اخذ تابعیت و شهروندی اسپانیا

آیا می‌دانستید با اخذ تابعیت کشور اسپانیا به طور خودکار شما هم جزئی از شهروندان اتحادیه اروپا محسوب می‌شوید؟ آیا می‌دانستید در کشور اسپانیا در مقایسه با دیگر کشورهای پیشرفته اروپایی هزینه‌های زندگی ارزان‌تر هستند؟ آیا می‌دانستید نظام آموزشی و سیستم بهداشت و درمان در این کشور از کیفیت بالایی در سطح جهان برخوردار است؟ بنابراین تعجبی ندارد که سالانه تعداد بسیار زیادی متقاضی از سراسر جهان علاقمند به مهاجرت به اسپانیا و دریافت شهروندی اسپانیا هستند. در این مقاله همراه ما باشید تا با روش‌های گوناگون اخذ تابعیت آشنا شویم. شما عزیزان می‌توانید با تماس با کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد از مناسب‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌های مهاجرت با توجه به شرایط خود مطلع شوید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  شرایط اخذ تابعیت اسپانیا

  اخذ شهروندی اسپانیا به این معنی است که افراد متقاضی از تمامی حقوق شهروندان اسپانیا برخوردار می‌شوند و حتی حق رای دادن در مراسمات سیاسی را نیز کسب می‌کنند. شرایط اخذ تابعیت این کشور عبارت است از:

  • متقاضیان حداقل 10 سال در کشور اسپانیا زندگی کرده باشند.
  • حداقل 183 روز در سال را در اسپانیا حضور فیزیکی داشته باشند.
  • متقاضیان دارای درآمد و یا تمکن مالی کافی برای اداره هزینه‌های زندگی خود باشند.
  • دارای مدرک زبان اسپانیایی با سطح A2 باشند.
  • در آزمون تابعیت کشور اسپانیا شرکت کنند و در آن قبولی کسب کنند.
  • به قوانین و مقررات این کشور احترام بگذارند.

  روش های اخذ شهروندی کشور اسپانیا

  راه‌های گوناگونی برای مهاجرت به این کشور و گرفتن اقامت دائم و تابعیت آن وجود دارد اما رایج‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌ها برای دریافت تابعیت عبارتند از:

  1. دریافت تابعیت از طریق تولد فرزند
  2. دریافت تابعیت از طریق اعمال اصل خون
  3. دریافت تابعیت از طریق تقاضا
  4. دریافت تابعیت مضاعف

  هر یک از این روش‌ها شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارد که در ادامه به بررسی دقیق‌تر هر یک از آنها می‌پردازیم.

  تابعیت اسپانیا از طریق تولد فرزند

  از مهم‌ترین مسائلی که منجر به دریافت شهروندی اسپانیا می‌شود تولد فرزند در این کشور است. صرف تولد در این سرزمین باعث دریافت تابعیت آن نمی‌شود مگر اینکه نوزادان دارای والدین نامعلوم و یا بدون هویت باشند.

  تابعیت اسپانیا از طریق اعمال اصل خون

  در هنگام تولد یک نوزاد در یک کشور خارجی، تابعیت کشور مقصد بر اساس سیستم خاک یا سیستم خون به نوزادان تازه متولد شده اعطا می‌شود. بنابر سیستم خاک، فرقی ندارد که والدین نوزاد اهل کدام کشور باشند و تابعیت کشور مقصد را داشته باشند یا نه، در هر صورت آن کودک از بدو تولد از شهروندان آن کشور محسوب می‌شود. اما در سیستم خون تابعیت والدین مهم است. کشور اسپانیا از قوانین خون پیروی می‌کند و پاسپورت خود را به نوزادانی می‌دهد که یا یکی از والدین آنها تبعه اسپانیا باشد و یا حداقل یکی از والدین آنها در اسپانیا متولد شده باشد.

