تحصیل پزشکی در چین

کشور چین هر ساله میزبان حدود 10000 دانشجوی خارجی از سراسر دنیا در دانشگاه‌های پزشکی خود می‌باشد. هزینه‌های تحصیل در این کشور نسبت به کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان و کانادا بسیار ارزان‌تر است و مدارک علمی معتبر، وجود اساتید نخبه و حضور دانشگاه‌های پزشکی این کشور در میان برترین دانشگاه‌های جهان باعث شده است تا بسیاری از دانشجویان علاقمند به تحصیل در این کشور شوند. کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد با داشتن سابقه‌ای درخشان در امور مربوط به مهاجرت تحصیلی، آماده ارائه خدمات اخذ ویزای تحصیلی چین به شما عزیزان می باشند، فقط کافیست با شماره 07191009294 تماس بگیرید. در این مقاله اطلاعات مفیدی را در رابطه با شرایط تحصیل پزشکی در چین و موارد مربوط به آن برای شما آورده شده است.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  مروری بر تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور چین

  تحصیل پزشکی در چین با عنوان MBBS که مخفف Medicine of Bachelor  و  Bachelor of Surger است شناخته می‌شود. تحصیل در این رشته حدود 4 تا 6 سال به طول می‌انجامد که در طی این مدت دانشجویان واحدهایی همچون آناتومی، فیزیولوژی، آسیب شناسی، بیوشیمی، میکروبیولوژی و … را می‌گذرانند و پس از پایان دوران تحصیل خود مدرک پزشکی را دریافت می‌کنند. در کشور چین 52 دانشگاه برای ارائه و تدریس دروس به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی تایید شده اند. چین از بهترین کشورها برای تحصیل رشته‌های پزشکی است چرا که سازمان بهداشت جهانی WHO نیز آموزش پزشکی در این کشور را تایید کرده است.

  تحصیل دندانپزشکی در چین نیز با عنوان BDS یا کارشناسی جراحی دندانپزشکی شناخته می‌شود و حداقل 4 سال طول می‌کشد. فارغ التحصیلان این رشته پس از پایان تحصیلات باید در یک آزمون مجوز سراسری شرکت کنند. تمرکز دانشکده‌های دندانپزشکی در چین بیشتر بر روی طب دهان، جراحی‌های فک و صورت و آسیب‌های دهان و دندان قرار دارد.

  شرایط تحصیل پزشکی در چین

  گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های چین نیز مانند سایر کشورها نیازمند این است که دانشجویان شرایط خواسته شده از سوی آنها را داشته باشند. شرایط تحصیل پزشکی در چین و همچنین شرایط تحصیل دندانپزشکی در چین عبارتند از:

  ردیفشرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های چین
  1محدوده سنی 18 تا 30 سال
  2داشتن مدرک دیپلم از کشور مبدا
  3داشتن نمرات و معدل خوب در سوابق تحصیلی دانشجویان
  4داشتن تمکن مالی کافی

  دانشگاه‌های معتبر پزشکی و دندانپزشکی در چین

  دانشجویانی که برای تحصیل پزشکی چین را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند لازم است بدانند که بسیاری از دانشگاه‌های این کشور پرجمعیت آسیایی دارای رنکینگ QS خوبی در سطح جهان هستند و تحصیل در این دانشگاه‌ها فرصت بی‌نظیری برای علم آموزی آنها فراهم می‌کند چرا که باعث می‌شود تا دانشجویان از تجربه بهترین اساتید استفاده کنند و از امکانات پیشرفته آموزشی بهره مند شوند.

  نام دانشگاهرنکینگ QS جهانی در سال 2023
  دانشگاه پزشکی پکینگ12
  دانشگاه پزشکی چینهوا14
  دانشکده پزشکی فودان34
  دانشگاه ژجیانگ42
  دانشگاه پزشکی نانجینگ133
  دانشگاه پزشکی ووهان194
  دانشگاه پزشکی سان یات-سن267
  دانشگاه پزشکی جیاتونگ شانگهای302
  دانشگاه پزشکی سیچوان406
  دانشگاه مرکزی جنوب499

  اکثر این دانشگاه‌ها برنامه MBBS خود را در مدت 6 سال ارائه می‌دهند که در 5 سال اول دانشجویان به مطالعه دروس تئوری می‌پردازند و در سال آخر به کارورزی در بیمارستان مشغول می‌شوند.

