اخذ تابعیت و شهروندی سوئد

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  کشور سوئد یکی از بهترین مکان ها برای زندگی مهاجران است. مراقبت های بهداشتی مقرون به صرفه و سطح بالای کیفیت زندگی از ویژگی های زندگی در این کشور است. سوئد در توسعه پایدار، سطح آزادی، عملکرد زیست محیطی، سطوح شادی در رتبه “بسیار بالا” و پذیرش مهاجران در رتبه “بالا” قرار دارد. تنها مؤلفه‌ای که سوئد را در رتبه ‌بندی منفی قرار می دهد، هزینه زندگی این کشور است که “بسیار بالا” است. در این مقاله به قلم مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد به ارائه اطلاعات لازم در مورد اخذ تابعیت و شهروندی سوئد می پردازیم. با ما همراه باشید.

  شرایط اخذ تابعیت سوئد

  افرادی که قصد مهاجرت به سوئد و اخذ تابعیت این کشور را دارند باید بدانند که برای اعطای تابعیت و شهروندی کشور سوئد، متقاضیان معمولاً باید حداقل 5 سال در این کشور زندگی کرده باشند. با این حال، تمام زمان اقامت در این کشور شامل این حداقل زمان نمی شود و بستگی به نوع مجوز اقامت و هدف اقامت دارد و شامل همه مجوزهای اقامت دائم می شود. زمانی که حداقل 5 سال متوالی در سوئد زندگی کرده باشید و تمام شرایط دیگر را داشته باشید، می توانید برای شهروندی کشور سوئد درخواست دهید. پاسپورت سوئدی یکی از بهترین پاسپورت های جهان است. شهروندی وابستگی شما را با سوئد تقویت می کند و با مردم سوئد بیشتر ادغام می شود. این به شما فرصت های بیشتر، حق رای در انتخابات، واجد شرایط شرکت در انتخابات پارلمانی و همچنین حق بی قید و شرط اقامت در سوئد را می دهد. از مهم ترین شرایط کلی اخذ تابعیت کشور سوئد برای همه روش های مهاجرتی موارد زیر را می توان نام برد:

  • دارا بودن گواهی تمکن مالی و اثبات توانایی تامین هزینه های زندگی در مدت اقامت در سوئد
  • دارا بودن مدرک زبان سوئدی یا انگلیسی
  • تکمیل فرم درخواست اخذ تابعیت و شهروندی کشور سوئد از روش های مهاجرتی مختلف
  • دارا بودن مدارک هویتی ترجمه و تایید شده
  • دارا بودن پاسپورت با اعتبار کافی
  • دارا بودن مدرک تحصیلی دیپلم به بالا برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد
  • دارا بودن رزومه کاری و سوابق کار حرفه ای و جاب آفر از کارفرمای سوئدی برای اخذ ویزای کار
  • دارا بودن سرمایه لازم و دارایی های با ارزش بالا برای اخذ ویزای سرمایه گذاری

  اخذ تابعیت کشور سوئد از طریق کار

  کشور سوئد از آن دسته کشورهای اروپایی است که به دلیل سالخورده بودن جمعیت و نیاز به نیروی کار جوان با کمبود کارگران و کارکنان ماهر و حرفه ای در زمینه های به خصوصی مواجه است. این کشور به نیروی کاری متخصص در حوزه های علوم کامپیوتر، مهندسی برق، پرستار سالمند و کودک، مهندسی ساخت و ساز و تاسیسات، طراح سایت و برنامه نویس های شبکه نیاز دارد. متقاضیانی که دارای پیشنهاد کاری Job Offer از کارفرمایان سوئدی هستند، می توانند برای اخذ ویزای کار سوئد اقدام کنند. در واقع تنها راه مهاجرت به سوئد از طریق کار و اخذ ویزای کار این کشور دریافت پیشنهاد کاری از کارفرمای سوئدی است. بدین منظور متقاضیان می توانند از طریق موسسه های کاریابی و مراجعه به وب سایت این موسسه ها و آژانس های کاریابی در سوئد کارفرمای مورد نظر را پیدا کرده و مدارک درخواستی را برای آن ها ارسال کنند. مدت زمان اعتبار ویزای کاری سوئد بیشتر به مدت زمان قرارداد با کارفرمای سوئدی بستگی دارد. متقاضیان با دریافت ویزای کار سوئد در ابتدا مجوز اقامت 2 ساله دریافت می کند که قابل تمدید است. پس از 4 سال کار و اشتغال در سوئد امکان اخذ مجوز اقامت دائم و پس از 5 سال امکان اخذ تابعیت و شهروندی این کشور وجود دارد.

