تابعیت شهروندی لهستان

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  کشور صنعتی و پیشرفته لهستان که از اعضای کشورهای اتحادیه اروپا است، در سالیان اخیر بسیار مورد توجه متقاضیان بین المللی قرار گرفته است. در واقع متقاضیان از روش های مختلف تلاش می کنند تا تابعیت این کشور را دریافت کنند. در مقاله پیش رو ما کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد به ارائه اطلاعات لازم در مورد اخذ تابعیت و شهروندی لهستان می پردازیم. با ما همراه باشید.

  شرایط اخذ تابعیت لهستان

  متقاضیان بین المللی برای اخذ تابعیت لهستان از روش های مختلف باید دارای شرایط خاص باشند. به عنوان مثال شرایط و الزامات متقاضی که از طریق سرمایه گذاری در لهستان قصد دریافت تابعیت کشور را دارد با متقاضی که از طریق ازدواج یا تحصیل می خواهد تابعیت این کشور را دریافت کند، متفاوت است. شرایط و هزینه ها و الزامات اخذ تابعیت کشور لهستان از روش های مختلف عبارت است از:

  روش های اخذ تابعیت و شهروندی لهستانهزینه اخذ تابعیتشرایط اخذ تابعیت
  اخذ ویزای تحصیلیبر اساس مقطع تحصیلی متفاوت (مقطع کارشناسی دانشگاه دولتی سالانه در حدود 2.000 یورو و کارشناسی ارشد در حدود 3.000 یورو)دارا بودن مدارک و سوابق تحصیلی دارا بودن مدرک زبان انگلیسی یا لهستانی دارا بودن تمکن مالی کافی
  اخذ ویزای کاریحدود 11.05 تا 44.19 یورودارا بودن پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای لهستانی دارا بودن سوابق کاری
  اخذ ویزای سرمایه گذاریسرمایه لازم در حدود 100.000 یورواقامت 3 ساله در لهستان دارا بودن منبع درآمد ثابت دارا بودن تمکن مالی کافی
  اخذ ویزای ازدواجدارا بودن تمکن مالی کافی برای تانین هزینه های زندگی مشترک وجود یک ازدواج واقعی
  روش پناهندگیدارا بودن شرایط سخت زندگی در کشور خود

  روش های اخذ تابعیت لهستان

  متقاضیان مهاجرت به لهستان از روش های مختلف می توانند تابعیت و در نهایت پاسپورت لهستان را دریافت کنند. اگر در لهستان زندگی می کنید، برای ارائه درخواست تابعیت از هر روش باید به نزدیکترین دفتر فرماندار لهستان مراجعه کنید. اگر در خارج از کشور لهستان زندگی می کنید، باید به سفارت لهستان در کشور خود بروید. اگر شرایط اقامت را دارید، می توانید در هر زمان درخواست دهید. زمان پردازش تابعیت کشور لهستان تا یک سال است. همه مدارک مورد نیاز باید قبل از ارسال برای فرآیند درخواست به زبان لهستانی ترجمه و قانونی شوند. از مهم ترین روش های اخذ تابعیت کشور لهستان برای متقاضیان بین المللی موارد زیر را می توان نام برد:

  • اخذ تابعیت و شهروندی کشور لهستان از طریق تحصیل
  •  اخذ تابعیت و شهروندی کشور لهستان از طریق کار
  • اخذ تابعیت و شهروندی کشور لهستان از طریق سرمایه گذاری
  • اخذ تابعیت و شهروندی کشور لهستان از طریق ازدواج
  • اخذ تابعیت و شهروندی کشور لهستان از طریق تولد
  • اخذ تابعیت و شهروندی کشور لهستان از طریق مدت زمان اقامت
  • اخذ تابعیت و شهروندی کشور لهستان از طریق پناهندگی

  تابعیت لهستان از طریق تولد

  متقاضیان بین المللی که کودک آن ها در کشور لهستان متولد می شود، بر اساس دارا بودن مجوز اقامت دائم یا مجوز اقامت موقت شرایط و الزامات خاصی برای اخذ شهروندی کشور لهستان برای این کودک دارند:

