تابعیت و شهروندی ترکیه

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  در سال های اخیر بسیاری از متقاضیان خارجی و از جمله ایرانی ها برای اخذ شهروندی کشور ترکیه و برخورداری از مزایای شگفت انگیز شهروندی این کشور اقدام می کنند. در مقاله زیر به قلم ما کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد به ارائه توضیحات لازم در مورد تابعیت و شهروندی ترکیه پرداخته ایم. اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

  شرایط اخذ تابعیت و شهروندی کشور ترکیه در یک نگاه

  روش های دریافت شهروندی کشور ترکیهاز طریق خرید خانه و ملک از طریق اخذ ویزای کار از طریق اخذ ویزای سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت های تجاری از طریق خرید سهام و اوراق قرضه از طریق اخذ ویزای تحصیلی از طریق ازدواج با شهروند ترکیه ای
  اصلی ترین مدارک مورد نیازفرم استاندارد VAT-6 پاسپورت ترجمه شده و محضری شناسنامه مجوز اقامت گواهی سوء پیشینه
  مدت زمان پردازشحدود 3 ماه
  امکان اخذ ویزای همراه خانواده برایهمسر فرزندان والدین متقاضی و همسرش پدربزرگ و مادربزرگ متقاضی و همسرش
  آیا گواهی ترخیص پلیس مورد نیاز است؟بله
  اثبات منبع سرمایه گذاری برای شهروندیمقامات ترکیه هنگام صدور شهروندی از طریق سرمایه گذاری در ترکیه، اطلاعاتی را در مورد منشأ پول سرمایه گذاری، درخواست می کنند.
  سریع ترین روش اخذ تابعیت و شهروندی کشور ترکیهبا ازدواج: پس از 3 سال ازدواج با تولد: مناسب برای متقاضی دارای یک والد شهروند ترکیه  با استخدام: پس از 5 سال کار با یک قرارداد کاری  با اقامت: پس از 5 سال زندگی در ترکیه
  چه زمانی می توان برای شهروندی کشور ترکیه اقدام کرد؟بعد از 5 سال زندگی در ترکیه
  مزایای پاسپورت ترکیهسفرهای بدون ویزا به بسیاری از کشورهای جهان امکان اخذ اقامت آمریکا از طریق ویزای E-2

  شرایط جدید اخذ شهروندی کشور ترکیه

  بر اساس ماده 11 قانون جدید تابعیت و شهروندی ترکیه در سال 2023، متقاضیان خارجی برای دریافت شهروندی کشور ترکیه باید مطابق با قوانین ملی ترکیه واجد شرایط باشند. متقاضیان خارجی برای اخذ شهروندی و تابعیت کشور ترکیه باید دارای سن قانونی بالاتر از 18 سال باشند. بر اساس قانون مدنی ترکیه شماره 4721 متقاضیان اخذ شهروندی کشور ترکیه باید ثابت کنند که شهروندان مفید و بدون مشکل امنیتی برای این کشور خواهند بود. مقامات کشور ترکیه در مورد صدور شهروندی کشور ترکیه کاملاً سختگیر هستند و بررسی های زیادی انجام می دهند و همچنین اطلاعات زیادی را درخواست می کنند. از جمله شرایط جدید اخذ شهروندی و تابعیت کشور ترکیه موارد زیر را می توان نام برد:

  • قانون اخذ تابعیت کشور ترکیه از طریق خرید ملک با حداقل 400000 دلار که قبلاً 250.000 دلار بود.
  • قانون استخدام حداقل 50 کارگر ترک برای ثبت شرکت تجاری
  • قانون سپرده بانکی یا اوراق قرضه دولتی به ارزش حداقل 500.000 دلار
  • دارا بودن سن بالاتر از 18 سال و مدرک زبان ترکی یا تسلط به این زبان
  • دارا بودن گواهی عدم سوء پیشینه و دارا بودن گواهی رفتار مناسب صادر شده از پلیس ترکیه
  • دارا بودن گواهی پزشکی مبنی بر سلامت جسمی و روحی و عدم ابتلا به بیماری های سخت و صعب العلاج
  • دارا بودن شغل با درآمد کافی برای گذراندن زندگی خود و خانواده خود در ترکیه
  • دارا بودن مجوز اقامت ترکیه برای مدت 5 سال و حداقل 180 روز در یک سال
  • دارا بودن گواهی تمکن مالی کافی و اثبات توانایی تامین هزینه های زندگی و اقامت در ترکیه

