ویزای تحصیلی سوئد

دریافت ویزای تحصیلی سوئد به دانشجویان فرصت زندگی و تحصیل در یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی را می‌دهد. سوئد از جمله کشورهای حوزه اسکاندیناوی است و اگرچه که آب و هوای سردی به خصوص در قسمت‌های شمالی‌ دارد، اما از نظر سطح استانداردهای زندگی و امکانات رفاهی و آموزشی در جایگاه بسیار خوبی در جهان قرار گرفته است. به همین دلیل درخواست برای تحصیل در سوئد در بین متقاضیان طی سال‌های اخیر افزایش یافته است.

در این مقاله قصد داریم تا در مورد شرايط گرفتن ويزاي تحصيلي سوئد اطلاعات کاملی را به شما عزیزان ارائه کنیم. چنانچه پس از مطالعه این مطلب سوالی داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی میرداماد تماس حاصل فرمایید و شرایط خود را برای مهاجرت تحصیلی به سوئد ارزیابی کنید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  شرایط ویزای تحصیلی سوئد

  دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در سوئد و ورود به این کشور، نیاز به دریافت ویزای تحصیلی دارند. برای دریافت ویزای تحصیلی باید دارای شرایط و مدارکی باشید. مهمترین شرط دریافت پذیرش از یک دانشگاه در کشور سوئد است. داشتن تمکن مالی لازم برای زندگی در سوئد نیز با ارائه گردش حساب بانکی باید اثبات شود. همچنین نداشتن سوءپیشینه و سابقه ارتکاب جرم علیه قانون یکی دیگر از موارد مهمی است که در هنگام صدور ویزا مورد بررسی قرار می‌گیرد. مدرک تحصیلی قبلی شما به همراه مدارک هویتی نیز باید به سفارت ارائه شود. این مدارک باید کاملا معتبر باشند و از ارائه مدارک جعلی خودداری شود. چرا که ارائه مدارک نادرست و تقلبی از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی سوئد است.

  انواع ویزای تحصیلی سوئد

  دانشجویان برای تحصیل پزشکی در سوئد و همچنین دیگر رشته ها باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. ویزای تحصیلی در سوئد بر اساس مدت زمان اقامت به دو نوع ویزای کوتاه‎مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود. اگر مدت تحصیل شما در کشور سوئد کمتر از 3 ماه باشد، ویزای کوتاه‌مدت یا نوع C دریافت خواهید کرد و اگر مدت تحصیل بیش از 3 ماه یا 90 روز باشد، ویزای بلندمدت یا نوع D به شما داده خواهد شد. این دو نوع ویزا از نظر مراحل دریافت ویزا و مدارک درخواستی متفاوت هستند و این موضوع باید هنگام آماده کردن مدارک لازم، در نظر قرار گیرد.

  ویزای دانشجویی کوتاه مدت

  این ویزا که به عنوان ویزای نوع C نیز شناخته می‌شود، برای دانشجویان بین‌المللی غیراروپایی که قصد دارند حداکثر به مدت 90 روز در سوئد اقامت تحصیلی داشته باشند، صادر می‌شود. معمولا از این ویزا برای دوره‌های کوتاه‌مدت زبان یا دوره‌های مطالعاتی کوتاه استفاده می‌شود. دانشجویانی که شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند از درخواست برای این ویزا معاف هستند اما دانشجویان سایر کشورها برای اقامت در سوئد حتی برای کوتاه‌مدت، باید ویزا دریافت کنند.

  ویزای دانشجویی بلند مدت (اجازه اقامت)

  ویزای بلندمدت سوئد یا ویزای نوع D، برای اقامت بیشتر از 90 روز صادر می‌شود و شما می‌توانید با این ویزا در دوره‌های تحصیلی طولانی مدت در دانشگاه‌های سوئد شرکت کنید. برای صدور ویزای بلندمدت سخت‌گیری بیشتری وجود دارد و داشتن نامه پذیرش از یک دانشگاه در سوئد الزامی است. همچنین باید شهریه یک ترم دانشگاه نیز پرداخت شده باشد. پس از دریافت اجازه اقامت بلندمدت تحصیلی سوئد، شما می‌توانید پس از اتمام تحصیل خود این ویزا را به ویزای کاری تبدیل کنید و در سوئد بمانید.

