تحصیل در مدارس مجارستان

تحصیل در مدارس مجارستان از آن دست برنامه‌هایی است که افراد از زمان کودکی فرزندانشان برای آن آماده می‌شوند. با توجه به موقعیت شگفت‌انگیز این کشور در قلب اروپا، پایتخت در حال توسعه آن (بوداپست)، هزینه‌های زندگی مقرون به صرفه و هزینه‌های تحصیل مناسب، جای تعجب نیست که این کشور هر ساله حدود ده هزار دانش‌آموز و دانشجوی خارجی را از سراسر جهان جذب کند. اگر جزو افرادی هستید که برای پیدا کردن موقعیت تحصیلی مناسب در این کشور تلاش می‌کنند، با مشاوران مؤسسه مهاجرتی میرداماد همراه باشید تا نکات کاربردی را با هم بررسی کنیم.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  نگاه کلی به نظام آموزشی مجارستان

  سیستم آموزشی مجارستان به طور گسترده توسط یوزف ائوتووس (وزیر دین و آموزش عمومی) در متن قانون سال 1868 به شیوه‌ای مدرن تدوین شده است. هدف از این کار آماده کردن شرایطی بود تا دانش آموزان بتوانند از آموزش‌های کاربردی استفاده کنند. در این بیانیه آمده است که کودکان 6 تا 15 ساله موظف به حضور در مدرسه هستند. این بیانیه منجر به کاهش سریع نرخ بی‌سوادی در این کشور شد. در نتیجه اعمال چنین تغییراتی، این روزها آموزش و پرورش کودکان در مدارس دولتی، خصوصی و بین المللی انجام می‌شود که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

  انواع مدارس در مجارستان

  برای برنامه ریزی بهتر، مهم است که ابتدا انواع مدرسه در کشور مجارستان را بشناسیم. در این بخش آنها را به تفکیک معرفی می‌کنیم تا دیدگاه بهتری به دست آورید.

  مدارس دولتی

  مدارس دولتی در مجارستان رایگان هستند و جمعیت زیادی در آن شرکت می‌کنند. اگرچه ممکن است سطح آنها از نظر کیفیت، دسترسی و امکانات متفاوت باشند. تحصیل در مدارس مجارستان با زبان رسمی Magyar (مجارستانی) انجام می‌شود. البته برخی از مدارس دولتی کلاس‌های اضافی زبان مجارستانی را برای خارجی‌ها ارائه می‌دهند.

  مدارس خصوصی

  مدارس خصوصی کمی در مجارستان وجود دارد که بسیاری از آنها روش تدریس و برنامه درسی منحصر به فردی را ارائه می‌دهند. این مدارس که از روش‌های آموزشی مبتنی بر فلسفه‌های افرادی مانند اشتاینر والدورف، کارل راجرز و ماریا مونته سوری استفاده می‌کنند. در نتیجه از مقررات دولتی دور هستند و امکان رویکردهای یادگیری تخصصی‌تر و مدرن‌تر را فراهم خواهند کرد. مدارس خصوصی می‌توانند بسیار گران باشند و اکثر آنها در بوداپست و اطراف آن قرار دارند.

  مدارس بین المللی

  مدارس بین‌المللی مجارستان که در بوداپست و اطراف آن واقع شده‌اند، عموما از کیفیت بالایی برخوردار بوده و دارای امکانات جامع هستند. گزینه‌های برنامه درسی آنها شامل ارائه مدرک بین المللی و همچنین آموزش به زبان انگلیسی یا آمریکایی به همراه طیفی از برنامه‌های درسی دیگر است. مدارس بین‌المللی در مجارستان گران‌ترین گزینه برای مهاجران هستند، اما هزینه را می‌توان با این واقعیت توجیه کرد که آنها به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.

