آسان ترین راه مهاجرت به ایتالیا

ایتالیا بدون شک یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در جهان است که سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از آن بازدید می‌کنند، که البته با وجود مکان‌های تاریخی و زیبای فراوان رم، شهر زیبای ونیز، زیبایی فلورانس و معماری باشکوه جای تعجبی هم نیست. البته، آب‌و‌هوای معتدل و کیفیت زندگی بالا نیز از دیگر عواملی هستند که موجب افزایش سیر مهاجرت به ایتالیا شده‌اند. اگر شما هم به دنبال آسانترین راه مهاجرت به ایتالیا هستید، در این مقاله از آژانس مهاجرتی میرداماد همراه ما باشید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  آسان‌ترین راه مهاجرت به ایتالیا برای شهروندان اتحادیه اروپا

  ایتالیا بخشی از اتحادیه اروپا است که شهروندان و اتباع آن به صورت آزاد و بدون هیچگونه محدودیتی می‌توانند به سایر کشورهای اروپایی نقل مکان کنند، به ادامه تحصیل بپردازند و یا به دنبال کار باشند. اتباع کشورهای عضو EFTA (سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین) نیز از مزایای مشابهی با اتباع اتحادیه اروپا برخوردار هستند. بنابراین، اگر شما یک شهروند اتحادیه اروپا یا EFTA هستید که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارید، این فرایند برای شما بسیار راحت‌تر از  شهروندان ایرانی یا سایر کشورها خواهد بود. با این حال، اگر می‌خواهید بیش از سه ماه در ایتالیا اقامت داشته باشید، به عنوان یکی از شهروندان اتحادیه اروپا باید از شرایط خاصی برخوردار باشید و برای اقامت دائم ایتالیا درخواست خود را ثبت کنید. اما آسان ترین راه مهاجرت به ایتالیا چیست؟

  شهروندان اتحادیه اروپا چگونه می‌توانند به ایتالیا مهاجرت کنند؟

  شما می‌توانید به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا به ایتالیا مهاجرت کنید اگر:

  •  در ایتالیا شاغل یا کارآفرین هستید.
  •  دانشجویی هستید که در یک موسسه آموزشی یا دانشگاه ایتالیایی ثبت نام کرده‌اید و مشغول تحصیل هستید
  •  تمکن مالی کافی برای حمایت از خود و سایر اعضای خانواده‌تان را دارید.

  الزامات مهاجرت شهروندان اتحادیه اروپا به ایتالیا

  شهروندان اتحادیه اروپا برای مهاجرت به ایتالیا و اقامت در این کشور، باید در آناگراف (اداره ثبت احوال) شهرداری محل زندگی‌شان ثبت نام کنند و مدارک زیر را ارائه دهند:

  • اثبات دلیل حضور در ایتالیا (مانند قرارداد کاری یا ثبت‌نام در دانشگاه ایتالیا).
  • مدرک اقامت در ایتالیا
  • اطلاعات شخصی و مدارک شناسایی
  • ارائه مدارکی مبنی بر دریافت بیمه درمانی

  اگر سال‌ها قبل به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا مهاجرت کرده‌اید و اکنون جزو اتباع آن کشور محسوب می‌شوید، اما قصد اقامت دائم در ایتالیا را دارید، پس از پنج سال اقامت مداوم در این کشور، می‌توانید برای دریافت کارت اقامت دائم اقدام کنید. برای این منظور شما باید درخواست کارت اقامت دائم ایتالیا را به یک اداره پست در شهرداری محلی خود ارسال کرده و سپس آن را به Questura (مرکز پلیس) ارسال کنید تا کارت اقامت دائم ایتالیا برای شما صادر شود.

  شرایط مهاجرت به ایتالیا برای اتباع ایرانی

  اتباع ایرانی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند، شرایط متفاوتی در مقایسه با شهروندان اتحادیه اروپا دارند و فرایند مهاجرت و دریافت کارت اقامت دائم برای آن‌ها بسیار طولانی‌تر و پیچیده‌تر است. قبل از اینکه بتوانید به ایتالیا مهاجرت کنید، باید ویزای اقامت طولانی مدت ایتالیا را دریافت کنید. این نوع ویزا به شما اجازه می‌دهد تا با قصد اقامت طولانی مدت وارد ایتالیا شوید.