  والدین دارای اقامت دائم لهستان هستند

  اگر متقاضی دارای مجوز اقامت دائم یا مجوز اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا است و می خواهد برای کودک متولد شده خود مجوز اقامت دائم دریافت کند، باید:

  • پس از دریافت مجوز اقامت دائم یا مجوز اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا، یا در طول مدت اعتبار مجوز اقامت موقت، یا در طول دوره مجوزی که به دلایل بشردوستانه داده شده است، یا اجازه اقامت در ارتباط با اعطای وضعیت پناهندگی یا حمایت فرعی داده شده است، برای اعطای تابعیت کودک خود اقدام کند.
  • درخواست تابعیت برای کودک توسط یکی از والدین یا یکی از سرپرستان تعیین شده توسط دادگاه ارائه می شود. هنگام درخواست، کودک که حداقل 6 سال سن دارد باید حضور داشته باشد.
  • اگر کودک شما در لهستان به دنیا آمده است، بلافاصله پس از دریافت بلیط سفر کودک درخواست خود را ارائه دهید.
  • اگر قبل از تاریخ انقضای وضعیت حقوقی کودک خود درخواست دهید، کودک شما به طور قانونی می تواند تا زمانی که درخواست او در حال بررسی است در لهستان اقامت کند.
  • کودکانی که در لهستان متولد می شوند، می توانند پس از اعطای مجوز اقامت دائم به صورت قانونی در لهستان اقامت کنند.
  • اگر کودک قبل از اعطای مجوز اقامت دائم یا مجوز اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا یا مجوز اقامت موقت بشردوستانه یا وضعیت پناهندگی به دنیا آمده است، والدین وی می توانند برای مجوز اقامت موقت برای کودک درخواست دهند.

  والدین دارای ویزا/مجوز اقامت موقت لهستان هستند

  • اگر متقاضی بین المللی دارای ویزای معتبر یا اجازه اقامت موقت هستند و کودکی در لهستان دارند، باید برای اخذ تابعیت کشور لهستان برای این کودک درخواست دهند.
  • درخواست توسط والدین یا قیم منصوب از طرف دادگاه یا یکی از والدین یا یکی از سرپرستان تعیین شده توسط دادگاه ارائه می شود.
  • کودک مهری در پاسپورت دریافت نخواهد کرد که تأیید کننده ارسال درخواست باشد. کودکانی که در لهستان متولد می شوند تنها پس از اعطای مجوز اقامت موقت می توانند به طور قانونی در لهستان اقامت کنند.
  کودک متولد شده در لهستان پس از اعطای مجوز اقامت موقت می تواند

  تابعیت لهستان از طریق ازدواج

  متقاضی بین المللی که با یک شهروند لهستانی ازدواج می کند به طور خودکار تابعیت کشور لهستان را دریافت نمی کند. متقاضی برای اخذ تابعیت لهستان از طریق ازدواج با شهروند این کشور باید دارای شرایط زیر باشد:

  • متقاضی باید حداقل 2 سال به طور مداوم در قلمرو جمهوری لهستان بر اساس مجوز اقامت دائم، مجوز اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا یا حق اقامت دائم اقامت داشته باشد.
  • متقاضی حداقل 3 سال با یک شهروند لهستانی ازدواج کرده باشد.
  • اگر متقاضی می خواهد برای مدت بیش از 3 ماه در لهستان اقامت کند و در ازدواجی که توسط قانون لهستان به رسمیت شناخته شده با یک شهروند جمهوری لهستان زندگی کند، باید برای اجازه اقامت موقت درخواست دهد.
  • قبل از انقضای وضعیت حقوقی فعلی (یعنی قبل از انقضای ویزا یا کارت اقامت) باید شخصاً برای اجازه اقامت اقدام کند.
  • اگر قبل از انقضای وضعیت حقوقی خود برای تمدید اقامت خود در لهستان درخواست دهد، می تواند تا زمانی که درخواست شما در حال بررسی است به طور قانونی در لهستان بماند. ارسال یک درخواست بدون خطا و دارا بودن اعتبار پاسپورت در این زمان الزامی است.