  اخذ شهروندی کشور سوئد از طریق تحصیل

  تحصیل در سوئد از دیگر روش های گرفتن تابعیت سوئد و مهاجرت به این کشور است. البته اخذ مجوز دانشجویی سوئد معمولاً به اقامت دائم این کشور منتهی نمی شود، اما یک استثنا در این مورد وجود دارد: اگر در حال تحصیل در مقطع دکترا هستید، تعداد سال هایی که در سوئد تحصیل می کنید، به عنوان اقامت دائم محاسبه می شود. این بدان معناست که پس از اخذ مجوز دانشجوی دکترا برای حدود 4 سال، می توانید اقامت دائم دریافت کنید. مجوز دانشجوی دکترا را می توان با انواع دیگر مجوزها مانند مجوزهای پژوهشی یا مجوزهای کاری برای اخذ اقامت دائم و برآورده کردن شرایط 4 ساله ترکیب کرد. مجوز اقامت موقت برای تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه های سوئد نیز ممکن است در حال حاضر شامل این قانون شود، زیرا می تواند منجر به اقامت دائم شود، اما تنها در صورتی که متقاضی قصد داشته باشد پس از اتمام تحصیلات خود در سوئد بماند. علاوه بر این، اداره مهاجرت سوئد بررسی می کند که متقاضی در طول دوره اقامت خود در سوئد چه کارهایی انجام داده، یعنی آیا اقدامات مختلف را برای اقامت در این کشور انجام داده است یا خیر. در نهایت متقاضی پس از فارغ التحصیلی و یافتن کار مناسب و در صورت کار در این کشور به مدت 4 تا 5 سال می تواند تابعیت و شهروندی کشور سوئد را دریافت کند.

  پس از 5سال اقانت کاری امکان اخذ تابعیت وشهروندی کشور را دارید

  اخذ تابعیت و شهروندی کشور سوئد از طریق ازدواج

  اگر متقاضی با یک شهروند سوئدی ازدواج کند، یا در یک شراکت ثبت شده با یک شهروند سوئدی زندگی کند یا با یک شهروند سوئدی زندگی مشترک داشته باشد، می تواند پس از 3 سال برای اخذ تابعیت سوئد درخواست دهد. در این موارد زوجین باید 2 سال گذشته با هم زندگی کرده باشند. ازدواج با یکدیگر کافی نیست، باید با هم زندگی کنند. اگر همسر متقاضی قبلا تابعیتی غیر از ملیت سوئدی داشته یا بدون تابعیت بوده است، باید حداقل 2 سال شهروند سوئد باشد. علاوه بر این متقاضی باید در طول مدت اقامت خود در سوئد به خوبی با جامعه سوئد سازگار شده باشد. متقاضیانی که به مدت 10 سال با یک شهروند سوئدی در خارج از این کشور زندگی کرده باشند، نیز می توانند برای اخذ تابعیت و شهروندی کشور سوئد اقدام کنند. از دیگر شرایط شهروندی سوئد از طریق ازدواج می توان به طول مدت ازدواج، دارا بودن مهارت و دانش زبان سوئدی و توانایی تامین هزینه های زندگی در مدت اقامت در سوئد اشاره کرد.

  اخذ تابعیت کشور سوئد از طریق تولد فرزند

  کودکانی که در کشور سوئد به دنیا می آیند تابعیتی مشابه والدین خود دریافت می کنند. اگر والدین کودک شهروند کشوری خارج از اتحادیه اروپا باشند، والدین باید برای مجوز اقامت کودک درخواست دهند. یک کودک در بدو تولد تابعیت سوئد را خواهد داشت، صرف نظر از مکان تولد، تا زمانی که یکی از والدین او شهروند سوئد باشند. یک کودک می تواند تابعیت این کشور را دریافت کند، اگر

  • یکی از والدین کودک شهروند سوئد باشد، فرقی نمی کند که کودک در سوئد یا خارج از این کشور متولد شود.
  • یکی از والدین فوت شده کودک شهروند سوئد باشد.

  هنگامی که اداره مهاجرت سوئد از تولد کودک بدون تابعیت سوئدی در این کشور مطلع می شود، نامه ای به والدین کودک می فرستد. این والدین هستند که باید برای اجازه اقامت فرزندشان درخواست دهند. سپس به کودک اجازه اقامت موقت داده می شود که بیش از 2 سال اعتبار ندارد. در صورتی که کودک دارای مجوز اقامت دائم باشد و از 3 سال پیش در سوئد اقامت داشته باشد، یا اگر کودک بدون تابعیت باشد، می تواند از طریق اطلاع رسانی توسط والدین یا قیم تابعیت سوئد را دریافت کند.

