مشکلات و معایب زندگی هلند

بدون شک مهاجرت به یک کشور جدید، صرف‌نظر از اینکه با چه هدفی انجام می‌شود، در عین حال که یک تجربه فوق‌العاده و شروع تازه است، می‌تواند با سختی‌هایی نیز همراه باشد. این در‌مورد مهاجرت به کشور هلند نیز صدق می‌کند و این کشور در کنار تمام مزایایی که از آن‌ها برخوردار است، برخی مشکلات را نیز دارد، بنابراین، پیش از مهاجرت به هلند و زندگی در آن، بهتر است عواملی مانند هزینه زندگی، شرایط جامعه، نحوه آموزش، ایمنی، شغل و به‌طور‌کلی مزایا و معایب مهاجرت به هلند را در نظر بگیرید. اگر قصد سفر به هلند و اقامت در آن را دارید، پیشنهاد می‌کنیم در این مقاله از موسسه مهاجرتی میرداماد که به مزایا و معایب زندگی در هلند می‌پردازیم، همراه ما باشید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  مزایای زندگی در هلند

  پیش از پرداختن به معایب زندگی در هلند، بهتر است در ابتدا با برخی مزایای زندگی در این کشور آشنا شویم. برخی از مزایای زندگی در هلند عبارت است از:

  سیستم بهداشتی و پزشکی کارآمد

  یکی از مهم‌ترین مزایای زندگی در هلند، دسترسی به یک سیستم پزشکی و بهداشتی بسیار کارآمد است. سیستم مراقبت‌های بهداشتی هلند یکی از بهترین سیستم‌های پزشکی در جهان به حساب می‌آید و از استانداردهای بالا و کارکنان ماهر برخوردار می‌باشد. مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی در هلند در دو سطح دولتی و خصوصی ارائه می‌شود. سطح دولتی زیر نظر دولت بوده و هزینه‌های کمتری را شامل می‌شود و سطح خصوصی نیز خدمات به صورت آزاد و با قیمت بیشتری ارائه می‌شود. 

  جامعه‌ای شاد و مهاجر‌پذیر

  به‌طور‌کلی، انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند که نیاز به ارتباط با دیگران دارند. مهاجرین و کسانی که قصد گرفتن تابعیت هلند را دارند، هیچ مشکلی از این بابت نخواهند داشت؛ چرا که مردم هلند رفتار بسیار دوستانه‌ای دارند و از تعامل و استقبال از مهاجرین در کشورشان دریغ نمی‌کنند. هلندی‌ها از خارجی‌ها استقبال خوبی می‌کنند و تلاش می‌کنند تا افراد تازه وارد را به جامعه جذب کنند. آنها به برابری طلبی معروف هستند و جامعه‌ای نسبتاً لیبرال دارند. این ویژگی از این جهت خوب است که وقتی در کشور جدید با احساس دلتنگی دست و پنجه نرم می‌کنید، چنین جامعه استقبال‌کننده‌ای می‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد و شما فرصت‌های تعامل و دوستی بیشتری با همسایگان و همکاران خود خواهید داشت.

  رایج بودن زبان انگلیسی

  رواج زبان انگلیسی، یکی از مزایای زندگی در هلند به شمار می‌آید. چرا که انگلیسی یک زبان بین‌المللی است که زبان رابط بین مردمان جهان می‌باشد. در هلند، اغلب مردم به زبان انگلیسی مسلط هستند و با مهاجران انگلیسی زبان به خوبی کنار می‌آیند. به عبارت بهتر، در این کشور بسیاری از مراکز و ارائه‌دهندگان خدمات مختلف می‌توانند خدمات خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه دهند.  در یک مطالعه جهانی سالانه برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی که به عنوان شاخص مهارت انگلیسی (EPI) شناخته می‌شود، هلند برای چهار سال متوالی رتبه اول را با امتیاز چشمگیر 661 کسب کرده است. البته که اگر هدف شما تبدیل شدن به بخشی از جامعه هلندی است، تسلط بر زبان هلندی موضوع بسیار مهمی به شمار می‌آید؛ چرا که در تعاملات اجتماعی و گردهمایی‌ها، هلندی‌ها اغلب به زبان مادری خود صحبت می‌کنند.