  تابعیت اسپانیا از طریق تقاضا

  دریافت تابعیت این کشور از طریق تقاضا ممکن است به دلایل مختلفی صورت گیرد. هر ساله متقاضیان زیادی با اهداف گوناگون به این کشور مهاجرت می‌کنند که تعداد زیادی از آنها در ادامه روند مهاجرت، قصد ماندن و زندگی در این کشور را دارند. تقاضا برای دریافت پاسپورت این کشور می‌تواند به دلایل زیر رخ دهد:

  1. افرادی که تابعیت اصلی آنها اسپانیا نیست و با اهداف مختلفی مانند ادامه تحصیل، کار، سرمایه گذاری و … به اسپانیا آمده‌اند، پس از گذشت 10 سال از زندگی در این کشور و با رعایت شرایطی که در قسمت‌های قبلی به آن اشاره کردیم می‌توانند برای اخذ پاسپورت اسپانیا به اداره مهاجرت رجوع کرده و درخواست بدهند.
  2. متقاضیانی که تابعیت اصلی آنها مربوط به کشورهایی مانند فیلیپین و آمریکای شمالی که قبلا جزئی از مستعمرات اسپانیا بوده‌اند باشد، پس از گذشت 2 سال از زندگی آنها در این کشور می‌توانند برای دریافت شهروندی اقدام کنند.
  3. افرادی که با یک تبعه اسپانیایی ازدواج کنند پس از مدت زمان مشخصی می‌تواند برای دریافت تابعیت اقدام کنند. البته این مورد به شرطی به تحقق می‌پیوندد که مامورین مهاجرتی اطمینان حاصل کنند که ازدواج فرد خارجی با فرد اسپانیایی صوری نیست و رابطه آنها واقعی و پایدار است.
  4. افرادی که دارای پدر یا مادر اسپانیایی الاصل هستند، اگر در یک کشور خارجی به نیا آمده باشند، برای دریافت شهروندی اسپانیا لازم است تا یک سال در این کشور زندگی کنند و سپس کارهای اداری مربوط به اخذ تابعیت را شروع کنند.

  هر یک از موارد گفته شده در بالا دارای جزئیات و قوانین خاص خود است که برای طی کردن این مسیر بدون هیچ مشکلی لازم است تا با روند کار آشنایی داشته باشید و یا از تجربه افرادی که قبلا با چالش‌های آن روبرو بوده‌اند استفاده کنید. کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد با داشتن سابقه‌ای درخشان و موفق در پرونده‌های مهاجرتی آماده کمک به شما متقاضیان عزیز هستند.

   برای دریافت شهروندی اسپانیا لازم است تا متقاضیان 10 سال در این کشور زندگی کرده باشند.

  تابعیت مضاعف در اسپانیا

  بسیاری از کشورهای جهان با دادن تابعیت مضاعف به مهاجران مشکلی ندارند و متقاضیان با دریافت تابعیت کشور مقصد، تابعیت اولیه خود را نیز حفظ می‌کند. به چنین فرایندی تابعیت مضاعف گفته می‌شود. قوانین مهاجرتی کشور اسپانیا به گونه‌ای است که وقتی مهاجران خارجی موفق به دریافت پاسپورت اسپانیا می‌شوند، باید تابعیت اول خود را ترک کنند و فقط تابعیت کشور اسپانیا را داشته باشند. البته در این مورد استثناهایی هم وجود دارد. بنابر معاهده‌ای که بین دولت اسپانیا و دولت کشورهایی نظیر هندوراس، آرژانتین، جمهوری دومینیکن، پرو، پاراگوئه، نیکاراگوئه، گواتمالا، کاستاریکا، اکوادور، بولیوی و شیلی بسته شده است، چنانچه افرادی از این کشورها بتوانند تابعیت کشور اسپانیا را بدست آورند، نیازی به از دست دادن تابعیت اول خود ندارند و از مزایای داشتن تابعیت مضاعف بهره مند می‌شوند. این قانون به صورت برعکس هم صادق است بدین صورت که اگر فردی تبعه اسپانیا باشد و تابعیت کشورهای مذکور را کسب کند، نیازی به از دست دادن پاسپورت اسپانیا ندارد.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  از دست دادن تابعیت اسپانیا

  همانطور که هر کسی می‌تواند با تلاش و رعایت شرایط و اصول دریافت تابعیت این کشور، پاسپورت آن را دریافت کند، تحت شرایطی می‌تواند این پاسپورت را از دست بدهد. از دست دادن شهروندی کشور اسپانیا به طور عمده از 2 طریق انجام می‌شود:

  1. ترک ارادی تابعیت

  افرادی که به اختیار و اراده خود قصد ترک تابعیت این کشور را دارند می‌توانند به اداره مهاجرت اسپانیا مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه دهند. در قوانین این کشور اجازه چنین کاری به افراد داده شده است و آنها با تحویل پاسپورت خود به مقامات مربوطه، می‌توانند تابعیت این کشور را ترک کنند.