  روش های اخذ شهروندی کشور ترکیه

  متقاضیان خارجی از روش ها و گزینه های مختلفی می توانند تابعیت و شهروندی کشور ترکیه و در نهایت پاسپورت این کشور را دریافت کنند. هر یک از روش های اخذ شهروندی کشور ترکیه دارای شرایط و الزامات خاصی است. مهم ترین روش های اخذ تابعیت و شهروندی کشور ترکیه عبارت است از:

  • اخذ شهروندی کشور ترکیه از طریق خرید ملک
  • اخذ شهروندی کشور ترکیه از طریق کار
  • اخذ شهروندی کشور ترکیه از طریق سرمایه گذاری
  • اخذ شهروندی کشور ترکیه از طریق ثبت شرکت
  • اخذ شهروندی کشور ترکیه از طریق خرید سهام و اوراق قرضه دولتی
  • اخذ شهروندی کشور ترکیه از طریق تحصیل
  • اخذ شهروندی کشور ترکیه از طریق ازدواج

  شهروندی کشور ترکیه از طریق خرید ملک

  ترکیه نه تنها یکی از محبوب ترین مقاصد برای اخذ شهروندی دوم است، بلکه بازار املاک و مستغلات بسیار جذاب با نرخ بازدهی بالایی دارد. وجود طیف وسیعی از گزینه ‌های لوکس و مقرون به صرفه، ساخت ‌و ساز جدید، آپارتمان ‌ها و ویلاهای بدون پلان، بازسازی ‌شده و خانه‌ های فروش مجدد در ترکیه از عوامل اصلی علاقه خارجی‌ ها به خرید املاک در ترکیه می باشد. متقاضی می تواند با خرید خانه و ملک تابعیت کشور ترکیه را دریافت کند. با سرمایه گذاری از طریق خرید ملک به ارزش حداقل 400.000 دلار متقاضی می تواند به برنامه شهروندی کشور ترکیه دسترسی داشته باشد.

  با خرید خانه ای به مبلغ 400.000 دلار امکان دریافت تابعیت کشور ترکیه وجود دارد.

  خرید خانه و ملک در ترکیه با هدف دریافت شهروندی باید بر اساس شرایط خاصی باشد. یکی از شرایط شهروندی ترکیه از طریق خانه و ملک این است که متقاضی باید ملک را از یک شرکت ساختمانی ترکیه یا از یک شهروند ترکیه خریداری کرده باشد. علاوه بر این متقاضی نباید خانه خریداری شده را تا حداقل 3 سال بفروشد. اگر متقاضی خانه و ملکی را به ارزش 500.000 دلار آمریکا در ترکیه خریداری کند، دیگر نیازی به نگهداری آن تا 3 سال ندارد. مدت زمان دریافت پاسپورت ترکیه از طریق خرید خانه و ملک تقریباً 65 تا 80 روز است. املاک ترکیه می تواند یک سرمایه گذاری پرسود باشد. در استانبول، ارزش اسمی املاک و مستغلات هر 5 تا 10 سال 2 برابر می شود. قیمت خانه در این کشور اغلب بین 5 تا 20 درصد در سال رشد می کند. متوسط قیمت خانه و ملک در ترکیه در سال 2023 عبارت است از:

  • متوسط قیمت املاک مسکونی در استانبول 130.000 دلار است.
  • متوسط قیمت املاک مسکونی در آنکارا 78.000 دلار است.
  • میانگین قیمت املاک مسکونی در آنتالیا 113.000 دلار است.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  تابعیت کشور ترکیه از طریق کار