  پس از ورود به ایتالیا، باید برای اجازه اقامت ایتالیا (permesso di soggiorno)، در یک اداره پست محلی و سپس Questura (مرکز پلیس) درخواست خود را ثبت کنید. اجازه اقامت در ایتالیا این امکان را به شما می‌دهد تا بیش از سه ماه به طور قانونی در ایتالیا زندگی کنید. توجه داشته باشید که با ویزای کوتاه مدت ایتالیا نمی‌توانید برای اقامت ایتالیا اقدام کنید.

  مهاجرت اتباع ایرانی به ایتالیا

  مهاجرت به ایتالیا برای کار

  آسانترین راه مهاجرت به ایتالیا چیست؟ مهاجرت کاری یکی از روش‌های نسبتا آسان برای مهاجرت به این کشور اروپایی است، اما با این حال، این فرایند برای شهروندان ایرانی کمی پیچیده و مشکل است.

  ایتالیا یک سیستم مهاجرتی دارد که تعیین می‌کند چه تعداد ویزای کار ایتالیا را برای اتباع خارجی به غیر از شهروندان اتحادیه اروپا صادر کند. هر ساله دولت ایتالیا قوانینی را برای کار در این کشور تحت عنوان Decreto Flussi صادر می‌کند که متقاضیان باید از آن پیروی کنند. شهروندان ایرانی و سایر کشورهای خارجی فقط زمانی می‌توانند برای ویزای کار ایتالیا درخواست دهند که Decreto Flussi باز باشد. دولت ایتالیا همچنین سهمیه‌ای برای تعداد ویزاهای کاری برای هر شغل صادر می‌کند که این سهمیه در سال‌های گذشته 30850 بوده است. اگر شما هم قصد مهاجرت کاری به ایتالیا را دارید، باید در کشور مبدا خود به دنبال شغلی متناسب با توانایی‌ها و تحصیلات خود باشید و از کارفرمایتان بخواهید برای مجوز کار شما در ایتالیا درخواست دهد.

  مجوز کار در ایتالیا

  متقاضیانی که به دنبال آسانترین راه مهاجرت به ایتالیا هستند، می‌توانند برای ویزای کار ایتالیا که به عنوان Nulla Osta نیز شناخته می‌شود، درخواست دهند. ویزای کار ایتالیا عمدتاً در دسته ویزا‌های طولانی مدت قرار می‌گیرد که به آن ویزای ملی یا D-Visa نیز گفته می‌شود. اما ویزای کار ایتالیا فقط به کارمندان اجازه ورود به این کشور را می‌دهد. متقاضیانی که قصد مهاجرت و زندگی در ایتالیا را دارند باید پس از ورود برای اقامت درخواست دهند.

  پس از پیشنهاد کار در ایتالیا، افراد می‌توانند برای ویزای کار ایتالیا اقدام کنند. برای این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  • کارفرما برای مجوز کار در اداره مهاجرت در استان مربوطه ایتالیا اقدام می‌کند.
  • پس از اعطای مجوز کار (ورک پرمیت)، کارفرما آن را برای کارمند ارسال می‌کند و به سفارت یا کنسولگری ایتالیا اطلاع می‌دهد.
  • در این مرحله کارمند باید فرم درخواست ویزای ایتالیا را دانلود و تکمیل کند، تمام مدارک لازم را جمع‌آوری کند و درخواست خود را شخصاً در سفارت یا کنسولگری ایتالیا ارسال کند.
  • در صورتی که مقامات ایتالیایی درخواست را تایید کنند، کارمند شش ماه فرصت خواهد داشت تا ویزا را دریافت کرده و وارد ایتالیا شود.

  مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل

  مهاجرت تحصیلی، آسانترین راه مهاجرت به ایتالیا محسوب می‌شود! به عنوان یک شهروند ایرانی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارد، قبل از اینکه برای تحصیل به ایتالیا بروید، باید در یک موسسه آموزشی ایتالیایی ثبت‌نام کرده باشید و یا از یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش تحصیلی گرفته باشید. سپس باید برای ویزای طولانی مدت ایتالیا با هدف تحصیل اقدام کنید و پس از ورود به این کشور، اجازه اقامت ایتالیا را دریافت کنید.

  مهاجرت تحصیلی به ایتالیا احتمالاً ساده‌ترین راه برای دریافت ویزا و اقامت در ایتالیا است، اما با این ویزا، شما فقط اجازه دارید 20 ساعت در هفته را کار کنید. با این حال، پس از پایان دوره تحصیلی، شما می‌توانید درخواست خود را برای دریافت مجوز کار ثبت کرده و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  مهاجرت به ایتالیا برای بازنشستگی

  ایتالیا      برای افرادی که می‌توانند بدون کار کردن از نظر مالی زندگی خود را تامین کنند، امکانی فراهم کرده است تا از طریق ویزای اقامت انتخابی، به این کشور مهاجرت کنند. اتباع خارجی که برای ویزای اقامت انتخابی درخواست می‌کنند، باید ثابت کنند که دارای تمکن مالی کافی (حداقل 31000 یورو در سال)، پس‌انداز یا سایر منابع برای تامین مالی زندگی خود هستند. با دریافت ویزای اقامت انتخابی، اجازه کار در ایتالیا را نخواهید داشت. این ویزا در بین افراد مسنی که قصد دارند به ایتالیا مهاجرت کنند، رایج است و به همین دلیل است که گاهی اوقات به عنوان مجوز بازنشستگی نیز شناخته می‌شود.

  مهاجرت دائم به ایتالیا

  پس از اقامت در ایتالیا با مجوز اقامت موقت به مدت پنج سال، همه اتباع واجد شرایط درخواست اقامت دائم کشور ایتالیا هستند. اقامت دائم مانند سایر شهروندان ایتالیایی، دسترسی به مزایای دولتی و شهروندی را ارائه می‌دهد. اتباع اتحادیه اروپا که دارای کارت اقامت دائم هستند نیز می‌توانند پس از ده سال برای شهروندی ایتالیا درخواست دهند. درخواست اقامت دائمی ایتالیا شرایط مشابه اقامت موقت ایتالیا دارد.

  مهاجرت دائم به کشور ایتالیا

  ویزای خوداشتغالی یا فریلنسری ایتالیا

  متأسفانه ایتالیا از فریلنسرها حمایت نمی‌کند، اما اخیراً برای این دسته از افراد نیز ویزای موقت صادر می‌کند! این ویزا برای افرادی که قصد دارند بیش از 90 روز در ایتالیا زندگی کنند ایده‌آل است و این امتیاز را دارد که افراد را در مسیر اقامت دائم ایتالیا قرار دهد. با این حال، مانند بسیاری از مجوزها، ویزای فریلنسری نیز محدودیت‌هایی دارد. به طور کلی یک سهمیه سالانه برای تعداد ویزاهایی که هر سال در دسترس هستند وجود دارد، بنابراین متقاضیانی که دیرتر برای اخذ ویزای فریلنسری اقدام می‌کنند، ممکن است تا سال بعد از درخواست خود پشیمان شوند. با این حال اگر همچنان قصد دارید ویزای فریلنسری ایتالیا را دریافت کنید، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

  • مدرک اقامت موقت در ایتالیا
  • ارائه مدارکی مبنی بر خوداشتغالی یا فریلنسر بودن شما
  • ارائه مدارکی برای اثبات تمکن مالی

  نحوه مهاجرت به ایتالیا با ویزای استارتاپ

  ویزای استارتاپ نیز جزو آسان‌ترین راه مهاجرت به ایتالیا شناخته می‌شود! اگر ایده‌ای برای کسب و کار یا شرکت جدید دارید، می‌توانید برای راه‌اندازی شرکت خود به ایتالیا بروید. توجه داشته باشید که در این شرایط مقامات مهاجرت باید تعیین کنند که آیا استارتاپ شما “نوآورانه” است یا خیر، که تشخیص آن دشوار است. بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به مهاجرت از طریق استارتاپ، با یک وکیل کاربلد یا موسسه مهاجرتی فعال در این زمینه مانند میرداماد مشاوره کنید. برای درخواست این ویزا باید:

  • کسب و کار خود را در ایتالیا ثبت کنید.
  • حداقل 50000 یورو در استارتاپ خود سرمایه‌گذاری کنید
  • درخواست خود را برای یک استارتاپ نوآورانه ثبت کنید.
  • نماینده قانونی شرکت باشید.
  • همچنین اگر سرمایه‌گذاری شما 100000 یورو است و در حال تبدیل شدن به یک عضو C-suite یا هیئت مدیره هستید نیز می‌توانید از استارتاپ‌های دیگر حمایت کرده و ویزای ایتالیا را از این طریق دریافت کنید.

  مهاجرت به ایتالیا با ویزای کارآفرینی

  اگر به عنوان کار‌آفرین مبلغ قابل‌توجهی را در بیزینس‌های ایتالیایی سرمایه‌گذاری کنید و یا با ایجاد یک کسب و کار باعث اشتغال‌زایی شوید، می‌توانید ویزای کارآفرینی و در نهایت تابعیت ایتالیا را دریافت کنید. ایتالیا این ویزا را برای تشویق سرمایه‌گذاری خارجی به این کشور ارائه می‌دهد که شرایط اصلی شامل ایجاد حداقل سه شغل در ایتالیا و سرمایه‌گذاری حداقل 500000 یورو است.

  کارآفرینی نیز یکی از آسانترین راه مهاجرت به ایتالیا شناخته می‌شود که برای درخواست این ویزا باید مدارک زیر را ارائه کنید:

  • ارائه یک طرح تجاری
  • اثبات وجوه و اسناد مالیاتی

  این درخواست ویزا باید مستقیماً به کنسولگری ایتالیا در کشور ارسال شود که ممکن است تا 120 روز طول بکشد تا ویزای کارآفرینی برای شما صادر شود. در صورت موفقیت‌آمیز بودن طرح کارآفرینی،  کارت اقامت ایتالیا نیز برای شما صادر می‌شود.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  نحوه دریافت ویزای سرمایه‌گذاری ایتالیا

  اگر به سرمایه‌گذاری دارایی‌های استراتژیک در ایتالیا کمک کنید، می‌توانید ویزای سرمایه‌گذاری و همچنین تابعیت ایتالیا را اخذ کنید. سرمایه‌گذاری در شرکت‌های ایتالیایی سریع‌ترین و جذاب‌ترین راه برای دریافت ویزای اقامت در ایتالیا است. اما به عنوان یک سرمایه‌گذار، چهار گزینه اصلی برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری پیش روی شما قرار دارد که از بین آن‌ها باید یکی را انتخاب کنید:

  • 250000 یورو در یک استارت آپ نوآورانه سرمایه‌گذاری کنید.
  • 500000 یورو در یک شرکت ایتالیایی سرمایه‌گذاری کنید.
  • یک میلیون یورو با اهداف خیرخواهانه به یک خیریه اهدا کنید.
  • 2 میلیون یورو اوراق قرضه دولتی ایتالیا خریداری کنید.

  برای درخواست ویزای سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت دائم ایتالیا، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

  • فرم درخواست تکمیل شده برای ویزا
  • گذرنامه معتبر با حداقل دو صفحه خالی
  • اثبات اینکه متقاضی توانایی تمکن مالی را دارد.
  • اثبات عدم سو سابقه کیفری
  • امضای الکترونیکی که توسط مقامات اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شده است.
  • رزومه‌ای که تجربه کاری و تحصیلات متقاضی را نشان می‌دهد.
  شیوه دریافت ویزای سرمایه‌گذاری ایتالیا