  مزایای زندگی در هلند

  کیفیت آموزشی بالا

  بدون شک، یکی از مزایای زندگی در هلند مربوط به حوزه آموزشی می‌شود. هلند دارای یک استاندارد بالای آموزش در مدارس دولتی و خصوصی است. به‌طوری‌که بیش از 80 درصد بزرگسالان این کشور تحصیلات دوران متوسطه را به پایان رسانده‌ و حدود یک سوم نیز دارای مدرک دانشگاهی هستند که هر دو بالاتر از میانگین بین‌المللی می‌باشد. بر‌اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، هلند سومین کشور تحصیلکرده در جهان است. این برتری آموزشی، هلند را به ویژه برای دانشجویان بین‌المللی بسیار جذاب کرده و افراد زیادی از سراسر جهان به مهاجرت تحصیلی به هلند تمایل دارند. تمامی برنامه‌های درسی هلند، برای حمایت از دانش‌آموزان در جهت برنامه‌ریزی برای آینده و دستیابی به اهداف شغلی خود طراحی شده است. برخی از مدارس همچنین برای کودکانی که از خارج به سیستم آموزشی این کشور می‌پیوندند، حمایت‌ها و قابلیت‌های بیشتری ارائه می‌کنند. برای مثال، برای کمک به یادگیری زبان هلندی کودکان غیر‌هلندی، در کنار آموزش برنامه درسی، برنامه‌های آموزش زبان نیز طراحی شده‌اند.

  فراوانی شغلی

  یکی دیگر از مزایای زندگی در هلند این است افراد به‌هیج‌وجه بیکار نخواهند بود. چرا که تقریباً 78 درصد از جمعیت بین 15 تا 64 سال این کشور شاغل هستند که بالاتر از میانگین 66 درصدی OECD در جهان می‌باشد. همچنین، هلند سالانه حدود 50 هزار نیروی کار خارجی را نیز به کار می‌گیرد و بسیاری از آژانس‌های کاریابی هم به دنبال مهاجرین جویای کار از سراسر جهان هستند. علاوه بر فراوانی شغل، در هلند اغلب مشاغل درآمد زیادی نیز دارند و ساعات کاری مشاغل هم برای جلوگیری از فرسودگی شغلی بسیار منعطف می‌باشد.

  تعادل بین کار و زندگی

  یکی از ارزشمندترین و مهم‌ترین جنبه‌های مثبت زندگی در هلند تعادل قابل‌توجه بین کار و زندگی است. هفته کاری معمولی در این کشور 36 تا 40 ساعت است، و هر سال افراد می‌توانند بیش از 25 روز تعطیلات با حقوق داشته باشند. نکته قابل‌توجه‌تر این است که تقریباً نیمی از نیروی کار هلندی به صورت پاره‌وقت استخدام هستند که این موضوع بازار کار متنوع و انعطاف‌پذیری را ایجاد می‌کند. بسیاری از مهاجرانی که ویزای کاری هلند را دریافت کرده و در این کشور مشغول به کار هستند، هنگام بازگشت به کشور خود، متمایز نبودن کار از زندگی را موضوعی بسیار چالش‌برانگیز می‌دانند.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  معایب زندگی در هلند

  معایب زندگی در هلند نیز عبارت است از:

  خدمات پزشکی و بهداشتی گران قیمت

  یکی از اصلی‌ترین معایب زندگی در هلند به گرانی خدمات پزشکی در این کشور مربوط می‌شود. اگرچه خدمات و مراقبت‌های پزشکی در هلند معمولا از کیفیت خوب و کارآمدی بالایی برخوردار هستند، اما با این حال، همه افرادی که در هلند زندگی می‌کنند باید برای پوشش هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی اولیه مانند مراجعه به پزشک عمومی یا خرید داروهای تجویزی، از بیمه درمانی استفاده کنند و یک هزینه ثابت بپردازند. استفاده از بیمه درمانی در هلند بسیار پرهزینه است و ممکن است بیشتر خدمات پزشکی را نیز شامل نشود.

