اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا

یکی از زیباترین و خاص‌ترین کشورهای اروپا که محبوبیت بسیار زیادی در بین مهاجرین نیز دارد، ایتالیا است. به دلیل شباهت‌های فرهنگی، ارتباطات تاریخی، وضعیت مساعد صنعتی و… بسیاری از افراد ایتالیا را به عنوان مقصد خود برای مهاجرت انتخاب کرده و سپس تلاش می‌کنند تا برای دریافت شهروندی کشور ایتالیا اقدام کنند. به منظور دریافت تابعیت ایتالیا روش‌های گوناگونی پیش روی شما وجود دارد. در این بین به منظور مهاجرت به کشور ایتالیا می‌توانید از خدمات مجموعه میرداماد استفاده کنید. ما در موسسه میرداماد با ارائه مشاوره رایگان به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید به بهترین شکل ممکن اقدام به دریافت تابعیت این کشور کرده و با کمترین چالش ممکن شهروندی ایتالیا را دریافت کنید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  چگونه تابعیت ایتالیا را دریافت کنیم؟

  در صورتی که قصد دارید تا شهروند کشور ایتالیا شوید، در گام اول باید با توجه به شرایط خود، بهترین شیوه اخذ تابعیت کشور ایتالیا را انتخاب کنید. در بخش‌های بعدی شما را با روش‌های دریافت شهروندی کشور ایتالیا آشنا خواهیم کرد. پس از انتخاب شیوه مناسب، نیاز است تا چند سالی را در این کشور به صورت مداوم زندگی کنید. بر اساس قوانین این کشور، در حال حاضر افرادی که تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دارند با 5 سال زندگی و سایر افراد با 10 سال زندگی مداوم در ایتالیا می‌توانند برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنند. در گام بعدی نیاز است تا اقدام به تکمیل مدارک خود کنید. در صورتی که مدارک خود را به دولت ایتالیا ارائه دهید، با شرکت در آزمون زبان ایتالیا و کسب نمره کافی، می‌توانید تابعیت این کشور را کسب کنید.

  روش‌های اخذ تابعیت ایتالیا

  در صورتی که قصد دارید تا تابعیت کشور ایتالیا را به دست بیاورید، روش‌های مختلفی پیش روی شما وجود دارد. به منظور بررسی این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دریافت تابعیت از طریق اصل خون
  • دریافت تابعیت و شهروندی از طریق ازدواج
  • دریافت شهروندی از طریق تابعیت مضاعف
  • دریافت شهروندی از طریق پیدا کردن کار
  • دریافت شهروندی از طریق سرمایه گذاری

  اخذ تابعیت از طریق کار در ایتالیا

  یکی از روش‌هایی که از طریق آن می‌توانید در کشور ایتالیا زندگی کرده و تابعیت این کشور را دریافت کنید، پیدا کردن کار در این کشور است. نکته مهمی که در مورد اخذ تابعیت از طریق کار در ایتالیا باید به آن توجه داشته باشید این است که ایتالیا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا بوده و جزو شینگن است.

  بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، افرادی که ملیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا دارند، می‌توانند بدون دریافت ویزا، در کشور ایتالیا کار پیدا کرده و در این کشور مشغول به کار شوند. این در حالی است که افراد خارجی برای ورود به ایتالیا برای اشتغال باید حتماً ویزای کار دریافت کرده و قبل از ورود به ایتالیا، ویزا خود را به کنسولگری این کشور ارائه دهند. پس از کار در کشور ایتالیا و با گذشت چند سال از زندگی در این کشور، در نهایت قادر خواهید بود تا تابعیت ایتالیا را از این طریق دریافت کنید. شرایط لازم برای اخذ شهروندی و تابعیت کشور ایتالیا از طریق کار در ایتالیا شامل موارد زیر است:

  • زندگی در ایتالیا به مدت حداقل 10 سال
  • داشتن مدارک در مورد اقامت قانونی
  • تسلط به زبان ایتالیایی سطح B1
  • مدارک اثبات کننده بر پرداخت مالیات
  • تکمیل درخواست تابعیت
  • فیش پرداخت هزینه
  • تمبر
  • 4 قطعه عکس
  • ارائه مدارک هویتی
  • عدم وجود سابقه کیفری

  اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا

  سرمایه گذاری در ایتالیا، یکی دیگر از شیوه‌هایی که از طریق آن می‌توانید اقدام به دریافت شهروندی این کشور نمایید. از بهترین حوزه‌هایی که می‌توانید در کشور ایتالیا بر روی آن سرمایه گذاری کنید، می‌توان به حوزه تجهیزات و خدمات ارتباطات از راه دور، انرژی‌های تجدید پذیر، مسافرت و گردشگری، امنیت، فرودگاه و… اشاره کرد.