  1. سلب تابعیت کشور اسپانیا

  اگر شخصی که اسپانیایی الاصل است به کشور دیگری مهاجرت کند و قصد ماندن و اخذ تابعیت کشور مقصد را داشته باشد، پس از دریافت پاسپورت آن کشور، تابعیت اسپانیایی خود را از دست می‌دهد. البته با توجه به معاهده بین اسپانیا و کشورهایی که در قسمت قبلی به انها اشاره کردیم، سلب تابعیت کشور اسپانیا برای افرادی که تابعیت این کشورها را بدست می‌آورند اتفاق نمی‌افتد.

  مزایای دریافت شهروندی کشور اسپانیا

  آشنا شدن با تمام مزایایی که تابعیت این کشور می‌تواند برای شهروندان خارجی به همراه داشته باشد، متقاضیان را ترغیب به گرفتن پاسپورت آن کرده است. از جمله این مزایا عبارتند از:

  • وجود سیستم بهداشتی و خدمات درمانی مشهور و زبانزد در سطح جهان
  • امید بالا به زندگی در میان مردم این سرزمین
  • وجود آب و هوای مطلوب و مناسب برای زندگی
  • داشتن تاریخ و فرهنگ غنی و وجود مناظر طبیعی زیبا و جذاب در این کشور
  •  امکان اخذ اقامت برای دیگر اعضای خانواده متقاضیان
  • دریافت حق رفت و آمد، کار و زندگی در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا
  • پایین بودن هزینه‌های زندگی نسبت به دیگر کشورهای پیشرفته اروپایی
  • فرصت سرمایه گذاری در یک بازار مالی رو به رشد و دارای ثبات اقتصادی
  • امکان تحصیل در یک سیستم آموزشی نوین و مدرن در سطح بالای جهانی

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  سخن پایانی

  در این مقاله سعی کردیم تا شما عزیزان را با انواع روش‌های دریافت تابعیت کشور اسپانیا آشنا کنیم. از آنجایی که راه‌های مهاجرتی مختلفی به این کشور وجود دارد، هر کدام از آنها به نحوی منجر به گرفتن شهروندی اسپانیا می‌شوند. شاید شما جزء آن دسته از افرادی باشید که قصد مهاجرت تحصیلی و یا کاری به اسپانیا را داشته باشید و برایتان سوال باشد که چطور می‌شود از طریق تحصیل و کار به تابعیت این کشور رسید؟ توصیه می‌کنیم برای دریافت جواب این سوال حتما با وکلای برجسته موسسه مهاجرتی میرداماد در تماس باشید و از مشاوره‌های سودمند آنها استفاده کنید.

  سوالات متداول

  آیا افرادی که تابعیت کشور اسپانیا را دریافت می‌کنند می‌توانند برای اعضای خانواده خود ویزای همراه دریافت کنند؟

  بله. افرادی که پاسپورت اسپانیا را دریافت می‌کنند می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه بگیرند.

  سریع‌ترین روش برای اخذ شهروندی کشور اسپانیا چیست؟

  ازدواج با یک تبعه اسپانیایی

  هزینه‌های معمول زندگی در کشور اسپانیا چقدر است؟

  قطعا نمی‌توان رقم دقیقی را برای این مورد در نظر گرفت اما به طور معمول هزینه زندگی در شهرهای جنوبی این کشور 2200 تا 2400 یورو می‌باشد.

  آیا برای دریافت تابعیت کشور اسپانیا باید مدرک زبان اسپانیایی داشته باشیم؟

  بله. برای دریافت پاسپورت اسپانیا داشتن مدرک زبان اسپانیایی در سطح A2 لازم است.

  مقالات مرتبط

  اخذ تابعیت و شهروندی اسپانیا

  اخذ تابعیت و شهروندی اسپانیا

  آیا می‌دانستید با اخذ تابعیت کشور اسپانیا به طور خودکار شما هم جزئی از شهروندان اتحادیه اروپا محسوب می‌شوید؟ آیا می‌دانستید در کشور اسپانیا در مقایسه با دیگر کشورهای پیشرفته اروپایی هزینه‌های زندگی ارزان‌تر هستند؟ آیا می‌دانستید نظام آموزشی و...

  نظرات کاربران