  مدارس ایرانی

  شرایط تحصیل در مجارستان برای ایرانیان مقیم این کشور هم فراهم است، اما مدارس مخصوص به آنها فقط در پایتخت مجارستان تاسیس شده‌اند. مدرسه جمهوری اسلامی ایران در بوداپست به سفارت ایران در مجارستان وابسته است و به دلیل تعداد محدود ایرانیان در این کشور، تعداد دانش‌آموزان آن نیز کم است. این مدرسه از سال 1354 در مجارستان فعالیت می‌کند و به صورت مختلط اداره می‌شود.

  مقاطع تحصیلی در مدارس مجارستان

  این نکته را به یاد بسپارید که تحصیل در کشور مجارستان برای همه کودکان از سنین 3 تا 16 سال اجباری است. در نتیجه باید برای ثبت نام آنها در قاطع تحصیلی مناسب دست به کار شوید. این مقاطع به ترتیب زیر معرفی شده‌اند تا روند تحصیل در مدارس مجارستان به درستی پیش برود.

   تحصیل در مدارس مجارستان 2024

  مهد کودک‌ در مجارستان

  مهدکودک (در مجارستان bölcsöde) برای کودکان زیر 3 سال در دسترس است. در اصل، کودکان باید در سن 3 سالگی در مهدکودک (óvoda) ثبت نام نمایند تا از مراقبت روزانه حرفه‌ای و آموزش اولیه استفاده کنند. این آموزش‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که آنها را برای حضور در مدرسه آماده خواهند کرد.

  ابتدایی در مجارستان

  تحصیلات رسمی در این کشور با ثبت نام در مدارس «پایه» (általános iskola) شروع می‌شود. این مدارس معمولا آموزش ابتدایی و متوسطه اول (پایه‌های 1 تا 8) را پوشش می‌دهند. کودکان در مجارستان حداقل به مدت 8 سال در مدرسه ابتدایی تحصیل می‌کنند. آنها در کلاس 1-4 در سال‌های سطح پایین و کلاس 4-8 در سطح بالای دبستان شرکت خواهند کرد. کودکانی که سال هشتم مدرسه خود را به پایان رسانده‌اند، باید به عنوان بخشی از آموزش ابتدایی و اجباری خود، در دبیرستان یا مدرسه حرفه‌ای تحصیل کنند.

  دبیرستان در مجارستان

  دانش آموزانی که از مدرسه ابتدایی فارغ التحصیل می‌شوند، می‌توانند به مدت 4 سال دیگر در سیستم آموزش دولتی ادامه تحصیل دهند. آنها امکان استفاده از دبیرستان متوسطه عمومی (gimnázium)، دبیرستان متوسطه حرفه‌ای (szakközépiskola) یا مدارس حرفه‌ای (szakmunkásképző iskola) را دارند.

  هنرستان‌های فنی حرفه‌ای در مجارستان

  هنرستان‌ها جزو مدارس حرفه‌ای محسوب می‌شوند و دانش‌آموزان را به دو سطح صلاحیت تحصیلی می‌رسانند. آنها پس از چهار سال اول مدرسه به دانش‌آموزان مدرک تحصیلی (ورودی دانشگاه های مجارستان) می‌دهند. در اصل آنها را به عنوان کارگران ماهر به سیستم آموزشی معرفی خواهند کرد. تخمین زده می‌شود که یک ‌سوم دانش‌آموزان مدارس ابتدایی برای تحصیل در مدارس حرفه‌ای (که بخشی از سیستم آموزشی مجارستان هستند)، برنامه ریزی می‌کنند. مدرک دومی که به آنها ارائه می‌شود تحت عنوان «مهارت‌های کاری» شناخته شده است.