  مراحل دریافت ویزای تحصیلی سوئد

  نحوه گرفتن ویزای تحصیلی سوئد به این صورت است که باید ابتدا مدارک خود را برای دانشگاه مورد نظرتان ارسال کرده و نامه پذیرش از دانشگاه را دریافت کنید. همچنین باید شهریه ترم اول دانشگاه را پرداخت کنید تا پذیرش شما قطعی شود. قدم بعدی آماده کردن سایر مدارک لازم برای اخذ ویزا است که باید به صورت دقیق انجام شود. پس از آماده‌سازی مدارک باید وارد سایت سفارت یا کارگزاری سوئد به آدرس https://www.migrationsverket.se  شده و درخواست ویزای خود را به صورت آنلاین ثبت کنید.

  در نهایت باید وقت حضور در سفارت را برای انجام مراحل انگشت نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک از سایت رزرو کرده و در روز مشخص شده با اصل مدارک خود در سفارت حضور یابید. همچنین در روز حضور در سفارت، آفیسر سفارت با شما صحبت خواهد کرد و مصاحبه کوتاهی خواهید داشت. بنابراین مراحل دریافت ویزا به صورت خلاصه شامل موارد زیر است:

  • دریافت نامه پذیرش از دانشگاه و پرداخت شهریه یک ترم
  • ثبت‌نام در سایت سفارت سوئد
  • بارگزاری مدارک لازم برای دریافت ویزا
  • تکمیل فرم درخواست ویزا
  • پرداخت هزینه ویزا
  • رزرو وقت سفارت برای انگشت‌ نگاری
  • حضور در سفارت با تعیین وقت قبلی به همراه اصل مدارک و فرم درخواست ویزا
  ویزای تحصیلی در سوئد بر اساس مدت زمان اقامت شما به دو نوع ویزای کوتاه‎مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود.

  مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد

  بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه باید هرچه سریع‌تر آماده‌سازی مدارک خود را شروع کنید. مدت زمان صدور ویزا می‌تواند تا 90 روز طول بکشد. به همین علت توصیه می‌شود 3 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی برای دریافت ویزا و ارائه مدارک اقدام کنید. با در نظر گرفتن این بازه زمانی، شما باید برای آماده کردن دقیق مدارک خود حداقل 5 تا 6 هفته زمان در نظر بگیرید و برنامه‌ریزی کنید. لیست مدارک لازم برای ویزای تحصیلی سوئد عبارتند از:

  • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
  • نامه پذیرش از دانشگاه که در آن اطلاعات کاملی از زمان شروع ترم تحصیلی و مدت زمان دوره آموزشی شما به خصوص در مقطع دکتری ذکر شده باشد.
  • مدارک مالی مبنی بر پرداخت قسط اول شهریه دانشگاه
  • میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی سوئد با ارائه گردش حساب بانکی برای پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور، به میزان 840 یورو در ماه حداقل برای 10 ماه تا 1 سال زندگی در سوئد
  • سند پرداخت هزینه ویزای تحصیلی سوئد به مقدار 130 یورو
  • فرم درخواست ویزا
  • مدرک تحصیلی قبلی و ریزنمرات
  • گواهی سلامت پزشکی
  • گواهی پوشش بیمه درمانی در سوئد به میزان 30 هزار یورو
  • مدارکی دال بر مشخص بودن محل اقامت شما در کشور سوئد

  دقت کنید که تمامی این مدارک باید معتبر بوده و به زبان انگلیسی یا سوئدی ترجمه شده باشند و علاوه بر بارگزاری در سایت سفارت سوئد باید نسخه اصلی و فیزیکی مدارک نیز در روز انگشت‌ نگاری همراه شما باشد. همچنین این مدارک می‌تواند شامل مدارک دیگری از جمله مدارک دریافت بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی باشد.

  در صورت تمایل می‌توانید جهت کسب اطلاعات کامل در خصوص مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کشور سوئد و آماده‌سازی مدارک از مشاوره و خدمات موسسه مهاجرتی میرداماد استفاده کنید. کارشناسان ما با بررسی شرایط شما لیست کامل مدارک مورد نیاز را در اختیارتان گذاشته و تا دریافت ویزای تحصیلی پرونده شما را مدیریت خواهند کرد.

  الزامات مهارت‌های زبان برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد

  برای صدور ویزا، سفارت از شما مدرک زبان خاصی تقاضا نمی‌کند و فقط دانشگاه‌های سوئد برای پذیرش از شما مدرک زبان درخواست می‌کنند. سفارت به نامه پذیرش شما از دانشگاه دقت می‌کند. در سوئد بسته به مقطع و رشته تحصیلی دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی و سوئدی برگزار می‌شوند. اکثر برنامه‌های تحصیلی در مقطع دکتری و ارشد به زبان انگلیسی و رشته‌های مقطع کارشناسی به زبان سوئدی ارائه می‌شوند. بنابراین با توجه به مقطع و نوع زبان انتخابی باید مدرک زبان سوئدی معتبر در سطح B2 یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک، آزمون PTE، آزمون تافل IBT یا C1 پیشرفته ارائه کنید.

