اداره مهاجرت سوئد

اداره مهاجرت در سوئد مرجعی است که به درخواست اشخاصی که برای سکونت در سوئد، دید و بازدید در سوئد، تقاضای پناهجویی به دلیل تحت تعقیب بودن، و یا گرفتن تابعیت سوئد  تقاضا کرده اند، رسیدگی می کند. بنابراین، اگر شما قصد مهاجرت به کشور سوئد به دلایل فوق را دارید، لاجرم با این اداره سر و کار خواهید داشت. موارد جدیدی به قانون جدید اداره مهاجرت سوئد اضافه شده است که در ادامه آنها را مطالعه می کنیم.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  ماموریت اداره مهاجرت سوئد

  در سوئد، آژانس مهاجرت مرجعی است که درخواست های افرادی را که می خواهند اقامت دائم سوئد را دریافت کنند، ملاقات کنند، از آزار و اذیت در امان باشند یا شهروندی سوئد دریافت کنند، بررسی می کند. ماموریت این آژانس شامل بررسی موارد اخیر، امکان تهیه مسکن و پول و غذا برای پناهندگان، اجرای عدالت و حق برابر در بررسی شرایط متقاضیان و رسیدگی به وضعیت کودکان بی پناه است.

  دستورالعمل های اختصاصی دولت سوئد، قوانین، خطی مشی ها و کنوانسیون های بین المللی، پذیرش متقاضیان را کنترل می کند. در مورد پذیرش پناهندگان، اداره مهاجرت کشور سوئد با چندین مقام و سازمان دیگر همکاری می کند. همچنین، این اداره چندین بار در سال به دولت گزارش می دهد که در مورد مهاجرت به سوئد در آینده نزدیک چه انتظاری دارد. سایر قوانین جدید اداره مهاجرت سوئد را می توانید از طریق وب سایت این اداره که در ادامه آن را معرفی می کنیم، پیگیری کنید.

  خدمات اداره مهاجرت سوئد

  از جمله خدماتی که توسط آژانس مهاجرت سوئد بررسی می شود، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درخواست های اقامت کاری
  • درخواست های اقامت تحصیلی
  • درخواست های مبنی بر الحاق نزد افراد مقیم سوئد
  • درخواست های اقامت توریستی
  • درخواست های شهروندی سوئد
  • درخواست های شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و اقامت های طولانی مدت
  • اقدام برای گذرنامه یا مدارک سفر اتباع بیگانه
  • درخواست های مبتنی بر پناهندگی
  • حفاظت تحت دستورالعمل های حفاظت موقت

  لذا، برای دریافت ویزای کاری یا ویزای تحصیلی سوئد باید از طریق خدمات این اداره اقدام نمایید.

  اعطا و تمدید مجوز برای کار

  برای کار در سوئد باید دارای مجوز کار باشید. قانون اصلی این است که شما باید قبل از ورود به سوئد برای مجوز کار درخواست دهید و به شما اجازه کار داده شده باشد تا بتوانید در این کشور به کار مشغول شوید. هنگام درخواست آنلاین به شما دستورالعمل های واضحی در مورد نحوه پر کردن درخواست و آنچه باید همراه با درخواست ارسال کنید، داده می شود. از جمله اینکه باید دارای قرارداد کاری باشید و شرایطی را در این مورد دنبال کنید. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید به درستی درخواست دهید و شانس تصمیم گیری سریع درباره پذیرش درخواست خود را افزایش دهید.

  اگر مجوز کار دارید و می خواهید پس از پایان مجوز کار به کار ادامه دهید، باید برای تمدید مجوز کار خود اقدام کنید. اگر به مدت شش ماه یا بیشتر به عنوان کارمند مجوز داشته اید و قبل از انقضای مجوز فعلی خود درخواست دهید، حق دارید در حالی که منتظر تصمیم هستید به کار خود ادامه دهید. وقتی برای تمدید مجوز کار خود درخواست می کنید، آژانس مهاجرت بررسی می کند که شرایط مجوز کار در طول دوره های اعتبار هر یک از دوره های مجوز کار قبلی شما برآورده شده است. برای تکمیل درخواست ها، باید اظهارنامه مالیاتی PAYE را از اداره مالیات سوئد برای کل دوره ای که در سوئد کار کرده اید، ارائه دهید. اگر مجوز کار دارید، باید آن مجوز را به مدت شش ماه یا بیشتر نگه داشته باشید تا در زمان انتظار برای تصمیم به کار خود ادامه دهید. اگر کارفرما یا شغل خود را تغییر دهید و قبل از انقضای مجوز قبلی ویزای کاری سوئد درخواست جدیدی برای اجازه کار ارائه دهید، می توانید قبل از دریافت تصمیم خود بدون توجه به زمانی که مجوز کار در سوئد داشته اید، شروع به کار کنید.

