همه چیز درباره کشور روسیه

روسیه، بزرگترین کشور جهان، یک دهم کل زمین های روی زمین را اشغال می کند. این منطقه شامل 11 منطقه زمانی در دو قاره (اروپا و آسیا) و دارای سواحل در سه اقیانوس (اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و قطب شمال) است.

آب و هوای روسیه به طور چشمگیری متفاوت است، از سرمای عمیق قطب شمال در شمال دور تا گرمای شدید بیابان در برخی مناطق داخلی در جنوب. با این حال، در بیشتر نقاط کشور تنها دو فصل متمایز وجود دارد – زمستان و تابستان. بهار و پاییز تنها دوره های کوتاهی در این بین هستند.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  روسیه یکی از متنوع ‌ترین جوامع جهان را دارد – 160 گروه قومی در آن زندگی می‌کنند. جمعیت کشور روسیه حدود 142 میلیون است و ممکن است که زیاد به نظر برسد؛ اما تراکم آن به دلیل وسعت زیاد کشور کم است. همچنین بسیار نابرابر پخش شده است و بیشتر مردم در روسیه اروپایی، نزدیک کوه‌ های اورال و در جنوب غربی سیبری جمع شده ‌اند.

  کشور روسیه برای مهاجرت نیز برای ما ایرانیان به دلیل بعد مسافت نزدیکش می تواند گزینه مناسبی باشد. موسسه مهاجرتی میرداماد، با سالها تجربه در زمینه انواع مهاجرت به روسیه، می تواند راهنمای شما باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

  جدول اطلاعات کلی این کشور به شرح ذیل است:

  کشور: روسیهاطلاعات عمومی
  نام رسمیفدراسیون روسیه
  شکل حکومتفدراسیون
  مساحت17.075.200 کیلومتر مربع
  جمعیت روسیه144.125.000 نفر
  پایتختمسکو
  زبان رسمیروسی
  ادیان غالبمسیحیت، اسلام، بودیسم، یهودیت
  واحد پولروبل
  کد تلفن بین المللی007
  رشته کوه های اصلیاورال، آلتای
  رودخانه های اصلیآمور، ایرتیش، لنا، اوب، ولگا، ینیسی

  تاریخچه روسیه

  اولین سکونتگاه های انسانی در روسیه در حدود سال 500 پس از میلاد به وجود آمد. این مهاجران با اسلاوها از غرب مخلوط شدند و شهر کیف اوکراین را بنا نهادند که به مدت 200 سال بر بیشتر روسیه اروپایی حکومت کرد و سپس به اوکراین، بلاروس و مسکو تجزیه شد. در دهه 1550، ایوان چهارم فرمانروای مسکو پس از بیرون راندن مغول ها از کیف و متحد کردن منطقه، اولین تزار روسیه (امپراتور روسیه) شد. در سال 1682، پتر کبیر در سن ده سالگی تزار شد و به مدت 42 سال تلاش کرد تا روسیه را مدرن تر و اروپایی تر کند. در سال 1917، روس‌ها که از دولت خود ناراضی بودند، تزار را سرنگون کردند و یک دولت منتخب جدید تشکیل دادند. تنها چند ماه بعد، یک گروه کمونیستی به نام بلشویک ها قدرت را به دست گرفتند. رهبر آنها، ولادیمیر لنین، اتحادیه جمهوری های سوسیالیستی شوروی (U.S.S.R) را از روسیه و 11 کشور دیگر ایجاد کرد. ایالات متحده آمریکا در جنگ جهانی دوم در روسیه جنگید. اما بلافاصله پس از پایان جنگ در سال 1945، روابط بین دو قدرت و متحدان آنها تیره شد و به جنگ سرد منجر شد. پس از چندین دهه درگیری، جنگ سرد در سال 1991 با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی پایان یافت و فدراسیون روسیه امروزی شکل گرفت.

  نقشه کشور روسیه

  حکومت و ساختار سیاسی روسیه

  روسیه یک جمهوری فدرال ریاست جمهوری است. قانون اساسی روسیه با همه پرسی ملی در 12 دسامبر 1993 تصویب شد.

  قدرت اجرایی بین رئیس جمهور و نخست وزیر تقسیم شده است، اما رئیس جمهور چهره غالب است. مجلس فدرال این کشور نماینده مجلس فدرال است. این مجلس دارای دو مجلس است: دومای ایالتی (مجلس سفلی) و شورای فدراسیون (مجلس علیا). قوه قضائیه در اختیار محاکم است و توسط وزارت دادگستری اداره می شود.