  اخذ ویزای همراه تحصیلی سوئد

  متقاضیانی که موفق به مهاجرت به سوئد شوند و اقامت تحصیلی این کشور را دریافت کنند، می‌توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را نیز همراه خود به کشور سوئد ببرند. کشور سوئد از جمله کشورهایی است که اجازه صدور همزمان ویزای همراه را با ویزای اصلی متقاضی می‌دهد و تا زمانی که ویزای متقاضی اصلی دارای اعتبار باشد، ویزای همراهان نیز اعتبار دارد.

  فرزندان زیر 18 سال می‌توانند از امکان تحصیل در مدارس سوئد برخوردار شوند و همسر متقاضی در صورتی که مدت اقامت بیش از 6 ماه باشد، می‌تواند در سوئد به صورت تمام وقت کار کند. همچنین اگر متقاضی در مقطع دکتری مشغول به تحصیل باشد، همسر و فرزندان او می‌توانند اقامت دائم سوئد را دریافت کنند. هزینه درخواست ویزای همراه سوئد برای افراد بالای 18 سال 1500 کرون سوئد و برای افراد زیر 18 سال 750 کرون است.

  سخن پایانی

  در این مقاله در مورد ویزای تحصیلی سوئد مطالبی را خدمت شما عزیزان ارائه کردیم. اگر چه دریافت ویزای تحصیل در کشور سوئد ممکن است به ظاهر پیچیدگی زیادی نداشته باشد اما در مواردی هم دیده شده که درخواست ویزای تحصیلی متقاضیان رد شده است و متقاضیان وارد پروسه پیچیده درخواست برای تجدید نظر شده‌اند. بنابراین توصیه می‌شود برای جلوگیری از هرگونه اشتباه و ریسک در اخذ ویزا، از خدمات وکلا و کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد استفاده نمایید. وکلای ما با سال‌ها تجربه در زمینه اخذ ویزا کشور سوئد، شما را تا پایان مسیر دریافت اقامت تحصیلی سوئد همراهی می‌کنند.

  سوالات متداول

  تمکن مالی لازم برای ویزا تحصیلی سوئد چقدر است؟

  میزان تمکن مالی لازم حداقل ۸۴۰ یورو در ماه یا ۱۶۵ یورو در ماه در صورت دریافت غذا و اقامت رایگان به مدت حداقل 10 ماه زندگی در سوئد است.

  مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کشور سوئد چقدر است؟

  مدت زمان معمول و عادی برای بررسی مدارک توسط سفارت و صدور ویزای تحصیلی 2 تا 3 ماه است.

  آیا امکان کار حین تحصیل در کشور سوئد وجود دارد؟

  در صورتی که ویزای تحصیلی بلندمدت سوئد را داشته باشید هیچ محدودیتی برای کار شما در این کشور حین تحصیل وجود ندارد.

  هزینه اخذ ویزای تحصیلی کشور سوئد چقدر است؟

  برای دریافت ویزای تحصیلی باید حدود 130 یورو یا 1500 کرون سوئد هزینه درخواست ویزا پرداخت کنید.

  آیا امکان اخذ اقامت دائم بعد از تحصیل در کشور سوئد وجود دارد؟

  بله، دانشجویان می‌توانند بعد از اتمام تحصیل به دنبال شغل در سوئد باشند و ویزای کاری دریافت کنند. بعد از حدود 5 سال کار در سوئد امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد

  مقالات مرتبط

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

  اگر می‌خواهید در کشوری با آموزشی پیشرفته و فرصت‌های علمی و حرفه‌ای عالی در رشته پزشکی تحصیل کنید، سوئد انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. این کشور یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی در زمینه بهداشت و پزشکی به‌حساب می‌آید. تحصیل...

  ویزای تحصیلی سوئد

  ویزای تحصیلی سوئد

  دریافت ویزای تحصیلی سوئد به دانشجویان فرصت زندگی و تحصیل در یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی را می‌دهد. سوئد از جمله کشورهای حوزه اسکاندیناوی است و اگرچه که آب و هوای سردی به خصوص در قسمت‌های شمالی‌ دارد، اما از...

  نظرات کاربران