  دریافت کارت شهروندی کشور ترکیه از طریق کار و اشتغال در این کشور از راحت ترین روش های مهاجرت به ترکیه است. متقاضی برای اخذ ویزای کار ترکیه باید در وهله اول از یک کارفرمای ترکیه ای پیشنهاد کار دریافت کند. در واقع مهاجرت به ترکیه از طریق اخذ ویزای کار فقط با دریافت پیشنهاد کاری یا جاب آفر امکان پذیر است. متقاضی پس از 5 سال کار و اشتغال مداوم در ترکیه می تواند برای دریافت شهروندی و تابعیت این کشور درخواست دهد. در صورتی که متقاضی دارای مدرک دانشگاهی و تحصیلات عالیه و همچنین مسلط به زبان انگلیسی باشد، موقعیت های کاری بهتری برای وی در ترکیه وجود دارد. متقاضیان دارای مدرک دانشگاهی در رشته های علوم کامپیوتر، مدیریت، علوم مهندسی و رشته فناوری اطلاعات برای دریافت پیشنهاد کاری از طریف کارفرماهای ترکیه شانس بالاتری دارند. 

  اگر قصد مهاجرت کاری به ترکیه را دارید و می خواهید از این طریق اقدام به اخذ تابعیت ترکیه نمایید، می توانید با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی میرداماد تماس بگیرید.

  تابعیت کشور ترکیه از طریق سرمایه گذاری

  ترکیه در ازای سرمایه گذاری تابعیت اعطا می کند، همانطور که بیشتر کشورها ویزای طلایی صادر می کنند، پس این را می توان تابعیت با سرمایه گذاری در نظر گرفت. سرمایه گذاران واجد شرایط می توانند مسیر سرمایه گذاری مورد نظر خود را انتخاب کرده و فرآیند را آغاز کنند. فرآیند شهروندی سرمایه گذاری ترکیه را می توان در کمتر از 6 ماه تکمیل کرد. حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای دریافت تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری 400.000 دلار است. این مبلغ سرمایه گذاری از طریق خرید ملک است که تا سال 2022 در حدود 250.000 دلار بود. برای دیگر روش ها و مسیرهای سرمایه گذاری، مبالغ از 500.000 دلار شروع می شود. پس از انجام سرمایه گذاری واجد شرایط، می توانید انتظار داشته باشید که شهروندی خود را در 3 تا 6 ماه دریافت کنید. از انواع دیگر سرمایه گذاری برای اخذ شهروندی کشور ترکیه ثبت یک شرکت و استخدام حداقل 50 کارگر ترک و سپرده بانکی یا اوراق قرضه دولتی به ارزش حداقل 500.000 دلار آمریکا را می توان نام برد.

  پاسپورت ترکیه از طریق ثبت شرکت

  ثبت شرکت یکی از روش های سرمایه گذاری در ترکیه است. پایین بودن میزان مالیات در ترکیه، موقعیت ترکیه در بازارهای بین المللی و همچنین اعتبار شرکت های تجاری در این کشور بسیاری از متقاضیان را برای ثبت شرکت در ترکیه ترغیب می کند. علاوه بر این میزان سرمایه لازم برای ثبت شرکت در ترکیه کمتر و همچنین مراحل اخذ شهروندی ترکیه با ثبت شرکت بسیار راحت تر است. متقاضی برای ثبت شرکت در ترکیه نیاز به اقامت و حضور فیزیکی در ترکیه ندارد و از طریق آنلاین نیز می تواند این کار را انجام دهد. با ثبت شرکت های تجاری در ترکیه در ابتدا متقاضی می تواند مجوز اقامت یک ساله دریافت کند و پس از 5 سال کار و اشتغال مداوم و ارائه صورت حساب های مالی شفاف به دولت ترکیه می تواند برای دریافت پاسپورت این کشور اقدام کند.