  همچنین حوزه‌هایی که در آینده پتانسیل رشد بالایی دارند شامل صنعت مد، مبلمان خانگی، هوافضا، روباتیک، دارویی و بیوتکنولوژی هستند. شما می‌توانید با ورود سرمایه خود به کشور ایتالیا و با گذشت چند سال، از این طریق شهروندی این کشور را کسب کنید.

  شهروندی ایتالیا از طریق ثبت شرکت

  یکی از شیوه‌هایی که از طریق آن می‌توانید در کشور ایتالیا سرمایه گذاری کنید، ثبت شرکت در این کشور است. بر اساس قوانین کشور ایتالیا، افراد خارجی قادر خواهند بود تا بدون مشکل در این کشور شرکت جدیدی را ثبت کنند. در صورتی که اقدام به ثبت شرکت در کشور ایتالیا کنید، به مدت 3 سال به شما ویزای خود اشتغالی ارائه می‌شود. پس از ثبت شرکت در کشور ایتالیا، می‌توانید با گذشت چند سال اقدام به اخذ شهروندی این کشور کنید. در صورتی که سرمایه و دانش کافی برای راه اندازی کسب و کار در کشور ایتالیا را دارید، می‌توانید برای انجام مشاوره از خدمات ما در مجموعه میرداماد استفاده کنید. تیم کارشناسان ما در مجموعه میرداماد در کنار شما هستند تا بتوانید به بهترین شکل ممکن در این کشور شرکت خود را راه اندازی کرده و از این طریق با گذشت چند سال تابعیت این کشور را کسب کنید.

  تابعیت از طریق تولد فرزند در ایتالیا

  از دیگر روش‌هایی که می‌توانید از طریق آن برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنید، تولد فرزند و اعمال اصل خون در ایتالیا است. بر اساس قوانین ایتالیا اگر فرزندی از پدر و یا مادر ایتالیایی در هر کشوری به دنیا بیاید، می‌تواند تابعیت کشور ایتالیا را کسب کند.

  همچنین موضوع دیگری که باید به آن توجه کنید این است که کشور ایتالیا قانونی را در نظر گرفته تا افرادی که در قلمرو ایتالیا از والدین بدون تابعیت یا نامعلوم به دنیا بیایند نیز بتوانند تابعیت و اقامت ایتالیا را از این طریق کسب کنند.

  البته این قانون مشمول والدینی می‌شود که بدون تابعیت هستند و در صورتی که والدین دارای تابعیت باشد، این امکان وجود ندارد تا بچه آن‌ها بتوانند تابعیت کشور ایتالیا را کسب کنند.

  تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

  از دیگر روش‌هایی که می‌توانید از طریق آن شهروندی کشور زیبا ایتالیا را کسب کنید، ازدواج با فرد ایتالیایی است. در قانون جدید ایتالیا که از سال 2009 تصویب شده، زمانی که یک تبعه خارجه با یک فردی که تابعیت کشور ایتالیا را دارد ازدواج کند، بعد از دو سال اقامت قادر خواهید بود تا تابعیت این کشور را از این طریق کسب کنید. همچنین نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر زن و شوهر در طی این مدت فرزند دار شده و یا بچه ای را به فرزند خواندگی بگیرند، مدت زمان مورد نیاز به 1.5 سال کاهش پیدا می‌کند.

