ثبت شرکت در سوئد

یکی از سرمایه­گذاری­های جذاب در سوئد، ثبت شرکت در این کشور می­باشد. برای ثبت شرکت در یک کشور خارجی باید به قوانین کاری و همچنین موقعیت استراتژیک آن کشور برای بیزینس شما آگاه باشید. در این مقاله قصد داریم مطالب مرتبط با ثبت شرکت در کشور جذاب سوئد را به طور جامع بررسی نماییم.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  شرایط ثبت شرکت در سوئد

  سوئد یکی از کشورهای جذاب برای تاسیس شرکت و مهاجرت کاری به سوئد می­باشد. افراد برای تاسیس شرکت در سوئد، بسته به نوع تجارت خود باید شرایطی را داشته باشد. موسس یک شرکت می­تواند یک شخص حقیقی یا یک شخص حقوقی مانند شرکت یا سازمان دیگری باشد. برخی از شرایط اقامت برای انواع خاصی از تجارت وجود دارد. برای مثال، یک تاجر مستقل باید مقیم سوئد یا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا باشد. حداقل نیمی از اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل یک شرکت محدود باید مقیم سوئد یا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را داشته باشد، مگر اینکه مجوز خاصی از اداره ثبت شرکت­های سوئدی (Bolagsverket) دریافت کند.

  جهت سرمایه گذاری در سوئد از طریق ثبت شرکت، موسس باید به Bolagsverket و اداره مالیات سوئد (Skatteverket) مراجعه کرده و هزینه ثبت­نام را بپردازد که بسته به نوع بیزینس متفاوت است. همچنین مؤسس باید نام منحصر به فردی را برای تجارت رزرو و اسناد شرکت از قبیل اساسنامه را تنظیم کند.

  انواع شرکت قابل ثبت در سوئد

  انواع مختلفی از شرکت­ها در سوئد وجود دارد که بسته به موقعیت و اهداف خود می­توانید از بین آن­ها انتخاب کنید. در اینجا مروری کوتاه بر انواع اصلی شرکت­ها در سوئد خواهیم داشت:

  شرکت با مسئولیت محدود در سوئد

  شرکت با مسئولیت محدود توسط یک یا چند شخص حقیقی یا حقوقی تشکیل می­شود که شخصاً در قبال تجارت و بدهی­های آن مسئولیتی ندارند. حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود 25000 کرون است که به سهام تقسیم می­شود که نمی­توان در بازار سهام فروخت، مگر اینکه شرکت در بورس ثبت شده باشد. شرکت با مسئولیت محدود باید در اداره ثبت شرکت­های سوئدی و اداره مالیات سوئد ثبت­نام کرده و هیئت مدیره و حسابرس را تعیین نماید. شرکت با مسئولیت محدود به عنوان یک شخص حقوقی جداگانه مشمول مالیات بر سود خود می­شود.

  شرکت انفرادی در سوئد

  شرکت انفرادی یا تاجر مستقل ساده­ترین نوع تجارت در سوئد است که فقط توسط یک نفر تشکیل می­شود که مسئولیت کامل تجارت و بدهی­های آن را بر عهده دارد. شرکت انفرادی نیازی به داشتن سرمایه سهام ندارد و از درآمد حاصل از تجارت به عنوان درآمد شخصی مشمول مالیات می­شود.

  شرکت با مشارکت تجاری در سوئد

  مشارکت تجاری نوعی از تجارت است که توسط دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی تشکیل می‌شود که مسئول تجارت و بدهی‌های آن هستند. شراکت تجاری نیازی به داشتن سرمایه سهام ندارد، اما باید در اداره ثبت شرکت­ها و اداره مالیات سوئد ثبت­نام کند. این نوع شرکت به عنوان یک شخص حقوقی جداگانه مشمول مالیات نمی­شود، اما شرکا از سهم خود از درآمد حاصل از تجارت به عنوان درآمد شخصی مالیات می­دهند.

