کار دانشجویی در مجارستان

برخی از دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های خارجی به دنبال کشورهایی هستند که امکان کار در دوران تحصیل در دانشگاه های آن کشور وجود داشته باشد. در واقع دانشجویان با کار در حین تحصیل تجربه بهتری از زندگی دانشجویی و حتی بودجه لازم برای تامین هزینه های زندگی خود کسب می کنند. این عامل به خودی خود باعث جذابیت بیشتر کشور برای دانشجویان بین المللی می شود. ما کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد نیز در این مقاله به شرایط و الزامات کار دانشجویی در مجارستان می پردازیم و سعی می کنیم همه اطلاعات لازم در این زمینه را ارائه دهیم.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  آیا کار در طول تحصیل در مجارستان امکان پذیر است؟

  بسیاری از دانشجویان بین المللی قصد دارند در حین تحصیل کار انجام دهند و بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را با درآمد آن کار تامین کنند. این کار در مجارستان کاملاً امکان پذیر است و دانشجویان با مهاجرت تحصیلی به مجارستان می توانند گزینه های کاری زیادی را انتخاب کنند. تعداد دانشجویان دارای کار پاره وقت در مجارستان در سال 2023 در حدود 1.900 نفر می باشد. دانشجویان از کشورهای غیراتحادیه اروپا می توانند در طول تحصیل با دارا بودن مجوز کار دانشجویی کار کنند. مدت زمان کار دانشجویی در مجارستان 30 ساعت در هفته در طول دوره تحصیلی یا 66 تا 90 روز در طی تعطیلات رسمی مانند تعطیلات تابستانی است.

  دلایل یافتن شغل در دوران تحصیل در مجارستان

  دانشجویان بین المللی بنا به دلایل زیر برای یافتن کار دانشجویی در حین تحصیل در مجارستان تلاش می کنند:

  • کار پاره وقت دانشجویی در طول تحصیل یا در تعطیلات تابستانی موجب می شود تا دانشجویان هزینه های زندگی خود را بهتر تامین کنند.
  • کار دانشجویی در مجارستان موجب می شود تا دانشجویان تجربه کاری ارزشمندی کسب کنند.
  • کارفرمایان مجارستانی ساعات کاری و شرایط انعطاف پذیری را برای کار دانشجویان بین المللی فراهم می کنند (کار پاره وقت، 4 یا 6 ساعت در روز).
  • دانشجویان بین المللی می توانند بخش زیادی از هزینه زندگی خود را تامین کنند.
  • دانشجویان بین المللی با دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان و انجام کارهای دانشجویی و کسب درآمد شرایط تحصیل کم هزینه و نسبتاً رایگان را در مجارستان فراهم می کنند.

  مدت زمان کار دانشجویی در مجارستان بر اساس مقطع تحصیلی

  ساعات کاری دانشجویان مشغول تحصیل در مقاطع تحصیلی مجارستان متفاوت است. دانشجویان با تحصیل کارشناسی در مجارستان می توانند تا 10 ساعت در هفته به کار دانشجویی بپردازند. در حالی که این مدت برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تا 20 ساعت در هفته است. دانشجویان مقطع دکترا نیز می توانند تا 30 ساعت در هفته کار کنند.

  دانشجویان برای مجوز کار دانشجویی در مجارستان به کجا مراجعه کنند؟

  بیشتر دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی در مجارستان دارای دفاتر خدمات دانشجویی هستند. دانشجویان در این دفاتر می توانند اطلاعات مربوط به مشاغل موجود را دریافت کنند. این دفاتر فرصت‌ های شغلی را از طریق پایگاه ‌های اطلاعاتی و همچنین سازمان ‌دهی برنامه ‌هایی برای دانشجویانی که به دنبال شغل هستند، ارائه می ‌دهند. علاوه بر این در برنامه‌ریزی و مدیریت شغلی به دانشجویان کمک می ‌کنند.