  تابعیت ایتالیا از طریق پناهندگی

  دولت ایتالیا امکان دریافت تابعیت این کشور را از طریق پناهندگی فراهم کرده است. بر اساس کنوانسیون پناهندگان افرادی مشمول این قانون می‌شوند که به دلایلی امنیت جانی برای زندگی در کشور خود را ندارند. این دسته از افراد می‌توانند اقدام به دریافت پناهندگی کشور ایتالیا کنند. البته از آن جایی که پناهندگی چالش‌های بسیار زیادی داشته و باعث می‌شود تا روند بازگشت به کشور برای شما تقریباً غیر ممکن شود، به همین دلیل موسسات مهاجرتی خدماتی را در این حوزه ارائه نمی‌دهند.

  همچنین افرادی که بدون تابعیت بوده و یا اقدام به دریافت پناهندگی سیاسی می‌کنند، باید برای اخذ شهروندی حداقل 5 سال اقامت قانونی و بدون وقفه در این کشور داشته باشید.

  قانون تابعیت مضاعف در ایتالیا

  یکی از مواردی که به منظور دریافت شهروندی این کشور باید به آن توجه داشته باشید، قانون تابعیت مضاعف در ایتالیا است. اگر بخواهیم شما را با این قانون آشنا کنیم باید گفت که قانون تابعیت مضاعف در ایتالیا به شهروندان ایتالیایی که دومین تابعیت دارند، این امکان را می‌دهد تا بتوانند همزمان شهروندی ایتالیایی و تابعیت دیگری را داشته باشند. این قانون در کشور ایتالیا با نام Legge 91 شناخته می شود.

  در واقع شما می‌توانید با دریافت تابعیت مضاعف از تمامی حقوق و مزایای شهروندی در ایتالیا بهره مند شده و همچنین حق رای دادن در انتخابات و دسترسی به خدمات دولتی برای شما فراهم خواهد شد. همچنین، شما می‌توانید به ایتالیا سفر کرده و بدون نیاز به ویزا در کشور اقامت کنید.

  جدیدترین قوانین اخذ شهروندی ایتالیا

  پس از تصویب قانون فعلی شهروندی در کشور ایتالیا که در سال 1992 تصویب شده، از آن زمان تا به امروز همواره این قانون در حال اصلاح بوده و در حال حاضر پیش نویس جدید روش تازه ای را برای اعطای تابعیت و شهروندی به افرادی ارائه می‌دهد که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند.

  به عنوان مثال بر اساس قوانین جدید کشور ایتالیا، افرادی که از پدر و مادری غیر ایتالیایی متولد شده اند، در صورتی می‌توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند که در ایتالیا متولد شده و تا 18 سالگی در این کشور زندگی کنند. سپس او در هجده سالگی قادر خواهد بود تا اقدام به درخواست تابعیت دهد. البته فارغ از روشی که قصد دارید تا از طریق آن تابعیت را دریافت کنید، نیاز است تا حداقل 10 سال در این کشور اقامت داشته باشید تا بتوانید تابعیت این کشور را دریافت کنید.

  مزایای اخذ تابعیت ایتالیا

  دریافت تابعیت کشور ایتالیا مزایا بسیار زیادی برای شما دارد، اگر بخواهیم شما را با این مزایا آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  دریافت پاسپورت با ارزش ایتالیا

  پاسپورت ایتالیا در حال حاضر بر اساس شاخص رتبه بندی، چهارمین پاسپورت برتر دنیا است و با دریافت پاسپورت این کشور می‌توانید بدون ویزا به 193 کشور دنیا سفر کنید.

  امکان سفر، کار و زندگی در سایر کشورهای اتحادیه اروپا

  از دیگر مزایا دریافت شهروندی کشور ایتالیا می‌توان به امکان سفر، کار و زندگی در 27 کشور اتحادیه اروپا اشاره کرد. در واقع شما می‌توانید با دریافت تابعیت این کشور به اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، ایرلند، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتغال، رومانی، اسپانیا، اسلواکی، اسلوونی و سوئد سفر کرده و به راحتی در این کشورها زندگی کنید.

  احتمال بالا پیدا کردن شغل در ایتالیا

  استخدام افراد دو تابعیتی برای کارفرمایان ایتالیایی سودمند هست و به همین دلیل شرکت‌های بین المللی با احتمال بالاتری این دسته از افراد را استخدام می‌کنند.