  شهروندی ترکیه با خرید سهام و اوراق قرضه دولتی

  خرید سهام و اوراق قرضه دولتی از روش های سرمایه گذاری در کشور ترکیه است که منتهی به اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور می شود. متقاضی با دارا بودن سرمایه 500.000 دلار آمریکا و خرید اوراق قرضه دولتی بانک های ترکیه می تواند پاسپورت ترکیه را دریافت کند. متقاضی با خرید اوراق قرضه دولتی به نوعی بدهی دولت ترکیه را پرداخت می کند و تا 3 سال نباید اوراق قرضه را که جزء اوراق بهادار می باشد، بفروشد و یا به فرد دیگری واگذار کند. اوراق قرضه دولتی مورد نظر برای خریداری باید توسط اداره خزانه داری ترکیه تایید شده باشند.

  میزان سرمایه لازم برای خرید اوراق قرضه ترکیه و اخذ تابعیت 500.000 دلار است.

  اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه از طریق تحصیل

  اگر کمتر از 35 سال سن دارید و به زبان های ترکی و انگلیسی مسلط هستید و منابع مالی لازم را دارید، می توانید برای اخذ تابعیت و شهروندی کشور ترکیه از طریق تحصیل در دانشگاه های این کشور اقدام کنید. اقامت ترکیه با ویزای تحصیلی دانشگاه های ترکیه و تحصیل در دوره های محبوب مانند مدیریت کسب و کار، طراحی گرافیک، گردشگری، روابط بین المللی و پزشکی یکی از روش های رایج مهاجرت به این کشور است. هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه های دولتی از حدود 500 تا 2.200 دلار و دانشگاه های خصوصی بین 4000 تا 30.000 دلار است. هزینه های تحصیل در رشته های علوم پزشکی (تحصیل پزشکی در ترکیه) از حدود 20.000 تا 60.000 دلار می باشد. برای پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه دارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب رتبه خوب در آزمون  yos/satالزامی است. برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه دارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان، کسب نمره لازم در آزمون های ورودی و پرداخت شهریه ضروری است.

  در صورتی که علاقمند به تحصیل در این کشور هستید می توانید با بهترین دانشگاه های ترکیه آشنا شوید. این مسئله به شما کمک خواهد کرد که بتوانید انتخاب درستی برای تحصیل داشته باشید و دانشگاه مناسبی را انتخاب کنید. برای این کار می توانید از مشاوران ما در موسسه میرداماد هم کمک بگیرید.

  تابعیت کشور ترکیه از طریق ازدواج

  متقاضیانی که حداقل 3 سال با شهروندان ترکیه ازدواج کرده اند، می توانند برای شهروندی در ترکیه اقدام کنند. شرایط اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج عبارت است از:

  • متقاضی و همسرش باید ثابت کنند که به عنوان یک خانواده در ترکیه با هم زندگی کرده اند.
  • مقامات دولت ترکیه تضمین کنند که متقاضی اخذ تابعیت ترکیه از طریق ازدواج تهدیدی برای این کشور نیست.
  • مقامات در مورد چند همسری بررسی می کنند، زیرا چنین چیزی در هنگام درخواست تابعیت ترکیه از طریق ازدواج مجاز نیست (مرد متاهل نمی تواند دوباره ازدواج کند).
  • متقاضی باید فرم استاندارد VAT-6 را تکمیل کند.
  • پاسپورت باید ترجمه و محضری باشد.
  • شناسنامه، کپی شناسنامه، گواهی وضعیت تأهل درخواست می شود.
  • متقاضی باید اجازه اقامت خود در ترکیه ارائه دهید.

   این ها برخی از شرایط شهروندی ترکیه از طریق ازدواج است، اگر مقامات دولت ترکیه فکر کنند که متقاضی برنامه های دیگری غیر از ازدواج مناسب یا اتحاد خانوادگی دارد، ممکن است درخواست وی برای اخذ تابعیت در ترکیه ریجکت شود.