  برای ثبت ازدواج مدنی در اداره ثبت احوال لهستان متقاضی باید مدارک زیر را به رئیس اداره ثبت احوال ارائه دهد:

  • کارت شناسایی و عکس متقاضی و شهروند لهستانی
  • کپی شناسنامه متقاضی و شهروند لهستانی
  • مدرک و سند فسخ یا ابطال ازدواج قبلی
  • گواهی از کشور مبدا مبنی بر تایید امکان ازدواج همراه با ترجمه سوگندنامه سند به زبان لهستانی (این سند تأیید می کند که متقاضی، مطابق با قانون کشور مبدا خود، ممکن است در لهستان ازدواج کند.)
  • گواهی پرداخت حق تمبر، به صورت نقدی

  تابعیت لهستان از طریق مدت زمان اقامت

  یکی دیگر از راه های اخذ تابعیت و پاسپورت لهستان از طریق مدت زمان اقامت در این کشور است. در واقع متقاضی در این روش بر اساس سال های اقامت در لهستان می تواند شهروندی کشور لهستان را دریافت کند. مدت زمان اقامت در لهستان برای اخذ شهروندی 3 سال است. متقاضیانی که از طریق سرمایه گذاری، کاری، تحصیلی، ازدواج و دیگر روش های اخذ اقامت در کشور لهستان کار و زندگی کرده باشند، می توانند پس از گذشت 3 سال شهروندی این کشور را دریافت کنند. اگر متقاضی حداقل 3 سال متوالی با اجازه اقامت دائم در لهستان زندگی کرده باشد، می تواند از این طریق برای شهروندی درخواست دهد.

  تابعیت دوگانه در لهستان

  برخی از کشورها تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسند و زمانی که متقاضی تابعیت کشور دیگری را به دست آورد، ممکن است به طور خودکار تابعیت قبلی خود را از دست بدهد. در قوانین لهستان اشاره دقیقی به تابعیت مضاعف نشده است. هیچ مجازاتی برای داشتن تابعیت مضاعف وجود ندارد. از این رو، برای اهداف عملی، تابعیت مضاعف مجاز است. لهستان اجازه تابعیت مضاعف را می دهد. اگر می خواهید هم تابعیت کشور لهستان و هم تابعیت خارجی داشته باشید، باید مانند هر شهروند دیگر لهستان از قوانین و تعهدات پیروی کنید. با این حال، باید بررسی کنید که آیا اولین شهروندی شما اجازه تابعیت مضاعف را نیز می دهد یا خیر. برخی از کشورها تابعیت مضاعف را مجاز نمی دانند و بنابراین باید انتخاب کنید که کدام شهروندی را می خواهید حفظ کنید.

  توجه به این نکته ضروری است که شهروندان باید از گذرنامه لهستانی خود در موارد مربوط به مقامات لهستانی استفاده کنند. به عنوان مثال، در یک پرواز بین المللی، برای ورود و خروج از لهستان باید از پاسپورت لهستانی خود استفاده کنید. یک شهروند لهستانی ممکن است تابعیت لهستان و تابعیت کشور دیگری را داشته باشد. اگر متقاضی دارای تابعیت دوگانه، لهستانی و کشور دیگری باشد، حقوق و تعهداتی در قبال لهستان دارد. این بدان معناست که این متقاضی نمی تواند در مقابل مقامات لهستانی به داشتن تابعیت کشور دیگری و حقوق و تعهدات ناشی از آن تکیه کند. متقاضی که برای به رسمیت شناختن، اعطا یا بازگرداندن شهروندی کشور لهستان درخواست می کند، مجبور نیست تابعیت قبلی خود را ترک کند.

  لهستان تابعیت مضاعف را به رسمیت می شناسد .

  مدارک لازم جهت اخذ شهروندی لهستان

  متقاضیان بین المللی برای اخذ شهروندی کشور لهستان و همچنین دریافت پاسپورت لهستان باید مدارک زیر را ارائه دهند:

  • درخواست اخذ شهروندی به صورت خوانا به زبان لهستانی و تکمیل شده در فرم رسمی
  • عکس بیومتریک و رنگی، در اندازه 4.5 × 3.5 میلی‌متر که در 6 ماه گذشته بر روی یک پس ‌زمینه یکنواخت روشن گرفته شده است.
  • فتوکپی رسمی تایید شده از یک سند معتبر که هویت و شهروندی متقاضی را اثبات می کند (پاسپورت خارجی، سند مسافرتی یا کارت شناسایی شهروند اتحادیه اروپا)
  • فتوکپی کارت اقامت، گواهی ثبت اقامت شهروند اتحادیه اروپا یا یکی از اعضای خانواده وی یا مدرک تأیید کننده حق اقامت دائم (EU)
  • فتوکپی مجوز اقامت موقت یا دائم در لهستان، محل سکونت یا اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا
  • اصل یک کپی معتبر کمتر از 3 ماه از گواهی تولد صادر شده توسط اداره ثبت احوال لهستان برای کودک متولد شده در لهستان
  • اصل سند صادر شده توسط اداره ثبت لهستان مبنی بر تایید وضعیت تاهل، مانند کپی فعلی سند ازدواج، گواهی فوت همسر
  • فتوکپی رسمی تایید شده از یک سند معتبر که هویت و ملیت همسر متقاضی را ثابت می کند (پاسپورت، سند مسافرتی یا کارت شناسایی شهروند اتحادیه اروپا)
  • اسناد مالی و گواهی تمکن مالی که منبع درآمد متقاضی در خارج از کشور لهستان را تأیید می کند
  • اسنادی که موفقیت ‌های حرفه‌ای (مانند مدارک و عناوین علمی یا حرفه‌ای، کار خلاقانه، روزنامه ‌نگاری، جوایز و غیره) و فعالیت ‌های سیاسی و اجتماعی متقاضی را تأیید می‌ کند.
  • فتوکپی مدارک تایید کننده تحصیل در لهستان و خارج از کشور لهستان
  • مدارک والدین و فرزندان بعدی در صورت داشتن تابعیت کشور لهستان
  • در صورت داشتن تابعیت لهستان در گذشته، مدارک نشان دهنده داشتن تابعیت کشور لهستان، تاریخ از دست دادن آن و تاریخ اخذ تابعیت خارجی
  • مدارک اضافی مانند توصیه نامه، نظر کارفرما و یک رزومه کامل

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد چگونگی اخذ تابعیت و شهروندی لهستان اطلاعات لازم ارائه شد. علاوه بر این در مورد شرایط و مدارک لازم برای اخذ تابعیت از طریق تولد و ازدواج توضیحات مورد نیاز داده شد. به منظور تسهیل فرآیند اخذ تابعیت کشور زیبای لهستان، کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد راهنمایی های مفید و خدمات مشاوره ای رایگان را به متقاضیان ارائه می دهند.

  سوالات متداول در مورد اخذ تابعیت و شهروندی لهستان

  شرایط اخذ تابعیت لهستان با ازدواج چیست؟

  متقاضی باید حداقل 2 سال به طور مداوم در لهستان اقامت داشته و دارای مجوز اقامت لهستان باشد.

  آیا امکان اخذ اقامت لهستان از طریق تحصیل وجود دارد؟

  بله. فارغ التحصیلان با یافتن کار در مهلت 6 تا یک ساله جستجوی کار می توانند ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کنند و پس از چند سال کار برای مجوز اقامت دائم درخواست دهند. 

  هزینه سرمایه گذاری در لهستان با هدف اخذ اقامت چقدر است؟

  متقاضی باید حداقل 100.000 یورو در یک کسب و کار تجاری سرمایه گذاری کند.

  متوسط هزینه های زندگی در لهستان چقدر است؟

  هزینه های زندگی یک خانواده 4 نفره در لهستان ماهانه در حدود 2,370 دلار بدون احتساب اجاره خانه است.

  لهستان برای اعطای تابعیت به کودکان بر اساس چه قانونی عمل می کند؟

  بر طبق قانون خون، کودکی که در خاک لهستان متولد شود بر اساس تابعیت پدر و مادرش می تواند تابعیت این کشور را دریافت کند.

  مقالات مرتبط

  اخذ تابعیت و شهروندی لهستان

  اخذ تابعیت و شهروندی لهستان

  کشور صنعتی و پیشرفته لهستان که از اعضای کشورهای اتحادیه اروپا است، در سالیان اخیر بسیار مورد توجه متقاضیان بین المللی قرار گرفته است. در واقع متقاضیان از روش های مختلف تلاش می کنند تا تابعیت این کشور را دریافت...

  نظرات کاربران