اخذ شهروندی و تابعیت فنلاند

کشور فنلاند یکی از کشورهای توسعه یافته و ثروتمند در حوزه نوردیک قاره اروپا می­باشد. این کشور یکی از قوی­ترین اقتصادهای جهان به خصوص در حوزه تکنولوژی روز دنیا، بالاترین رفاه اجتماعی، نظام آموزشی پیشرفته و مراکز آموزشی معتبر، بالاترین امنیت و کمترین میزان وقوع جرم را به خود اختصاص داده است. کشور فنلاند همچنین دارای منابع و مناظر طبیعی بسیار زیبا و چشمنواز می­باشد و مردمان این کشور در صدر شادترین مردم جهان قرار گرفته ­اند.

با وجود همه­ی این ویژگی­ها، فنلاند یکی از بهترین مقاصد برای انواع مهاجرت­های کاری و تحصیلی و سرمایه­گذاری می­باشد. اخذ شهروندی و تابعیت فنلاند هدف نهایی اکثر مهاجرین این کشور می­باشد زیرا علاوه بر مزایای ذکر شده، کشور فنلاند یکی از قوی­ترین پاسپورت­ها را بین کشورهای جهان دارا است و طبق رتبه­بندی سال 2023 در رده سوم قرار گرفته است و می­توان به 189 کشور بدون ویزا سفر کرد. همچنین فنلاند برای شهروندان خود اجازه اخذ تابعیت دوم را هم از میان کشورهای اتحادیه اروپا می­دهد. در ادامه این مقاله به بررسی شرایط و مدارک لازم برای اخذ شهروندی فنلاند خواهیم پرداخت.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  چه کسانی می توانند تابعیت فنلاند را دریافت کنند؟

  وبسایت دولتی کشور فنلاند کسانی را که می­توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند در گرو­های زیر معرفی کرده است:

  • شهروندان سابق فنلاند.
  • شهروندان کشورهای نوردیک (دانمارک، نروژ، سوئد و ایسلند).
  • فرد بزرگسال بالای 18 سال که به اندازه کافی در فنلاند زندگی کرده است.
  • فرزند خوانده­های شهروندان فنلاند که بین 12 تا 17 سال هستند.
  • نوزاد متولد شده در فنلاند از مادری فنلاندی و پدر خارجی.
  • کودکی که مادر بیولوژیکی او با مردی فنلاندی ازدواج کرده است.
  • فرزندی که در خارج از کشور و از پدری فنلاندی یا نامادری (مادر غیر بیولوژیکی) فنلاندی متولد شده است.

  ویژگی های تابعیت فنلاند چیست؟

  فنلاند کشوری بسیار پیشرفته، قانونمند و ثروتمند است و شهروندی فنلاند به شما امکان می­دهد تا:

  • بدون ویزا به 189 کشور در سراسر جهان سفر کنید.
  • بتوانید در تمام کشورهای اتحادیه اروپا زندگی کرده و مشغول به کار شوید.
  • از سیستم آموزشی رایگان و پیشرفته بهره­مند شوید.
  • از سیستم پزشکی با کیفیت بالا استفاده کنید.
  • در دوران بیکاری، حقوق و مزایای بیکاری دریافت کنید.

  شرایط اخذ شهروندی فنلاند چیست؟

  اولین شرط اخذ تابعیت هر کشوری، زندگی کردن به مدت معین در آن کشور است. یعنی شما باید ابتدا از طریق یکی از انواع اقامت­ها در فنلاند ساکن شوید و بعد از مدت معین و داشتن شرایط لازم، درخواست تابعیت دهید. شرایطی که قبل از درخواست شهروندی کشور فنلاند باید داشته باشید به شرح زیر است:

  1- حداقل 18 سال سن داشته باشید و هویت شما ثابت شده باشد. برای اثبات قابل اعتماد هویت خود، باید مواردی مثل گذرنامه یا مدارک هویتی دیگر را ارائه دهید. کشور فنلاند در زمان بررسی هویت شما، اطلاعات هویتی را که قبلاً در زمان اخذ اقامت ارائه کرده بودید را هم در نظر می­گیرد تا مغایرتی وجود نداشته باشد.