  مدارس ویژه معلولین در مجارستان

  تحصیل در مدارس مجارستان برای کودکان با نیازهای ویژه هم میسر است. آنها توسط کمیته توان‌بخشی آموزش و پرورش ارزیابی می‌شوند. کمیته می‌تواند توصیه کند که دانش‌آموز در یک کلاس یا مؤسسه تخصصی قرار گیرد یا ادغام در آموزش معمولی را پیشنهاد دهد. طبق قانون فرصت‌های برابر، والدین حق دارند در هر تصمیمی که گرفته می‌شود، مشارکت داشته باشند.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  شرایط پذیرش در مدرسه مجارستان

  مهاجرت به مجارستان با هدف تحصیلی، شما را ملزم به رعایت برخی قوانین می‌کند. برای نمونه باید رتبه بندی GPA دانش‌آموز را مد نظر داشته باشید تا روند مهاجرتی شما به راحتی پیش برود. این رتبه بندی به میانگین نمرات فرد اشاره دارد و همان نمره‌ای است که برای ارزیابی موفقیت دانش‌آموز در کل دوره تحصیلی استفاده می‌شود.

  ضمنا نزدیکی مدرسه به محل زندگی شما هم مورد دیگری است که باید به آن توجه کنید تا رفت‌و‌آمد فرزندان راحت‌تر باشد. دولتمردان این کشور برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان روند پیچیده‌ای را مد نظر ندارند و در نتیجه شرایط تحصیلی هم پیچیده نخواهد شد. کافی است مدرسه مورد نظر را انتخاب کرده و نام فرزند خود را در لیست انتظار برای ثبت نام قرار دهید. در کنار این مسائل، دو شرط مهم زیر را هم فراموش نکنید:

  شرایط سنی تحصیل در مدارس مجارستان

  با توجه به قوانین موجود در مجارستان (که قبل‌تر هم به آن اشاره کردیم)، کودکان از سن 6 سالگی وارد دوره تحصیلی مدارس می‌شوند. این تحصیل تا 16 سالگی برای آن‌ها اجباری است. هر دانش‌آموز معمولا به مدت 8 سال دوره مقدماتی تحصیل خود را طی می‌کند و تا 14 سالگی در این دوره حضور دارد.

  دانش‌آموزان بعد از اتمام این دوره مقدماتی، تا پایان 16 سالگی هم به تحصیلات خود ادامه می‌دهند. تحصیل در مدارس مجارستان برای مهاجرانی که در این سنین اقدام می‌کنند با نامه رسمی اجازه والدین برای اخذ ویزا میسر خواهد شد.  

  شرایط زبانی تحصیل در مدارس مجارستان

  مجارستانی زبان رسمی این کشور است و 98 درصد از جمعیت تقریبا 10 میلیونی آن، به زبان مجارستانی صحبت می‌کنند. مجارها زبان خود را مجاری می‌نامند. با این تفاسیر، برای تحصیل در این کشور باید زبان رسمی آن را هم یاد بگیرید. البته همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم در برخی مدارس خصوصی امکان تحصیل با زبان انگلیسی هم وجود دارد. ضمن اینکه اگر می‌خواهید در مدارس مخصوص ایرانیان تحصیل کنید، باید برای زندگی در بوداپست آماده شوید.

  شرایط مهم تحصیل در کشور مجارستان

  بهترین مدارس مجارستان

  تحصیل در کالج ‌های مجارستان با حضور در بهترین مدارس این کشور آسان‌تر می‌شود. زیرا مشخص است که شما با سیستم آموزشی مجارستان همراه هستید و برای ادامه تحصیل در همین کشور آماده شده‌اید. با توجه به این مسئله، لیست پیشنهاد ما برای انتخاب بهترین مدارس بین المللی به این ترتیب است:

  • مدرسه بین المللی آمریکایی بوداپست (AISB)
  • مدرسه بین المللی بریتانیکا
  • مدرسه بین المللی گریتر گریس (GGIS)
  • مدرسه بین المللی مسیحی بوداپست (ICSB)
  • ورزشگاه توماس مان

  ضمنا لیست پیشنهادی ما برای مدارس دولتی هم به این ترتیب است:

  • مدرسه ELTE Radnóti Miklós (بوداپست)
  • مدرسه Eötvös József در منطقه 5 (بوداپست)
  • مدرسه ابتدایی و متوسطه Fazekas Mihály (بوداپست) ELTE
  • دبیرستان و خوابگاه Apáczai Csere János (بوداپست)
  • مدرسه تربیت معلم ELTE Trefort Ágoston
  • دبیرستان Szent István ناحیه 14 (بوداپست)
  • مدرسه ابتدایی Kós Károly و دبیرستان Városmajori (بوداپست)
  • مدرسه گرامر متوسطه Toldy Ferenc ناحیه I (بوداپست)
  • مدرسه متوسطه Veres Péter Békásmegyer (بوداپست)
  • مدرسه متوسطه ماداخ ایمره ناحیه VII (بوداپست)
  • مدرسه گرامر لواسی لازلو (Veszprém)

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  اپلای و ویزای دانش آموزی مجارستان

  به عنوان یک ایرانی برای تحصیل در مدارس مجارستان نیازمند دریافت ویزا هستید. این روند نه تنها برای دانش‌آموزان، بلکه برای علاقه‌مندان به تحصیل کارشناسی در مجارستان (یا دیگر مقاطع تحصیلی) هم مهم خواهد بود. در این پروسه باید:

  1. پیشنهاد تحصیل در مدارس و دانشگاه مورد نظر در مجارستان را بپذیرید.
  2. با سفارت یا کنسولگری مجارستان تماس بگیرید تا وقت ویزای نوع D خود را ترتیب دهید (حداکثر سه ماه قبل از شروع برنامه شما)
  3. در سفارت یا کنسولگری فرم درخواست تکمیل شده، گذرنامه، بیومتریک و هزینه درخواست را ارائه دهید.
  4. هرگونه مدرک لازم مبنی بر سابقه تحصیلی و مالی خود را ارائه دهید.
  5. تا یک ماه صبر کنید تا افسران در مورد ویزای شما تصمیم بگیرند.
  6. در نهایت به کشور مجارستان سفر کرده و با اجازه اقامت ( ظرف 30 روز) روند تحصیلی را شروع کنید.

  ضمنا فراموش نکنید که شرایط ویزای دانشجویی مجارستان و اجازه اقامت را رعایت نمایید تا روند اخذ ویزا به درستی پیش برود. هنگام درخواست ویزا یا اجازه اقامت برای تحصیل در کشور مجارستان به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

  • نامه پذیرش دانشگاه/ مدرسه
  • مدرکی مبنی بر ارسال هرگونه حمایت مالی (که برای هزینه تحصیل یا خوابگاه ارسال می‌شود)
  • گذرنامه معتبر
  • اثبات تمکن مالی شخص یا حامیان او
  • ترجمه و تأیید ریز نمرات تحصیلی
  • نمره آزمون مهارت زبان انگلیسی
  • بیمه سلامت (الزامی)
  • جزئیات و ترتیبات اقامت شما در مجارستان

  هزینه تحصیل در مدارس مجارستان

  نام مدرسهشهریه مورد نیاز (به صورت سالانه و بر واحد فورینت)
  مدرسه مسیحی بین المللی بوداپست5.525.834
  Deutsche Schule بوداپست2.040.000
  مدرسه بین المللی SEK بوداپست3.045.800
  مدرسه بین المللی بریتانیکا7.300.000
  مدرسه گرامر بین المللی BME2.050.000
  مدرسه بریت-مگیار2.385.000
  لیسه فرانسوی گوستاو ایفل بوداپست2.412.500

  نکته مهم: تحصیل در مدارس مجارستان تنها به ارائه شهریه محدود نمی‌شود و باید مابقی هزینه‌های زندگی در این کشور را هم مد نظر داشته باشید.