  اعطای مجوز برای تحصیل

  برای تحصیل بیش از 90 روز در سوئد، باید اجازه اقامت داشته باشید. اگر قرار است برای مدتی بیش از سه ماه در دانشگاه، کالج دانشگاهی، آموزش عالی حرفه ای یا دبیرستان محلی در سطح پس از متوسطه در سوئد تحصیل کنید، می توانید برای مجوز اقامت برای آموزش عالی اقدام کنید. این مجوز باید قبل از سفرتان به سوئد صادر شود. اگر شهروند اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا یا عضو خانواده یک شهروند اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا، شهروند سوئیس یا مقیم طولانی مدت هستید، نمی توانید برای اجازه اقامت برای تحصیل درخواست دهید؛ زیرا قوانین متفاوتی برای شما اعمال می شود. همچنین، اگر کل مدت اقامت شما در سوئد کمتر از سه ماه است، نباید برای اجازه اقامت اقدام کنید، بلکه باید برای ویزای ورود اقدام کنید. شهروندان برخی از کشورها ممکن است تا سه ماه بدون اجازه اقامت یا ویزا در سوئد بمانند. در این مدت تحصیل مجاز است. به علاوه، مدارک متفاوتی برای تمدید مجوز تحصیل در سوئد مورد نیاز است که می توانید از طریق اداره مهاجرت سوئد نسبت به تهیه و تکمیل آنها اقدام نمائید تا درخواست های شما بررسی شود.

  برای تحصیل بیش از سه ماه در سوئد، باید اجازه اقامت داشته باشید)

  اعطای مجوز الحاق به فردی در سوئد

  طبق قانون جدید اداره مهاجرت سوئد برای خانواده، برای پیوستن به خانواده یا خویشاوندان خود در سوئد، باید اجازه اقامت داشته باشید. اگر شما با فردی در سوئد ازدواج کرده اید یا دارای زندگی مشترک هستید، بنا به قوانین مربوط به اداره مهاجرت سوئد ازدواج، باید برای درخواست خود فرم و پرسشنامه آنلاین مربوطه را تکمیل نمایید. قبل از درخواست، باید بررسی کنید که آیا شخصی که می‌خواهید در سوئد به او ملحق شوید، مشمول شرایط نگهداری است یا خیر، و اگر چنین است، آیا آنها آن را برآورده می‌کنند یا خیر. همچنین باید اعلام کنید که برای انجام مصاحبه از کدام سفارت یا کنسولگری سوئد دیدن خواهید کرد. شما باید به سفارت یا کنسولگری در کشوری که در آن زندگی می کنید مراجعه کنید. همه سفارتخانه ها و کنسولگری های سوئد به پرونده های مهاجرت رسیدگی نمی کنند.

  اگر اجازه اقامت دارید و مایل به ادامه زندگی در سوئد پس از انقضای مجوز خود هستید، باید برای تمدید مجوز خود اقدام کنید. شما فقط می توانید به صورت آنلاین درخواست دهید. اگر به مدت 6 ماه یا بیشتر مجوز اقامت داشته اید و قبل از انقضای مجوز فعلی خود برای تمدید درخواست می کنید، این حق را دارید که تا زمانی که منتظر تصمیم هستید به کار خود ادامه دهید. اولین زمانی که می توانید درخواست دهید 30 روز قبل از انقضای مجوز فعلی شما است. تا زمانی که مجوز فعلی شما منقضی نشده باشد، نمی توان اجازه اقامت تمدید شده را دریافت کرد.

  اگر شما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا با کارت اقامت هستید و می خواهید با یکی از اعضای خانواده خود که شهروند اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا است به زندگی در سوئد ادامه دهید، باید برای کارت اقامت دائم درخواست دهید.

  اگر اجازه اقامت دائم دارید، نباید زمانی که مدت اعتبار کارت اجازه اقامت شما (موسوم به “UT-kort”) به پایان می رسد، برای اجازه جدید درخواست دهید. در عوض، باید با اداره مهاجرت وقت بگیرید تا عکس شما گرفته شود و اثر انگشت خود را برای کارت اجازه اقامت جدید بگذارید.