  سال تحصیلیدروس ارائه شده
  سال اولشیمی، شیمی آلی، فیزیک، آناتومی، بیولوژی سلولی، بافت شناسی و رویان شناسی، آشنایی با کشور چین
  سال دومفیزیولوژی، روانشناسی، بیوشیمی، اصول پزشکی، میکروبیولوژی، آناتومی پاتولوژیک، ژنتیک پزشکی، بیهوشی، انگل شناسی
  سال سومآمار پزشکی، پاتوبیولوژی، زیست‌شناسی مولکولی، طب پیشگیری، طب سنتی، تصویربرداری، پزشکی قانونی، اپیدمیولوژی، پزشکی هسته ای
  سال چهارمتشخیص آزمایش، تشخیص تصویر، پزشکی داخلی، پزشکی اطفال، جراحی، زنان زایمان
  سال پنجمطب داخلی، درماتولوژی، بیماری‌های عفونی، جراحی2، بیماری‌های مقاربتی، روانشناسی، گوش وحلق و بینی، دندانپزشکی، نرولوژی، چشم پزشکی، طب اورژانس، مبانی پزشکی چین
  سال ششمکارورزی در بیمارستان

  مدارک مورد نیاز تحصیل پزشکی در چین

  دانشجویانی که برای تحصیل در چین پزشکی را مدنظر دارند، در ابتدا باید مدارک لازم را به دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنند و پس از گرفتن پذیرش از این دانشگاه‌ها مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی خود را به سفارت جمهوری خلق چین در ایران تحویل دهند.

  مدارک لازم برای دریافت ویزا برای تحصیل پزشکی و تحصیل دندانپزشکی چین عبارتند از:

  • ارائه پاسپورت
  • ارائه کپی مدارک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه
  • چند قطعه عکس پرسنلی مناسب
  • ارائه نامه پذیرش دانشگاه چین
  • نامه گواهی سلامت جسم و روح
  • نوشتن انگیزه نامه
  • ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا چینی
  • ارائه رزومه تحصیلی
  • ارائه مدرک دیپلم
  • نامه تایید تمکن مالی کافی
  هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین بسیار مقرون به صرفه است.

  هزینه تحصیل پزشکی در چین

  از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور آسیایی را دارند این است که هزینه تحصیل پزشکی در چین و هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین چقدر است؟ نکته جالب توجه این است که تحصیل پزشکی در کشور چین در مقایسه با کشورهای قدرتمندی مانند آمریکا و انگلستان بسیار ارزان‌تر است  و هزینه‌های تحصیل در این کشور برای دانشجویان خارجی مقرون به صرفه است. نکته مهم دیگر این است که رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی از آن دسته از رشته‌هایی هستند که واحدهای عملی زیادی دارند و همین مورد باعث می‌شود تا شهریه آنها نسبت به سایر رشته‌ها کمی سنگین‌تر باشد. در جدول زیر نگاهی به هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه‌های پزشکی چین می‌اندازیم:

  نام دانشگاهشهریه سالانه به یوان چینشهریه سالانه به دلار آمریکا
  دانشگاه پزشکی شانتو (SUMC)400005790
  دانشگاه پزشکی دالیان (DMU)420006079
  دانشگاه پزشکی جینجو350005066

  بورسیه‌های تحصیلی رشته های پزشکی در چین

  برخی از دانشگاه‌های این کشور وجود دارند که دانشجویان خارجی را تحت حمایت مالی خود قرار می‌دهند و به آن‌ها بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند. این بورسیه‌ها به کسانی تعلق می‌گیرد که دارای نمرات عالی باشند و از نخبگان تحصیلی محسوب شوند و اثیات کنند که در وضعیت مالی مناسبی به سر نمی‌برند. میزان حمایت مالی دانشگاه‌ها از دانشجویان به اندازه مبالغ مختلفی می‌تواند باشد. برخی از این بورسیه‌ها تمامی هزینه‌های تحصیلی دانشجویان را تقبل می‌کنند اما برخی دیگر تنها درصدی از این هزینه‌ها را پوشش می‌دهند.