  هزینه‌های زندگی در مجارستان

  1 لیتر388 فوت
  12 تخم مرغ، بزرگ1.066 فوت
  1 کیلوگرم (2 پوند) گوجه فرنگی1.245 فوت
  500 گرم پنیر محلی2.136 فوت
  1 کیلوگرم سیب543 فوت
  1 کیلوگرم سیب زمینی400 فوت
  اجاره ماهانه 85 مترمربع خانه مبله در منطقه گران قیمت328.365 فوت
  اجاره ماهانه 85 مترمربع خانه مبله در منطقه عادی284.329 فوت
  آب و برق 1 ماهه (گرمایش، برق، گاز و…) برای 2 نفر در آپارتمان 85 مترمربعی57.202 فوت
  اینترنت 8 مگابیت در ثانیه (1 ماه)6.491 فوت
  نرخ ساعتی برای کمک گرفتن در نظافت منزل3.830 فوت
  داروی سرماخوردگی به مدت 6 روز (تیلنول، فرنادول، کالدرکس یا مارک‌های مشابه)3.160 فوت
  2 عدد بلیت سینما4.845 فوت
  1 ماه عضویت در باشگاه ورزشی در منطقه تجاری23.675 فوت

  مزایای تحصیل در مدارس مجارستان

  مجارستان دانش‌آموزان و دانشجویان خارجی را از کشورهای اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا جذب می‌کند. آلمان، ایران، نروژ، اسرائیل و سوئد از جمله کشورهایی هستند که بیشترین اعزام دانش آموز به این کشور را دارند. زیرا این کشور به بهترین روش‌های تدریس و مطالعه در جهان پایبند است.

  تحصیل در کشور مجارستان برای ایرانیان

  بنابراین، مدارک تحصیلی شما در همه جای دنیا پذیرفته می‌شود. بسیاری از شرکت‌های داخلی و بین المللی پس از اتمام تحصیل، موقعیت‌های کارآموزی را به دانش آموزان ارائه می‌دهند. در نتیجه می‌توانید از آنها برای راه اندازی شبکه ارتباطات حرفه‌ای خود در سراسر جهان استفاده کنید.

  با این تفاسیر اگر بتوانید به بورسیه تحصیلی مجارستان دست پیدا کنید، ضمن تحصیل در بهترین مدارس این کشور از دیگر مزایای تحصیل در مدارس مجارستان هم بهره‌مند خواهید شد که به این شرح هستند:

   تجربه زندگی مستقل

  از بیست سال گذشته، صدها هزار دانش‌آموز و دانشجوی بین المللی تحصیل در کشور مجارستان را انتخاب کرده‌اند. زیرا این کشور به ویژه برای تحصیل در رشته‌هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی که در دانشگاه سملوایس برنامه ریزی مناسبی دارد. همچنین در رشته مطالعات دامپزشکی که در دانشگاه szent Istvan برگزار می‌شود هم محبوب است. پس با تحصیلی در مدارس این کشور، می‌توانید برای تحصیلات عالی هم برنامه ریزی کنید.

  تجربه کار در حین تحصیل

  هر دانش آموزی که بیش از 16 سال سن داشته باشد، می‌تواند با حداقل دستمزد به عنوان کارگر-دانش آموز کار کند. مدت انجام کار غیرعادی در متن قانون کار کشور ذکر شده و بر اساس سال یا ماه یا روز تقویمی است. مجموع روزهای کاری نباید بیش از 90 روز در 1 سال و 15 روز در 1 ماه باشد. بنابراین می‌توانید قبل از جستجوی کار، یک دوره کارآموزی را هم در نظر بگیرید.

  سخن پایانی

  در این مقاله سعی کردیم نکات مهم و کاربردی را به شما ارائه کنیم که زمان تلاش برای مهاجرت تحصیلی به کشور مجارستان نیاز دارید. با توجه به موارد ذکر شده مهم است ابتدا مدرسه مورد نظر را انتخاب کرده و پس از آن برای طی مراحل اخذ ویزا اقدام کنید. مشاوران مؤسسه مهاجرتی میرداماد در تمامی این مراحل کنار شما هستند تا بهترین تصمیم را بگیرید. برای شروع و برنامه ریزی درست این روند، کافی است از پل‌های ارتباطی ما استفاده کنید.