  2- به حداقل سطح قابل قبول زبان فنلاندی یا سوئدی مسلط باشید: شما باید حداقل مهارت­های شفاهی و نوشتاری رضایت بخشی را در یکی از زبان­های فنلاندی، سوئدی، زبان اشاره فنلاندی یا زبان اشاره فنلاندی-سوئدی داشته باشید. قبل از ارائه درخواست شهروندی باید گواهی مهارت زبان خود را در اختیار داشته باشید.

  3- هنگام ارائه درخواست شما باید ساکن فنلاند بوده و مدت زمان کافی هم در آنجا زندگی کرده باشید. این معیار به شرح زیر تایید می­شود:

  • مدت 5 سال گذشته را بدون وقفه (دوره مستمر اقامت) در فنلاند زندگی کرده­اید.
  • مجموعا 7 سال اقامت غیر مستمر (با وقفه) در فنلاند داشته­اید، با این شرط که 2 سال آخر را بدون وقفه در فنلاند زندگی کرده باشید.

  4- شما هیچ جرمی مرتکب نشده و قرار منع تعقیب برای شما صادر نشده است.

  5- به تعهدات مالی خود مانند پرداخت مالیات، جرایم و هزینه­های نگهداری کودک خود عمل کرده باشید.

  6- باید مدارک قابل اعتمادی از منابع حمایت مالی از زندگی خود در فنلاند را ارائه دهید. مدرکی که ارائه می­کنید باید هزینه کل مدت اقامت مورد نیاز شما را پوشش دهد.

  مراحل اخذ شهروندی کشور فنلاند

  پس از آن که تمام شرایط ذکر شده در بخش قبل را دارا بودید، می­توانید برای اخذ تابعیت فنلاند درخواست خود را ثبت کنید. برای این کار باید:

  1. تمام مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست را آماده کرده و آن­ها را به یکی از زبان­های فنلاندی، سوئدی یا انگلیسی ترجمه رسمی کنید.
  2. به دو روش می­توانید درخواست خود را ثبت کنید: روش اول پر کردن فرم درخواست از طریق سرویس آنلاین Enter Finland، و روش دوم پر کردن و ارائه­ی فرم کاغذی از طریق یکی از مراکز خدمات مهاجرتی فنلاند است.
  3. هزینه درخواست آنلاین را در Enter Finland و هزینه فرم کاغذی را در همان مرکز خدمات مهاجرتی پرداخت نمایید.
  4. یک قرار ملاقات حضوری برای ارائه مدارک رزرو کنید. پاسپورت و اصل مدارک مورد نیاز برای درخواست خود را به همراه داشته باشید.
  5. پس از تکمیل درخواست، منتظر ابلاغ تصمیم اداره مهاجرت فنلاند باشید تا با شما تماس بگیرند.

  شهروندی فنلاند از طریق ازدواج

  امکان اخذ شهروندی کشور فنلاند از طریق ازدواج با تبعه فنلاندی تحت شرایط خاصی وجود دارد. شما ابتدا باید الزامات لازم با یک شهروند فنلاندی را داشته باشید و سپس حداقل 2 سال با وی زندگی نمایید تا اجازه اقامت طولانی مدت شما صادر شود. پس از آن از طریق شرایطی که قبلا عنوان شد می­توانید درخواست تابعیت خود را ثبت کنید.

  الزامات اخذ شهروندی فنلاند برای فرزندان

  در صورت داشتن فرزند، هنگامی ثبت درخواست خود برای شهروندی فنلاند می­توانید فرزند خود را هم به عنوان یک متقاضی مشترک اضافه کنید. فرزند شما باید کمتر از 18 سال داشته باشد و شما باید حضانت او را بر عهده داشته باشید. به یاد داشته باشید که قبل از درخواست شهروندی برای فرزندتان، بررسی کنید که آیا فرزند شما شرایط لازم برای شهروندی فنلاند را دارد.