  کودکانی که در سوئد متولد می شوند، تابعیت آنها مشابه والدین شان خواهد بود. اگر والدین کودک شهروند کشوری خارج از اتحادیه اروپا باشند، والدین باید برای اجازه اقامت کودک درخواست دهند. توجه داشته باشید که منظور آژانس مهاجرت از “شهروند اتحادیه اروپا”، شهروندان کشورهای منطقه اقتصادی اروپا، ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ است که تحت پوشش آزادی تحرک در اتحادیه اروپا نیز قرار دارند. شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا برای زندگی در سوئد نیازی به مجوز اقامت ندارند.

  هنگامی که اداره مهاجرت از تولد فرزند بدون تابعیت سوئدی در سوئد مطلع می شود، اداره مهاجرت نامه ای به والدین می فرستد. وظیفه والدین است که برای اجازه اقامت فرزندشان درخواست بدهند. درنتیجه، به کودک اجازه اقامت موقت داده می شود که البته این مجوز بیش از دو سال اعتبار ندارد.

  برای اینکه اداره مهاجرت سویدن اجازه اقامت موقت اعطا کند، متقاضی باید یک پاسپورت معتبر مانند پاسپورت ملی کشور مبدا، گذرنامه خارجی یا سند مسافرتی داشته باشد. این امر در مورد کودکان متولد شده در سوئد نیز صدق می کند. اگر فرزند شما پاسپورت ندارد، باید در اسرع وقت برای دریافت آن اقدام کنید. اگر کودک نتواند پاسپورت ملی کشور مبدأ شما را دریافت کند، می توانید برای گذرنامه اتباع خارجی از اداره مهاجرت درخواست دهید. با این حال، این واقعیت که کودک پاسپورت ندارد، مانع از ارائه درخواست برای اجازه اقامت برای کودک و شروع رسیدگی نمی شود.

  اعطای مجوز بازدید از سوئد

  اگر می خواهید از سوئد دیدن کنید و شهروند کشوری خارج از اتحادیه اروپا هستید، ممکن است لازم باشد قبل از سفر برای دریافت مجوز اقدام کنید. اینکه برای چه مجوزی می توانید درخواست بدهید، بستگی به مدت زمان اقامت شما در کشور سوئد دارد.

  اگر شهروند یک کشور خارج از اتحادیه اروپا هستید و می خواهید از سوئد (و سایر کشورهای شینگن) بازدید کنید، ممکن است نیاز به درخواست ویزا داشته باشید. ویزا مجوز ورود به یک کشور و اقامت کمتر از 90 روز در آن کشور است. اینکه آیا به ویزا نیاز دارید بستگی به این دارد که اهل کدام کشور هستید یا مجوز اقامت در یک کشور شینگن دیگر دارید یا به طور دائم در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا زندگی می کنید. اگر مجوز اقامت معتبر صادر شده توسط یکی دیگر از کشورهای شینگن دارید، برای بازدید از سوئد برای کمتر از 90 روز نیازی به درخواست ویزای ورود ندارید.

  اگر می خواهید بیش از 90 روز از سوئد بازدید کنید، باید برای مجوز بازدید کننده درخواست دهید. اگر در سوئد هستید و می خواهید بازدید خود را به گونه ای تمدید کنید که در مجموع بیش از 90 روز باشد، باید برای مجوز بازدید نیز درخواست دهید. اگر از شرایط ویزا معاف هستید و مجوز اقامت معتبر صادر شده توسط سوئد یا یکی دیگر از کشورهای شینگن دارید، اگر اقامت شما کمتر از 90 روز پس از انقضای مجوز اقامت شما باشد، نیازی به درخواست برای تمدید بازدید خود ندارید. اگر در اقامت فعلی خود روزهای بدون نیاز به ویزا (Visa-Free) باقی مانده باشد، ممکن است که دوباره فعال شوند.

  در هر صورت، با توجه به شرایط خود باید درخواست هایی را به صورت آنلاین به اداره مهاجرت سوید ضمیمه کنید تا شرایط شما بررسی و با توجه به موقعیت شما، مجوز توریستی مورد نیازتان صادر شود.