  سؤالات متداول

  کار با ویزای دانشجویی مجارستان مجاز است؟

  کار پاره وقت در مجارستان برای دانش‌آموزان بالا 16 سال مجاز است.

  ویزای سرپرست کودکان زیر 18 سال در مجارستان چیست؟

  ویزای سرپرست (Gaurdian) برای والدین افرادی صادر می‌شود که زیر 18 سال هستند و برای زندگی در مجارستان به سرپرست نیاز دارند.

  ارائه شهریه تحصیل در مدارس مجارستان در تمام مدارس الزامی است؟

  خیر. مدارس دولتی از این مسئله مستثنی هستند.

  برنامه درسی آموزش فنی حرفه‌ای مجارستان چند سال طول می‌کشد؟

  این برنامه معمولا 2 سال طول می‌کشد و تنها برای فارغ التحصیلان هنرستان فنی حرفه‌ای طراحی شده است.

  مقالات مرتبط

  تحصیل در مدارس مجارستان

  تحصیل در مدارس مجارستان

  تحصیل در مدارس مجارستان از آن دست برنامه‌هایی است که افراد از زمان کودکی فرزندانشان برای آن آماده می‌شوند. با توجه به موقعیت شگفت‌انگیز این کشور در قلب اروپا، پایتخت در حال توسعه آن (بوداپست)، هزینه‌های زندگی مقرون به صرفه...

  بهترین دانشگاه های مجارستان

  بهترین دانشگاه های مجارستان

  مجارستان، با دارا بودن دانشگاه ‌هایی با قدمت تاریخی و شهرت آکادمیک در سطح بین ‌المللی، به عنوان یک مقصد تحصیلی برجسته در اروپا شناخته شده است. این کشور از تنوع بالای دوره‌ های تحصیلی به زبان انگلیسی برخوردار است...

  بورسیه تحصیلی مجارستان

  بورسیه تحصیلی مجارستان

  تحصیل در مجارستان یک فرصت عالی برای دانشجویان بین ‌المللی است. این کشور با دارا بودن دانشگاه‌ های با کیفیت و برنامه‌ های تحصیلی متنوع، جذابیت زیادی دارد. دانشجویان از تجربه تحصیل در محیطی دوستانه و فرهنگی غنی بهره ‌مند...

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان

  مجارستان کشوری در اروپای مرکزی است که به دلیل دانشگاه های معتبر و هزینه های مقرون به صرفه تحصیل، به یکی از مقاصد محبوب دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. در این مقاله به مباحث مهم تحصیل در کارشناسی ارشد...

  دانشگاه های مجارستان

  دانشگاه های مجارستان

  گرچه کشور مجارستان به اندازه کشورهای اروپایی مانند بریتانیا، آلمان یا فرانسه به عنوان مقصد تحصیلی برتر محسوب نمی شود، اما در فهرست مقاصد تحصیلی خوب دانشجویان ایرانی قرار دارد. از دلایل مهم انتخاب این کشور می توان به بالا...

  تحصیل داروسازی در مجارستان

  تحصیل داروسازی در مجارستان

  تحصیل داروسازی در مجارستان به دلیل هزینه های مقرون به صرفه، کیفیت آموزشی بالا و امکان تحصیل به زبان انگلیسی، یکی از گزینه های محبوب دانشجویان بین المللی است. مزایای تحصیل داروسازی در مجارستان تحصیل داروسازی در مجارستان به دلایل...

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان متقاضیان زیادی دارد و  این دو رشته جزو پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در این کشور هستند. به این دلیل که مجارستان امکان تحصیل دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی فراهم کرده است و...

  ویزای تحصیلی مجارستان

  ویزای تحصیلی مجارستان

  محبوبیت مجارستان به عنوان یک مقصد دانشجویی بین المللی در حال افزایش است، زیرا دارای هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه است و دارای یک محیط دانشجویی چند فرهنگی و مناظر و ساختمان های نمادین است. دانشجویان از کشورهای مختلف...

  نظرات کاربران