  شرایط اخذ شهروندی کشور فنلاند برای فرزندان به شرح زیر است:

  1- فرزندان 14 ساله یا کمتر:

  • هنگام تصمیم گیری در مورد درخواست، کودک باید به طور قانونی در فنلاند زندگی کند.
  • کودک نیازی به مهارت های زبانی لازم ندارد.

  2- فرزندان بالای 15 سال:

  • در حال حاضر در فنلاند زندگی می­کند.
  • شرط مدت زمان لازم سکونت در فنلاند را دارد: 1) 4 سال گذشته را بدون وقفه در فنلاند زندگی کرده است. 2) پس از 7 سالگی، جمعا 6 سال و از این 6 سال، 2 سال گذشته را بدون وقفه در فنلاند بوده است.
  • باید مهارت­های زبان فنلاندی یا سوئدی را داشته باشد. برای فرزندی که 15 ساله شده و همچنان در آموزش جامع شرکت می­کند، آخرین کارنامه موقت (دوره یا پایان ترم) کافی است.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  آیا بدون گواهی مهارت زبانی امکان دریافت شهروندی فنلاند وجود دارد؟

  این مورد در فنلاند یک درخواست استثنایی محسوب می­شود و فقط در 2 حالت درخواست شما برای اخذ تابعیت فنلاند بدون مدرک زبان امکان پذیرش دارد. این دو شرط عبارت است از:

  1. بیانیه­ای از کارفرمای شما که تأیید می­کند شما یک شغل دائمی تمام وقت در فنلاند دارید که بدون شهروندی فنلاند انجام آن دشوار است.
  2. فرم اظهارنامه آزاد خود شما که توضیح می­دهد که دلیل خاص و سنگینی وجود دارد که چرا باید در مورد شما استثنایی از شرط اقامت در نظر گرفته شود.

  هزینه های خدمات مهاجرتی فنلاند در سال 2023

  هزینه­های دریافت شده توسط اداره خدمات مهاجرت به فنلاند در فرمان شماره 1042/2022 وزارت کشور (به زبان فنلاندی) تعیین شده است. هزینه­هایی که برای درخواست اخذ شهروندی فنلاند باید پرداخت در جدول زیر آمده است: (قیمت­ها به یورو می­باشد)

  سرویسدرخواست آنلایندرخواست کاغذی
  ثبت فرم درخواست شهروندی460690
  اظهارنامه شهروندی150220
  اظهارنامه متقاضی کمتر از 18 سال80100
  درخواست تعیین وضعیت شهروندی0100

  لیست کامل انواع هزینه­های دیگر مربوط به اقامت فنلاند را می­توانید در سایت خدمات مهاجرتی فنلاند مشاهده کنید.

  مقاله پیشنهادی: معایب زندگی در فنلاند

  نقاط تماس مهم برای شهروندان فنلاند

  اداره مهاجرت فنلاند در مورد اخذ و از دست دادن شهروندی فنلاند تصمیم می­گیرد. در این قسمت لیست مراکز مرجع مربوط به بخش­های مختلف تابعیت کشور فنلاند را برای شما آورده­ایم تا اگر سؤال دیگری در این مورد داشتید با مراجع مسئول مربوطه تماس بگیرید.

  تابعیت اتحادیه اروپا:

  شهروندان فنلاند به عنوان شهروندان اتحادیه اروپا حق دارند آزادانه در اتحادیه اروپا کار و زندگی نمایند. برای اطلاعات بیشتر در مورد حقوق شهروندی اتحادیه اروپا، به وبسایت اتحادیه اروپا (europa.eu) و وبسایت اطلاعات اروپا وزارت امور خارجه (eurooppatiedotus.fi) مراجعه کنید.

  خدمت سربازی:

  برای اطلاعات در مورد خدمت سربازی به وبسایت نیروهای دفاعی فنلاند (puolustusvoimat.fi) مراجعه کنید.

