مزایا و معایب زندگی در فنلاند

فنلاند کشوری جذاب با طبیعت شگفت‌انگیز، زیرساخت‌های توسعه یافته و سطح بالایی از امنیت اجتماعی است که در سال‌های اخیر نیز، سازمان ملل برای ششمین بار فنلاند را به عنوان شادترین کشور جهان معرفی کرد و دولت آن نیز بالاترین شاخص‌ها را برای سطح رفاه، امید به زندگی، حمایت اجتماعی و حتی آزادی بیان دریافت کرد. شایان ذکر است که نه تنها فنلاندی‌ها از زندگی در فنلاند راضی هستند، بلکه افرادی که از سایر کشورهای خارجی به این کشور مهاجرت کرده‌اند نیز از زندگی در فنلاند رضایت دارند. اما با این حال معایب زندگی در فنلاند نیز قابل توجه است و اکثر مهاجران مواردی را به عنوان معایب و نقطه ضعف‌های زندگی در این کشور بیان کرده‌اند که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  آیا فنلاند برای مهاجرت مناسب است؟

  فنلاند نه تنها یکی از شادترین کشور دنیا، بلکه یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا برای مهاجرت هست. آمار جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است و به لطف ​​حقوق و مزایای کاری بالا، فرصت‌های شغلی بسیار خوبی را برای مهاجران ارائه می‌دهد. زیرساخت‌های اجتماعی در کشور در سطح بالایی توسعه یافته است که همه این موارد در کنار یکدیگر، فنلاند را به مقصد ایده‌آلی برای مهاجرت و زندگی تبدیل کرده است. با وجود مزای متعدد، متقاضیانی که قصد مهاجرت به فنلاند را دارند، باید با معایب زندگی در این کشور نیز آشنا شوند. 

  مزایا و معایب زندگی در فنلاند

  فنلاند نیز مانند هر کشور دیگری در جهان، مزایا و معایب خود را دارد. با این حال، پس از تجزیه و تحلیل تمام جوانب مثبت و منفی، انتخاب اینکه آیا فنلاند برای مهاجرت و زندگی مناسب است یا نه، بسیار ساده‌تر است.

  مزایای زندگی در فنلاند

  از جمله مزایای زندگی در فنلاند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سیستم مراقبت بهداشتی عالی: فنلاند در سراسر جهان به عنوان یکی از بهترین سیستم‌های اجتماعی شناخته شده است. مراقبت‌های پزشکی در این کشور در دسترس و ارزان است و مهاجران مجبور نیستند هزینه زیادی را برای معاینات پزشکی یا مراقبت‌های پزشکی اورژانسی بپردازند.
  • آموزش عمومی با کیفیت: سیستم آموزشی در فنلاند یکی از بهترین‌ها در جهان محسوب می‌شود. تحصیل در فنلاند رایگان است و با ارائه بورس‌های تحصیلی که به دانشجویان خارجی ارائه می‌شود، بهترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود.
  • کیفیت بالای زندگی:  فنلاند از نظر کیفیت زندگی در رتبه سوم جهان قرار دارد. این کشور به طور مداوم از نظر آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، تعادل بین کار و زندگی، کیفیت محیط زیست، ارتباطات اجتماعی، ایمنی و رضایت از زندگی در لیست برترین کشورها از نظر رضایت زندگی قرار دارد، بنابراین برای افرادی که قصد مهاجرت به فنلاند را دارند، بهترین گزینه محسوب می‌شود.
  • فنلاند همچنین به عنوان امن‌ترین کشور جهان نیز شناخته می‌شود و نرخ جرم و جنایت و آسیب‌های اجتماعی به طور قابل توجهی کمتر از سایر کشورهای جهان است.
  • عدم وجود سلسله مراتب و تقسیم بندی کارگران: کارمندان با موقعیت‌ها و پوزیشن‌های کاری مختلف معمولاً با هم کار می‌کنند.
  • اگر قصد سرمایه گذاری در فنلاند را دارید، این امکان را خواهید داشت که یک کسب و کار موفق در این کشور راه اندازی کنید. فنلاند از لحاظ حمایت از بیزینس‌های جدید، در رتبه بندی سالانه Doing Business  در بین کشورهای اروپایی، در رتبه هشتم و در جهان در جایگاه بیستم قرار دارد.
  • در فنلاند می‌توانید شفق قطبی، یکی از شگفت انگیزترین پدیده‌های طبیعی را ببینید. در لاپلند، می‌توان این پدیده جذاب را به مدت شش ماه، در سایر مناطق کشور برای چند روز مشاهده کرد.
   مزایای زندگی در فنلاند