  وظایف دولت بین تعدادی از وزارتخانه ها تقسیم می شود که برخی از آنها به نوبه خود دارای خدمات فدرال و آژانس های فدرال هستند که به آنها پاسخگو هستند. رئیس دولت، نخست وزیر، توسط رئیس جمهور منصوب می شود و توسط دومای دولتی تأیید می شود. دولت در به اصطلاح کاخ سفید در مسکو مستقر است. دولت اجرای سیاست داخلی و خارجی را تضمین می کند، بودجه فدرال را تنظیم می کند، بر اجرای سیاست های مالی و پولی نظارت می کند، حاکمیت قانون، حقوق بشر و آزادی ها را تضمین می کند.

  با توجه به آب و هوای این کشور در مناطق پر جمعیت آن، کشور روسیه برای زندگی نیز برای ما ایرانیان مناسب است. موسسه مهاجرتی میرداماد، با سالها تجربه در زمینه انواع مهاجرت به کشور روسیه، می تواند راهنمای شما برای تحصیل یا کار باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد تماس بگیرید.

  پایتخت روسیه و شهره های مهم آن

  پایتخت کشور روسیه، شهر مسکو است که دارای 13.104.000 نفر جمعیت در سال 2023 است. این کشور دارای شهرهای مهم و بزرگ دیگری نیز می باشد که در ذیل به آنها اشاره می کنیم:

  • سن پترزبورگ: 5.600.000 نفر جمعیت
  • نووسیبیرسک: 1.539.000 نفر جمعیت
  • یکاترینبورگ: 1.314.000 نفر جمعیت
  • کازان: 1.314.000 نفر جمعیت
  • نیژنی نووگراد: 1.213.000 نفز جمعیت

  اقتصاد در روسیه

  روسیه بیش از 460 میلیارد دلار ذخیره دارد که سطح بدهی آن 29 درصد از تولید ناخالص داخلی و 15.9 ماه پوشش واردات است.

  این آمارهای اساسی اقتصاد کلان، به این معناست که روسیه می‌تواند برخی از شوک‌های جهانی را تحمل کند، حتی اگر رشد اقتصادی آن در نرخ پایین تقریباً 1.5 درصد باقی بماند.

  از سال 1989 تا 1998، با اعمال اصلاحات اقتصادی پس از فروپاشی شوروی در سال 1991، تولید روسیه 45 درصد کاهش یافت. در سال 2000، تولید ناخالص داخلی این کشور بین 30 تا 50 درصد از تولید قبل از فروپاشی بود.

  عوامل متعددی برای رکودهای پس از گذار نسبت داده می شود که همگی آن را به دورانی پر هرج و مرج با سیاست های اقتصادی ضعیف تبدیل کردند.

  دو صنعت نفت و گاز حدود 60 درصد از صادرات روسیه را تشکیل می دهد. روسیه مملو از نفت است و اقتصاد آن به شدت به این منابع وابسته است.

  به گزارش رویترز، تا پایان سال گذشته، تولید نفت روسیه به بالاترین حد خود یعنی 11.16 میلیون بشکه در روز رسید.

  بر اساس گزارش بانک جهانی، در سال 2017، گاز 59 درصد از صادرات روسیه و 25 درصد از کل درآمد آن را تشکیل می داد.

  لوله های گاز روسیه

  فرهنگ مردم روسیه

  چه برای تحصیل در روسیه چه برای کار در این کشور، لازم است با فرهنگ مردم این کشور آشنا شوید. جالب است بدانید که بالغ بر 120 گروه قومیتی در کشور روسیه وجود دارد که به بیش از صد زبان صحبت می کنند. تقریباً 80 درصد روس ‌ها اصل و نسب خود را به اسلاوهایی می ‌برند که 1500 سال پیش در این کشور ساکن شدند. دیگر گروه ‌های اصلی عبارتند از تاتارها که با مهاجمان مغول آمدند و اوکراینی ‌ها.

  فرهنگ روسیه در سراسر جهان به خاطر متفکران و هنرمندانش از جمله نویسندگانی مانند لئو تولستوی و فئودور داستایوفسکی، آهنگسازانی مانند پیوتر ایلیچ چایکوفسکی و رقصندگان باله مانند رودولف نوریف شناخته شده است.

  قوانین عمومی در روسیه

  قوانین کشور روسیه کمی سخت گیرانه است. به طور مثال، پاسپورت خود را همیشه همراه داشته باشید. یک کپی از آن کافی نخواهد بود. پلیس به ‌ویژه در دوره‌ هایی که امنیت شدید است، به طور تصادفی شهروندان را بازرسی می‌کند. عدم ارائه پاسپورت شما در صورت درخواست ممکن است منجر به بازداشت تا 48 ساعت برای بررسی هویت شما یا جریمه نقدی شود.

