط دفتر رئیس جمهور فدراسیون روسیه تایید یا ریجکت می شود. درخواست ها از طریق فرآیند ساده شده تا 6 ماه طول می کشد و توسط GUVM انجام می شود. با این حال، اگر درخواست متقاضی برای شهروندی کشور روسیه رد و ریجکت شود، متقاضی حق دارد از طریق دادگاه تجدید نظر بررسی کند و برای کسب اطلاعات باید با دفتر محلی GUVM تماس بگیرد.

  مدارک لازم برای گرفتن شهروندی کشور روسیه

  متقاضیان خارجی برای دریافت تابعیت و شهروندی روسیه باید دارای شرایط لازم باشند و مدارک مورد نیاز را ارائه دهند. از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت تابعیت روسیه موارد زیر را می توان نام برد:

  • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
  • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه با دو صفحه خالی
  • آدرس محل اقامت، رزرو هتل یا مدرک اجاره آپارتمان در روسیه
  • یک قطعه عکس اخیراً گرفته شده در اندازه پاسپورت
  • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه روسیه یا
  • پیشنهاد کاری از کارفرمای روسی یا
  • ویزای سرمایه گذاری در روسیه یا
  • گواهی ازدواج با شهروند روسی

  هزینه درخواست تابعیت و شهروندی کشور روسیه

  هزینه شهروندی کشور روسیه برای درخواست بر اساس سن و ملیت متقاضیان متفاوت است. به طور کلی هزینه درخواست در حدود 3.500 روبل است. متقاضیانی که شهروند روسیه بوند و متقاضیان بدون پدر و مادر از پرداخت این هزینه درخواست معاف هستند. هزینه درخواست برای پاسپورت با اعتبار 5 سال حدود 25 دلار است، در حالی که یک پاسپورت بلند مدت 10 ساله می تواند حدود 56 دلار باشد.

  آیا روسیه تابعیت دوگانه را به رسمیت می شناسد؟

  تابعیت مضاعف روسیه یک موضوع پیچیده است. طبق قانون اساسی فدراسیون روسیه و به طور دقیق تر ماده 62 و ماده 6، تابعیت مضاعف روسیه مجاز است، اما در این مورد نیز شرایط روشنی وجود دارد. تابعیت مضاعف روسیه تنها در صورتی مجاز است که روسیه با آن کشور به توافق رسیده باشد و تنها دو کشور ترکمنستان و تاجیکستان در این طرح مشارکت دارند. در غیر این صورت، شهروندانی که می خواهند تابعیت روسیه را دریافت کنند، مجبور به ترک تابعیت اصلی می شوند. در واقع روسیه تابعیت دوگانه را با یک شرط به رسمیت می شناسد. تابعیت دوگانه روسیه تنها در صورتی مجاز است که روسیه با کشور متقاضی توافقاتی داشته باشد. در غیر این صورت متقاضی برای اخذ تابعیت روسیه باید تابعیت فعلی خود را ترک کند.

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد اخذ تابعیت و شهروندی کشور روسیه اطلاعات لازم و ضروری ارائه شد و به این پرسش پاسخ داده شد که چگونه تابعیت کشور روسیه را دریافت کنیم؟ اگر قصد اخذ تابعیت و شهروندی کشور روسیه را دارید، کافی است با مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد مشاوره کنید.

  سوالات متداول در مورد اخذ تابعیت و شهروندی روسیه

  آیا امکان اخذ تابعیت از طریق ازدواج با شهروند روسی وجود دارد؟

  آیا روسیه تابعیت دوگانه را به رسمیت می شناسد؟

  مدارک مهم برای درخواست شهروندی کشور روسیه از طریق GUVM کدام اند؟

  مهم ترین شرط تابعیت کشور روسیه از طریق کار چیست؟

  مهم ترین شرایط تابعیت روسیه از طریق فرآیند معمول کدام اند؟

  مقالات مرتبط

  اخذ تابعیت و شهروندی روسیه

  اخذ تابعیت و شهروندی روسیه

  روسیه یکی از بزرگترین کشورهای جهان و یکی از برجسته ترین مقاصد هنری و تاریخی جهان است. در سال های اخیر متقاضیان بین المللی از روش های مختلف تابعیت این کشور را دریافت کرده اند. در مقاله پیش رو ما...

  نظرات کاربران