  معایب زندگی در فنلاند

  سخت بودن دوست‌یابی

  فنلاندی‌ها معمولاً تمایلی به ملاقات با غریبه‌ها ندارند و به خاطر صحبت‌های کوتاه خود با افراد دیگر و به خصوص مهاجران مشهورند. فنلاندی‌ها برای زمان خود ارزش قائل هستند، بنابراین نمی‌خواهند وقت خود را تلف کنند، مگر اینکه چیز مهمی برای صحبت وجود داشته باشد. همچنین، گروه‌های اجتماعی فنلاند بسیار فشرده است و مردم تمایل دارند گروه ثابت خود را از افرادی داشته باشند که با آنها معاشرت می‌کنند، بنابراین پیوستن افراد غریبه به یک گروه اجتماعی خاص بسیار دشوار است که این موضع یکی از معایب زندگی در فنلاند به شمار می‌رود.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

   سخت بودن پیدا کردن کار در فنلاند

  از  دیگر معایب زندگی در این کشور، پیدا کردن کار برای مهاجران است! در سال 2021، Yle News  گزارش داد که شرکت‌های فنلاندی همواره از کمبود نیروی ماهر رنج می‌برند، اما همچنان ریسک استخدام کارمندان خارج از کشور را ندارند. برای خارجی‌هایی که در فنلاند زندگی می‌کنند پیدا کردن کار مرتبط با تخصص بسیار سخت است!

  در نظرسنجی دیگری از 500 شرکت فنلاندی، حدود 40 درصد از شرکت‌ها گزارش دادند که نمی‌توانند به زبان انگلیسی تجارت کنند، که برای خارجی‌هایی که در فنلاند کار می‌کنند خوب نیست. اگر می‌خواهید در یک شرکت فنلاندی کار کنید، ابتدا باید حداقل یک یا دو سال را صرف مطالعه و آموزش کنید تا به اندازه کافی زبان فنلاندی را یاد بگیرید.

  سخت بودن یاد گرفتن زبان فنلاندی

  یکی دیگر از معایب زندگی در فنلاند، یادگیری زبان رسمی آن است که بسیار سخت و چالش برانگیز است! اگر قصد دارید قبل از مهاجرت به فنلاند زبان فنلاندی را یاد بگیرید، بدانید که یادگیری این زبان سخت است چرا که یک زبان فنلاندی-اوگری می‌باشد که کاملاً متفاوت از زبان‌های لاتین و اروپایی است که در سراسر اروپا صحبت می‌شود.

  زبان نوشتاری و زبان گفتاری فنلاندی نیز کاملا با یکدیگر متفاوت است. زبان نوشتاری در کتاب‌ها، مجلات، سایر نشریات مکتوب و موقعیت‌های بسیار رسمی است و اگر بخواهید در گفتگوی معمولی و روزانه به زبان نوشتاری صحبت کنید، نمی‌توانید به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنید. بنابراین، یادگیری هر دو ضروری است که با زمان و تلاش زیادی نیاز دار .

   معایب زندگی در فنلاند

  مالیات بالا:

  طبق گزارش انجمن مالیات دهندگان فنلاند، این کشور رتبه هفتم بالاترین نرخ مالیات کل را در کنگره OECD در سال 2020  داشت. فنلاند دارای مالیات تصاعدی است، به این معنی که هر چه بیشتر درآمد داشته باشید، مالیات بیشتری می‌پردازید که همین ویژگی نیز به عنوان یکی از معایب زندگی در فنلاند شناخته می‌شود. البته فنلاندی‌ها در ازای مالیات خود خدمات زیادی نیز دریافت می‌کنند. پول مالیات دهندگان به خدماتی مانند سیستم مراقبت‌های بهداشتی ارزان و سیستم آموزشی رایگان از مقطع ابتدایی تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه اختصاص می‌یابد.