  ثبت شرکت با مشارکت محدود در سوئد

  شرکت با مشارکت محدود شبیه به شرکت با مشارکت تجاری است اما یک تفاوت اصلی آن، وجود دو نوع شرکای ضامن و شرکای محدود است. شرکای ضامن مسئولیت کامل تجارت و بدهی­های شرکت را دارند، اما شرکای با مسئولیت محدود فقط تا میزان سرمایه­گذاری در تجارت مسئول هستند. شرکت با مشارکت محدود نیازی به داشتن سرمایه سهام ندارد، اما باید در اداره ثبت شرکت­های سوئدی و اداره مالیات سوئد ثبت شوند. این شرکت نیز فقط از سهم درآمد حاصل از تجارت شرکا به عنوان درآمد شخصی مشمول مالیات می­شود.

  شعبه در سوئد

  اگر قصد تاسیس شعبه­ای در سوئد را دارید، باید شعبه را در Bolagsverket ثبت کنید. باید یک نفر را به عنوان مدیر عامل با اعطای وکالت، برای اداره فعالیت­های تجاری شعبه منصوب و همچنین مدارکی مثل گواهی ثبت شرکت خارجی را به درخواست خود ضمیمه کنید.

  انجمن اقتصادی در سوئد

  انجمن اقتصادی توسط حداقل سه شخص حقیقی یا حقوقی که دارای منافع اقتصادی مشترک هستند تشکیل می­شود. انجمن اقتصادی هیچ سهامداری ندارد و فقط دارای اعضایی هستند که حق عضویت پرداخت می­کنند و حق رای دارند. انجمن اقتصادی باید حداقل سرمایه سهام 500 کرون داشته باشد که به سهام تقسیم می­شود. انجمن اقتصادی باید در اداره ثبت شرکت­ها و اداره مالیات سوئد ثبت شده و هیئت مدیره و حسابرس آن تعیین شود. انجمن اقتصادی به­عنوان یک شخص حقوقی جداگانه از سود خود مالیات می­دهد و اعضای آن شخصاً مسئولیتی در قبال تجارت و بدهی­های انجمن ندارند.

  نواع شرکت¬های قابل ثبت در سوئد:
شرکت انفرادی
شرکت با مسئولیت محدود
شرکت با مشارکت تجاری/محدود
شعب
انجمن اقتصادی)

  مراحل ثبت شرکت در کشور سوئد

  روند ثبت شرکت در سوئد به شرح زیر است:

  1. تعیین نوع کسب و کار و شرکت.
  2. رزرو یک نام منحصر به فرد برای شرکت. برای بررسی در دسترس بودن اسامی و درخواست ثبتنام می­توانید از سایت اداره ثبت شرکت­های سوئدی (Bolagsverket) استفاده کنید.
  3. تهیه مدارک شرکت از قبیل آیین­نامه و اساسنامه. این اسناد حاوی اطلاعات مهمی در مورد شرکت شما مانند نام، هدف، سرمایه سهام، هیئت مدیره و غیره می­باشد. همچنین باید اشتراک و هزینه سهام شرکت خود را بپردازید و گواهی بانکی را به عنوان گواهی پرداخت دریافت کنید.
  4. ثبت شرکت در Bolagsverket. می­توانید این کار را به صورت آنلاین یا با ارسال فرم­ها و اسناد چاپی به Bolagsverket انجام دهید. همچنین باید هزینه ثبت­نام را پرداخت کنید که بسته به نوع تجارت متفاوت است.
  5. اخذ شماره هویتی یا شناسه منحصر به فرد شرکت از Bolagsverket.
  6. ثبت­نام در سازمان امور مالیاتی.
  7. اخذ سایر گواهی­ها و مجوزهای لازم در زمینه فعالیت خود در صورت وجود.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  ثبت شرکت در سوئد چه مدارکی لازم دارد؟

  مدارک مورد نیاز برای تاسیس شرکت در سوئد به نوع تجارتی که می­خواهید راه اندازی کنید بستگی دارد. به طور کلی مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در سوئد عبارتند از:

  1. پر کردن فرم ثبت­نام آنلاین یا کاغذی.
  2. اساسنامه که سندی است که قصد مؤسسین را برای تشکیل شرکت بیان می­کند. اساسنامه باید شامل نام شرکت، میزان و نوع سرمایه، تعداد و ارزش سهام، نام و نشانی و امضای موسسین باشد.
  3. آیین­نامه که قوانین حاکم بر شرکت است.
  4. گواهی بانکی پرداخت سهام شرکت. گواهی بانک باید نشان دهد که سرمایه در حساب بانکی به نام شرکت واریز شده است.
  5. اظهارنظر حسابرس در صورتی که سهام با هر دارایی غیر از وجه نقد مانند اموال، ماشین آلات یا دارایی معنوی پرداخت شده باشد.