  سخن پایانی

  ایتالیا با میراث تاریخی و هنری پر رونق، آب و هوای فوق‌العاده، غذاهای جذاب، مناظر دیدنی و استانداردهای بالای زندگی، سالانه بیش از 5 میلیون مهاجر را به خود جذب می‌کند. علاوه بر این، با طیف گسترده‌ای از مزایا، از جمله مزایای زایمان و مزایای اضافه کار، سیستم مراقبت‌های بهداشتی توسعه یافته و رایگان، یکی از بهترین مکان‌ها برای مهاجرت شناخته می‌شود. روش‌های مختلفی برای مهاجرت به ایتالیا وجود دارد که متقاضیان می‌توانند از طریق تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، کارآفرینی و حتی بازنشستگی برای اخذ ویزا و مهاجرت به این کشور اقدام کنند. در این مقاله از موسسه مهاجرتی میرداماد تلاش کردیم تا به جزئیات آسان‌ترین راه مهاجرت به ایتالیا بپردازیم.

  سوالات متداول

  آیا می‌توان بدون جاب آفر به ایتالیا مهاجرت کرد؟

  بله! شما می‌توانید با دریافت ویزای تحصیلی، سرمایه‌گذاری، کار‌آفرینی یا استارتاپ با توجه به شرایط خود، به ایتالیا مهاجرت کنید.

  کیفیت زندگی در ایتالیا چگونه است؟

  به طور کلی، ایتالیا استاندارد زندگی بالایی دارد. اقتصاد آن قوی است، سیستم درمانی و مراقبتهای بهداشتی خوبی دارد و فرصتهای آموزشی عالی را ارائه میکند که همه این عوامل کیفیت زندگی در ایتالیا را افزایش می‌دهند.

  آیا ایتالیا خدمات درمانی رایگان دارد؟

  SSN یا Servizio Sanitario Nazionale، خدمات درمانی رایگان یا بسیار مقرون به صرفه را هم به شهروندان ایتالیایی و هم به اتباع خارجی که دارای اقامت موقت هستند، ارائه میدهد.

  با چه روش‌هایی می‌توان به ایتالیا مهاجرت کرد؟

  به‌طور‌کلی با روش‌های مختلفی چون مهاجرت تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری و … می‌توان به کشور ایتالیا مهاجرت کرد.

  آیا مهاجرت به ایتالیا آسان است؟

  با توجه به مواردی که در طول متن به آن‌ها اشاره کردیم، می‌توان گفت مهاجرت به ایتالیا به ویژه از طریق تحصیلی، نسبت برخی کشور‌های دیگر آسان‌تر است.

  مقالات مرتبط

  زندگی در ایتالیا 

  زندگی در ایتالیا 

  کشور ایتالیا، همیشه به عنوان یکی از مقاصد محبوب برای علاقه‌مندان به زندگی در اروپا مورد توجه بوده است. مزایایی مانند احترام به ادیان مختلف، طبیعت زیبا و فرهنگ غنی باعث می‌شوند هر سال این محبوبیت بیشتر از قبل شود....

  اقامت دائم ایتالیا

  اقامت دائم ایتالیا

  ایتالیا یکی از کشور‌هایی است که در چند سال اخیر، افراد زیادی آن را برای مهاجرت انتخاب کرده‌اند. یکی از دغدغه‌ها و سوالاتی که برای افرادی که به ایتالیا نقل مکان کرده‌اند این است که دریافت اقامت دائم ایتالیا به...

  آسان ترین راه مهاجرت به ایتالیا

  آسان ترین راه مهاجرت به ایتالیا

  ایتالیا بدون شک یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در جهان است که سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از آن بازدید می‌کنند، که البته با وجود مکان‌های تاریخی و زیبای فراوان رم، شهر زیبای ونیز، زیبایی فلورانس و معماری باشکوه...

  اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا

  اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا

  یکی از زیباترین و خاص‌ترین کشورهای اروپا که محبوبیت بسیار زیادی در بین مهاجرین نیز دارد، ایتالیا است. به دلیل شباهت‌های فرهنگی، ارتباطات تاریخی، وضعیت مساعد صنعتی و... بسیاری از افراد ایتالیا را به عنوان مقصد خود برای مهاجرت انتخاب...

  نظرات کاربران