   برای بازدید از کشور سوئد، در شرایط خاص باید اجازه اقامت داشته باشید

  اعطای مجوز برای شهروندان اتحادیه اروپا

  اگر شما یک شهروند اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا هستید اما حق اقامت ندارید، در صورتی که یکی از اعضای خانواده شما در سوئد زندگی می کند و می خواهید با هم در اینجا زندگی کنید، می توانید برای اجازه اقامت درخواست دهید.

  اگر شما به عنوان شهروند یک کشور غیر اتحادیه اروپا / EEA و از بستگان نزدیک یک شهروند اتحادیه اروپا / EEA، به مدت پنج سال با بستگان نزدیک خود در سوئد زندگی کرده باشید، می توانید حق اقامت دائم را به دست آورید. البته، به عنوان مدرکی دال بر حق اقامت دائم خود، باید برای کارت اقامت دائم اقدام کنید.

  توجه داشته باشید که اگر خانواده شما شهروندان غیر اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا هستند و قصد دارید بیش از سه ماه در سوئد بمانید، اعضای خانواده باید برای دریافت کارت اقامت به اداره مهاجرت کشور سوئد اقدام کنند.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  اعطای تابعیت سوئد

  هنگامی که چندین سال در سوئد زندگی کرده اید، می توانید برای شهروندی سوئد درخواست دهید. به کمک تست هایی مشخص می شود که آیا شما یا بستگان و فرزندان شما امکان اخذ شهروندی سوئد را دارا هستید یا خیر. با استفاده از این آزمون (به زبان سوئدی)، می توانید ارزیابی خودکار از اینکه آیا شرایط لازم برای شهروندی سوئد را دارید یا خیر، دریافت کنید. اگر به نظر می رسد که شرایط لازم را دارید، به شما گفته می شود که چگونه تابعیت سوئد را اخذ نمائید. این آزمون برای شما، بزرگسالان بین 18 الی 21 سال و کودکان وجود دارد.

  اعطای پاسپورت یا مدارک سفر برای اتباع بیگانه

  اگر پاسپورت ندارید و راهی برای دریافت آن ندارید، در موارد خاص می توانید پاسپورت اتباع خارجی را از اداره مهاجرت دریافت کنید. اگر شهروند سوئد شده اید، باید با پلیس تماس بگیرید تا برای پاسپورت سوئدی درخواست دهید. برای دریافت پاسپورت اتباع بیگانه، باید این شرایط را که امکان دریافت گذرنامه از کشور خود را به طور مستقیم ندارید یا گذرنامه کشور شما توسط کشور سوئد مورد تایید نیست، داشته باشید. در بیشتر موارد هنگام درخواست پاسپورت خارجی باید هزینه ای بپردازید. همینطور، اگر برای سند مسافرتی درخواست می دهید، هنگام دریافت گذرنامه هزینه ای را پرداخت می کنید.

  اعطای پناهندگی

  اگر می خواهید برای پناهندگی در سوئد درخواست دهید، باید برای تحویل درخواست خود به اداره مهاجرت مراجعه کنید. توجه کنید که قبل از رسیدن به سوئد امکان درخواست پناهندگی برای شما وجود ندارد.

  اگر هنگام ورود به سوئد با پلیس مرزی ملاقات کردید، باید به آنها بگویید که می خواهید برای پناهندگی اقدام کنید. پلیس مرزی برای مثال در نقطه کنترل گذرنامه در فرودگاه های بین المللی، در پایانه های کشتی ها و جایی که قطارها و اتوبوس ها وارد سوئد می شوند وجود دارد. پلیس مرزی از شما سوالاتی می پرسد و سپس شما را به آژانس مهاجرت ارجاع می دهد و در آنجا درخواست پناهندگی خود را تحویل می دهید. اگر از قبل در کشور سوئد هستید، باید خودتان با اداره مهاجرت تماس بگیرید. شما می توانید در یکی از واحدهای درخواست اداره مهاجرت در گوتنبرگ، مالمو یا استکهلم درخواست پناهندگی بدهید.