  رایج ترین کارهای دانشجویی در مجارستان

  دانشجویان بین المللی برای کار و اشتغال دانشجویی در مجارستان می توانند در مشاغل مختلف مشغول شوند. برخی از رایج ترین مشاغل دانشجویی در حین تحصیل در مجارستان عبارت اند از:

  ارائه خدمات پذیرایی و غذا

  کار در رستوران ها، بارها یا تحویل غذا یک گزینه بسیار رایج و محبوب برای کار دانشجویی در مجارستان است. از دلایل محبوبیت این مشاغل می توان به ساعات کاری انعطاف پذیر و درآمد بسیار خوب آن اشاره کرد. در واقع دانشجویان می توانند ساعات کاری خود را در حین تحصیل در دانشگاه برنامه ریزی و درآمد خوبی دریافت کنند.

  مشاغل مرتبط با زبان

  دانشجویان بین المللی که به زبان های انگلیسی، روسی، چینی، اسپانیایی یا دیگر زبان‌ ها به عنوان زبان مادری مسلط هستند، می توانند از این مهارت برای کسب درآمد استفاده کنند. این یکی از بهترین مشاغل دانشجویی در مجارستان محسوب می شود. مشاغل مرتبط با زبان شامل ترجمه، فریلنسری و خدمات مشتری است. این مشاغل معمولاً درآمد بسیار خوبی دارند و دانشجو می تواند از زبان مادری خود برای کسب درآمد استفاده کند.

  مشاغل مرتبط با گردشگری

  مجارستان و به ویژه بوداپست یک مقصد توریستی محبوب است. بنابراین دانشجویان بین المللی با مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل می توانند کار دانشجویی مناسب در زمینه گردشگری مانند راهنمای تور، دستیاری هتل و غیره پیدا کنند.

  مشاغل مرتبط با فناوری

  پیدا کردن کار دانشجویی در مجارستان در حوزه های تکنولوژی و فناوری برای دانشجویان بین المللی مشغول تحصیل در رشته مهندسی یا فناوری اطلاعات یک گزینه عالی است. اگر دانشجویان می خواهند در حین تحصیل مهارت های حرفه ای در حوزه تکنولوژی را یاد بگیرند، کار در کارخانه ها یا کارآموزی در شرکت های معتبر بسیار مناسب است.

  : میزان درآمد کار دانشجویی در مجارستان از 300 تا 700 یورو در ماه است.

  تدریس خصوصی

  تحصیل دروس دانشگاه به یک زبان دیگر کار چندان راحتی نیست، حتی اگر این درس ها را در دوره دبیرستان خوانده باشند. با تدریس خصوصی این دروس به دانشجویان ضعیف دانشگاه، دانشجویان بین المللی نه تنها می توانند امتحان های خود را راحت تر بگذرانند، بلکه می ‌توانند درآمد خوبی داشته باشند. دانشجویان بین المللی با یک شغل دانشجویی پاره وقت می توانند بر اساس رشته تحصیلی و ساعات کار در حدود 300 تا 700 یورو در ماه درآمد داشته باشند. این درآمد ماهانه برای پوشش بیشتر یا همه مخارج زندگی دانشجویان در مجارستان کافی است.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  مدارک لازم برای اخذ مجوز کار دانشجویی در مجارستان

  دانشجویان بین المللی برای اینکه بتوانند به طور قانونی در مجارستان کار کنند، به این مدرک نیاز دارند:

  کارت شناسایی مالیاتی و کارت تامین اجتماعی (TAJ Card)

  کارت TAJ و شماره شناسه مالیاتی با هم صادر می شوند. برای دریافت شماره TAJ ابتدا باید شناسه مالیاتی دریافت شود. بدین منظور دانشجویان بین المللی باید نزدیکترین اداره مالیات (NAV) را پیدا کنند. اگر از طرف کارفرمای مجارستانی یک پیشنهاد شغلی داشته باشند، کارفرما می تواند شناسه مالیاتی و همچنین شماره TAJ را به عنوان بخشی از فرآیند استخدام برای دانشجویان درخواست کند. با دارا بودن این مدارک دانشجویان بین المللی می توانند مشغول کارهای دانشجویی پاره وقت شوند.