  رتبه بندی پاسپورت ترکیه در جهان

  طبق آمار، پاسپورت ترکیه پنجاه و دومین پاسپورت قدرتمند جهان است. دارندگان پاسپورت ترکیه می توانند در بدو ورود بدون مجوز سفر الکترونیکی یا ویزا سفر کنند. بر اساس شاخص رتبه بندی پاسپورت های جهان، پاسپورت کشور ترکیه در سال 2023 در فهرست قدرتمندترین پاسپورت های جهان قرار دارد. بر اساس این شاخص، دارندگان پاسپورت کشور ترکیه می توانند به 69 کشور بدون اخذ ویزای ورودی قبلی، به بیش از 8 کشور با اخذ ویزای الکترونیکی و به 39 کشور از طریق اخذ ویزای ورودی در بدو ورود سفر کنند. بر اساس شاخص رتبه بندی پاسپورت راهنما، در حال حاضر پاسپورت ترکیه در بین پاسپورت های جهانی در رتبه 53 قرار دارد. رتبه بندی پاسپورت ترکیه به دلیل رتبه ورود جهانی است که برای دارندگان پاسپورت ترکیه تضمین می کند که بدون ویزا به 114 کشور سفر کنند، اما در غیر این صورت برای دسترسی به 96 کشور جهان نیاز به ویزا دارند.

  مراحل درخواست شهروندی ترکیه

  متقاضیان برای دریافت شهروندی ترکیه باید مراحل آن را به دقت طی کنند. مهم ترین مراحل درخواست شهروندی ترکیه عبارت است از:

  • مرحله 1: شرایط مورد نیاز را بررسی کنید و مطمئن شوید که دارای این شرایط هستید. فرم VAT 4 را دانلود و چاپ کنید.
  • مرحله 2: فرم درخواست را با تمام اطلاعات دقیق تکمیل کنید. تمام مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.
  • مرحله 3: فرم، مدارک و هزینه درخواست را به اداره مهاجرت استانی ترکیه ارسال کنید.
  • مرحله 4: هنگامی که مقامات شهروندی شما را تأیید کردند، برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید.

  مدارک لازم برای اخذ شهروندی ترکیه

  در هنگام درخواست شهروندی کشور ترکیه، متقاضیان باید مدارک مختلفی را برای تایید اطلاعات خود ارائه دهند. مهم ترین مدارک لازم عبارت است از:

  • پاسپورت یا مدرک شناسایی معادل آن
  • گواهی ازدواج (در صورت وجود)
  • شناسنامه
  • سند ثبت احوال
  • گواهی اشتغال به کار
  • رسید پرداخت هزینه خدمات
  کشور ترکیه تابعیت مضاعف را به رسمیت می شناسد.

  مزایا و معایب شهروندی کشور ترکیه

  مزایای شهروندی ترکیه و امتیازهای شگفت انگیز دریافت تابعیت این کشور زیبا عبارت است از:

  • برخورداری از حقوق شهروندی ترکیه: به عنوان یک شهروند ترکیه، از حقوقی مشابه هر شهروند دیگری از جمله حق رای دادن و نامزدی در مناصب دولتی بهره مند خواهید بود.
  • برخورداری خانواده و فرزندان از حقوق شهروندی: اعضای خانواده و فرزندان شما نیز از وضعیت شهروندی شما بهره مند می شوند که به آنها حق زندگی، کار و تحصیل در ترکیه را می دهد.
  • دسترسی به خدمات بهداشتی: به عنوان یک شهروند ترکیه، به خدمات بهداشت عمومی ارائه شده توسط دولت، از جمله درمان های پزشکی، مراقبت های اضطراری و مراقبت های پیشگیرانه دسترسی خواهید داشت.
  • روابط تجاری قوی تر: دارا بودن شهروندی کشور ترکیه می تواند روابط تجاری شما را با شرکت های ترکیه ای بهبود بخشد، زیرا به عنوان شریک قابل اعتمادتری دیده می شوید.
  • تابعیت مضاعف: ترکیه تابعیت مضاعف را مجاز می داند، به این معنی که شما می توانید تابعیت فعلی خود را حفظ کنید و در عین حال تابعیت ترکیه را نیز داشته باشید.
  • اقامت نامحدود در ترکیه: به عنوان یک شهروند ترکیه، می توانید بدون نیاز به تمدید اجازه اقامت یا خروج دوره ای از کشور، تا زمانی که بخواهید در ترکیه اقامت کنید.
  • قانون ارث: به عنوان یک شهروند ترکیه، می توانید از قوانین ارث این کشور بهره مند شوید که به شما امکان می دهد دارایی های خود را بدون محدودیت به اعضای خانواده خود منتقل کنید.
  • حقوق بازنشستگی: شهروندی ترکیه امکان دسترسی به مزایای بازنشستگی این کشور از جمله برنامه های بازنشستگی و سایر مزایای تامین اجتماعی را فراهم می کند.
  • دسترسی بدون ویزا: سفر و رفت و آمد به 110 کشور جهان بدون اخذ ویزا، دسترسی آزادانه و بدون اخذ ویزا به کشورهای هنگ کنگ، ژاپن و سنگاپور، امکان اخذ ویزای سرمایه گذاری E2 آمریکا و امکان درخواست اخذ ویزای غیر مهاجرتی E2 آمریکا برای یک دوره 5 ساله قابل تمدید از دیگر مزایای شهروندی ترکیه است.

  معایب شهروندی کشور ترکیه

  • باید به زبان ترکی مسلط باشید.
  • اگر بین 21 تا 38 سال سن دارید و در کشور خود خدمت سربازی نکرده اید، باید خدمت سربازی را در ترکیه انجام دهید.
  • تمرکز همه مشاغل در استانبول بیشتر دیده می شود، به همین دلیل ممکن است پیدا کردن شغل مورد نظر در شهرهای دیگر دشوارتر باشد.
  • هزینه های زندگی در استانبول نسبت به ایران بیشتر است، بنابراین اگر می خواهید خوب زندگی کنید باید هزینه زیادی بپردازید.

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد تابعیت و شهروندی ترکیه توضیحات لازم ارائه شد و بیشتر به روش های اخذ تابعیت این کشور پرداخته شد. مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد در مورد روش های اخذ تابعیت کشور ترکیه راهنمایی های لازم را ارائه می دهند. دلایل انتخاب موسسه مهاجرتی ما از نظر متقاضیان مختلف ارائه خدمات حقوقی کامل با قیمت های رقابتی، وجود تیم وکلای مجرب و حرفه ای بودن مشاوران است. به شما توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تابعیت ترکیه از روش های مختلف با وکلای مهاجرتی ما تماس بگیرید.

  سوالات متداول در مورد تابعیت و شهروندی ترکیه

  برای گرفتن تابعیت کشور ترکیه چقدر باید سرمایه گذاری کنم؟

  حداقل مبلغ از طریق سرمایه گذاری 400.000 دلار برای خرید ملک است. تا سال 2022، این مبلغ 250.000 دلار بود.

  آیا می توانم با خرید خانه تابعیت کشور ترکیه را دریافت کنم؟

  بله، با خرید خانه می توانید شهروند ترکیه شوید.

  آیا ترکیه شهروندی می فروشد؟

  ترکیه در ازای سرمایه گذاری تابعیت اعطا می کند، همانطور که اکثر کشورهای ویزای طلایی انجام می دهند.

  آیا اخذ تابعیت ترکیه آسان است؟

  بله، شهروندان خارجی می توانند شهروند ترکیه شوند. ترکیه تابعیت مضاعف را مجاز می‌داند.

  مقالات مرتبط

  تابعیت و شهروندی ترکیه

  تابعیت و شهروندی ترکیه

  در سال های اخیر بسیاری از متقاضیان خارجی و از جمله ایرانی ها برای اخذ شهروندی کشور ترکیه و برخورداری از مزایای شگفت انگیز شهروندی این کشور اقدام می کنند. در مقاله زیر به قلم ما کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد...

  نظرات کاربران