   آب و هوای بسیار سرد

  فنلاند عموماً معتدل است و چهار فصل دارد. با این حال، زمستان‌های فنلاند به قدری سرد است که در نظر بسیاری از مهاجران به عنوان معایب زندگی در فنلاند محسوب می‌شود. فنلاند از آنجایی که در شمال واقع شده است، در زمستان نور خورشید بسیار کمی دریافت می‌کند. فنلاند همچنین با عنوان “pääkallokeli” یا “آب و هوای جمجمه” شناخته می‌شود که به معنی آب و هوای بسیار یخبندانی است که باعث آسیب به سر نیز می‌شود. در زمستان‌های فنلاند، باید هزینه زیادی را برای لباس‌های زمستانی گرم و باکیفیت بپردازید، چراکه دما می تواند تا 30- درجه سانتیگراد نیز کاهش یابد!

  قیمت‌ها و هزینه‌های بالای زندگی

  طبق آمار stat.fi، فنلاند هشتمین رتبه در لیست بالاترین قیمت کالا در اتحادیه اروپا در سال 2020  را به خود اختصاص داده است که این را می‌توان یکی از معایب زندکی در فنلاند معرفی کرد. علاوه بر قیمت بالای کالاها، فنلاند دارای مالیات بر ارزش افزوده (VAT) بالای 24٪ نیز است. به عنوان مثال، اگر هزینه یک محصول 100 دلار باشد، یک فنلاندی پس از کسر مالیات،۱۲۴ دلار برای آن پرداخت می‌کند.

  هزینه زندگی در فنلاند

  فنلاند یکی از گران‌ترین کشورهای اروپا برای زندگی و گشت و گذار است و همین ویژگی نیز به عنوان معایب زندگی در فنلاند در نظر گرفته می‌شود. یک نفر در ماه حدود 900 یورو برای مایحتاج اولیه بدون احتساب اجاره بها برای زندگی در این کشور هزینه می‌کند. یک خانواده دو نفره باید ماهیانه 2500 یورو با احتساب اجاره بها برای زندگی در فنلاند بپردازند. اجاره آپارتمان یک اتاقه در پایتخت فنلاند از 750 یورو شروع شده و با توجه به موقعیت منطقه این مبلغ افزایش می‌یابد. خدمات آب و برق در فنلاند حدود 250 یورو در ماه است. غذا و نوشیدنی نیز در این کشور  حدود 20 درصد گرانتر از میانگین کشورهای اتحادیه اروپا است.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  جذابیت‌های توریستی فنلاند

  فنلاند مناظر و مکان‌های بسیار زیبایی را به گردشگران ارائه می‌دهد. این کشور یکی از کم جمعیت‌ترین کشورهای جهان است که نسبت به سایر نقاط اروپا جنگل‌های بیشتری دارد و بنابراین جای تعجب نیست که گردشگران تحت تاثیر زیبایی‌های طبیعی بکر فنلاند قرار بگیرند. صنعت سفر و گردشگری بخش مهمی از اقتصاد فنلاند است و چهار درصد در تولید ناخالص داخلی این کشور سهیم است. فنلاند بهشتی برای همه دوستداران طبیعت است. جنگل‌ها و دریاچه‌های متعدد فنلاند دارای 37 پارک ملی و 188000 دریاچه است و شفق قطبی تجربه‌ای فراموش نشدنی را برای گردشگران رقم می‌زند.

  پایتخت فنلاند، هلسینکی، به مروارید دریای بالتیک معروف است که بر اساس تضادها ساخته شده است و نقطه تلاقی اروپای شرقی و غربی است که آن را به یکی از جذاب‌ترین و شلوغ‌ترین شهرهای اروپا تبدیل کرده است. سواحل فنلاند همچنین دارای بزرگترین مجمع الجزایر جهان است. به طور کلی می‌توان گفت فنلاند کشوری است که می‌تواند هم توجه گردشگران و هم مهاجران را به خود جلب کند، اما با این حال معایب زندگی در فنلاند نیز قابل توجه است و بسیاری از مهاجران خارجی که قصد اقامت دائم در این کشور را دارند، پس از بررسی برخی موارد مقصد مهاجرتی خود را تغییر می‌دهند.