  حقوق بازنشستگی:

  برای اطلاعات در مورد حقوق بازنشستگی قانونی و نحوه درخواست، به وبسایت موسسه بیمه اجتماعی فنلاند (kela.fi) و برای اطلاع در مورد حقوق بازنشستگی مرتبط با درآمد، به وبسایت مرکز بازنشستگی فنلاند (etk.fi) مراجعه کنید.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  مسافرت کردن:

  برای اطلاع در مورد بازرسی­های مرزی به وب سایت گارد مرزی فنلاند (raja.fi)، اطلاع از واردات و صادرات کالا به وبسایت گمرک فنلاند (tulli.fi)، اطلاع در مورد ایمنی سفر در سایر کشورها و خدمات نمایندگی­های فنلاند در خارج از کشور، به وبسایت وزارت امور خارجه (um.fi) مراجعه کنید.

  نقل مکان:

  هر بار که خانه را نقل مکان می­کنید، باید یک اعلان از نقل مکان ارسال کنید تا آدرس شما در سیستم اطلاعات جمعیت فنلاند به روز شود. اعلان انتقال را به آژانس خدمات داده های دیجیتال و جمعیت (dvv.fi) ارسال کنید.

  اطلاعات آموزشی در فنلاند:

  برای اطلاعات در مورد آموزش، برنامه­ های تحصیل در فنلاند، پذیرش و به رسمیت شناختن مدارک خارجی، به وبسایت آژانس ملی آموزش فنلاند (oph.fi) و برای کسب اطلاع در مورد بورسیه­های تحصیلی موجود در فنلاند به وبسایت موسسه بیمه اجتماعی فنلاند (kela.fi) مراجعه کنید.

  کار در فنلاند:

  برای اطلاعات در مورد مهاجرت کاری به فنلاند و خدمات استخدامی برای افراد شاغل یا بیکار یا افرادی که در شرف شروع کار هستند و همچنین برای کارفرمایان، به وبسایت (te-palvelut.fi) مراجعه کنید.

  مالیات فنلاند:

  اطلاعات در مورد مالیات­های فنلاند در وبسایت اداره مالیات فنلاند (vero.fi) موجود است.

  سخن پایانی

  فنلاند کشوری رویایی برای زندگی کردن است اما قوانین اقامتی و شهروندی آن سختگیرانه می­باشد. در این مقاله شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ شهروندی فنلاند و مزایای آن را برای شما ارائه دادیم. در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد اقامت و تابعیت کشور فنلاند می­توانید با کارشناسان مجرب تیم میرداماد در ارتباط باشید.

  سوالات متداول

  1 – حداقل اقامت لازم برای گرفتن شهروندی کشور فنلاند چقدر است؟

  اقامت 5 سال گذشته در فنلاند به طور مستمر یا 7 سال اقامت غیر مستمر که 2 سال آخر آن باید در فنلاند ساکن باشید.

  2 – زمان پردازش درخواست شهروندی چقدر طول می­کشد؟

  بین 1 تا 3 ماه.

  مقالات مرتبط

  معرفی 7 مورد از مزایا و معایب زندگی در فنلاند

  معرفی 7 مورد از مزایا و معایب زندگی در فنلاند

  فنلاند کشوری جذاب با طبیعت شگفت‌انگیز، زیرساخت‌های توسعه یافته و سطح بالایی از امنیت اجتماعی است که در سال‌های اخیر نیز، سازمان ملل برای ششمین بار فنلاند را به عنوان شادترین کشور جهان معرفی کرد و دولت آن نیز بالاترین...

  اخذ شهروندی و تابعیت فنلاند

  اخذ شهروندی و تابعیت فنلاند

  کشور فنلاند یکی از کشورهای توسعه یافته و ثروتمند در حوزه نوردیک قاره اروپا می­باشد. این کشور یکی از قوی­ترین اقتصادهای جهان به خصوص در حوزه تکنولوژی روز دنیا، بالاترین رفاه اجتماعی، نظام آموزشی پیشرفته و مراکز آموزشی معتبر، بالاترین...

  نظرات کاربران