  انواع بورسیه‌های کشور چین شامل موارد زیر است:

  • بورسیه دولتی کشور چین
  • بورسیه محلی کشور چین
  • بورسیه دانشگاهی چین
  • بورسیه کنفوسیوس کشور چین

  هزینه زندگی دانشجویی در چین

  هزینه زندگی دانشجویی در چین فقط محدود به شهریه دانشگاه و تهیه کتاب‌ها و جزوات نمی‌شود بلکه هزینه‌های دیگری مانند اسکان، اقلام و کالاهای مصرفی روزانه، حمل و نقل و … نیز می‌شود. برای اطلاع از مزایا و معایب زندگی در چین می توانید به مقاله مربوط به آن در سایت میرداماد مراجعه کنید.

  هزینه های زندگی روزمرههزینه های زندگی روزمره در شهرهای بزرگ مثل پکن، شنژن و شانگهایتا 1200 دلار در ماه
  هزینه های زندگی روزمره در شهرهای کوچک‌تر850 تا 1000 دلار
  هزینه‌های محل اقامتاجاره ماهانه خوابگاه‌های دانشجویی160 تا 400 دلار
  اجاره ماهانه آپارتمان یک خوابه300 تا 1000 دلار
  هزینه ماهانه آب و برق و گازحدود 50 دلار
  بیمه درمانیهزینه بیمه به ازای هر 180 روزحدود 60 دلار
  حمل و نقلبلیط مترو0.5 دلار
  کرایه تاکسی به ازای هر کیلومتر0.33 دلار
  اتوبوس های درون شهری0.3 دلار

  ویزای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور چین

  ویزای تحصیلی کشور چین به 2 نوع X1 و X2 تقسیم می‌شود. ویزای X1 مختص کسانی است که قصد دارند تا بیش از 6 ماه در این کشور باشند و ویزای X2 مناسب افرادی است که مدت اقامت آنها در کشور چین کمتر از 6 ماه است. از آنجایی که تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در کشور چین بیش از 4 سال به طول می‌انجامد بنابراین دانشجویان این رشته ویزای نوع X1 را دریافت می‌کنند. این ویزا در ابتدا اعتبار 90 روزه دارد که دانشجویان پس از ورود به چین و مستقر شدن در این کشور می‌توانند برای دریافت اقامت موقت اقدام کنند. برای اطلاع دقیق از سایر انواع ویزاها و روش‌های مهاجرت به چین با وکلای بلتجربه موسسه مهاجرتی میرداماد در ارتباط باشید.

  مدارک لازم برای دریافت این نوع ویزا عبارت است از:

  • اصل پاسپورت
  • تکمیل فرم درخواست ویزا
  • ارائه یک قطعه عکس پاسپورتی
  • ارائه اصل و کپی نامه پذیرش دانشگاه چین
  • ارائه رسید پرداخت هزینه صدور ویزا (حدود 66 دلار)
  • مجوز اقامت در چین
  • ارائه بلیط هواپیما

  پس از ارائه مدارک بالا به سفارت چین و انجام مصاحبه حضوری، حدود یک هفته تا صدور ویزای تحصیلی زمان می‌برد.

  شرایط کار برای دانشجویان تحصیل پزشکی در چین

  در کشور چین، کار کردن در حین تحصیل برای دانشجویان خارجی غیرممکن نیست اما برای این کار دانشجویان حتما باید به زبان چینی مسلط باشند و یا اینکه توسط کارفرمایی استخدام شوند که مجوز استخدام نیروی خارجی را داشته باشد. داشتن سابقه کاری نیز از دیگر عوامل مهم در فرایند استخدام است بنابراین کمتر کسی پیدا می‌شود که در هنگام تحصیل تمامی این شرایط را دارا باشد. اما پس از فارغ التحصیلی اگر مایل به کار کردن و ماندن در این کشور باشند باید به طور قانونی اقدام کنند و ابتدا ویزای خود را از نوع تحصیلی به ویزای کاری چین تغییر دهند.

  برای کار در این کشور نیاز است تا دانشجویان به زبان چینی مسلط باشند.

  وضعیت اقامت دانشجویان رشته پزشکی و دندانپزشکی در چین

  دانشجویان خارجی تحصیل پزشکی و تحصیل دندانپزشکی چین بعد از فارغ التحصیلی، اگر تمایل به ادامه زندگی در این کشور داشته باشند می‌توانند برای گرفتن مجوز کار و مجوز اقامت به اداره ورود و خروج چین مراجعه کنند. صدور مجوز کار هفت روز و صدور مجوز اقامت به مدت 10 روز طول می‌کشد. برای پیدا کردن کار در کشور چین لازم است تا متقاضیان ویزای کاری خود را به ویزای Z تغییر دهند.