  اخذ تابعیت کشور سوئد از طریق سرمایه گذاری

  به طور کلی سوئد تابعیت را صرفاً بر اساس سرمایه گذاری یا داشتن یک تجارت در این کشور اعطا نمی کند. همه سرمایه ‌گذاران باید فرآیندها و روند اخذ تابعیت را طی کنند. اما سوئد فرصتی را برای کارآفرینان خارجی فراهم می کند تا با راه اندازی کسب و کار در این کشور اقامت خود را دریافت کنند. ویزای سرمایه گذاری سوئد به مدت یک سال اعتبار دارد. با این حال، اگر تصمیم به زندگی در سوئد دارید، می توانید برای یک مجوز اقامت با اعتبار 5 سال درخواست دهید که به شما امکان می دهد حداقل اقامت 5 ساله لازم برای درخواست شهروندی را داشته باشید. از شرایط گرفتن تابعیت سوئد از طریق سرمایه گذاری موارد زیر را می توان نام برد:

  • متقاضی برای سرمایه گذاری در سوئد باید دارای تمکن مالی کافی و درآمد مناسب باشد تا اطمینان حاصل شود که می تواند با موفقیت از خود و خانواده خود در طول دوره اقامت خود حمایت کند.
  • متقاضی باید حداقل 200.000 کرون سوئد برای خود، به اضافه 100.000 کرون دیگر برای همسر یا شریک زندگی خود و 50.000 کرون برای هر فرزند خود در یک حساب بانکی داشته باشد.
  • اگر متقاضی با همسر و 2 فرزند خود به سوئد مهاجرت می کند، باید مدرکی مبنی بر 400.000 کرون سوئد برای تامین هزینه های زندگی خانواده خود ارائه دهد.
  • علاوه بر درآمد مورد نیاز، متقاضی باید نشان دهد که تجربه اداره یک کسب و کار را دارد و باید حداقل 50 درصد از کسب و کار را در اختیار داشته باشد.
  • متقاضی باید به زبان سوئدی یا انگلیسی تسلط داشته باشد.

  هزینه تابعیت در کشور سوئد

  متقاضیان بین المللی برای اخذ تابعیت این کشور باید هزینه های درخواست را پرداخت کنند. البته امکان پرداخت هزینه ها به صورت آنلاین نیز وجود دارد. اگر در مورد هزینه های اخذ تابعیت و چگونگی پرداخت آن ها اطلاع کمی دارید و یا نمی دانید از کجا باید شروع کنید، مشاوران و کارشناسان ماهر موسسه مهاجرتی میرداماد با اطلاع کامل از روند اخذ تابعیت سوئد مشاوره های مهاجرتی سودمندی به شما ارائه می دهند. هزینه های تابعیت این کشور برای متقاضیان بین المللی عبارت است از:

  هزینه درخواست شهروندی سوئد1.500 کرون سوئد
  هزینه درخواست شهروندی برای فرزندخوانده زیر 15 سال175 کرون سوئد
  هزینه درخواست شهروندی برای کودکان زیر 18 سال تحت پوشش و تکفل متقاضیرایگان
  هزینه اعلام درخواست شهروندی سوئد برای کودکان زیر 18 سال175 کرون سوئد
  هزینه اعلام درخواست شهروندی برای کودکان 18 تا 21 سال175 کرون سوئد
  هزینه حفظ شهروندی و تابعیت175 کرون سوئد
  هزینه حفظ شهروندی و تابعیت قبل از حولای 2001475 کرون سوئد
  هزینه ترک تابعیترایگان
  دارا بودن مجوز اقامتاخذ تابعیتسوئد برای اخذ تابعیت این کسور الزامی است

  مدارک لازم اخذ تابعیت در سوئد

  متقاضیان بین المللی برای اینکه بتوانند شهروند سوئد شوند، باید دارای شرایط شهروندی کشور سوئد باشند و مدارک لازم را ارائه دهند. بر اساس قوانین شهروندی سوئد متقاضیان واجد شرایط گرفتن تابعیت سوئد باید دارای همه مدارک لازم باشند. مهم ترین مدارک لازم اخذ تابعیت و شهروندی این کشور عبارت است از:

  • پاسپورت معتبر: اگر قبلاً با پاسپورت های دیگر به سوئد سفر می ‌کردید، بدون در نظر گرفتن شرایط، آن ها را نیز در مصاحبه همراه بیاورید.
  • مدارک هویتی: اگر به صورت آنلاین درخواست نمی دهید، به یک عکس 30 در40  میلی متری، کپی پاسپورت، فرم درخواست اجازه اقامت برای اقامت در سوئد، فرم شماره 161011، فرم مشخصات خانواده شماره 239011 نیاز دارید.
  • فرم وکالت نامه: اگر می خواهید یکی از اعضای خانواده تان در سوئد وکالت شما را به عهده بگیرد، می توانید به او وکالت بدهید. اگر یکی از اعضای خانواده شما وکالتنامه داشته باشد، درخواست برای آن ها ارسال می شود و این وظیفه اوست که شما را از تصمیم اداره مهاجرت مطلع کند. اگر به کسی وکالت نداده اید، سفارت نتیجه را به شما اطلاع می دهد.
  • شرایط سنی: به سن 18 سالگی رسیده باشید و بتوانید هویت خود را تأیید کنید.
  • مدرک اقامت: دارای شرایط لازم برای اقامت معمولی باشید، به این معنی که باید مدت معینی در سوئد زندگی کرده باشید و زندگی منظمی در سوئد داشته‌ باشید.
  • گواهی عدم سوابق جنایی: بر طبق حقوق شهروندی سوئد در مدت زمان اقامت در سوئد باید به دور از هر گونه سوابق جرم و جنایت و خلاف قانونی باشید.
  • مجوز اقامت: باید دارای مجوز اقامت دائم (و نه مجوز اقامت موقت) یا دارای حق اقامت یا کارت اقامت (برای کسانی که شهروند اتحادیه اروپا یا از بستگان نزدیک یک شهروند اتحادیه اروپا هستند) باشید.

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد اخذ تابعیت و شهروندی سوئد موارد لازم و ضروری ارائه شد و به این پرسش پاسخ داده شد که بر اساس قوانین شهروندی این کشور چگونه تابعیت دریافت کنیم؟ اگر قصد اخذ تابعیت و شهروندی کشور سوئد از روش های مهاجرتی را دارید، کافی است با مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد مشاوره کنید.

  سوالات متداول در مورد اخذ تابعیت و شهروندی سوئد

  مشاغل مورد نیاز کشور سوئد کدامند؟

  این کشور به نیروی کاری متخصص در حوزه های علوم کامپیوتر، مهندسی برق، پرستار سالمند و کودک، مهندسی ساخت و ساز و تاسیسات، طراح سایت و برنامه نویس های شبکه نیاز دارد.

  پس از چند سال امکان اخذ تابعیت کشور سوئد از طریق تحصیل وجود دارد؟

  متقاضی پس از فارغ التحصیلی و یافتن کار مناسب و در صورت کار در این کشور به مدت 4 تا 5 سال می تواند تابعیت و شهروندی کشور سوئد را دریافت کند.

  مهم ترین شرایط شهروندی سوئد از طریق ازدواج کدامند؟

  طول مدت ازدواج، دارا بودن مهارت و دانش زبان سوئدی و توانایی تامین هزینه های زندگی در مدت اقامت در سوئد است.

  اخذ تابعیت کشور سوئد از طریق تولد فرزند چگونه است؟

  کودکانی که در کشور سوئد به دنیا می آیند تابعیتی مشابه والدین خود دریافت می کنند.

  شرایط مجوز اقامت برای اخذ تابعیت کشور سوئد چیست؟

   باید دارای مجوز اقامت دائم (و نه مجوز اقامت موقت) یا دارای حق اقامت یا کارت اقامت (برای کسانی که شهروند اتحادیه اروپا یا از بستگان نزدیک یک شهروند اتحادیه اروپا هستند) باشید.

  مقالات مرتبط

  اداره مهاجرت سوئد

  اداره مهاجرت سوئد

  اداره مهاجرت در سوئد مرجعی است که به درخواست اشخاصی که برای سکونت در سوئد، دید و بازدید در سوئد، تقاضای پناهجویی به دلیل تحت تعقیب بودن، و یا گرفتن تابعیت سوئد  تقاضا کرده اند، رسیدگی می کند. بنابراین، اگر...

  اخذ تابعیت و شهروندی سوئد

  اخذ تابعیت و شهروندی سوئد

  کشور سوئد یکی از بهترین مکان ها برای زندگی مهاجران است. مراقبت های بهداشتی مقرون به صرفه و سطح بالای کیفیت زندگی از ویژگی های زندگی در این کشور است. سوئد در توسعه پایدار، سطح آزادی، عملکرد زیست محیطی، سطوح...

  نظرات کاربران