  نحوه یافتن کار دانشجویی در مجارستان

  بیشتر دانشگاه ها و بسیاری از آژانس های کاریابی دانشجویی می توانند به دانشجویان کمک کنند تا شغلی متناسب با برنامه تحصیلی خود پیدا کنند. اگر دانشجویان می خواهند در کترینگ یا تحویل غذا کار کنند، باید از رستوران ها در مورد این مشاغل بپرسند. اگر دانشجویان می ‌خواهند در یک شرکت کار کنند، شرکت‌ های چندملیتی بزرگ یا استارت ‌آپ ‌های فناوری می ‌توانند بهترین گزینه باشند، زیرا آن ها در حال حاضر با بسیاری از شرکت ‌های بین ‌المللی کار می ‌کنند.

  دانشجویان باید به یاد داشته باشند که اگر اولین درخواست شغلی آن ها جواب نداد، نگران نباشند. درخواست برای شغل در همه جای دنیا دشوار است. دانشجویان باید برای هر تعداد شغل که می خواهند درخواست دهند و مطمئن باشند که به زودی شغل ایده آل خود را پیدا خواهند کرد.

  مدت زمان کار دانشجویی در مجارستان

  دانشجویان بین المللی در مجارستان می توانند به مدت 20 ساعت در هفته در کنار تحصیل به صورت پاره وقت کار کنند و مبلغ قابل توجهی برای تامین هزینه های زندگی خود دریافت کنند. به طور کلی، مدت زمان کار دانشجویی برای دانشجویان در حال تحصیل کارشناسی و تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان تا 24 ساعت در هفته در طول ترم است. این دانشجویان می توانند در روزهای تعطیل رسمی مانند تعطیلات تابستان تا 90 ساعت در هفته کار کنند. از مهم ترین شرایط دریافت مجوز کار دانشجویی در مجارستان آشنایی با زبان مجاری است. درخواست مجوز کار به عنوان بخشی از درخواست اقامت دانشجو انجام می شود. بیشتر دانشجویان بین المللی در رستوران ها، فروشگاه ها، شرکت های گردشگری، هتل ها و بسیاری دیگر از مشاغل خدماتی کار می کنند. دانشجویان می توانند به راحتی هزینه های زندگی خود را از طریق مشاغل پاره وقت پوشش دهند. دارا بودن یک رزومه کاری مناسب و آشنایی به زبان این کشور برای بسیاری از کارفرمایان در شهرهایی مانند بوداپست و دبرسن یک امتیاز محسوب می شود.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  میزان درآمد و حقوق کار دانشجویی در مجارستان

  دامنه مشاغل دانشجویی در مجارستان در هر شهر متفاوت است، اما مشاغل پاره وقت در حوزه ارائه خدمات، تدریس خصوصی، کارهای هنری و صنایع دستی، تجارت بین المللی و شرکت های استارتاپ متداول تر است. دانشجویان بین المللی بر اساس محل کار خود ماهانه در حدود 500 تا 800 یورو حقوق دریافت می کنند. به طور کلی حقوق و درآمد کار دانشجویی در مجارستان ساعتی 3 تا 5 یورو می باشد.

  نکات مهم برای یافتن شغل پاره وقت دانشجویی در مجارستان

  مهم ترین نکاتی که دانشجویان بین المللی برای یافتن کار دانشجویی در حین تحصیل در مجارستان باید به آن ها توجه کنند، عبارت است از:

  دانشجویان پروفایل LinkedIn خود را ایجاد و آن را به روز کنند

   عضویت در این شبکه اجتماعی و کاری در مجارستان بسیار مهم است، زیرا کارفرمایان از این ابزار برای جستجوی رزومه و سوابق کاری دانشجویان استفاده می کنند. دانشجویان معمولاً به عنوان کارآموز پاره وقت شروع به کار می کنند، بنابراین دارا بودن تجربه کاری در بیشتر موارد عامل تعیین کننده ای برای یافتن مشاغل مناسب در مجارستان نیست.