  مالیات بالا

  یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین بدی‌های کشور هلند، مالیات بالا است. به‌طور‌کلی، هلند کشوری با نرخ مالیات بر درآمد بالا است که در بین 38 کشور عضو OECD، رتبه 22 را دارد. البته به‌طور‌کلی کارمندان در هلند درآمد به نسبت بالایی دارند، اما به همان نسبت نیز میزان مالیات پرداختی آن‌ها بسیار زیاد است.

  معایب زندگی در هلند

  رفتار‌های نژادپرستی

  متاسفانه، نژادپرستی و رفتار‌های نژاد‌پرستانه در هلند بسیار به چشم می‌خورد و یکی از معایب زندگی در هلند به شمار می‌آید. به‌طوری‌که در سال 2011، نزدیک به 2695 گزارش از نژادپرستی یا انگیزه‌های نژادپرستانه در این کشور گزارش شده است. بیشتر رفتا‌ر‌های نژاد‌پرستانه در شهر‌های بزرگ هلند، به ویژه روتردام و آمستردام رخ می‌دهد و بیشتر مهاجران ممکن است در طول مصاحبه‌های شغلی یا موضوعات اجتماعی با برخی رفتار‌های نژادپرستانه مواجه شوند.

  کمبود مسکن

  یکی دیگر از معایب زندگی در هلند و چالش‌های همیشگی مهاجران و ساکنین این کشور، به موضوع مسکن مربوط می‌شود. چرا که یافتن یک محل اقامت در هلند چه برای خرید و چه برای اجاره، کار بسیار دشواری است. این کشور در حال حاضر با بحران مسکن رو به رو است و کمبود مسکن برای افراد مهاجر و حتی افراد محلی نیز به دغدغه‌ای بزرگ و مهم تبدیل شده است. البته به همین دلیل، هم اجاره و هم خرید ملک پرهزینه در هلند بسیار گران است.

  گران بودن خودرو

  داشتن ماشین در هلند قطعا کار آسانی نیست؛ چرا که قیمت خودرو در این کشور بسیار بالا بوده و به یکی از معایب زندگی در هلند تبدیل شده است. این گرانی نه تنها فقط برای خرید خودرو، بلکه برای سوخت‌رسانی، تعمیر و بیمه آن نیز صدق می‌کند. البته این موضوع، به استراتژی دولت هلند برای بازدارندگی مردم از رانندگی و رواج فرهنگ دوچرخه‌سواری مربوط  می‌شود. تا جایی که دولت این کشور، قوانینی را در جهت منع خرید خودروی ارزان‌ از کشورهای همسایه نیز وضع کرده است.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  تراکم جمعیت بالا

  یکی از معایب زندگی در هلند، تراکم فوق‌‌العاده بالای جمعیت آن است. اگر قصد دارید به شهرهای بزرگ هلند مانند آمستردام، روتردام یا اوترخت مهاجرت کنید، باید بدانید که وارد یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق اروپای غربی می‌شوید. این جمعیت متراکم چند چالش را به همراه دارد که برخی از آنها شامل شلوغی خیابان‌ها، شلوغی سیستم حمل‌ونقل عمومی و هیاهوی دائمی شهری است. بنابراین اگر به مکان‌های بدون شلوغی و ساکت علاقه و عادت دارید، زندگی در هلند ممکن است برای شما کمی طاقت‌فرسا باشد.

  بالا بودن هزینه‌های زندگی

  هلند جز کشور‌هایی است که هزینه زندگی در آن، از محل اقامت گرفته تا خوراک، پوشاک و خدمات بالا می‌باشد. بنابراین، بالا بودن هزینه زندگی را می‌توان یکی از معایب زندگی در هلند عنوان کرد. اجاره خانه‌هایی با قیمت سرسام‌آور، سیستم حمل‌و‌نقل گران قیمت، مالیات بالا و … زندگی کردن در هلند را از نظر اقتصادی برای عده‌ای دشوار کرده‌اند. البته، با توجه به سطح رفاه، استانداردهای مطلوب زندگی و میزان درآمد بالای مردم در هلند، می‌توان گفت بالا بودن هزینه‌های زندگی در این کشور چندان نا‌معقول به نظر نمی‌رسد.