  ممکن است در برخی از موارد اداره ورود و خروج چین افراد را به کشور خود بازگرداند تا از آنجا برای دریافت مجوز کار و اقامت اقدام کنند. این کار به منظور اثبات صلاحیت متقاضیان صورت می‌گیرد. مجوز کار به افرادی تعلق می‌گیرد که از سوی یک بیمارستان یا کلینیک در کشور چین نامه استخدام دریافت کرده باشند.

  مزایا و معایب تحصیل پزشکی در چین

  کشور چین با داشتن جمعیتی در حدود یک و نیم میلیارد نفر یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های موجود در جهان است. این کشور بیشینه‌ی تاریخی درخشانی در زمینه پزشکی دارد. از جمله مزایایی که باعث می‌شود سالانه حدود 10000 نفر از سراسر جهان برای تحصیل پزشکی و تحصیل دندانپزشکی چین را انتخاب کنند عبارت است از:

  • هزینه پایین زندگی در کشور چین نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی
  • وجود ثبات اقتصادی در این کشور
  • وجود تعداد زیاد دانشگاه‌ها در این کشور و قدرت انتخاب بالای دانشجوها برای گزینش دانشگاه مدنظرشان
  • پایین بودن هزینه تحصیل در این کشور
  • مدت زمان کمتر تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی نسبت به برخی از کشورها
  • آموزش پزشکی سنتی در کنار پزشکی مدرن
  • فراهم بودن امکان تحصیل به زبان انگلیسی

  در کنار تمام ویژگی‌های خوبی که تحصیل پزشکی در چین برای دانشجویان خارجی دارد، دارای معایبی نیز می‌باشد که شامل موارد زیر است:

  • اگرچه فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در کشور چین برای دانشجویان خارجی فراهم است، اما آنها برای برقراری ارتباط با بیماران نیاز به یادگیری زبان چینی دارند که این خود یکی از معضلات دانشجویان است.
  • آموزش پزشکی در دانشگاه‌های این کشور بر روی انسان انجام نمی‌شود و برای این کار از عروسک‌های مخصوص استفاده می‌کنند.
  • در هنگام کارورزی دانشجویان اجازه لمس بدن بیمار را ندارند.
  • با وجود تعداد زیاد دانشگاه‌های درجه یک در این کشور، تعدادی دانشگاه با سطح کیفیت آموزشی پایین نیز وجود دارند.

  سخن پایانی

  کشور چین با داشتن دانشگاه‌های برتر پزشکی و دندانپزشکی در سطح جهانی، هزینه‌های مقرون به صرفه تحصیل، هزینه‌های پایین زندگی، وجود بازار کار و … هر ساله میزبان بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان است. رقابت برای قبولی و گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های برتر این کشور بسیار بالاست و لازم است دانشجویان برای موفقیت در این زمینه در انتخاب دانشگاه مورد نظر خود هوشمندانه عمل کنند. برای تحقق این کار، لازم است تا از راهنمایی‌های افراد باتجربه استفاده کرد. کارشناسان تحصیلی موسسه مهاجرت میرداماد آماده خدمت رسانی به دانشجویان عزیز در امور مربوط به گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی و دریافت ویزای تحصیلی چین هستند.

  سوالات متداول

  شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در چین به چه صورت است؟

  دانشگاه‌های پزشکی این کشور به طور معمول دانشجویان 18 تا 30 را پذیرش می‌کنند.

  آیا افرادی که برای تحصیل در چین دندانپزشکی و پزشکی را انتخاب می‌کنند نیاز به تسلط به زبان چینی دارند؟

  برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور چین نیازی به مدرک زبان چینی نیست و با زبان انگلبسی هم می‌توان به این کشور مهاجرت کرد اما برای کار در بیمارستان و برقراری ارتباط با بیماران دانشجویان باید زبان چینی بلد باشند.

  چرا هزینه‌های تحصیل در کشور چین ارزان است؟

  زیرا دولت چین به مراکز آموزشی این کشور یارانه آموزشی می‌دهد.

  مقالات مرتبط

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

  کشور چین هر ساله میزبان حدود 10000 دانشجوی خارجی از سراسر دنیا در دانشگاه‌های پزشکی خود می‌باشد. هزینه‌های تحصیل در این کشور نسبت به کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان و کانادا بسیار ارزان‌تر است و مدارک علمی معتبر، وجود اساتید نخبه...

  نظرات کاربران