  اگر بیش از 7 روز کاری در جایی اقامت دارید، باید در مقامات محلی ثبت نام کنید. هتل شما این کار را به صورت خودکار انجام می دهد. اگر در آپارتمان اجاره ای یا خصوصی اقامت دارید، انجام این کار بر عهده میزبان شما است. با این حال، مسئولیت اطمینان از انجام این کار بر عهده شماست. عدم ارائه ثبت نام ممکن است منجر به جریمه شود. هنگام خروج از روسیه باید مدارکی مبنی بر ثبت نام در کنترل گذرنامه ارائه دهید.

  درگیر مواد مخدر نشوید شما می توانید به دلیل داشتن مقادیر کمی از مواد مخدر، صرف نظر از نوع آن، تحت پیگرد قانونی قرار بگیرید.

  قوانینی که اخیراً در روسیه تصویب شده است، محدودیت های شدیدی را برای انتشار و توزیع اطلاعات مربوط به نیروهای مسلح روسیه و هرگونه عملیات نظامی اعمال می کند. انتشار یا توزیع اطلاعاتی که «جعلی» و یا از منابع غیررسمی دولت روسیه تلقی می‌شوند، ممکن است با جریمه نقدی یا مجازات زندان تا 15 سال همراه شوند. این موضوع، همچنین در مورد ارسال و به اشتراک گذاری محتوا در رسانه های اجتماعی نیز صدق می کند.

  از 29 دسامبر 2021، تمام خارجی هایی که بیش از 90 روز در این کشور اقامت دارند یا در این کشور کار می کنند یا کسانی که دارای ویزای متخصص بسیار واجد شرایط (HQS) هستند، ملزم به انجام معاینات بهداشتی جامع به طور منظم، از جمله آزمایشات مربوط به بیماری های مقاربتی و قفسه سینه هستند. همچنین باید اثر انگشت و سایر داده های بیومتریک خود را ارسال کنید.

  اگر می خواهید به روسیه مهاجرت کنید، بهتر است با یک موسسه مهاجرتی با تجربه مانند موسسه میرداماد تماس گرفته و مشاوره های لازم زبرای انواع مهاجرت های ممکن به این کشور را مورد بررسی قرار دهید.

  پاسپورت کشور روسیه

  سوالات متداول

  نوع حکومت کشور روسیه چیست؟

  این کشور دارای حکومت از نوع فدراسیون بوده و به عنوان فدراسیون روسیه شناخته می شود.

  شهرهای مهم روسیه کدامند؟

  مسکو، سن پترزبورگ و کازان از شهرهای مهم این کشور هستند.

  اقتصاد روسیه چگونه است؟

  اقتصاد روسیه مبتنی بر نفت و گاز است اما دارای پایداری اقتصادی بالایی است.

  آب و هوای کشور روسیه به چه صورت است؟

  دو فصل زمستان و تابستان بیشترین تاثیر اقلیمی را در این کشور دارند.

  مقالات مرتبط

  لیست دانشگاه های روسیه

  لیست دانشگاه های روسیه

  کشور روسیه، یکی از کشور‌های محبوب برای تحصیل در بین دانشجویان سراسر جهان است. دانشگاه های روسیه نیز در حال حاضر جزو معتبرترین مجموعه‌های تحقیقاتی و پژوهشی در سراسر جهان هستند که با ارائه برنامه‌های تحصیلی متنوع به زبان روسی...

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه با توجه به هزینه‌های مقرون به صرفه و دانشگاه‌های معتبر و مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در این کشور یکی از گزینه‌های جذاب برای متقاضیان این رشته‌ها است. روسیه کشوری سردسیر اما زیبا و...

  کار در روسیه

  کار در روسیه

  مسکو و سن پترزبورگ مراکز اصلی اقتصادی کشور روسیه هستند که بهترین فرصت‌های شغلی را ارائه می‌دهند. اغلب مهاجران به‌واسطه کار در روسیه به پردرآمدترین افراد تبدیل می‌شوند. به‌طور کلی نرخ بیکاری در این کشور در جولای 2020 برابر با...

  ویزای تحصیلی روسیه

  ویزای تحصیلی روسیه

  در سال های اخیر تحصیل در دانشگاه های روسیه در میان متقاضیان ایرانی بسیار رواج یافته است. اولین مرحله پس از اخذ پذیرش تحصیلی دریافت ویزای دانشجویی این کشور است. در مقاله پیش رو ما مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد به...

  اخذ تابعیت و شهروندی روسیه

  اخذ تابعیت و شهروندی روسیه

  روسیه یکی از بزرگترین کشورهای جهان و یکی از برجسته ترین مقاصد هنری و تاریخی جهان است. در سال های اخیر متقاضیان بین المللی از روش های مختلف تابعیت این کشور را دریافت کرده اند. در مقاله پیش رو ما...