  سیستم آموزشی عالی و با کیفیت در ایتالیا

  سیستم آموزشی در کشور ایتالیا کیفیت بالایی داشته و همچنین برای افرادی شهروندی ایتالیا را دارند بسیار مقرون به صرفه است. در واقع افرادی که شهروند ایتالیا هستند، فرزندانشان می‌توانند اقدام به تحصیل در ایتالیا نموده و با هزینه بسیار پایین از سیستم آموزشی این کشور استفاده کنند.

  امکان استفاده از تابعیت شما در نسل‌های بعدی

  افرادی که بتوانند تابعیت کشور ایتالیا را دریافت کنند، پس از دریافت شهروندی این کشور می‌توانند به صورت ناگسستنی اقدام به انتقال تابعیت خود به نسل‌های بعدی کرده و تمامی فرزندان او نیز می‌توانند تابعیت این کشور را به راحتی دریافت کنند.

  امکان استفاده از سیستم بهداشت ایتالیا

  سیستم بهداشت کشور ایتالیا نیز به شکل قابل توجهی پیشرفته است و در صورتی که تابعیت این کشور را دریافت کنید، می‌توانید با هزینه بسیار پایین و مقرون به صرفه اقدام به استفاده از سیستم بهداشت این کشور کنید.

  مزایای مربوط به خرید ملک

  دولت ایتالیا برای شهروندان این کشور خدمات ویژه ای را به منظور خرید ملک ارائه می‌دهد. در واقع اگر شما شهروندی این کشور را دریافت کنید، می‌توانید با مالیات کم‌تر اقدام به خرید خانه در این کشور کنید. همچنین افرادی که تابعیت ایتالیا را دارند، می‌توانند از کمک‌های مالی دولت برای خرید خانه استفاده کنند.

  امکان رای دادن

  افرادی که موفق می‌شوند تا شهروندی این کشور را دریافت کنند، قادر خواهند بود تا در تمامی انتخابات کشور ایتالیا شرکت کنید.

  معایب اخذ تابعیت ایتالیا

  در کنار تمامی مزایایی که دریافت شهروندی ایتالیا دارد، معایبی نیز وجود دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  پروسه زمان طولانی

  به صورت کلی روند اخذ تابعیت کشور ایتالیا ممکن است زمان بر باشد و پروسه پیچیده ای داشته باشد که باید آن را طی کنید. متاسفانه روند بوروکراسی اداری در کشور ایتالیا زمان بر است و در صورتی که به درستی روند آن را طی کنید، حتی ممکن است چند سال طول بکشد.

  هزینه بالا

  اخذ تابعیت این کشور یک روند هزینه بر است. در واقع برای این که بتوانید بدون مشکل شهروندی کشور ایتالیا را دریافت کنید نیاز است تا مدارک و مستندات مورد نیاز را به صورت کلی تهیه کرده و همچنین باید هزینه ای را برای وکیل و سایر هزینه‌ها پرداخت کنید.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  پرداخت مالیات

  در صورتی که بتوانید تابعیت کشور ایتالیا را کسب کنید، نیاز است تا در طول سال بخش قابل توجهی از درآمد خود را به عنوان مالیات پرداخت کنید. پرداخت مالیات و توجه به قوانین دیگر نقش مهمی در حفظ تابعیت این کشور دارد و در صورتی که قصد دارید تا همچنان تابعیت خود را حفظ کنید، نیاز است تا حتماً به قوانین مالیاتی توجه داشته باشید.

  توجه به قوانین ارث و وراثت

  اگر شما تابعیت ایتالیا را پذیرفته باشید، باید به قوانین مربوط به ارث و وراثت در ایتالیا توجه کنید. قوانین ارث و وراثت ممکن است مشکلاتی برای ارث بردن اموال شما توسط وارثان شما در این کشور به وجود بیاورد.

  خدمت سربازی

  در ایتالیا، خدمت سربازی برای مردان اجباری است. اگر شما مرد هستید و تابعیت این کشور را دریافت کنید، باید به خدمت سربازی نیز بروید و دوره آن را طی کنید.