  حفاظت

  اگر در شرایط حفاظت هستید، مثلا اگر از اوکراین فرار کرده اید، اگر از جنگ در اوکراین فرار کرده اید، ممکن است بر اساس دستورالعمل حفاظت موقت اتحادیه اروپا، حق دریافت مجوز اقامت با حمایت موقت در سوئد را داشته باشید. اگر طبق دستورالعمل حفاظت موقت دارای مجوز اقامت با حمایت موقت هستید و مایل به ماندن در سوئد هستید، باید حداکثر تا 4 مارس 2024 برای اجازه اقامت تمدید شده درخواست دهید. هنگامی که به موقع درخواست حمایت طولانی مدت می کنید، حقوق خود را  از جمله مسکن و حمایت مالی در حالی که منتظر تصمیم جدید هستید، حفظ می کنید.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  خدمات آنلاین اداره مهاجرت سوئد

  در سایت اداره مهاجرت سوئد به نشانی اینترنتی www.migrationsverket.se می توانید علاوه بر مطالعه اخبار اداره مهاجرت سوئد، خدمات آنلاین زیر را برای اشخاص خصوصی و همچنین، خدماتی را برای کارفرمایان دریافت کنید:

  • حفاظت تحت دستورالعمل حفاظت موقت
  • کار در سوئد
  • بازدید در سوئد
  • شهروندی سوئد
  • رزرو، تغییر یا لغو قرار ملاقات برای بازدید
  • شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا
  • شهروندان بریتانیایی
  • الحاق به شخصی دیگر در سوئد
  • گذرنامه و سند مسافرتی بیگانه
  • حفاظت و پناهندگی در سوئد
  • تحصیل در سوئد
  • زمان تصمیم گیری
  • بررسی درخواست های قبلی

  این وب سایت دارای زبان های متعددی است و در نتیجه سایت فارسی اداره مهاجرت سوئد را با تغییر زبان همین وب سایت می توانید در اختیار داشته باشید. به علاوه، در صورت نیاز به آدرس ایمیل اداره مهاجرت سوئد، می توانید از آدرس ایمیل migrationsverket@migrationsverket.se استفاده نمایید.

  تمامی خدمات آژانس مهاجرت سوئد، به صورت آنلاین در وب سایت این اداره قابل دسترسی هستند

  تعیین وقت اداره مهاجرت سوئد

  چنانچه برای یکی از مقاصد کاری، تحصیلی، شهروندی، توریستی و موارد دیگر در کشور سوئد به اخذ اقامت این کشور نیاز دارید، اگر امکان تماس با اداره مهاجرت سوئد در تهران یا کنسولگری رسمی این کشور در سوئد را ندارید، کافیست تا با موسسه مهاجرتی میرداماد تماس بگیرید. کارشناسان ما با بررسی درخواست شما، در اولین فرصت نسبت به تعیین وقت اداره مهاجرت کشور سوئد برای شما اقدام می کنند. همچنین، به منظور تسریع در روند پرونده مهاجرتی شما، وکیل مهاجرت به سوئد در کنار شما خواهد بود تا سوالات و دغدغه های شما را پاسخ دهد.

  سوالات متداول

  وظایف اداره مهاجرت کشور سوئد چیست؟

  این اداره وظیفه بررسی انواع درخواست های کاری، تحصیلی، توریستی، پناهندگی و شهروندی کشور سوئد برای متقاضیان را دارد.

  ماموریت اداره مهاجرت کشور سوئد چیست؟

  برقراری عدالت در بررسی پرونده ها، حقوق برابر و تامین شرایط زندگی برای پناهندگان سوئد جزو ماموریت های این اداره است.

  برای تعیین وقت اداره مهاجرت کشور سوئد چه باید کرد؟

  بهترین کار این است که با توجه به نیاز و درخواست خود، با موسسه مهاجرتی میرداماد تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کرده و اقدامات لازم را انجام دهند.

  مقالات مرتبط

  اداره مهاجرت سوئد

  اداره مهاجرت سوئد

  اداره مهاجرت در سوئد مرجعی است که به درخواست اشخاصی که برای سکونت در سوئد، دید و بازدید در سوئد، تقاضای پناهجویی به دلیل تحت تعقیب بودن، و یا گرفتن تابعیت سوئد  تقاضا کرده اند، رسیدگی می کند. بنابراین، اگر...

  اخذ تابعیت و شهروندی سوئد

  اخذ تابعیت و شهروندی سوئد

  کشور سوئد یکی از بهترین مکان ها برای زندگی مهاجران است. مراقبت های بهداشتی مقرون به صرفه و سطح بالای کیفیت زندگی از ویژگی های زندگی در این کشور است. سوئد در توسعه پایدار، سطح آزادی، عملکرد زیست محیطی، سطوح...

  نظرات کاربران