   جاذبه‌های دیدنی و توریستی فنلاند

  نتیجه گیری

  فنلاند یکی از کشورهای اروپایی با فرهنگ جذاب و منحصر به فرد است که با مزایایی همچون کیفیت بالای زندگی و رفاه اجتماعی، به عنوان یکی از شادترین کشورهای جهان شناخته می‌شود. با وجود اینکه طبیعت فنلاند بسیار بکر و جذاب است و دیدنی‌های متنوعی را به گردشگران ارائه می‌دهد، اما مهاجرت به این کشور به دلیل برخی از معایب زندگی در فنلاند از جمله مالیات بالا، آب و هوای سرد، کمبود شغل و عدم ارتباط‌های صمیمانه و دوستانه می‌تواند با چالش‌هایی همراه باشد. بنابراین اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی و یا کاری به این کشور را دارید، بهتر است قبل از اینکه تصمیم نهایی خود را بگیرید، مزایا و معایب زندگی تر این کشور را با شرایط خود بسنجید.

  سوالات متداول

  کیفیت زندگی در فنلاند چگونه است؟

  فنلاند به عنوان شادترین کشور جهان برای زندگی شناخته می‌شود. اکثر افرادی که در فنلاند زندگی می‌کنند اظهار دارند که نیازهای اولیه آنها برآورده شده است، آزادی شخصی و رفاه اجتماعی بالایی دارند و زندگی آنها شاد و ارزشمند است.

  کدام شهر فنلاند برای مهاجرت کاری بهتر است؟

  تامپره به عنوان بهترین شهر برای مهاجرت کاری به فنلاند شناخته می‌شود.

  آیا فنلاند مقصد خوبی برای زندگی به عنوان یک مهاجر است؟

  زندگی در فنلاند به عنوان یک مهاجر می‌تواند مزایا و چالش‌هایی را به همراه داشته باشد. زبان اصلی این کشور یکی از معایب زندگی در فنلاند است، اما بیشتر فنلاندی‌ها انگلیسی را خیلی خوب صحبت می‌کنند. علاوه بر زبان سخت فنلاندی، ببشتر مردم این کشور ارتباط سرد و سطحی دارند و به ندرت افراد جدید را به جمع‌های دوستانه خود راه می‌دهند. با این حال اگر بتوانید در طول اقامتتان زبان فنلاندی خود را تقویت کنید، می‌توانید از زندگی در این کشور لذت ببرید. 

  میزان درآمد ماهیانه در فنلاند چقدر است؟

  به طور کلی متوسط حقوق در فنلاند، پس از کسر مالیات دولت، برای یک کارمند حدود 2600 یورو است. علاوه بر این، فنلاندی‌ها در بخش خصوصی نیز حدود 3903  یورو درآمد دارند، در حالیکه کارمندان دولت  4265 یورو دریافت می‌کنند.

  مقالات مرتبط

  مزایا و معایب زندگی در فنلاند

  مزایا و معایب زندگی در فنلاند

  فنلاند کشوری جذاب با طبیعت شگفت‌انگیز، زیرساخت‌های توسعه یافته و سطح بالایی از امنیت اجتماعی است که در سال‌های اخیر نیز، سازمان ملل برای ششمین بار فنلاند را به عنوان شادترین کشور جهان معرفی کرد و دولت آن نیز بالاترین...

  اخذ شهروندی و تابعیت فنلاند

  اخذ شهروندی و تابعیت فنلاند

  کشور فنلاند یکی از کشورهای توسعه یافته و ثروتمند در حوزه نوردیک قاره اروپا می­باشد. این کشور یکی از قوی­ترین اقتصادهای جهان به خصوص در حوزه تکنولوژی روز دنیا، بالاترین رفاه اجتماعی، نظام آموزشی پیشرفته و مراکز آموزشی معتبر، بالاترین...

  نظرات کاربران