  هزینه ثبت شرکت در کشور سوئد

  هزینه ثبت شرکت در سوئد به نوع تجارتی که می­خواهید راه اندازی کنید بستگی دارد. این هزینه­ها طبق جدول زیر است:

  نوع شرکتثبتنام آنلاین (کرون)ثبتنام کاغذی (کرون)
  شرکت انفرادی12001500
  شرکت با مسئولیت محدود22002500
  شرکت با مشارکت تجاری یا مشارکت محدود15001800
  انجمن اقتصادی10001300
  شعبه و نمایندگی25002800

  علاوه بر هزینه­های ثبت­نام، خدماتی مثل رزرو نام برای تجارت، تغییر آدرس شرکت، تغییر نام تجاری و اخذ گواهی­ها و مجوزهای لازم نیز شامل هزینه می­باشد. بنابراین، کل هزینه ثبت شرکت در کشور سوئد بسته به تجارت و اهداف شما ممکن است از چند هزار تا چند ده هزار کرون متفاوت باشد.

  ثبت شرکت سوئد چقدر طول میکشد؟

  مدت زمان ثبت شرکت در سوئد به عوامل مختلفی از جمله نوع تجارت، کامل بودن درخواست و حجم کاری مسئولین بستگی دارد. طبق گزارش اداره ثبت شرکت­های سوئدی، میانگین زمان ثبت شرکت محدود جدید 5 روز کاری می­باشد اما ممکن است بسته به مورد و روش ارسال متفاوت باشد. برای انواع دیگر تجارت، زمان پردازش ممکن است بیشتر باشد.

  عنوانمدت زمان بررسی
  ثبت یک شرکت محدود5 روز
  ثبت سایر انواع شرکت­ها9 روز
  ثبت انجمن اقتصادی9 روز

  مالیات شرکت ها در سوئد

  مالیات شرکت­ها در سوئد از سود شرکت­های تجاری که در سوئد فعالیت می­کنند اخذ می­شود. نرخ مالیات، قوانین و معافیت­ها ممکن است بسته به نوع تجارت، منبع درآمد و معاهده مالیاتی که سوئد با سایر کشورها دارد متفاوت باشد. نرخ قانونی مالیات بر درآمد شرکتی در سوئد از سال 2021 تاکنون، 20.6 درصد است. این نرخ بر درآمد جهانی شرکت­های مقیم و بر درآمد از منابع سوئدی شرکت­های غیر مقیم اعمال می­شود.

  تمام درآمدهای واحدهای تجاری صرف نظر از ماهیت یا منبع درآمد به عنوان درآمد تجاری تلقی می­شود. با این حال، برخی از درآمدها ممکن است معاف یا مشمول قوانین خاصی باشند. هیچ مالیات بر درآمد شهری، محلی و مالیات بر ارزش افزوده برای هیچ یک از انواع شرکت­های سوئدی وجود ندارد.

  اخذ ویزای سوئد برای ثبت شرکت

  جهت حضور در سوئد و ثبت شرکت باید ویزای این کشور را از طریق سفارت سوئد در کشور خود دریافت کنید. باید حداقل 6 ماه قبل از تاریخ سفر خود برای ویزا اقدام کنید. این ویزا می­تواند حداکثر سه ماهه (90 روز) باشد. الزامات ویزای سوئد با هدف تجاری شامل موارد زیر است:

  • پاسپورت صادر شده در ده سال گذشته با حداقل سه ماه اعتبار پس از انقضای ویزا و داشتن حداقل دو صفحه خالی.
  • شرح هدف خود از بازدید سوئد.
  • تمکن کافی برای تامین هزینه­های خود و هزینه بازگشت. (داشتن 450 کرون سوئد برای هر روز اقامت)
  • بیمه مسافرتی پزشکی انفرادی (پوشش حداقل 30000 یورو)
  • اثبات ترک کشور و منطقه شینگن قبل از انقضای ویزا.
  • عکس با فرمت پاسپورت که در شش ماه اخیر گرفته شده است.