  آب‌و‌هوای غیر‌قابل پیش‌بینی

  یکی دیگر از معایب هلند که از سوی ساکنین آن به کرات مطرح می‌شود، آب‌و‌هوای غیر‌قابل پیش‌بینی و متغیر هلند است. این موضوع به ویژه در فصل تابستان بیشتر به چشم می‌خورد و در طول روز آب‌و‌هوای گرم و مرطوب و یا هوای طوفانی به دفعات ‌پدیدار می‌شود. این موضوع، بر نحوه فعالیت کسب‌و‌کار‌ها تاثیر منفی زیادی می‌گذارد. برای مثال منجر شده است مراکز خرید، بانک‌ها و بیشتر فروشگاه‌ها ساعات فعالیت خود را محدود کنند.

  سختی‌های زندگی در هلند

  سخن پایانی

  هلند کشوری زیبا و دیدنی با امکانات و قابلیت‌های فراوان است که زندگی در آن با مزایای زیادی همراه می‌باشد. البته بدون شک، اقامت در هر کشوری در کنار مزایا، معایبی نیز دارد که آشنایی با آن‌ها می‌تواند در انتخاب افراد برای اقامت در یک کشور تاثیر زیادی بگذارد. هلند نیز از این قاعده مستثنی نیست و زندگی در آن خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد که در این مقاله از موسسه مهاجرتی و گردشگری میرداماد، تلاش کردیم تا به‌طور‌کامل و جامع به تمام این مزایا و معایب هلند بپردازیم. 

  سوالات متداول

  آیا هلند کشور مناسبی برای زندگی کردن است؟

  بله، با‌توجه‌ به مزایا و معایب ذکر شده در مقاله، هلند را می‌توان مکان خوبی برای زندگی معرفی کرد که در صدر کشورهایی مانند بریتانیا، فرانسه و آلمان، و جز ده کشور برتر جهان برای زندگی و کار قرار می‌گیرد.

  امن‌ترین مکان‌ها برای زندگی در هلند کدامند؟

  به‌طور‌کلی، تمام شهر‌های هلند امن بوده و مکانی ایده‌آل برای زندگی هستند؛ اما اوترخت، ماستریخت، لیدن، آمستردام و آیندهوون امن‌ترین شهر‌های هلند به شمار می‌آیند.

  چهار مورد از اصلی‌ترین معایب زندگی در هلند کدامند؟

  هزینه‌های بالای زندگی، سختی پیدا کردن خانه، بالا بودن مالیات و آب‌و‌هوای غیر‌قابل پیش‌بینی، چهار مورد از اصلی‌ترین معایب زندگی در کشور هلند به حساب می‌آیند.

  آیا هلند یک کشور مهاجر‌پذیر است؟

  بله، هلندی‌ها با مردم کشورهای دیگر رفتار بسیار دوستانه‌ای دارند و از مهاجران و افراد تازه وارد در جامعه خود به خوبی استقبال می‌کنند. اگر مهاجری هستید که به هلند مهاجرت می‌کنید، فرصت‌های زیادی برای ملاقات و ارتباط با مردم این کشور خواهید داشت.

  سطح رضایت مردم در هلند چقدر است؟

  هلند کشوری است که به نسبت بسیاری از کشورهای دیگر از جهت شاخص‌های زندگی در شرایط بسیار خوبی قرار دارد. تعادل بین کار و زندگی، درآمد بالا، کیفیت بالای آموزشی، روابط اجتماعی مطلوب، امنیت شخصی و چندین مزیت دیگر از عواملی هستند که موجب افزایش رضایت از زندگی در هلند شده‌اند.

  مقالات مرتبط

  مشکلات و معایب زندگی هلند

  مشکلات و معایب زندگی هلند

  بدون شک مهاجرت به یک کشور جدید، صرف‌نظر از اینکه با چه هدفی انجام می‌شود، در عین حال که یک تجربه فوق‌العاده و شروع تازه است، می‌تواند با سختی‌هایی نیز همراه باشد. این در‌مورد مهاجرت به کشور هلند نیز صدق...

  اخذ تابعیت و شهروندی هلند

  اخذ تابعیت و شهروندی هلند

  قطعاً اخذ تابعیت و شهروندی هلند برای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند بسیار حائز اهمیت است. هلند یکی از بهترین کشورهای اروپایی است که از نظر شرایط اقتصادی و رفاه اجتماعی در وضعیت مناسبی قرار دارد...

  نظرات کاربران