  دانشجویان رزومه کاری خود را به روز کنند

  دانشجویان برای کار حین تحصیل در دانشگاه های مجارستان باید به دنبال مشاغلی متناسب با مهارت ها و رشته تحصیلی خود باشند.

  دانشجویان به شرکت ها و مؤسسه های بین المللی مراجعه کنند

  شرکت های بین المللی تمایل دارند دانشجویان خارجی را استخدام کنند و دارا بودن مهارت زبان مجارستانی به اندازه زبان انگلیسی برای کار دانشجویی در این کشور اهمیت دارد.

  هزینه زندگی در مجارستان سالانه از حدود 5.000 تا 7.000 یورو است.

  هزینه های زندگی در مجارستان در حین تحصیل

  هزینه های زندگی در مجارستان با وجود استانداردهای اروپایی، مقرون به صرفه است. دانشجویان بین المللی برای اینکه بتوانند اجاره خود را بپردازند، غذای مناسب و حمل و نقل مناسب داشته باشند و هزینه های زندگی شخصی خود را پوشش دهند، به 5.000 تا 7.000 یورو در سال نیاز دارند. بالاترین میزان هزینه های زندگی در کشور مجارستان هزینه های اقامتی است. میانگین هزینه اقامت در مجارستان از 3.000 تا 5.000 یورو در سال متغیر است.

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد شرایط کار دانشجویی در مجارستان اطلاعات لازم را ارائه دادیم. کار دانشجویی در حین تحصیل در مجارستان نه تنها موجب کسب درآمد می شود بلکه برای کار پس از فارغ التحصیلی نیز تجربه کاری خوبی است. قبل از ارائه درخواست ویزای تحصیلی مشاوره با وکیل مهاجرت مجارستان و یا کارشناسان مهاجرت در مورد شرایط کار در حین تحصیل در این کشور بسیار کمک کننده است. مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد با دارا بودن سوابق کاری درخشان در حوزه اخذ ویزای تحصیلی مجارستان می توانند راهنمایی های مفیدی در مورد شرایط تحصیل در دانشگاه ها، تحصیل در کالج ها و تحصیل در مدارس مجارستان ارائه دهند.

  سوالات متداول

  آیا می توان به عنوان دانشجو در مجارستان کار کرد؟

  بله. دانشجویان می توانند تا 20 ساعت در هفته در حین تحصیل کار کنند.

  یک دانشجو چقدر می تواند در مجارستان درآمد داشته باشد؟

  300-700 یورو در ماه.

  آیا درآمد حاصل از کار دانشجویی برای هزینه زندگی در مجارستان کافی است؟

  بله. این درآمدها برای پوشش هزینه های زندگی در مجارستان کافی است.

  آیا یافتن کار دانشجویی در مجارستان راحت است؟

  نرخ پایین بیکاری و کمبود نیروی کاری موجب می شود تا کار دانشجویی در مجارستان به راحتی پیدا شود.

  رایج ترین مشاغل دانشجویی در مجارستان کدام اند؟

  کار در رستوران ها و کافه ها، تدریس خصوصی و کار به عنوان مترجم زبان انگلیسی یا مجارستانی.

  مقالات مرتبط

  مشاغل مورد نیاز مجارستان

  مشاغل مورد نیاز مجارستان

  مجارستان یکی از کشورهای اروپایی است که با توجه به بازار کار گسترده و اقتصاد رو به رشد خود، فرصت های بسیاری را برای کارجویان ارائه می دهد. با وجود اینکه زبان رسمی این کشور مجاری است، اما در بسیاری...

  کار دانشجویی در مجارستان

  کار دانشجویی در مجارستان

  برخی از دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های خارجی به دنبال کشورهایی هستند که امکان کار در دوران تحصیل در دانشگاه های آن کشور وجود داشته باشد. در واقع دانشجویان با کار در حین تحصیل تجربه بهتری از زندگی دانشجویی...

  نظرات کاربران