  برخلاف ویزای کار سوئد، شما با این ویزا اجازه اشتغال نخواهید داشت. در صورت سکونت بیش از 3 ماه در سوئد باید مجوز اقامت سوئد از طریق ثبت شرکت داشته باشید که این مجوز باید قبل از سفر به سوئد صادر شده باشد.

  مدت زمان ثبت شرکت در سوئد بسته به نوع آن میانگین بین 5 تا 9 روز است)

  اخذ اقامت دائم سوئد از طریق ثبت شرکت

  قابلیت دریافت اقامت دائم سوئد از طریق ثبت شرکت به طور مستقیم وجود ندارد اما تحت شرایط زیر می­توان اقامت دائم و تابعیت سوئد را دریافت کرد:

  • حداقل 18 سال سن.
  • نداشتن سابقه کیفری.
  • سرمایه گذاری حداقل 100000 یورو (یا معادل کرون سوئد) در یک شرکت یا پروژه.
  • اثبات داشتن تجربه در مدیریت یک تجارت.
  • تسلط به زبان انگلیسی.
  • سکونت در سوئد برای 5 سال متوالی.

  مزایا و معایب ثبت شرکت در کشور سوئد

  ثبت شرکت در سوئد نیز مزایا و معایبی دارد. در این بخش به تعدادی از آن­ها اشاره می­کنیم:

  مزایا:

  • اقتصاد باز و با ثبات
  • سرمایه­گذاری دولت
  • قوانین روشن برای استخدام و تعدیل کارکنان
  • چارچوب مالیاتی رقابتی
  • معافیت های مالیاتی بر سود سرمایه و سود سهام و سایر قوانین مالیاتی رقابتی
  • شبکه گسترده معاهده مالیات مضاعف
  • نیروی کار ماهر و استاندارد بالای زندگی
  • درجه پایین فساد و بوروکراسی اداری

  معایب:

  • هزینه­های بالای زندگی
  • مالیات­های فردی بالا
  • قوانین کاری سختگیرانه
  • بازار داخلی نسبتا محدود در برخی مشاغل

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  سخن پایانی

  در این مقاله به بررسی ثبت شرکت در سوئد و انواع مختلف شرکت­ها در این کشور پرداختیم. مهاجرت به سوئد و ثبت شرکت در آن می­تواند یک موقعیت عالی برای تجارت شما باشد زیرا سوئد یکی از بهترین کشورها از نظر اقتصادی و همچنین رفاه اجتماعی است. شرایط و قوانین ثبت شرکت در سوئد ممکن است هر چند گاهی تغییراتی داشته باشد. در نتیجه نیاز به حضور یک وکیل یا مشاور برای پیشبرد صحیح کارها ضروری است. کارشناسان مجرب ما در تیم میرداماد شما را در رسیدن به اهداف خود همراهی خواهد کرد.

  سوالات متداول

  بهترین نوع شرکت برای ثبت در سوئد کدام است؟

  شرکت با مسئولیت محدود.

  هزینه ثبت شرکت در سوئد چقدر است؟

  بسته به نوع شرکت و نوع ثبتنام (آنلاین یا کاغذی) از 1000 تا 2800 کرون.

  مالیات شرکت­ها در سوئد چقدر است و شامل چیست؟

  20.6% شامل مالیات بر درآمد شرکت.

  مقالات مرتبط

  ثبت شرکت در سوئد

  ثبت شرکت در سوئد

  یکی از سرمایه­گذاری­های جذاب در سوئد، ثبت شرکت در این کشور می­باشد. برای ثبت شرکت در یک کشور خارجی باید به قوانین کاری و همچنین موقعیت استراتژیک آن کشور برای بیزینس شما آگاه باشید. در این مقاله قصد داریم مطالب...

  نظرات کاربران