  هزینه اخذ تابعیت ایتالیا

  افرادی که قصد دارند تا تابعیت کشور ایتالیا را دریافت کنند، یکی از سوالات مهمی که مطرح می‌کنند این است که هزینه دریافت تابعیت این کشور چقدر است؟ به صورت کلی برای این که بتوانید شهروندی این کشور را دریافت کنید، نیاز است در وهله اول 10 سال حداقل در این کشور زندگی کنید. همچنین باید در طی این 10 سال نیز بدون مشکل تمامی مالیات بر درآمد خود را به دولت پرداخت کرده باشید. این موارد جز هزینه‌های پنهانی است که برای دریافت شهروندی ایتالیا به آن توجه داشته باشید.

  همچنین نیاز است تا در آزمون‌های زبان ایتالیایی شرکت کرده و حداقل سطح B1 را دریافت کنید. با داشتن این شرایط می‌توانید پروسه دریافت تابعیت این کشور را آغاز کنید. در گام اول باید شواهدی مبنی بر داشتن حداقل درآمد سالانه را ارائه دهید. میانگین درآمد برای افراد مجرد یا متاهل متفاوت است. فرد مجرد باید حدوداً 8264 یورو، زوج‌ها 11362 یورو و در صورت داشتن فرزند به ازای هر فرزند 516 یورو میانگین درآمد شما باشد.

  همچنین باید مدارک مبنی بر پرداخت مالیات بر درآمد را به دولت ایتالیا ارائه دهید. در نهایت نیز باید فیش پرداخت هزینه درخواست تابعیت این کشور را ارائه دهید. این مبلغ در حال حاضر 250 یورو است. با پرداخت این هزینه‌ها در نهایت می‌توانید شهروندی این کشور را دریافت کنید.

  خدمات موسسه میرداماد در خصوص اخذ شهروندی ایتالیا

  همان طوری که مشاهده کردید، دریافت و اخذ شهروندی این کشور چالش‌های بسیار زیادی دارد. در چنین شرایطی نیاز است تا از وکلاء خبره به منظور دریافت شهروندی این کشور کمک بگیرید. یکی از برترین مجموعه‌های فعال در این حوزه، موسسه میرداماد است. ما در این موسسه در کنار شما هستیم تا بتوانید با توجه به شرایطی که دارید، بهترین شیوه دریافت تابعیت کشور ایتالیا را انتخاب کرده و از ابتدا تا انتها مسیر را با کمترین مشکل طی کنید. کارشناسان خبره ما در موسسه میرداماد این امکان را فراهم کرده تا بتوانید ابهامات و پرسش‌های خود را مطرح کرده و بهترین پاسخ را نیز دریافت کنید.

  حرف آخر

  در این مطلب نگاهی به روند اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا انداخته و بیان کردیم که برای رسیدن به این هدف چه روش‌هایی پیش روی شما قرار دارد. بررسی موارد گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید با کمترین چالش به کشور ایتالیا سفر کرده و تابعیت این کشور را دریافت کنید.

  سوالات متداول

  روش‌های اخذ تابعیت ایتالیا چیست؟

  از مهم ترین روش‌های اخذ تابعیت این کشور می‌توان به دریافت تابعیت از طریق اصل خون، ازدواج، تابعیت مضاعف، پیدا کردن کار، سرمایه گذاری و… اشاره کرد.

  آیا با اخذ تابعیت می‌توان در ایتالیا خانه خرید؟

  بله شما با دریافت تابعیت، مثل شهروندان ایتالیایی می‌توانید بدون مشکل اقدام به خرید خانه کنید.

  بهترین روش دریافت شهروندی ایتالیا چیست؟

  بهترین روش با توجه به شرایط شما متفاوت است. به همین خاطر بهتر است تا با کمک مشاورین فعال در حوزه مهاجرت، بهترین شیوه دریافت تابعیت را براساس شرایط خود انتخاب کنید.

  مقالات مرتبط

  اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا

  اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا

  یکی از زیباترین و خاص‌ترین کشورهای اروپا که محبوبیت بسیار زیادی در بین مهاجرین نیز دارد، ایتالیا است. به دلیل شباهت‌های فرهنگی، ارتباطات تاریخی، وضعیت مساعد صنعتی و... بسیاری از افراد ایتالیا را به عنوان مقصد خود برای مهاجرت انتخاب...

  نظرات کاربران